Weggebruiker wacht ingrijpende veranderingen Het parlement is geen pressiegroep "tWrUÉMMKS,.,, witzw mm vim..?. Lobbyist verdient zichzelf snel temg Binnenland fERDAG 6 NOVEMBER 1999 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Rijlessen zwaarder, andere rol voor bromfietser Nederlandse weggebruiker staat voor ingrijpende verande- gen in de verkeersregels en in zijn rijopleiding. De rijles rdt zwaarder, waarbij de leerling niet één keer, maar meer- e malen moet bewijzen dat hij of zij er klaar voor is om de ig op te gaan. En ook de grootste 'plaag' van de weg, de imfiets, krijgt een andere plaats in het verkeer, wat gepaard it met nieuwe regels en verkeersborden. HAAG'HANS DEBRUUN vijfduizend Nederlandse rij-in- 'tv icteurs zijn de eersten die al de- veranderingen voor de kiezen gen. Zij moeten hun leerlingen n dat de brommer vanaf 15 de- nber niet meer op het fietspad lishoort, maar gewoon tussen autoverkeer. De gewone fietser daar blij mee zijn, maar de au- ^fiobilist moet wennen een nieu 'concurrent' op de weg, die zich nog toe maar weinig van ver- trsregels lijkt aan te trekken. )p 15 november begint een lan jke informatiecampagne van ministerie van verkeer en wa- itaat over de nieuwe verkeersre- ^£ji. Donderdag congresseerden Aderden rij-instructeurs in Den ch over de veranderingen, armee zij vorige maand overval- werden. „Maar als het ministe- zegt dat het zo moet, dan doen het", zegt directeur J. Vaessen het Centraal Bureau Rijvaar- leidsbewijzen (CBR). Inverdeeld blij zijn de instruc- rs en examinatoren er niet mee. het van het fietspad halen van bromfiets zijn zij het overigens s. „De br-ommer op het fietspad ink, daar is het fietspad ook uit voor bedoeld geweest' ent Vaessen. Maar hij vindt het :ht dat het nu daarbij blijft. Eind >end jaar volgt een verplicht itekenbewijs voor bromfietsen, in 2001 krijgen (brom)fietsers irrang van rechts. Waarom niet alles in één keer anderd?", zegt Vaessen. Dat zou invoering, en de rij-instructie, gemakkelijkt hebben. Boven- n moeten de steeds zwaarder rdende brommers over enkele :n aan nieuwe Europese richtlij- voldoen, waardoor het onder leid met lichte motoren wegvalt. komen er wéér nieuwe regels, [ij moeten de instructeurs en linatoren steeds opnieuw bij- iolen." Nu al moet 20 procent de vragen uit het theorieexa men voor brommers worden ge wijzigd. En ook de theorieboekjes voor automobilisten moeten wor den aangepast. De rij-instructeurs zouden intus sen graag een verplicht praktijkexa men voor bromfietsers zien. Zij moeten nu wel een theorie-certifi caat halen, maar kunnen net zo vaak examen doen als ze willen. „Zakken ze de ene dag, dan komen ze de volgende dag terug, zonder intussen iets geleerd te hebben. Net zolang tot het toevallig lukt", zegt F. Wolf, voorzitter van de afde ling rijopleidingen van de branche organisatie Bovag. Voor theorieles zijn bromfietsers nauwelijks te porren. De vraag is of de nieuwe verkeersregels voor de brommers wat uitmaken. Zij rijden nu ook al kris-kras over de weg. Maar volgens J. van Steenbergen van de Bovag kan dat ook een voordeel zijn. „Bromfietsers zijn heel bedreven in het interpreteren van de verkeerssituatie. Zij maken creatief gebruik van de regels, en dat kan straks wel eens verstandig zijn." De rijschoolhouders waren aan vankelijk sceptisch over de nieuwe regels. „We dachten: dat kan nooit", zegt Wolf. „Maar de proe ven die met deze regel gedaan zijn in Apeldoorn, Tiel en Nieuwegein, waren heel positief. Op veel plaat sen rijdt de brommer trouwens al op dej-ijbaan. Er zal dan ook min der veranderen dan we denken." Het aantal slachtoffers onder bromfietsers nam in die proefste- den met de helft af. CBR-directeur Vaessen