Kamer eens met cultuurnota Dans is geen wetenschap, het is een gevoel' Zondag naar de WoonMall. Cultuur Kunst ZC Peter Dijkstra dirigeert oordachte Mis van Bach Traantje bij 'Ja Zuster, Nee Zuster' A hnllanrl rtanrp fpQti\/pl LVCredden of rustig laten verzuipen? Moord in de museumzaal PLLm^LIUILLR IMJ feuls wint Trouw Publieksprijs ;tfrdam Het boek 'Mevrouw mijn moeder' van Yvonne juls is gisteren uitgeroepen tot Boek van het Jaar 1999. Bijna .000 lezers brachten een stem uit. Ruim 17 procent van hen os voor Keuls. Aan de prijs is een bedrag van 15.000 gulden rbonden. Andere genomineerden voor de prijs waren dit jaar ider anderen Harry Mulisch, Isabel Allende en A.C. Baantjer. up van 't Hek won met 'Fax' in de categorie bundels, 'Het tament' van John Grisham werd het spannendste boek, in de briek mens en maatschappij won H.M. Kuitert met 'Jezus: na- enschap van het christendom'. Marianne Fredriksson, win- res van het Boek van het Jaar 1998, won met 'Simon' in de ca- >orie vertaalde romans en verhalen. itroën stop met film-sponsoring 11 isterdamAutomerk Citroën trekt zich terug als sponsor in de iderlandse filmwereld. Het bedrijf stak sinds 1994 per jaar ïler nnen' in bijvoorbeeld het International Filmfestival Rotter- lQr m, Het Nederlands Filmfestival in Utrecht en kleinere pro- cties. De sponsoring wordt eind dit jaar gestopt op last van lini t hoofdkantoor in Parijs. Volgens een zegsman wil 'Parijs' de n Dmotie van het automerk centraal gaan regelen. Voor het In- Tiational Filmfestival Rotterdam komt de mededeling van Ci- r »ën als een koude douche. Het evenement komt niet in ge er ar. Het festival, dat al over krap drie maanden begint, is wel jte arstig op zoek naar een nieuwe geldschieter. „Het gaat niet zeer om het geld, maar vooral om de faciliteiten", aldus een lordvoerster van het festival. Het bedrijf leverde twintig auto's zo'n 2000 gasten te vervoeren. Citroën stak behalve de au- jaarlijks zo'n 100.000 gulden in het Rotterdamse festival. muziek recensie lidy van der spek r I NI ert Ho^e Messe van ®acb door het rdorps Kamerkoor olv. Peter Dijk- Sm v Anabela Coelho Marcos, so- Lisinka de Vries-Schuring, zzo, Robert Getchell, tenor, Mare bas-bariton en het Barokorkest 48 met oninklijk Conservatorium Ge- rd gisteravond, Pieterskerk, Leiden 1. 996 waagt dirigent Wim van uwen met zijn Leiderdorps lerkoor zich voor 't eerst Bachs Hohe Messe; gewor- in de ruimte met een vor- dedljke afloop. Anno 1999 mt de nieuwe dirigent Peter stra de draad met het verle- weer op, schuurt, poetst, nenlelt de 'samenvatting' van meest waardevolle dat Bach omponeerd had op het ng 1 1 van de vocale kerkmuziek: Wo leroemde Mis in b klein, ster Dijkstra heeft deze mis razen als onderdeel van zijn lexamen koordirectie aan Koninklijk Conservatorium, eravond was de generale re- GraJitie, zes november zal Dijk- 'gewogen' worden in de Ierse kerk in den Haag. En r ik vermoed, niet te licht randen worden. Licht was de overigens wel; en ingeto- hier en daar opmerkelijk jzaam, wars van groots ver- 1, niettemin imponerend, ijkstra heeft voor een min of •r authentieke uitvoerings- ;tijk gekozen. Hij combi- rt hiervoor een weliswaar oorlijk versterkt kamerkoor het Barokorkest van het linklijk Conservatorium, sa- ïgesteld uit studenten van afdeling Oude Muziek en rarische Uitvoeringspraktijk. de solisten (waarvan er e wegens ziekte zijn vervan- hebben bepaald geen lboyante operastemmen, aderen (wellicht?) het ba- on S isi w gn De hele uitvoering getuigt van doordacht intelligent vak manschap. Tempi zijn zorgvul dig gekozen, dynamiek span nend opgebouwd, rusten geraf fineerd getimed, soms zelfs een weinig té gewild. Je zou zeggen: ideaal in alle opzichten. Onte genzeggelijk wordt er intens, bijzonder knap, indrukwekkend gemusiceerd, maar voor mij ontbreekt, op enkele plaatsen na, het bruisende, extraverte element. Dat heeft veel te ma ken met het gebruik van au thentieke instrumenten. De klank is verfijnd en welhaast spiritueel, met name van