Strijd tegen permanente bewoning Bewoners kunnen tweede auto niet kwijt 'Wij gaan nu door om een vergunning af te dwingen Raad eensgezind over Lange Voort Regio 11 K^r moet op z'n minst )odbestrating komen' orschoten '97: betere vang van allochtonen ZONDAG 7 NOVEMBER A.S. ZIIN Wl L GEOPEND VAN 11. UUR W.). ZIRKZEE B.V. CHEF ERNA STRAATSAAA, 071-5356437,PLV.-CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 ier bedreigt vrouw met mes :est De politie heeft een 13-jarige jongen uit Oegstgeest Iiouden, die op het Boerhaaveplein een 40-jarige vrouw n mes had bedreigd. De vrouw maakte een opmerking >t gedrag van een groep jongens, die bij de supermarkt 4 afstaken en rommel maakten. Een oudere man schoot iw te hulp. Toen de politie kwam waren de jongeren en ere man verdwenen. De politie kon de jongen evenwel en* inhouden op de Haaswijklaan. Tegen hem is proces-ver- S voor benzinestation HÜji youDEBos Snelservice Garage in Voorburg wil een ben- 3ce' ition openen op de hoek van de Dr. Kortmannstraat en 3 ya gemeester Detmersweg in Zoeterwoude-Dorp. Zodra wijs lekend is over de plannen van het bedrijf komen burge- >r en wethouders met een voorstel, beloofde burgemees- óopmanschap gisteravond in de gemeenteraad. ■Iiager Springschans stapt op ™4s! S. Palmen van kinder lijf de Springschans is it. Dat laat de ouder- sie van het Leiderdorp- irblijf van de particulie- ting Catalpa weten in uvvsbrief aan alle ou- Vroedt van de ouder- sie: „We hebben afgelo- iiaal dag in een gesprek met laten weten dat de situ- .oudbaar was. De com- ie met Palmen verliep *ezi stroef. In een periode te veranderingen, zoals taande verhuizing, ver- :e dat een hoop onrust. ;n maandag heeft Ca- ten weten dat Palmen ïwe betrekking heeft ge- rdagverblijf De Spring- schans was de afgelopen tijd veelvuldig in het nieuws na klachten over onder meer het inzetten van te weinig leidsters. Bovendien zijn twee slaapzalen door de GGD onbruikbaar ver klaard. Dat leidde tot onvrede onder ouders. De Vroedt: „Dat waren niet de enige problemen. Onze voornaamste kritiek betrof de wijze waarop Palmen met ou ders communiceerde. Of beter: niet communiceerde. Het is ie mand die spijkers met koppen slaat. Wat dat betreft was het een goeie. Want zo iemand heb je nodig in een hectische tijd. Maar de manier waarop hij met ons communiceerde was belab berd. Echt, de situatie was on houdbaar." Directeur C. van Zuijlen van Catalpa was vanmorgen niet bereikbaar voor een toelichting. rproblemen zijn niet de jroblemen in de Morse- :len van de wijk zijn nog liet bestraat, terwijl de al maanden vertraging ipgelopen. Bewoner Vis: onze aannemer gemeente de weg og niet toegewezen aan luwbedrijf. We hebben s geen weg, en geen dui- ïeid wanneer die er Dat is vervelend, want x „fitten we waarschijnlijk je winter nog in de bag ger. Geen bestrating betekent ook geen vuilniswagen, je kunt je wel voorstellen hoe dat er uit gaat zien. Er moet snel noodbestratïng komen." Eenwoordvoerder van de gemeente moet de bewoners teleurstellen: „Voorlopig zijn we nog bezig met het plaatsen van de damwand: grote platen die verticaal de grond ingaan. De verwachting is dat we in februari met het bestraten kunnen beginnen. Maar voor alle huizen liggen tegels, dus mensen kunnen altijd bij hun huis komen." |euj zo' vereniging Voorscho- wil allochtone jeugdle- 12 tot 18 jaar meer bij i betrekken. Daarbij gedacht aan integratie den er meer culturele activi- itga n het 'kweken van we begrip'. Een uitgewerkt er nog niet. Wel is