Kleumen tussen keizerspinguïns Rijp en Groen Boom en paal Andersoortig tuinblad Amborella alleen nog op eiland Vruchtloze Pepino VRIJDAG 5 NOVEMBER 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 02: Overtuigd geraakt van de zin en het nut van een boom in de tuin, hoe klein dan ook? Dan zullen we het nu hebben over de juiste manier van planten. Im mers het is heel belangrijk om een boom met stam goed te planten, want het is ei genlijk een gods wonder dat de zwaar gehandi capte wortels het toch maar klaar spelen om die hele boom van top tot teen te voorzien van wa ter en voeding. Een wonder te vergelijken met de moderne wonderen als in ternet en E-mail zou ik zo willen zeggen. Dat kan alleen als ze de kans krij gen om zich goed te hechten aan de aarde waaraan ze dit alles moeten onttrekken. Rust is hiervoor noodzakelijk en die krijgen ze alleen als we voorkomen dat de boom niet letterlijk met alle winden meewaait. Daarom zetten we tegeüjk met de boom een stevige paal in de grond, op vijftien centimeter afstand en zo dat de meest voorkomende wind de boom niet tegen de paal laat kletteren. Te zijner tijd worden boom en paal met een brede rubbe ren band of gewoon met een nylon kous aan elkaar bevestigd. Maar eerst moeten we gaan planten. Daarvoor maken we op de bestemde plaats een kuil, groter en dieper dan de wortels. De paal gaat er ook meteen in en wordt desnoods met een stevige hamer vastgezet in de grond. Dan gaat de boom erin en worden de wortels weer af gedekt met goede GREET BUCHNER compost. Vooral geen mest en zeker geen verse mest van dieren daarvan zouden de wortels kunnen verbran den. Als dat gebeurd is, dan wordt de kuil opgevuld met de aarde die we eruit heb ben gegraven. Bedenk wel dat iets dieper planten een even tuele groei stimu leert en iets min der diep planten groeiremmend werkt. Als alles goed op zijn plaats staat dan wordt de grond nog extra goed aange stampt. De wor tels kunnen niet stevig genoeg in de grond komen te zitten. Daarom wordt ook bij nat weer nog flink wa ter gegeven om vooral de aarde tussen de fijne wortels te spoelen. Moch ten er konijnen in de buurt zijn dan kan men de stam eventueel nog beschermen met wat kippengaas, maar in de meeste stadstuinen zal dat niet nodig zijn. Tij dens een zeer droge perio de in het voorjaar is water geven van belang om de kostbare boom een kans te geven. Dat geldt trouwens ook voor de eerste zomers als het wortelgestel nog niet op volle toeren draait. Nu we het toch over het planten van bladverliezen de bomen hebben gehad, nog een kort woord over bladverüezende struiken die ook rond deze tijd met succes kunnen worden ge plant en verplant op bijna dezelfde manier. Ook voor struiken geldt dat de wortels stevig in de grond verankerd moeten raken. Of het allemaal gelukt is zien we pas volgend voor jaar bij het zwellen van de knop pen. De toenemende belangstelling voor tuin en een groen balkon heeft niet alleen een groot aan tal tuinrubrieken maar ook veel tuinbladen tot gevolg gehad. Aangezien het huidige tuinie ren meer dan eens ontaardt in het twee maal per jaar volladen van een karretje in het dichtst bijzijnde tuincentrum, liefst met zeventig procent anorga nisch materiaal zoals hout, steen en blik en dertig procent echte planten (dat wijzen de statistieken uit) haken veel ver halen over tuinieren in op deze trend. Zo niet TP de TuinPlant, een nieuw blad door de samen stellers getypeerd als alweer zo'n blaadje. TP onderscheidt zich evenwel van bestaande bladen niet alleen door de uit voering, namelijk