Toerisme natuur snelt naar populariteit Ski-Thalys iRDAG 6 NOVEMBER 1999 Minicruises P&O North Sea Ferries organiseert ook dit jaar weer een aan tal minicruises waarbij muziek een belangrijke plaats in neemt. Thema is ditmaal 'A tribute to the Seventies'. De eer ste afvaart is op donderdag 18 november (terug 21 novem ber); de tweede op donderdag 25 november (terug 28 novem ber). Informatie: P&O North Sea Ferries, telefoon (0181) - 25.55.55. Paddestoelen De ANWB gaat de komende tijd alle oude bewegwijzerings paddestoelen vervangen door lichtere exemplaren. Dit om verplaatsing te vergemakkelijken als een gewijzigd wegenpa troon daar om vraagt. Om de ruim 125 kilo wegende, traditio nele modellen op te tillen, waren op z'n minst twee medewer kers en een hijskraantje nodig; de nieuwe paddestoelen (met rode in plaats van zwarte belettering) kunnen door één man worden verzet. Er staan in Nederland ongeveer 5500 padde stoelen. Deense kastelen 'Danske Slotte Herregaarde', een vereniging ter bevordering van het cultuurtoerisme in Denemarken heeft een nieuwe ca talogus uitgebracht. In de 72 pagina's tellende brochure wordt aangegeven wat de 56 bij de club aangesloten kaste len, landgoederen en burchten en dergelijke, de bezoeker te bieden hebben. De catalogus kan worden aangevraagd bij 'Danske Slotte en Herregaarde', Sankt Leonis Stroede la, DK-8800 Viborg. Graven In de magnifieke, door het Noorder Dierenpark uitgegeven se rie 'Zoo Informatie' verscheen onlangs het deeltje 'Gravers'. Daarin een soms hilarisch, maar dikwijls ook ontroerend en verrassend beeld van dieren die regelmatig onder de grond verdwijnen of daar zelfs leven. Schitterende foto's van onder meer de naakte molrat illustreren zoals gewoonlijk het boekje dat aan 60.000 abonnementhouders gratis wqordt toege stuurd, maar dat ook voor 12 gulden kan worden besteld bij het Noorder Dierenpark in Emmen (giro 92 75 86). In de sou venirwinkel van het park is de prijs 8,50 gulden. Net als in voorgaande jaren zal de Pieterskerk in Leiden van vrijdagavond 28 tot en met zondag 30 januari dienen als on derkomen van de door Djoser georganiseerde Reizigers- en Informatiedagen. Niet alleen medewerkers van de Leidse touroperator verstrekken gedurende dat weekeinde inlichtin gen over reizen naar voornamelijk exotische bestemmingen, maar ook kan informatie worden verkregen over verzekerin gen, transport en medische zaken en dergelijke. Aanmelden voor de dagen is nu al mogelijk. Informatie: Djoser, telefoon (071) - 512.64.00. Paden ontstaan en onderhouden zichzelf doordat ze gebruikt worden. Wat eerst een nauwelijks waarneembaar, smal hazens- poortje was, dijt zich langzaam uit tot een ook door grotere die ren gebruikte route om uiteindelijk te worden ontdekt door mensen. Die zullen het in sommige gevallen gaan gebruiken als onderdeel van een LAW, een Lange Af stands Wandelpad of ma ken er - in de Alpen - een geasfalteerde pasweg van. Maar dan is hetgeen pad meer natuurlijk. De ontwikkeling van een pad is een fascinerend proces dat jaren en jaren in beslag kan nemen. Als het geen eeuwen zijn. In de Wimmenummer duinen tussen Egmond aan de Hoef en ,'t Woud weet ik een pad, dat 35 jaar terug alleen maar kon wor den gevolgd als je 't niet erg vond dat er voortdurend bra menstruiken in je gezicht sloegen. Nu heb je daar veel minder last van. Wat niet wil zeggen dat