er geweest met de ge- Die overweegt driedui- olden voor het project ten ikken. ten choten '97, voortgeko- i de t SVLV, Randstad Sport We 'schoten, heeft ongeveer he den. De afgelopen tijd 8 le vereniging er veel ent iij gekregen, onder wie ik aantal allochtonen, n een afspiegeling van gen tschappij. Met alle ups gro ns. Dat betekent dat je 'leen met sport moet uden, maar ook met al- ïdere zaken", legt voor- Kriek uit. „We willen bijvoor- zonden organiseren met JVoor iedereen, zodat saar beter leert kennen 1 en weer ook meer te comt over de verschik julturen. We willen dat IJlen goed in hun vel zit- ïochtonen en autochto- de I1 bij ons even welkom. er Isverstanden te voorko- laaf zeë niet dat zich pro- n 1 tussen die groepen itenpn- Die willen we juist ledf manier voorkomen." 1( zj wil ook niet dat in de ogp; van een bepaalde ndefvordt gewezen als zich rla Warmond niet bang voor processen Warmond moet geen enkele uitzondering maken, als het gaat om het illegale bewoning van een vakantiehuisje of een stacaravan. Ook mensen die al jaren permanent wo nen in vakantiehuisje moeten stevig worden aangepakt. Hierop drong een deel van de Warmondse politiek gis teravond aan bij wethouder J. van de Velde. Verder we zen de politici op het grote belang van het aantrekken van een ambtenaar, een 'handhavingscoördinator', die speciaal wordt belast met het houden van toezicht op de regels. Parkeeroverlast op de Berlagelaan. Parkeerperikelen in Morsebel SUZANNE BARBIER 's Avonds kunnen ze hun huis nauwelijks bereiken per auto en 's ochtends komen ze de straat niet uit. De verkeersperikelen in de H. P. van Berlagelaan in de Oegstgeestse wijk de Morsebel zorgen nu al voor flinke irrita ties bij de net gearriveerde be woners. Ergernis nummer één is de parkeerproblematiek in de laan aan de Haarlemmertrek vaart, die nog niet is bestraat. H. Vis, voorzitter van de ver eniging van huiseigenaren van appartementencomplex 14-20, vindt parkeren 'een ramp'. Hoop dat dat probleem snel wordt opgelost heeft hij helaas niet. „Als je kijkt naar het plan van de gemeente om de straat in te richten, weet je dat dat problemen blijft geven. Er ligt een voornemen om 'file' te par keren, waardoor je veel minder auto's kwijt kan dan wanneer je haaks parkeert." Reden van het plaatsgebrek is volgens Vis, dat de gemeente een norm van 1,3 auto per woning hanteert, ter wijl de meeste bewoners twee auto's hebben. Een voor het woon-werk verkeer en een voor thuis. „Dat is dan wel een luxe probleem, maar desalniettemin voor ons wel een serieus pro bleem. Twee wielen in het gras en je hebt een bon te pakken. De politie houdt geen rekening met het ruimtegebrek." De kopersgroep heeft zijn on genoegen al verschillende ke ren kenbaar gemaakt aan de ge meente, maar tot nu zonder succes. Voorzitter Vis: „Haar re actie is, dat het plan blijft zoals het is. Pas als de inrichting pro blemen blijkt te geven, willen ze het anders doen. Ik vind dat vreemd, want in de hele buurt is het slecht gesteld met de par keerruimte. Als je dat weet, doe je het nu toch meteen anders?" Voorzitter van de vereniging Haaswijk, C. Ouwerkerk, beves tigt dat de parkeerproblemen 'nijpend' zijn en daarom heeft Haaswijk de zaak al een paar keer aangekaart bij de gemeen te. „Eerder zagen we al proble men op de Aldo van Eycklaan en de Theo van Doesburglaan. Op de Van Berlagelaan kun je van te voren al zien dat het niet klopt. De gemeente erkent ook dat er te weinig parkeerruimte is, maar zij wil toch pas de reke ning