Een Bond-girl met literaire aspiraties TV- WEER Sportverdwazing 57 Nieuwe kandidaat Big Brother model van castingbureau Groningse legt drama over muiterij op de Batavia bloot VRIJDAG 5 NOVEMBER 1999 C 0 E N T A A R Hans Blankert, voormalig werkgeversvoorzitter, is de nieuwe 'spits' van de sportkoepel NOC*NSF. In die functie volgt hij tussenpaus Joop van der Reijden op, die de opdracht had in anderhalf jaar tijd de overkoepelende sportorganisatie een nieuw zakelijk elan te ge ven. NOC*NSF had namelijk met de affaire rond de kroonprins en het daaruitvoortvloeiende vertrek van Wouter Huibregtsen een tu multueuze periode achter de rug. Bij de geldschieters, de belang rijkste doelgroep van deze lobbyclub, was een hoop 'goodwill' ver speeld. Blankert heeft bij zijn eerste optreden als president van NOC'NSF meteen een gooi gedaan naar de felbegeerde titel van Nederlands superbobo, nu nog in handen van IOC-lid Anton Geesink. Blankert verlangt namelijk dat prinsjesdag, de dag waarop de rijksbegroting wordt gepresenteerd en de Gouden Koets uitrijdt, enkele weken naar voren wordt geschoven. Waarom? Zodat hij, de kroonprins, de bij sport betrokken bewindslieden en alle andere superbobo-ti- telkandidaten in alle rust de opening van de Olympische Spelen in Sydney kunnen bijwonen. Wat is namelijk het geval? De opening van de spelen staat gepland op 15 september, toevallig ook nog eens de verjaardag van Blan kert. De derde dinsdag van september valt ongelukkigerwijs op 19 september. Dat betekent dat een belangrijk contingent van de Ne derlandse delegatie tribunezitters in Sydney terug moet naar het verre vaderland voor een verplicht nummertje in Den Haag. En een ingelast retourtje Australië is volgens Blankert een te grote aanslag op het uithoudingsvermogen van onze sportbestuurders. Nee, iaat dan maar de rest van Nederland zijn agenda trekken voor een nieuwe afspraak met de koningin. Los van de vraag of het staatsrechtelijk überhaupt mogelijk is de datum van prinsjesdag zo maar te verzetten, is het voorstel van Blankert te gek voor woorden. Hoe verzint een man van zijn kali ber zoiets? Blijkbaar is sportverdwazing, een kwaal waar overigens hele volksstammen aan lijden, een besmettelijke en ongeneeslijke ziekte. Eenmaal aangestoken slaan bij de nationale en internatio nale sportbestuurders de stoppen helemaal door. Sport verbroe dert! Weg met de VN, leve het IOC! Cruijff for president! Wat leverde 50 jaar tv op? Mr. J. Cats, minister van onderwijs in de jaren vijftig, vreesde al in het prilste begin van de televisie waar het met ons en dat kastjekij- ken heen zou gaan. Waarschuwend sprak hij het volk toe: 'Laten wij tijd voor onszelf houden. Laat het huisgezin niet worden be heerst door deze techniek'. Hij zei het bij de uitzending van het eer ste W-journaal in 1956. Het fragment werd gisteren getoond in het programma 'Rondom Tien' dat ging over de vraag wat vijftig jaar televisie had opgeleverd en wat er met dit medium in de toekomst zal gebeuren. De Nederlander kijkt nu gemiddeld bijna drie uur per dag w, dat is een uur meer dan tien jaar geleden. En met de toenemende vergrij zing zal dat alleen maar nog meer worden. Een mevrouw van de Stichting Zuinigheid met Stijl (in dit land is voor alles een stichting en de vreselijkste namen worden daarbij ontworpen) meldde dat één uur kijken per dag op jaarbasis betekent dat je negen werkwe ken voor het scherm doorbrengt. Moeten we weer terug naar heel vroeger toen er per week een w-loze avond was? Van