China zegt sekte Falun Gong te willen uitroeien WA Financieel Adviseurs en Management Trainees Onzichtbare muur houdt de Duitsers nog steeds gescheiden Australië: Elizabeth of republiek -e Buitenland - SPAARD* SELECT or country DAG 6 NOVEMBER 1999 .RIEN POLDERMAN L]den van tien jaar geleden, kort voor de val Berlijnse Muur, staan menigeen nog helder e geest. De manifestaties van de Vredesbewe- 'e brandende kaarsen in de Nikolaikerk van de acties van de burgerrechtenbeweging iTorum, de leuzen en spreekkoren - 'Wir sind jlk'. De wereld hield de adem in. Zou de DDR- f» kiezen voor de Chinese methode, zoals kort r op het Plein van de Hemelse Vrede in Pe- s toegepast? Zou ook de Oost-Duitse demo- ring in bloed worden gesmoord? wondering en sympathie voor de aanvoerders e oppositie waren algemeen. Zij staken hun nek uit, namen risico, trotseerden bedreigingen en erger, maar gelukkig bleek de DDR-top op het nip pertje tot het besef te komen dat het politieke tij de finitief was gekeerd. De dissidenten hadden niet voor niets hun hals gewaagd, de 'Wende' was een feit. Het was daarom schrijnend dat de officiële herden king van de val van de Muur dreigde plaats te vinden zonder een afvaardiging van deze moedige hoofdrol spelers van destijds. De woede daarover in het voor malige DDR-gebied was alleszins begrijpelijk. De Oost-Duitsers zagen er het zoveelste bewijs in van de West-Duitse neiging om de voormalige DDR-burgers tot een voetnoot in de geschiedenis te degraderen. De Muur is tien jaar weg, maar anders dan in de eu forie van destijds kon worden voorzien, is een twee deling blijven voortbestaan. Die is niet te wijten aan de voormalige DDR-bewoners, maar aan het mis plaatste overwinnaars-gedrag van de West-Duitsers. Alles wat tot de DDR had behoord, van de gezond heidszorg, de kinderopvang en het onderwijs tot en met de industrie, ging op de schroothoop. Talrijke DDR-burgers werd de morele maat genomen, geme ten langs West-Duitse morele maatstaven. Leraren, ambtenaren en politieagenten verloren hun baan en werden soms gecriminaliseerd. De Oost-Duitsers kregen de toegang tot westerse vrijheden en consumptiegoederen die hun jarenlang was onthouden, maar kwamen van lieverlee met een kater te zitten. Van het idee dat de DDR, met behoud van de goede onderdelen en op basis van gelijkwaar digheid, geleidelijk kon samengaan met de Bondsre publiek kwam niets terecht. De DDR werd simpel weg ingelijfd; behandeld als een vlek op het overi gens onberispelijke West-Duitse pak en wegge poetst. De Ossie's voelden het alsof veertig jaar ge schiedenis, ook hun persoonlijke geschiedenis met alle up's en downs, domweg werd uitgewist. De reactie daarop is niet uitgebleven. De PDS, de opvolger van de Oost-Duitse communistische partij, blijkt betrekkelijk populair, omdat zij appelleert aan een soort 'DDR-gevoel'. En winkels, waar je ouder wetse degelijke DDR-artikelen kunt kopen, floreren. Want anders dan de officiële ideologie wil, waren veel DDR-producten zeker niet slecht. Voor de West- Duitsers zou dit alles een signaal moeten zijn, dat het met de Duitse éénwording 'ergens' niet helemaal goed is gegaan. Maar Duitse opinieleiders hebben daar duidelijk geen oren naar, tonen zich er althans blind en doof voor. Tekenend was de hysterische re actie op Günter Grass' roman 'Ein weites Feld', waarin de auteur het waagt om vanuit Oost-Duits perspectief wat speels-kritische kanttekeningen te plaatsen bij de West-Duitse zegeningen. Tien jaar na de 'Wende' houdt een onzichtbare muur de Oost- en West-Duitsers nog steeds geschei den. Dat op de valreep alsnog besloten is om de vroegere Oost-Duitse predikant Joachim Gauck als representant van de toenmalige dissidenten het woord te laten voeren, doet daar niets aan af. linese sekte Falun Gong (Oefening van het Wetswiel) van de VS in ballingschap levende goeroe Li Hongzhi moet rortel en tak worden uitgeroeid. Het Chinese Bureau van ienstige Zaken gaf deze week een persconferentie waarop aren die de beweging voor de maatschappij met zich irengt, werden belicht met behulp van videofilms en af- ekkende foto's. -VVL-V.t. JAN VAN DER MADE ^nmin, een gepensioneerde ar- :van een olieveld in het noor- in China, was twee jaar lang nger van de sekte Falun Gong. periode raakte hij ervan over- dat hij een wiel in zijn maag iet Wetswiel van zijn sekte, dat