opmaken als alles is afge bouwd, medio volgend jaar. Een deel van de miljoenen ex ploitatiewinst van de Morsebel wordt dan gebruikt om de pro blemen op te lossen. Wij vinden het jammer dat de gemeente langer aan de verouderde norm van 1,3 blijft vasthouden dan verstandig is. Het is het paard achter de wagen spannen." Wethouder G. van Eisen (ruimtelijke ordening) geeft toe dat de parkeernorm in Haas wijk 'wellicht naar boven bijge steld moet worden'. „Dat kan ook. Er is geld over uit de ex ploitatie. Als volgend jaar blijkt dat er problemen zijn, kunnen daar wat aan doen. Maar pas als we een goed overzicht heb ben." In tegenstelling tot Vis en Ouwerkerk vindt Van Eisen niet dat er sprake is van een tekort aan parkeerplaatsen in de Mor sebel. „Op sommige plaatsen is het druk, maar ik kan tal van plekken aanwijzen waar genoeg parkeerruimte is. Dan moet je wel een stukje lopen en dat vindt men vervelend." De parkeerproblemen aan de Van Berlagelaan wil Van Eisen niet beoordelen, omdat de laan nog in aanbouw is. „Dat is een overgangssituatie waar bouw- verkeer veel plaats inneemt en dat vind ik niet maatgevend voor de parkeerproblematiek." De gemeente Warmond is al een tijd bezig met het maken van beleid om permanente be woning van recreatieverblijven onmogelijk te maken. Van va kantiehuisjes en stacaravans mag maar een deel van het jaar gebruik worden gemaakt. Deze regel wordt in Warmond met voeten getre den. Bij het maken van een beleid stuit War mond op gro te problemen. Zo kan de gemeente voor hulp hierbij niet terecht bij de Ver eniging Nederlandse Gemeente (VNG) of de provincie. „In feite is er geen provinciaal beleid", aldus wethouder J. van de Vel de. „Bij de provincie zeggen ze: beginnen jullie maar met een beleid, als er een proces van komt, steunen we jullie." Aanpak van permanente be woning wordt bovendien be moeilijkt doordat dit door de gemeente zelf jaren oogluikend is toegestaan. „Uw voorgangers zijn niet opgetreden, daardoor wordt het voor u extra moei lijk", zei C. van der Zalm (PW) tegen wethouder Van de Velde. De Warmondse politiek vindt wel dat de gemeente één lijn moet trekken. Ook mensen van wie illegale bewoning jarenlang 'Mensen niet noodgedwongen in vakantiehuisje' door de vingers is gezien, moe ten worden aangepakt. Het idee om een 'peildatum' van 1 juli 1999 te hanteren, viel bij de meeste politici dan ook niet in goede aarde. „Het is niet goed om degenen die vóór die datum in hun recreatiewoning zijn ge trokken maar te laten zitten. Dan ga je het legaliseren", al dus K. van Kuijen (PW). „Die mensen wis ten destijds verdomd goed dat het recreatiewo ningen zijn." Voor mede dogen voelde ook PW'er Van der Zalm weinig. „Het is niet zo dat de mensen noodge dwongen wonen in hun vakan tiehuisje. Ik weet dat er mensen zijn die in Leiden een huis heb ben - een sociale huurwoning - die ze onderverhuren. Terwijl ze zelf heel goedkoop in War mond wonen in hun vakantie huisje." WD-raadslid J.Kwestro kon zich wel iets voorstellen bij een 'generaal pardon'. „Als je alles wilt terugdraaien wat er in het verleden is gebeurd, haal je je als gemeente een heleboel op je hals." Van der Zalm wees erop dat de gemeente niet bang moet zijn dat mensen naar de rechter stappen. „We moeten niet bang zijn voor een proef proces. Je moet als gemeente ook wat durven." toeten zich ook bij ons thuisvoelen iets negatiefs voordoet. „Er wordt op ons complex nog wel eens een fiets gestolen. Ook in dat opzicht zijn we een afspie geling van de