Brand Lissese molen mogelijk aangestoken We hadden onszelf niet meer in de Duin Bollenstreek 'Verenigd Noordwijk gaat met armoedebeleid aan de haal' laad Katwijk stemt in net begroting voor 2000 Provincie aan zet in kwestie-Bronsgeest Vier jaar cel geëist voor pillentransport touringcar ^an Wouwe en Ten Hove aan 'goed gesprek' aan BS; Van Paridon onder vuur over wijkbeheer Kleinvee te kijk in Katwijk Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/ 39,95 Inbreker op heterdaad betrapt unnRDWUK In de Pickéstraat in Noordwijk werd vannacht een 38-jarige Noordwijker betrapt bij een inbraak in doe-het-zelf- zaak Doeland. Een getuige had glasgerinkel gehoord en de poli tie gebeld. Die hield de man binnen aan. Automobilist rijdt door na aanrijding in i egom Hij zei nog wel sorry, maar reed vervolgens weg. De politie is daarom op zoek naar een bestuurder die gistermiddag Dp de Brouwerlaan in Hillegom vanuit parkeerstand een 10-ja- rig meisje uit die plaats op haar fiets aanreed. Het meisje hield er een pijnlijke en dikke knie aan over. Noordwijk haalt kleding voortaan op nnoRDWiJKNoordwijk gaat de kledingcontainers uit het dorp m der veer, 071-5356451. plv- chef wim van wanrooy, 071-5356452 CDA-voorman Salman wordt 'misselijk van opzetje' noordwuk job de kruiff verwijderen. Voortaan wordt oud textiel huis-aan-huis opge haald, samen met glas, papier en kunststof. Dat levert de ge meente naar schatting 46.000 gulden op, die besteed wordt aan de ondergrondse inzameling van andere afvalsoorten. Deze ver andering, die nog door de gemeenteraad moet worden be- crachtigd, is bedacht omdat aan de containers een aantal be swaren kleeft. Ze worden nogal eens beklad en in brand gesto ten, kleding belandt soms naast de containers in plaats van erin •n er zijn twijfels of de opbrengst wel bij goede doelen terecht- 0( comt. In het voorstel kunnen behalve VOAP, het bedrijf dat het elke twee weken gaat doen, alleen Noordwijkse organisaties zo als de Stichting Hulp ter plaatse aan kinderen in Kroatië, nog :en vergunning krijgen voor andere inzamelacties. Noordwijk zoekt door naar klaslokaal jooRPWiJKVoor de Noordwijkse ZMLK-school De Duinpieper vordt nog altijd een lokaal gezocht. Wethouder van onderwijs J. Smit vertelde de raadscommissie gisteren dat hij binnenkort weer een gesprek heeft met het bestuur van De Schapendel. Die 'nst ichool heeft volgens de formele berekeningen een lokaal leeg- itaan. Een eerdere poging om dat lokaal te claimen strandde in le raadscommissie, die vond dat Smit onvoldoende had over- egd met de 'getroffen' school. De onderwijscommissie meende e weten dat De Duinpieper zelfs twee of drie lokalen tekort - :omt, maar volgens Smit is die behoefte in ieder geval niet ge- laseerd op de cijfers. De Noordwijkse wethouder J. Smit van sociale zaken was er nog niet aan toe gekomen, maar zijn eigen partij Ver enigd Noordwijk komt nog deze maand met een voorstel om het ar moedebeleid uit te breiden. Dat kon digde VN-partijvoorzitter J. Elvader gisteren aan in een vergadering van de raadscommissie voor sociale zaken. In het voorstel gaat het om optrekking van de kwijtscheldingsnorm - het be drag dat iemand mag verdienen om nog voor kwijtschelding van gemeen telijke belastingen in aanmerking te komen - naar honderd procent van het sociaal minimum. „Ik word misselijk van dit politieke opzetje", reageerde CDA-leider V. Sal man, toen bleek dat Smit nog niet met een voorstel namens het college kwam. Die toezegging was tijdens de begrotingsvergadering namelijk wel gedaan. Smits verweer kwam erop neer dat het college niet voor decem ber met een voorstel zou kunnen ko men, en dat er van een 'opzetje' geen sprake was. Daar nam Salman echter geen ge