Internetpagina moet beelc van kloosterleven bij stelle Geloof Samenleving 'En zij werd hem tot vrouw en hij beminde haar' tf hogedruk ZATERDAG 6 NOVEMBER 1999 VANDAAG 6 In de zesde eeuw leefde er ene Leonardus als kluizenaar in de buurt van het Franse Limoges. Een carrière in de kerk, als bisschop, wees hij van de hand. Liever leefde hij in het bos, in aan bidding van Christus. Dat gaf hem een zekere faam. De vrouw van koning Theodebert van Lotharingen kreeg in die tijd een miskraam, en om dit een tweede keer te voorko men zocht haar man Leonardus op. Zijn vraag was of de kluizenaar voor de gezondheid van zijn zwangere vrouw en ongeboren kind wilde bidden. Leonardus zou in ruil een groot bos krijgen. De heilige vroeg ook het recht om gevan genen te bezoeken, en vrij te laten als hij overtuigd was van hun onschuld. Theodebert gaf hem zijn zin. Met de zwan gerschap kwam het goed. En ook met Leonardus, die een klooster liet bouwen en vele onschuldige gevangenen vrij liet. Zij kregen van hem meestal een stukje land om op te boeren. Op 6 november wordt de heilige Leonardus her dacht. Willebrordus werd in Engeland geboren rond het jaar 658 en kreeg een Ierse priesteroplei ding. In 690 trok hij met een groep monniken naar de lage landen om er de heidense bevol king te kerstenen. Steun vond hij bij de christelijke Franki sche vorsten, die hun invloed tot en met Utrecht lieten gel den. Willebrordus werkte in Zeeland en later vooral Fries land, waar hij door de paus werd benoemd tot bisschop der Friezen. Hij wist veel heidenen te bekeren. Maar in 715 stierf zijn beschermheren, de Frankische vorst Pepijn, wat voor de Friese aanvoerder Radboud het sein was een groot scheeps offensief tegen de Franken en het gezag van Rome te ontketenen. De storm van Radboud duurde vier jaar, tot zijn dood, en kostte vele mensen en tientallen kerken het leven. Willebrordus werd tachtig en overleed in zijn kloos ter in Echternach, dat nog een pelgrimsoord is voor zijn bewonderaars. Vooral in de lage landen is de verering van de heilige groot. Zijn feestdag is 7 november. Kerktelefoon niet goedkoper den haag Staatssecretaris J. de Vries is niet van plan de tarieven voor de kerktelefoon te verlagen. Ze zéi dat op vragen van SGP- Kamerlid Van den Berg. Die meent dat de hogere tarieven van KPN een probleem kunnen zijn voor de veelal bejaarde, zieke en gehandicapte luisteraars. Volgens de Vries heeft de KPN de dienst, waarbij gelovigen thuis een kerkdienst kunnen volgen, jarenlang onder de prijs geleverd. Zij denkt niet dat de hogere prijs een probleem is voor de ongeveer 80.000 luisteraars. ,,Is het dat wel, dan moet de gemeente of het kerkgenootschap een oplossing zoeken." Anglicaanse 'vloedgolf tegen porno londen Anglicanen moeten het internet bestoken met positie ve en spirituele informatie als antwoord op de vloedgolf aan pornografie. Die oproep doet de Anglicaanse Kerk in Engeland in het rapport 'Internetters, wordt wakker'. „Moeten de heden daagse kinderen opgroeien als zombies die hele dagen voor het scherm zitten", vragen de schrijvers van het rapport zich af. An dere negatieve aspecten die zij zien zijn het verlies van privacy en de opmars van pornografie. Het rapport wijst erop dat cy berspace ook een geweldig hulpmiddel kan worden om sociale verandering te bewerkstelligen. Alle gelovigen moeten christe lijk materiaal op internet zetten, vinden de Anglicanen. Studenten boycotten wijding Eijk Groningen De rooms-katholieke studentenvereniging Albertus Magnus in Groningen stuurt vandaag geen afgevaardigde naar de wijding van bisschop Eijk. Het bestuur heeft daartoe beslo ten na kritische geluiden uit de vereniging. Volgens het protocol Vein de vereniging moet er wel een vertegenwoordiger aanwezig zijn bij de plechtigheid, maar het bestuur is van mening dat daarvoor onvoldoende draagvlak is. Veel