Prijs zonne-energie snel concurrerend "ofiteren van nieuwe technologie' Economie ftware bij MKB voor entig procent illegaal Bijenkorf investeert in winkel met 'belevingswereld' Garnaal in trek idernemers in de rij )r Planet Hollywood Technocentra kunnen in januari beginnen Export Nederlands vee buiten EU op slot Het raadsel van motivatie ~ÏAC 6 NOVEMBER 1999 958 11 Jlte fusie in autowasbranche gc« De Duitse fabrikanten van autowasinstallaties Cali- JQeindienst en Wesumat hebben gisteren aangekondigd jTjfen. De nieuwe onderneming, WashTec, wordt in de 'Ie verreweg de grootste ter wereld. WashTec maakt was hes voor personenauto's, vrachtwagens, bussen en trei- iifonia Kleindienst was al de grootste. Samen met We- rijgt het bedrijf ruim zestig procent van de Europese i handen en meer dan dertig procent van de wereld - )e combinatie had vorig jaar een omzet van 545 miljoen »15 miljoen gulden). Daarvan kwam zestig procent van ja Kleindienst. a-contract voor Vlissingse haven Zeeland Seaports, bestaande uit de havengebieden Esïngen en Terneuzen, heeft het grootste logistieke over- gscontract uit zijn 25-jarige geschiedenis gesloten. Vol- r begint de bouw van het distributiecentrum en logis- (nstverleningsbedrijf Flushing Marine Terminal (FMT). x N. Vervat kocht voor dit doel 36 ha. grond in het ha- Jied van Vlissingen-oost. De totale investering bedraagt DO miljoen. Hiervan komt 260 miljoen voor rekening van let resterende bedrag brengt Zeeland Seaports in. FMT jch in de eerste fase op inkomend containerverkeer van- H-Europa en Afrika. Daarna richt het bedrijf zich ook op jtische markt. t haalt banden aan met AbvaKabo eer» Vanaf januari volgend jaar is nauwe samenwerking Be Nederlandse Politie Bond NPB en de ambtenaren- fovaKabo een feit. Binnenkort zal het bestuur van de NPB puit Amsterdam naar Zoetermeer verhuizen. Woordvoer- d AbvaKabo en NPB hebben dit bekendgemaakt. „Er j alleen nog wat formele besluiten worden genomen", al- l przitter H. van Duijn van de NPB. Begin dit jaar flopte de 3 pen zijnde federatie van beide bonden met de onder- {organisatie Aob nog door toedoen van de onderwijzers. - I engroei VS hoger dan verwacht pTQNHet aantal banen in de Verenigde Staten is in ok- larder gegroeid dan verwacht. In de afgelopen maand 3 jn er volgens het Amerikaanse ministerie van arbeid d I banen bij, terwijl was gerekend op een stijging van 3 Het percentage werklozen daalde van 4,2 tot 4,1. De 3 lelde loonstijging, een indicator voor het inflatiecijfer, 5 prentegen lager dan verwacht. Het uurloon steeg 0,1 pro- n opzichte van de maand ervoor. In september bedroeg ang nog 0,5 procent. Op jaarbasis zakte de stijging van 5 hiddelde uurloon van 3,7 naar 3,6 procent. Panelen binnen zes jaar te koop voor klusser rp hans sonders procent van de com- ware in het midden- >edrijf (MKB) is illegaal, rzoek van NIPO en Mi- gebleken dat in het al- 45 procent van de soft- consumenten en be- jebruiken, onrechtma- Dpieerd. a :raan een einde te ma- [icrosoft een voorlich- pagne begonnen met ,De ondernemers de regels niet", zegt Benelux O. Hector van Het zijn bijvoor- idernemers die enkele eden met één pc en zijn begonnen, maar Irijf inmiddels tot bij- d tien medewerkers is iid." :en staan in de rij om te boedel van het eta- !nt Planet Hollywood in over te nemen. Vol- irator F. Kemp hebben middels vijf gemeld. Hollywood in de hui- blijft bestaan, is vol- :urator lang niet zeker. ;S Kemp zijn er onder- [die verder willen met :ept van Planet Holly- 75 [laar er zijn anderen die :rs willen. Ondertussen zaak, die nog nooit ieft gemaakt, gewoon lij Planet Hollywood 16 mensen. de schuldeisers bevin- 5Ï0 ji onder meer vastgoed- 290 1 M. Caransa (krijgt nog 104 pen) en bierbrouwer F. helmond anp Zonne-energie kan binnen zes jaar tijd zonder subsidie concurreren met gewone