Barry Opdam wil niet op een voetstuk staan [k kan nog heel veel leren bij LZ' 7 november a.s. U V s Quick plOK 1 - AAC 14.00 uur Sport Albers mag testen voor McLaren Scylla? Rugby bij DIOK ►IOK 2 - Te Werve I TOn van BEmfflElEil ERDAG 6 NOVEMBER 1999 25 Tjerk Cramer: Je krijgt echt kippenvel als je de 'F-side' tekeer hoort gaan als je gescoord hebt." foto oick hogewoning Hoewel ook de tegenstanders Cramer steeds meer in de gaten gaan houden, scoort de Leide- naar aan de lopende band. Bang is hij niet. „Iedereen kent me zo langzamerhand. Tegen AZ&PC lag ik de hele wedstrijd tegen Gert de Groot en Niels van der Kolk (allebei internatio nals van de voormalig veelvou dig landskampioen red.). Toch scoorde ik vier keer. Misschien lijd ik een beetje aan zelfover schatting of ben ik overmoedig, waardoor ik dingen probeer, maar het lukte wel." Hij blijft LZ onvoorwaardelijk trouw. Met de Leidse club wil hij de absolute top van Neder land bereiken. Met nog ruim drie jaar studie voor de boeg, stelt hij een eventueel buiten lands avontuur tot na die perio de uit. „We hebben een jonge ploeg die nog in opbouw is. Ik heb er een hekel aan als top pers weggaan, zodat de boel weer in elkaar zakt. Met Michiel Schrama (de andere jeugdinter- national van LZ red.) heb ik af gesproken dat wij niet weggaan. Ik kan nog heel veel leren bij LZ. Rob Heemskerk, onze coach, is tactisch echt briljant." Vanavond ontmoeten de Lei- denaars in het Vijf Meibad HZ- Zian. Afgelopen zaterdag ging de uitwedstrijd tegen de con current verloren. Winst van avond is cruciaal om een plek bij de beste drie af te dwingen. Die geeft recht op deelname aan de kampioenscompetitie, die na de winter wordt afge werkt met de beste drie ploegen uit de andere poule. Cramer: „We gaan steeds meer mee doen met de top. We zijn nog wat onervaren, waardoor we foutjes maken. Maar we zijn soms ook een stel losgeslagen kudde dieren, waardoor we wedstrijden tegen een betere ploeg kunnen winnen." De fout van vorig weekeinde gaat hersteld worden, meent Cramer. „Alleen het eerste part speelden we toen slecht. In de overige drie hadden we veel pech met schoten op de paal en ballen die op de doellijn bleven liggen. Thuis gaan we Zian pak ken. We zijn supergemotiveerd. Het publiek gaat ons daarbij helpen. Je krijgt echt kippenvel als je de 'F-side' tekeer hoort gaan als je gescoord hebt. Daar door gaat de adrenaline alleen maar harder stromen. Iedereen raakt daardoor steeds meer op gepept. En dan geef ik Zian wei nig kans tegen ons." Sportpark Kikkerpolder Het Motorhuis opel^ Lissenaar is vaste waarde bij AZ Scylla degradeert dit jaar weer uit de hoogste klasse van de tafeltenniscompetitie. Tafeltennisbolwerk Leiden verliest daarmee de enige vertegenwoordiger in de eredi visie. Moet er in Leiden niet altijd een club op het hoogste niveau spelen? Hein Chrispijn, voorzitter en sponsor van Scylla: „Ik ben het er mee eens dat Leiden eigenlijk een stabiele eredivisionist moet hebben. Het is jam mer dat Scylla nu weer degradeert; aan de ande re kant, je bent ook zo weer terug op het hoogste niveau. Het scheelde overigens maar een haartje of Scylla had voor dit seizoen een zeer sterke spe ler aangetrokken, een Chinees. Maar de tafelten- nisbond hanteert rare regels op dit punt. We moesten binnen twee weken na de vorige com petitie de naam opgeven van de nieuwe speler. Toen het niet doorging, konden we geen andere meer aantrekken. Het is te gek voor woorden. Ik heb liet vreselijk druk, anders zou ik eens na gaan of dat allemaal wel juist is. Wat gebeurt er ils een van je spelers z'n been breekt? Ik ben er een voorstander van dat Scylla en Docos samengaan. Die zouden samen een mooie accommodatie kunnen betrekken. Ik denk dat de tijd er rijp voor is, bij ons is zelfs Gerard Bak ker er voor te porren. Natuurlijk zit er nog wel oud zeer. De oude garde van Docos heeft vorig jaar in de wedstrijd tegen Scylla wat rare gein tjes geflikt. Die dingen moeten eerst uitgesproken worden. Peter Paul de Vrind, speelde vorig jaar nog in Scylla 1, topsportcoördinator van de Neder landse Tafeltennisbond (NTTB): Scylla hanteert