zegt min der bang te zijn voor de bromfiet sers als voor de mensen die al een rijbewijs hebben, en nu - zonder aanvullende opleiding - met een nieuwe situatie geconfronteerd worden. Daarom betreurt hij ook dat de rijschoolwereld zo laat is in gelicht over de plannen. „Er is veel voorlichting nodig, maar ik betwij fel of die op tijd komt om effect te hebben." De rijschoolhouders zouden graag zien dat bromfietsers naast een theorie- ook een praktijkexamen moeten afleggen. De afgelopen week begon een rijschool op het Petrus Canisiuscollege in Alkmaar - in samen werking met Veiilig Verkeer Nederland - alvast met een praktijkcursus. foto anp martin mooij pinie niemand in Nederland die wist dat er meer moet wor- gedaan om te voorkomen psychisch gestoorde pedo- iuelen opnieuw in de fout Iedere kinderverkrachter in zijn oude fout vervaltm is *;én te veel. Dat 17 procent de zedenmisdadigers na ndiging van de psychische igbehandeling (TBS) reci- ert, is te veel. Maar heie voorkomen dat een igmatige pedoseksueel vergrijpt aan een kind of zelfs vermoordt, dat kan de irheid niet. 'aar het om gaat is: op welke ier kun je het meest effec- voorkomen dat een beken- Izedenmisdadiger na een ge- igenisstraf of een TBS-be- ideling weer iemand seksu- misbruikt; zonder de grond- jnselen van onze rechtsstaat te tasten. et publieke debat over de ienmisdadigers heeft de af- ipen weken de trekken van volksgericht gekregen. Wie eenmaal aan een kind ver- ipen heeft, lijkt nu te kunnen tenen op uitstoting uit de itschappij en levenslange loemenis. Nog afgezien van aag of dat de beste manier »m te voorkomen dat iemand jidiveert, raakt het ook één de principes van onze itsstaat. Iemand die veroor- ild is en zijn straf heeft uitge-. [en (of genezen is verklaard zijn psychische aandoe- heeft recht op een nieu- kans in de samenleving. 'et is een groot goed dat on- volksvertegenwoordigers •teren naar dat wat in de itschappij leeft. Wat je van debat in de Tweede Kamer deze gevoelige materie 'acht, is dat er weloverwo- wordt nagedacht over de g wat er aan de wetten en [els kan worden veranderd beter tegemoet te komen de onrustgevoelens in de latschappij. Een gedachten- sseling tussen verstandige insen. Vat er deze week gebeurde, i veel weg van een nieuw ksgericht, maar nu was justi- fninister Korthals het slacht er van de emoties. Met uit- idering van de kleine chris- ijke partijen, de SP en D66 dt de hele Tweede Kamer de me houding van Korthals splaatst. Ten onrechte. De minister is bereid alles te onderzoeken dat kan helpen om de maatschappij te be schermen tegen zedenmisdadi gers. Maar hij wil daarbij niet treden in de onafhankelijkheid van de rechter. Hij wil de rech ten van de dader waarborgen. De maatregelen mogen niet lei den tot onbalans in het rechts stelsel en ze moeten zinvol en uitvoerbaar zijn. Een realisti sche houding, waarmee bur gers niet meer wordt beloofd dan de overheid kan waarma ken. In het politieke debat van de ze week was de verhouding zoek. De Tweede Kamer stortte een lawine aan maatregelen uit en sommeerde Korthals hier onmiddellijk werk van te ma ken. Maar verwachten wij juist niet van de wetgever - het par lement en de regering - dat de ze verder kijkt dan de primaire onrustgevoelens over een ont wikkeling die ons niet aan staat? Genuanceerd begrip, in plaats van een stortvloed aan goedwillende maar wellicht on uitvoerbare of heilloze ideeën? Dat er bij de opsporing van misdadigers vaker gebruik moet worden gemaakt van DNA-ma- teriaal - een soort genetische vingerafdruk - daarover is ie dereen het wel eens. Als stok achter de deur overweegt Kort hals het DNA van vrijgekomen zedenmisdadigers met TBS in de databank op te nemen. Maar