end ronddraaide. Op zoek naar uwige leven besloot hij het it zijn maag te halen. Hij deed et een keukenschaar. Ma de dood, liggend op de keu- jer met een meter dikke darm wond in zijn buik. iwefijke foto's in het boekje Li ihi en zijn Falun Gong - Het •k Bedriegen en Levens Ver en tonen de gevolgen die de van de sekte kunnen hebben Ein naïeve volgelingen. Het werd uitgereikt tijdens een onferentie van Ye Xiaowen, ran de Staatsadministratie van dienstige Zaken en het bureau e Staatsraad (China's kabinet), ns Ye zouden meer dan 1400 sen de dood hebben gevonden, at ze volgens Falun Gong had- jehandeld. Ze hadden medica- en geweigerd, zelfmoord ge- d of zichzelf zo erg verminkt aan de wonden waren bezwe- ;alun Gong, een combinatie oeddhisme, taoïsme en de be- qigong, predikt dat je geen medicijnen nodig hebt, maar jezelf middels meditatie kunt gene zen. De tirade van Ye Xiaowen vormt een nieuw hoogtepunt in de strijd tegen de sekte, die eind april bekendheid kreeg door haar omsingeling van het regeringscomplex Zhongnanhai. Sekteleiders eisten officiële erken ning van hun godsdienst naast pro testantisme, katholicisme, islam, boeddhisme en taoïsme. Maar Pe king, bang geworden door de enor me omvang van de beweging (vol gens sommige schattingen zouden er meer dan 70 miljoen leden zijn meer dan de Communistische Partij CCP die er 60 miljoen heeft), besloot tot onderdrukking. Het proces van de onderdrukking is tekenend voor het beleid van de CCP, die propa ganda combineerde met intimidatie en arrestaties. Wang Anshi, een arbeider in de stad Xintai, provincie Shandong, kreeg last van achtervolgingswaanzin na dat hij Falun Gong had beoefend, is het bijschrift bij een andere foto in het anti-Falun Gongwerkje. Hij dacht dat zijn vader een 'tijgergeest' was en zijn moeder een 'vossendui- vel'. Toen zijn vader hem verzocht op te houden met het beoefenen van de leer, sloeg hij hem dood met een spade. De foto toont een man in een plas bloed, wiens achterhoofd compleet Een lid van de sekte Falun Gong mediteert op het Plein van de Hemelse Vrede. De politie heeft de afgelopen week regelma- en een bebloede spa- tig mediterende leden van de sekte opgepakt. foto epa de. De gruwelverhalen doen het goed bij het grote publiek dat dage lijks op de nationale televisie mag huiveren bij de zelfmoorden, de zelf aangebrachte verwondingen en ver halen van voormalige leden van Fal un Gong die zich hebben afgewend van de 'dwaalleer'. Maar de CCP is vooral bang voor het directe gevaar dat de beweging voor haarzelf oplevert. Volgens Ye Xiao wen zou de Falun Gong sinds vorig jaar 87 'omsingelingen en aanval- campagnes' hebben gehouden op regeringsgebouwen. Dat waren in feite vreedzame protesten waarbij demonstranten in de lotushouding op de stoep zaten. De eerste aanzet die leidde tot de onderdrukking van de sekte werden dan ook gegeven door de Communistische Partij zelf. Op 19 juli bracht die een decreet uit dat 'partijleden onder geen beding lid mochten zijn van de Falun Gong'. Op 22 juli werd de sekte officieel ver boden toen het ministerie van bur gerzaken de Falun Gong Research Society, de officiële instantie waar onder de sekte opereerde, 'illegaal' verklaarde. Het ministerie van openbare veilig heid verbood alle vormen van publi citeit voor Falun Gong en opende de jacht op drukkerijen en posterplak kers. Op 9 oktober kwam het Opper ste Gerechtshof met een nieuwe in terpretatie van Artikel 300 van de Strafwet dat handelt over 'cultussen en sekten die gebruik maken van bij geloof. Vorige week verklaarde het Volksdagblad in het vlammende be toog Falun Gongjiushi Xiejiao ('Fal un Gong is een Kwaadaardige Leer') de sekte officieel tot 'cultus'. Afgelo pen zaterdag stemde het Permanen te Comité van het Nationale Volks congres (China's parlement) met 114 tegen 0 stemmen en twee onthou dingen voor een 'beslissing' die de onderdrukking van de sekte een juri disch tintje moet geven. Artikel 300 van de Chinese strafwet is nu van toepassing op de Falun Gong. De handelingen van het Nationale Volkscongres en het gerommel met de wetten hebben de weg geopend naar de langverwachte processen van de kopstukken van de sekte die 'leden er toe hebben aangezet zelf moord te plegen, zichzelf te mutile ren, de wet te overtreden en de openbare orde te verstoren'. Afgelo pen maandag kregen vier Falun Gongleiders