ClickArt Zwartboek Casema: 'Internet via kabel traag en onbetrouwbaar' li H. DE VRIES BOEKEN Multi Media 'akelijke plaatjes zonder boek Inside Drive: de top Competitie Manager met ex-voetballer Wim Kieft Puzzelen tot je er ek van wordt b.v. algemene boekhandel en antiquariaat studieboekcentrum van kennemerland Ged. Oude Gracht 27 Jacobijnescraac 3-7 2011 GK Haarlem. Tel. (023) 53194 58. Fax (023) 5311680 ÏERDAG 6 NOVEMBER 1999 Een wekelijkse rubriek waarin een aantal websites wordt belicht dat nieuw of origineel is, dan wel inspeelt op de actualiteit. [zal een jaar of anderhalf geleden zijn dat de pers werd overspoeld met dozen vol clipart. üti het ene bedrijf met een programma, waar- p.000 plaatjes zaten, dan lag er een paar we- later van een ander bedrijf wel een doos op bureau met 100.000 afbeeldingen, die voor rlei doeleinden konden worden gebruikt. De om is een klein beetje gaan kabbelen, omdat liddels iedere liefhebber wel een paar schijfjes P kast heeft staan, waarvan voor elk doel ftjes, pictogrammen en foto's gehaald kun- worden. e dus nu succesvol zijn op die volgestouwde i» moet je met iets speciaals komen. TLC bus is daar redelijk in geslaagd met een drie- lozen ClickArt van Mindscape, waarvan voor- fe business-versie heel aardig is. Behalve een e en voor het klein-zakelijke leven nuttige neling plaatjes en een groot aantal schitte rende foto's wordt een multimedia organizer meegeleverd, die uiterst gebruiksvriendelijk is. Toch ontkomen we er niet aan een tweetal nade len te noemen. Wie snel met clipart wil werken is gebaat bij een goed overzicht en dat is eigenlijk alleen maar op papier te presenteren. TLC Domus doet dat eigenlijk nooit, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Corel. Je kunt wel zoeken op de cd-rom, maar een echt overzicht ontbreekt. Het tweede minpuntje is de jewelbox, waar de schijf jes inzitten. In tegenstelling tot de goede en dui delijke handleidingen zijn de doosjes van Domus vrijwel nooit voorzien van een inlay en dat is heel vervelend, wanneer ze in een systeemset worden opgeborgen. En de kosten kunnen het niet zijn... Min. systeemeisen: Pentium 75, Windows 95,16 Mb ramgeheugen, 54 Mb ruimte op de harde schijf en een standaard configuratie. Prijs: 69,95 gulden. PUZZEL woordraadsel HlZONTAAL: 1. Amfibie; 3. uitroep; 6. spil; 9. file; 10. Indische lik 12. muziekwerk; 14. populier; 16. muziekinstrument; tandeloos zoogdier; 20. persoonlijk vnw.; 21. ergens langs jen; 26. troep; 27. bedaard; 29. eenheid (Eng.); 31. getijde; Frans voegwoord; 33. teug; 34. voor. PÏCAAL: 1. Italiaanse deegwaar; 2. Noorse godheid; 4. wreed; jtihoogtrekken; 7. houten blaasinstrument; 8. hoofddeksel; Tassenwaan; 13. een rechtsgeding voeren; 15. bijwoord; Centrale antenneïnrichting; 18. in orde; 21. creëren; ^fiakomeling; 23. uitroep van pijn; 24. kapot; 25. handelsterm; Japanse gordel; 30. Europeaan, pssing van vrijdag: ■vfcontaal: 1. Pols; 4. zebra; 7."willens; 8. rol; 9. kim; 10. inlopen; jjotebel. Öcaal: 2. Olie; 3. samsam; 4. zeurpiet; 5. bowl; 6. afloop; 9. knal; lat Business open dinsdag is het nieu- eizoen begonnen van de >nal Basketball Associati- le NBA. Dat betekent dat hte liefhebbers weer op luntje van hun stoel zitten ■el Nederland slaapt en l+ in de nacht van vrijdag j een live wedstrijd ndt. Maar daar hoeft het >ij te blijven. PC-bezitters en nu de hele week aan de net het beste NBA-basket- iel dat ooit is gemaakt. Niet ssend komt dat uit de keu- ran Microsoft. De gigant uit nond bij Seattle, waarvan de man Paul Allen eige- is van de Portland Trail :rs, doet het over het alge- nistig aan met het uit jen van spellen. Maar als s op de markt komt, dan is tok het neusje van de zalm auwelijks te overtreffen, s bewezen met Flight Si- itor, met Age of Empires en iet NBA Inside Drive 2000. lebbers van basketbal-si- tie zwoeren tot nu toe bij veneens fraai uitgevoerde Live van Electronic Arts. jijpelijk want het was het feinzijn soort. Die laatste faat niet voor niets in de len tijd. EA zal het met de re 2000 moeten afleggen Microsoft. Daarover is