Steeds meer Nederlanders in problemen Europese economie kan hogere rente velen Economie rovincie krijgt twee eer zoveel voor UNA Air Holland aan de grond Vinstgroei van Shell cord in geschiedenis Staking bij rokerij mag doorgaan Managers willen korter werken Tijd voor hutspot Winnox-brander wint milieuprijs '99 Netelenbos terughoudend over Schiphol-buizennet IJDAC 5 NOVEMBER 1999 ;xtra geld tijdens jaarwisseling ittfrdam De meeste gemeenten en zorginstellingen hebben middels geregeld dat personeel tijdens de millenniumwisse- ig extra geld krijgt bovenop de normale overwerkvergoeding, olgens de Abvakabo komt het over het algemeen neer op drie- t vierhonderd gulden netto extra. Bij gemeenten varieert de elage van gepeperde cadeaubonnen tot extra uitkeringen van ikele honderden guldens. De meeste zorginstellingen keren lortgelijke bedragen uit. De Rotterdamse Abvakabo noemt het iloningsbeleid van Rotterdam verwerpelijk. Sommige ambte aren krijgen 750 gulden extra en anderen niets. ayer bouwt fabriek in Sjanghai :ing Bayer gaat samen met een Chinese onderneming een li briek voor hittebestendig kunststof opzetten in Sjanghai. Met fabriek is een totale investering gemoeid van ongeveer 930 iljoen. Bayer neemt daarvan negentig procent voor zijn reke- ng. De Chinese partner Sjanghai Chloralkali zorgt voor de res- rende tien procent. Het akkoord is gisteren getekend in de ote Hal van het Volk in Peking in aanwezigheid van de Chine- premier Zhu Rongji en de Duitse bondskanselier Schroder. lole snijdt diep in personeel :stlake village Het Amerikaanse fruitconcern Dole wil over de tie wereld 9.000 werknemers kwijt, ongeveer twintig procent n het totale aantal werknemers. Het concern gaat de produc- van bananen met zeventien procent beperken, onder meer ndat er op de wereldmarkt een overschot is ontstaan. Er gaan ftien distributiecentra dicht, voornamelijk in Oost-Europa en island, zo heeft Dole gisteren bekendgemaakt. Het concern is ik actief in West-Europa, met name in Groot-Brittannië, ankrijk, Spanje en Italië. De onderneming leed in het derde vartaal een verlies van 16,9 miljoen gulden tegenover een nst van 15,6 miljoen dollar in dezelfde periode van '99. lavenschap helpt Cuba met havens ierdijk» Havenschap Moerdijk gaat Cuba helpen met de mo- irnisering en ontwikkeling van haar havens. Het eerste project de haven Mariel. Die zal aangepast worden naar voorbeeld n de haven in Moerdijk. Haven Mariel is een satelliethaven n Havanna. Ze liggen op dertig kilometer afstand van elkaar, recteur N. van der Pool van het havenschap trekt de vergelij- ïg met de havens van Rotterdam en Moerdijk. Het contract is ze week getekend tijdens het bezoek van een Nederlandse ndelsmissie aan Cuba. Van der Pool zegt dat er veel schort n de logistiek en de veiligheid van de havens in Cuba. asunie verliest Avebe als grote klant tterdam-groningenDe Gasunie heeft aardappelzetmeelfa- iek Avebe als klant verloren aan Megas, het gasbedrijf van Dbil. Megas gaat de komende vijf jaar jaarlijks 230 miljoen ku- ;ke meter leveren. De waarde van het contract bedraagt 41,8 ljoen per jaar. Een woordvoerder van Avebe verklaart dat zijn drijf nu goedkoper uit is. De Gasunie is inmiddels een kwart n de omzet bij industriële klanten kwijt geraakt. Op de totale nnenlandse markt is het omzetverlies nu opgelopen naar een ocent of tien. Gasunie gaat ervan uit dat het door de liberali- ring uiteindelijk twintig procent van de binnenlandse markt I verliezen. NWB wil uitstel startbaan Eelde oningen De ANWB wil uitstel van de beslissing over de ver- ïging van de start- en landingsbaan op Groningen Airport 1de. Het kabinet zou eerst een besluit moeten nemen over het tructuurschema Burgerluchtvaartterreinen alvorens een be- issing over Eelde te nemen. Het ziet er naar uit dat het kabinet ndaag een beslissing neemt. De ANWB vreest dat de langere artbaan zal leiden tot meer luchtvaart