noegen mee. Hij verweet VN ook dat het vorige week nog tegen een motie van£DA en RPF/GPV stemde, die on geveer op hetzelfde neerkwam als het voorstel waarmee VN straks goeie sier denkt te maken. „Ik hou best van poli tieke spelletjes, maar niet over dit on derwerp", besloot Salman. Uit de evaluatie van het armoedebe leid van de afgelopen twee jaar bleek dat nog altijd ruim de helft van de mensen die ervoor in aanmerking ko men, de voorzieningen niet gebruiken. Mensen waar de gemeentelijke afde ling sociale zaken contact mee heeft, kennen de regelingen wel, maar er is ook veel 'stille armoede'. De commis sie vroeg Smit om manieren te beden ken om meer mensen te bereiken. „Vroeger letten de melkboer en het bakkertje nog wel op", zei C. van Eg- mond (WD), die meent dat nu mis schien kerken en dokters de verborgen armoede nog zien. Andere suggesties waren het aanschrijven van verzor gingshuizen, maar er werd ook al ge waarschuwd dat meer reclame voor de regelingen ook tot meer 'profiteurs' kan leiden. ipln i gemeenteraad van Katwijk is steravond met een overweldi gde meerderheid akkoord ge- 30 an met de begroting voor 00. D66/Gemeentebelangen »ed dat volgens fractieleider J. ilngs 'met pijn in het hart', ndat de jeugdhulpverlening het jeugdbeleid in haar ogen nstig tekortschiet'. Groen- nks stemde als enige partij te- in de begroting. Fractievoor- tter M. Boland kon zich on- ildoende vinden in de prog- Dses en het gemeentelijke be id om ermee te kunnen in- emmen. Met de vaststelling van de be groting voor 2000 accepteert de gemeenteraad de verhogingen van de onroerend-zaakbelas- ting (OZB), de rioolrechten, de afvalstoffenheffing en de hon denbelasting. De OZB-belasting gaat met zeven procent om hoog. De rioolrechten stijgen volgend jaar van 60 gulden naar 74,50 gulden. De afvalstoffen heffing bedraagt in 2000 meer- persoonshuishoudens 441 gul den en eenpersoonshuishou dens 324 gulden. Nu kost die heffing respectievelijk 408 gul den en 300 gulden. De honden belasting gaat volgend jaar één gulden omhoog en kost dan 124 gulden. Noordwijk wacht op besluit Zuid-Holland FOTO WIM DIJKMAN De overblijfselen van de gisternacht tot op de grond toe afgebrande Zemelpoldermolen in Lisse. 'Voor veel Lissenaren is dit een enorme klap noordwijk job de kruiff Het wachten is op de provincie in de discussie over de bouw van de Noordwijkse wijk Brons geest en het alternatieve plan dat daarvoor bestaat. Wethou der R. Tummers zei eerder dat hij eind oktober het standpunt van de provincie over het plan voor Bronsgeest-Zuid en Of- fem-Zuid binnen zou hebben, maar zover is het nog niet. De meerderheid van de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening wil daarop wach ten, alvorens verdere stappen te nemen. Alleen De Combinatie pleit ervoor om het plan voor Groot-Bronsgeest aan te passen aan de wensen van de provin cie en vervolgens ter inzage te leggen. De actiegroep 'Bouwen Nu' heeft al een mogelijke verkave ling geschetst voor Groot- Bronsgeest. Daaruit blijkt dat, zelfs binnen de door de provin cie aangescherpte grenzen, in Bronsgeest-Noord nog een be hoorlijk aantal huizen kan wor den gebouwd. Met die inzet werken aan Groot-Bronsgeest zou volgens De Combinatie moeten op grond van het afge sproken 'tweesporenbeleid': het alternatieve plan onderzoe ken, en ondertussen volop doorwerken aan het oorspron kelijke. Van de andere partijen on derschrijven Noordwijks Belang en de WD dat pleidooi voor het tweesporenbeleid. Maar ze ne men genoegen met Tummers' uitleg dat, als het alternatieve spoor dood blijkt te lopen, er zonder vertraging weer voor het oude spoor (Groot-Bronsgeest) kan worden gekozen. „Als we op het moment dat we de pro cedure voor bouw