de stelregel dat ze in principe met de eigen jeugd wil spelen. Dat vind ik pri ma, zo ben ik er indertijd ook ingerold. Als je van dat principe uitgaat, is het onmogelijk dat je altijd eredivisie speelt. Er is sprake van een golfbeweging, Scylla komt absoluut weer terug. De club moet ook vooral geen spelers van bui ten aantrekken. Scylla moet niet het PSV van het tafeltennis worden, zoals Ajax het doet met eigen jeugd is toch veel charmanter. Hoewel Ajax ook steeds meer op PSV begint te lijken. Ferry Veijgen, voorzitter van tafeltennisver eniging Docos, dat vorig jaar met een team veertigers in de eredivise speelde en degra deerde: .Leiden is absoluut 'tafeltennis minded'. We foto-, loek zuyderduin zouden met Scylla, Pecos en Docos natuurlijk best een goed eredivisieteam kunnen neerzetten. Over een fusie tussen Scylla en Docos kan na tuurlijk altijd gesproken worden, al verschilt de cultuur van de clubs. Wij bij Docos vinden dat iedereen lekker in z'n vel moet zitten, dan ko men de resultaten vanzelf. Scylla zegt: we trai nen, trainen en trainen en zo halen we de top. Vorig jaar hebben wij een demonstratietoer- nooi georganiseerd met de nummers twee en zes van de wereld, en de twee beste Nederlanders. Komen er toch 500 mensen over de vloer, net zo veel als in een heel seizoen bij je eerste team ko men kijken. Dat vinden wij leuk om te doen. Gerard Bakker, tafeltennistrainer bij Scylla, speelde jaren in het eerste team, begon zijn loopbaan bij Docos: Zo slecht gaat het niet met Scylla, hoor. De club heeft vrijwel z'n hele bestaan op het hoogste ni veau gespeeld. Bovendien is de jeugd van Scylla kampioen van Nederland geweest, de toekomst ziet er dus goed uit. Als je in de eredivisie wil spelen moet je toch over een paar top-20 spelers van Nederland beschikken, het is geen kattenpis om dat voor elkaar te krijgen. Er hebben zich voor dit seizoen een paar topspelers bij ons aan gemeld. Maar zelf hebben we van de honger geen ontlasting, en dan zouden we die jongens die je eens in de twee weken op je club ziet, geld moeten geven? Dat dacht ik niet. We willen wel een absolute topper aantrekken met als voor waarde dat hij onze jeugd beter maakt. Ik ben niet tegen een samenwerking tussen Docos en Scylla, maar de ouderen houden dat tegen. Het is natuurlijk best leuk om een goede tafeltennisclub in Leiden te hebben. Maar weet je wat ik veel aardiger zou vinden? Wanneer er nu eens een eredivisie-voetbalclub in Leiden gaat spelen. In zijn vierde seizoen als voetballer van AZ bouwt Barry Opdam steeds verder aan zekerheid. De Lissenaar heeft zich ontwikkeld tot een vaste waarde in het elftal van Gerard van der Lem. Daarnaast bereidt hij zich op het persoonlijke vlak voor op een mate van zelfstandigheid door het ouderlijk huis te verlaten. Hij kocht onlangs een nog te bouwen woning, uiteraard in Lisse. In zijn geboortedorp zal hij zich altijd op zijn gemak voelen. „Ik ben gehecht aan Lisse. Maar zo'n nieuw huis is een hoop geregel en dan merk ik dat moeders nestje toch wel heel gemakkelijk is", zegt Opdam. sa'fjerk Cramer zich ergens in Vaubjjt, laat hij niet meer los. and|7-jarige speler van LZ 1886 |n van de grootste waterpo- ide|enten van Nederland en uit een duidelijk doel voor p. Overtuigd van zijn kwali- 1 ^jn stelt hij dat hij op de npische Spelen van 2004 lens Nederland in het bad it liggen. Tegen die tijd zal Nederlandse competitie hem ook te klein zijn, ver- ït hij. „Ik zal LZ niet voor Nederlandse club verlaten, ik zou best in Frankrijk, ïje of Italië willen spelen." iet alleen zijn postuur is 198 centimeter indrukwek- Zijn stem buldert als hij Jhet woord is. De topscorer LZ, hij legde er in zes wed- len dertien in het mandje, in druk en bezig baasje. Hij ?t zijn energie kwijt en wa- jolo is de beste opossing rvoor. „Ik ben vrij actief', hij. „Tot mijn achtste heb evoetbald, maar ik groeide •nel waardoor ik last van !5 mi heup kreeg. Ik mocht jeridoor geen zaal- of veld- •rai ten meer beoefenen. Het is :tdi nrpolo geworden en ik ben ooit meer van af gekomen, is een verslaving." m zijn doelen te bereiken Cramer een ongekend fa- sme aan