stroom en breekt daarmee sneller door dan tot nu toe werd aangenomen. Een zon nepaneel ligt dan voor 250 gulden in de bouwmarkten te wachten op de klusser die zijn eigen huis gaat voorzien van schone stroom. Nu kost zo'n paneel nog meer dan 1.000 gulden. De prijs per kilowattuur zakt van 1,35 gul- dennaar 35 cent. een McKinsey-studie. Die wordt half december aan mi nister Jorritsma van economi sche zaken aangeboden. Voorwaarde is dat de over heid met extra belastingmaatre gelen en subsidies de vraag aanzwengelt. Op die manier kan er een nieuwe bedrijfstak ontstaan met hoogwaardige werkgelegenheid en goede ex portkansen. De tijd dringt vol gens Boxhoorn, want de Ameri kanen en Japanners timmeren aan dezelfde zonne-weg. „Het geld is aanwezig en er zijn tal van investeerders die willen", zegt de Shell-man. „Deze doorbraak moet er ko men. Anders blijft zonne-ener gie de mooie belofte die niet wordt waargemaakt. Het gaat niet alleen om Shell, maar om Het bedrijfsleven is bereid de benodigde honderden miljoe nen guldens te investeren. Dan gaat het om een geautomati seerde fabriek die zestig keer sneller en navenant goedkoper de grondstof silicium (die nodig is om zonnepanelen te maken) kan leveren. Shell is bereid de capaciteit van de eigen zonne cel en -paneelfabrieken in Hel mond en Gelsenkirchen te ver dubbelen. Toeleveranciers Sunergy en Mastervolt en bedrijven als NKF, Philips, Akzo en Stork kunnen dan hun bijdrage aan de zonindustrie vergroten. Dit zegt Shell Solar Energy-direc- teur Gosse Boxhoorn op basis van de eerste berekeningen van een markt voor alle technieken die met zon stroom opwekken. Als de vraag niet op gang komt, zullen bedrijven niet investe ren." Boxhoorn wenst een Delta plan om het kip-ei-dilemma te doorbreken. Er is nu weinig vraag naar zonne-energie om dat het te duur is. Vanwege het uitblijven van de vraag, ziet het bedrijfsleven geen brood in grootschalige productie die noodzakelijk is om de kostprijs te verlagen. De overheid heeft nu 133 miljoen beschikbaar om te zorgen dat er in 2005 100 Me ga Watt zonvermogen staat. Als dat bedrag wordt verhoogd naar een half miljard gulden, staat er 500 MW en is er een markt die zonder subsidie kan, stelt Boxhoorn. Het Deltaplan moet de opvol ger worden van het convenant dat eind dit jaar afloopt. Daarin hadden partijen zich vastgelegd op 8 MW zonvermogen. Oor spronkelijk zou de nieuwe doel stelling 40 MW in 2004 worden. Nu gelooft de industrie dat 500 MW in 2005 haalbaar is. Een medewerker van Shell laat een aantal zonnecellen zien, die in de fabriek in Helmond worden gemaakt. FOTO ANP HANS STEINMEIER enschede anp De Bijenkorf gaat de komende jaren vooral investeren in 'winkels met bele vingswerelden'. „De eigentijdse man vindt op de herenafdeling niet alleen een keur aan casual kleding, maar kan meteen even een kijkje nemen in de cd Top 100", zegt directievoorzitter J. Berger van het Bijenkorfconcern. In Enschede komt een nieuwe Bijen korf, de achtste van het concern. Het gaat om een compact warenhuis met een oppervlakte van 7000 vierkante meter, gericht op kleinere verzorgings gebieden buiten de Randstad. In Am stelveen werd vorig jaar de eerste 'compacte' Bijenkorf geopend. „Het gaat om een nieuw type waren huis waarin de traditionele product groepindeling definitief wordt verlaten om ruimte te maken voor belevings werelden. De accenten liggen op mo de, persoonlijke verzorging, wonen en vrijetijdsbesteding. De Bijenkorf in Enschede, die in 2002 opent, wordt een verdere verfij ning van dit concept. Het warenhuis biedt straks werk aan 175 mensen. In de directe omgeving van de Bijenkorf aan het Van Heekplein komen een Holland Casino en een vernieuwde V en D. Het warenhuis krijgt een regio functie en moet een aanzuigende wer king hebben op de 500.000 inwoners van Enschede en