in Brons- geest-Zuid ingaan, maar weten wat we willenmeent Tum mers. Volgens Van Rijnberk (De Combinatie) geeft die strategie wel degelijk vertraging. Hij vindt dat hoe eerder de bezwa ren tegen Groot-Bronsgeest, met de omgelegde Van Berckel- weg, binnen zijn, hoe beter. „Misschien valt het wel mee, of komen alle bezwaren op het zelfde neer." den haag/noordwijk rWUK peter blok Katwijkse burgemeester B. A|P' tl Wouwe en RPF-fractievoor- ter J. ten Hove knopen bin- nkort een 'goed gesprek' aan. nleiding daarvoor zijn op- rkingen van Ten Hove die lens de algemene beschou- ngen zei dat de raad regelma- buitenspel wordt gezet en de welstandscommissie te el macht bezit. Volgens Van Wouwe wordt raad 'zo goed mogelijk' geïn- rmeerd, waardoor 'welover wogen' besluiten kunnen wor- n genomen. Ten Hove vindt de gemeenteraad, 'als de euw£in het eindstation al nadert', ak geen nee meer kan zeggen ndat hij daarmee een plan 'in war zou schoppen'. De RPF- der vroeg zich gisteren hard- af wat zwaarder weegt: de :hnische adviezen van de ilstandscommissie of de ge ziens in de raad. burgemeester Van Wouwe igeerde daarop dat de me- van Ten Hove niet syno- im is aan de mening van de (WEld. „Als u iets niet mooi Al| idt, betekent dat nog niet dat hele raad dezelfde mening is igedaan." ileeg Wethouder T. Berkheij van ;el.( mtelijke ordening sprak orden van gelijke strekking, gde Ten Hove uit om de eerstvolgende procedures op het gebied van bouwen en wo nen van het begin tot het eind 'bewust' mee te maken. De fractieleider van de RPF noem de het besluit om de Boorsma- school te laten staan een voor beeld, waarbij de raad buiten spel is gezet. Berkheij vond dit een slecht voorbeeld. „Van de door Ten Hove veronderstelde bureau cratie en technocratie is geen sprake. Bij meerderheid van stemmen is besloten om de 'Boorsmaschool te laten staan. Dat is democratie. Daarnaast is ervoor gekozen om in de school woningen in de sociale sector te realiseren. Eveneens met meer derheid van stemmen." De brand die de zeventiende-eeuwse Zemelpoldermolen gisternacht verwoestte, is mogelijk aangestoken. Een eerder brandje in de molen en het feit dat kort voor de brand jongeren vlakbij de molen met aanstekers bezig waren, zijn voor de politie redenen om aan brandstich ting te denken. ren zich al enige tijd regelmatig op bij de molen. „Vooral op vrijdag- en zaterdagnacht is het er erg onrustig", aldus buurtbe woner J. van Stein. Voorlichter C. van Egmond van de politie Hollands Midden erkent dat jongeren steeds vaker bij de molen rondhangen. Daarnaast is de politie in de middag voor de brand door een verontruste bewoner gebeld, met de mede deling dat enkele jongeren op een speelplaats vlakbij de mo len met aanstekers in de weer waren. In mei van dit jaar werd door jongeren ook al een brandje gesticht in de molen, dat echter nauwelijks schade veroorzaakte: lisse peter groenendijk De brand kan ook zijn veroor zaakt door een defect aan het gemaal van waterschap De Ou de Rijnstromen. Maar volgens wethouder F. Prins van Lisse is die theorie onwaarschijnlijk, omdat de installatie van het waterschap zeer goed werd on derhouden. Het waterschap zelf heeft ook geen enkele melding van een defect of kortsluiting binnengehad. De technische recherche van de politie in Lis- se heeft een onderzoek inge steld naar de oorzaak van de brand. Volgens buurtbewoners houdt een groot aantal jonge- Wethouder Prins zegt dat wanneer brandstichting de oor zaak blijkt te zijn van het af branden van de molen, hij diep geroerd zal zijn. „Als jongeren inderdaad verantwoordelijk blijken te zijn voor de vernie ling van de molen, duidt dat op een totaal gebrek aan historisch besef. Ik zou dat zeer diep be treuren. Maar