De toekomst volgens Das I TV- WEER f Winkels voor minima Plassende Groesbekers niet welkom bij Duits carnaval 56 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1999 COMMENTAAR In Heerlen willen de gemeenteraadsfracties van de PvdA en Groenlinks een speciale winkel voor sociale minima van de grond tillen. In die winkel kunnen mensen met een bijstandsuitkering brood en andere levensmiddelen inslaan tegen bodemprijzen: een liter melk voor een dubbeltje, een heel brood voor slechts een kwartje! Er zit een addertje onder het gras: de producten zijn niet echt vers meer. De uiterste verkoopdatum is bereikt. Vooral de PvdA, die in het Duitse Aken een bestaande armen-win- kel bezocht, is enthousiast. 'De minima staan er 's avonds in de rij.' Groenlinks en de PvdA in Heerlen struikelen nu over elkaar heen om iets voor de minima te doen. Ze maken ruzie over de uit voering van het plan. De sociaal-democraten en de linkse mi lieupartij hebben het blijkbaar in het verleden in de ogen van de minima laten afweten. De Socialistische Partij is namelijk de groot ste fractie in de gemeenteraad van Heerlen. En die partij ziet zo'n minima-winkel helemaal niet zitten. Voorlopig zal de SP daar in Heerlen ook wel de grootste partij blij ven. Want de gedachte van een speciaal supermarktje voor minder bedeelden is een terugkeer naar een negentiende eeuwse vorm van liefdadigheid: naar een tijd waar beter bedeelden hun geweten afkochten met aalmoezen en etensrestjes voor de armen. Er zijn vrij simpele argumenten te bedenken tegen het plan. Een armoedewinkel werkt stigmatiserend: een ieder die voor de winkel in de rij staat, krijgt meteen het etiket van armoezaaier of uitvreter opgeplakt. Daarnaast kleven er behoorlijke gezondheidsrisico's aan het consumeren van voedsel dat op het randje van bederf staat. Temeer daar de groep waar het hier om gaat niet één met de meeste weerstand is. Dat sommige politici in Heerlen blijkbaar van de noodzaak van zo'n winkel overtuigd zijn, is het levende bewijs van de stelling dat het het sociale minimum structureel tekort schiet. In elk geval in Limburg. Hoe dan ook, de gemeenteraad van Heerlen moet het idee zo snel mogelijk afschieten. De minima zijn er niet bij gebaat dat ze in een nog grotere maatschappelijk isolement geraken. Zwaar bewolkt met buien Er was gisteren zoals verwacht aanvankelijk tamelijk veel (ge sluierde) zon, maar in de loop van de dag nam de bewolking toe en viel er lokaal zelfs al een spatje regen. Ook de aanvanke lijk zwakke wind nam stilaan toe op nadering van een Schotse depressie, en Valkenburg meldde in de loop van de middag drukdalingen van bijna 5 hPa op 3 uur tijd. Vandaag staat het weer onder invloed van dezelfde depressie, waarvan het bijbehorend koufront Nederland vannacht is doorgetrokken. De depressie-kern ligt deze middag over de zuidelijke Noordzee en trekt de volgende 36 uur al opvullend langzaam naar het zuidoosten. Het wordt dus een overwegend zwaarbewolkte dag vandaag met regelmatig regen of buien. Tussendoor zijn er ook drogere periodes en hier en daar komen ook enkele bescheiden opkla ringen voor. Naast de neerslag is het vooral de wind die het guur maakt. Die waait in het binnenland vrij krachtig, aan zee zeer krachtig of hard en ruimt van westzuidwest stilaan naar westnoordwest. Er zijn vooral langs de kust windstoten moge lijk tot 90 km/u, in het binnenland tot 70 km/u. Boven zee staat een harde wind 7 of stormachtig 