Leiden Regio over vacatures gemeente Brugman WE ZIJN WEER OPEN! -W ^e' ge&st tegen broers wegens straatroven -w Boom verlaat zijn 'roots' Met een bewindspersoon wordt altijd een vrouw bedoeld 1)1 KUR 'De Stemming Niet dS\ natrappen Museum voor Vrede en Geweldloosheid 'Dit is als een tweede huis voor mij' TIKIBADOPEN duinreü ClNU'rA'-» w ivii-Ji—1\ I Ute e Leidse politiek maakt zich zorgen over het grote aan- lia 1 vacatures bij de gemeente. Vooral bij de afdeling Duwen en Wonen waar dertig openstaande banen zijn, de werkdruk daardoor fors opgelopen. De oppositie- irtijen CDA en SP vinden daarnaast het vertrek van een jg uk aantal topambtenaren een teken aan de wand. JSt iden ruud sep. wim wegman dbbert minkhorst WD'er A. Geertsema maakt ch vooral zorgen over de situ- ie bij de afdeling Bouwen en lonen, waar inmiddels één op zeven stoelen vacant is. „Dat echt een probleem. Ik denk it dat wel zorgelijk is, zeker ag( anneer er in het management iten gaan vallen." PvdA-leider R. Hillebrand de h ndt eveneens dat er enkele Leidi irgwekkende vacatures zijn. vlaar zover die er zijn, had dat maken met de positie van uib Kruijt in het college. Ver- hillende mensen zijn opge- apt vanwege het functioneren in Kruijt. Dat heeft ook mee- s ges :speeld in de afweging om het •rtrouwen in hem op te zeg- aldus Hillebrand. Afge zien daarvan ziet de Pvd'er wei nig reden tot zorg. „De meeste mensen die weg gaan willen ge woon na zoveel jaar een keer iets anders gaan doen. Als dat er ineens veel tegelijk zijn, dan is dat vervelend voor de organi satie, maar is het nog geen te ken dat er iets mis is met de or ganisatie." C. Ver Vergeer (SP) is het daar niet mee eens. Hij gelooft niet dat het toeval is dat de ene na de ander topambtenaar ver trekt. „Ik denk dat mensen het niet naar hun zijn hebben en dan gaan rondkijken naar een andere baan." Vergeer vermoedt dat de 'ver kokering', het langs elkaar heen werken van wethouders een be langrijke rol speelt. „Ambtena ren worden niet aangestuurd, of krijgen steeds wisselende op- Vragen over vertrek Stortelers leiden telers. De vragen komen voor al voort uit ergernis over het WD'er A. Geertsema stelde feit dat de politiek nooit is in- deze week samen met partij- gelicht over het aanstaande genoot L. de Lange schriftelij- vertrek van Stortelers. Geert- ke vragen over het vertrek van sema en de zijnen moesten Sportbedrijf-directeur R. Stor- het nieuws uit de krant lezen. drachten. Of worden in het openbaar afgerekend voor hun fouten, zoals Tjeerd van Rij deed met gemeentesecretaris Klaas de Vries. „Op zich vind ik het wel zor gelijk als mensen uit onvrede met de politieke aansturing de gemeente verlaten", zegt M. de jonge, fractievoorzitter van op positiepartij CDA. „We hebben jarenlang op deze mensen ge bouwd. Dan is het treurig als ze op deze manier weg moeten gaan. Alleen vind ik leegloop wel weer een erg groot woord." De Jonge verwijst naar ver schillende rapporten, onder an dere dat van Bakkenist, waarin het slechte functioneren van verschillende afdelingen aan het licht kwam. De wethouders hebben na het verschijnen van de rapportage over Cultuur en Educatie beterschap beloofd, maar De Jonge ziet er nog wei nig van terecht komen. „Ik heb er sindsdien niet meer zoveel over gehoord. We moeten het nu toch drastissch, stevig en se rieus gaan aanpakken." S. ter Harmsel (GroenLinks) noemt het vertrek