gelukkig is het nog niet zeker dat brandstich ting de oorzaak is." Prins zegt toch al buitenge woon bedroefd te zijn over de brand. „Lisse is één van zijn ar men kwijt. De Zemelpoldermo len was niet alleen een rijksmo nument, maar ook het symbool van de band tussen de polder en het dorp. Voor veel Lissena ren is dit een enorme klap." Bij het plan om de molen te herbouwen, zoals dat gisteren werd geopperd door E. Hoog kamer van de gemeente Lisse, plaatst Prins enkele kantteke ningen. „Je kunt een molen neerzetten, maar het rijksmo nument komt nooit meer terug. Daarnaast is de omgeving een slechte molenbiotoop, waar door subsidiëring van herbouw door het rijk waarschijnlijk niet zal plaatsvinden. Zoiets zou dan ook zeer kostbaar zijn." Nader overleg over eventuele herbouw heeft volgende week plaats. Voor het waterschap De Ou de Rijnstromen is de brand in elk geval een financiële strop. In de molen bevond zich een gemaal, dat door de brand on bruikbaar is geraakt. Het water schap is bezig om zo snel mo gelijk een noodgemaal in wer king te stellen. Het onthoudt zich van commentaar over de oorzaken van de brand tot de technische recherche het on derzoek heeft afgerond. J. Groot van het waterschap wil slechts melden dat het 'niet onmoge lijk' is dat een technisch defect tot de brand heeft geleid. rob onderwater Een 32-jarige chauffeur van een busbedrijf uit Noordwijk droomde van rijkdom. Van het besturen van een touringcar werd de inwoner van Heerhu- gowaard niet rijk. Dus gooide hij het over een andere boeg. Hij gebruikte op 19 juli van dit jaar zijn touringcar voor het vervoeren van een partij van 50.000 XTC-pillen naar Enge land. Die partij drugs bereikte Engeland niet. Verder dan Voorhout kwam chauffeur niet. Daar werd hij door de politie ingerekend. De officier eiste gisteren voor de rechtbank in Den Haag vier jaar cel tegen de man. Tegen een andere koerier, een 34-jarige Rotterdammer, eiste zij vijftien maanden. De Noordwijker werd voor zijn rit naar Engeland al een tijdje door de politie in de gaten gehouden. De man had te na drukkelijk zijn naam in het 'cir cuit' laten vallen om ook eens een 'spannend vrachtje' weg te kunnen brengen. Hij vond dat hij overal werd onderbetaald. Het vooruitzicht van een belo ning van 10.000 gulden om een partij pillen met een waarde van 2,5 miljoen gulden, in En geland af te leveren, sprak hem daarom zeer aan. Hij wist echter niet dat hij werd afgeluisterd door de poli tie. Die kreeg van justitie al in een vroegrijdig stadium toe stemming om dat te doen. De politie volgde de man op de be wuste dag naar Rotterdam, waar hij bij een wegrestaurant de tas van een tussenpersoon, de Rotterdamse koerier, kreeg. De buschauffeur verstopte de drugs vervolgens in de slaapca- bine van zijn touringcar, waar na hij zijn reis naar Engeland inzette. Bij de bedrijfsleiding van het touringcarbedrijf had hij nadrukkelijk gevraagd om een ritje alleen naar het Ver enigd Koninkrijk. Vol verwach ting reed hij met zijn bus de ga rage in Noordwijk uit om een paar kilometer verderop te wor den ingerekend. De rechter doet over veertien dagen uitspraak. katwijk •peter blok Volgens vrijwel alle Katwijkse partijen maakt wethouder J. van Paridon te weinig werk van het wijkbeheer. De wethouder is daarover gisteren tijdens de begrotingsraad onder vuur genomen. Ook werd haar ver weten dat de evaluatie van het proefproject wijkbeheer, in de buurt rond de kalkoven, te lang op zich laat wachten. Het CDA diende zelfs een motie in om Van Paridon tot spoed en actie te manen. Na de toezeggingen van de wethouder dat ze in de commissievergadering van april 2000 het proefproject wijkbeheer evalueert én dat ze op het gebied van wijkbeheer een