de dag. Zes dagen week probeert hij zijn kwa len te perfectioneren. De S-student volgt een speciaal sportprogramma, dat hem r middel van kortere' lesda- in staat stelt veel te trainen, •ral op het fysieke vlak moet er een hoop gesleuteld worden. Cramer weegt 'slechts' 93 kilo gram-en extra spiermassa is on ontbeerlijk voor iemand die de top in het waterpolo wil halen. De Europese Jeugd Kampioen schappen (EJK) van afgelopen zomer, waarop Nederland slechts de elfde plaats behaal de, openden zijn ogen. Cramer: „We zaten in een poule met Joegoslavië. Met hun badjas aan viel het wel mee, maar zon der badjas schrok ik. Het leken wel volwassen kerels, zo ver schrikkelijk breed waren ze. Ik paste er twee keer in. 'Dat ge beurt me niet meer', heb ik ge lijk gezegd. 'Ik ga elke dag de sportschool in'." Het is die gedrevenheid die Tom Aalmoes, bondscoach van de jeugdploeg, aanspreekt. „Tjerk is geen supertalent zoals Ton Buunk indertijd. Maar dan praten we ook over een wereld topper. Hij is een type dat niet uitblinkt in souplesse al bevor dert dat wel weer zijn grillig heid. Maar ik noem liever ie mand een talent als het tussen de oren goed zit en zijn wil is super. Vergelijk het met Johan Neeskens, die door hard wer ken andere gebreken heeft ge compenseerd." In de Nederlandse competitie staat de Leidenaar zijn manne tje. Al op 15-jarige leeftijd de buteerde Cramer in de hoofd klasse namens LZ. Hij is eraan gewend met en tegen oudere spelers in het bad te liggen. „Qua polo voel ik me niet jon ger. In het bad is iedereen ge lijk. Maar ik vind het wel prettig als ze me extra hard aanpak ken." AANVANG 13.00 UUR ei' AANVANG 14.30 UUR 'roef de europese rugbysfeer bij DIOK ledereen is welkom aan de Smaragdlaan 101 in Leiden (tegenover CBR/3 Octoberhal) wn - KAMPEER-WINTER RUITERSPORT Autocoureur Christijan Albers wacht een buitenkansje in de Formule 3000. West Competiti on, het juniorteam van Formu le-1-renstal McLaren-Merce des, laat hem volgende week testen op het circuit van Jerez in Zuid-Spanje. McLaren is zeer gecharmeerd van de 20-jarige Albers, die on langs de titel in de Duitse For mule 3 veroverde. De jonge coureur voerde al een gesprek met Mercedes-baas Norbert Haug, die nauw bij de Formule- 1-stal betrokken is. Albers ging ook op bezoek bij West Compe tition, dat vorig jaar kampioen werd in de Formule 3000. De Duitser Nick Heidfeld ver overde die titel. Hij rijdt ko mend seizoen bij de stal van Alain Prost in de Formule 1. Het EK Formule 3000, waarvan de races de dag voor de tien Eu ropese Fl-Grand Prix worden gereden, geldt als kweekvijver voor de Formule 1 en West Competition is een van de top- teains. Uit 65 talentvolle coureurs selecteerden McLaren en Mer cedes Albers voor de testsessie, die hem geen cent kost. „Een hele eer", vond de geboren La- renaar. „Ik hoop dat ze een tweede Nick Heidfeld in mij zien, maar dat moet ik wel zelf bewijzen." Albers staat nu on der contract bij Opel. Fan koopt club cleveland* dpa Het Amerikaanse honkbalteam Cleveland Indians is voor 680 miljoen gulden verkocht. Nieu we eigenaar is de 68-jarige ad vocaat Larry Dolan, een ver stokte fan van het Major Lea gue-team. De Cleveland In dians wonnen de World Series in 1920 en 1948. Vier jaar dag in dag uit leven in de hectiek van het profvoetbal hebben Barry Opdam niet veranderd. De 23-jarige Lissenaar moet er niet denken dat mensen hem er van zouden betichten zichzelf niet meer te zijn. Hij zou in Lisse ook meteen tot de or de geroepen worden. „Ik hou er niet van op een voetstuk staan. In Lisse heb ik vrienden en bekenden. Het is belangrijk om af en toe met iemand een praatje te maken, zonder dat het uitmaakt dat ik profvoetballer ben", zegt Opdam. Hij prijst zich gelukkig dat hij nog nor maal over straat kan lopen en niet nageke ken wordt door mensen die hem herken nen. Het komt door zijn bescheiden rol bij AZ, die hem uit de schijnwerpers houdt. „Ik ben een dienende speler, die niet echt opvalt. Daardoor kom ik niet snel in de 'bladen' of in de krant. Ik word dus ook niet constant aangesproken. Als ik dat ver gelijk met Oscar Moens (de keeper van de