leden hebben zich ge stoord aan Eijks denkbeelden over homoseksualiteit, verwoord in zijn collegedictaten. Voor het bestuur wegen de gevoelens van leden zwaarder dan het protocol. Joodse dominee in Triomfatorkapel alphen aan den run» De Joodse dominee Avi Mizrachie spreekt zondagavond tijdens een dienst van de Baptistengemeente in de Triomfatorkapel in Alphen. Hij is een week in Nederland en spreekt op verschillende plaatsen over 'Israël in Gods plan'. De dienst in de kerk aan de Havenstraat in Alphen begint om half zeven. Kerkeveiling parochie Maria ter Zee noordwukEen diner met de pastoor is een van de vele dingen die maandagavond geveild worden op de jaarlijkse kerkeveiling van de parochie Maria ter Zee in Noordwijk. De veiling wordt gehouden in hotel-restaurant Zeerust aan de Quarles van Uf- fordstraat en begint om acht uur. De vijfhonderd kavels worden in rap tempo geveild. De opbrengst komt ten goede aan de pa rochie. Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Vooral in het zuiden wat zon. In het noorden vaak bewolkt en soms wat regen of sneeuw. Maxi ma uiteenlopend van rond het vriespunt in het noorden tot een graad of 7 in het zuiden. Noorwegen: Overwegend veel bewolking en met name langs de westkust bui en of perioden met regen. Vooral in het zuidwesten veel neerslag. In de loop van vrijdag afnemen de wind. Zweden: Wolkenvelden en in het noorden kans op regen of sneeuw. Maxi ma uiteenlopend van iets boven het vriespunt in het noorden tot ongeveer 8 graden in het zuiden. Denemarken: Veel bewolking en met name op zaterdag van tijd tot tijd regen. Veel wind, in de loop van zater dag waarschijnlijk afnemend. Maxima dalend tot een graad of 8 Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Erg wisselvallig weer met bewol king en perioden met regen. Op veel plaatsen flink wat neerslag. In de loop van zaterdag droger. Af en toe een stevige wind. Maxi ma tussen 9 en 11 graden. België en Luxemburg: Eerst nog wat zon, maar al vrij snel toenemende bewolking, in de namiddag en avond gevolgd door wat regen. Zaterdag meer regen en een aanwakkerende wind. Maxima dalend tot een graad of 9. Noord- en Midden-Frankrijk: Overgang naar wisselvallig weer, maar vrijdagochtend nog aardig berkel-enschot yvonne van der heijden „Het geloof moet het leven ver rijken, zeker niet zwaarder ma ken. Op onze Internetpagina krijgen we veel vragen in de trant van: Mag je wel blij zijn als je gelooft? Mensen zijn vaak erg zwaarmoedig in hun kijk op ge loven. De pagina begint in die zin een beetje een klaagmuur te worden. Ik hoop maar dat die ontwikkeling zich niet door zet", zegt broeder Bernardus van de Abdij van Koningshoe ven in Berkel-Enschot. - Broeder Bernardus is verant woordelijk voor de Internetpa gina van de abdij, die drie maanden geleden is geopend. Inmiddels hebben ongeveer duizend mensen de website van de Trappisten (www.bart- .nl7khoeven) bezocht. Naast de geschiedenis van de abdij, die in 1881 op een braak liggend stuk grond in de buurt van Tilburg is gesticht, vindt de bezoeker er informatie over het kloosterleven en het gastenver blijf waar iedereen die behoefte heeft aan rust een kamer kan boeken. De vragen die per e- mail binnenkomen blijken zich vaak rondom 'bidden' en 'gelo ven' te concentreren. Verder wordt regelmatig over een be paald thema stof aangedragen ter overdenking, zoals over het oderwerp 'Monniken en Inter net'. „Veel van onze bezoekers verbazen zich over het feit, dat wij gebruik maken van de ge wone communicatiemiddelen als fax en e-mail. Voor een ro mantische ziel is het tegen woordige kloosterleven een bit tere teleurstelling", staat daarin deze maand te lezen. Een belangrijke doelstelling van de site is het veranderen van het beeld dat de buitenwe reld van monniken heeft, aldus de paters en broeders van de beschouwende kloosterorde waar het gebed