Russische legertop ontkent dreigement op te stappen 'Den Haag te gul met aftrekbaarheid' House of Lords gehalveerd na vertrek 'oude adel' Buitenland Britten verlengen verbod 'technolandbouw' tot 2002 Suriname zit smokkelaars van Chinezen op de hielen Hongersnood dreigt in Vietnam na overstroming ast ipan bouwt papieren Expo-paviljoen inover De Japanse architect Shigeru Ban heeft een gebouw [worpen dat in het Duitse Hannover geheel uit oud-papier rdt opgetrokken. Het gaat om een hal van negentig meter g, met twee verdiepingen. Het gebouw doet dienst als het Ja- ïse paviljoen tijdens de Wereldtentoonstelling Expo 2000, die gend jaar in Hannover wordt gehouden. Gebruikt verpak- gsmateriaal doet dienst als grondstof voor het gebouw. Van papier worden 12,5 centimeter dikke holle rollen geperst, !nog het meest lijken op de kokers waarin posters per post rden verstuurd. De 'buizen' zijn veertien meter lang. Als jwmateriaal gedraagt het zich ongeveer als bamboe. De Ja- iners hebben de machines en de technische kennis overge- gen. Na de expo wordt het gebouw gerecycled om een nieuw en als verpakkingspapier te beginnen. amils veroveren belangrijke stad Tamil-rebellen hebben gisteren de strategisch zeer angrijke stad Mankulam in het noorden van Sri Lanka ver- >rd. Het leger besloot zich terug te trekken nadat zeer zware liezen waren geleden. Volgens de Tamils zijn bij de gevech- meer dan duizend militairen gedood. Een week geleden be- ihet regeringsoffensief tegen de Tamilverzetsorganisatie LT- De nederlaag van het leger is een ernstige tegenslag voor 'sident Kumaratunga, die voor december verkiezingen heeft geroepen. De LTTE strijdt sinds 1983 voor een onafhankelijke at voor de Tamilminderheid in het noorden en oosten van eiland. N-commissie verwerpt VS-plan in, i/york De commissie ontwapening van de VN heeft zich teren uitgesproken tegen de Amerikaanse wens om een ver- ig uit 1972 open te breken dat nationale raketsystemen voor afweer van ballistische raketten verbiedt. Rusland en China ïoorden tot de 54 landen die tegen wijziging van het verdrag mden. Voor wijzigen bleken behalve de VS, Israël, Microne en Letland, terwijl 73 landen zich van stemming onthielden, ishington wil het verdrag wijzigen om te voldoen aan de eis de Republikeinen in het Congres dat er een nationaal raket- ïild komt. Dat moet dienen om raketten uit landen als ord-Korea, Iran of Irak te kunnen tegenhouden. Eerder deze ek waaschuwde Jeltsin zijn Amerikaanse ambtgenoot Clinton vasthouden aan de plannen extreem gevaarlijke consequen- izou hebben. oris Berezovski wordt niet vervolgd ov< skou» De Russische zakenman Boris Berezovski wordt niet volgd. Het openbaar ministerie staakte gisteren het onder - 001* ik dat werd ingesteld naar de financiële handel en wandel Berezovski, een naaste bondgenoot van president Jeltsin. kele weken geleden beschuldigde het OM Berezovski er nog ruim een miljard gulden te hebben gestolen van luchtvaart - latschappij Aeroflot. Het onderzoek naar twee topmannen Aeroflot, Nikolaj Gloesjkov en Alaksandr Krasnenker, wordt I voortgezet. Jeltsin heeft de leiding van het OM een aantal ir gewijzigd sinds ex-procureur-generaal Joeri Skoeratov be- dit jaar onderzoeken opende naar zaken Waarbij medewer- s van het Kremlin en familieleden van Jeltsin betrokken wa- (eun presidentskandidaat Symonenko Vi De zes kandidaten die het in de eerste ronde van de Oe- aïense presidentsverkiezingen niet haalden, hebben zich gis- ren geschaard achter de communist Petro Symonenko, die >opt de zittende president