de beeldschone flauto traverso I, maar beduidend te klein voor de hoge, diepe Pietersruimte. Er moet nogal eens worden bijge- stemd, m^ar dat kan de enge, regelmatig onzuivere, stoterige klank van de corno da caccia (een soort hoorn zonder ventie len) niet verhinderen. Boven dien raakt het koor van deze onwelluidendheid enigszins op tilt waardoor 'Cum sancto spiri- tu' niet direct pittig en alert op gang komt. Kracht en vrijheid verrassen in het 'Sanctus-Osanna-Bene- dictus', en 'Dona nobis pacem'. Dijkstra laat het Sanctus won derbaarlijk mooi veren, alle stemmen zweven en zwerven. De dynamiek zwelt mysterieus aan en als een schaduw ver glijdt de klank weer. Hier doet Dijkstra iets heiligs, iets ondefi nieerbaars! De sopranen zijn doorschij nend licht, maar hebben na de pauze duidelijk meer pit en vi taliteit. Het Leiderdorps Kamer koor kan bijzonder trots zijn op haar alten. Het kruidige colo- riet, de vitale inzetten, de heel lichte vibratie in samenzang (na de pauze jammer genoeg net iets te veel) geeft vooral het eer ste deel van dit prachtig monu ment de meeste glans. Amsterdam Het had natuurlijk een feestje moeten zijn, de presentatie van een koffer vol herinneringen aan 'Ja Zuster, Nee Zuster*. Maar door het recente overlijden van Hariy Bannink kreeg die bijeenkomst gistermiddag in de Amsterdamse Brakke Grond een wat ander tintje. Even was er zelfs overwogen de bijeenkomst wat meer ingetogen te laten zijn, maar de familie van de componist wilde dat het door zou gaan. Harry had er immers zo naar uitgezien. En zo ontstond een mooi warm feestje waar soms voorzichtig een traan op viel. Een feestje met veel mooie woorden over de unieke samenwerking tus sen schrijfster Annie M.G. Schmidt en com ponist Harry Bannink. Die naast zoveel mooie cabaret- en musicalnummers ook in 1966 de unieke jeugdserie 'Ja Zuster, Nee Zuster' opleverde, over een 'rusthuis vol her rie'. Het publiek werd doodstil bij het zien van Leen Jongewaard en Hetty Blok, die als Gerrit en zuster Klivia dat onwaarschijnlijk mooie duet 'Duiffies' zongen. De liedjes met een ongehoorde eenheid van tekst en muziek le ven nog bij de mensen, dat bleek ook toen Hetty Blok na alle speeches en het overhan digen van de eerste exemplaren aan Flip van Duin en Monique Bannink, respectievelijk de zoon van Annie en de dochter van Harry, wat liedjes uit de serie ging zingen. Het publiek mocht meedoen en daarom had ze wat tek sten uitgedeeld. Maar daarmee onderschatte ze al die mensen. Moeiteloos zong iedereen mee: 'De kat van ome Willem', 'Mijn opa', 'Een stekkie van de fuchsia' en noem ze maar op. Zelfs de coupletten die niet op papier stonden kwamen vlot uit de kelen en spon taan klonk waar nodig een tweede stem. Een mooiere hommage hadden Annie en Harry niet kunnen krijgen. En dan was er natuurlijk dat koffertje waar het om te doen was. Het bevat een boek met veel foto's en de verhalen van alle twintig af leveringen. Daarnaast is er een liedboek met alle 58 liedjes, zijn er twee cd's met die lied jes, waaronder twintig die nooit eerder zijn uitgebracht. Op 24 december gaat bij het RO Theater een toneelversie van de serie in pre mière. Dan met Loes Luca als Zuster Klivia. FOTO GPD/ROLAND DE BRUIN D66 en GroenLinks bekritiseren werkwijzeVan der Ploeg De Tweede Kamer is het in grote lijnen eens met de uit gangspuntennota 'Cultuur als confrontatie' van staatsse cretaris Van der Ploeg van Cultuur. In die nota is het Ac tieprogramma Cultuurbereik opgenomen, dat rond de 131 miljoen gulden gaat kosten. Daarvan is 50 miljoen bedoeld voor sterkere programmering en het bereiken van een diverser publiek. den haag anp De Kamer vroeg zich gisteren tijdens een overleg met de be windsman echter af of die 131 miljoen gulden wel gedekt is. Iedereen kreeg vast een kopie uit de tas van de staatssecreta ris, waarin de dekking van het door hem als 'indicatief be stempelde bedrag werd gege ven. Het geld moet onder meer komen uit het Regeerakkoord, uit de cultuurbegroting, uit ren