Separatisten wantrouwen Dur Buitenland Gouden eerbetoon aan Thaise koning Omstreden expositie Wehrmacht gesloten Etnische minderheden Kosovo vrezen voor leven IJDAG 5 NOVEMBER 1999 J laamse kust weer Belgisch ri ussel In Vlaanderen is een heftige politieke strijd ontbrand nd de vraag hoe de ongeveer zestig kilometer kust van het ko- 5 nkrijk genoemd moet worden: Vlaams of Belgisch. De Vlaam- minister van toerisme Renaat Landuyt gooide gisteren de uppel in het hoenderhok door te verklaren dat de kust voort - n opnieuw het predikaat 'Belgisch' moet krijgen. De term laamse kust' doet de Britse toeristen volgens de minister al- n maar denken aan de Eerste Wereldoorlog; de Fransen zou- in door de term in verwarring worden gebracht. Maar in het ^laams parlement kreeg Landuyt gisteren onmiddellijk de wind n voren. Met name de CVP en de Vlaams-nationalistische icties van de Volksunie (VU) en het Vlaams Blok hadden geen Ted woord over voor zijn initiatief. uropees C02-label voor auto's ussel Autoverkopers worden verplicht de C02-uitstoot van 18personenwagens in hun showroom te vermelden. Het mi- jij u-etiket moet de aanstaande koper ertoe verleiden de meeste 3 :hone' auto te kiezen. Voor wasautomaten bestaat al een der- lijk etiketteringssysteem. Het Europees Parlement stemde gis- ren in met het C02-label dat eind volgend jaar in heel de Eu- pese Unie moet zijn ingevoerd. De verplichte vermelding dt ook voor reclamemateriaal. Op deze manier hoopt de EU iar doelstelling te halen om de komende jaren de C02-uit- aot terug te dringen. Dit gas is mede verantwoordelijk voor it broeikaseffect, het langzame opwarmen van de aarde. Per- nenwagens nemen de helft van de C02-uitstoot in het ver ier voor hun rekening. odental in Vietnam stijgt noi« Hevige overstromingen hebben in de kustprovincies van etnam aan ten minste 226 mensen het leven gekost. Volgens it ministerie van buitenlandse zaken zitten naar schatting zes- tot zeventig Nederlanders vast in het getroffen gebied, ncentrale Eurocross meldt dat de Nederlanders in Vietnam ■allemaal in zijn geslaagd onderdak te vinden in de plaats Te. Niemand is gewond geraakt. „Iedereen is veilig, maar ze Iten vast in de stad. Wanneer ze wegkunnen, hangt af van het ter", aldus een woordvoerster. Het zou gaan om drie reisge- Ischappen met vakantiegangers die deels georganiseerd en Iels ongeorganiseerd in Vietnam aan het reizen waren. Vietna mese troepen en reddingswerkers proberen in alle haast hon- [rdduizenden mensen te evacueren naar hogergelegen gebie- n voor de komst van meer stortbuien. lilie krijgt geen overlijdensakte ishington De familieleden van slachtoffers van de ramp met Boeing van Egypt Air, voor de kust van de Verenigde Staten, nnen vooralsnog geen overlijdensaktes krijgen. Volgens een ist die de zaak onderzoekt, is vooral het feit dat het toestel in ernationale wateren terecht is gekomen, een probleem. „Het een zeer ongewone zaak. Het vliegtuig is niet op Amerikaans mdgebied terechtgekomen, maar in internationale wateren. gerechtsartsen moeten daardoor bepaalde regels naleven ordat ze de overlijdensaktes kunnen afgeven", aldus Jamie ich, werkzaam bij de Amerikaanse verkeersveiligheidsraad. an herdenkt bezetting ambassade VS ieran *Een jongetje ludt een foto van Iraanse leider ïameini omhoog dens de herdenking n de bezetting van nerikaanse ambas- de twintig jaar gele- n. De conservatie- n en hervormings- zinden vierden de ïciële feestdag - de g van de strijd te- de arrogantie' - onderlijk. Voor het bassadegebouw rden klassieke slo- ïs gescandeerd als >od aan Amerika' 'Dood aan Israël'. 