Leonid Koetsjma volgende week in tweede ronde te verslaan. Onder de zes twee populaire poli- i, parlementsvoorzitter Oleksandr Tkatsjenko en de leider van pnf Socialistische Partij, Oleksandr Moroz. In de eerste ronde op oktober behaalde Koetsjma 36,4 procent van de stemmen en Immer twee Symonenko 22,2 procent. In de tweede ronde op roriql novemt>er nemen zij het tegen elkaar op. uits-Brits akkoord pantserwagens Duitsland en Groot-Brittannië hebben gisteren een ak- overbrd gesloten voor de ontwikkeling van een nieuwe pantser en je gen. In het akkoord nemen beide landen een optie op afna- :f mevan 300 Multi Role Armoured Vehicle (MRAV). Het miljar- ia v< icontract heeft een open karakter en ook andere landen kun- ie be i zich erbij aansluiten. Nederland zou al belangstelling heb- getoond. Duitsland zal de eigen parate eenheden al vanaf 14 van de voertuigen voorzien omdat het urgent vervangers dig heeft voor de oude Amerikaanse Ml 13 en de Duitse igd chs. De pantserwagens worden gemaakt door het consorti- ARTEC uit München, waar ook het Britse Alvis Vehicles en Duitse Krauss-Maffei en MaK System toe behoren. arak: nieuw onderzoek moord Rabin uzalemDe Israëlische premier Barak heeft gisteren ver- ard dat hij bereid is het onderzoek naar de moordaanslag op zhak Rabin te heropenen. Het nieuwe onderzoek moet op- Idering geven over de omstandigeheden rond de moord op 4 vember 1995. De premier heeft nog geen officieel verzoek tot ropening ontvangen, zei hij. Barak kon ook niet zeggen op ilke onopgeloste vragen het onderzoek specifiek antwoord u moeten geven. Barak deed deze uitspraken nadat familiele- n van Rabin en de oud-premier Peres hadden opgeroepen tot ropening. Een aantal mensen gelooft dat de Israëlische veilig- idsdienst Shin Bet mogelijk een rol heeft gehad in de aanslag 53 arvoor de student Jigal Amir tot levenslang werd veroordeeld. itse rechter verbiedt boringen Jden» Het Britse hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat voorlopig niet meer naar nieuwe olie- en gasvelden geboord ig worden in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan, lieuorganisatie Greenpeace had de Britse regering voor de fhter gesleept om de boringen te voorkomen. De Britse rege- ig negeerde richtlijnen van de Europese Commissie bij het 'lenen van de vergunningen. Directeur Melchett van Green ace sprak van een reusachtige overwinning voor walvissen, lfijnen en koraalriffen. De milieuorganisatie had de rechter i uzlpr§ehouden dat de regering de plicht heeft voldoende be- I ïerming aan de flora en fauna in het desbetreffende gebied te Ofden. rN waarschuwen medewerkers De Verenigde Naties hebben hun medewerkers uit Sla- iche landen in de Servische provincie Kosovo gewaarschuwd or aanslagen in de komende dagen. De volkerenorganisatie viseert hen openbare ruimtes te mijden en niet steeds langs zelfde weg te reizen. De waarschuwing heeft te maken met tweedaagse bezoek van de Russische VN-ambassadeur Ser- Lavrov aan Kosovo dat morgen begint. Veel Albanezen in de vische provincie voelen een sterke antipathie jegens inwo- frs van Slavische landen en vooral Russen, omdat ze die als (ndgenoten van hun vijand, de Serviërs, beschouwen. Mos- lu verzette tegen de NAVO-bombardementen dit voorjaar en .unde daarmee de Joegoslavische president Milosevic. ïusharraf maant corrupte Pakistanen jden» Tot 17 november geeft de Pakistaanse militaire macht- >ber Musharraf corrupte langenoten de tijd om geld terug te en. Daarna worden ze gearresteerd. Dat zei hij gisteren voor BBC. Ook