centraal staat. „Wij willen af van het beeld dat wij - net als de Pandabeertjes - een uitstervend ras zijn. Het idee dat wij een klein zielig groepje zijn, moet worden doorbroken", stelt broeder Ber nardus. Presentatie blijkt het sleutel woord voor de kloosterlingen. Broeder Bernardus, die met zijn 31 jaar tot de jongere garde van de elf monniken in het klooster behoort met een meer wereldse kijk op de maatschappij: „Wij zijn gewoon elf moderne men sen die ons willen presenteren met moderne middelen. Inter net is voor ons die een be schouwend levend leiden een veel gemakkelijker communica tiemiddel dan radio en tv. Je kunt vanuit de beslotenheid van een kamer contacten on derhouden. Kijk, als zelfs de groenteboer op de hoek al een fax heeft, ontkom je er niet meer aan om mee te gaan in de informatiemaatschappij Hij benadrukt dat de Trappis ten jonge mensen willen berei ken om hen de vreugden van het eenvoudig en biddend le ven in een kloostergemeen schap duidelijk te maken. „Dan moet je de stap naar Internet wagen. En wij krijgen inder daad veel reacties van jongeren die vragen hoe wij leven en waarom wij voor deze levens wijze hebben gekozen. Soms vragen ze of ze eens eer mogen komen nemen." „Internet is voor hen n lijk een veilig medium, m| hoeven hun gezicht niet; ten zien. Het zou mooi ze na verloop van tijd anonimiteit treden en I een daadwerkelijke keni| king komt", licht de b toe. „Als kloosterling n zelf je levenswijze vei alsof het een economise duct is, als je 'klanten' w ken. Onze manier van li een keuze die de moeite is. Dat moeten we positii het voetlicht brengen." „Als we als religieuzen i maar klagen over het tf pend aantal mensen da een kloosterleven kiest, dj er op den duur eentje de zijn die het licht uit doi moeten binnen de reli| wereld dus naai- een nieu nadering van 'onze mani leven mag gezien wordei maar kijken'." De aanvankelijke aarzt tegen deze moderne i| van je 'product' aanbied horen langzaam tot het i den. „De interne dis j kwam vooral voort uit hen euze beeld dat de relii media schilderen van In j Daarin wordt gesteld i| weliswaar veel goeds te ij is op het web, maar dat veel slechts op zit, zoals j pagina's. De vraag is dai als klooster daar tussen; gaan staan. De mede-bri; in het buitenland, met n; de Verenigde Staten waa veel verder zijn, hebbe; uiteindelijk over de str&l trokken." Het gaat goed met de huwelijken in Nederland. Het aantal echtscheidingen is wat gedaald en blijft stabiel op dat iets lagere niveau hangen. Misschien kan het geluk in de hoeksteen van de samenleving worden toegeschreven aan de bloeiende economie, zeggen de deskundigen die huwelijken en echtscheidingen hebben geteld. Andere deskundigen fronsen de wenkbrauwen bij het horen <van die verklaring. Je zou ver wachten, zeggen zij, dat men- sen in een slecht huwelijk eer- der uit elkaar gaan, want er is meer geld om de gevolgen van Zeen echtscheiding te betalen. Huwelijken tussen autochtoon en allochtoon zijn minder suc- LU cesvol. Bij hen loopt een op de twee huwelijken op de klip- OJ pen.'Twee geloven op één kus sen, daar slaapt de duivel tus- Xsen', de oude volkswijsheid, is uit ieders bewustzijn ge- schrapt. Een christelijk-ge- mengd huwelijk was in de ja- ren vijftig, zestig en misschien zelfs nog in de jaren zeventig <een echt probleem. Nu niet meer. Dat probleem hebben nu de autochtoon en de al- lochtoon die elkaar hun hart schenken. Etnische identiteiten laten zich nu net zo weinig opzij schui len ven als religieuze identiteiten tot enkele decennia geleden. Een probleem dat een paar- duizend jaar oud blijkt te zijn. In Genesis 24 wordt verteld hoe Eliëzer, de dienaar die het huishouden van Abraham bestiert, erop uit wordt gestuurd om een vrouw te zoeken voor Izaak, de zoon die alles van Abraham-zal erven. Eliëzer moet afreizen naar Aram-Naharajiem, het land waar