uitbreiding Kagerplassen 1 Regio Het was soms net een voetbalpoule' KNWV wil I jnland Ziekenhuis haalt ^geld op voor Tanzania y Bewoners Zwaan leggen zich neer bij 'kleine' uitbreiding Oegstgeest wil van wijken 30-kilometergebied maken issenaarder geridderd chef erna straatsma. 071 -5356437.plv -chef judy nihof, 071-5356416 Ook Hiswa voorstander van meer water meester P. Schoute benoemd tot ridder in de Orde van je Nassau. Riemsdijk nam gisteren afscheid als voorzitter e Fenedex, een adviesorgaan op het gebied van export. iaast is hij directielid van Netherlands Engineering Con- its B.V. De Keuken van Waarde wint Gouden Pollepel orlichting GGD over bedplassen Ouders uit Zoetermeer, Leidschendam, Voorburg en enaar worden door de GGD West-Holland uitgenodigd een voorlichtingsbijeenkomst in Voorburg over bedplas- De bijeenkomst op woensdag 10 november is bedoeld voor rs met bedplassende kinderen vanaf zes jaar. Zij krijgen eren aangereikt om dit probleem aan te pakken. Belang- ■j] nden kunnen zich melden op telefoonnummer: 070- 540 of 079-3430840. De bijeenkomst heeft plaats op de Ja- /an den Eyndestraat 73 in Voorburg van 20.00 tot 22.00 uur. >mfietsers op de rijbaan ■iGEESLï is over ;st« Oegstgeestenaren krijgen binnenkort een folder in js over de landelijke verkeersmaatregel die bromfietsers na cember dwingt om van het fietspad af te gaan en van de in gebruik te maken. De maatregel is bedoeld om het aan- omfietsongevallen te verminderen. In Oegstgeest mogen ifietsers op twee plaatsen, op de Haarlemmerstraatweg en otte Stam Beesepad niet de rijbaan op. rmondse Billenprikkers Rijgen nieuwe Prins Carnaval ikiezing van Prins Carnaval vormt donderdagavond 11 no- ir het hoogtepunt van een feest van de Warmondse carna- ^jreniging De Billenprikkers. Om elf minuten over elf wordt H]d gemaakt met welk Prinsenpaar de vereniging haar 22-jarig im gaat vieren. De bijeenkomst, die wordt opgeluisterd door meer de Dansmariekes en blaaskapel De Billentoeters, be- n 20.30 in zaal Klim Op. D0RP* :\verkers van het Rijnland inhuis in Leiderdorp en j en aan den Rijn hebben wee sponsoracties 8500 ie :n binnengehaald voor ;ezondheidsproject in het ione mi Health Centre in st bij Leiderdorpse brandweer b» O»! gul Morogoro, Tanzania. Het geld wordt gebruikt vopr opleiding en bijscholing van vroedvrou wen, laboratoriumpersoneel en verpleegkundigen. De me dewerkers lieten een wande ling over het Pieterpad en het fietsen van de fietsvierdaagse sponsoren. ;den van de Leiderdorpse :er staan vanavond tij- een feestelijke bijeen- in de schijnwerpers in de e aan de Simon Smitweg. ^■prdt afscheid genomen korpsleden J. van den n M.Tol. Zij zijn inmid dels 55 jaar en krijgen daardoor automatisch 'functioneel leef tijdsontslag'. L. Kuijvenhoven, K. Vons, P.van der Voort en A. Vreeburg vieren him 30-jarig jubileum bij het korps. De korpsleden B. Kohier en G. Scherphof vieren het feit dat ze 12 1/2 jaar bij de brandweer zit- wassenaar nienke leedegang „We hebben gisteren wel taar ten gehaald en champagne ont kurkt, maar er moest ook ge woon gewerkt worden. Er zaten 140 mensen in de zaak", vertelt Paul van Waarden, trotse win naar van de Gouden Pollepel 1999. De chefkok en mede-ei genaar van De Keuken van Waarde in Wassenaar mocht gisteravond de prijs voor het beste restaurant van Den Haag en omstreken in ontvangst ne men. Een trofee en een wijnreis naar Argentinië. De Keuken van Waarde liet ongeveer 45 andere restaurants in en om Den Haag achter zich. „Ja, geweldig natuurlijk", glundert Van Waarden „Maar- re... eerlijk gezegd was het niet helemaal een verrassing, hoor. De Gouden