8. De maxima liggen rond 9 graden Celsius landinwaarts en rond 11 graden aan de kust, maar door de wind voelt het veel kouder aan dan het in werkelijkheid is. Guur weer dus. Vannacht komt maar- weinig verandering in het weer- L beeld. Het blijft zwaar bewolkt met regelmatig regen of buien. Tussendoor zijn er ook enkele opklaringen. De wind neemt af tot matig in het binnenland en tot krachtig aari de Kust met nog rukwinden aldaar tot 70 km/u. De minima liggen rond 7 of 8 graden Celsi us. Zondag is het eerst grijs met nog kans op wat (mot)re- gen of een bui, maar na de middag wordt het stilaan droger en komen er enkele opklaringen te voorschijn. De wind zwakt verder af en draait later op de dag zelfs naar noordoostelijke richtingen. De maxima boeken met waarden rond 11 of 12 graden nauwelijks winst. JOHANJAQUES Futurologen schetsen Nederland halverwege de volgende eeuw De (eeneiige) tweelingbroers Robbert en Rudolf Das voelen zich af en toe ingehaald door hun ei gen toekomst. De bejaarde futurologen zien tegenwoordig op straat de 'auto's van het jaar Tweeduizend' rondrijden zoals zij die meer dan dertig jaar geleden al schetsten. Het maakt ze onrustig, want de glazen bol waarin ze onophoudelijk gluren laat hen nog veel meer zien. Grove beledigingen Vroeger had je alleen Mickey Mouse, de Flintstones, Tom en Jerry en nog een paar van die tekenfilmpjes. Simpel van opzet. Beetje katte- kwaad, beetje de boel kapotmaken, beetje elkaar treiteren. Daartus sendoor een flinke portie braafheid en bingo, alweer een verhaaltje inelkaar geflanst. Anderssoortige tekenfilms waren er niet. Nu wel. Nu is er bijvoorbeeld The Simpsons. In Amerika al een jaar of tien razend populair. In Engeland idem dito. The Simpsons is exemplarisch voorde tekenfilms van de jaren negentig, zoals Beavis and Butthead en South Park. Een stuk minder braaf. Filmpjes waarin het goede het meestal moet afleggen tegen het kwade. Film pjes waarin asociale, onbeschofte figuren de hoofdrol spelen. Veel leuker dan al die rechtschapen lieden. Fox heeft dat in de gaten en zendt de belevenissen van dit Ameri kaanse gezin dagelijks uit. Pa Homer Simpson, ma Marge en de kinderen Bart, Lisa en baby Maggie. Marge is.een fatsoenlijk mens, Lisa is een vrij normaal kind en de zuigeling is nog te jong om be dorven te zijn (haar rolletje bestaat meestal uit het struikelen over haar veel te lange jurkje). Maar pa en Bart zijn etters in het kwa draat. Neem Homer nou, die veiligheidsinspecteur is op de kerncentrale van Springfield. Behandelt zijn vrouw als een slaafje. „Haal eens even een biertje" Om vervolgens ruftend en boerend in zijn stoel te blijven zitten. Bart, een ventje van een jaar of tien, is uit hetzelfde rotte hout ge sneden. Behandelt zijn moeder ook als een stuk vuil. „Mag ik een glas melk?" Kun je dat niet zelf pakken?" „Dan neem ik wel niks" Of tegen de kinderjuffrouw (Marge was door al dat gesnauw over spannen geraakt), die het eten van Bart met peper bestrooit: „Nog een beetje...nog een beetje...nog een beetje...nog een beetje- ...Neem maar weer mee, er zit te veel peper op. En ga zo maar door. Het is een opeenvolging van uiterst onaardige opmerkingen en grove beledigingen. Van geniepig getreiter en ego centrisch gezwam. Een beetje All in the Family eigenlijk, maar dan getekend. En in elk geval een stuk realistischer dan al die brave bor sten uit de fabriek van Walt Disney. Robbert (45 minuten ouder dan broer