positieve houding zal aannemen, trok CDA-fractievoorzitter H. van Duijn zijn motie weer in. Alle oppositiepartijen - PvdA, D66/Gemeentebelangen en GroenLinks - dienden daarop een amendement in met als belangrijkste doel om drie wijkmana- gers aan te stellen. Dat amendement haal de het niet. Dit betekende overigens niet dat de andere partijen weinig tot niets voor wijkbeheer voelen. Zij wilden echter 'niet voor de muziek uitlopen'. „Wij kunnen dit amendement niet steunen, omdat wij de evaluatie willen afwachten", zei CDA-leider Van Duijn. Indiener van het amendement, PvdA- fractievoorzitter J. Griep, was desondanks 'niet ontevreden'. „Er is op het gebied van wijkbeheer een aantal toezeggingen ge daan. Dat is meer dan ooit tevoren." ijnsburgers die familievete wilden beëindigen met vernielingen en bestorming van huis voor de rechter haag/runsburg de! tend omdat hun moeder was bele- ^n/u d, gingen vier Rijnsburgse familiele- i op 7 april vorig jaar hun gram halen 11 Katwijk. De beledigingen en pesterij van de familie waarmee zij al veertien ir in onmin leefden, moesten maar is voorgoed over zijn. Het viertal v >ng het huis binnen, pleegde vernie- ,en, mishandelde de bewoonster en g een aanwezige de stuipen op het vuile 'oor de rechtbank In Den Haag moes- sionf drie van de vier familieledentwee •sen en een broer; een andere broer liet verstek gaan - zich voor rechter Brunner verantwoorden voor hun da den. „Het had nooit mogen gebeuren", betuigden ze hun spijt. „Maar we waren zo kwaad, dat we onszelf niet meer in de hand hadden." De moeder van het viertal was in een Rijnsburgse supermarkt aangesproken door een lid van de rivaliserende familie uit Katwijk. Daarbij maakte de Katwijkse een beledigende opmerking over de zo juist overleden man van de Rijnsburgse. De moeder belde haar twee zoons en twee dochters, die daarop in de auto stapten en naar het huis van de Katwijk se familie reden. De deur werd niet opengedaan. Daar op werden allerlei voorwerpen, onder andere een accu, naar binnen gegooid. Uiteindelijk werd de deur geforceerd, waarna er een worsteling ontstond. Ver der werden diverse vernielingen ge pleegd. De Katwijkse bewoonster hield daar blauwe plekken aan over. De officier van justitie had weinig be grip voor de handelwijze van de familie. „Waarom bent u eerst niet gaan pra ten.". De oudste zoon (30): „Met die fa milie valt niet te praten." De oudste zoon stond ook voor een ander vergrijp voor de rechter. Op 26 ok tober '98 sloeg hij na cafébezoek een voorruit in van een passerende Rijns burgse automobilist. De man was in de drukte tegen zijn been aangereden, waarop de zoon in woede uitbarstte en met zijn blote hand de voorruit insloeg. De zussen (35 en 37) kwamen er voor de 'actie' aan de Noordwijkerweg op 7 april met een geldboete van van respec tievelijk 1500 en 750 gulden vanaf. Hun 35-jarige broer kreeg een voorwaardelij ke straf van 2 maanden opgelegd. De 30- jarige broer kreeg twee maanden gevan genisstraf opgelegd. De rechter bood hem aan om de gevangenisstraf om te zetten in 100 uur dienstverlening. Daar ging de Rijnsburger gretig op in. De rest van het kwartet werd bovendien veroor deeld tot het betalen van 4000 gulden schadevergoeding aan de slachtoffers. katwuk Zo'n 350 dieren zijn tot en met zaterdag te zien bij tuincentrum De Uiver in Katwijk aan den Rijn. Het gaat om ondermeer kippen, konijnen, ca via's, duiven en muizen. Het is de derde keer dat deze kleindiertentoonstelling in het tuincentrum wordt gehouden. De organisator is de Vereniging voor het veredelen van dieren KoPluKo, afdeling Katwijk en omstreken. KoPluKo bestaat al 64 jaar. FOTO TACO VAN DER EB

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19