te op het aankoopbudget Wet Behoud Cultuurbezit, uit zoge noemde 'herschikkingen' van gelden en verschuivingen van subsidies. Vooral Dittrich van D66 had moeite met de gang van zaken: ,,De staatssecretaris moet met de Kamer, die het beleid moet controleren, niet zo omgaan." Ook Halsema van GroenLinks, die een tekort van 34 miljoen heeft bespeurd, had kritiek: „Het gaat van 'u moet er maar op vertrouwen dat het goed komt.' Dat kan zo niet." Er staat echter nog niets vast, bleek uit de woorden van de bewindsman: „De uiteindelijke uitgaven worden pas vastge steld bij de Cultuurnota voor de periode 2001-2004, dus over een jaar. Er zullen nooit uitga ven worden geaccordeerd waarvoor geen dekking is." Van der Ploeg beloofde nog wel een 'nette' vorm van zijn indicatie ve begroting aan de Kamer. De hele Kamer hamerde op kwaliteit als voornaamste prio riteit voor het verdelen van gel den. D66-woordvoerder Dit trich is bang dat de kwaliteit bij Van der Ploeg een 'onderge schoven kindje' is. Breed leeft de vrees dat met het streven om meer publiek te bereiken ver vlakking zal optreden, maar Van der Ploeg is ervan over tuigd dat dat niet zal gebeuren. „Als iets geen hoge kwaliteit heeft komt het sowieso niet in aanmerking voor subsidie." Atsma van het CDA toonde zich, net als Dittrich, lichtelijk ongelukkig met wat hij ziet als een al te nadrukkelijke regelge ving voor de kunstsector van bovenaf: Van der Ploeg „wil or kest, dirigent en componist zijn, maar hij zou een toneel knecht moeten zijn: onmisbaar en het liefst ook onzichtbaar." Van der Ploeg wees tijdens het overleg nog het gerucht van de hand dat het fonds voor de Scheppende Toonkunst zal worden opgeheven. 'd centrale thema op Holland Dance Festival haag hanneke van den berg d val: heel veel passie. Het festival heeft de titel 'From time to time' meegekre gen. Het thema 'tijd' komt in el ke voorstelling terug. Er wordt zowel naar het verleden als naar de toekomst gekeken. Het historische perspectief komt naar voren in het ballet 'Le Chant du Rossignol' uit 1925 van de beroemde choreograaf Balanchine, dat wordt uitge voerd door het Monte Carlo Ballet. Daarnaast is er ook een voorstelling waarin de nieuwste visuele technologie samensmelt met dansbewegingen in een voorstelling van de Canadese groep PPS-Danse. Uit Neder land komen onder meer Beppie Blankert en het Nederlands Dans Theater, die ieder op ei gen wijze het thema in hun choreografieën hebben ver vlochten. Heel bijzonder is het optre den van het Amerikaanse gezel schap 'The Trocks'. Het geheel uit mannen bestaande dansge zelschap kijkt met een forse knipoog naar4 het klassieke bal let. Humor en parodie voeren de boventoon in hun voorstel lingen. „Dansers nemen zich zelf vaak heel serieus. Hier kan ook om dans gelachen worden en dat maakt het meteen alle maal een stuk minder zwaar", aldus Wuersten. Toen hij de programmering aan het invullen was, lette hij volgens eigen zeggen vooral op kwaliteit en niet op de nationa liteit van de gezelschappen. Toen de contracten waren gete kend, werd hij zich er pas van bewust dat de meeste buiten landse groepen uit de VS en Is raël kwamen. „En toen bedacht ik dat dit toch wel erg grappig was, want juist in deze landen is tijd een heel belangrijke factor, maar wel bij beiden op een heel an der vlak. In de VS is het motto 'tijd is geld'. Er zijn daar voor dansers geen goede voorzienin gen, dus alle dansers hebben wel een paar bijbaantjes, omdat ze anders niet rond kunnen ko men. Ze trainen dus een paar uur per dag heel gediscipli neerd en gaan er dan weer als een haas vandoor omdat ze el ders geld moeten verdienen. Die haast en tegelijkertijd die ongelofelijke gedisciplineerd heid werken door in hun dans bewegingen." ,,'In Israël heeft tijd weer een heel andere waarde. Omdat de politieke situatie daar zo ge compliceerd is, leven de meeste Israëliërs volgens het principe: 'morgen kan het allemaal voor bij zijn'. Dus zit er bij de dan sers heel veel passie in, wan hoop bijna. Dat levert weer heel aparte chorografieën op." Het thema 'tijd' intrigeerde me en ik hoop dat het mensen nieuwsgierig heeft gemaakt. Maar zo'n thema kiezen is net als een maaltijd koken. Je kunt zeggen dat het kip is, maar ik kan niet bepalen hoe het smaakt. Daar heb ik geen enke le invloed meer op. Zo geldt het ook voor dit festival. Ik hoop dat het smaakt." Programma Holland Dance Festival: 11 nor-. PPS-Danse, Nederlands Dans Theater II 12 nov- Rita Steinberg. PPS-Danse. Ne- chef jan rijsdam. 