maatschappij. Er moet geen sfeer ontstaan waar in meteen allochtonen als da ders worden aangemerkt." Voorschoten '97 lijkt het voorbeeld te volgen van Roo- denburg. Deze vereniging is vo rige week in Leiden-Noord be gonnen met het project 'Roo- denburg nog completer 1999- 2002'. Kriek: „Die club heeft erg veel allochtone jeugdleden, 53 procent, maar er zijn heel wei nig allochtone vrijwilligers. Daar is dót project op gericht. Wij zijn op een heel ander vlak bezig, het kweken van onder ling begrip. Daar willen wij ook de ouders bij betrekken en de assistent- complexbeheerder, iemand uit Somalië. Die kan aangeven wat er onder alloch tonen leeft en hoe het is om met autochtonen te werken." Sportwethouder P. den Har- tog noemt het een 'uitstekend initiatief, dat helemaal aansluit op de ideeën over de sportsti- mulering'. Of zoals P. van der Veer, beleidsmedewerker sport- stimulering en jeugdbeleid, het zegt: „Het past in de ontwikke lingen van de sport. Niet alleen bezig zijn met het bedrijven er van, maar de sport ook zien als middel om sociale contacten te bevorderen." Voorschoten 97 wil in de loop van volgend jaar begin nen. „We werken de plannen verder uit, zodra bekend is hoe veel geld de gemeente eraan wil bijdragen." Vlietstad Radio weer uit de lucht gehaald Vlietstad Radio uit de lucht is Zendpiraat Tony den Outer in zijn radiostudio, in de schuur achter een eengezinshuis in een doodgewone Voorschotense straat. foto mark lamers AFKE VAN DER TOOLEN Bewoners van een flatgebouw aan de Voorschotense Curiel aan zagen woensdagochtend een antenne naar beneden zei len, gevolgd door een complete radiozender. Van het dak ge gooid door de politie. De flatbe woners zullen gek hebben op gekeken. Want de piraten van Vlietstad Radio, de zender is werd opgerold, die wonen daar helemaal niet. „Lullig voor de bewoners", zegt Tony den Outer (niet zijn echte maar zijn DJ-naam). Hij is een van de drie mannen ach ter de achttien jaar oude illegale radiozender. En is woensdag, peuter als dekmantel voorop de fiets, zelf even poolshoogte gaan nemen van het oprollen van zijn hobby. Waarna hij de krant belde. „Omdat de politie er zo'n puinhoop van heeft ge maakt, willen we duidelijk ma ken wat ons drijft." Wat dan? ,,'t Is een stuk voor je eigen plezier natuurlijk. Maar we zijn veel se rieuzer bezig dan men nu waar schijnlijk denkt. We willen ple zier bieden aan de mensen." Vlietstad Radio brengt mu ziek. Dance, dance classics, Ita- lo, house. Tegenwoordig alleen nog maar in het weekeinde, omdat ze met banden moeten werken. Die elke vier uur, daar boven op dat flatgebouw, moe ten worden verwisseld. Hetgeen bij toerbeurt geschiedt. Of be ter: geschiedde. Het is nu al de derde keer in ruim een jaar dat Om ingetrapte deuren en boetes te vermijden hebben de drie dertigers de zender niet meer in huis, maar hebben ze - naar eigen zeggen - 's nachts per ladder het dak van de Cu rieflat veroverd. Het is overi gens niet voor het eerst dat de apparatuur van dat dak is ge haald. Dom toch, twee keer op de zelfde plek piraterij plegen? Den Outer lacht. „Welnee, juist niet!" Want wie verwacht dat nou? Mede-piraat Tom Verhoe ven (ook een DJ-naam): „Dat we weer zijn gesnapt komt al leen maar doordat flateigenaar Woonzorg merkte dat er illegaal stroom werd afgetapt, en daar aangifte van deed." Waarop de politie 'de spullen in beslag nam die verbonden zijn met het strafbare feit', aldus een woordvoerder. En dat terwijl die zender - volgens Verhoeven althans - misschien net