Extra geld voor thuiszorg Hoofdschuldige Ceteco-affaire op straat Laatste Nederlandse wildernis nader bekeken 4* rd ?s6' jk versterkt greep woningcorporaties Binnenland Vijfjaar geëist tegen meesteroplichter Lapwerk aan de Muur Hoera! Landelijke dekking! Vogelbescherming fel tegen windmolens op Afsluitdijk )AG 5 NOVEMBER 1999 )8 ^ete corrupte IND-medewerkers Twee hoge ambtenaren van de Immigratie en Naturali- Dienst (IND) zijn gisteren door de rechtbank in Zwolle ver- ield tot voorwaardelijke celstraffen en een boete. Volgens chtbank is bewezen dat de twee steekpenningen hebben nomen van mensensmokkelaars. De verdachten hebben igeven dat ze samen 25.000 gulden hebben aangenomen. ii chtbank vond de corruptie bewezen maar liet het bij een van 5.000 gulden. Als stok achter de deur werd wel nog I4 oorwaardelijke celstraf van zes maanden opgelegd met i( roeftijd van twee jaar. 'üoolkias zit een week thuis gRDAMGroep zeven van de Amsterdamse St. Lukasschool nrige maand een week thuis, omdat de school geen vervan- |jóor een zieke leerkracht kon vinden. Directeur J. Schonis is dat hij binnenkort zelf vervangen moet worden. Eigenlijk [roep zeven zelfs twee weken naar huis gemoeten, zegt hij. de tweede week werden leerlingen toch maar bij de ande- jepen ondergebracht. „Een slechte oplossing, want ze zor- oor veel onrust in de andere klassen." De problemen be en vorig schooljaar toen vier leerkrachten een baan von- n 'rustiger oorden' als Almere en Zaandam. ;en jaar tegen 'koning partydrugs' Irdam Tegen een 42-jarige Amsterdammer is gisteren bij iisterdamse rechtbank negen jaar gevangenisstraf geëist Ris de vervaardiging van synthetische drugs. De Amster- mer geldt als een uiterst actieve 'wizard' op dit gebied. Met jantal handlangers werd hij in januari gearresteerd. Tegelij- fd werd zijn bedrijf Metrovest Chemie BV ontmanteld. ilboten gaan minder snel varen iecht De snelle waterbussen die sinds maandag tussen rdam en Dordrecht varen, gaan vanaf maandag eens per e overtocht maken in plaats van eens per half uur. Het chema wordt aangepast na klachten van schippers. Vaar- eheerders en reder Waterbus BV zijn het er gisteren over jeworden dat ze de klachten serieus moeten nemen. ontvoert en verkracht ex-vrouw n rdam» Een 30-jarige man heeft woensdagmiddag zijn ex, 4-jarige Rotterdamse, ontvoerd en verkracht. De man is •houden en zit vast. De vrouw liep woensdagmiddag op toen de man haar in de auto sleurde. Vervolgens reed hij jaar door het westen van Nederland. Via onder meer Am- am en Zandvoort keerde de man terug naar Rotterdam, irweg heeft hij de vrouw verkracht. Hij zette haar in Rotter- Noord uit de auto, omdat hij een politiewagen zag. Na on- uek van de recherche kon de man, die geen vaste woon- of ijfplaats heeft, woensdagavond laat worden aangehouden n werk in de Botlek. De vrouw heeft gezegd al vaker door ex te zijn lastigevallen. g rijdt in op agenten rdam Twee agenten zijn gistermiddag op de Al5 ternau- ood ontsnapt aan de wielen van een 29-jarige Belgische nobilist uit Aartselaar. De politiemensen hielpen bij de af- rendrecht een bestuurder die met zijn auto was geslipt en de rijrichting in stond. Toen deze automobilist op de af- ïiste rijstrook keerde om zijn weg te vervolgen, kwam de iet hoge snelheid aanrijden. De beide agenten moesten pringen. Na een korte achtervolging werd de Belg op de tan de kant gezet. Hij reed 150 kilometer per uur. De man «1 meegenomen naar het politiebureau, waar hem een be aring werd voorgelegd van 900 gulden voor te snel rijden en 1000 gulden voor het bijna van de sokken rijden van de iten. k neemt zelf het toezicht woningcorporaties ter Gemeentebesturen ver hun rol bij het toezicht instellingen, die samen joen woningen verhuren, eede Kamer heeft hiertoe n de Woningwet gewij- De laatste jaren was er itiek op de controle door nten. „De onduidelijke idingen leidden tot be- verstrengeling met alle i vandien", aldus