Leidsch Dagblad Scholen houden zich niet aan regels voor sponsoring 'Wachtlijsten werkje niet zomaar weg' Kans op vrijlating van Pinochet groter Nederland onder vuur als 'belastingparadijs' H 186 VACATURES ZONDAG OPEN! Vooraan in de rij voor Youp LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS fcTERDAG 6 NOVEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42149 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 21 MSV-coach Alibegovic wacht op vaste status Taal en cultuur zijn doordrenkt geraakt van merken Ook Nederlandse kinderen in de ban van Pokémon Bart Chabot: 'De gewone mensen zijn mijn critici' Wereldrecord lomino gevestigd Zuidlaren is gisteravond en nieuw dominowereldre- ord gevestigd. In de Prins ernhardhoeve vielen .472.480 steentjes om. Er wa- ïn er 2,5 miljoen opgezet. Het ude record, 1.605.757 omge- allen steentjes, dateerde van Drig jaar. De recordpoging, ie zowel in Nederland, Duits- ind en België rechtstreeks rerd uitgezonden, duurde on- eveer 90 minuten. Nederlander in /S vermoord en 62-jarige Eindhovenaar is p 28 september bij Washing- un vermoord, maar de politie eeft nu pas zijn identiteit unnen vaststellen. De man ertrok 17 september voor en- ele maanden naar de VS. De olitie vond hem alleen in on- ergoed langs de weg met in- eslagen schedel. Zijn zoon lerkende de foto die dinsdag irerd getoond in het tv-pro- ramma Opsporing Verzocht Rechters passeren psychiaters zelden let is onzin dat rechters vaak tegen het advies van de behan delende psychiaters vaak tbs- mtiënten vrij laten. Dat stel en hoogleraar penitentiair recht Vegter en voorzitter Ver burg van de Nederlandse ver eniging voor rechtspraak. In hooguit twee tot drie procent van de gevallen gebeurt dat olgens hen. lagina 3 'onne-energie vint snel terrein inne-energie kan binnen zes concurreren met gewone oom. Een zonnepaneel is lan voor 250 gulden te koop de bouwmarkten. Nu kost 'n paneel nog meer dan .000 gulden. De prijs per kilo- ittuur zakt van 1,35 gulden laar 35 cent. Het bedrijfsleven bereid honderden miljoe- len te investeren. 'agina 11 Ouders worden vaak niet geïnformeerd over betaalde activiteiten Medisch onderzoek na derde beroerte den haag anp Scholen die zich laten sponsoren trekken zich zelden iets aan van de gedragscode die de overheid samen met schoolbesturen heeft opgesteld. Slechts één op de vijf gesponserde basisscholen en scholen voor voortgezet onderwijs gebruikt het 'sponsorconvenant'. Dat blijkt uit een nog niet openbaar rapport van het onderzoeksbu reau Regioplan. lessen niet afhankelijk zijn van sponsors. Uit het rapport blijkt dat in eenderde van de gevallen de schoolleiding de ouders niet informeert bij het afsluiten van een contract. Eenzelfde aantal basisscho len noemt het geld of het les materiaal van de sponsor (zoals computers en boeken) tegen de geest van het convenant be langrijk tot heel belangrijk voor de lessen. In het voortgezet on- Het convenant moest scholen stimuleren zorgvuldig om te gaan met sponsoring. Een wet vond de toenmalige staatsse cretaris Netelenbos niet nodig, omdat zij de scholen geen dwingende regels wilde opleg gen. Volgens het document uit 1997 moet een school de ou ders altijd inlichten over een sponsoractiviteit en mogen de Zalm boos over harde oordeel EU Weer loos alarm op de Noordzee Voor de tweede keer in drie dagen heeft de Kustwacht een zoekactie op touw gezet die achteraf niet nodig bleek. De acties kwamen op gang als ge volg van slecht ontvangen ra- iioberichten. Vrijdagavond zochten een helicopter van de marine en twee reddingsboten naar een Duits zeiljacht dat in Jroblemen zou zijn op de Noordzee. Dat bleek niet het geval. VANDAAG 52 PAGINA'S brussel marc peeperkorn correspondent Nederland is de absolute koplo per in de Europese Unie (EU) als het gaat om 'fiscale lokker tjes' om bedrijven aan te trek ken. Den Haag staat onder zwa re druk van de Europese Unie om aan deze 'paradijselijke' si tuatie een eind te maken. Minister Zalm en staatssecre taris Vermeend (financiën) zijn boos over het harde oordeel van de EU-landen en hebben formeel protest aangetekend. Uit de nog vertrouwelijke lijst met 41 'schadelijk' geachte be lastingmaatregelen in de EU, blijkt dat ons land er negen voor zijn rekening neemt. De gedeelde tweede plaats wordt ingenomen door Ierland en Luxemburg (ieder vijf maat regelen) gevolgd door België met vier 'foute' fiscale con structies. Nederlandse diplo maten spreken over 'pure jaloe zie van de rest' om de hoge sco re van Den Haag te verklaren. Daarnaast zouden grotere lid staten als Frankrijk, Italië en Duitsland erop uit zijn om de 'kleintjes' te