degenen die per internet op deze vraag reageerden was 52 procent voor en 48 procent tegen. Aad van den Heuvel meent dat de w ons leven nog altijd verrijkt: 'Al zappend zie je de mooiste programma's'. Zo kab belde 'Rondom Tien' voort. Er zaten tal van aardige gegevens in, maar veel samenhang kon ik er niet in ontdekken. Iedereen riep maar wat. Wat de toekomst betreft waren de 'deskundigenniet al te optimis tisch. Er komen nog meer laagdrempelige programma's dan nu al het geval is en dure series van hoge kwaliteit als 'Oud Geld'zullen steeds minder worden geinaakt. Over een x aantal jaren zal iedere kijker via internet zijn eigen w-programma kunnen samenstellen, zo is de verwachting. Dat werd door sommigen zeker niet als iets verrijkends gezien: 'De saamhorigheid zal erdoor verdwijnen'. Daarmee wordt bedoeld dat mensen straks nauwelijks nog over het zelfde kunnen praten. Maar dat geldt met al die zenders nu feitelijk ook reeds. En de werkelijk grote evenementen zal iedereen in de toe komst ongetwijfeld ook in zijn eigen programma stoppen. Wat dat aangaat zal er nauwelijks verschil zijn met de huidige praktijk. Gelachen werd er ook nog in dit verder ernstige programma. Een man vertelde dat hij twintig jaar geleden zijn toestel letterlijk van twee hoog uit het raam had gesmeten nadat hij om vier uur 's och tends op de bank wakker was geworden en de w op 'sneeuw' stond. Aan die w-loze periode was nu een eind gekomen: met zijn nieuwe vriendin was ook een w-toestel zijn huis weer binnengekomen. Leuk was ook de vrouw van middelbare leeftijd die zo ongeveer aan alle quizzen die Nederland 1 -2-3 rijk is, had deelgenomen. En met succes, want ze had daarmee haar hele ameublement kunnen ver nieuwen. Guur herfstweer Het was gisteren, na een bewolkte start opnieuw een tamelijk zon nige en rustige herfstdag. Station Bloemendaal kwam daarbij nog tot een maximum temperatuur van bijna 15 graden, zeer zacht voor begin november. Vanmorgen was er nog veel sluierbewolking en daardoor werden de minima iets gedempt. In het rustige weerbeeld komt vannacht een grondige verandering. Een depressie die nu over het zuiden van Schoüand ligt, trekt erg langzaam zuidoostwaarts de Noordzee op en komt zondagmorgen aan bij het IJsselmeer. De storingen eraan verbonden zullen van nacht en ook morgen ons weer bepalen.Vannacht betrekt het van het westen uit en valt er flink wat regen. Na middernacht krijgt de regen een meer buiig karakter en onweer is niet geheel uit te slui ten. De zuidelijke wind waait vrij krachtig in het binnenland en krachtig aan de kust met vooral aan zee windstoten. In het tweede deel van de nacht ruimt de wind naar zuidwest en neemt even iets in kracht af. Wind en regen beletten dat het afkoelt en veel kouder dan een graad of 7 in het binnenland en 9 aan de kust wordt het niet. Morgen overdag blijft het zwaar bewolkt met regelmatig regen of buien. Er is nog een kleine kans op onweer. De wind ruimt verder naar west en 's avonds zelfs naar noordwest. De wind neemt toe tot vrij krachtig of krachtig en zeer krachtig aan de kust. Boven zee staat dan een tijd een stormachtige wind kracht 8. De aangevoerde lucht is koud met maxima rond 9 graden landinwaarts en iets boven graden in het westen. Zondag wordt het minder guur. De depressie vult dan sterk op en trekt verder zuidoostwaarts. De wind wordt dan stilaan zwak en draait uit eindelijk overal naar noordoostelijke sector. Er blijft meestal nog veel bewolking en eerst is er nog kans op wat regen of een