nog ng niet rkeersluvv Rijn Veenstreek tf)oe alle zesjarigen een valhelm cadeau' Bewoners worden dit jaar vakantiehuisjes nog niet uitgezet Waterschap gaat de lasten fors verhogen Oud Adese fancyfair is 'een soort reünie' Dé IT-beheerder voor het MKB. netwerkonderhoud en assistentie ter plaatste beheer op afstand helpdesk hard- en software aan passen en uitbreiden financieel-admini- stratieve toepassingen (Exact en Grote Beer) e-mail en internet Automatisch goed! Frederik van Eedenplein 4a Hazerswoude-Rijndi|k tel. (071 (341 92 60 fax (0711341 92 61 e-mail info@de-computerwacht.nl 0800 023 14 54 IA' ,G 6 NOVEMBER 1999 resentatie over Nieuw Zeeland an den rijn Nieuw Zeeland staat centraal op de infor- ond van reisvereniging Wereldcontact op 17 november >n aan den Rijn. Vrijwilligers en ervaren reizigers vertel de hand van dia's over de schoonheid van het 'Land van wolk', zoals de Maori's Nieuw Zeeland noemden toen ntdekten. gers vertellen over de geschiedenis, het ontstaan en de jng van het land en de Maoricultuur. Verder komen de cheden voor groepsreizen en overnachtingen aan bod. praktische reistips. entatie begint om 19.30 uur in gemeenschapscentrum i aan de Troubadourweg 2. Voor leden van Wereldcon- e toegang gratis, niet-leden betalen vijf gulden. melmarkten in de regio rk aan den run De Ridderhof in Koudekerk aan den Rijn zondag 14 november plaats aan een grote rommel- Tussen 10.00 en 17.00 uur zijn er bij een groot aantal hebbedingetjes te koop. De Ridderhof ligt aan de Kerk- lichtingen: 071-3412605. eerder is er een hobby/rommelmarkt in activiteiten- i Wielewaal. De markt in het gebouw aan de Kwartel- Alphen aan den Rijn duurt van 9.30 tot 14.00 uur. Dwangsom mogelijk met terugwerkende kracht alkemade janneke de jonge De bewoners die permanent in een caravan of vakantiehuisje in de gemeente Alkemade wo nen en daar per 15 oktober uit hadden moeten zijn, hoeven dit jaar geen maatregelen van de gemeente meer te verwachten. Ambtenaren zijn net klaar met het beleidsplan voor de uitzet ting en willen dit eerst nog voorleggen aan de gemeente raad. Voor de bewoners bete kent dit niet dat ze zich over dit jaar geen zorgen meer hoeven te maken. De gemeente kan ook met terugwerkende kracht een dwangsom opleggen van honderd gulden per dag tot maximaal een ton. Eerder dit jaar zei de ge meente diverse malen streng te gaan optreden tegen perma nente bewoning van recreatie woningen. Twee jaar geleden kwamen ambtenaren er achter dat vier caravans op camping De Braassem in Roelofarends- veen het hele jaar door be woond waren, terwijl dat alleen mag tijdens het hoogseizoen, de weekeinden en in schoolva kanties. Later bleken niet vier maar zeventien van de eenen twintig caravans op het nieuwe gedeelte van De Braassem als vast huis te dienen. Hoewel de gemeente in juni zei vanaf 15 oktober streng te zullen optreden, zijn brieven met dwangsommen nog steeds niet verstuurd. Dat dat nog niet is gebeurd, komt doordat het beleidsplan nogal wat tijd verg de, zegt hoofd algemene zaken van de gemeente C. Wassenaar. De gemeente wil de maatrege len extra voorbereiden omdat de politiek niet alleen de cara vans op De Braassem, maar alle vakantiewoningen die perma nent worden bewoond wil aan pakken. Over het voorstel dat er nu ligt, moet de gemeenteraad zich in december nog buigen. „We willen er zeker van zijn dat de politiek achter ons staat. Uit voering van dit beleid wordt namelijk een lijdensweg, om het zo maar eens te zeggen. Daarin gaat veel tijd zitten", zegt Wassenaar. Hij wijst erop dat zelfs als de bewoners van de vakantiehuisjes een brief met een dwangsom krijgen, ze nog niet onmiddellijk verhuizen. „Je kunt de mensen niet van de ene op de andere dag op straat zet ten. De gemeente is er niet ver antwoordelijk voor dat ze iets anders vinden, maar je moet ze wel een kans geven. Bovendien kunnen ze nog beroep aanteke nen en bezwaar maken. Dat kan lang duren." Wassenaar is niet bang voor last met de provincie nu de ge meente niet direct na 15 okto ber dwangbrieven heeft ver stuurd. Alkemade moet name lijk onder druk van de provincie Zuid-Holland strenger toezien op permanente bewoning van de caravans en huisjes. „Ik heb er nog niets