van de amb tenaren verontrustend. Maar niet omdat het een teken zou zijn van een slecht klimaat bij de gemeente Leiden. Als ik het rijtje met vertrokken mensen langs ga, zie ik geen eenduidige conclusie. Iedereen heeft weer een ander motief om weg te gaan." D66-leider O. Welling ziet wei nig problemen. Er is volgens hem geen sprake van een leeg loop op het stadhuis. Hij maakt zich bovendien geen zorgen om het kort op elkaar volgende ver trek van de (top)ambtenaren. „Heel lang heeft een grote groep mensen vastgezeten op een aantal banen. Dat mensen uit onvrede weg gaan, komt in elke organisatie voor." De dertig vacatures bij Bou wen Wonen baren Welling geen zorgen. „Daar is een reorgani satie aan de gang. Het is gebrui kelijk dat daar mensen weggaan en weg willen." Logisch vindt Welling ook het opstappen van Vellekoop (als hoofd monu mentenzorg) en Stortelers (di recteur Sportbedrijf). „Voor Jan Vellekoop was er met zijn kwaliteiten geen goeie nieuwe functie. En Stortelers dacht dat hij directeur van een zelfstandige organisatie kon worden. Maar hij wist gewoon dat dat niet zo zou zijn." VAN 11.00 TOT 17.00 UUR 11- n„ 1,1 KEUKENS BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 den haag/leiden persbureau cerberus Tegen twee broers uit Leiden, 23 en 19 jaar oud, is gisteren bij de rechtbank in Den Haag respec tievelijk vijf jaar cel en achttien maanden waar van zes voorwaardelijk geëist wegens een reeks straatroven en diefstallen met geweld. De oudste van de broers wist al wat hem boven het hoofd hing. Nadat officier van justitie mr. M. van der Plas haar eis ruim een maand terug had uitgesproken, werd zijn strafzaak aangehouden in verband met nader psychisch onderzoek. Gis teren bleek dat het onderzoek niets is het voor deel van de verdachte had opgeleverd, dus hand haafde Van der Plas haar eis. De zaak van de jongste broer werd ook eerder aangehouden voor psychisch onderzoek, wat wel wat opleverde. De zwakbegaafde jongen werd verminderd toerekeningsvatbaar geacht. Boven dien had hij nog geen strafblad en was zijn rol bij de straatroven een ondergeschikte. Een derde medeplichtige Leidenaar werd drie weken terug veroordeeld tot drie jaar cel na een eis van viereneenhalf jaar. De drie verdachten bekenden in maart en april van dit jaar in Leiden vier straatroven gepleegd te hebben. Nietsvermoedende Leidenaars die ston den te pinnen of op straat liepen werden daarbij beroofd van geld, mobiele telefoons en sieraden. Dat ging gepaard met geweld of bedreigingen. Zo zouden de twee een van hun slachtoffers ge dreigd hebben zijn vinger af te snijden als hij zijn ring niet overhandigde. De berovingen werden gepleegd om aan geld voor drugs te komen. leiden Plantjes verpotten kost doorgaans niet zoveel moeite. En een bol propt iedereen zonder proble men in de grond. Maar als er een reusachtige boom moet worden verplaatst, komt daar heel wat bij kij ken. Zoals in het geval van deze Libanonceder in de Hortus. Er was gisteren een flink voertuig voor no dig om deze reus te verplaatsen. De boom moest wijken omdat er op de binnenplaats van de tuin, zijn thuis, flink wordt geklust. Over een tijdje mag de ceder weer terug naar zijn oude plekje. FOTO HIELCO KUIPERS Bil DIIECT D7151G1111 OF KOM LANGS: BREESTRAAT 24. LEIDEN onno havermans Het was vooral een vrolijke reü nie, gisteren tijdens het sympo sium bij het afscheid van