simpel papier in plaats van kostbaar hoog glans, maar ook door de uitvoe ring en gedegen informatie over planten en foto's van andere u PATRICK VAN MEERSHOEK dan luxe droomtuinen. Bij de besproken tuinaanleg ligt de klemtoon op de beplanting en niet op veel terras en nog meer steen. Kortom een blad dat net iets anders is dan de luxe uitge voerde tuinbladen. (G.B.) Pinguïns vormen het onder werp van het nieuwe boek van Frans Lanting. De befaamde natuurfotograaf maakte in de afgelopen jaren drie reizen naar het leefgebied van deze bijzon dere vogels. Zo kampeerde Lan ting vier weken op het pakijs van Antarctica om bij veertig graden vorst de keizerspinguïn op foto vast te leggen. „Nee, dat is niet echt leuk om te doen." Het nieuwe fotoboek van Frans Lanting staat bol van de pin guïns in alle soorten en maten, maar het heet toch gewoon Pinguïn. Het enkelvoud is be wust gebruikt, vertelt de gelau werde natuurfotograaf, om nog maar eens aan te geven dat elk dier een afzonderlijk individu is. „Het grote publiek vindt: een pinguïn is een pinguïn, punt. De mensen weten niet dat er wel vijftien soorten pinguïns zijn. En elke soort heeft zijn ei gen trekken. De driftige, kort aangebonden rotspinguïn op de Falklands heeft niets ge meen met de doodkalme, stoï cijnse keizerspinguïn op Ant arctica. En los van deze soort gebonden eigenschappen heeft elk dier ook nog eens een eigen geschiedenis en een eigen ka rakter. Dat probeer ik met mijn werk te laten zien. Ik wil de cli chés over dieren doorbreken." In Pinguïn doet Frans Lanting verslag van zijn, zoals hij het zelf graag noemt, persoonlijke ontmoetingen met de bijzonde re vogels. Op de Falkland-eilan- den fotografeerde hij kleine pinguïnsoorten zoals de ezels pinguïn en de rotspinguïn. De grote koningspinguïn was het doel van Lantings reis naar het onherbergzame eiland Zuid- Georgië. De derde expeditie ging naar Antarctica, waar de fotograaf erin slaagde om onder zeer barre omstandigheden het leven van de majestueuze kei zerspinguïn vast te leggen. De vier weken op de Zuidpool le verden een reeks verbluffende foto's en verhalen op. Lanting zelf spreekt van een hoogtepunt in zijn loopbaan. Onderscheidingen Die loopbaan bracht Frans Lan ting in de afgelopen decennia naar zo'n beetje alle uithoeken van de planeet. Van de Galapa- gos-eilanden naar het Amazo ne-gebied, van de Afrikaanse savanne naar de duinen van Westvoome, waar de jonge stu dent economie zijn eerste foto's maakte. Inmiddels woont en werkt de 48-jarige Nederlander al bijna twintig jaar in Santa Cruz in de Verenigde Staten. Hij De stoïcijnse Kiezerspinguins nemen na veel strijd uiteindelijk samen de kreeg er een echtgenote, een accent en een handvol hoge onderscheidingen op het ter rein van de natuurfotografie. Het handelsmerk van Frans Lanting is de intieme foto, het dier van dichtbij. „Dat kost tijd. Ik houd er niet van om ergens even snel een plaatje te maken. Ik ga ook nooit meteen fotogra feren. Ik neem de ruimte om eerst rustig rond te kijken en te ontdekken wat zich allemaal af speelt. Pas daarna pak ik mijn camera." Het verblijf op Antarctica was in veel opzichten een hachelijk avontuur. Bij een temperatuur van veertig graden onder het vriespunt moest de fotograaf zijn-werk doen. Met een nylon koepeltent als uitvalsbasis en Amerikaanse onderzoekers wij zen een kleine heester aan als de voorloper van alle bedektza- digen. Deze heester, Amborella, komt heden ten dage alleen nog voor in Nieuw-Caledonië, een eilandengroep ten oosten van Australië in de Stille Oce aan. De