omliggend gebied. De nieuwe vestiging richt zich ook op zo'n 300.000 Duitsers uit het grens gebied. Volgens Berger zal het concern het concept niet afstemmen op de grensregio. „We hebben een landelijke formule die goed is. Daar gaan we niet aan sleutelen." Berger doet geen mededelingen over hoeveel geld het bedrijf in Enschede gaat investeren. Ook over de verwach te omzet zwijgt de directievoorzitter: „We doen nooit financiële mededelin gen over afzonderlijke vestigingen." ECONOMIE WIJZER Volgens Hector hebben be trokkenen de software die bij de eerste computer zat 'gewoon gekopieerd' naar de andere zonder te beseffen dat daarover licentierechten moeten worden betaald. Het gaat de software- maker vooral om het gemak waarmee wordt gekopieerd. „Ze denken er simpelweg niet bij na." Volgens Microsoft hebben bedrijven met meer dan vijf honderd medewerkers hun zaakjes in het algemeen wel voor elkaar. Hoe kleiner het be drijf, hoe vaker de licentieregels worden overschreden, is de er varing. Uit onderzoek in 1998 bleek dat in de Benelux jaarlijks voor een slordige 500 miljoen gulden aan illegale software wordt gebruikt. 30 I 37 [m'anp Heineken (3,5 miljoen). Zij heb ben het bedrijf geld geleend. Caransa heeft beslag laten leg gen op de tegoeden van Planet Hollywood in Amsterdam. Bui ten het geleende geld is Caran sa ook eigenaar van het pand aan de Reguliersbreestraat en levert Heineken het bier. Het faillissement van de Am sterdamse vestiging is aange vraagd door de moedermaat schappij, die sinds 11 oktober zelf in surseance van betaling verkeert. Planet Hollywood opende de deuren in 1996. Het bedrijf is eigendom van onder meer de filmsterren Sylvester Stallone, Arnold Schwarzeneg ger, Demi Moore en Bruce Wil lis. De totale schuld van de moedermaatschappij is opgelo pen tot 320 miljoen. stellendam De vraag naar garnalen neemt richting feestdagen steevast toe. In de aanloop daar naar toe doen de garnalenvissers op de visafslag van Stellendam (ZH) goede zaken. Enerzijds is de vangst het afgelopen jaar goed te noemen. Anderzijds vindt het zeebanket op de afslag gretig aftrek. De prijzen schommelen rond een gemiddelde van rond de zeven gulden per kilo. Volgens de vissers is dat 'redelijk'. FOTO ANP WIM VAN VOSSEN den haag anp De eerste technocentra kunnen op 1 janua ri beginnen. Als minister Hermans (onder wijs) het businessplan van onderwijsinstel lingen en bedrijfsleven goedkeurt, kunnen ze een subsidie van ruim 2,5 miljoen gul den verwachten. De bewindsman heeft dat de Kamer laten weten. Als het bedrijfsleven in een regio geen belangstelling heeft om dergelijke centra op te zetten, dan komen die er niet. De subsidie gaat dan naar plaatsen waar het initiatief wel succes heeft. Hermans heeft voor de start van vijftien centra veertig mil joen beschikbaar gesteld. De centra moeten een brug slaan tussen (technisch) onderwijs en de arbeidsmarkt. De Kamer drong erop aan om alle vormen van onderwijs (ook hbo en wo) daarbij te betrekken. In de centra moeten ook ge meenten en Arbeidsvoorziening met elkaar samenwerken. Het is de bedoeling dat het bedrijfsleven de helft van de kosten van de centra draagt. Tot 2003 staat het project in het teken van de opbouw van regionale netwerken. Voor de periode tot 2010 is 160 miljoen gereserveerd. Omdat de beschikba re hoeveelheid geld beperkt is, zal er van nieuwbouw geen sprake zijn. litter Schraven van VNO-NCW richt blik meer op buitenland ind profiteert te weinig nieuwe kennis-, infor- m biotechnologie. Van in die de nieuwe gene- s biedt." Dat zegt de 'oorzitter J.H. Schraven van VNO-NCW. Hij tin niet af van de lijn irkgeversorganisatie de i jaren volgde onder lldenyan zijn voorganger H. accentverschillen lij wel zichtbaar tijdens ste persconferentie in iwe hoedanigheid. Ter- kert, als mede-vormge- het poldermodel, zich