van gemerkt dat de provincie strenger wordt", al dus Wassenaar. onnodige risico's vermijden? marieta kroft Het waterschap De Oude Rijn stromen verhoogt de polderlas- ten volgend jaar fors. Boeren betalen gemiddeld negentien procent meer en komen daar mee op een bedrag dat ze moe ten betalen van 167,25 gulden per hectare land. Het tarief voor huiseigenaren stijgt met dertien procent. Zij moeten 1,52 gaan betalen per 5000 gulden waarde van hun huis. Huurders van woningen in het gebied van het schap betalen volgend jaar bij na 75 gulden. Dat is een stijging van twaalf procent. De lasten zoals die nu door het dagelijks bestuur van De Oude Rijnstromen worden voorgesteld, stijgen acht pro cent meer dan het schap vorig jaar in de meerjarenbegroting nog had voorzien. Oorzaken daarvan zijn onder andere de extra kosten voor de hertaxatie van woningen, de hevige regen val vorig jaar en de afvoer van sloot- en drijfvuil. Het gebied van het water schap De Oude Rijnstromen strekt van Nieuwkoop tot aan de kust en van Hillegom tot Leidschendam. In totaal vangt het waterschap zeventien mil joen gulden aan polderlasten. Ruim twee miljoen gulden wil het bestuur daarvan uittrekken voor de verbetering van dijken. Bijna vijf miljoen trekt het wa terschap uit voor maatregelen om droge voeten in de polder te houden. Zo gaat er een deel van het geld naar de vernieuwing of verbetering van gemalen. Voor een bedrag van een miljoen gulden wil het waterschap bag- gerwerkzaamheden gaan uit voeren. Het gaat hier onder an dere om wateren in Alphen- noord, Leimuiden en Rijnsater- woude. De Verenigde Vergadering besluit op 29 november of ze de voorstellen van de dijkgraaf en heemraden overneemt. oud ape janneke de jonge Hoewel het iets is dat op andere plekken doodbloedt, wordt het op de fancyfair in Oud Ade ie der jaar drukker. Vorig jaar le verden de bezoekers in totaal 56.000 gulden in, en dat terwijl de happening voornamelijk mensen uit de dorpen Oud Ade en Rijpwetering trekt. „Het is onwijs veel", vindt ook Dolf Koetsier, één van de comitéle den. „En het wordt elk jaar meer." Koetsier heeft wel een verkla ring voor het succes. „Ik denk dat het echt heel erg dorps is. Mijn moeder heeft jaren in het comité gezeten, en nu zit ik er in. Dat zie je bij een heleboel mensen. Het is ook een soort reünie. Ook als je bent verhuisd naar Leiden of een paar dorpen verderop bent gaan wonen, kom je langs. Daarom is het zo leuk." De fancyfair begon 31 jaar ge leden om de kosten voor een bejaardenuitje te kunnen finan cieren. Nog steeds gaat het eer ste deel van de opbrengst daar naar toe. Maar omdat het dorpsfeest steeds meer geld in het laatje brengt, krijgt het dorpshuis waarin het feest al die jaren wordt gehouden de rest van het geld. Op die manier kan de contributie voor de ver enigingen die het dorpshuis ge bruiken, worden verlaagd. Vo rig jaar ging er daarnaast nog een bedrag naar elke vereniging die meehielp in de organisatie. Want zonder die verenigin gen is de festiviteit in deze vorm onmogelijk. Behalve de organisatoren, zo'n twintig man, lopen er tijdens het week einde nog 150 mensen rond die het touwtje trekken, de schiet tent of het rad van avontuur be heren. Zij worden bijna alle maal geworven via de diverse verenigingen die het dorp rijk is, zoals de voetbalclub en de toneelvereniging. Dit jaar begint de fancyfair zaterdag om 14.00 uur met een optreden van twee toneelver enigingsleden die zich ver mommen als clowns. Die mid dag is het dorpshuis tot 18.00 uur geopend, 's Avonds gaat het festijn weer verder tussen 20.00 en 0.30 uur, met om 22.00 uur een verloting van een me- gataart. Wie voor 22.00 uur bin nenkomt krijgt een gratis lootje waarmee hij de taart van 75 bij 75 centimeter kan winnen. Zondag is de fancyfair geopend van 11.30 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 0.30 liur. Die avond is er om 22.00 uur de jaarlijkse grote verloting. vaterstaat jaar achter op planning \cholen Jacobswoude zien niets in plan van CDA Project Wegwijs voor scholieren gaat niet door i terstaat begint pas in 2002 met het verkeersluw lee van de Rijndijk in Hazerswoude. Dat is een jaar °P n de oorspronkelijke planning. Dat deelde wet- Geenjaar