uni versitair taaldocente Agnes Ver biest. Vrouwen vooral, die her inneringen ophaalden aan het ontstaan van de werkgroep te gen taaiseksisme. „We waren grenzeloos naïef.', aldus Mari- nel Gerritsen van het Nijmeegse Centrum voor Taal Studies. Ze refereerde aan de lezing van Annie Romein-Verschoor in november 1977 voor de ver eniging van vrouwen met een hogere opleiding, waarin de toen 80-jarige opriep zo'n werkgroep te vormen. Enkele maanden later was het zover en het optimisme was zo groot dat Gerritsen in haar agenda al de datum noteerde waarop 'de op lossingen zouden worden be sproken en de media zouden worden ingelicht'. Toch timmerde de werkgroep aan de weg, ondanks de hoon van kranten en vakgenoten. Gerritsen kwam haai uiteinde lijk zelfs in J.J. Voskuils roman cyclus Het Bureau tegen. „We zijn succesvol geweest, al was het maar dat de aanspreektitel 'juffrouw' is verdwenen en steeds vaker 'hij of zij' opduikt. Maar we hadden het ook over schoenen die moesten passen bij je kleding als je een presen tatie had, en waar je toch lekker op stond." Uiteindelijk is zelfs de Dikke Van Dale (in zijn pas versche nen editie) overstag voor de ar gumenten van de werkgroep, die pleitte voor neutrale be roepsnamen (zoals arts) of in elk geval een neutrale benade ring van de mannelijke term (medewerker m/v). Dat ook dan het seksisme niet helemaal uit de taal verdwijnt, maakt de Amsterdamse taalkundige Iris Bogaers duidelijk. „De term be windspersoon is intussen inge burgerd. Maar altijd wordt daarmee een vrouw bedoeld, want anders is nog steeds spra ke van een bewindsman." De enige man onder de spre kers kon het niet laten de eufo rie wat te temperen. Bioloog/fi losoof Bart Voorzanger conclu deerde dat 'afgezien van enkele politieke correctheden' al het onderzoek naar seksitisch taal- gebuik weinig heeft opgeleverd. „Dat we verbaasd zijn als de hoofdinspecteur een jonge So malische vrouw blijkt te zijn komt domweg omdat die func- de man wordt ingevuld. Als we tie statistisch gezien nu een- daar iets aan willen doen, dan maal door een blanke, grijzen- moeten we daar iets aan doen." Na een spectaculaire verbouwing staan onze deuren weer wagenwijd voor u open „uw Llbris boekhandel WinkeUioj 87Leiderdorp lee, geen kwaad woord over laas de Vries. De scheidende Dierf pmeentesecretaris krijgt van diflFs 'n 'ec'er geval ëeen traP na- "want zo zijn wij niet. Natrap ten is niet netjes. Over de ver- :ekkenden niets dan lof. lok de Leidse gemeenteraad ïesersjoudt niet van natrappen. Dat mooi. En het levert hele leuke r^fsprekjes op. ..Wat vindt u van het vertrek I°q an Klaas de Vries?" ..Ja, gut, jee. Ik vind het zo lul- 5 gezi g om meteen na te gaan trap- teef on." - 491 ..Dank u wel voor deze mooie iactie.' Vaarom zouden we nou na pan trappen? Er valt toch niks b zeuren? Nou ja, bijna niks lan. De archiefmap 'gemeente- icretaris' is na acht jaar nog zo lun dat die met één iiesbui bij het oud papier ligt. 'en paar berichtjes waarin de foogste ambtenaar het aan de tok heeft met personeelsleden ^ie vinden dat ze te dicht op el- aar moeten zitten, waarin hij i een bijzinnetje een paar hon- lerd aanstaande bruidsparen p de kast jaagt en waarin de >co-burgemeester hem soepel- es de schuld in de schoenen Credi c^uift van alle problemen ond de verbouwing van het s met tadhuis. en paar blundertjes en verder Me, een oorverdovende stilte. )at is toch niet iets waarop je :mand nog eens lekker af moet randen, toch? 2 'ee, echt. De vlag gaat niet in >p wanneer de kamer van de emeentesecretaris in het nieu- K 'e m^enn'um plots leeg blijft. 