het al een echt pad is. Daar gaat ongetwijfeld nog eens 40 jaar overheen. Maar soms, heel soms, ontstaat een pad in enkele jaren. Niet omdat het als zodanig wordt aangelegd - want over dat soort trajecten heb ik het niet - maar omdat er zo intensief gebruik van wordt gemaakt. Drie jaar terugzette Staatsbosbeheer in de Schoorlse Duinen een fietscrossroute uit. Hij is bijna 15 kilome ter lang en loopt door bos en beemd. Een zware, maar prachtige trail die je tot vijftig meter boven de zeespiegel brengt, maar ook tot vlak daaronder. Toen de route in gebruik werd genomen was-ie bijna nog smal ler dan een fietsstuur. Maar het traject werd van meet af aan zo veel gebruikt dat het spoor al ras een paadje werd en het paadje een pad. Elke keer als ik er weer op rij, kijk ik m'n ogen uit. Ook al omdat er 'omweggetjes' ontstaan, dubbele sporen en stukken die pijlsnel dichtgroeien omdat er - om wat voor reden dan ook - niet meer overheen wordt gefietst. Veel natuurliefhebbers zijn boos over die crossroute. De natuur zou er door zijn verwoest. Onzin. Veel eerder is het zo. dat je op het traject op micro-formaat kunt zien hoe het landschap zich in de loop der. eeuwen ontwikkelde. Veel erger is die door bulldozers bijeenge- veegde 'zoals-het-vroeger-was-natuur', die met het doorknippen van een lint feestelijk in gebruik wordt genomen. En waarboven geïmporteerde visadelaars vliegen. En waarin geïmporteerde otters zwemmen. En waarop geïmporteerde Schotse hooglanders grazen. m tein werd passend inge- 1 Bij een van de eerste rei- ^an de Thalys naar Franse ,g ersportbestemmingen, len Nederlandse en Belgi- toeristen een sneeuwbal- evecht in het barrijtuig. De te doop was tekenend voor Dtspannen sfeer in de ski- die de toerist vorig winter- len voor het eerst in ruim uur van Rotterdam via terpen en Brussel op eind- emming Bourg St Maurice 'te. De prijs (360 gulden het goedkoopste retour), lawines en bijpassende 'ersperringen verhoogden algens de snelheid waar de Thalys naar populariteit De gemiddelde bezet- id naar België was 55 nt en vanaf Brussel 73 ent", meldt marketing-me- rkster Matthea van der Veen trots. Zij kon dan ook al vroeg in het jaar melden dat de Ski-Thalys ook vanaf aanstaan de december weer rijdt. Reden om de wissel om te gooi en is er eigenlijk alleen waar het de vertrekplek betreft. De eerste zaterdagse dagreizen naar de sneeuw vertrokken uit Rotter dam. Maar wie daar om kwart over zes in de ochtend moest opstappen, verloor nogal wat tijd met de vaak ongelukkige verbinding elders uit het land. In maart al kondigde Van der Veen aan dat zou worden beke ken of de trein al in Amsterdam zou kunnen beginnen, maar dat plannetje staat vooralsnog in de ijskast. Jammer, maar het doet verder natuurlijk weinig af van het feit dat de Thalys (die uit Nederland 350 winterspor ters mee kan nemen) bijna alles biedt wat nodig is om snel, goedkoop en relaxed op de be stemming te komen. Comfort, FEITEN CIJFERS Plaats: Ramsau (Skiparadis Dachstein-Tauern) Afstand vanaf Amsterdam: 1050 kilometer. Auto: Frankfurt - München - Salzburg - Eben - Radstadt - Schladming - Ramsau. Trein: Tot aan station Schladming. Vandaar met de bus of taxi (circa 3 kilometer). Vliegtuig: Salzburg en vandaar met taxi, trein en bus/taxi (circa 100 kilometer). Hoogte: 1135 meter Lifitinstallaties (hele Dachstein-gebied): 185 sleepliften, 70 