071-5356444, plv. chef caroline van overbeeke 071-5356440 Het gaat niet goed met het Leids Visser dj's noemt en geen optre- Vrijetijds Centrum (LVC). Het dende bands die de toon zetten aantal bezoekers loopt terug, het in het LVC. Veelzeggend. Alhoe- centrum kampt met een tekort u>el, onder ingewijden is al lang aan vrijwilligers en het gebouw bekend dat ook de programme- aan de Bree straat verkeert in deplorabele staat. Een nieuw imago (compleet met nieuw logo) en een bescheiden verbouwing, komend voor jaar. moeten het LVC van de ondergang red den. zo maak ik op uit een interview in deze krant met LVC-directeur Ruud Visser. Inhoudelijk zit het volgens Visser wel goed met het LVC. De jaren zeven tig-uitstraling van het ge- bouw is volgens hem de belang rijkste reden waarom mensen wegblijven. Ik denk dat het in houdelijk helemaal niet goed zit en dat de jaren zeven tig-uitstra ling van de LVC-directeur en - bestuurslid Delemarre een an JAN RIJSDAM ring van het LVC een kwij nend bestaan leidt en bands niet zelden begin nen te spelen met tien man/vrouw in de zaal. Kortom: het LVC is een soort disco theek gewor den, met ah doekje voor het bloeden een podium (het zolderca fé) voor een groep jong- bejaarden, of zo u wilt ou dere jonge ren. Publieks trekkers ah De Kast en Caesar staan bij de buren (Stadsgehoorzaal, Bac chus), waarom ook niet. En om de beste dj's in huh te halen voert het LVC een verbeten strijd met discotheken in Leiden en wijde omgeving. Ik wens het dere reden zijn waarom het niet LVC graag toe dat het succesvol goed gaat met het Leidse poppo dium. Ah ik Visser in hetzelfde interview over de steevast afge laden discotheek In Casa hoor zeggen: „Dat boeit me niet. In Casa h een commerciële dheo', krijg ik sterk de indruk dat hij bezig is met een achterhoedege vecht. Visser lijkt op een popar tiest die niet gedraaid wil wor den op een commercieel radio station. De LVC-directeur wordt kennelijk nog geplaagd door een vieze smaak in de mond ah een tent als de zijne commercieel ge rund moet worden. Over de ja ren zeventig gesproken- De werkelijkheid is dat het LVC op het gebied van dhco- party's (swingavonden, in eufe mistisch L VC-jaren-zeventig jargon) al lang de concurrentie is aangegaan met dhcotheken als In Casa en dat het poppodi um aan de Breestraat onder de poppodia in Nederland al lang geen rol van betekenh meer speelt. Vhser zegt het in het in terview zelf: Qua muzikale ver- h in die strijd, want Leiden heeft te weinig discotheken. Al leen: ah het dj's zijn die inhou delijk en qua muzikale vernieu wing de toon moeten zetten in het LVC, en niet de podiumacts, dan zie ik niet zo in wat het ver schil nog is met de op commer ciële leest geschoeide Liquid Party's in In Casa of elders. Het maakt de vraag actueel of het LVC gered of juist opgeheven moet worden. Lees: of er op ter mijn nog wel een nieuw gebouw moet komen, zoah voorzien in het Aalmarktplan. Die vraag is niet populair onder de linksige bestuurders die in het Leidse po litieke en culturele wereldje de dienst uitmaken. Toch h het een reële vraag of de gemeente een nieuwe LVC-dhcotheek moet subsidiëren. De overheid pleegt in het algemeen die culturele voorzieningen te stimuleren/subsidiëren, die niet opgewassen zijn tegen de druk van de markt. Daar valt ook, wat men doorgaans noemt, de nieuwing waren we altijd 'top of betere popmuziek onder. Nu het the bill' om vervolgens i adem de voormalige LVC-dj's L- Dopa en Jozo ah voorbeeld te noemen 'die allebei