pakken. Brussel zegt echter dat het om concur rentievervalsende belasting voordeeltjes gaat. Afgelopen week heeft Neder- Cultuuren Kunst Denksport Economie10J1 Geloof en Samenleving Gesprek van de Dag2 Multi Media/Strips35 Regio13,15,17,18,19 RTV/programma's 36,37 Sport21,23 Toerisme27 Weeroverzicht VANDAAG QJ in deze krant circa U vindt de baan die bij u past fti Op zondag 7 november zijn de IKEA vestigingen g Delft, Eindhoven, Groningen, Heerlen, Sliedrecht en Utrecht geopend van 10.00-17.00 uur. derwijs onderschrijft twintig procent van de scholen die uit spraak. Regioplan ondervroeg 593 scholen voor voortgezet onderwijs en 168 basisscholen. Overigens komt sponsoring niet zo vaak voor als de media suggereren. Van de basisscho len heeft vijftien procent een sponsorcontract afgesloten. Ge middeld levert dat vijfduizend gulden per jaar op. Op de basis school bestaat de tegenpresta tie meestal uit een advertentie in de schoolgids of schoolkrant. Het voortgezet onderwijs heeft het bedrijfsleven wat uit bundiger in huis gehaald: twin tig procent van de scholen ver dient gemiddeld 25.000 gulden per jaar aan sponsoring. Meest al plaatst een school in ruil hiervoor 'billboards' in de gan gen. In sommige gevallen plaatste een telecombedrijf een GSM-antenne op het dak of neemt de school de bank als huisbankier. Het rapport gaat ook in op donaties, giften van particulie ren of bedrijven waar scholen niets voor terug hoeven doen. In het basisonderwijs ontvan gen scholen vaker (33 procent) donaties dan sponsorgeld. Vooral rooms-katholieke scho len blijken over goede financië le contacten te beschikken. De opbrengst ligt meestal onder de vijfduizend gulden. In het voortgezet onderwijs ontvangt een kwart van de scholen dona ties, gemiddeld goed voor 15.000 gulden. londen harm harkema correspondent Medestanders van de Chileense oud-dictator Pinochet houden steeds ernstiger rekening met diens vrijlating op grond van zijn steeds slechter wordende gezondheid. Hun hoop werd gisteren vergroot nu de Britse minister van binnenlandse za ken Straw heeft verzocht om een onafhankelijk medisch on derzoek van de 83-jarige gene raal. Straw heeft de bevoegdheid om Pinochet op humanitaire gronden vrij te laten. Begin dit jaar zag Straw daar nog geen re den toe. Hij achtte Pinochet toen gezond genoeg de huidige uitleveringsprocedure die er om hem wordt gevoerd, te doorstaan. Vorige maand kreeg Pinochet al verlof van een rechter om land tijdens intensief overleg in Brussel geprobeerd zijn koppo sitie te veranderen. Vergeefse moeite", melden diverse onder handelaars uit de kleinere lan den. „Men wil gewoon niet naar ons luisteren." In een speciale nota aan de overige EU-landen heeft de Ne derlandse regering inmiddels brandhout gemaakt van het oordeel over de belastingmaat regelen. „Het lijkt echt nergens op. Als Duitsland iets doet is het goed, als wij precies hetzelf de doen is het oneerlijk. De cri teria zijn tijdens het spel ver valst." De EU-lidstaten spraken in december 1997 af om schadelij ke belastingconcurrentie uit te bannen. Het verlenen van fisca le voordeeltjes aan bedrijven - in feite verkapte staatssteun - levert weliswaar werkgelegen heid op, maar het verstoort de vrije markt en holt de nationale belastingopbrengsten uit. Van meet af aan kon de Nederlands 'ruling'-praktijk op bijzondere aandacht rekenen. Daarbij geeft de belastinginspecteur bedrij ven vooraf zekerheid over de af trekbaarheid van bepaalde kos- VAN ROY EN VISSERS C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden ,Tel. (071) 5122362, weg te blijven bij een zitting, omdat hij twee kleine beroertes had gehad. Inmiddels heeft de oud-dicator een derde - weder om lichte - beroerte gehad, die voor Straw aanleiding vormt voor het medisch onderzoek. Pinochet werd ruim een jaar geleden in Londen gearresteerd naar aanleiding van een Spaans uitleveringsverzoek. De Spaan se onderzoekrechter Garzon wil Pinochet vervolgen wegens marteling van en moord op duizenden politieke tegenstan ders tijdens diens regeerperio de van 1973 tot 1990. Vorige maand oordeelde een Londense rechtbank nog dat er geen juridische bezwaren zijn tegen uitlevering van de oud dictator. Tegen die uitspraak loopt nog een beroep van Pino chet, die onder huisarrest staat in een luxe buitenverblijf ten zuiden van Londen. den haag margit kranenburg De druk om de wachtlijsten in de thuiszorg weg te werken neemt toe. Staatssecretaris Margo Vliegenthart van volks gezondheid komt met extra geld nadat de rechter besliste dat vier vrouwen die al maan den op de wachtlijst stonden, binnen een week thuiszorg moesten krijgen en dat de