WD- lid Hofstra. Staatsecreta- mkes (Volkshuisvesting) Dok over de „onwenselij- ktijk dat beleid en toe- een hand zijn. De kans gelukken is dan levens- al het debacle met de ig Woningbeheer Lim- VVBL) is aanleiding voor ziging. Een parlementair :oek naar de WBL leidde 16 tot de conclusie dat nt-ons' bij het toezicht rzichtig en onwenselijk CPD Geassociei Vliegenthart komt zorgverzekeraars tegemoet Staatssecretaris Vliegenthart kijkt of zij op korte termijn geld kan vrijmaken om tegemoet te komen aan de ver wachte extra vraag naar thuiszorg. Zij heeft dit gisteren aan de zorgverzekeraars toegezegd. Zij wil binnen haar budget schuiven met geld dat eigenlijk voor andere doe len in de thuiszorg was bestemd maar nog niet is uitge geven. Om welk bedrag het gaat, wil de staatssecretaris niet zeggen. Volgens de zorgverzekeraars gaat het om enige tientallen miljoenen. De rechter vindt dat de zorgver zekeraars in eerste instantie verantwoordelijk zijn dat men sen zorg krijgen. De verzekeraars gaan nu met spoed een oplossing zoeken voor mensen die op thuiszorg wachten en dringend hulp no dig hebben. Er staan 23.000 mensen op de wachtlijst. Het is de bedoeling dat de meest ur gente gevallen nu worden ge holpen. De zorgkantoren zullen DEN HAAG ANP De tegemoetkoming van Vlie genthart moet de verzekeraars helpen tot het eind van het jaar de verwachte knelpunten weg te nemen. Zij verwachten meer vraag naar thuiszorg, nu de rechtbank in Utrecht heeft be paald dat vier vrouwen die al lang op de wachtlijst voor thuiszorg stonden, binnen een week hulp dienden te krijgen. met de thuiszorginstellingen aanvullende afspraken maken over het zo snel mogelijk verle nen van extra zorg. Zorgverzekeraars Nederland (ZN) had bij Vliegenthart aan geklopt voor hulp. Het gaat er om de komende twee maanden te overbruggen. Vanaf januari komt het extra geld vrij dat het kabinet voor 2000 heeft uitge trokken voor de wachtlijsten in de ouderenzorg, inclusief de thuiszorg. De komende dagen worden de afspraken die gisteren zijn gemaakt nader uitgewerkt. Dan wordt duidelijk waar nog geld vandaan te halen valt en hoe veel het is. Over een structurele aanpak van de wachtlijsten voeren ZN, Vliegenthart en an dere betrokken partijen nader overleg. Dan praten zij onder andere over normen voor wachttijden. Voor de langere termijn gelden al de meerjaren afspraken, die ook de zorgver zekeraars onderschrijven. Directeur F. Clevers van de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) is blij met het principiële karakter van het overleg van gisteren. Het is erg belangrijk dat er wordt erkend dat er een aanvulling op de af spraken nodig was, aldus de LTV-topman. De afspraken moeten volgens hem doorwer ken in het budget dat volgend jaar voor thuiszorg beschikbaar is. De ouderenbond Anbo, die eerder deze week aankondigde een proces te zullen voeren na mens alle wachtenden, vindt de afspraak wel een stap in de goe de richting, maar geen aanlei ding nu af te zien van een gang naar de rechter. AMSTERDAM ANP Tegen een 65-jarige man uit Blaricum is gisteren voor de rechtbank in Amsterdam vijf jaar cel geëist. De Blaricum- mer zou personen, bedrijven en overheden voor een be drag van 30 miljoen dollar hebben opgelicht. De ver meende oplichter was zelf niet aanwezig. Hij vluchtte woensdagavond met zijn vrouw naar Duitsland. De man zou in niet-be- staande obligaties en effecten hebben gehandeld, die hij verkocht voor tientallen mil joenen dollars, maar niet le verde. Voor de kopers iets in de gaten hadden was het geld al verdwenen in de zak van de man uit Blaricum of zijn familie. De handel strekte zich uit naar onder andere Panama, Jersey en Rusland. Hij wekte vertrouwen door zich uit te geven als honorair consul van Panama. Hij legde hen in de watten en wist ze over te ha len miljoenen op rekeningen van bedrijven te storten waar hij de beschikking over had. Er gingen allerlei vervalste betalingsinstructies