chtte op het eigen land, hraven de blik meer i grens. VNO-NCW heeft het zoeken naar een ook extra op gelet, ge nternationalisering van het bedrijfsleven en de verdere eenwording in Europa. Schra ven heeft voor zijn vorige, en van 1968 tot 1999 enige werkge ver Shell in enkele Zuid-Ameri kaanse landen en in Engeland gewerkt. Volgens Schraven is de werk nemer niet meer met het bedrijf getrouwd. Verder zorgt het toe nemend aantal tweeverdieners voor een andere risicoverde ling. „Dat zou gevolgen kunnen hebben voor de sociale verze keringsparaplu." Hij pleit in dat verband onder meer voor een structurele verandering van de WAO, gezien het hoge aantal WAO'ers. Schraven meent dat met de WAO een 'dure structuurfout' is gemaakt. Schraven wil een ba sisvoorziening met daar boven op zelf te verzekeren risico's. Hij maakt een vergelijking met de oudedagsvoorziening: de AOW als basis met daar boven op het pensioen. De nieuwe werkgeversvoor man wil zich nadrukkelijk niet openlijk bemoeien met het be leid van individuele leden. 'Niet de vinger heffen' tegen bijvoor beeld IHC Caland dat in Birma investeert, ondanks de met voe ten getreden mensenrechten in het Aziatische land. „Je kunt niet meer doen dan aanbevelen en de verbetering van de situa tie bevorderen door dialoog." Hij zegt niet terug te deinzen voor politiek gevoelige beslui ten. „Van gasboringen in de Waddenzee moet je niet om die reden afzien. Als boren kan zonder milieuschade, dan kun je het doen", aldus de werkge versvoorzitter, die als Shell- man lobbyde voor de gasborin gen. leeuwarden gpd De nieuwe voorzitter J.H. Schra ven (57 jaar) van VNO-NCW: „Werknemer is niet meer met het bedrijf getrouwd." FOTO GPD PHIL NIJHUIS De export van vee naar landen buiten de Europese Unie dreigt op slot te gaan. Exporteurs en de promotie-organisatie Veepro Holland overwegen juridische stappen tegen staatssecretaris Faber (landbouw). Jaarlijks wordt er voor 100 miljoen gul den aan vee geëxporteerd. Het conflict is ontstaan over de maatregelen in verband met de veeziekten brucellose en tu berculose. Nederland is offici eel vrij van deze ziekten. Export binnen de Europese Unie is daardoor geen enkel probleem. Voor de uitvoer buiten de EU moet het vee op deze ziekten worden getest. Tot voor kort deed de Gezondheidsdienst voor Dieren dat. Bij een klein aantal gevallen kwam er een 'vals-positieve' uitslag. De betreffende vaars werd dan apart gezet en later nog eens getest. „Steeds bleek dat er niets aan de hand was", aldus een woordvoerder van de Veepro, „maar dat de testme thode niet 100 procent be trouwbaar was." Volgens hem wil Faber dat bij een 'vals-positieve' melding de hele exportstal wordt geblok keerd. De woordvoerder: „Dat duurt dan zes tot zeven weken en dus kun je die order wel ver geten. Dit heeft geweldige ge volgen voor de exporteurs en de vervoerders." De exporteurs vrezen dat ze de export van vaarzen naar der de landen wel op hun buik kunnen schrijven. Die opdrach ten gaan naar Denemarken en Duitsland, waar men de regels niet zo interpreteert, aldus de woordvoerder. Motivatie is waar het leven om draait. Ouders hopen hartstochtelijk iets van dien aard bij hun kinderen te ont dekken, werkgevers zoeken het in hun werknemers en ie der mens wil wel voor iets ge motiveerd zijn. Niemand put moed uit een gebrek aan mo tivatie. Gemotiveerd zijn betekent meestal je identificeren met je taak. En dat maakt geluk kig. Maar om nu te kunnen vertellen wat motivatie is en hoe het komt dat sommigen wel en anderen niet gemoti veerd zijn voor een bepaalde taak, dat is moeilijk. Wisten we maar wat mensen moti veert, dan wisten we hoe we ze tot grotere prestaties, hogere productivi teit of grotere liefde konden stimule ren. Ben je gemoti veerd, dan ben je je er nauwelijks van bewust. Heerlijk is dat. Je