stoeltjesliften, 12 gondels en 4 ka belbanen. Wachttijden: Kunnen bij de dalstations (Planai!) flink oplopen. Totaal kilometers aan afdeling: 150 kilometer. Ligging van de skipistes: Alle windrichtingen maar vrij veel op het noorden. Moeilijkheidsgraad: Overwegend blauw en rood; in het Planai-gebied een paar flinke zwar- Langlaufmogelijkheden: Zeer uitgebreid (al leen al in Ramsau ruim 150 kilometer) en land schappelijk fraai gelegen. Geliefd is de vermaarde Ennstal-loipe (30 kilometer) langs plaatsjes als Haus en Pruggern. Op de Dachsteingletsjer (2700 meter) wordt zelfs 's zomers een Loipe getrokken. Verdere sportieve ontspanning: Wandelen (ook met raquettes), snowboarden (de Larchkogel is volledig voor snowboarders gereserveerd), zwemmen, indoortennis. Preispeil: een skipas voor zes dagen (hele ge bied) kost 1870 Oostenrijkse Shilling (circa 285 gulden). Avondvertier: Niet uitbundig in tegenstelling tot het nabijgelegen Schladming waar vooral de Siglu Bar een reputatie op te houden heeft. Net als Weitmoosalm Planai trouwens. Seppe is de grootste discotheek. Meer informatie: VW Ramsau, telefoon (00.43).3687.818.33 of het Oostenrijks Toeristen- buro in Amsterdam, Postbus 94285, 1090 GG Am sterdam, telefoon (020).468.47.93. Met de Thalys arriveer je relaxed op de wintersportbestemming. FOTO MARTIJN VAN DEN DOBBELSTEEN ontspanning en tempo, dat drankje altijd weer een sensatie vooral vanaf Brussel wordt ont- is. De trein zelf bevat onder wikkeld. Daar 'steekt' de Thalys meer een bar voor drankjes en zijn aparte neus met 300 km i snacks, een babyverzorgings per uur in het landschap, het- ruimte met commode, wastafel geen onder het genot van een i en flessenwarmer en twee tele fooncabines, voor wie zijn mo bieltje heeft thuisgelaten. Kaart jes voor bustransfers van de zes stopstations in de Franse Al pen, worden bovendien in combinatie met het Thalys-tic- ket verkocht. Wie dus vanuit Chambéry, Albertville, Moü- tiers, Aime-ia-Plagne, Landry en Bourg Saint Maurice verder moet, hoeft niet in de rij te staan. Goed, op het laatste stukje door de Haute Savoie is het weer boemelen met de trein. „En daar zal het natuurlijk altijd boemelen blijven", beseft Mat thea van der Veen. Maar ook dat nadeel, heeft - vrij naar Jo- han Cruijff - een voordeel. De bergpanorama's zijn bijzonder attractief. Groter probleem voor sommigen is dat in en rond de bar niet mag worden gerookt en dat er geen muziek wordt gemaakt. Daar echter maken zelfs de jongeren tijdens de trip geen probleem van. Op de heenweg halen ze de slaap in die ze 's nachts tekort zijn geko men, vanwege het vroege ver trekuur. En op de terugweg is er genoeg om over na te praten. Bijvoorbeeld over de skigebie den Tignes en La Plagne, boven het authentieke gehucht Montchavin (gebouwd om twee oude boerderijen) en het ap partementendorp Les Coches. Die bieden heel wat extraatjes. Zoals ijsduiken in een meer, pa- rapenten, racketschoenlopen, ijsklimmen, sleehondentochten en een voor Frankrijk unieke af daling op de olympische bob sleepiste, met of zonder prof- ressionele begeleiding. Met tachtig, negentig of honderd ki lometer per uur hortend een 1800 meter lange ijsbaan af- knallen; het is sensationeel, maar doet je een minuut lang sterk terugverlangen naar de comfortabele Thalys. Ramsau biedt een uitgebreid spinnenweb aan Langlaufloipes. PAUL DE TOMBE Als er na 