bui, maar tegen het einde van de dag wordt het droger. De tempera tuur gaat iets omhoog en komt rond 11 of 12 graden uit. JOHANJAQUES» De echte Deckers: bundeling columns uit de Viva Daphne Deckers. Vooral bekend als presentatrice van Big Brother, ex-fotomodel en echtgenoot van Richard Krajicek. Minder bekend is dat de Muiderbergse (30) ook schrijft. Columns in de Vi va bijvoorbeeld. Maar ook gedichten en verhalen. Een interview met de schrijfster Daphne Dec kers. „Ik zal niet ontkennen dat ik enige literaire ambities heb." MILLENNIUM,, nog dagen Op het verzoek voor een vraag gesprek over haar schrijver schap gaat Deckers maar al te graag in. Naar haar zin wordt in interviews met haar veel te vaak voorbijgegaan aan haar schrijf arbeid. „Het is vaak vragen naar de bekende weg. Richard, dochter Emma, mijn verleden als Bond-girl, Big Brother, het passeert allemaal de revue. Al leen mijn werk als columniste blijft vaak onbesproken. En dat vind ik jammer, want als co lumniste kan ik echt mezelf zijn. Wat ik schrijf, is zoals ik het bedoel. Ik heb helemaal de regie in eigen handen. Ben ik op de televisie afhankelijk van anderen, als schrijfster ben ik de baas. En dat geeft een geluk zalig gevoel." Aanleiding voor het gesprek met Deckers is het verschijnen van De echte Deckers, een bun del columns die ze voor Viva schreef. Na Mijn leven als foto model het tweede boek van haar hand. Volgens de uitgever bevat De echte Deckers 'eerlij ke, verrassende en soms ont roerende stukjes' over het leven in al zijn facetten. „De inhoud van de columns va rieert van ervaringen in mijn jeugd, mijn leven als fotomodel en mijn activiteiten voor televi sie. Ik ben iemand die in princi pe over alles schrijft. Er zijn maar weinig onderwerpen die ik mijd. Belangrijk is wel dat de Viva-lezers zich ermee kunnen identificeren. Want zij zijn im mers mijn doelgroep. Gelukkig worden mijn stukjes door hen gewaardeerd. Want een beter compliment dan de vraag van lezers om mijn columns te bun delen, kun je natuurlijk niet krijgen." Deckers zegt in haar columns open en eerlijk te zijn. „In mijn stukjes neem ik geen blad voor de mond. En tot op zekere hoogte geef ik mezelf ook bloot. Zo heb ik een haast legenda risch gebrek aan zelfvertrou wen, maar dat wil niemand ge loven. Dal gevoel kun je in een column heel goed uitleggen. Daphne Deckers: „Ik heb zeker literaire aspiraties, al besef ik terdege dat het voor mij heel preten tieus is het woord schrijfster in de mond te nemen." foto gpd Zoals ik ook vaak inga op mijn vermeend glamourleven. Men sen denken altijd dat als je met je gezicht op de tv verschijnt, je niet naar de wc moet. Ik denk dan ook dat het goed is dat le zers je via de columns zien als een gewoon mens." Deckers, die eerder columniste was voor Flair en De Limbur ger, beseft maar al te goed dat ze haar column in de Viva waarschijnlijk niet gehad zou hebben als ze geen 'bekende Nederlander' was geweest. „Ik ben twee jaar geleden door de redactie gevraagd omdat ik bekend was. Punt uit. Maar dat hoeft nog niet direct te beteke nen dat mijn stukjes geen ni veau hebben. Als dat het geval was geweest, was ik al lang af geserveerd. Nee, mijn schrijfar beid heeft zeker niveau, daar ben ik zeker van. Ik heb dan ook zeker literaire aspiraties, al besef ik terdege dat het voor mij heel pretentieus is het woord schrijfster in de mond te ne men." „Een columniste is immers nog geen schrijfster. Zoals het ook gevaarlijk is om uitvoerig uit te weiden over mijn andere