Rudolf) hield het een kwart eeuw geleden niet langer meer uit in Nederland. Te koud, te nat en te dicht bij zijn iden tieke broer. Hij vertrok van Aer- denhout naar Nice. De ver standhouding met zijn Arn hemse broer Rudolf verbeterde met sprongen. De technisch tekenaars werkten al jaren veel zelfstandig, maar op het terrein waar zij het be kendst mee zijn geworden, hun toekomstschetsen, delen zij hun gaven. Deze week ver scheen het tweetalige Toe- komstbeelden/Visions of the Future. De broers gedragen zich bij de presentatie alsof een zware last van hun schouders is gevallen. Het boek ligt er, in ho ge stapels. Aan belangstelling is tijdens de presentatie geen ge brek. Nog steeds bestaat er ook 'echte' belangstelling voor hun vernieuwende ideeën. De broers, inmiddels de zeventig gepasseerd, blijven bevlogen praten over hun wereld in 2060. De Dassen voorzien dat ,,dit rijkste stukje van de wereld met zo'n 25 miljoen inwoners" over een halve eeuw met een lege beurs zit als niet nu al maatre gelen worden getroffen. „We zijn rijk door het aardgas, maar dat raakt op." De toekomst van Nederland, menen de Dassen, ligt niet bij voorbaat vast. Je moet op tijd de goede keuzes maken. Het fi leprobleem bijvoorbeeld is al tientallen jaren geleden door Robbert en Rudolf opgelost. Vrachtauto's krijgen hun eigen plaats op de weg, desnoods on der de bestaande. Auto's wor den nog compacter en zullen op snelwegen aan elkaar gekop peld als een trein over de weg scheuren, geleid door een ver- keerscomputer. De midden berm is ideaal voor de benodig de vrije stroken voor deze wa gens op cruise control. Daar kan een verhoogde rijbaan wor den gemaakt die nauwelijks meer kost dan het beton. Voor het eerst wagen de Dassen zich nu ook aan het aanpakken van een maatschappelijk pro bleem. Om alle kritiek voor te zijn heeft Robbert het zelf al schertsend over „men zal wel zeggen dat we nieuwe Hitiers zijn", maar dat weerhoudt de futurologen er niet van hun op lossingen te spuien. De immi gratie van asielzoekers en men sen die zij voor het gemak ge lukzoekers noemen kan Neder land precies de extra kansen bieden om rijk te blijven. „De gelukzoekers zouden eerst toe gangsexamen moeten doen, nadat zij onze taal en een prak tisch vak hebben geleerd. Wij hebben dat verbeeld door voor de kust gelukzoekerseilanden neer te leggen, waar ze een ei gen huis bouwen en laten zien wat ze voor Nederland waard zijn. Natuurlijk kunnen ze in een half jaar perfect een bulldo zer leren besturen." Die kennis en vaardigheden zijn in het Ne derland van de toekomst broodnodig, want de Dassen zetten het hele land op de kop. De gebroeders Das met oud-ANWB-directeur Paul Nouwen (midden) bij een maquette van de woning van de toekomst. foto gpd roland de bruin Schiphol bij voorbeeld moet deels blijven liggen waar het ligt. „De luchthaven verplaat sen en er een nieuwe woon- of kantorenwijk neerzetten is een utopie", moppert Robbert, ,,'t Is gewoon onzin. Veel te duur. En de luchthaven kan ook niet naar zee. Wat denk je dat het sterk corrosieve zout doet met al die uiterst-kwetsbare onder delen van de vliegtuigen? Bo vendien, hoe wil je snel vervoer De terraswoningen zoals die in Apeldoorn moeten worden gebouwd. illustratie rudolf das aanleggen onder Aerdenhout en Haarlem door naar Schip hol? Onbetaalbaar en onmoge- lijk." Uiteraard is er een veel betere Dassen-oplossing. „Precies, die wordt weggehoond door het rijk. Maar wij