Pollepel is een jaar lijkse prijs van de Haagsche Courant (en het Nederlands Congres Centrum, red.) Elke week verschijnt er in die krant een beoordeling van een res taurant in de regio. En dat een jaar lang. We stonden al een tijdje bovenaan de lijst, dus op een gegeven moment wordt de kans dat je in de prijzen valt wel erg groot." Het was volgens Van Waar den soms 'net een voetbalpou le'. „Het Haagse restaurfmt Cal- la's, dat de tweede prijs in ont vangst heeft mogen nemen, was een geduchte concurrent. Toch iedere week even kijken of die erin stond. Maar ook Calla's hebben we uiteindelijk 'versla gen', ha ha. Met schitterende cijfers ove rigens. De Keuken van Waarde kreeg een rapport met een 8,5 (bediening) en vijf keer een 9 (hoofdgerecht, nagerecht, ver zorging, originaliteit en de ver houding prijskwaliteit). Het voorgerecht van 'De Keuken' kreeg zelfs een 9,5. Tenslotte werden nog twee bonuspunten toegekend. „Zo'n bonuspunt kan je in principe voor alles krijgen", legt Van Waarden uit, „Wij hebben een bonuspunt gekregen voor ons buitenterras. Dat tweede bonuspunt was voor ons ser vies. We proberen voor ieder gerecht - groot of klein - een passend servies te gebruiken." Een beoordeling wordt niet van te voren aangekondigd. „Dat zou ook niet eerlijk zijn, trouwens. Maar ik had het wel meteen door toen ze er waren, van de krant. En dat net op een avond dat we met zijn vieren in de keuken stonden, terwijl we er gewoonlijk met minimaal zes staan. Aanpoten was dat." Bj teemSBSS- h Paul van Waarden toont zijn onderscheiding. Van Waarden zit al jaren in 'het vak'. „Ik ben op mijn ze ventiende begonnen als afwas ser. Niet dat dat nou zo leuk was, maar sinds die tijd ben ik niet meer uit die keuken ver dwenen. Ik werd leerlingkok, ging naar het leerlingwezen. Stond dus vier dagen in de keu ken en ging één dag naar school. Eigenlijk heb ik het meeste in de praktijk geleerd. Zo klom ik langzaam op tot chefkok. Ja, en dan wil je weer verder hè? Daarom ben ik hier anderhalf jaar geleden voor me zelf begonnen." Voor zijn restaurant heeft hij altijd een bepaalde formule voor ogen gehad. „We wilden een warme en laagdrempelige ambiance creëren, met een Frans-Italiaanse keuken. Ik denk dat we daarin zijn ge slaagd. Feesten en partijen houden we hier niet. Hoeft ook niet, het loopt zo pok wel. Doordeweeks hebben we veel zakelijke klanten, 's Avonds en in het weekend is het voorna melijk 'privé'. Ik ben heel geluk kig met die verhouding." Nu gaat het er volgens Van Waarden om goed te blijven. „Daarvoor zal je altijd aan je ni veau moeten blijven werken. p?i'-£s FOTO HIELCO KUIPERS Het kan altijd beter. Hoe? Ik ga zelf veel uit eten. Daar leer je van. En wat ook heel belangrijk is, is te luisteren naar wat de klanten vinden. Toen we hier kwamen, waren we bijvoor beeld helemaal enthousiast over de parkeerruimte om het restaurant. In een stad is dat al tijd moeilijk, maar hier hadden we alle ruimte, dachten we... Maar niemand bleek zijn auto om de hoek van de zaak te wil len parkeren, veel te donker. Dus hebben we nu iemand die de auto voor onze klanten weg zet en de auto in de gaten houdt. Prima toch?" u ii Leo Kuijvenhoven lid: 54 wot üe: timmerman en Imeester, viert van- Jdsé zijn dertigjarig jubi- bij Brandweer Lei- >rp ïplaats: Leiderdorp elijkse staat: gehuwd .gebouw in Leiderdorp zou ra iefst zien afbranden fdpi )e een mooie fik aan zou ioev in, bedoel je het zo? Als ik ge ou geen antwoord op •)at: wat dan? Elke brand is lijk mooi (begint te glim- Inderdaad, ik ga er heie fan glimmen. Kijk, (staat 1 aan de muur hangende van branden aan te wij- laar ben je toch voor bij ndweer! Als je aankomt „77 i daar een kick van. Wie swii Vooropgesteld dat er nie- binnen is, natuurlijk. 