'Ogier van der Sande, de nieu- 'w. -mms* 'v-,C\ we fractieleider van de Leidse liberalen, verwoordde dat heel mooi door erop te wijzen dat er weliswaar het één en ander aan te merken valt op het werk van De Vries 'maar om nu te roe pen: De Vries gaat weg, joepie, het probleem is opgelost - dat gaat echt te ver'. Klaas de Vries was gewoon een hele goeie gemeentesecretaris. Hij liep bijna nooit in de weg. En daarmee houd je het in Lei den jaren vol, terwijl je op het moment dat de stapel met rap porten over jouw disfunctione ren te hoog wordt, ruim de tijd krijgt om eens rustig te gaan solliciteren. „Welke adviesbu reaus heb je de laatste tijd inge huurd? Al gevraagd of ze daar misschien nog een baantje voor je hebben?" Voor niks Voor niks. Voor niks hebben wij jarenlang, zo nu en dan, in keu ken en schuur gedacht: waar komt die rotlucht toch van daan? En als wij dan op zoek gingen bracht onze neus ons naar een bruine plastic bak met een bruin papieren zak, waarin onder filterzakjes met koffie- drab en lege eierschalen het restje van de stamppot boeren kool wat al te lang zijn dagen had liggen slijten. En dan ging het naar buiten. Weg met die rotzooi.'Maar daar wolkten bij het openen van de container voor 'groente, fruit en tuin' de fruitvliegen bij honder den om je hoofd en was de geur van verrotting zo mogelijk nog erger. En een hand om de vlie gen weg te slaan had je niet, want als je de deksel van die container losliet viel 'ie dicht en kwam 'ie neer op de papieren zak, waardoor de viezigheid alle kanten op vloog. Kon je weer schoon goed aantrekken. Er werd gefluisterd dat al die etensresten, na het ledigen van de containers, gewoon weer bij het restafval op de grote hoop werden gegooid. Omdat de composteerders onvoldoende capaciteit hadden om het alle maal te verwerken. En mensen die het weten konden - de men sen die ons zelf hadden opge dragen om te gaan scheiden - gaven toe dat dat soms gebeur de. Maar wij moesten blijven scheiden, al was het maar om dat dat zo goed was voor ons milieubewustzijn. Voor niks hebben wij onze kin deren op hun kop gegeven, als zij weer eens de laatste be schimmelde boterham met plastic zak en al in de bruine bak hadden gesmeten. Voor niks hebben wij die plastic zak er voorzichtig, tussen duim en wijsvinger, steeds weer tussen uit gevist. Voor niks hebben wij elke keer die stinkende bak met heet water en een overdaad aan zeep staan schoonmaken, om dat het vocht uit de etensresten door de bruine zak was gesij peld. 't Was allemaal niet nodig, we ten wij nu. Groningen is de eer ste GFT-vrijstaat. Inwoners van die stad hoeven van PvdA-mi- nister Pronk van milieu hun af val niet meer te scheiden. Pronks partijgenoot Dick Wijfje, sinds kort raadslid der gemeen te Leiden, vindt dat wij hier ook maar moeten stoppen met dat geknoei met GFT. Het schijnt niet nodig te zijn. Dat scheiden kunnen ze in de vuilfabriek met zo goed. Dat is goed nieuws. Maar één vraag blijft toch hangen. Kun nen wij de materiële en imma teriële schade - heet water, zeep en verstoorde verhoudingen in het gezin - nog op iemand ver halen? tekst: ruud sep en aad rietveld straat, rondom het voetbal, tussen volken en sta ten'. Het