zeggen dat de nieuwe luchthaven in het Mar kermeer moet komen. De luchthaven Flevo Airport Inter national maakt noord- en oost- -Nederland tot nieuwe groeire- gio's voor handel en industrie. Aanvliegen gebeurt boven wa ter, van extra geluidshinder is dus geen sprake, evenmin als van overlast door vogels. Die kun je trainen in vliegtuigont wijkend gedrag. Van het vlieg veld naar Schiphol is een snelle ondergrondse verbinding heel goedkoop te bouwen. Simpel weg door eerst caissons af te zinken waar de trein door kan rijden. De caissons vormen ver volgens de dijk waarachter de luchthaven en nieuw land kun nen worden gemaakt, in een langgerekte strook richting Am sterdam. Het Markermeer wordt erdoor in twee delen ge splitst. Dat heeft voordelen voor de pleziervaart, de recrea tie en voor de drinkwatervoor- raad. Het zand voor het bou wen van de dijk, de luchthaven en het Meerland komt uit het Markermeer, dat daardoor veel dieper wordt en dus een grotere bergingscapaciteit heeft voor water." En de gelukzoekers kunnen er hun proeve van be kwaamheid mee afleggen bij de bouw. Net voor de start van het nieu we carnavalsseizoen op de elfde van de elfde heeft het gemeen tebestuur van Kleve (Did.) buurgemeente Groesbeek laten weten dat hun praalwagens dit maal niet welkom zijn in de Duitse carnavalsoptocht. Reden voor het besluit is het wange drag van enkele Groesbekers tijdens de zogeheten Rosen- montagzug in Kleve begin dit jaar. De Duitsers zijn verbolgen over enkele Groesbekers die, staan de op hun praalwagen, lege bierflesjes volplasten en vervol gens uitgoten over het publiek. Anderen plasten in een wijwa tervat op een wagen en spren kelden de urine vervolgens met de wijwaterkwast over de toe schouwers. Het Duitse publiek wilde Groesbeek voorgoed we ren, maar het gemeentebestuur vindt dat een jaar uitsluiting voldoende straf is. Het onverwachte Duitse veto is in Groesbeek volgens gemeen tewoordvoerder J. van Workum hard aangekomen. Carnaval is in het Gelderse dorp een enorm feest. Aan de opbouw van de praalwagens wordt maanden tijd besteed. Door mee te doen aan de Kleefse Zug op de maandag na de Nederlandse optocht kunnen de carnavals vierders tweemaal met hun werk pronken. „De goeden moeten nu lijden onder enkele kwaden. We verwachten dat de zondaars binnen hun organisa tie ook zullen worden gecorri geerd", aldus Van Workum. Burgemeester Prick van Groes beek noemt het gedrag van de plassende Groesbekers smake loos. „Het bevestigt alleen maar het slechte beeld dat veel men sen van carnaval hebben. De betrokken wagens hadden di rect uit de stoet gehaald moe ten worden", meent hij. Prick is niet bang dat de goede verhou ding tussen Groesbeek en Kleve door de gebeurtenissen onder druk komt te staan. „Zodra we daar iets van merken zullen we direct maatregelen nemen. We moeten goede buren blijven." ANP Frans Kant Vorige week las ik in het NRC Handels blad dit vers- Die altijd weet van waar het waait maar met geen wind ter wereld draait Wiens naam, geprezen en beroemd: zover de wind waait wordt genoemd, Wiens weerwijs hoofd veel meer dan dit aan kostbare wetenschap bezit." Nicolaas Beets dichtte deze ode op de ge leerde Buys Ballot, de oprichter van het KNMI. Het vers is geschreven in de Sin terklazen-stijl die kenmerkend is voor het genre in de vorig eeuw. De ode deed mij denken aan een gedicht dat ik ooit van buiten had geleerd omdat er een merkwaardige geschiedenis aan verbonden