de Tweede Kamer meent nu dat élle veroordeelden van misdrij ven waarop vier jaar staat hun DNA in de DNA-bank moeten achterlaten. Zonder dat er een verdenking bestaat moet er ver gelijking mogelijk zijn met DNA-sporen die na een misdrijf worden aangetroffen. Eenmaal veroordeeld, blijf je dus nog dertig jaar verdachte. Een Kamermeerderheid (PvdA en WD) meent dat ex- TBS'ers nog vijftien jaar gevolgd moeten worden, nadat zij voor waardelijk genezen zijn ver klaard. Maar is het niet beter te voorkomen dat TBS'ers terug keren in de maatschappij, als zij daarvoor klaarblijkelijk nog niet klaar zijn. Er moeten betere be oordelingen komen, in plaats van de schijnveiligheid van een halfjaarlijks gesprekje. Boven dien, kan zo'n jarenlange con trole niet juist een averechts ef fect hebben? En wat is nu precies het ver schil tussen drang en dwang bij chemische castratie? Een Ka mermeerderheid vindt dat dit moet kunnen als voorwaarde voor zedenmisdadigers om in de maatschappij terug te keren. Maar werkt dat wel, als die per soon er niet echt aan wil mee werken maar het alleen doet om te kunnen terugkeren in de maatschappij. Een verhuis- plicht, werkt die wel? Uit on derzoek blijkt dat van alle ze dendelinquenten incestplegers het minst recidiveren. Daar gaat het vaak om mensen die onder begeleiding terugkeren in een sociaal netwerk, waar wordt opgelet opdat ze niet weer in de fout gaan. Ook al is het voor de slachtoffers wellicht onplezierig opnieuw te worden geconfronteerd met de dader, de aanwezigheid van grote so dale controle kan juist bijdra gen aan het voorkomen van re cidive. Wie dit alles overziet en het is nog niet eens het vol ledige wensenlijstje - kan niet anders concluderen dan dat de Tweede Kamer te veel tegelij kertijd wil. Haast is een slechte Dit is zeker geen pleidooi om niets te doen. Het is belangrijk dat wetten de normen in de maatschappij weerspiegelen en de zwakkeren beschermen. Maar het is niet verstandig de ene na de andere wet aan te scherpen, zonder de samen hang in het oog te houden. Het heeft geen zin met hagel te schieten op iedere zedencrimi- neel als je de pedoseksuelen wil raken. Het parlement is geen pressiegroep die alleen op treedt als een megafoon van begrijpelijke emoties. DEN HAAG ANS BOUWMANS Timing is het toverwoord DEN HAAG MARCEL DE JONG Lobbyisten zijn niet meer weg te denken uit parle mentsgebouwen. In nette kleren schieten ze altijd de juiste politicus nog even aan om hem op vriendelijke, maar nooit dwingende toon op de belangen van de op drachtgever te wijzen. Ti ming is het toverwoord. De juiste contacten zijn nood zaak. Argumenten vormen het smeermiddel. Ze borre len op recepties, luisteren boekpresentaties op en zit ten op de achterste bankjes tijdens persconferenties. Op dat ze maar niets missen en bereikbaar zijn als iemand hen nodig heeft. Wie weet kan in ieder ge val één sector profiteren van de roker die de Nederlandse staat aansprakelijk stelt voor zijn verslechterde gezond heid. In de Verenigde Staten hebben lobbyisten de afge lopen jaren miljoenen opge streken door de belangen van de sigarettenfabrikanten te behartigen. Het was niet voor niets. Philip Morris en consorten houden er zelfs geld aan over. Wie zuinig wil zijn - op geld of milieu - moet lobbyen. In Washington besteedden bedrijven, instellingen en belangengroepen vorig jaar zo'n 3 miljard gulden aan veelal juridisch geschoolde lobbyisten. De duizenden ingehuurde mannen en vrouwen moesten er voor zorgen dat bepaalde wetten het in het Congres niet of juist wel haalden. De tabaks industrie gaf het meeste uit aan de advocaten die politici met argumenten, rapportjes en verwijzingen naar juridi sche voetangels in een be