lelijks dicussie mogelijk, zo ivee(1|; ook uit de lovende kritie- de Amerikaanse vakpers, it eerder dan Europa lit kennismaken met Inside NBA goedkeuring geeft :en commercieel product n computerspel moet dat lute top zijn. Dat geldt niet voor de technische kant iet spel, maar ook voor bij- ieeld het commentaar, moet tenslotte een stuk ie vanuit gaan en Micro- er dan ook in geslaagd iet commentaar bij de itrijden te laten verzorgen Ij I Kevin Calabro, twee jaar pen door Sports Illustrated broepen als Amerika's beste jtverslaggever. Hij heeft de van oud-speler Marques ?son (Milwaukee Bucks, LA Clippers en Golden State War riors), die wordt beschouwd als één van de beste analisten op de Amerikaanse televisie. Dat commentaar maakt het alle maal levensecht. Net als de graphics, want de fan zal - ook zonder de namen de horen - moeiteloos de spelers herken nen, die tot in detail zijn nage bootst. Van het polsbandje van Scottie Pippen tot de hoog-op- getrokken kousen van Rik Smits. Inside Drive is te spelen op vier niveaus: arcade (simpel en kort), rookie (beginner), veteran (ervaren) en all-star (routinier) en is helemaal naar eigen voor keur in te stellen. Standaard duurt een quarter 12 minuten (zoals in een echte wedstrijd), maar een vluggertje van bijvoorbeeld vier keer twee minuten kan ook. Een hekel aan de 3-secondenregel of meer tijd dan vijf tellen nodig bij het innemen van de bal? Kan. Schakel gewoon die regels uit. De mogelijkheid om in drie ver schillende resoluties te spelen zorgt ervoor dat het ook prima de spelen is op de popualire 17- inch schermen. De teamsamenstellingen zijn uiteraard gemaakt op basis van vorig seizoen, maar het is een fluitje van een cent om spelers te laten verhuizen, zoals je ook de basis-vijf kunt aanpassen en uiteraard tijdens de wedstrijden kunt wisselen. Via de spelciale webside (www.microsoft- com sports insidedrive2000) zijn nieuwe, nog niet in het be stand opgenomen spelers te downloaden, zodat je aan de hand van de actuele teams een up-to-date spelerslijst hebt. Da- talles maakt Inside Drive tot een heerlijk spel. Zeker voor deNBA diehard, die als hij dit spel laat liggen, een diskwalifi cerende fout verdient. Min.systeemeisen: Pentium 166, Windows 95, 32 Mb ramgeheu gen, 90 Mb ruimte op de harddisk (150 voor een uitgebreidere in stallatie), 4-speed cd-romspeler, DriectX 6.1 (wordt meegeleverd) en bij voorkeur een gamepad, al is het spel ook te spelen met toet senbord en/of muis. Prijs: 49 gul den. Beschikbaar gesteld door Microsoft. Internet via de kabel zou super snel moeten zijn en voordelig, omdat er geen telefoonkosten zijn. Veel klanten van Casema, een van de grootste kabelbe drijven van Nederland, hebben andere ervaringen. De kabel is traag, er zijn veel storingen met elektronische post en nieuws groepen en de helpdesk is on bereikbaar en/of incompetent. C. Tuinder uit Utrecht heeft alle klachten van de gebruikers op Internet verzameld en er een Zwartboek Casema van ge maakt, dat aan de kabelmaat schappij en aan de overheid zal worden aangeboden. Volgens Tuinder zijn de klach ten afkomstig van bijna alle plaatsen waar Casema Internet aanbiedt. Internet kan altijd traag zijn, gezien de enorme hoeveelheid dataverkeer op de internationale lijnen, maar Casema spant volgens de Utrechter de kroon. „De pagi na's van het World Wide Web komen vaak niet eens meer binnen. Het is niet te vergelij ken met Internet via de provi ders die de telefoonlijnen ge bruiken, dat gaat veel en veel sneller." Ook het gebruik van de zogenaamde nieuwsgroe pen, de elektronische post en het versturen en ophalen van bestanden op Internet zijn door de traagheid van Casema een moeizame aangelegenheid ge worden. „De nieuwsserver laat lang niet alle berichten zien, waardoor een discussie wordt belemmerd. Berichten verdwij nen vaak al na een paar uur, zo dat je geen kans krijgt om ze te lezen. Afbeeldingen in de nieuwsgroepen zijn incom pleet: je ziet dan een half land schap of bijvoorbeeld een ge deeltelijk erotisch plaatje", stelt Tuinder. E-mail komt niet altijd