4 november 1979 rd de ambassade de 'Grote Satan' or tachtig studen- bezet. Zij gijzel - n de 53 medewer- s en eisten dat de anse sjah uit de VS ugkeerde om te- :ht te staan. De di- imaten kwamen 20 januari 1981, 444 dagen gevan- ïschap, pas vrij. foto reuters janje wil weer met ETA praten drid» De Spaanse regering wil zo snel mogelijk weer met de licale Baskische separatisten van de ETA praten. Dit is giste- officieel bekendgemaakt in Madrid. De dialoog tussen Ma- d en de ETA begon in mei, maar kreeg geen vervolg. De afge- ardigden van de regering en van de ETA spraken elkaar toen Zwitserland, acht maanden nadat de ETA een eenzijdig staat- t-vuren had afgekondigd. De dialoog tussen de twee partijen )et volgens de ETA een duidelijke agenda krijgen. De terreur- weging wil het zelfbestuur van Baskenland, de vrijlating van ca vijfhonderd medestanders en de terugtrekking van de aanse strijdkrachten en de nationale politiekorpsen uit Bas: ïland bespreken. pnieuw sektelid Israël uitgezet uzalem Israël heeft vandaag opnieuw een Amerikaans lid een sekte uit het land gezet, omdat hij ervan verdacht wordt id de millenniumwisseling terreurdaden te willen plegen, it gaat volgens een woordvoerder van de politie om een man zichzelf 'Broeder David' noemt. De man is op een toestel ar de Verenigde Staten gezet onder begeleiding van een poli man. Broeder David verhuisde twintig jaar geleden naar Isra- en is de leider van een sekte die zich het 'Huis van Gebed' emt. Broeder David was een van de twintig sekteleden die id oktober van de Olijfberg in Jeruzalem werden gehaald, ïdat ze ervan verdacht werden gewelddadige acties om de ocalyps te ontketenen voor te bereiden. imenwerking Unabomber gestopt Vyork» De New Yorkse uitgever Context Books beëindigt de nenwerking met de tot vier keer levenslang veroordeelde labomber. Volgens de uitgever werkt de Unabomber niet mee weigert hij het manuscript te veranderen. De Unabomber, ïns eigenlijke naam Theodore Kaczynski luidt, vermoordde e mensen en verwondde 23 anderen met het sturen van imbrieven. In februari kondigde Context Books aan de me- lires van Kaczynski te gaan publiceren, om 'eindelijk duide- theid te verschaffen over zijn geestestoestand'. De nu 55-jari- Kaczynski was een briljant wiskundige, die als een kluizenaar ;fde. Uit haat tegen de moderne maatschappij begon hij in 3 met het sturen van bombrieven. )ngen kraakt code DVD-films Een vijftienjarige schooljongen uit Noorwegen heeft de ligheidscode voor speelfilms gekraakt in de als zeer veilig geï nde DVD-software. Door de ontdekking is het kinderspel om :t DVD-software kwalitatief hoogwaardige kopieën te maken, lereen kan nu een favoriete DVD-film op een geschikte CD ernemen. Jon Johansen ontdekte bij toeval een beveiligings- it in het programma XingDVD. De code was, tegen alle voor- triften in, niet beveiligd en maakte het hacken mogelijk. Bangkok Een met goud gedecoreerde boot vaart langzaam door de haven van de Thaise hoofdstad Bangkok. De boot voer rond als eerbetoon aan de Thaise koning, die gisteren 72 jaar werd. foto epa berlun peter van nuusenburg correspondent De omstreden tentoonstelling over de misdaden van de Duit se Wehrmacht in de Tweede Wereldoorlog is de komende drie maanden gesloten. Dit heeft de inrichter, de historicus Hannes Heer, meegedeeld. Aanleiding tot deze opzien barende stap was de kritiek van collega-historici op een aantal in de expositie getoonde foto's, die de betrokkenheid van het Duitse leger bij de moord op jo den, partizanen, en Russische krijgsgevangenen moeten illu streren. Volgens de critici gaat het bij deze foto's om misdaden die niet door Duitsers, maar door Russische eenheden zijn Heer zei gisteren dat een commissie van vier internatio naal erkende historici niet al leen de omstreden foto's, maar ook alle andere documenten nader zal onderzoeken. Hij be streed echter dat de controver se rond de foto's de centrale stelling van de tentoonstelling ontkracht. „Dat het Duitse leger in Rusland en Oost-Europa zich schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisaden, blijft een feit." De tentoonstelling, met als ti tel 'Vernietigingsoorlog. De misdaden van de Wehrmacht 1941-1944', werd vier jaar gele den in Hamburg geopend en heeft sindsdien als reizende ex positie de meeste grote steden in Duitsland en Oostenrijk aan gedaan. Vrijwel overal zorgde de tentoonstelling voor grote