op Eelde en tot meer rerlast voor recreanten en toeristen in de landschappelijk lardevolle omgeving van Eelde. rkoop stroomcentrales: 1,4 miljard gulden iem theo van der kaaij provincie Noord-Holland een bedrag van bijna 1,4 i' ard gulden tegemoet zien i le verkoop van de aandelen het stroomproductiebedrijf Dat is twee keer zoveel als bedrag waarop het college gedeputeerde staten reken- ruü voor een hogere ver- )prijs moet de provincie ga- staan voor een aantal risi- dat de nieuwe eigenaar li ovinciale staten hebben geen besluit genomen over 3estemming van dit geld. li ens de behandeling van de "'oting komende maandag in GS opening van zaken wat er met het geld zou ïen gebeuren. Alle staten- aes hebben daar inmiddels angedrongen. irder dit jaar zei het provin- 'Stuur nog te rekenen op bedrag van 700 miljoen len, dat binnen een paar beschikbaar zou komen geleidelijke verkoop van andelen UNA. Toen ai werd dat een overwacht hoog bedrag genoemd. Ook de andere eige naren van UNA, de provincie Utrecht en de gemeente Am sterdam kunnen op dezelfde bedragen rekenen als de pro vincie Noord-Holland. Nieuw is bovendien dat het geld sneller beschikbaar komt. Het Amerikaanse Reliant Energy wordt de nieuwe eige naar van de zeven electriciteits- centrales van UNA. Van de bij na 1,4 miljard gulden, die elk van de drie huidige eigenaren krijgen, moet 650 miljoen gere serveerd worden voor in het verleden door UNA afgegeven garanties en gemaakte kosten voor bijvoorbeeld stadsverwar ming. De CDA-statenfractie stelt voor met het geld de bouw van een tweede Coentunnel te be kostigen. GroenLinks wil het geld stoppen in openbaar ver voer en armoedebestrijding, D66 wil openbaar vervoer èn wegen, WD is voor openbaar vervoer en ouderenvoorzienin gen, de PvdA wil een groot pro ject, maar weet nog niet welk. .o rinst, die Shell gisteren be- lmaakte, is een record in de hiedenis van de maat- ppij. Zoals gemeld explo de de nettowinst in het le kwartaal tot 5 miljard 43). Dat is liefst 180 procent dan in dezelfde periode het derde kwartaal van de effecten van de hogere >rijs waardoor de voorra- meer waard worden, uit de s wordt gehaald, resteert winststijging met 127 pro tot 3,8 miljard gulden. De ït groeide met 38 procent (0,5 miljard gulden, maakte rits/Nederlandse oliemaat- •ij bekend, ter de eerste negen maan- heeft Shell nu een omzet 153 miljard gulden gereali- i en een nettowinst van schiphol Een groot deel van de vloot van Air Holland op Schiphol stond vandaag aan de grond. Dit houdt verband met het uitstel van betaling dat de luchtvaartmaatschappij heeft gekregen om orde op zaken te stellen. Vanmorgen is uitgebreid gepraat om tot een oplossing te komen met de schuldeisers. De geplande vluchten zijn overgenomen door andere maatschappijen. foto capital photo's 12,6 miljard gulden. Shell schrijft de winststijging toe aan de gestegen olieprijs en de lage re kosten. De olieprijs lag in het derde kwartaal op 20,6 dollar voor een vat van 159 liter ruwe olie. In het derde kwartaal van 1998 was dat nog 12,45 dollar per vat. Het bedrijf is al twee jaar be zig de kosten zodanig te verla gen dat het bedrijf met een olie prijs van 10 dollar per vat toch winstgevend kan opereren. Eind vorig jaar kondigde be stuursvoorzitter Moody Stuart al een ambitieus bezuinigings programma aan. In twee jaar tijd moet Shell 2,5 miljard gul den op de kosten besparen. In de eerste helft van dit jaar werd al een kostenbesparing van 450 miljoen dollar gerealiseerd en voor het hele jaar rekent Shell op een besparing van 900 mil joen dollar. rotterdam anp De staking bij zalm- en paling rokerij H. van Wijnen BV in Krimpen aan den IJssel mag worden voortgezet. Dat bepaal de de president van de recht bank in Rotterdam gisteren in een kort geding dat was aange spannen door de directie tegen FNV Bondgenoten. Volgens de president is de staking niet on rechtmatig. Sinds woensdag zijn enkele tientallen van de 120 medewer kers van het bedrijf in staking. Zij accepteren niet dat de direc tie loonafspraken maakte met de ondernemingsraad, terwijl de onderhandelaar van FNV Bondgenoten op vakantie was. De directie heeft FNV Bond genoten alsnog uitgenodigd om vandaag te komen praten. De stakers gaan voorlopig door met hun actié. Volgens vak bondsonderhandelaar L. Ver- maat is het personeel onder druk gezet om per volmacht in te stemmen met de 'onderne mingsovereenkomst'. 