mee. Ze is teleurgesteld, maar laat het |4iiet bij zitten. „We hebben rijkswaterstaat in een wi rzocht de planning wel te halen." jaar verloopt het beleidstraject bij rijkswaterstaat langzaam. „Ze denken de planning niet te halen." he ijk vormt nu nog een eek loorgaande route tus- en en Leiden. Daarin akt randering na de open- rijksweg 11 op 16 Om de Rijndijk voor ;eer onaantrekkelijk te tsti n het verkeer af te rem- ystfi gt deze weg allerlei ob- De gemeenteraad van de ging eind mei van met de plaat onder meer vijf roton- erse asverspringingen h ius. De rijbaan wordt n smaller. De maxi- heden variëren tussen en de zestig kilometer renjten voor de herinrich- achttien miljoen gul len voor rekening van rstaat. Waarom rijks- it de werkzaamheden jaar heeft uitgesteld, is :nd. Gisteren was nie- deze dienst bereik- gens wethouder Geen- Bezwaren Aanvankelijk waren op de Rijn dijk ook parkeerplaatsen voor vrachtwagens gepland. Deze stuitten echter op een paar honderd bezwaren van aanwo- nenden. Ook politici drongen herhaaldelijk aan op de aanleg van een parkeerterrein voor vrachtwagens. Donderdag neemt de raad een besluit over het beschikbaar stellen van een parkeerterrein voor negentien vrachtwagens op de hoek van de Gemeneweg en rijksweg 11. De gemeente hoopt ruim vier ton terug te verdienen met de verhuur van een plaats voor 2000 gulden per jaar. De meeste fracties uitten deze week al veel twijfels over het effect van de parkeerplaats. Ze hikken vooral aan tegen de hoge kosten en betwijfelen of chauffeurs wel bereid zijn om de 2000 gulden per jaar te betalen. Ton Bluemink poseert trots met zijn oldtimer. nieuwkoop Statig rolt een zwarte oldtimer uit de gara ge. Ton Bluemink (75) kijkt verliefd naar de glimmende automobiel. „Fantastisch, vind je niet? Misschien zijn er nog drie van in Nederland, maar dan heb je het wel ge had", gaat hij verder. Hij is de trotse eige naar van een Graham USA Supercharger uit 1937, een op kleine schaal geproduceer de auto uit de Verenigde Staten. „Hij heeft een speciale compressor, die het toerental flink opschroeft." Bluemink zal met zijn 'Bullnose', zoals de bijnaam van de old-ti mer luidt, vanavond om 17.30 uur te zien zijn in het SBS6 programma: 'De Passie.' Hij laat een foto zien van de auto van zijn vader. „Als kind reed ik vaak mee in de Graham Supercharger van mijn vader. Ik was gefascineerd door de lichtjes op het dashboard, de techniek." Nostalgie leidde ertoe dat Bluemink jaren later op zoek ging naar zo'n zelfde auto. Bepaald geen sinecu re. „Wereldwijd zijn er in 1937 maai' 14.000 gefabriceerd." Het werd zoeken naar de be kende speld in de hooiberg. Niet in het hooi, maar in de schuur vond Bluemink zijn geluk. Tijdens een vakantie in Frankrijk, 25 jaar geleden, viel zijn oog op een advertentie. „Een boer bood een re delijk ongeschonden exemplaar aan. Ik was meteen verloren." Terug in Nederland begon het grote restau reren. Bluemink spoot het koetswerk over in de originele zwarte kleur. Hij wijst op het gave binnenwerk en de originele lampenra dio. De motor werd helemaal gereviseerd. „Het is moeilijk passende onderdelen te vinden. Ooit begaf een lager van de water pomp het. Pas na maanden lukte het ein delijk de lager te vervangen." Bluemink kruipt op zijn leeftijd niet meer zo gemak kelijk onder de wagen. Daarom knutselt hij samen met vrienden. Hij zucht. „Als ik alles geweten had, was ik nooit aan deze liefde begonnen. Met een oude auto ben je nooit klaar." Hij bekent uit pure frustratie wel eens tegen de wielen van de Graham Su percharger te hebben geschopt. Als het machtige geloei van de motor weer klinkt, is Bluemink echter alle ellende ver geten. „Dan toer ik apetrots door de regio. Da's echt een kick hoor", glundert hij. Echt zuinig is de 'Bullnose' niet. Het verbruik is 1: 4,5. Het is dan ook geen boodschappen autootje. Bij evenementen zoals de Alphen- se oldtimerdag is Bluemink zeker van de partij. „De wagen trekt een hoop bekijks. Mensen maken een praatje. Dat is het aar dige van deze hobby, je houdt er vrienden aan over." Een tijdje geleden stond Bluemink met zijn automobiel op de Klassieke Auto RAI in Amsterdam. „Komt er iemand op me af en doet me daar een bod. Daar werd