legerfunctionarissen worden niet gespaard. „Want 77 lui innen het leger zijn van hetzelfde soort. We werken vol- m ns een zorgvuldig opgestelde lijst en komen direct op de ze stiende in actie. Op korte termijn zal ook ex-premier Sharif in lat van beschuldiging worden gesteld wegens belastingont- Jking en niet aflossen van leningen", aldus Musharraf. Sharif verscheidene andere leden van de op 12 oktober door leger- velhebber Musharraf afgezettè regering zitten sindsdien in ventieve hechtenis. ns Kremlin zou met Tsjetjenen willen onderhandelen De plaatsvervangend stafchef van het Russische leger, generaal Manilov, heeft gisteren in alle toonaarden ont kend dat de legertop heeft gedreigd met opstappen. De militair deed de berichten in de pers af als 'leugens, fou te informatie en laster'. Volgens de media zou er onenig heid zijn ontstaan tussen stafchef Kvasjnin en politieke leiders omdat het Kremlin zou willen onderhandelen met de Tsjetsjeense rebellen. Hierop zou Kvasjnin heb ben gedreigd met aftreden. met de Tsjetsjeense president Maschadov voor te bereiden. Het Kremlin zou deze stap zet ten om het oorlogszuchtige imago van Rusland in het wes ten weg te nemen. Generaal Manilov verzekerde gisteren dat er voorlopig niet MOSKOU-GROZNY ANP-Rtr-AFP Ook alle generaals die in Tsje tsjenië meevechten, zouden overwegen op te stappen. De bronnen melden dat Kremlin- chef Volosjin de generaals heeft onderhandelingen zal worden onderhandeld met de Tsjetsjenen. „Het was Ma schadov die zichzelf heeft ge diskwalificeerd voor onderhan delingen omdat hij mensen als Basajev en Khattab heeft be noemd als commandanten aan het front". „Vredesbesprekingen zijn mogelijk maar alleen als de ter roristen zijn vernietigd of ge neutraliseerd", aldus Manilov in Moskou. Hij herhaalde daar mee de woorden die premier Poetin een kleine week geleden sprak. De regeringsleider pro beerde gisteren tijdens een be zoek aan Turkije internationale steun te verwerven voor de campagne tegen de Tsjetsjeen se terroristen Gisteren voerde de lucht macht zeker dertig missies uit tegen doelen in Grozny, Bamut en de buitenwijken van Ar gun. Het hoofdkwartier van de Tsje tsjeense strijders in een zuid westelijke voorstad van Grozny zou volledig verwoest zijn. De situatie van ruim 10.000 vluchtelingen aan de grens van Tsjetsjenië met Ingoesjetië blijft gespannen. Volgens het pers bureau Itar-Tass blokkeert het leger ondanks toezeggingen uit Moskou nog altijd de grenzen. Vrijdagmiddag hadden slechts 24 bussen met terugkerende Tsjetsjenen de grens vanuit In goesjetië gepasseerd. Vietnamezen ontvluchten het gebied rondom Danang dat is overstroomd na dagenlange zware regenval. HANOI AFP/DPA In Centraal-Vietnam dreigt hongersnood door de overstro mingen van de. laatste week. Ongeveer 900.000 inwoners van de provincie Thua Thiên-Hué worden bedreigd met een acuut voedseltekort. Zij wonen in de open lucht en hebben al drie dagen geen rijst gehad. Het land heeft last van overstromin gen na enkele weken van hevige regenval. Gisteren waren al 357 doden geborgen. Vijftig mensen staan nog als vermist opgege ven. Voedselhulp komt moeilijk ter plaatse omdat de wegen door de overstromingen onbe- zijn. Wegens het slechte weer kon den reddingswerkers gisteren niet uitrukken naar het ramp gebied, dat zeven provincies rond de oude keizersstad Hue omvat. Legerhelikopters en twee transportvliegtuigen slaagden er wel voor het eerst in levens- BRUSSEL MARC PEEPERKORN VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens de EU-landen is Den Haag te