'ie staat u in vuur en °Jj loet natuurlijk mijn Joke iet wie ik al 35 jaar ge- d ben. Ja toch! Zij geeft •veel mimte. Dan heb je m i een afspraak gemaakt en rt er wat met de brand- dan is het: ok, we gaan n andere keer. ou it doen meteen mil- denk je nooit over na. Die bi n die je wil kan je met jf er dan een miljoen ook. naa n wereldreis maken, dat is ezaagd, dat wil ik heie niet. Ik heb een mooi huis we 23 jaar wonen, een au- >r de deur van een jaar •nap je? En die jongen eqü enhovens overleden red.), die kan ik niet te- pen. uw mooiste brandweer- ik wel: het ongeval op de rijks weg hier in 1984, waarbij zes doden te betreuren waren. Dat heeft zo'n indruk op me ge maakt. Ik had zoiets nog nooit meegemaakt, dan kan je je er geen beeld van vormen. Het was hèel mistig, de spuitwagen stond vast en kwam maar niet. Stonden we daar helemaal zon der spullen. Bij een brandende auto met iemand erin. En je kan er ook niet bij blijven staan, want dan zeggen de mensen: de brandweer deed niets. Zijn we verderop gegaan - daar kon den we wel helpen. Hoe vergaat u als brandweer man? Het zit zo: 't is één hand voor de brandweer, en één voor je zelf. Als je één stap meer zou doen en dat zou een beetje meer gevaar opleveren en je kan er daardoor iemand uit plukken - dan neem je dat risi co. Maar kom je bij een huis en je hoort dat er nog iemand bo ven is en dat huis staat hele maal in de gloria - dan is het een geval van 'bij twijfel niet in halen'. Je kan wel proberen de held uit te hangen, maar als er dan wat gebeurt ben je geen held maar een martelaar. Wat is sneller, een rotonde of een kruispunt? Een kruispunt vind ik zelf. Maar voor het uitrukken van huis naar de kazerne toe, is een ro tonde sneller. Nu ik erover na denk, met het uitrukken vanuit de kazerne eigenlijk ook wel. Met een kruispunt is het zo: als de stoplichten op rood staan moet je stapvoets naderen, goed kijken of de kruising vrij is, want het verkeer dat groen heeft zou wel eens door kunnen rijden. De Engelendaal is trou wens waardeloos, een crime. De collega's die van achter uit Leiderdorp moeten komen, over die Engelendaal met al die kruispunten - als je ziet wat dat in uitruktijd scheelt! Waaraan ergert u zich in Lei derdorp? Ach, ik ben best tevreden eigen lijk met Leiderdorp. Nou ja, die Engelendaal dus, maar daar zal ik niet de enige in zijn... Waarover windt u zich op? De mentaliteitsverandering. Dat merkje ook hier. Ik ben een van de ouderen, en de jongere mensen, die hebben een hele andere mentaliteit. Het is de tijd hè, de opvoeding, ze willen meer inspraak, meer vrijheden. Vroeger had je een comman dant, een ondercommandant en twee piepeltjes daaronder en die hadden niks in te brengen. Nu is het van: 'Ouwe lui, waar bemoei je je mee'. Alles in goe den gemoede hoor, daar niet van. En ze weten hoe ik erover denk, het is geen geheim. Welk principe is u heilig? Eerlijkheid tegenover elkaar. Het kan wel eens moeilijk zijn, maar op een gegeven moment moetje het opbrengen om recht door zee te zijn.» Als uitsmijter: kent u een leuke brandweermop? Neu... Ik zou het niet weten. Ja, ik maak wel eens een grapje: op de helmen van de bevelvoer ders staat een rode streep, en dan vragen ze wel eens: waar is die streep voor, en dan zeg ik altijd: tot zover mag je onder water. Staan ze je soms aan te kijken van: meen je dat nou? tekst: afke van der toolen foto: hielco kuipers Als het aan het college ligt, wordt in alle Oegstgeestse wij ken voortaan nog maar 30 kilo meter gereden. Dat