schrijfactiviteiten. Ik heb in het verleden in een interview eens gezegd dat ik bezig was met het schrijven van een kinderboek. Ie wil niet weten hoeveel uitge verijen mij toen benaderd heb ben om het uit te geven. Dat dus nooit meer. Als ik iets uit gegeven zou willen hebben, stuur ik het eerst onder een an dere naam op. Het lijkt me vre selijk als mensen mijn gedich ten of verhalen yrillep, uitgaven, alleen omdat Uc Dapnne Dec kers heet. Bovendien, ik heb het afgeleefd ril 'n ariibltiës VÜï 'dé daken te schreeuwen. Ik geniet van wat ik nu heb. Misschien is een column in de Viva wel het hoogste haalbare voor mij. De toekomst zal het leren." RENS MULLER» De echte Deckers, haar beste columns uit de Viva, uitgeverij Tirion, ƒ14,95. Nog 57 dagen en het n ;1 we millennium breekt Reden voor deze krant1 in een dagelijkse serie rug te kijken op belang gebeurtenissen die pla y grepen op correspond rende data in de afgelt 1000 jaar. Deze week: nov 1570: Allerheiliger vloed; 2 nov 1985: Ock»( in de ruimte; 3 nov 19 3x in eigen doel; 4 nov 1973: eerste autoloze dag; 5 nov 1605: busla verraad; 6 nov 1919: et j regelmatige radio-uitz ding. 5 NOVEMBER 1605 Remember, Remember, T Fifth Of November. Gedei denk, de vijfde november, beginregels van het lied o\|.j het Engelse buskruitverrai n klinken vandaag weer voli ,r aan de andere kant van de Noordzee, waar eenmaal) jaar een levensechte pop verbrand, vreugdevuren o en en vuurwerk de lucht De vijfde november, 'Guy kes-day', herinnert aan de in 1605 dat ene Guy Fawk Engelse parlement tevergf r probeert op te blazen. Ho precies in elkaar heeft gesi is nooit helemaal duidelijl worden, maar algemeen g t men ervan uit dat hij een is die de protestantse koni James I om zeep wil helpe 1( Maar als de zesendertig vj 1 buskruit onder het parlen e gebouw zijn neergezet, wi Fawkes ontmaskerd. Echt en uitgerekt, een verzoel vergiffenis haalt niets uit slaagt hij erin zo lang te z dat andere samenzweerd kunnen ontkomen. Het is slechts een schrale troost, riuari van het jaar daarop Fawkes het parlementsgel opnieuw, maar de afreken die plaatsheeft is niet de hem gewenste. Afgemat d de folteringen wordt hij ei genover terechtgesteld. M z'n naam leeft voort. In ee feestdag nog wel. HENK RUUL» Een van de twee nieuwe kan didaten die het huis van het Veronica-pro gramma Big Brother dinsdagavond betra den, is met behulp van een castingbureau uitgezocht. Dat heeft Veronica bevestigd. Dergelijke bureaus leveren op basis van een groot be stand modellen, acteurs en figuranten voor onder meer reclame, tv-series en films. Volgens Veronica was het de eerste keer dat een casting bureau is geraadpleegd. Voor het programma hadden zich duizenden mensen aange meld. De makers van Big Brother besloten het aantal deelnemers zelfs uit te brei den van acht naar negen, omdat er te veel geschikte kandidaten zouden zijn om een keuze uit te maken. Volgens Veronica was het re servebestand niet uitputtend genoeg. „We kijken ook naar hoe de groepssamenstelling eruit ziet. We hebben niet zozeer op uiterlijk geselec teerd, als wel op type", aldus een woordvoerster. De kandidaat Anouk is af komstig van het gerenom meerde bureau Moeder An ne Casting. Mededirecteur De Laat zegt vorige week be naderd te zijn door de ma kers van Big Brother, een dag nadat twee kandidaten het huis verlieten. „Niet iedereen die zich had aangemeld, was per direct beschikbaar, dus hebben ze gevraagd of wij eens mee konden denken over nieuwe kandidaten. Maar ze waren absoluut niet op