werkt kei hard en voelt je er lekker bij. Je doet er een schepje bo venop en de tevre denheid neemt al leen maar toe. Ongemotiveerd zijn is daar entegen een nare beleving. Je hangt wat boven de boeken of tuurt naar het schermpje en er gebeurt gewoon niets. Met moeite sleep je jezelf uit bed, en tegen heug en meug zet je je aan je taak. Gebrekki ge motivatie is ook vervelend voor anderen. Een collega heeft een kind dat niet vooruit te branden is op school. Radeloos is hij. Al les hebben hij en zijn vrouw gedaan, maar het enige dat het kind met enig enthousias me doet is televisie kijken en computer spelletjes spelen. Dan is hij tenminste voor iets gemotiveerd, zou je zeggen. Maar blijkbaar kunnen men sen ook verkeerd gemoti veerd zijn. Voor de misdaad bijvoor beeld of voor een verslaving aan computerspelletjes. Ge lukkig worden ze in dat geval niet. En dan zijn er de colle ga's die zelf uitgeblust zijn en de motivatie voor het vak kwijt zijn. Wat doe je met zul ke mensen? Zijn er manieren om hen weer gemotiveerd aan het werk te krijgen? Tot nu toe hadden economen een betrekkelijk eenvoudige oplossing voor het motivatie probleem en dat was geld. Prikkel mensen die niet meer willen met extra geld, zo was het advies. Van de weerom stuit hebben de meeste orga nisaties nu een bonus-sys teem. Loof een bonus uit voor goede prestaties en werknemers zullen zich uit hun naad werken om die bo nus binnen te slepen. Als een meute honden rennen de werknemers achter het bot aan. Althans, dat is de veronder stelling. Inmiddels zijn we er achter dat deze methode niet altijd goed werkt. Werkne mers raken gewend aan de bonus en menen er recht op te hebben, zolang ze geen aantoonbare wanprestatie geleverd hebben. Wordt de baas strenger, dan zul je zien dat de werknemers uit pro test snel gas terug nemen of, erger, zich ziek melden. Strenge bazen werken meest al demotiverend. Bruno Frey, een Zwitserse collega, prikt de economische wijsheid door in zijn boek Jiistfor the Money (Edwar El- gar, 1997). Hij betoogt dat geldelijke belo ning een gebrek kige motiverende factor is en in sommige gevallen zelfs demotive rend kan zijn. Cruciaal is vol gens hem het on derscheid tussen intrinsieke en ex trinsieke motiva tie. Intrinsieke motivatie is de motivatie die ARJO KLAMER Hoogleraar economie mensen hebben Erasmus Universiteit om ieIS goed te doen. Een moeder heeft de intrinsieke motivatie om een goede moeder te zijn; daar heeft ze geen beloning voor nodig. Intrinsiek is de motivatie van iedere werkne mer die ook zal dooiwerken na de loterij gewonnen te hebben, ofte wel die niet werkt om het geld, maar om de genoegdoening of het ple zier. Extrinsieke motivatie is die motivatie, die door een exter ne impuls gegeven wordt. Geef mensen meer geld en je stimuleert hun externe moti vatie. Hoe meer geld, hoe harder ze werken, althans dat is de veronderstelling. Niet altijd, volgens Frey. Want meer geld kan de intrinsieke motivatie kapot maken. Werkte de intrinsiek gemoti veerde docent eerst extra zonder daarvoor iets te eisen (dat extra werk is dus een gift), hij zou daar wel eens mee kunnen ophouden wan neer de school extra werk gaat belonen. Want waarom zou hij het gratis doen wan neer anderen betaald krijgen? De beloning zorgt ervoor dat externe motivatie de interne motivatie verdringt. Ik kan me voorstellen dat als u dit leest, u zich afvraagt hoe u uw intrinsieke motivatie kan vinden dan wel vasthou den. Het devies is eerlijkheid. Eerlijkheid in wat u doet. Gaat u voor het geld, dan mag u daar best van genieten, maar kijk niet gek op als u snel uitgekeken raakt. Op de lange termijn is het beter er voor te zorgen dat datgene wat u doet klopt en dat het u en belangrijke mensen in uw omgeving overtuigt van de zin ervan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11