opschudding. De door conservatieve partij en en veteranenorganisaties zorgvuldig in stand gehouden mythe van de 'zuivere' Wehr macht werd door de inrichters doorgeprikt. Alleen de SS, de ideologische stoottroepen van de nazi's, zou zich volgens die mythe schuldig hebben ge maakt aan de misdrijven. De soldaten van de Wehrmacht zouden 'alleen maar hun plicht' hebben gedaan. In München organiseerde de CSU, de Beierse zusterpartij van de christen-democratische CDU, een grote manifestatie te gen de tentoonstelling, die de 'reputatie van onze vaders en grootvaders door het slijk' zou halen. In Dresden leverden neo-nazi's, die de opening daar probeerden te verhinderen, slag met de politie. In Saarbrücken werd een bomaanslag op het tentoonstellingsgebouw ge pleegd. JERUZALEM Rtr Peres wil heropening zaak Rabin Rabin vermoordde. Er gaan al lange tijd geruchten over sa menzweringen rond de ver moorde premier. Een aantal mensen gelooft dat de Israëli sche veiligheidsdienst Shin Bet een rol heeft gehad in de aan- Oud-premier Peres van Israël heeft opgeroepen tot een her opening van het onderzoek naar de moord op premier Ra bin in 1995. Peres werd premier nadat de extreem-rechtse Amir Terugtrekken leger uitAceh maakt geen indruk Ook Bush jr. is geen intellectueel WASHINGTON Rtr De seperatisten in Aceh zijn niet onder de indruk van de plannen die de nieuwe Indonesische president Wahid, ook wel Gus Dur genoemd, met de opstandige provincie heeft. De regering trekt nog deze maand troepen terug uit Aceh. De separatisten zijn sceptisch: „Wij vertrouwen Gus Dur niet." JAKARTA THEO HAERKENS correspondent „Met geweld kan in Aceh geen oplossing worden gevonden", stelde de kersverse opperbevelhebber, admiraal Widodo. Hij gaat de problemen anders aanpak ken. Gisteren werd bekend dat alle extra troepen, enkele duizenden manschap pen, waaronder de elitekorpsen Kopas sus en Kostrad,.nog deze maand uit de regio worden teruggetrokken. Dat ge beurt in opdracht van president Wahid persoonlijk. Het is niet voor het eerst dat de rege ring troepen uit Aceh terugtrekt. De af gelopen zomer liet president Habibie een deel van de manschappen afmar cheren nadat op verschillende plaatsen massagraven waren ontdekt. Die stam den uit de jaren '90, toen Soeharto met ijzeren vuist optrad tegen opstandelin gen. Maar nog voordat de troepen daad werkelijk waren vertrokken, werden ze alweer teruggestuurd om uitbarstingen van geweld in te tomen. President Wahid heeft zichzelf tot taak gesteld de problemen in het sterk isla mitische Aceh op te lossen. Daarbij is wat hem betreft echter één ding uitge sloten: afsplitsing van de gas- en olierij ke regio van de republiek. Gisteravond zei de president dat een referendum, zoals de separatisten wil len, 'in principe' mogelijk is. „Maar als een paar mensen een referendum wil len, hoeft dat nog niet te worden gehou den." l^ater erkende zijn vertrouweling en minister van buitenlandse zaken A. Shihab dat een volksraadpleging in Aceh 'erg onwaarschijnlijk is'. De separatisten menen echter dat er niets anders op zit. „Een referendum houden met als keuze federalisatie, ver regaande autonomie of afscheiding van Indonesië is het minste dat Gus Dur kan doen", aldus Nasrullah, woordvoerder van de Vrije Volkeren van Aceh. „Gus Dur is een goede vent, bereid tot com promissen, maar ook een beetje onbe trouwbaar", meent hij. „Dur is als Ja vaan onderdeel van de Javanisatie van Aceh en daar hebben we genoeg van. Angst voor een bloedig verloop zoals in Timor, lacht Nasrullah weg. In Oost- Timor probeerde een minderheid van 20 procent met terreur af te dwingen dat Oost-Timor bij Indonesië zou blijven. „Dat zal hier niet lukken; daarvoor zijn wij te veel verenigd", weet Nasrullah. Blocher op vingers getikt door tribunaal zürich bob kroon correspondent De Zwitserse rechtse-nationa- list Christoph Blocher, die met zijn SVP vorige maand een gro te verkiezingszege behaalde, zal zijn uitspraken moeten beteu gelen. Dit oordeelde een Zwit serse rechtbank, toen