aan, gaat zelfs verloren tijdens storingen. Ook zijn er enorme vertragin gen bij de elektronische' post. Normaal gesproken kan een be richt binnen een minuut over de hele wereld worden ver stuurd, bij Casema gaat er wel eens twaalf uur overheen. Bij de helpdesk zijn de ervaringen al niet veel beter. „De wachttijden zijn lang, 20 minuten is niets bijzonders. De klant betaalt die tijd natuurlijk. De hulpverleners hebben weinig geduld, de ge bruikers worden soms niet eens teruggebeld." Volgens Tuinder heeft Casema tot op heden de klachten vrijwel genegeerd. Ondanks de slechte ervaringen voelen de klagers er weinig voor om over te stappen naar een te lefonische Internet-provider. „Casema is nog altijd de goed koopste oplossing. Internetten per telefoon is duur, dat kun nen veel gebruikers zich niet veroorloven", stelt Tuinder, die overweegt de rechter in te scha kelen als de situatie niet snel verbetert. Groeistuipen Volgens woordvoerder Gradus Vos van Casema doet de kabel maatschappij zijn best om haar Internet-ldanten tevreden te stellen. „Maar we hebben wel last van groeistuipen. We kun nen het aantal aanvragen nau welijks aan. We hebben 39.000 Internet-klanten in de regio's Den Haag, Utrecht en Breda, maar er liggen nog 60.000 aan vragen. En er komen 1000 aan vragen per week bij. Het gebied waar we Internet aanbieden breidt zich ook snel uit, binnen een half jaar komt bijvoorbeeld ook de Leidse regio erbij." Vol gens Vos probeert Casema snel iets te doen aan klachten. „Er was inderdaad enige tijd sprake van zeer traag Internet in een wijk in Utrecht, maar we heb ben de abonnees op grond daarvan hun geld teruggegeven en de situatie is inmiddels dras tisch verbeterd." Vos denkt dat het over het alge meen wel meevalt met de pro blemen op de kabel. „We zijn niet de snelste provider, maar we bieden wel Internet dat je voor 60 gulden per maancj dag en nacht kan laten aanstaan. En dat doen veel mensen ook, om bijvoorbeeld naar muziek via Internet te luisteren. Dat inten sieve gebruik maakt Internet er niet sneller op, maar we probe ren direct extra apparatuur te plaatsen als er in een bepaald gebied veel gebruik wordt ge maakt van Internet. Daar komt nog bij dat niet iedere klant wil investeren in de snelste kabel modems, dus wat dat betreft is het alle waar naar zijn geld. Toch halen we op sommige plaatsen flinke snelheden, zeker met het nieuwe systeem dat we aan het invoeren zijn. De Con sumentenbond heeft op grond van een recent onderzoek ge concludeerd dat de situatie al aanzienlijk verbeterd is in ver gelijking met een jaar geleden", stelt Vos. Websites over bier zijn er volop, maar die goede oude jenever wordt meestal vergeten. Geluk kig is er nog Bols in Nederland, dat zijn 'corenwyn' (Bols spreekt liever niet van jenever) sinds kort onder de aandacht brengt op een geavanceerde si te met onder meer een ver grootglas en interactieve mu ziek volgens het door Thomas Dolby ontwikkelde Beatnik-sys teem. Meester-distillateur Theo Lepelaar vertelt over de ge schiedenis van de corenwyn. Bezoekers kunnen zich aanmel den als een ware liefhebber, hetgeen overigens niet betekent dat er gratis jenever wordt ge schonken. Er zijn ook speciale corenwynartikelen te koop. Neem verder deel aan het Mil- lenniumspel en schrijf in voor de Millennium Corenwijn, om de eeuw feestelijk af te sluiten. www.bolscorenwyn.nl Prolooqinwh) Het vervolg De popgroep Doe Maar is weer bij elkaar en dat willen ze ook op Internet weten. Henny Vri- enten en consorten, die 15 jaar geleden extreem populair wa ren, treden in mei 2000 op in in Ahoy Rotterdam. Ook is een nieuwe cd in de maak. Tot die tijd moeten de fans van toen en nu het doen met informatie op de website: alles over 'het ver volg', interviews met de bandle den en de roemruchte geschie denis van de groep. www.doemaar.com De naam Alexey Pajitnov zal weinigen iets zeggen. In het beste geval zal er een 'Russi sche wetenschapper' uitrollen. De naam Tetris zal echter herkend worden door ver moedelijk 99,9 procent van de compute raars. Koppel de twee namen