grote tak in het plan tenrijk van bedektzadigen ken merkt zich door het bezit van bloemen met stamper en meeldraden en van zaden die (bedekt) in vruchten zitten. Amborella bloeit met crème kleurige bloemen en bezit rode vruchten. De Amerikanen ko men in hun speurtocht uit bij Amborella door vergelijking van bepaalde, lang bewaard geble ven stukjes DNA (genen). Uit hun onderzoek blijkt ook dat waterlelies tot de oudste be dektzadigen (of angiospermen) behoren. (bron: Science van 29 oktober) twee koffers met apparatuur zocht Lanting elke dag opnieuw het gezelschap van de keizers pinguïns. En elke dag opnieuw was dat een gevecht tegen de berusting. Lanting: „Je wordt traag in zulke moeilijke om standigheden. Het lichaam wil niet meer, het brein wil niet meer. Alles zegt: laat ik vandaag maar lekker in mijn tentje blij ven liggen. Dan ga je praten te gen jezelf. Zo van: je bent hier slechts vier weken, misschien is vandaag de dag waar het om gaat, die wil je toch niet mis sen? En dan ga je toch maar weer de kou in. Het is niet leuk om te doen." De ontberingen op het pakijs van Antarctica brachten Lan ting een diep respect bij voor de keizerspinguïn, het enige le vende wezen dat zich thuis voelt in deze bittere kou. „Ik was er in de zomer met veertig graden vorst, maar in de winter kan de temperatuur er wel da len tot honderd graden onder het vriespunt. Geen mens houdt dat vol, maar deze bij zondere dieren kunnen dat wel." Enthousiast vertelt Lan ting over de pinguïnkolonie, die zich elke winter op dezelfde plaats verzamelt voor het broedseizoen. Die plek bevindt zich tientallen kilometers land inwaarts. De voorbereidingen voor het broeden beginnen in de strenge winter, opdat de jon gen in de zomer een voedselrij ke zee aantreffen voor een opti male start van het pinguïnle ven. Het broeden van de keizer spinguïn is een verhaal op zich. Het vrouwtje legt een enkel ei en geeft dat over aan het man netje. Het vrouwtje gaat terug naar zee, het mannetje blijft achter op het pakijs om het ei in de twee koudste maanden van de poolwinter uit te broe den. Lanting: „Vanwege de koude vormen al die mannetjes samen een drom van duizen den pinguïns. Ze kruipen zo dicht mogelijk tegen elkaar om zo min mogelijk warmte te ver liezen. Het heeft iets van een rugbyscrimmage. Om het ei te beschermen tegen de kou dra gen de vaders dat op de voeten, twee maanden lang. Tijdens het broeden wisselen de pinguïns ook nog voortdurend van plaats, zodat de dieren in de buitenste rijen zich weer kun nen opwarmen in het midden van de groep." Wanneer de eieren na twee maanden uitkomen, zijn de mannetjes uitgehongerd. Van de veertig kilo lichaamsgewicht is doorgaans de helft over. Juist in deze fase keren de vrouwtjes weer terug van zee om de ver zorging van de kleine pinguïns over te nemen. „Dat gaat meestal gepaard met enorme vechtpartijen", vertelt Lanting. „De mannetjes piekeren er niet over om het jong zomaar over te dragen. Maar omdat ze zo verzwakt zijn, hebben ze geen schijn van kans. Dus maken de mannetjes, meestal kruipend, op hun beurt de lange tocht naar zee om aan te sterken. Dat kan soms wel een week duren. Maar daarna worden de taken eerlijk verdeeld en gaan de ou ders om de beurt naar de zee om voedsel te halen voor hun jong. Die tocht wordt ook steeds korter. Tegen de tijd dat het jong klaar is om naar zee te gaan, is het pakijs zover afge smolten dat het water niet ver weg meer is." Weken wachten Juist vanwege de onvoorstelba re omstandigheden van het ge bied behoren de foto's van de kolonie