'Lager tarief BTW fitness en sportscholen' amsterdam anp Directeur F. Pot van TNO Ar beid pleit ervoor op fitnessap paraten en andere 'beweegpro- ducten' het lagere in plaats van het hoge BTW-tarief toe te pas sen. Pot zei dat gisteren op het symposium MKB in beweging in Amsterdam. Juist door de grote betekenis voor de ge zondheid van voldoende bewe gen, vindt Pot dat producten die mensen tot meer bewegen aanzetten, toegankelijker moe ten zijn. Meer dan de helft van de Ne derlandse bevolking beweegt onvoldoende. De TNO Arbeid- directeur vindt dat de overheid een signaal zou moeten geven om daar verandering in te brengen. Pot wil niet alleen de apparaten minder belasten, maar ook sportscholen en pro gramma's die bedrijven organi seren om werknemers uit de zithouding te krijgen. Het lage re BTW-tarief geldt bijvoor beeld al voor de zwembaden. Zeker voor de lagere inkomens groepen werkt dat drempelver lagend. De norm voor bewegen is dertig minuten per dag inten sieve lichaamsbeweging. Uit het gisteren gepresenteerde Trendrapport bewegen en ge zondheid van TNO Arbeid blijkt dat ruim eenderde van de vol wassen Nederlanders niet in beweging is te krijgen. Ze doen niet aan sport of andere li chaamsbeweging. Ongeveer twee miljoen men sen of twaalf procent, meest jongeren, blijken zelfs geen en kele dag de norm van dertig mi nuten lichaamsbeweging te ha len. Opmerkelijk vinden de on derzoekers verder dat vrijwel ie dereen (96 procent) bewegen belangrijk vindt voor de ge zondheid. Eenderde ontevreden over verdeling werk en vrije tijd den haag gpd Vier op de tien managers zou meer vrije tijd willen. Zij zijn bereid hiervoor inkomen in te leveren. Het merendeel van de managers werkt langer dan is afgesproken in hun arbeids overeenkomst. Dit blijkt uit een onderzoek van 'Opportunity in Bedrijf, Motivaction en het tijdschrift Management Team, waaraan 1.700 managers mee deden. Uit het onderzoek, dat giste ren werd gepresenteerd, blijkt dat bijna de helft (veertig pro cent) van de managers tegen woordig langer werkt dan tien jaar geleden. Mannelijke mana gers werken wekelijks zo'n der tig procent meer dan in hun contract is afgesproken. Vrou wen werken zo'n 22 procent meer. Vooral bij grote onderne mingen zijn de managers van mening dat 'veel uren maken' erbij hoort. Gemiddeld werken mannen en vrouwen respectievelijk 5,4 en 4,9 dagen per week. Beide geven aan dat overwerk in hun organisatie de normaalste zaak van de wereld is, maar ze heb ben wel het idee dat die extra uren het gevolg zijn van een in efficiënte werkwijze. Een van de managers geeft aan dat het overwerk - waar hij overigens zelf ook aan meedoet - eigenlijk niet nodig is. Hij zou graag vier dagen willen werken maar dan vindt hij het niet erg om op zijn vrije dag gebeld te worden. Onder jonge managers groeit steeds meer de bereidheid om het patroon van lange werkwe ken te veranderen. De huidige tweeverdieners beginnen zich steeds meer af te vragen of ze in dit 'razende tempo' de eind streep kunnen of willen halen, zo blijkt uit het onderzoek. Er is onder -met name de jonge ma nagers - dan ook veel animo voor een niet-traditionele werk week van maandag tot en met donderdag. En de vrijdag lekker thuis. Eenderde van de mana gers is momenteel niet tevreden over de huidige balans tussen werk en privé. Oudere manne lijke managers en managers zonder thuiswonende kinderen komen als 'meest tevreden' uit het