samen en de oplossing is daar. Pajitnov is de schepper van het wereldberoemde spelletje met de in elkaar passende blokjes. Uitvindingen zijn soms toevalstreffers, maar veel vaker de ultieme vondst in een lange reeks probeersels. Zo moet het met Pajitnov en Tetris ook zijn gegaan. Honder den half-geslaagde en half-mislukte po gingen zal hij hebben ondernomen, alvo rens op de proppen te komen met het spel letje dat hem in elk geval geen windeieren zal hebben gelegd. Een groot aantal puz zels, waarin Tetris-elementen zichtbaar zijn, is verzameld op een mooie cd-rom van Microsoft. Samen met allerlei soorten schuif- en legpuzzeltjes, die ogenschijnlijk heel simpel zijn, maar meer adders onder het gras verbergen, dan er in Nederland le ven. Grafisch een prachtig product, waar van zelfs het instailatiescherm al de moeite van het aanschouwen waard is. Pandora's Box heet de verzameling naar de Ook heel populair is de Ameri kaanse zangeres Britney Spears, bekend van haar erotisch getin te videoclips. Haar afbeelding vind je terug in veel jongenska mers. Spears heeft een eigen of ficiële website, die er heel erg mooi uitziet. De site bevat een biografie van de jonge zange res, nieuws, informatie over op tredens en natuurlijk is het mo gelijk om muziekfragmenten te beluisteren. www.britney.com Davilex gaat onverdroten voort met zijn succesvolle Competitie Manager die er nu is in versie 2000. Als manager van een Ne derlandse eredivisieclub in het seizoen 1999/2000 wordt je nu begeleid door de sympathieke ex-voetballer/commentator Wim Kieft. Voetballen kan met de Compe titie Manager, maar het gaat vooral om het bepalen van het beleid van de club. Koop en verkoop spelers, pas het stadi on aan, onderhandel met spon sors, beleg een trainingskamp en probeer net zo succesvol te worden als Alex Ferguson. Het voetbalgedeelte van Com petitie Manager ziet er beter uit dan ooit. Het is geen Fifa 2000, maai' best te pruimen, zeker met een 3D-videokaart. Alleen de intelligentie van de compu tertegenstanders laat nog steeds te wensen over. Als je bijvoorbeeld met Cambuur te gen Vitesse speelt hoefje geen angst hebben voor degradatie. Als je begint met de bal in de verdediging loopt je zonder problemen met de bal aan de voet het hele veld over en ver volgens het doel van de tegen stander in. Aan de andere kant slagen gerenommeerde aanval lers als Van Hooijdonk en Siko- ra er steeds in om vrij voor het doel keer op keer grandioos te missen. Op deze manier kan Cambuur met grote voorsprong kampioen worden van Neder land, en dat is natuurlijk niet realistisch. Beter is het om de computer de uitslag te laten ge nereren, aan de hand van het beleid dat je als manager voert. Zo is het mogelijk een echte topspeler aan te trekken naast de 620 spelers die al actief zijn in de KPN -Telecompetitie. Het voetbalgedeelte is leuk voor mensen die spellen als Fifa 2000 en Actua Soccer-veel te moeilijk vinden Min. systeemeisen: Pentium, 16 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 49,95 gulden. Beschikbaar ge steld door Davilex. Griekse mythologische vrouw, die een doos van Zeus cadeau kreeg en bij opening daar van alle ziekten, die de mensheid heeft ge kend en nog kent liet ontsnappen. Pandora werd daardoor de eerste 'sterveling'. De vergelijking met ziektes is misschien wat overtrokken, maar niet onbegrijpelijk. Van sommige puzzels krijg je nu eenmaal de ze nuwen, van andere ga je hevig transpireren en overspannenheid - omdat je nooit wilt opgeven - loert ook al om de hoek. Dat neemt allemaal niet weg dat Pandora's box absoluut de moeite waard is voor lief hebbers van puzzelen. Voor de meeste her- senbrekers wordt een tijd aangegeven van een kwartiertje. Dan moet de oplossing zijn gevonden. Maar... precies... dat geldt dus niet voor alles. Min. systeemeisen: Pentium 100, Windows 95,16 Mb ramgeheugen (voorkeur 32), 120 Mb ruimte op de harde schijf en 50 Mb voor tijdelijke bestanden, 4-speed cd-romspeler. Prijs: 69 gulden. Beschikbaar gesteld door Mi crosoft.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35