Abraham van daan komt, want het moet een meisje zijn uit de geboorte plaats van Abraham en onder geen beding een dochtern van de Kanaanieten, het volk temid den waarvan Abraham woont. Waarom dat niet mag, wordt niet uit de doeken gedaan. Zo als ook niet wordt uitgelegd waarom Izaak niet zelf een vrouw gaat zoeken of waarom hij niet met Eliëzer meegaat. Izaak, die zich eerder gewillig liet vastbinden op het altaar waarop hij door Abraham ge slachtofferd moest worden, vindt het kennelijk best dat een ander zo'n belangrijke keuze voor hem maakt. Het druist he lemaal in tegen het romantische ideaal dat gemeengoed is in het Westen en de door het Westen beïnvloedde wereld. Gearran geerde huwelijken? De meerderheid in Neder land gruwt ervan. Ten onrechte. In orthodox-joodse kringen worden uitsluitend gearrangeerde huwelijken gesloten. Het aantal echtscheidingen is er ontzettend laag. Niet in de laatste plaats omdat partners worden gezocht uit milieus die met elkaar matchen, wat meer kans op succes geeft dan romantische verliefdheid. Toekomstige partners praten een of twee keer met elkaar en er wordt besloten al dan niet te trouwen. De verliefdheid komt later wel. Maar dat kan alleen als de partners op dezelfde manier zijn opgevoed, normenen waarden delen en hun families sociaal-economisch niet te ver uit elkaar liggen. Dat is misschien de reden dat zoveel kanttekeningen worden gezet bij huwelijken die wor den beklonken door Turkse en Marokkaanse vaders. De jon gens en meisjes die hier op groeien verschillen teveel in le vensvisie en -ervaring van de jongens en meisjes die in Tur kije en Marokko opgroeien. Een recept voor mislukking. Eliëzér gaat er dus op uit en vindt Rebékka, of Rivka zoals ze in het Hebreeuws heet, bij een bron. Ze is gastvrij en zorg zaam. Ze geeft niet alleen Elië zer te drinken, maar ook zijn kamelen. Zonder dat Eliëzer daarom heeft gevraagd. Ze be sluit ook zelf om met Eliëzer mee te gaan en niet nog een jaar te wachten, zo als haar familie voorstelt. De reactie van Izaak als hij Rivka ziet, staat niet opgetekend. Wel haar reactie als zij Izaak ziet. 'Watipol meal hagamal', staat er. 'Zij gleedt van de kameel'. Maar in modern Hebreeuws bete kent het: zij viel. Gleed Rivka van de kameel als teken van eerbied voor Izaak, zoals de rabbijnen deze zinsnede vroeger interpreteerden? Of viel ze van de kameel omdat ze zo van haar stuk was, zoals het c( mentaar luidt van rabbijn Tsvi Marx, de in derland werkzame Amerikaans-Israelische bijn? Rivka is in ieder geval geïnteresseerd i Izaak. 'Wie is die man die ons in het veld te moet komt', vraagt ze. 'Dat is mijn heer', ai woordt Eliëzer. Toen nam zij de sluier en b zich. Het volgende vers is typerend in zijn bekra heid. 'En Izaak bracht haar in de tent van S zijn moeder; en hij nam Rebekka, en zij we! hem tot vrouw en hij beminde haar; zo troi zich Izaak na het verlies van zijn moeder'. Voor de sensitieve lezer staat alles er. Zes ki romans in één enkele, samengestelde, zin. I ontvangst van het hele gezelschap - Eliëzer zijn mannen, de kamelen, Rebekka en haar ster - zal een hoop heisa hebben gegeven. I nu is het ogenblik aangebroken waar het oi gaat: Izaak neem Rivka mee naar de tent. 'Z werd hem tot vrouw en hij beminde haar'.1 stopt met romantische beelden behoeft ooi geen uitleg. En dan komt de zin die het geheel toch min tot kasteelroman maakt: 'Zo troostte zich Iz na het verlies van zijn moeder. Want Sara is niet bij. Haar hart heeft het begeven. Of op moment dat ze van het offer hoorde en da< Abraham haar zoon werkelijk gedood had, het moment dat Izaak haar kwam vertellen er op de berg Moria had plaatsgevonden. In de bijbeltekst staat niet meer dan dat ze jaar werd en stierf in Kiriat Arba, oftewel Hf Izaak mag zich dan wel schikken naar de w L en de plannen van zijn vader, liefhebben te' wel. Eerst zijn