onderzoek naar voren. bergen op zoom Het is weer tijd voor hutspot. Akkerbouwer Nuytemans uit het Noord-Brabantse Ber gen op Zoom is druk doende met het rooien van winterpeen. Hij doet dat overigens nog steeds hand matig, waar vele collega's machines inzetten. De wortelen gaan rechtstreeks naar groentenboeren in de buurt. In het zuiden wordt zeer veel peen met ui gegeten, maar ook in de Randstad laat menig Hollander zich een bordje hutspot goed smaken. foto anp wim van vossen Hypotheeklasten vaak te hoog Steeds meer Nederlanders raken in financiële proble men, vaak wegens te hoge hypotheeklasten. De Neder landse Vereniging voor Volkskrediet (NWK) verwacht dat dit jaar 21 procent meer schuldregelingsverzoeken worden ingediend bij de kredietbanken. hilversum anp Volgens scheidend voorzitter J. Siebols van de NWK moeten de banken zich dit jaar over 40.000 schuldregelingen buigen met een gemiddelde schuld van circa 20.000 gulden. Dat bete kent een verdubbeling in acht jaar tijd, zo berekende Siebols gistermiddag tijdens een con gres voor kredietbanken. Niet alleen de nieuwe faillis sementswetgeving is daarvan de oorzaak. Consumenten laten zich 'bedwelmen' door de gun stige economie en gaan te hoge hypotheeklasten aan, aldus de NWK-voorman. „De toekomst blijkt echter niet voor iedereen zo zonnig. Met als resultaat: fi nanciële problemen." De Nederlandse Vereniging van Incasso-ondernemingen trok eerder dit jaar ook al aan de bel met een gelijkluidende waarschuwing. De vereniging constateert dat de Nederlander steeds hebberiger wordt en daarom steeds meer leent. Be halve het eigen huis brengt ook de mobiele telefoon menig con sument (jaarlijks 80.000 bellers) ernstig in de problemen. Alle openstaande rekeningen van mobiele schuldenaars beslaan in totaal 50 miljoen gulden. Vooral jongeren nemen vaak een mobieltje, terwijl ze dat meestal moeilijk kunnen beta len. De gemakzucht waarmee telecombedrijven omgaan met de wanbetalingen stoort Twee de-Kamerlid S. Noorman-den Uyl mateloos. „Zij boeken veel te gemakkelijk en snel de schul den af, die vervolgens weer in rekening worden gebracht bij de andere gebruikers." Ook banken als de Postbank en ABN Amro maken het te eenvoudig voor jongeren om op de pof te leven. Noorman den Uyl: „Het zou niet mogen dat iemand met een maandin komen van 150 gulden een schuld kan opbouwen van 2000 gulden." Met de jongerenrekeningen van de banken gebeurt dit maar al te vaak. „De schuld kan nog ergere vormen aannemen, om dat een jongere zo'n rekening bij meerdere banken kan afslui ten." Volgens haar beginnen heel wat tieners zo hun 'vol wassen leven' met een valse start. den haag» stallatie die uit biogas vervui lend waterstofsulfide verwijdert en omzet in biologisch zwavel. Dat kern daarna als kunstmest worden gebruikt. Het Leidse bedrijf Bubble- Deck, dat buiten de prijzen viel, is nog in de race voor de Jeugd- trofee. Die wordt uitgereikt door kinderen uit groep 8 van de basisschool. Zij bezoeken de komende weken alle genomi neerden om te bekijken hoe milieuvriendelijk produceren in zijn werk gaat. Die bedrijven dingen ook mee naar de Euro pean Environment Awards 2000, uitgeloofd door de Euro pese Commissie in Brussel. Winnox Combustion Systems heeft de milieuprijs voor de In dustrie 1999 gewonnen. VNO- NCW-voorzitter Blankert over handigde de winnaar gisteren in het ministerie van VROM een twee meter hoog kunstwerk van gerecycled beton. Het een mansbedrijf uit Molenbroek ontwikkelde een brander, waar bij brandstof en zuurstof in een turbulentiestroom door elkaar draaien zodat de verbranding optimaal is. Paques Bio Sys tems uit het Friese Balk won de prijs voor internationale duur zame ontwikkeling met een in- den haag anp automatische en onbemande buis van 12 km lang zou geheel volgens nieuwe technieken worden aangelegd. Er is ruimte voor een miljoen ton lucht vracht en een hoeveelheid bloe men en