is. Het gedicht in kwestie gaat zo: Gelijk eens Mozes met zijn staf zijn volk uit rotsen water gaf zo bracht Frans Kant te goeder stond hier kostelijk water uit de grond. JOOST PRINSEN Wat eerder pogen niet vermocht heeft Frans Kant voor ons gewrocht Dan nu de merkwaardige geschiedenis: ik wandelde ooit in het Groningse Oostwold. Niet te verwarren met Oosterwolde, dat in Friesland ligt. Op een pomp, zo'n ouderwetse met een zwengel, was een plaquette beves tigd waarin bovenstaand vers stond gegraveerd. Ik schreef de tekst over omdat hij me intrigeerde. Jaren later ontmoette ik op een Franse camping een zekere Frits, die me vertelde dat zijn voorouders uit Oostwold kwamen. Ik bracht natuurlijk het gedicht ter sprake en jawel mijn campingvriend bleek de kleinzoon van Frans Kant te zijn. Niet zo vreemd, want zo groot is Oostwold ook weer niet. Eind vorige eeuw betrok dat dorpje het water uitslui tend uit putten en tonnen. Regenwater dus. Mijn moe der, aldus Frits, heeft me vaak verteld dat in droge zo mers het water vanuit de stad werd aangevoerd met paard en wagen. De plaatselijke overheid besloot dan ook om een pomp te laten slaan. Ingenieurs uit het westen werden uitgenodigd om dat karwei te klaren. De twee gaan onvermoeibaar door. Noordzeeland brengt tientallen eilanden voor de kust, waar energie-opwekking uit getijdekracht komt, waar opblaasbare windturbines het restant van de energiebehoefte invullen. Vrijetijd besteden wordt een langdurig genoegen, wonen een voor iedereen be reikbaar luxe genot; transport kost weinig, zonder files. Vracht gaat in gigantische container schepen de wereld over, vracht vliegtuigen met vijf, zes dekken vertrekken vanaf het water en vervoeren de vakantiegangers desnoods inclusief hun auto. De technisch tekenaars maak ten in de jaren vijftig een vlie gende start: koud van de HBS legden de autodidacten door logisch redeneren heel trefzeker de geheimen bloot van een Brits gevechtsvliegtuig. De dag na publicatie van hun schets van de Vickers Supermarine Swift in een tijdschrift wemelde het van de geheime diensten en journalisten bij de tweeling op de stoep. Hier moest sprake zijn van spionage, dacht men. Niets was minder waai-. Op ba sis van een schimmige foto en bouwtekeningen van eerdere Vickers-toestellen werd de ge heime inhoud geraden. Hun naam was voorgoed gevestigd. 'Toekomstbeelden/Visions of the Future. Een nieuwe Gouden Eeuw voor de Lage landen' is tweetalig verschenen bij uitge verij Tirion. Prijs: 69,50. PIET ARP Goudkust dupe van Big Brother De kijkcijfers van de FOX8-soap Goudkust zijn gekelderd door het programma Big Brother, dat sinds maandag staat gepro grammeerd op hetzelfde tijd stip. Keken eerder een kwart miljoen mensen naar het pro gramma, de afgelopen dagen schommelde dat aantal rond de 160.000. Het inleveren van een derde van het aantal kijkers leidt niet tot paniek bij FOX, zegt een woordvoerder. „Het is nooit leuk om terug te moeten. Maar Big Brother is tijdelijk, wij rekenen erop dat onze kijkers terugkomen." Maar wat zij ook boorden en groeven, er kwam geen druppel water uit de grond. De westerlingen, mijn zegsmans stem kreeg een verachtelijke klank, sloten hun buizen weer af en gingen onverrichterzake naar huis Een paar maanden later kwam de plaatselijke smid, wie anders dan Frans Kantop het idee om het deksel van een van die buizen af te halen. Onmiddellijk spoot het water de grond uit. Er werd een pomp met een