gul met de aftrekbaarheid. Ook de controle zou te wensen overlaten, waardoor de effectie ve belastingdruk voor bedrijven oneigenlijk laag uitvalt. Het gaat onder meer om kos ten die het ene bedrijfsonderdeel voor het andere maakt bij voorbereidende werk zaamheden. Ook de wijze waarop de verkoop van goederen tussen bedrijfsonderdelen in Ne derland wordt belast, kan volgens de ande re EU-landen niet door de beugel. Datzelf de geldt voor de zogeheten 'concernfinan ciering': de mogelijkheid voor multinatio nals een stroppenpot aan te leggen waar over niet 35 maar slechts zeven procent vennootschapsbelasting betaald hoeft te worden. Na ruim anderhalf jaar onderhandelen staan al deze 'ruling"-maatregelen nog steeds op de verboden lijst, een lelijke te genvaller voor Den Haag. De meest betrok ken onderhandelaars - de topambtenaren Witteveen en De Waard van Financiën - zijn er niet in geslaagd hun EU-collega's te overtuigen. Ook als de overzeese gebieden worden meegeteld - veelal oud-koloniën waarmee de EU-landen nog nauwe banden hebben - handhaaft Nederland zijn koppositie. De fiscale regimes op de Antillen en Aruba meegerekend, brengt het totaal van scha delijke maatregelen voor Nederland op zes- Milieubeweging zeer ontevreden LONDEN »RTR Groot-Brittannië heeft het ver bod op genetisch gemanipu leerde landbouw gisteren ver lengd tot 2002. De milieugroe pen reageren desondanks afwij zend. Minister Meacher (mi lieu) zei dat de regels voor we tenschappelijke proefakkers zijn aangescherpt. Per gewas komen er niet meer dan 20 tot 25 proefakkers door het hele land. In het alge meen wordt 'technolandbouw' pas mogelijk als de planten die in 2002 zijn geplant, zijn ge oogst en geanalyseerd zijn op eventuele gevaren voor de ge zondheid of het milieu, aldus Meacher. Krachtens een akkoord met het Scimac, belangenbehartiger van het boerenbedrijf en bio technologie, mogen de proefak kers niet boven een bepaald oppervlakte uitkomen en mag de .opbrengst geen zakelijk voordeel opleveren voor de boer. Maar Meacher erkende dat proefgewassen niet meer per definitie moeten worden vernietigd. Dat zou kunnen be tekenen dat de producten via veevoer in de voedselketen ko men. „Maar niemand zal worden gedwongen genetisch gemani puleerd voedsel te eten, wanner hij dat niet wil", aldus de mi nister. Scimac-voozitter Step hen Smith zei dat producten die niet worden vernietigd, dui delijk zullen worden gemerkt als genetisch gemanipuleerd. De reacties van de milieu groepen op het besluit is niet mals. „Alle hoop dat de rege ring nog ooit naar de publieke opinie luistert, is hiermee de bodem ingeslagen. De toene ming van het aantal proefvel den betekent dat duizenden hectares het platteland vervui len. Het is sluipende vercom mercialisering", zei het hoofd van de Soil Association, een groep die ijvert voor organisch kweken van voedsel. Bufferzones tussen de proef velden hoeven minimaal slechts krap 200 meter te be dragen. Maar volgens Soil Asso ciation is tien kilometer het mi nimum om te vookomen dat normale gewassen worden be smet. Meacher zei niets over bufferzones, maar verklaarde later dat die kwestie nog wordt bekeken. Volgens Greenpeace vormen de proeven een gevaar voor besmetting. Alle imkers is geadviseerd hun korven tien ki lometer van de proefvelden te houden om besmetting via bij en te voorkomen. Verenigde Staten halen laatste atoombommen weg uit Europa De kernwapens liggen naar verluidt opgeslagen in België, Duitsland, Griekenland, Groot- Brittannië. Italië, Nederland en Turkije. Het Nederlandse