en ont vangstbevestigingen de deur uit. Volgens de officier van jus titie speelde de verdachte vier jaar een toonaangevende rol binnen een organisatie die veel geld I Bom in hotel Egmond was voor WD EGMOND AAN ZEE Amsterdam De meeste treinreizigers zullen hem herkennen, de 'Amsterdamse Muur" waar je met de trein langs komt, vlak voor het binnenrijden van het Centraal Station. De glazen wal moet het spoorweglawaai keren en weghouden uit de achterliggende flatwo- De 'bom' die dinsdagavond werd gevonden in hotel Zuiderduin in Egmond aan Zee is waarschijnlijk al an derhalf jaar geleden neer gelegd om paniek te ver oorzaken tijdens een WD- congres dat daar op dat moment werd gehouden. Het hotel is toen ook ont ruimd maar er werd geen bom aangetroffen. Op 24 april vorig jaar moesten tweehonderd liberale con gresgangers en zeshonderd hotelgasten de straat op na een bommelding. De poli tic onderzocht het pand maar trof niets aan. Afgelo pen dinsdag, achttien maanden na het incident, kwam de 'bom', een on schuldig vuurwerkpakketje, te voorschijn tijdens het verwijderen van het sys teemplafond in de toiletten van het hotel. Een andere mogelijkheid is nog dat de bom bedoeld was voor de leiding van de Gemeentelij- Schagen. Die school is af gelopen maandag bedreigd met een aanslag. Een deel van de schoolleiding be vond zich dinsdag in het hotel. ningen. De schuine stand van de glazen platen vergt een bijzondere aanpak bij het gla zenwassen, dat af en toe moet gebeuren. Er moet een hoogwerker aan te pas komen. FOTO PAUL VAN WEEL weg te halen bij de gemeenten. PvdA-Kamerlid Duivesteijn noemde hiervoor 'sociaal maatschappelijke motieven'. Hij stond in zijn opvatting ech ter alleen. Toezicht door het Rijk is vol gens de Kamerleden helderder en slagvaardiger. Voortaan kan de Tweede Kamer de staatsse cretaris voor volkshuisvesting aanspreken als het ergens mis gaat bij een woningcorporatie. Hofstra (WD) vroeg staatsse cretaris Remkes alvast om een jaarlijks lijstje van 'kwaaie pie ren' onder de corporaties. Rem kes zegde toe na te gaan of dit mogelijk is. Nieuw in de Woningwet is dat het Rijk harder kan optre den tegen de instellingen. Het Centraal Fonds voor de Volks huisvesting, dat het financieel toezicht op coiporaties gaat uit oefenen, mag sancties opleggen als tekortkomingen of onrecht matigheden worden geconsta teerd. Het fonds kan een dwangsom opleggen. Ook kan het de rechter verzoeken het bestuur van een corporatie te vervangen door een bewind voerder. Adviesbureau'ontslaat oud-gedeputeerde DEN HAAG HENK DE KAT De voormalige Zuid-Hollandse provinciebestuurder G. Brou wer (PvdA), beschouwd als de politieke hoofdschuldige in de Ceteco-affaire, komt binnen kort op straat te staan. Hij moet per 30 november opstappen bij adviesbureau KPMG in Den Haag, bevestigt een woordvoer der van deze organisatie. De 51-jarige in Rotterdam wonende Brouwer stapte begin dit jaar op bij de provincie om topman te worden bij KPMG. Hij zou overheden moeten ad viseren over hun functioneren. Maar KPMG vindt hem daar voor niet langer geschikt, na de ontdekkingen over het illegale bankiergedrag in het Provincie huis van Zuid-Holland en Brouwers aandeel daarin. De oud-gedeputeerde is bijna tien jaar lang verantwoordelijk geweest voor de financiën van Zuid-Holland. Op zijn aan drang en onder zijn leiding werd in 1995 besloten tot 'ban kieren': geld verdienen door te lenen en weer uit te lenen. Brouwer vond dat dit geheim moest blijven voor Provinciale Staten. Hij tekende wel aan dat dit bankieren 'risicoloos' moest gebeuren, maar afgelopen maanden bleek dat daarvan niets terechtkwam. Door groot gebrek aan inter ne controle binnen Brouwers afdeling konden enkele ambte naren al snel beginnen met de opbouw van een omvangrijke geldhandel, waarbij ook aan riskante bedrijven werd ge leend. Deze week kwam boven dien aan het licht dat meteen na het geheime bankierbesluit in 1995 zelfs