Alkmaarders red.), die wel al die aandacht heeft, is dat wel lekker." Alleen als hij zich in een zeldzaam geval in het Alkmaarse uitgaansleven begeeft, krijgt hij te maken met een 'sterrenstatus'. „Het uitgaansle ven is toch al niet op mij van toepassing, maar het hoeft van mij ook echt niet. Als ik vrij ben, hoef ik niet per se een hele avond over voetbal te praten." Na drie wisselende seizoenen lijkt een basisplaats voor Opdam voorlopig gega randeerd. AZ degradeerde in die periode naar de eerste divisie, maar na een directe terugkeer in de eredivisie nestelde de club van multimiljonair Dick Scheringa-zich in de middenmoot. Opdam begon als bank zitter dit jaar, maar nu prijkt zijn naam wekelijks in de beginopstelling. Helemaal zeker van zijn zaak is Opdam nog niet. Dat komt met name door zijn multifunctionaliteit. Opdam is op ver schillende plaatsen inzetbaar, waardoor hij zelden een paar wedstrijden achtereen op een vaste plek speelt. Tegen Willem II dook hij op als linksback, tegen Sparta was hij linksbuiten, tegen Heerenveen links half en afgelopen zondag tegen PSV was hij ineens de voorstopper die Luc Nilis moest schaduwen. Helemaal gelukkig met de situatie is hij niet. „Het heeft voordelen en nadelen dat ik op verschillende posities kan spelen. Het voordeel is dat ik steeds speel, het nadeel is dat ik niet op een vaste positie sta. Dat heb ik liever. Een vaste plek geeft meer zekerheid. Nu moet ik de ene keer rekening houden met John Bos man in de spits en Barry van Galen achter me en de andere keer heb ik te maken met Peter Wijker en Oscar Moens." Toch realiseert hij zich, dat hij zijn prof loopbaan onder andere te danken heeft aan het feit dat hij polyvalent is. Martin Haar, de voormalige assistent-trainer die tussentijds een betrekking als hoofdtrainer bij een Oostenrijkse tweededivisieclub aanvaardde, scoutte Opdam vier jaar gele den toen hij in een wedstrijd van FC Lisse achtereenvolgens linkshalf, linksbuiten, schaduwspits en laatste man speelde. Het maakt hem tot een waardevolle kracht voor iedere trainer. Opdam, wiens contract tussentijds al vier keer is openge broken en nu loopt tot medio 2002, geniet van Van der Lem meer vertrouwen dan van diens voorganger Willem van Hane- gem. Onder 'De Fiomme' was hij vaak wisselspeler. „Ik kon langer tekenen, maar heb bewust gekozen om tot die tijd te blij ven. Toen ik bijtekende wist ik niet precies in welke situatie ik zat. Stel dat ik in 2002 nog bankzitter was geweest en een andere club had me willen hebben. Dan hadden ze een afkoopsom voor me moeten beta len. En voor mij hebben ze echt geen mil joen over." Nu zijn optredens in de basis frequenter en misschien wel blijvend worden, komt de ware aard van Opdam steeds meer naar boven. Ik denk dat Van der Lem het meer in me ziet zitten dan Van Hanegem. Ik heb qua spelinzicht heel veel van Van Hanegem geleerd, sta af en toe nog steeds verbaasd hoe veel stappen hij vooruit kan denken, maar ik zat wel op de bank. Nu ik speel, voel ik me wat vrijer. Ik kijk niet meer op tegen de andere spelers in de se lectie die al veel meer mee hebben ge maakt dan ik. AZ wil een vaste plaats in de subtop afdwingen. Ik zie dat ik nog steeds beter word, daarom denk ik dat ik met het niveau kan meegroeien." Wat Opdam betreft verloopt dat proces in beperkte anonimiteit. Als hij wil genie ten van de echt mooie dingen die kleven aan zijn bestaan als profvoetballer, doet hij dat liever thuis. Zo vierde hij zijn eerste competitiedoelpunt vorige maand tegen Sparta vooral met de afstandsbediening van de video in zijn hand. „Ik had het er vaak met vrienden over gehad hoe ik zou reageren na mijn eerste goal. Je krijgt dan de mooiste verhalen, maar op het mo ment dat het gebeurt, ben je dat allemaal vergeten. Ik zag Bosman staan juichen - hij was echt onwijs blij voor me - en ben in zijn armen gesprongen. Thuis heb ik dat doelpunt zo vaak afgespeeld, dat ik voor mijn gevoel de komende drie jaar topscorer van de eredivisie ben." Barry Opdam. [dreven talent Tjerk Cramer (17) is op weg naar de waterpolotop

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25