mi nisterie van Defensie laat, zoals afgesproken met Washington, niets los over activiteiten of de bewapening van in Nederland gestationeerde Amerikaanse le gereenheden. De Amerikanen gebruiken een luchtmachtbasis in Volkel. De nucleaire wapens dienden tijdens de Koude Oorlog als af schrikking tegen het Oostblok. Ondanks de ineenstorting het Warschau Pakt zouden nog 150 tot 200 Amerikaanse atoom koppen in Europa aanwezig zijn. Een fractie van de 6.000 die er in 1985 lagen. De VS zelf hebben volgens waarnemers nog 12.500 atoomkoppen ach ter de hand. foto reuters nguyen van vinh middelen en drinkwater te droppen. Van de landmacht en de marine ondersteunen 2.000 soldaten de reddingswerkzaam heden. De circa zestig Nederlanders die in het getroffen gebied ver blijven, maken het volgens alarmcentrale Eurocross goed. BRUSSEL/DEN HAAG AFP/ANP De VS bereiden zich voor om hun laatste atoombommen weg te halen uit Europa. Diploma tieke bronnen bij de NAVO in Brussel hebben dit gemeld. Washington weigert ieder com mentaar. Volgens Amerikaanse waarnemers zijn deze wapens nog in zeven Europese landen gestationeerd. „We zien niet meer waar die Amerikaanse atoombommen in Europa toe dienen", aldus een militair bij de NAVO. Het besluit ze af te voeren wordt naar verwachting in december officieel bekend gemaakt. Milieuorganisatie Green peace noemde in een reactie de mogelijke terugtrekking „een kleine, maar belangrijke stap in het proces van wapenbeheer sing". PARAMARIBO ANP tien. Groot-Brittannië heeft ditzelfde aan tal, vanwege de regimes op de Jersey, Gu ernsey en het Isle of Man. Zalm en Vermeend rest nog krap een maand om met een overtuigend slotoffen- sief te komen. Erg veel kans van slagen lijkt dit niet te hebben. ,,Als het in anderhalf jaar niet lukt, dan zeker niet in vier weken", merkt een diplomaat van een groot EU- land op. Daarna blijft alleen nog de mogelijkheid van een Nederlands veto over om de defi nitieve 'zwarte' lijst te blokkeren. Dat wordt evenwel gezien als een paardenmiddel, waar Den Haag niet snel naar zal grijpen. Ambtenaren van Financiën spreken daar om al over het 'aanpassen' van de belas tingmaatregelen. Er zijn sinds april zeker 235 Chinezen via een netwerk van mensensmokkelaars uit Surina me vertrokken. Dit blijkt uit de in beslag genomen administra tie van de immigratiedienst op de internationale luchthaven bij Paramaribo. Volgens de Su rinaamse politiewoordvoerder zijn vijf personen, onder wie een medewerker van de Centra le Inlichtingen Dienst (CID), aangehouden. Hun wordt vrou wenhandel en handel in min derjarige mannen ten laste ge- legd. De vreemdelingendienst van de politie houdt 35 Chinezen onder toezicht. Zij mogen zich niet vrijelijk in Suriname bewe gen. Het gaat overwegend om vrouwen van gemiddeld 20 jaar en minderjarige mannen. Ze zijn Suriname binnengekomen met visa waarvoor ze in Peking tussen 2.000 en 3.000 dollar hebben betaald. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Het Britse Hogerhuis is gisteren vrijwel gehalveerd. Zo'n 650 le den die in het House of Lords vertegenwoordigd waren op grond van hun adellijke afstam ming, zijn hun zetels kwijtge raakt. Dit als gevolg van maat regelen van de regering-Blair, die vond dat het maar eens af gelopen moest zijn met dit 'schandalig ondemocratische' overblijfsel uit feodale tijden. Bij wijze compromis mogen voorlopig nog 75 'edelen' hun zetels behouden. Zij werden gisteren bij een interne stem ming gekozen. Het besluit moet alleen nog bekrachtigd worden door de koningin. Het gaat hierbij