keizerspinguïns tot de mooiste in Pinguïn. Het con trast is groot tussen de eindelo ze ijsvlakte met zijn gure sneeuwstormen en de sierlijke pinguïns met hun prachtige kleuren. En het desolate pool gebied krijgt bijna iets van een vrolijke kinderspeelplaats als twee ouders zich over hun kui ken buigen, zoals een andere opname laat zien. „Dat is nou zo'n foto waarop ik al die weken zit te wachten. Je hoopt dat het gebeurt en je hoopt dat je er op dat moment klaar voor zult zijn. Het is een verschrikkelijk lieve foto, ook omdat je weet dat het leven zich op deze plek afspeelt op het scherp van de snede. Want driekwart van de kuikens haalt de zomer niet." Een andere be dreiging ziet Lanting in het broeikaseffect. De keizerspin guïns hebben him ingenieuze broedsysteem afgestemd op het smelten en groeien van het pakijs. „Pinguïns hebben kou nodig", zegt Lanting. ,,Als het echt warmer gaat worden in het poolgebied, zijn de gevolgen niet te overzien. Als het ijs snel ler smelt, zakken de jonge pin guïns in het water voordat ze daar klaar voor zijn. Het is een serieus probleem." Minder moeite heeft de foto graaf met een nieuw fenomeen op Antarctica: de toeristen die zich voor tienduizenden gul dens naar het poolgebied laten vervoeren voor een unieke va kantie. „Dat loopt wel los. Ik vind het prima dat elk jaar op nieuw een groepje mensen ge lukkig wordt van een bezoek aan Antarctica. Uiteindelijk is het misschien zelfs goed voor de bescherming van het gebied. Want als je er geweest bent, ben je voor de rest van je leven am bassadeur van Antarctica." Grote Waternave blijkt woekeraar De Grote Waternavel, ooi horizontale klimop genoi een tropische vijverplant Zuid-Amerika. Een aanta geleden verscheen hij in landse tuincentra. De pl< zorgt echter voor grote pi men: het is een woekeraa andere planten verdringt zuurstof in het water verl Behalve particuliere vijve 5 heerst de plant inmiddels sloten, riviertjes, kanalen waterpartijen. De plant b waterbeheerders handen werk. Ook watersportliefl bers en vissers hebben la de Grote Watemavel, die velden in het water maal meters breed en tientalle meters lang. Waterschappen maken t kosten om het plantje ra tel en al te verwijderen. leen het uit het water hal het spul kost geld, maar omslachtige verwerking planten. Het kost tijd om groen te drogen voordat I kan worden verbrand. Gf storten of verwerken tot post geeft problemen om plant verontreinigingen water heeft opgenomen. Unie van Waterschappei onlangs aangedrongen b ministerie van landbouw tuurbeheer en visserij op verbod in de handel en h bezit hebben van de GrofJ ternavel. Sloten als biologisch waterzuiveringssyteem PETER DE JAEGER Sloten kunnen worden gebruikt als biologisch waterzuiverings systeem, volgens Marten Schef- fer, hoogleraar aquatische eco logie aan de Wageningen Uni versiteit. Nederland heeft een half miljoen kilometer sloten. Hierin komt veel afvalwater te recht. Door slim beheer is het uitgebreide netvyerk om te zet ten in een enorme zuiveringsin- stallatie, dankzij nieuwe inzich ten in de rol van waterplanten, vissen, watervlooien en voe dingsstoffen. Er is al veel ervaring opgedaan met actief biologisch beheer,, zoals het wegvangen van bra sems. Hierdoor krijgen water planten een kans de bodem te beschermen tegen omw< door wroetende vissen, zorgen ook voor een afna ,r van fosfaat- en nitraatgel omdat ze stikstof uit het halen. Verder bieden plai rg een schuilplaats voor wa vlooien die op hun beurt water filteren. VRAAG ANTWOORD Tja, een moeilijke vaag van G.J. Dane uit Haarlem