'Red Heat', met vakan tie-stamgast Arnold Schwarze negger in de hoofdrol, ooit nog eens een avonturenfilm wordt opgenomen in de omgeving van Ramsau am Dachstein, dan kan het leven van een lokale volksheld daar moeiteloos mo del voor staan. De biografie van Georg Steiner zou zich uitste kend lenen voor een spannen de vertelling op het witte doek. Der Steiner Irg zoals ze hem in het Oostenrijkse plaatsje noe men, haalde in de praktijk uit wat Schwarzenegger alleen op het witte doek doet en leverde met zijn daden de stof voor al lerlei anekdotes, die graag wor den verteld door zijn talrijke (bastaard) nakomelingen. Na zijn dood zijn fictie en werke lijkheid door elkaar gaan lopen, zoals wel vaker gebeurt in ver halen over legendarische figu ren. Maar vast staat wel dat Steiner geregeld geschiedenis schreef in het gebied dat is uit gegroeid tot een geliefde win- tersportplek. Zo beklom de telg uit het ge slacht dat al eeuwen lang 'lo den' kledingstukken fabriceert (waaronder de fameuze Schlad- minger jassen), in 1909 met zijn broer Franz als eerste de adem benemend steile zuidwand van de Dachstein. Een prestatie die ook heden ten dage nog geldt als een kunststukje van for maat. Negentig jaar geleden werd het zelfs een illusie geacht dat iemand de top zou bereiken via die zuidwand. Hetgeen wel bleek uit het feit dat een andere broer zich onder aan de berg opstelde met een ver dragend jachtgeweer, om de beide klim mers het genadeschot te geven als ze het niet zouden halen... Eeuwige sneeuw Sinds F969 wordt het hoogte verschil van zo'n duizend meter in zeven minuten overbrugd door een kabelbaan, die steeds meer toeristen, wandelaars, ski ers en vooral langlaufers om hoog hijst. In de eeuwige sneeuw vinden amateurs maar ook wereldtoppers van de Een ski-walhalla voor Langlaufers. Maar ook het decor van de avonturen van Georg Steiner. Bergbeklimmer, deserteur en herderinnen-liefhebber in de eerste helft van deze eeuw. Toen Ramsau am Dachstein langaam maar zeker uitgroeide tot de populaire wintersportplek die het nu is. Met dank onder meer aan de langste gletsjerloipe ter wereld. noordse disciplines een waar wintersport-walhalla. Met de langste gletsjerloipe ter wereld, waarop het hele jaar door aan hoogtetraining kan worden ge daan. Het maakt Ramsau tot een aan trekkelijk plekje voor nationale langlaufploegen die op de op merkelijk vlakke gletsjer hun conditie ook in voorjaar, zomer en herfst op peil houden en daarna kunnen genieten van het uitzicht vanuit het restau rant op de top van de grensberg tussen Steiermark, Oberöster- reich en het Salzburgerland. Het bergstation is verder het ideale uitgangspunt voor de be klimming van de Hoge Dach stein (3004 m) en wandelingen over de hoogvlakte 'Am Stein' en ontsluit in de winter een Tourski-gebied met afdalings mogelijkheden naar Hallstatt, Gosau en - over de steile zuid- flank - naar Ramsau zelf. Dat laatste, langgerekte zonnige dorp op een naar het zuiden gericht plateau, biedt de lang laufer eveneens tal van moge lijkheden. Onder meer vanuit het stadion dat naast de spring- schans en het nieuwe congres centrum werd gebouwd voor het noordse WK van afgelopen februari. Honderdvijftig kilo meter Loipe van verschillende moeilijkheidsgraad en 12 kilo meter hoog gelegen Loipes spo ren door de omgeving van Ramsau, dat zich uiterst milieu- kind- en paardvriendelijk