staat in het nieuwe verkeersplan waarin ze onderscheid maakt tussen enerzijds de verblijfsgebieden waar woningen, winkels en Het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) en de Hiswa Vereniging willen uitbreiding van de Kager plassen. Een groter wateroppervlak is volgens beide ver enigingen mogelijk door het noordelijk deel van de War mondse Hemmeerpolder onder water te zetten. Een an dere mogelijkheid is het onder water zetten van de Lis- serpolder bij Sassenheim. De KNWV en de Hiswa doen hun suggestie in het onlangs verschenen 'Regiovisie'. Hierin staan de wensen van de beide belangenverenigingen van wa tersporters en watersportbedrij ven op een rijtje voor het plas- sengebied in de wijde omge ving van Leiden. Het idee voor meer water leeft al heel lang, zegt regiocon- sulente Edmee van der Hoeven van de KNWV. Maar volgens het verbond is de tijd rijp om het idee weer eens onder de aandacht te brengen. „Er zijn nu allerlei ontwikkelingen rond de HSL en de verbreding van de A4, waardoor dingen in een stroomversnelling kunnen ko men. Er moet voor deze projec ten immers zand worden ge wonnen." Het idee voor vergroting van de Kagerplassen druist in tegen het onlangs gelanceerde plan van de Vereniging Agrarisch Natuurbeheer Ade (VAN). Deze vereniging stelt juist voor om een deel van de Kagerplassen - 't Joppe - droog te leggen. Het idee van de VAN is om kostbaar zand te winnen uit 't Joppe en er heel veel waardeloze klei in terug te storten. De KNWV heeft niets tegen dit plan, zo lang het water dat verloren gaat elders wordt gecompenseerd. „Wat eraf gaat, moet er elders bij", aldus de regioconsulente van het watersportverbond. Behalve voor méér water, pleiten de KNWV en de Hiswa ook voor meer aanlegplaatsen en op bepaalde plekken, zoals de Leiderdorpse Does. voor dieper water. „Een heleboel vaarwegen zijn niet diep ge noeg. Dat is de rode draad die door onze visie loopt. Op heel veel plekken moet nodig gebag gerd worden. We willen als KN WV een enquête houden om het baggerprobleem in kaart te brengen." Het KNWV wil zijn visie op het plassengebied de komende tijd onder de aan dacht brengen van de (lokale) overheid. Kijk, zo'n enquête over het baggerprobleem bijvoorbeeld voeren we zelf wel uit, maar het geld en de mogelijkheden om een verdere invulling te geven aan onze ideëen hebben we niet. Dat is ook niet onze taak. Wij zijn er als KNWV om dingen aan te kaarten, dingen onder de aandacht te brengen. We leg gen dingen 'in de week'. Dan kan het zijn dat er jaren over heen gaan en je er niets meer van hoort. Jaren geleden heb ben we ooit eens geopperd om een watertje bij Utrecht open te gooien. Pas onlangs hebben wethouders gezegd: dat is mis schien een goed idee. Sommige ideeën hebben tijd nodig." zoeterwoude jan preenen Vier bewoners van de Zwaan in Zoeterwoude-Dorp nemen ge noegen met uitbreiding aan de achterkant van hun huizen met 1,3 meter, zowel op de begane grond als op de eerste verdie ping. Liever hadden ze een uit bouw gewild van drie meter, maar dat verzoek wezen burge meester en wethouders in juni al af, omdat het niet past in het bestemmingsplan. De Zoeter- woudenaars hebben laten we ten dat zij van bezwaarproce dures afzien. Hoewel het bestemmings plan ook nu moet worden ge wijzigd, gaat de gemeente met een beperkte vergroting van de woningen wel akkoord. „We hadden ons aan de uitgangs punten kunnen houden, maar we zijn hier heel soepel opge treden", aldus wethouder J. Stuijt. Hij reageerde daarmee tij dens een raadsvergadering op CDA'er J. Gahrmann, die zich totaal niet kan vinden in de gang van zaken: „Deze mensen