planten ter grootte van duizend vrachtwagens. Schiphol'en de bloemenvei ling willen zelf 100 120 mil joen gulden financieren. Ook zijn ze bereid om eenderde van de overheidsbijdrage terug te betalen in de vorm van ge- bruiksbelasting. Projectleider P. Luitjens zegt het begrijpelijk te vinden dat Netelenbos het gevraagde be drag niet direct overmaakt. „Dit zou de eerste ondergrondse goederenbuis van Nederland worden. De minister vreest kennelijk dat ze voor volgende buizen ook zoveel moet beta len", vermoedt Luitjens. Overi gens heeft hij het geld pas in 2001 nodig. De buis zou dan in 2004 open kunnen gaan. Minister Netelenbos is niet zonder meer bereid 300 miljoen gulden te betalen voor het on dergronds goederentransport tussen Schiphol, bloemenvei ling Aalsmeer en Hoofddorp. De luchthaven en de bloemen veiling hadden haar vorige week om die bijdrage gevraagd om het ondergrondse buizen net te verwezenlijken. Netelenbos meldde de Twee de Kamer dat ze teleurgesteld was over het verzoek van beide instellingen. „In de krant lees je vaak mooie verhalen over pu- bliek-private samenwerking. De praktijk is hier toch anders", al dus de minister. Het ondergrondse buizennet moet Schiphol en de bloemen veiling verbinden met de hoge snelheidslijn ter hoogte van Hoofddorp. De vracht kan dan snel richting Zuid-Europa wor den getransporteerd. De geheel frankfurt raymond peil President-directeur W. Duisenberg van de Europese Centrale Bank. foto ap nieuwsanalyse Rente omhoog, beurskoersen omlaag. Dat was al jaren een vaste stelregel, waar financiële markten maar hoogst zelden van afweken. De renteverhoging vein 0,5 procentpunt die de Europese Centrale Bank (ECB) gisteren afkondigde, leidde echter tot een feestje. ECB-president W. Duisenberg staat kennelijk in een goed blaadje bij de financiële wereld; degelijk, betrouwbaar en voorspelbaar, zoals ove rigens ook zijn bedoeling is. De renteverlaging van 0,5 procent in april, waar goede argumenteri tegen wa ren, en een dito verhoging in oktober - over het nut waarvan ook twijfel bestaat - lijken op monetaire krachtpatserij. Ze ker met de onzekerheid die de millenni umwisseling op financiële markten brengt en die al merkbaar is in drastisch opgelopen rentetarieven voor leningen die tot in of na 2000 doorlopen. „Het millennium is een factor van overweging geweest", zei Duisenberg gisteren in een toelichting op het rente- besluit, onder het dak van de 'Euro-to- wer' in Frankfurt. „Maar daarbij ging het meer om de omvang van de rentestap. Met andere woorden: de forse verhoging is tevens bedoeld om de millenniumpa niek te dempen. De belangrijkste reden blijft echter de aantrekkende economische groei. Te goedkoop geld lenen en te veel euro's in omloop kunnen uiteindelijk prijzen en beurskoersen opblazen. Ervaringen met luchtbeleconomieën in Azie zijn over het algemeen niet on verdeeld gunstig geweest. Voor zover de ECB dit in enige mate kan voorkomen, zal zij dat altijd doen. De belangrijkste graadmeter daarvoor bij de bank is 'prijsstabiliteit', ofwel een inflatie van tussen de nul en twee pro cent. Onder meer ook door de sterk op gelopen olieprijzen zijn veel dingen ge leidelijk duurder geworden. Het herstel van de economische groei in Europa is, na de crises veroorzaakt door achtereenvolgens Azië en Rusland, echter inmiddels zo overtuigend dat eu roland wel een stootje in de vorm van een hogere rente kan velen. „We zien in de eerste helft van 1999 een aantrekken de groei in de euro-zone, in het derde kwartaal ook. De vooruitzichten voor verdere groei zijn goed", is het oordeel van de Euro pese centrale bankiers. Een mogelijke renteverhoging van 0,25 procent, verklaarde Duisenberg verder, was onderwerp van discussie in het bestuur van de ECB. „Maar we wil den niet dat er speculaties en verwach tingen zouden ontstaan dat er later nog meer zou komen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9