in de zuidelijke provin cie Hainan, Song Yuesheng. Jiang Si- long, Chen Yuan en Liang Yulin, be richt dat ze voor het gerecht worden gedaagd, beschuldigd van het 'orga niseren van een cultus'. Straffen op die beschuldiging variëren van 3 jaar gevangenis tot de doodstraf. Ye Xiaowen deed geen uitspraken over het aantal mensen dat tot nu toe werd gearresteerd. Schattingen lopen uiteen van honderd tot enige duizenden. Verwacht wordt dat de processen tegen kopstukken van de beweging later deze maand zullen beginnen. De Hoge Raad heeft aan gekondigd dat degenen die zichzelf aangeven' of'bekennen', soepeler behandeld zullen worden, maar dat tegen anderen keihard zal worden opgetreden. Tegelijkertijd zoekt Peking hulp van Interpol en de Amerikaanse regering om de in New York in ballingschap verblijvende goeroe Li Hongzhi naar China te deporteren, maar beide in stanties hebben tot nu toe alle me dewerking geweigerd. Li Hongzhi werd in juli tot 'volksvijand num mer 1' verklaard en als hij ooit wordt gepakt, wacht hem in China vrijwel zeker de doodstraf. "Wie deel wil uitmaken van het team van Spaar Select, moet beslagen ten ijs komen. Spaar Select is in sprinttempo uitgegroeid tot één van de meest toon aangevende namen op het gebied van financiële dienstverlening. En schaats sport natuurlijk. Je gaat dus absoluut deel uitmaken van een winnend team." Het bedrijf SI Spaar Select is gespecialiseerd irt Persoonlijke Finan ciële Planning (PFP) voor particulieren. Spaar Select is niet gelieerd aan een bepaalde bank of verzekeringsmaat schappij, waardoor onze onafhankelijkheid is gewaar borgd liet succes danken we mede aan uitstekende opleidingsfaciliteiten, de'hoge kwaliteit van onze dienst verlening en het altijd voorop stellen van de belangen van de klant. De functies Q Zowel de Financieel Adviseur als de Management Trainee spelen bij Spaar Select een essontiele rol. Als Financieel Adviseur ben je onze klanten van dienst met Persoonlijke Financiële Planning. Je bent actief vanuit een regionaal kantoor bij jou in de buurt. De afspraken worden verzorgd door onze afdeling Telesales. En daar naast ondersteunt onze binnendienst je administratie. Dit biedt de Financieel Adviseur de mogelijkheid uilslui tend commercieel actief te zijn. In deze runctie werk je veelvuldig in de avonduren, uiteraard is een dagdeel voor privé beschikbaar. Ook als Management Trainee begin je als Financieel Adviseur. Op deze manier leer je do markt en het Spaar Select-concept kennen. We bepalen dan in overleg waar je interesses en je Kwaliteiten liggen, zodat je na dat jaar door kunt groeien in een management functie als vestigingsmanager, productmanager, employee benefits adviseur, accountmanager etc. Q Voor beide functies moet beschikken over goede conunu Je koppelt gezonde ambitie aa ondernemend zijn en icaticve eigenschappen, initiatief, doorzettings vermogen én de drive om te scoren Je hebt een opleiding op HBO- of academisch niveau, beschikt over het rijbewijs B en bent tussen de 25 on 35 jaar. Commerciële ervaring, met name in de dienstverlenende sector, is een pluspunt. De aanbieding IQ In beide functies ontvang je een vast salaris en een zeer aantrekkelijke provisie (gemiddeld gerealiseerd op maandbasis f 9.284,-). lien representatieve auto van de zaak behoort mede tot de secundaire arbeidsvoor waarden, Dankzij ons uitgobreide opleidingstraject en de vele doorgroeimogelijkheden voor eigen medewerkers, kun je jezelf uitstekend ontplooien. Tenslotte beloont Spaar Select de toppers maandelijks met aantrekkelijke inccntive-rcizen naar locaties als Innsbruck. Calgary. Nagano en Seoul De procedure - Q Draag jij bij aan het effect van Spaar Select? Stuur dan je motivatie en c.v. aan de heer drs. R.li. de Vries Voor meer info kun je tijdens kantooruren contact op nemen Ons adres is: Spaar Select. Hoge Rijndijk 45, 2313 KG Leiden, tel. 071-5122222. fax 071-5132647. Uw Financieel Adviseur met effect. Twaalf miljoen Australiërs kunnen vandaag via een re ferendum bepalen of Austra lië een constitutionele mo narchie blijft of dat het een republiek wordt. Hoewel Au stralië sinds 1901 officieel onafhankelijk is, erkent het nog steeds de Britse konin gin Elizabeth II officieel als staatshoofd. LONDEN ANP-GPD De Australiërs worden dage lijks herinnerd aan het feit dat zij in een monarchie leven. Op