opties en aandelen werden aangekocht, die werden uitgezet op een tot nu toe voor iedereen geheime provinciale rekening bij de Delta Lloyd bank. Eind deze zomer oordeelde de onderzoekscommissie Van Dijk dat Brouwer eigenlijk de voornaamste verantwoordelijke was voor dit hele spel. De PvdA-gedeputeerde was echter half februari 1999 naar KPMG vertrokken, net voor de provin cie-verkiezingen en enkele maanden voordat de Ceteco- strop aan het licht kwam. De verantwoordelijkheid voor het geheime bankieren verschoof daardoor naar de overgebleven bestuurders, die betrokken wa ren bij het bankierbesluit uit 1995: Commissaris der Konin gin Leemhuis (WD) en de ge deputeerden Wolf (PvdA) en Heijkoop (CDA). Zij allen zagen zich vorige maand genoodzaakt op te stappen. Daarbij maakten ze verbitterde opmerkingen aan het adres van Brouwer. PvdA- gedeputeerde De Jong, die zijn partijgenoot in februari opvolg de, moest eerder deze zomer al vertrekken. Hij werd in juni to taal verrast door de Ceteco-af faire, mede omdat Brouwer hem niet had ingelicht over het bankiersysteem. Zuid-Holland wil volgende week de band verbreken met huisaccountant Ernst Young. Het provinciebestuur vindt dat het bureau aan de bel had moe ten trekken over het bankieren. „Het vermoeden bestaat dat de jaarrekeningen van de afgelo pen vier jaren geen getrouw beeld hebben gegeven van in elk geval de inkomende en uit gaande leningen, terwijl wel goedkeurende verklaringen zijn afgegeven door Ernst Young", aldus gedeputeerde Staten. Ook in het eindrapport van de onderzoekscommissie Van Dijk werd gesteld dat de accountant ernstig tekort is ge schoten in zijn controlerende taak. Het is zover. Dutchtone heeft volledige dek king in Nederland. Zoals beloofd en zelfs iets eerder. Wij zijn blij dat Nederland weer gewoon uit 12 provincies bestaat, verder moet u weten dat Dutchtone de eerste landelijke aanbieder is die beschikt over het modernere GSM1800-netwerk. Dat betekent een grotere capaciteit, dus een betere ontvangst en geluidskwaliteit. Bel voor meer informatie gratis met 0800-0550 of surf naar www.dutchtone.nl. Ecologische Atlas van de wadvogels dutchtone Nu kan iedereen in Nederland met Dutchtone bellen en gebeld worden. bert de jong nen vogels maken gedurende of langere tijd gebruik van >ort' Waddenzee, de slijkige tus- p op hun marathonvluchten de grote Oost-Adantische trek- die de toendra's in het hoge caanse en Europese noorden dt met de hete Afrikaanse win- rtieren. Over het belang van het tngebied voor vogels is een boek verschenen, de 'Ecologi- tlas van de Nederlandse Wadvo- Watervogelonderzoekers geven bliek een gulle blik in hun ken- kel. De laatste Nederlandse wil- nader bekeken. 'oodschap die uit de atias duide- rdt: laat in het waddengebied de op de eerste plaats komen. Die fe is niet nieuw of revolutionair, de biologen vinden het nodig og eens 'en goed onderbouwd' de aandacht te brengen van bij: ïeld politici. Met enig ceremoni- ,rdt vandaag daarom het eerste exemplaar van de atlas overgedragen aan milieuminister Pronk. Om met de inhoud rekening te houden bij het ma ken van de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening. Volgens auteur Bruno Ens (44), Texelaar, zal een bezoek aan de wad den na lezing van de atlas, waarin de resultaten gebundeld zijn van pakweg dertig jaar studie, nooit meer hetzelfde zijn. „Als ze daarna hier weer rondlo pen, zullen ze veel zaken met heel an dere ogen bekijken. Hij hoopt dat het enthousiasme van de onderzoekers via het boek overgedragen wordt op de le zer. Op die manier kan het draagvlak voor duurzame bescherming van het waddengebied groeien. Het is er zo mooi, zo ongerept en dynamisch. Er zijn elders in de wereld maar een paar gebieden met vergelijkbare waarde. We moeten er daarom zuinig op zijn." Voor het kantoortje van Ens, op een weide tussen het Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Zee (Nioz) en het Instituut voor Bos- en Natuurbe heer (IBN) op Texel, lopen honderden rotganzen. 