zij Blo- chers aanklacht wegens laster tegen het blad SonntagsBlick afwees. Volgens dit veelgelezen week blad zou Blocher, met verwij zing naar de compensatiebeta lingen van het Zwitserse bank wezen aan het Joods Wereld congres, in een gespierde toe spraak hebben beweerd dat 'het bij joden alleen maar om geld gaat'. Blocher pikte dat niet en spande tegen het blad een kort geding aan wegens Taster, belediging en aantasting van eer en goede naam'. Maar het tribunaal wees de klacht af en veroordeelde Blocher tot een schadevergoeding van 14.000 gulden aan SonntagsBlick plus de kosten van het geding. In een nogal vernietigende overweging stelden de rechters dat Blocher 'zich meermaals op kwetsende wijze heeft uitgela ten over joodse organisaties en de joodse gemeenschap. Hij speelt in op antisemitische in stincten met het hanteren van het cliché van de inhalige jood'. Het Joods Wereldcongres houdt zich nog steeds bezig met eventuele compensatiebe talingen. Ze heeft gisteren ver zekeraar Aegon gedreigd met een consumentenboycot, als Aegon geen zitting neemt in de internationale commissie voor holocaust verzekeringsclaims. Die commissie wil dat Aegon een lijst overhandigt met de le vensverzekeringspolissen die voor de Tweede Wereldoorlog door joden bij de voorlopers van de verzekeraar zijn afgeslo ten. Aegon is de zevende groot ste levensverzekeraar ter wereld en controleerde zo'n twee pro cent van de markt in door de nazi's bezet gebied. pristina harald doornbos correspondent Moord, verkrachting, aansla gen, verdrijvingen en discrimi natie. Dit alles is aan de orde van de dag voor de steeds klei ner wordende groep niet-Alba- nezen in Kosovo. De Organisa tie voor Veiligheid en Samen werking in Europa, OVSE, luidt in een rapport de noodklok. De situatie voor etnische minderheden in Kosovo is zó slecht geworden, dat het hoofd van de OVSE-missie in het ge bied, de Nederlandse ambassa deur Daan Everts, een dramati sche oproep deed aan de Alba nese bevolking om niet hetzelf de te doen als wat de Serviërs, de voormalige heersers in Kos ovo, deden. „De internationale gemeenschap heeft ingegrepen in Kosovo om er voor te zorgen dat de mensenrechten worden nageleefd, niet om de nieuwe samenleving opnieuw te laten verzieken door etnische onge lijkheid en rechteloosheid", al dus Everts. In een rapport komt de OVSE met een reeks van voorbeelden en incidenten waaruit blijkt dat 'wat gij niet wilt dat u ge schiedt, doe dat ook een ander niet', zo ongeveer het minst po pulaire gezegde is in Kosovo. Van de 40.000 Serviërs die tot half juni in de hoofdstad Pristi- na woonden, zijn er nog maar tussen de 400 en 600 over. Zij leven bij elkaar in enkele flatge bouwen die dag en nacht door KFOR-troepen bewaakt wor den. In de steden hebben Servi sche kinderen geen toegang tot het onderwijs. Tevens is het bij na onmogelijk voor hen om ge bruik te maken varl het open baar vervoer of om naar de markt te gaan. Dit omdat de meeste Serviërs geen Albanees spreken en dus direct opvallen wanneer ze iets moeten bestel len of iets vragen. Een Bulgaar se VN-medewerker werd op 13 oktober nog in het centrum van Pristina doodgeschoten, omdat hij een paar woorden Bulgaars (wat verwant is aan het Ser visch) op straat had gesproken. Op het platteland van Kosovo Een Kosovaarse vrouw slaat haar arm om de grafsteen van haar zoon. Hij was een van de 46 Albanezen die in Racak vermoord zijn. Oud-OVSE-leider William Walker riep gisteren, tijdens de herdenkingsbijeenkomst van de Racak-slachtoffers, de Albanese bevolking op om zich niet langer op de Serviërs te wreken. foto reuters hazir reka blijven er ook steeds minder Serviërs over. Diegene die be sluiten te blijven, bewegen zich uit veiligheidsoverwegingen binnen vijf afgebakende gebie den die steeds meer op encla ves gaan lijken. Ze worden 24 uur per dag beschermd door KFOR-troepen, die inmiddels wegversperringen en bunkers rondom Servische dorpen heb ben aangelegd, zodat Albane zen minder makkelijk huizen van