om een tussenfase. Ge wacht wordt nog op het rapport van een adviescommissie met voorstellen voor een definitieve, meer democratische samen stelling van het Hogerhuis. Het Hogerhuis houdt nu een kleine 700 leden over. Behalve voornoemde 75 gaat het daarbij om 17 andere 'erfelijken' met organisatorische functies, enke le tientallen bisschoppen en aartsbisschoppen (de zogehe ten Lords Spiritual), enkele De griffier van het Britse House of Lords, Michael Davies, leest de namen voor van de 75 leden van adellijke afkomst die hun zetel voorlopig nog even mogen behouden. foto ap tientallen rechtsprekende Law aan afstamming hebben te eenvolgende regeringen voor Lords en ruim 500 'life peers', danken, maar aan hun verdien- het leven zijn benoemd. Zoals Dat zijn Lords die hun zetel niet sten voor het land en door op- bijvoorbeeld Lady Thatcher, maar ook de musicalmaker Lord Andrew LLoyd Webber. De meeste nu verdwijnende Lords zijn het met de regering eens dat hun ondemocratisch verkregen rechten niet meer van deze tijd zijn, maar ze heb ben nog een jaar dwars gelegen omdat ze vonden dat er eerst meer duidelijkheid moest zijn over de definitieve samenstel ling van het nieuwe Hogerhuis. Omdat ze uiteindelijk de rege ringsplannen toch niet kunnen tegenhouden hooguit vertra gen zijn ze akkoord gegaan met het compromis om 75 'er felijken' hun zetel te laten be houden. De historische stemming van gisteren werd gevolgd door een tragisch incident. Vlak na de stemming zakte de 67-jarige Lord Montague of Oxford, die in 1997 door premier Blair in het Hogerhuis was benoemd, in elkaar. Bij aankomst in het zie kenhuis bleek hij te zijn overle den, waarschijnlijk aan een hartstilstand. Een half uur daar voor had hij nog het woord ge voerd in een debatje over ener- De ambtenaar van de Suri naamse ambassade in China die de visa verstrekte, is voor verhoor in Paramaribo ontbo den. Over het bestaan van een smokkelnetwerk van Chinezen via de ambassade in Peking en de luchthaven bij Paramaribo wordt al geruime tijd gespro ken. Brazilië heeft in oktober bij de Surinaamse politie aan de bel getrokken na de aankomst van twee groepen Chinezen uit de Surinaamse hoofdstad. Op het Antilliaanse eiland St. Maarten werden vorige week dertig illegale Chinezen uit Su riname aangehouden. Canada en de VS hebben vaker laten blijken zich zorgen te maken over de smokkel van Chinezen via Suriname. Uit het onderzoek bleek dat de Chinezen in groepen van ongeveer 35 personen met chartervliegtuigen uit Venezu ela naar andere bestemmingen zijn gebracht. 'Niets wijst op explosie van Egyptische 767' WASHINGTON AFP Onderzoekers die de tot nu toe geborgen wrakstukken van de boeing 767 van Egypt Air heb ben geïnspecteerd, hebben nog geen enkele aanwijzing gevon den dat het toestel is ontploft. Dat heeft de president van de Amerikaanse verkeersveilig- heidsraad NTSB gisteren ver klaard. „Ik heb tot op heden geen in formatie gekregen dat er wrak stukken zijn die wijzen op een explosie", aldus Jim Hall. Hall verklaarde ook dat de Ameri kaanse marine de twee zwarte dozen van het toestel heeft ge vonden. De cockpit voice- en datarecorders werden opge spoord met een miniduikboot en liggen op een diepte van bij na 80 meter. Dertig duikers staan klaar om de twee dozen te bergen. Men hoopt met behulp van de zwarte dozen de exacte toe dracht van de ramp te kunnen achterhalen. Het toestel van Egypt Air stortte afgelopen zon dag voor de oostkust van de VS met 217 inzittenden in zee.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7