gerenom meerde namen zijn geworden in de Melkweg en de voormalige Roxy.' Het is veelzeggend dat LVC zich terug lijkt te trekken als poppodium, en zich steeds meer profileert ah dhcotheek, is het misschien zinvol de podi umfunctie straks ook onder te brengen bij de Stadsgehoorzaal, uitgebreid met een kleinere zaal. derlands Dans Theater II, Anat Da- nieli/Barak Marshall 13 nov: idem 14 nov: Intro Ensemble voor de leugd, Michael Schumacher, PPS-Danse 16 nov: Les Ballets de Monte Carlo (met Ned. Ballet Orkest) 17 nov: Les Ballets de Monte Carlo, Beppie Blankert. Time Frames 18 nov: Beppie Blankert, Time Frames, Complexions 19 nov: The Trocks, Beppie Blankert, Time Frames, Complexions 20 nov: The Trocks, Beppie Blankert, Michael Schumacher, Complexions 21 nov: Intro Ensemble voor de Jeugd 23 nov: The Breathing Show (Bill T. Jo nes), Johan Greben 24 nov: The Breathing Show, Johan Greben, Mayumana 25 nov: Nederlands Dans Theater I, Mayumana 26 nov: Nederlands Dans Theater I, IT Dansa/De Rotterdamse Dansacade- mie, David Parker The Bang Group, Mayumana 27 nov: idem De voorstellingen vinden plaats in het Lucent Danstheater, het Theater aan het Spui, het Korzo theater, het Koninklijk Conservatorium en Zwembad De Regentes. Inlichtingen: 070-3616142. theater recensie han geurts Voorstelling 'Afraid of Red, Yellow and Blue' door theatergroep Toetssteen Ge zien 3/11, Boymans van Beuningen, Rotterdam Nog te zien aldaar: t/m za- Met het mes door het schilde rij en luisteren naar het geluid. Het doek spat open. Een moord? Met het mes in de rug van de toneelspeler. Bloed breekt door het overhemd. Een moord? Over het podium lopen terwijl een ander een voorstelling staat te spelen. Eert moord? Na het geruchtmakende 'Emily' pakt schrijver Ger Beu- kenkarqp van theatergroep Toetssteen nu de abstracte kunst aan met 'Afraid of Red, Yellow and Blue'. In een ver nuftig plot legt hij de link tus sen toneel en beeldende kunst. Het stuk speelt zich af in een museumzaal, en wordt in Boymans ook werkelijk in zo'n zaal opgevoerd. Nu en dan komt er een schrijver doorheen lopen die vertelt dat hij de uitvinder is van zijn per sonages. Die rol wordt weer gespeeld door Beukenkamp zelf, die dus zijn eigen tekst uit zijn hoofd heeft geleerd maar in feite de waarheid spreekt als hij zegt dat hij de schrijver is. Veel dubbele lagen kortom. Niet bang van rood, geel en blauw was de bediener van het mes. Bij Toetssteen een gestoorde dwaas met de vaste wil om zich te verzetten tegen de dictatuur van de abstracte kunst, aangenaam neergezet. We komen hem ironischerwijs tegen als suppoost, later als timmerman met een cirkel zaag, maar als hij eindelijk op nieuw toe wil slaan is een zwaar gefrustreerde museum- directrice hem voor. Het gevaarlijke rode kunst werk bleek bij nader inzien niet abstract, het was een baarmoeder, bloed, het was de doodsteek van al haar kunsttheorieën. Uiteraard kunnen we in alle personages de hoofdrolspelers herkennen van het snijfestijn in het Ste delijk Museum destijds. Leuk is de scène van de moeder van de kunstversnijder met de Amerikaanse reparateur die zo veel geld kreeg voor een kwast latex. De lekkere sensatie van het koninklijk huis krijg je niet als je over kunst gaat praten. The atergroep Toetssteen trapt in de klassieke val van theater makers die het over kunst gaan hebben en houdt te veel exposees, gedegen uitleg en snedige opmerkingen over ve le kunstinhoudelijke zaken, maar vergeet dat het daar op het toneel niet om gaat. Men sen willen we zien, die iets met elkaar hebben. Anders ge zegd: er is wel een schrijver maar er is geen verhaal. i WoonMall Alcxandriuni. W oor» m all .•r dan 50 woonspecialisten ALEXAN DR Kom zondag inspiratie opdoe U bent van harte welkom bij onderéén dak. Tot 14 november: expositie 'licht emotie'. D e grootste woon beleven is van Nederland. lag 16. Openbaar vervoer: NS- cn metrostation Rotterdai Zondag geopend van 12 t 17 (l Bel gra

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21