ik stil van. Mijn vrouw zei: niet doen Ton, je raakt je speeltje kwijt. Ik heb haar raad maar op gevolgd." ht pUDE» de koning pge ente Jacobswoude gaat 1:11 ^pken of basisscholieren hebben aan een val st beloofde burgemees- d- ^eek aan het CDA, dat deze week lanceerde. Jten-democraten willen :rlii emeente aan alle leer- k ^an de derde klas van de een helm geeft. nanier denkt de partij tal verkeersslachtoffers dez swoude terug te drin- vendien wil het CDA aken met het veilig er 's eid in de gemeente. jvoorzitter De Lange e dat hij niet weet hoe- ceersslachtoffers er per ïn in Jacobswoude. An- :s e tijen noemden het idee ie CDA om de verkleers- st d te vergroten sympa- ou leen de fractie van Ge- Drielang plaatste kantte- tegfri bij het voorstel, dat l0t); [e aanvankelijk als mo- drij de begrotingsraad had n0 d. „Dit is een actie Op )ühne", zei fractievoor- tteman van Gemeente- Schertsend voegde hij „Als u de veiligheid jeugd zo belangrijk 3ud int u ook wel promotie oto oor veilige seks." neester Van Beek zeg- at het college bij scho- meert hoe groot de be an valhelmen is. Naar van zijn bevindingen CDA-plan in een com- en raadsvergadering >rde komen. Als het aan ligt, gaat de gemeente ilm-actie jaarlijks voe- kosten schat het CDA ig gulden per helm. De dl dat de gemeente bij Het project Wegwijs op het gemeentehuis voor Alphense scholieren gaat dit jaar niet door. De belangstelling was vorig jaar minimaal. Alleen het Ashram College deed mee, terwijl voorgaande ja ren ook de andere scholen voor voortgezet onderwijs deelnamen. De gemeente wil het geld, 6500 gulden, liever bewaren voor een groots op gezet project in het voorjaar van 2000. Wegwijs wordt ieder jaar georganiseerd door het Insti tuut voor Publiek en Politiek in samenwerking met de Stichting Samenwerkende Politieke Partijen en de afde ling communicatie van de gemeente. Leerlingen maken tijdens een projectdag ken nis met de lokale overheid. In groepen werken ze plan nen uit, waarover ze in een speciale avondvergadering stemmen. Het beste plan krijgt 2500 gulden, zodat de leerlingen het kunnen uit voeren. Vorig jaar realiseerden leerlingen op die manier een stervormige ontmoetings plek voor jongeren. Die ligt nu tegenover de ingang van het stadskantoor, in afwach ting van verhuizing naar een plek op het (opgeknapte) Thorbeckeplein. Met het verdubbelde be drag van 13.000 gulden heeft de gemeente volgend jaar veel meer mogelijkheden, denken burgemeester en wethouders. Ze hopen dan op een grote deelname. B en W willen met de politieke partijen brainstormen over een thema. CDA-nestor Theo van Wieringen poseert met een kind met een fietshelm. Zo ziet het CDA in Jacobswoude het dus graag. het project de hulp inroept van de stichting Consument en Vei ligheid en Veilig Verkeer Neder land. Leerkrachten van basisscho len lopen niet warm voor het valhelm-plan van het CDA. Zo wel bij basisschool De Kinder kring in Woubrugge als bij De Kleine Wereld in Leimuiden zijn nauwelijks helmen te be kennen. „Bij ons mogen leerlin gen die dichtbij wonen niet eens op de fiets naar school", zegt Mariska de Groot, leer kracht van groep 3 van De Klei ne Wereld. Ook naar De Kinderkring ko men veel leerlingen te voet. „Bij ons is de valhelm geen onder werp dat leeft", zegt adjunct-di recteur Dera Petter. „Ik werk hier al een jaar of zestien en kan mij geen geval van ernstig hoofdletsel herinneren. „Bo vendien, maar dat is mijn per soonlijke mening, vind ik de aanschaf van een valhelm een zaak van de ouders. En als de politiek zo nodig geld voor de veiligheid van scholieren wil uittrekken, dan weet ik nog wel andere doelen. Wij doen al veel aan verkeerslessen, maar des ondanks vind ik de stap van leerlingen van groep acht naar het voortgezet onderwijs in Al phen groot. Maar leerlingen van die leeftijd (rond elf jaar) FOTO MARK LAMERS hoef je geen helm te geven, want die zetten ze toch niet op." Hans Vermolen van De To renvalk in Leimuiden vindt het valhelm-idee niet meer dan een leuk idee. „Want bijna niemand draagt hier een valhelm", zegt Vermolen. „Zelfs skaters heb ben hem vaak niet op en dat is nog een stuk gevaarlijker dan fietsen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19