Serviërs in brand kunnen steken of Servische burgers kunnen intimideren of verja gen. Ook andere minderheden, zoals de zigeuners die in veel gevallen de Serviers hebben ge holpen met de etnische zuive ringen van afgelopen voorjaar kunnen nog altijd rekenen op acties van wraakzuchtige Alba nezen. Zigeuners durven zich nauwelijks op straat te begeven en leven in tentenkampen. Zelfs de minderheid van zigeu ners die Albanees spreekt, wordt weggezuiverd door de Al banezen. Hun huizen zijn in brand gestoken, kinderen mo gen niet naar school en veilig reizen is uitgesloten. Eenzelfde lot treft de onge veer 30.000 Bosnische moslims en etnische Kroaten die in Kos ovo wonen. Zij zijn Slaven en spreken Servo-Kroatisch, maar zijn geen Serviërs. Dit maakt hen gehaat bij zowel Serviërs als Albanezen. Zij vallen volle dig tussen wal en schip. In veel gevallen zijn de Bosnische mos lims door de Serviërs ten tijde van de NAVO-luchtaanvallen samen met de Albanezen uit Kosovo gegooid. Na de bevrij ding keerden zij terug en wor den ze nu constant aangevallen en bedreigd door de Albanezen. Ondanks het feit dat er sinds twee maanden een VN-politie actief is in Kosovo, zijn er sinds de afgelopen vier maanden 384 mensen vermoord, vonden er 116 gevallen van ontvoering plaats, werden er 1070 huizen geplunderd en niet minder dan 1106 huizen in brand gestoken. Het sterke vermoeden is dat vooral voormalige leden van het officieel inmiddels opgehe ven Kosovo Bevrijdingsleger, UQK, achter de gepleegde mis daden zitten. Maar omdat het rechtssysteem in Kosovo nog niet werkt, wordt bijna nie mand veroordeeld. Eerder lachten de Amerikanen zich rot om de verstandelijke vermogens van oud-vicepresi- dent Dan Quayle. Nu is George W. Bush onderwerp van spot. De Republikein Bush, die graag volgend jaar net als zijn vader president wil worden, viel deze week genadeloos door de mand toen hij de na men van vier buitenlandse po litieke leiders moest noemen. Zonder enige voorbereiding belandde de George jr. tijdens een interview met een televi siestation in Boston in een kleine quiz over internationale politiek. Van de president van Tsjetsjenië (Maschadov), de premier van India (Vajpayee), de sterke man van Pakistan (Musharraf) en het staats hoofd van Taiwan (Lee), kende Bush alleen de laatste. Bush panische voorlichters mompelden daarop dat het Amerikaanse volk dit allemaal worst is. Misschien is dat zo, maar toen Quayle onlangs be sloot geen president meer te willen worden, had iedereen het maar over een ding: de 'quaylismes'. Illegale export 'BSE' -vlees pas dit jaar gestopt brussel vervolg van voorpagina Of er ook partijen vlees naar Nederland zijn doorgevoerd, was gisteren niet duidelijk. Maar voor Frankrijk is de zaak zeer pijnlijk. De Franse autori teiten weigeren tot de dag van vandaag Brits rundvlees in te voeren, omdat zij er nog niet van overtuigd zijn dat het vol strekt veilig is. Als Parijs de grenzen niet op korte termijn openstelt, dreigt de Europese Commissie een procedure aan te spannen voor het Europees Hof. De illegale export naar Frank rijk is volgens de procureur van Kortrijk pas in februari dit jaar gestopt, toen acht huiszoekin gen bij West Meat en verwante bedrijven werden uitgevoerd. Volgens justitie sjoemelde West Meat niet alleen met Brits vlees. Ook Belgisch vlees dat voor de consumptie ongeschikt was be vonden, werd via vervalste at testen weer 'gezond' verklaard en opnieuw in de handel ge bracht. Het is een publiek geheim dat de controle op vleesexport van uit België te wensen overlaat. Volgens de keuringsdienst IVK zijn de stempels en formulieren van de dienst gemakkelijk na te maken. Het Belgische Rekenhof hekelde gisteren eveneens het gebrekkige toezicht. 'Diverse onderzoeken hebben de betrek kelijkheid van de IVK-controles aangetoond', schrijft het Re kenhof in zijn jaarrapport. Eti ketten op verpakt vlees zijn ge makkelijk te verwijderen en te vervangen, aldus het Rekenhof.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7