moeder, dan zijn vrouw. De f die hij zal hebben. WEEROVERZICHT BUITENLAND wat zon. Daarna bewolking en van het westen uit regen. Boven dien in Normandie en Bretagne een stevige wind. Portugal: Flink wat zon, alleen in het wes ten soms wolkenvelden. Maxima uiteenlopend van 18 graden in het noorden tot 23 in de Algarve. Spanje: Flinke zonnige perioden en vrij wel overal droog. Middagtempe- ratuur uiteenlopend van 17 gra den langs de Golf van Biskaje tot 24 in het zuiden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuu r ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog. Middagtemperatuur tussen 20 tot 25 graden. Tunesië: Flink wat zon, maar vrijdag in het noorden nog kans op een bui. Middagtemperatuur eerst rond 27 graden. Zuid-Frankrijk: Op veel meer plaatsen bewolkt en perioden met regen. Langs de Middellandse Zee kust dan weer snel opklarend. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon. Zaterdag neemt de kans op een bui toe en trekt de wind aan. Maxima rond 22 graden. Italië: Wisselvallig weer met veel be wolking en perioden met regen. Lokaal veel neerslag. Lagere maxima: tussen 11 graden in het noorden en 20 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Overwegend bewolkt en op beide dagen enkele buien. Maxima eerst rond 20 graden, maar za- Weerrapporten 05 november 07 uur: ZONDAG 7 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.46 Zon onder 17.01 Maan op 06.32 Maan onderl7.16 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.06 15.21 02.39 14.54 Laag 11.16 23.14 10.57 22.55 MAANDAG 8 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.47 Zon onder 16.59 Maan op 07.38 Maan onderl7.40 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.39 15.55 03.12 15.28 11.46 23.55 11.27 23.36 Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) iol2 17 13 0.0 atft bewolkt SE onweer W warmtefront SflS* regen sneeuw y koufront aam opklaringen Ife- hagel lagedruk mist windrichting zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal terdag lager bij een flink aantrek kende wind. Malta: Toenemende bewolking en fikse buien, sommige met veel neer slag. Maxima ongeveer 21 gra den. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, maar ook wol kenvelden. Op Kreta een regen bui. Middagtemperatuur dalend tot onder de 20 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon, maar op Cy prus vooral op zaterdag enkele stevige plensbuien. Maxima aan zee uiteenlopend van ongeveer 18 graden op de Dardanellen tot 24 langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Overal meer wolken en mis schien wat regen. Tijdelijk veel wind. Maxima dalend naar onge veer 9 graden. Zwitserland: Meest bewolkt en perioden met regen. In het zuiden plaatselijk kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging. Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071— 5323 5( Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071- 5356 230 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071-5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstr het automatisch afschrijven van I abonnements- geld, ontvangen 1,- k# betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binner worden verzonden geldt een toeslag va aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE! Voor mensen die moeilijk lezen, slech hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvs van het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gf K E N H U I Z E flink veel neerslag. Middagtem peratuur eerst rond 15 graden, dalend tot tussen de 8 en 12 graden. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking. Toenemende kans op regen, met name in het zuiden. Maxima da lend tot rond 9 graden. Polen: Zaterdag toenemende bewol king, maar waarschijnlijk nog wel droog. Middagtemperatuur tussen de 6 en 10 graden. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14