zorg verzekeraar daarvoor diende te zorgen. De vrouwen die van de rech ter snel thuiszorg moesten krij gen, stonden al maanden op de wachtlijst. Vindt u dat ook te lang? „Ik heb de individuele dos siers niet bestudeerd, ze ston den ook niet alle vier even lang op de wachtlijst. In ieder geval ging het om maanden en af hankelijk van de situatie kan dat soms absoluut niet en soms wel. Mensen die terminaal zijn of uit het ziekenhuis worden ontslagen, moeten onmiddellijk worden geholpen. Voor huis houdelijke hulp hoeft er geen man over boord te zijn als het wat langer duurt." Bent u niet bang dat Ynensen die wachten op een plaats in een verpleeghuis of verzorgingshuis ook naar de rechter stappen „De wachtlijsten voor thuis zorg, verpleeghuizen en verzor gingshuizen hangen met elkaar samen. Mensen staan vaak te gelijkertijd op verschillende wachtlijsten. Als iemand die thuiszorg krijgt naar het ver pleeghuis kan, ontstaat weer ruimte in de thuiszorg. Nieuwe verpleeghuizen en verzorgings huizen heb je niet in één dag uit de grond gestampt al heb je nog zoveel geld." Waarom komt er ineens toch extra geld? „Het is geld dat bij andere re gelingen niet is opgemaakt. Maar het is per definitie onmo gelijk alles in één keer op te los sen voor de mensen die op de wachtlijsten staan. Volgend jaar gaat er 425 miljoen gulden extra naai- de verpleging en verzor ging. In totaal trekken we deze kabinetsperiode 1,3 miljard gul den uit voor kortere wachtlijs ten. Daarmee kunnen we niet alle problemen wegwerken, maar wel een forse stap ma ken." Alles staat of valt natuurlijk met het personeel in de zorg. .Absoluut, vooral in de grote steden is het vinden van perso neel problematisch. Ik praat binnenkort met thuiszorginstel lingen, sociale diensten en ar beidsvoorziening. We moeten het herintreden van vrouwen bevorderen. Verder zijn er 200.000 mensen met een afge maakte opleiding die niet in de zorg werken. Die zou je terug HET WOORD IS AAN Ovidius Het is beter gezondigd te hebben en berouw te heb ben dan berouw te hebben, omdat men niet gezondigd heeft. ISMS' 5*/ll° '711° «710° 20% 20% 10% 5SSS55? 30% 20% 30% Australië beslist over staatsvorm SYDNEY ANP-Rtr. Australië houdt vandaag een historisch referendum over de toekomstige staatsvorm van het land. De bevolking kan kiezen tussen een onafhankelijk Au stralië met een gekozen presi dent of het behoud van het Britse koningshuis. Uit de laatste peilingen voor dat gisteravond laat de stembu- reau's open gingen blijkt dat een meerderheid het bestaande systeem wil behouden. Daarin is de Britse koningin Elizabeth het staatshoofd en benoemt zij een plaatsvervanger, de gouver neur-generaal. In de praktijk geeft de Austra lische regering een advies over wie de gouverneur-generaal moet worden. Elizabeth wijkt daar nooit van af. leiden Vanochtend om negen uur begon bij de kassa van de Leidse Schouwburg de kaartverkoop voor de Oudejaarsconference 1999 van Youp van 't Hek. Zes keer komt Van 't Hek volgende maand in Leiden oefenen voor de voorstelling die op oudejaarsavond bij de Vara te zien zal zijn. Gistermiddag om half vier lag de eerste Youp-fan, de 20-jarige Dennis Onvlee, voor de deur van het theater om een kaartje te bemachtigen. Hij werd door het schouwburgpersoneel verwelkomd met gebak. „Mijn moeder komt me vanavond eten brengen, ze kan er de lol wel van inzien." Gistermiddag werden ook dranghekken geplaatst om de aanzwellende rij belangstellenden in goede banen te leiden. foto marklamers Staatssecretaris Vliegenthart waarschuwt voor overspannen verwachtingen I Horn Keuken&Bad biedt u de mogelijkheid nu te 1 kopen en pas over jaar te betalen!' En n krijgt u er ook nog gratis ee prachtige bestek koffer en/of moeten krijgen." Kunnen hogere premies de problemen oplossen? „Zomaar meer geld geven aan thuiszorgorganisaties heeft geen zin. De regio's moeten elk een plan van aanpak maken voor het wegwerken van de wachtlijsten. De uitspraak van de rechter heeft er in ieder ge val voor gezorgd dat de verze keraars er met hun neus boven op zitten." Iedere maandag t/m vrijdag koopavond tot 21.00 uur IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.) Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Naam: Voorletters: I Adres: I Postcode: Plaats: I Telefoonnummer: (l.v.m. cont I Na de eerste twee weken betaal Ik ml]n abonnement: Per maand automatisch (ƒ33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. o bezorging) Leidsch ÊS Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. mmoi 10050, 2300 VB Leidon. lok: 071-5128030 of la: www.leidschdagblad.nl 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1