pro fileert (via allerlei clubs, activi teiten en arresleetochten) en dat een speciale band onder houdt met het lager gelegen Schladming. Dorp en stad zijn verbonden door het geloof en vormen in het katholieke Oostenrijk sa men een protestantse enclave, ontstaan na een gezamenlijke opstand tegen de veel (belas ting) eisende kerkvorsten. In contact gebracht met het 'Lu therse' geloof via Duitse 'gast arbeiders' in de bergmijnen, bekeerden veel boeren van Ramsau zich tijdens de refor matie tot het protestantisme, hetgeen resulteerde in een con frontatie met het landsleger. Na een eerste overwinning, die jaarlijks wordt gevierd, volgde de onvermijdelijke nederlaag. Schladming werd met de grond gelijk gemaakt en verloor de stadsrechten die het, nog voor Wenen, al in 1322 had gekre gen. Miljoenen Veel protestanten uit het gebied rond Schladming (dat pas in 1925 weer stad werd) sloegen op de vlucht. De boeren van Ramsau weigerden echter haard en hof te verlaten en slo ten onderling een geheim ver bond. Onder het motto 'protes tant-zijn, rooms-lijken' bekeer den ze zich uiterlijk weer tot het katholicisme en gingen ze braaf naar de kerk. Innerlijk bleven ze protestant en organiseerden ze geheime diensten. Daarbij werd gelezen uit Lutheriaanse bijbels die vanuit Duitsland het gebied in werden gesmokkeld. Een naam als 'Bibelsteig' herinnert daar nog aan, evenals de oude bijbels die nog altijd in het bezit zijn van verschillende boeren, hoewel verzamelaars en musea daar miljoenenbedragen voor bieden. De katholieke schijn-heiligheid ■■i - FOTO OOSTENRIJKS TOERISTENBURO in Ramsau duurde meer dan 200 jaar en maakte de bevol king tot een gesloten gemeen schap. Des te opmerkelijker dan ook dat het gebied al vroeg in deze eeuw in het toerisme ging geloven. Hoewel... Zo op merkelijk was dat nu ook weer niet, met zulke vrije en onder nemende geesten als ski-pio nier Georg Steiner (hij ontwik kelde als een van de eersten een rem-ski), die altijd wel iets an ders bedacht en zich maar wei nig gelegen liet liggen aan de geldende normen en waarden. Na de beklimming van de zuid wand van de Dachstein, die hem in één klap beroemd maakte, deserteerde de stro pende vrijbuiter in de Eerste Wereldoorlog uit het leger, om dat hij „niet op mensen wilde schieten die hem niets hadden gedaan". Hij ging doodgemoe dereerd terug naar Ramsau maar moest zich daar nadien voortdurend verschuilen voor de soldaten van de keizer die jacht op hem maakten. Dat hij ze steeds uit handen bleef, nu eens verkleed als herderin, dan weer als een eekhoorn sprin gend van boom tot boom, le verde uiteraard weer stof op voor nieuwe verhalen. Ook na de oorlog moest Steiner vaak onderduiken, als hij be trapt dreigde te worden op zijn strooptochten. Herderinnen boden hem daarbij graag hun bed als schuilplaats aan, wat verklaart dat de man, verpreid over de regio zo'n dertig nako melingen kreeg. En die vertel len vooral graag over die ene keer dat Der Steiner Irg wél werd gepakt. Opgesloten in het gemeentekot, bij water en brood, verboog hij met zijn be renkracht de tralies zodanig dat hij zich erdoor kon wringen. Nadat hij elders een portie spek op de kop had getikt, ging hij op z'n gemak terug naar zijn cel, drukte de tralies recht en peuzelde voor de ogen van de verbijsterde gendarmes zijn eten op.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27