paalde hoek proberen te drijven. Het Congres dreigde een nationale regeling af te kon digen waardoor sigaretten- makers miljarden zouden moeten betalen als schade vergoeding aan zieke rokers. Lobbyisten probeerden dat namens de grote bedrijven British American Tobacco en Philip Morris te voorkomen. Dat lukte uiteindelijk. De re geling kreeg onvoldoende stemmen. Het Congres liet het aan de justitieafdelingen in de afzonderlijke staten over om akkoorden te slui ten met de tabaksbranche. Dat was voor de bedrijfstak heel wat voordeliger dan het aanvankelijke voorstel. De lobbykosten mochten vorig jaar dan wel boven de hon derd miljoen gulden uitko men, zonder hun ingrijpen waren de sigarettenboeren veel meer kwijt geweest. In Nederland valt het lob bywerk wat omzet betreft bij lange na niet te vergelijken met dat van de Amerikaanse collega's of dat bij het Euro pese Parlement in Brussel. Toch kan een organisatie ook in Den Haag niet zonder belangenbehartigers die bij parlementariërs aankloppen om duidelijk te maken wat de beste beslissing over een bepaald onderwerp is. Ze schermen met rapportjes, brieven en nota's en doen alles om de sector die ze ver tegenwoordigen en de politi ci met elkaar fe laten praten. Ze houden de Kameragenda in de gaten en zijn niet uit de wandelgangen en vergader zalen weg te slaan. Als het moet, schrijven ze ook de vragen en doen ze suggesties voor moties. De noordelijke provincies hebben de afgelopen jaren miljarden binnengehaald om de economie in het ge bied te stimuleren. Dat ge beurde niet louter uit mede lijden van het kabinet met de regio. Het had er mee te maken dat de provincies steeds op de juiste momen ten in Den Haag aanklopten. De eigen lobbyist in de Tweede Kamer was daarbij de olie in de machine. Hij liet zijn drie commissarissen der koningin op de juiste momenten aantreden. Mi nister De Vries (sociale ze ken) klaagde er gisteren nog over in de pers. „Steeds staat daar weer die trein van be stuurders". aldus De Vries, die daarmee aangaf niet on gevoelig te zijn voor de lob- by. De strategie van de noor delijke bestuurders was om gezamenlijk de regering te benaderen op momenten dat er nog wat te besluiten viel. Niet gaan zeuren als de Miljoenennota weer eens te genvalt, maar juist zorgen dat er al afspraken gemaakt zijn voordat de ministeries hun begrotingen opstellen. Zo is het wensenlijstje van de provincies danig ingekort en gaat er de komende zeven jaar totaal vijf miljard gulden naar het Noorden. De kosten van de lobbyist zijn daarmee vergeleken een peulenschil. De gemeente Leiden heeft mede daarom sinds enige tijd ook een lobbyist, die er voor moet zorgen dat het Leidse wensenlijstje (bebou wing van Valkenburg) steeds op het juiste moment bij de betrokken ministers ligt. Helemaal voor de wind gaat het milieuclubs als de Waddenvereniging. Jaren lang kregen de beschermers van de Waddenzee nauwe lijks voet aan de grond in het Haagse. Maar met niet afla tend enthousiasme konden ze steeds meer politici ervan overtuigen dat het natuurge bied zoveel mogelijk rust verdient. Nu kan een verbod om in de zee naar gas te bo ren rekenen op steun van een meerderheid in de Tweede Kamer en zal dat over niet al te lange tijd ook gelden voor een verbod op kokkelvisserij. Ook al is de schadelijkheid van beide ac tiviteiten nooit glashard aan getoond. De vasthoudend heid van de lobbyende Wad denvereniging heeft gewerkt, zelfs nu het kabinet door toedoen van een tegenlobby van de NAM een compromis ten gunste van boren heeft bereikt. Net als bij de Ameri kaanse sigarettenindustrie geldt ook hier dat de aan houder wint. Of het nu gaat om geld of idealen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5