museum komt voort uit de Vredesbewe ging en opereerde aanvankelijk onder de naam Anti-Oorlogsmuseum. Die naam werd echter ge wijzigd om ook aandacht te vragen voor het bin nenlandse geweld. Op beide dagen is de scholengemeenschap van 10.00 tot 16.30 uur geopend. Het museum voor Vrede en Geweldloosheid houdt in het weekeinde van 20 en 21 november een manifestatie in de Emilie Knappert Scholen gemeenschap aan de Vijf Meilaan, met kunst, toespraken, films, zang, dans en cabaret. Met zijn exposities en activiteiten wil het museum 'men sen inspireren tot afschaffing van het geweld, op Inloophuis Psychiatrie viert 15-jarig bestaan tekening: maarten wolterink connie van uffelen Hoewel ze de gevestigde psy chiatrie ooit beschouwden ais 'de vijand' en in reactie daarop het Leidse Inloophuis Psychia trie opzetten, zaten ze gisteren toch gebroederlijk naast elkaar bij Augustinus. En sterker nog: ze werken nu samen om hun hulp goed op elkaar te kunnen afstemmen. Bestuursleden van de Stichting Inloophuis en ver tegenwoordigers van de geeste lijke gezondheidszorg (GGZ) vierden gisteren gezamenlijk 15 jaar Inloophuis. Een van de oprichters ervan, huisarts Abel Boels, vertelde dat het Leidse project in 1984 was ontstaan nadat onderzoekers van de Wetenschapswinkel een 'onthutsend' beeld hadden ge kregen van de manier waarop psychiatrisch patiënten in End egeest destijds werden beje gend door artsen en verpleeg kundig personeel. Volgens Boel.s ontbraken behandelplan nen en verveelden patiënten zich. Het Eilternatief werd een inloophuis voor 'mensen die de verschrikkingen van de psychi atrische inrichtingen ontvlucht ten'. Niet voor behandeling dus, maar voor steun. Het inloophuis aan het Ra penburg 48 is dan ook een als een huiskamer ingerichte ruim te waar (ex) psychiatrische pati ënten elkaar kunnen ontmoe ten. Onder het genot van een (alcoholvrij) drankje kunnen zij daar 's avonds en in het week einde hun ervaringen uitwisse len, een kaartje leggen en hun hart luchten bij een van de vijf tien vrijwilligers. Deze opzet slaat aan. „Dit is als een tweede huis voor mij", liet 'inloopster' Vera weten. De ruimte wordt inmiddels te klein voor de twin tig tot dertig stamgasten. „Nog even en dan zitten we op het aanrecht te mens-erger-je-nie- ten", zo liet Vera weten. Subsidie voor een eventuele toekomstige verbouwing van het pand kon de aanwezige wethouder H. Baaijens echter nog niet toezeggen. Wel sprak hij na afloop van een 'sympa thiek en zinvol project dat min stens op deze manier zou moe ten doorgaan'. Andere toekomstplannen van het bestuur vielen bij de aan wezige stamgasten wat minder in goede aarde. De Stichting wil een organisatie worden van, voor en door klanten en de vrij willigers wat cursussen geven om iets deskundiger te worden. Enkele stamgasten wilden liever zelf een cursus om vrijwilliger te worden en meer inspraak bij het bestuur, waar immers ook de vroegere 'vijand' inzit. Meer inspraak was volgens het be stuur wel mogelijk. En dat van die vroegere 'vijand' tja: de kloof tussen wat mensen nodig hebben en wat psychiatrische ziekenhuizen te bieden hebben, was inmiddels zoveel kleiner dat dét in ieder geval geen be zwaar meer was. KOM NU EN GENIETVAN DE SPETTERENDE ATTRACTIES IN TROPISCHE TEMPERATUREN! Duinrcll. Duinrell I 2242 JP Wassenaar Tel.(070) SI SS 160

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13