zoek naar acteurs of actri ces. Anouk is gewoon een van onze modellen." Volgens producent Römer maakt Anouk wel kans op een deel van de hoofdprijs wanneer ze de resterende dagen in het huis blijft, maar krijgt ze geen geld voor de deelname op zich. „Ze is in het huis gekomen op dezelf de contractuele voorwaarden als de andere kandidaten. Ze heeft, weliswaar in versneld tempo, ook dezelfde testen ondergaan." ANP» Op het Beacon Island voor de kust van West-Australië zijn tot dusver vijf skeletten opgegra ven die getuigen van het drama dat zich afspeelde na de stran ding van het VOC-schip Batavia in 1629. De daarop volgende bloedige muiterij kostte aan 125 opvarenden het leven. Archeologe Juliette Pasveer (36) uit Groningen leidt de grote ex peditie van het Western Austra lian Maritime Museum. „Er moet op Beacon Island en het nabijgelegen Traitors Island veel meer te vinden zijn", zegt Pasveer. „We hebben op Beacon Island een massagraf ontdekt waarin tien personen liggen. We gaan ervan uit dat het leden van het predikanten gezin Bastiensz zijn. Dat werd - op de oudste dochter na - door de muiters gruwelijk ver moord." De Batavia verging in 1629 op de koraalriffen van de West-Australische kust toen het schip met 341 opvarenden op weg was van Amsterdam naar Batavia (het huidige Jakarta). Zo'n 300 mensen wisten zich in veiligheid te brengen op Beacon Island waarna koop man Jeronimus Comelisz met handlangers een eigen konink rijkje uitriep en ruim honderd mede-opvarenden vermoord de. Pasveer probeert met de Au stralische autoriteiten nieuwe fondsen aan te boren om het onderzoek te kunnen voortzet ten. „Het drama van 370 jaar geleden beroert de Australiërs nog altijd. Ik heb goede hoop dat we het vervolgonderzoek fi nancieel rond kunnen krijgen." Internet Afgelopen dinsdagmiddag deed ik mee aan het radio programma Het Debat. Het ging over de vaste boe kenprijzen. Tegenover mij zat Felix Cohen, directeur van de Consumentenbond. Hij herhaalde wat hij al in de Consumentengids had geschreven: via internet kun je boeken goedkoper aanscluiffen dan via de boekhandel. Waarop de boekhandelaar die ook deelnam aan het debat vertelde dat al die boek- verkopers op internet verlies lijden. Maar als zij verlies lijden: waarom blijven ze dan toch boe ken verkopen? Het antwoord daarop is: als u bijvoorbeeld een boek over auto's via internet bestelt, wordt u meteen geregistreerd als autofreak. Uw naam komt in een bestand. En zo'n be stand wordt duur doorverkocht aan autofabri kanten die gericht de markt willen bewerken. Idem als u boek over kamperen bestelt. Of over tuinieren. Of over kinderspeelgoed. Het verlies dat de internetaanbieders lijden op de producten die zij aanbieden wordt gecompen seerd doordat zij adresbestanden kunnen aanleg gen die zij duur kunnen doorverkopen. Via een bestelling op internet gooit u uw privacy volledig MAARTEN 'T HART te grabbel. U geeft tal van gegevens prijs. Waar u woont, wat het nummer van uw bank- of giroreke ning is, wat uw voorkeuren zijn, ofu snel betaalt of een rekening een poosje laat liggen. Aan de hand van uw postcode kan men nagaan of u in een rijke of ar me buurt woont. Als uw gegevens geregistreerd zijn, kan men u heel gericht gaan bewerken om u ertoe over te halen allerlei producten aan te schaffen die u eigenlijk helemaal niet wilt hebben. En dat is dan nog maar één facet van clit Big Brother E watching you-syndroom! Met de beschikbare gegevens kun je ook nog allerlei andere kanten uit. Hadden de Duit sers