zwengel gekocht, een Nortonpomp volgens Frits, en vaiiafdat moment had Oostwold water. Zelfs in de droogste zomers. Het geheim van het vers zat natuurlijk in de woorden 'te goeder stond'. Want iets doen, zoals die ingenieurs deden, was één ding. Maar iets op het goede moment doen, zoals die eenvoudige dorpsmid deed, was heel wat moeilijker. Dat die westerse bollebozen met de dichtregel 'wat eerder pogen niet vermocht', werden afgeseweerd was dan ook niet meer dan terecht. Dat was ik met Frits eens. De dichter van het vers is helaas onbekend. Maar wat mij betreft had Beets daar nog een puntje aan kunnen zuigen. M I L L E N N I U W!,e nog dagen Nog 56 dagen en het %i we millennium breektpc Reden voor deze krantf* in een dagelijkse serie rug te kijken op belangd gebeurtenissen die pla,t grepen op correspond^ rende data in de afgeld®' 1000 jaar. Deze week: -u nov 1570: Allerheiliger a vloed; 2 nov 1985: Ockp' in de ruimte; 3 nov 19) 3x in eigen doel; 4 novM 1973: eerste autoloze ztEi dag; 5 nov 1605: buskrg verraad; 6 nov 1919: eri regelmatige radio-uitz r ding. h, 7 6 NOVEMBER 1919 Een lustrumfeest vandaag,^ want de Nederlandse omr bestaat precies tachtig jaai j, 6 november 1919 brengt it eur Hanso Henricus Schol b a Steringa Idzerda het eers u vooraf aangekondigde rad i luid in de Nederlandse hui r; mer en daarmee beleeft or&r land een wereldprimeur. E1 werd al eerder gemaakt, mij het vooraf melden van de j r lengte, het programma en tijdstip zorgt ervoor dat er het eerst van radio-omroep sprake is, stelt Marieke Vee van het Omroepmuseum i i Hilversum. Precies om ach j gaat deze donderdagavont vanuit de Beukstraat in De Haag de allereerste uitzenue de lucht in, onder de naan dio Soirée Musicale. Tot el staan op het programma n mers als de soldatenmars in je ransel' en Speenhoffs meisje dat men nooit vergfo precies zoals aangekondijfts de Nieuwe Rotterdamsch Courant. De passie van ld volop herdacht in het Omi museum, kan voor een dei worden toegeschreven aar genbelang. Zijn bedrijf, De derlandse Radio Industrie, briceert radio-ontvangers, erbij gebaat de 'software' 1 voor te leveren: de prograr ma's. Maar nadien wordt 1' druk in de ether en kan Ids het niet meer bolwerken. I oorlog schieten de Duitser hem wegens spionage doo HENK RUUL MENSELIJK De Amerikaanse tv-ster DA\ HASSELHOFF verlaat defin de populaire serie Baywatcl meldt het Amerikaanse sho bizz-blad Variety. Hasselho eerder al een zangcarrière b gon, blijft wel aan als produ van de strandserie. Hij zal n dan gastoptredens verzorge SON BROOKS (Days of our ves) neemt de rol van Hasse over. Brooks dubuteerde dit in Baywatch, dat overigens naam en lokatie veranderde voortaan Baywatch Hawaii I Baywatch is een van bestbe ken Amerikaanse tv-series i wereld. Terwijl zijn ouders rondreizi over de Antillen en Aruba, I prins WILLEM-ALEXANDERJ 16 tot en met 18 november bezoek aan het Verenigd Ko rijk. Het programma is voora richt op een inhoudelijke ke making met de Britse samei ving. Daarnaast heeft de krc prins korte ontmoetingen ml® enkele leden van het Britse ninklijk Huis, onder wie zijn lega-troonopvolger prins CH LES. Het bezoek heeft plaat uitnodiging van de Britse re ring. Het programma speelt af in Londen, Edinburgh en Newcastle, waar de Prins va Oranje op verscheidene loca kennis zal nemen van onder meer milieu- en waterbehee stadsvernieuwingen mindei denbeleid.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2