'Bizons der lage landen' noemt zijn collega ze. Wadvogels, voor wie zeegras een delicatesse is. Net als brandganzen, allerlei soorten grote en kleine steltlopers, reigers, meeuwen en eenden. Over hun wel en wee gaat het boek. In totaal zo'n veertig soorten. Steltlopers, waaraan veel onderzoek is gedaan, krijgen extra aandacht. Welke rol spelen de wadden in de verbluffende trektochten van de vo gels, waarbij ze niet zelden afstanden ovérbruggen van 10 tot 15 duizend ki lometer? Waarom vliegen ze een paar keer per jaar van hot naar haar, welke strategieën hanteren ze daarbij, hoe doen ze het precies, wat en hoeveel eten ze onderweg en tijdens hun ver blijf in het waddengebied, waar broe den ze, enzovoorts. Kortom, wat weten we eigenlijk van de vogelscharen die gebonden zijn aan getijdengebieden zoals de Nederlandse wadden, onder hevig aan het strakke ritme van droog vallen en onderlopen, van eb en vloed? Bruno Ens: „In 1953 werd ons land getroffen door een grote watersnood. Prompt gingen ingenieurs plannen maken om de zeegaten tussen de wad deneilanden dicht te maken en het ge bied totaal in te polderen. Tegenstan ders van dat dwaze plan gaven in 1956 een boekje uit waarin ze het belang van de wadden voor de natuur be schreven, op basis van wat ze toen wisten". Hij haalt het lachend tevoor schijn. Het is niet veel dikker dan een schoolschriftje: 'Wadvogels en Bodem fauna'. Ens: „Nou, dan weten we nu in elk geval veel meer". De 'Ecologische At las van de Nederlandse Wadvogels' spreekt boekdelen: kloek van formaat en ruim 350 bladzijden. De atlas maakt duidelijk dat de leefgemeen schap in de wadden bijzonder com plex is, en dat de marges voor de vo gels die er leven veel smaller zijn dan je geneigd bent te denken. Ens wil geen partij zijn. „Ik zie voor mezelf meer een rol weggelegd als on afhankelijke scheidsrechter, die een bijdrage levert aan het debat door ge degen wetenschappelijke informatie aan te dragen. Al heb ik puur als per soon, door mijn fascinatie voor vogels, natuurlijk wel meer affiniteit met de natuurorganisaties dan met de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM)." Ens vindt dat mensen ook zoveel mogelijk van de rust en de natuur in het waddengebied moeten kunnen ge nieten. Dus geen hek eromheen en al les verbieden. Er zijn echter wel gren zen. Maar een aantal zaken kan nega tieve effecten hebben op het vogelle ven van de wadden, zoals de intensie ve visserij op schelpdieren, militaire oefeningen, gasboringen en water sport. Maar ook het broeikaseffect met een stijgende 'zeewaterspiegel, aan houdende waterverontreiniging vor men een bedreiging. Ecologische Atlas van de Nederlandse Wadvogels. Uitgever Schuyt Co. Au teurs Jan van der Kam (ook foto's), Bruno Ens, Theunis Piersma en Leo Zwarts. ISBN 90.6099.509. Prijs f98,50. ivloed heeft. Dut gronden en industrieterreinen zouden een alternatief zijn. Hij vindt het misleidend dat er ge sproken wordt van plaatsing, langs de Afsluitdijk, omdat de plannen voorzien in turbines in het water. Hij stelt zich daarbij" een beeld voor van tweehon derd bouwwerken, ieder ter grootte van de Utrechtse Dom toren, die dicht bij elkaar in de Waddenzee staan. Dat zou ne gatieve invloeden hebben op duizenden hectares vogelge- bied. Zo wordt volgens Wan ders een milieuprobleem in zijn geheel afgewenteld op een na tuurgebied. Vogelbescherming Nederland is fel gekant tegen de aanleg van een windmolenpark langs de Afsluitdijk. Directeur E. Wan ders vreest dat de molens een te grote schade aan de vogels zullen toebrengen. De plannen zijn voor hem een schoolvoor beeld van de foute manier waarop de rijksoverheid met de Waddenzee omgaat. Vogelbescherming heeft in principe niets tegen windmo lens, maar ze horen volgens Wanders niet thuis in de Wad denzee. Uitgestrekte landbouw

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5