in de Tweede Wereldoorlog reeds de beschikking gehad over internet, ze hadden alle Joodse medebur gers in een ommezien via de website kunnen traceren. Wat is dat toch allemaal griezelig! Je surft vrolijk op het net, en al je gangen worden niet alleen nagegaan, maar bovendien geregistreerd. Je verstuurt e-mails naar alle windstreken, maar misschien worden die wel stiekem meegelezen door de providers, of ergens Onderweg naar huis, na Het Debat, dacht ik: wat merkwaardig dat Felix Cohen desondanks zo enthou siast is over het kopen van boeken via internet. Kom ik thuis, sla ik de krant open, en op welke grote kran tenkop valt mijn oog? ConsumentenbondWinkels op internet deugen niet. In het artikel lees ik dat 87 pro cent van de internetaanbieders 'geen privacywaarbor gen heeft en dat 'acht procent van de bestelde artike len niet aankomt,'en dat er geen 'niet-goed-geld-te- rug-garantie is.'En wat zegt Cohen? 'Wij moeten gaan vechten in de digitale wereld. Vechten in de digitale wereld? Een uur eerder had ik hem nog horen zeggen dat het zo onrechtvaardig is dat internetbezitters boeken wel goedkoop kunnen aanschaffen, terwijl de intemet-ontbeerders alleen in dure boekwinkels terecht kunnen. In het boekje van Wouter van Oorschot De vaste boe kenprijzen en de losse flodders van de Consumenten bond wordt Felix Cohen een droogstoppel genoemd. Maar watje ook van Batavus Droogstoppel uit Max Havelaar van Multatuli kunt zeggen: toch niet dat hij ooit met twee tongen spreekt. Droogstoppel heeft 'een onkreukbare liefde voor de waarheidMisschien heeft Cohen die ook, maar de vraag is: welke waar heid dan? Dat 't zo reuze aantrekkelijk is boeken via internet te bestellen, of dat de winkels op internet niet deugen? Verklaar u nader, Felix Cohen. MENSELIJK* Het Amerikaanse fotomodf NA NICOLE SMITH wil eer jard uit de erfenis van haar 1995 overleden man, de ok ron J. HOWARD MARSHAln Smith beweerde gisteren v e rechtbank in Los Angeles Marshall haar altijd had be dat ze de helft van zijn bez gen zou erven. Marshalls PIERCE bestrijdt dit. Mars leerde de toen 24-jarige Sr die eigenlijk Vickie Lynn M hall heet, in 1991 kennen zij als danseres in een strip l( club in Houston werkte. Eef" later werd Smith beroemd Playmate, model in spijker kenreclames en actrice huwden in 1994 en veertif maanden later overleed Mi op 89-jarige leeftijd. Schalk gen over het door hem nagi^ vermogen lopen uiteen tus j miljard en 1,5 miljard guldjj Voor de rechtbank erkende j, Smith dat zij de belofte vaiy ex-man niet op schrift heefj gaf zij toe niemand andersL de afspraak te hebben vertf' Namens de familie Marsha*, toogde Pierce dat zijn stief j" der tevreden moet zijn metu cadeaus die zijn vader haar^ gegeven: een grote ranch, <L huizen, een auto en voor mc nen dollars aan juwelen. Ooit Russisch roulette gesp" zoals in de film THE DEARr TER? Dat kan nu met de gej perde kogels van PATTY w in Engeland. Onder de naa Russisch roulette deed heil gelse bedrijf elf chocoladejf gels, gevuld met een bonbcT ling in een ronde doos. De pi twaalfde is gevuld met eenlr vervalste rode chilipeper, (lij deelnemers aan het spel dij aan een kartonnen magazijj vervolgens de kogel op te ei Wie de verkeerde pakt, blaj zijn kop eraf, meldt het be| subtiel op de verpakking, tieme millennium feestspeji een woordvoerder van het' drijf. In Engeland mag het hit heten, in Nederland is shot' nog niet te koop. Er z;e wel contacten zijn met defei korf. Ir

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2