de Australische munten (die worden geslagen door de Royal Australian Mint) prijkt ook vandaag de dag nog de beeltenis van koningin Eliza beth II en de Britse 'Union Jack' vormt als immer een prominent onderdeel van de Australische vlag. Achterhaald, vinden de re publikeinse geledingen in de maatschappij. Niet alleen heeft de tijd de banden met 'het moederland' doen verwa teren, ook is het aandeel niet- Britse emigranten in de Au stralische samenleving sterk toegenomen. En waarom zou een immigrant uit Grieken land of Iran die de Australi sche nationaliteit aanneemt, trouw moeten zweren aan een majesteit uit een ver weg gelegen land? Van de Australische kiezers is volgens de laatste opinie peilingen nog maar tien pro cent enthousiast aanhanger van de huidige constitutione le monarchie. Het referen dum zou logisch redenerend dan ook op een gemakkelijke overwinning voor de republi keinen moeten uitdraaien. De kans dat ook de komende de cennia de gouverneur van Hare Majesteit nieuwe wetten blijft bekrachtigen met zijn handtekening, is echter le vensgroot aanwezig. Dat komt onder meer om dat de republikeinen hope loos verdeeld zijn. In het refe rendum kan alleen gekozen worden voor een republieks- vorm waarin de president ge kozen wordt door het parle ment. Die krijgt dan een vrij wel louter ceremoniële func tie, zoals die nu wordt ver richt door de gouverneur van de koningin. Een groot deel van de republikeinse kiezers voelt echter veel meer voor Een vrouw doet mee aan een opiniepeiling in Sydney. Zij zal in het vandaag te houden referendum voor een republiek stemmen. Australië is nu nog een constitutionele monarchie, met de Britse koningin Elizabeth II als staatshoofd. foto reuters david gray een rechtstreeks door het volk gekozen president, zoals in Frankrijk en de Verenigde Sta ten. Nu die mogelijkheid niet voorligt, kiest een deel in het referendum vrijwel zeker voor handhaving van de monar chie onder het motto: Liever in het geheel geen republiek dan een slechte republiek. Daarnaast is er een flink deel van de kiezers dat niks op heeft met de monarchie, maar er ook niets op tegen heeft. Waarom verandering? Het gaat zo toch goed? En mocht er nu toch een meer derheid van de kiezers zich uitspreken voor de republiek, dan ligt er nog een andere hobbel. Omdat er gronds- wetswijzigingen in het spel zijn, dienen vier van de zes staten waaruit het land be staat, zich voor de republiek uit te spreken. En het ziet er naar uit dat het er hooguit drie zullen worden. Anti-monarchisten doen ondertussen hun best het volk ervan te overtuigen dat het land nooit geheel volwas sen zal worden als het een vrouw uit het verre Londen de scepter laat blijven zwaaien in plaats van een Australiër. Zij hebben een filmpje uit 1996 in de strijd gegooid waarin de Amerkaanse president Bill Clinton Elizabeth toespreekt als 'de koningin van Austra lië'. Waarmee men de kiezer hoopt duidelijk te maken hoe absurd de huidige toestand is. In Groot-Brittannië wordt ondertussen de kwestie met een soort afstandelijke be langstelling gevolgd. De Brit ten hebben zich al lang ver zoend met de wetenschap dat ze geen wereldwijd imperium meer vormen. Over de folklo re die er hier en daar nog van over is, kunnen zij zich dan ook niet echt meer opwinden. Uit een opiniepeiling bleek deze week dan ook dat de meeste Britten vinden dat Au stralië een republiek moet worden. Behalve in Australië en het Verenigd Koninkrijk zelf (be staande uit Engeland, Wales, Schotland en Noord-Ierland en enige overzeese gebieds- deeltjes zoals de Falkland-ei- landen) zwaait het Britse ko ningshuis de scepter in nog eens zestien landen en mini- landjes, allen voormalige ko loniën. Zoals Canada, Nieuw- Zeeland, Papoea Nieuw-Gui- nea, de Bahama-eilanden en Jamaica. Niet dat de bewoners van die landen daar verder nog veel van merken. Zo zei Clive Anderson, een in Groot-Brit tannië beroemde televisiepre sentator met een Australisch paspoort, kort geleden ter il lustratie: ,,We hebben dezelf de vorstin en ik woon nu al ja ren in Londen. Maar als ik op de luchthaven Heathrow ben geland, moet ik bij de douane uren wachten in de lange rij voor het loket 'overige lan den'. Terwijl ernaast bij het loket 'Europese Unie' elke Duitse oud-SS-commandant zo het land kan binnenwan delen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9