en wel hoe laat ik een grote Agave vorstvrij overwinteren in de tuin. Als het mijn plant was dan zou ik er een rekje omzetten en dat be spannen met twee lagen noppenplas tic. Ook de grond in de aldus gevorm de kas dik afdekken met droog blad. Dat de pot ingegraven dient te worden spreekt vanzelf. Immers bovengronds blijft extra vorstgevoelig. Garanties kan ik niet geven, de ene soort Agave kan lichte vorst verdragen, de andere niet en ik weet niet om welk soort het gaat. Dit jaar klacht op klacht van half tropi sche planten die niet of te laat ge bloeid hebben dan wel geen vruchten hebben gedragen. Oorzaak het lange natte voorjaar. Ook de Pepino van L.P. Hensing uit Leiden heeft geen vruchten gedragen. Die moet tot begin juni veel bodem- warmte hebben, liefst rond twintig graden en dan pas op warme zonnige plaats naar buiten. Dan zal het zeker lukken. En nu het stekken: Hoewel het alles behalve de goede tijd is om te stekken, is het mij meer dan eens ge lukt om rond acht centimeter lange topstekken in een met plastic afgedek te pot op de verwarming aan de groei te krijgen. Valt te proberen, de takjes mogen er nu toch af. Wel in het licht uiteraard, want het zijn groene stekken en succes ermee. De oleander van T.G. v.d.Geest uit Zilk krijgt gele bladeren. Ik zou de lan ge takken tot de helft insnoeien, dan de plant koel maar licht overwinteren, wel af en toe iets vocht. In het voorjaar verpotten in een iets grotere pot met totaal nieuwe potaarde. Gedurende de zomer om de veertien dagen iets bij mesten en na de bloei de takken tot de helft terugsnoeien.Veel warmte en zon dan zal de plant zeker weer gezond worden. J.P Kwestro uit Leiden is vorig jaar vergeten om de Buddleija terug te snoeien. Geen enkel probleem. Vol gend voorjaar in april gewoon weer flink insnoeien en het leed is geleden. Ik vrees dat het speenkruid dat het gras van A. v.d. Horst uit Leiden over woekert geen speenkruid is maar een woekerende boterbloem. Het groen van speenkruid verdwijnt name gin juni. Boterbloemen die zove woekerd hebben, zijn moeilijk t( strijden. Een giftig onkruidbestr e dingsmiddel heeft inmiddels bei ic dat het ook niet helpt. Wellicht I u goede voeding voor het gras zodiei sterker wordt. Nu een laag com[ *rf met eventueel iets kalk, in het vi stikstofhoudende mest. Helpt di dan het gras vernieuwen. GREET BUCHNER Cryptogram Horizontaal: 1. Gewricht ter informatie (4); 4. Onmisbaar dier voor mensen die over willen steken (5); 7. Met opzet van plan (7); 8. Gespeeld door een boemelaar die eraan gaat (3); 9. Maatschappij die voor nop vliegt (1,1,1); 10. Naar binnen gaan om de achterstand te reduceren (7); 12. Onnette vrouw die toch net is! (7).' Verticaal: 2. Hierin ben je niet nuchter (4); 3. Elk de helft voor deze naamgenoten (6); 4. Jengelende kanarie (8); 5. Schaal gevuld met drank (4); 6. Hellend vlak in de richting van het slot (6); 9. Het is geweldig dat de kalenders reeds weg zijn (4); 11Relatie waar een doelman onder staat (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Poetser; 8. Eilat; 10. honk; 12. rage; 14. et; 15. ega; 16. es; 17. hor; 19. hom; 21. web; 22. mac; 23. lik; 25. ral; 26. al; 27. ego; 28. eg; 30. foef; 32. mono; 34. cider; 36. pureren. VERTICAAL: 2. Oen; 3. eiker; 4. tl; 5. Sarah; 6. eta; 7. the; 9. ges; 11. Othello; 13. gemalen; 18. obi; 20. oma; 24. kefir; 25. romer; 26. afd; 29. gok; 31. ecu; 33. ore; 35. de. p TuinPUwt /aste planten w siergrassen il(ne '^(jontyverpen /4/V 0/O^O<S/S'CM£' Z£tST /VAPJÉ

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10