hadden naar de Raad van State kunnen stappen, maar dat is een lange procedure. Zij heb ben de nette, officiële weg ge volgd, maar zij hebben nu wel het idee dat ze zijn afgescheept met een klein stukje meer aan hun huis, terwijl er mensen zijn die illegaal iets hebben neerge zet." Die opmerking schoot Stuijt in het verkeerde keelgat: „Het is bijna uitlokking van illegaal ge drag wat u daar zegt. Er zijn uit zonderingen van mensen die hun eigen gang zijn gegaan, maar bijna iedereen houdt zich wel degeljjk aan de regels en volgt ook de nette weg." Gahr mann ontkende overigens dat hij tot illegaal gedrag had opge roepen. 'Wij koesteren onze polders De Warmondse recreatiewet houder K. van den Aardweg ziet op het eerste gezicht wei nig in het onder water zetten van een deel van de Hem meerpolder. „Wij koesteren onze polders." Hij kan zich de wens van de KNWV wel voor stellen, maar denkt dat deze 'vanuit planologische overwe gingen' onbespreekbaar is. Maar Warmond wil toch meer mogelijkheden voor recreatie? „Ja, maar we willen de relatie tussen water, dorp en het groene buitengebied verster ken. We moeten niet alleen denken aan de watersporters, maar ook aan de natuurrecre- anten, de wandelaars en de fietsers." Volgens de wethou der is er bovendien water ge noeg. „Er komen natuurlijk wel steeds meer boten. Vooral van die grote jachten. Maar van die schepen moeten we ons misschien maar eens afvragen of we die hier wel willen heb ben." Het plan van de Vereniging Agrarisch Natuurbeheer spreekt Van den Aardweg meer aan. „Hier zitten een aantal aspecten in die ook voor de gemeente, interessant zijn." W. van Noort, bestuurs lid van WLTO. vindt het idee van de KNWV 'waanzin'. „Vanuit de watersport begrijp ik het wel. hoor. Het deel van de polder dat water zou moe ten worden, is een mooi hoek je. Maar het kón gewoon niet", zegt de Warmonder. „Er zitten daar melkveehouders. Ik denk niet dat het water sportverbond geld heeft om hen schadeloos te stellen." In de plannen van de Ver eniging Agrarisch Natuurbe heer (VAN), om een deel van 't Joppe droog te leggen, ziet Van Noort veel meer. „Je haalt zand uit 't Joppe en je stort er de klei en veen in terug, die vrijkomt bij de aanleg van de HSL. Dat is een hele goede optie, voor de boeren, de ge meente én voor de waterspor ters, omdat 't Joppe volgens dit plan minder diep wordt. Veel zeilers klagen erover dat 't Joppe te diep is, dat er teveel golfslag is." scholen staan, en de verkeers aders anderzijds. Alleen op de grote doorgaande wegen zoals de Rijnzichtweg en de Haaswij- klaan en op de wegen die sa men de 'Oegstgeester ruit' vor men: de Rhijngeesterstraatweg, President Kennedylaan, Abts- poelweg en Warmonderweg is het automobilisten toegestaan om 50 kilometer te rijden. De Lange Voort krijgt een speciale status: met uitzondering van het stukje bij de school Poel- weijde, blijft daar de 50-kilome- termaatregel van kracht. Het verkeersplan - Oegstgeest noemt het 'categoriseringsplan' - is in het leven geroepen om het verkeer in de wijk veiliger te maken. De commissie buigt zich 17 november voor het eerst over het voorstel. Daarna stelt het college in een meerjaren plan de geleidelijke overgang naar 30-kilometergebied voor de verschillende wijken vast. 10 I 20 I 30 I 40% Vandaag hebt u uw laatste kans! Mensen die vandaag bi| Stouteribeek komen, geloven hun ogen niet als ze de prijskaartjes zien. En dan hebben we het niet over gelegenheidskoopjes, maar over meubels van bekende merken. Vraag niet hoe het kan, maar profiteer ervan. stoutenbeek Donderdag koopavc

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17