zoveel elektriciteit trekt als één TL- lamp. „Ik wil best elke week een gulden op 't kastje leggen", zegt hij. „Maar ik heb met een paar bewoners gesproken, en die vinden dat het nu wel welletjes is geweest." Zelf vinden de piraten het he lemaal niet welletjes. Dat von den ze vóór deze laatste tegen slag nog wel. Ze waren van plan de eeuwwisseling aan te grijpen om te zeggen: het is mooi ge weest. Maar nu, nee, nu gaan ze juist dóór. Niet om iedereen te gen zich in het harnas te jagen, maar om eindelijk een vergun ning af te dwingen. Ze zijn er wel trots op dat ze de laatste pi raat in de regio zijn, maar ze willen graag een vergunning. Om niet bij de muziek alleen te blijven hangen, maar ook lo kaal nieuws te kunnen brengen. De jaarmarkt op en gesprekjes met de mensen maken. De wet houder interviewen. Dat soort dingen. Het leek de mannen leuk, en nog nuttig ook. Die vergunning, zegt Den Outer, is hen een paar jaar gele den door de gemeente Voor schoten door de neus geboord. „Er was ons van alles beloofd. Daar willen we wel aan mee werken, zei de wethouder. Maar wat bleek: de vergunning was ineens vergeven aan Hol land Centraal. Die streken de subsidie op, met de belofte twee uur per week aandacht aan Voorschoten te besteden. Nou, dat doen ze hoogstens een uur." Den Outer verzekert dat Ra dio Vlietstad (99.2 FM) zeer binnenkort weer in de lucht is. Verhoeven is daar niet zo zeker van. Ze moeten toch weer een mooi nieuw plekje zien te vin den. In zijn radiostudio, in de schuur achter een onopvallend eengezinshuis in een doodge wone Voorschotense straat, laat Den Outer een professioneel Vlietstad-jingletje horen. Van de zolder is hij verdreven: de kinderen werden er wakker van. „Wat ben je aan het doen, pa?" „Niets. Ga maar weer naar bed." t 2 Specialist *>EN Lamr nlle'; i teak, zitcomfort en verlichting mmenschansweg 138, (in het pand van Zirkzee woninginrichters) 00-18.00 uur - Donderdag koopavond - Maandagochtend gesloten '71-5766013 - E mail: info@oldinn.nl, Home page: http.//www.oldinn.nl WONING- EN PROJEKTINRICHTING Tel. 071-5323848 OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER De gemeenteraad heeft gisteren unaniem ingestemd met het nieuwe plan van aanpak voor de modernisering van winkel centrum Lange Voort en omge ving. Dat betekent dat architect Willem Jan Hagg van RPHS Ar chitecten uit Voorburg aan de slag kan met het ontwerpen van een aantal varianten, waaron der een variant zonder parkeer garage. In het voorjaar kiest de raad het definitieve ontwerp. Na de onduidelijkheid in de raadsvergadering van 1 juli, waarin werd besloten 'dat alles nog kon worden besloten', en een rumoerige commissiever gadering in september, was de sfeer gisteravond in de raads zaal opvallend eensgezind. De leden van de het bewonersco mité Klankbordgroep Lange Voort zaten in groten getale op de publieke tribune, maar ont hielden zich van commentaar. „We hebben hard geknokt en nu zijn we uitgepraat. Het woord is aan de raad", legde G. Kanngieser van het platform uit. Wethouder G. Van Eisen, die zijn afwezige collega M. Smits - loo verving, benadrukte dat alle partijen 'een streep onder het verleden' moeten zetten en voortaan 'met open vizier' moeten communiceren. Alle fracties betuigden steun aan de wethouder en zeiden op deze nieuwe weg te willen doorgaan. Het overlegplatform, waarin ook enkele leden van de Klank bordgroep Lange Voort zitten, staat achter de keuze voor de architect.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17