Tweede Maasvlakte noodzakelijk Quote: Oprichters C&A zijn rijkste Nederlanders Hans Anders gaat markt van gehoorapparaten op 'Hopen dat dit mooie bedrijf in de lucht blijft' Economie 40 Chipkaart is grootste flop afgelopen jaren' Langste geboorde tunnel Massaal naar wintersport ondanks lawines JENSDAG 3 NOVEMBER 1999 KTI|Ma vreest monopolie De Telegraaf [i haag De overname van de krant De Limburger door De flegraaf is onzeker geworden nu de Nederlandse Mededjn- agsautoriteit (NMa) een nader onderzoek eist. Volgens de mo- TIESipoliewaakhond leidt de overname tot een bijna-monopolie ïi het Telegraafconcern in Limburg. In de jaren zeventig kreeg j t Telegraaf al het Limburgs Dagblad in handen. De enige con- d irrent is De Limburger. Zowel Telegraaf als De Limburger 3 left ook een waaier van huis-aan-huisbladen uit. De NMa left in een eerste onderzoek geconstateerd dat in Limburg juwelijks landelijke kranten worden gelezen en dat de lezer [aks nauwelijks iets te kiezen heeft. Overigens heeft De Tele- 3 ikaf altijd gezegd dat de twee titels blijven bestaan. - 1 I b 'harming: Volgend jaar eerste product (den Het biotechnologiebedrijf Pharming denkt in de tweede j lift van volgend jaar het eerste 'echte' product, een medicijn gen de ziekte van Pompe, op de markt te kunnen brengen. Tot Je tijd zal het bedrijf verliezen lijden. In het derde kwartaal be- joeg het nettoverlies vijf miljoen, een lichte toename met vijf ïjocent. De inkomsten van het bedrijf (5,9 miljoen) bestaan be- a five uit subsidies, vooral uit de betalingen van jointventure- frtner Genzyme General. Die geeft geld in ruil voor de kennis j Pharming. b foncentratieslag in advocatenland ijrtsterdam-eindhoven Nederland heeft er vanaf 1 januari een 1 |euw groot advocaten- en notarissenkantoor bij. Het Eindho- 1 f nse advocatenkantoor Banning Van Kemenade Holland iaat dan samen met Van Gijzen Advocaten (Amsterdam, trecht. Den Haag en Apeldoorn). Het nieuwe kantoor, dat ver- jer gaat onder de naam Holland van Gijzen, telt ongeveer 150 mvocaten en notarissen. De notarissen en advocaten gaan bo- indien nauw samenwerken met advies- en accountantsbureau jrnst Young Belastingadviseurs, waaruit Van Gijzel Advoca- )>n begin dit jaar is voortgekomen. «Foute' Smarts terug naar garage fruTTGARTTussen de 40.000 en 50.000 exemplaren van het klei- ae stadsautootje Smart moeten terugnaar de garage. Bij auto's Se tussen oktober vorig jaar en juni dit jaar van de band rolden 2[estaat gevaar voor roestvorming bij de vooras. De operatie 3aat een kleine elf miljoen gulden kosten. Er hebben zich overi gens geen ongelukken voorgedaan door het manco. De fout is tfitdekt bij de productie van de draagscharnieren in een fabriek Opn Mercedes in Hamburg. Het probleem met de vooras is een jüeuwe tegenvaller voor de Smart. In het begin had het tweezit- a 2prtje last van stabiliteitsproblemen waardoor het gemakkelijk Ojantelde. Volgens de producenten van Smart gaat het met de 5erkoop geleidelijk aan beter. Matig seizoen voor tomatentelers 23bETERMEERTelers hebben dit jaar volgens het Productschap ^tuinbouw lagere prijzen gekregen voor hun tomaten. Een kilo orostomaten leverde tot en met september gemiddeld 1,60 gul den per kilo op, 42 cent minder dan vorig jaar ."'Losse tomaten grachten gemiddeld 1,35 gulden per kilo op. Dat is negen cent üiinder dan in 1998. De prijs van trostomaten ligt net iets boven jje kostprijs. „Veel winst is er dit jaar niet", meent A. van Woer- ijen van het productschap. Omdat inmiddels de helft van de oï.200 hectare tomatenkassen bestemd is voor de trostomaat is a 3giet aanbod van deze vrij nieuwe variant veel groter. De export is 5j)ok flink gestegen. De uitvoer naar Duitsland groeide dit jaar tot b 3|usver met 22 procent, de uitvoer naar Engeland is deze perio- jfie verdubbeld. Indonesië krijgt weer IMF-krediet Uakarta Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) hervat de kredietverlening aan Indonesië nu de directeur in Azië, Hubert ïJTeiss. het spraakmakende rapport over het schandaal rond PT 20.|ank Bali heeft dntvangen. Miljardenkredieteh vWrderi geblok- 17jeerd omdat de Golkar-partij van ex-president Habibie zich sjchuldig zou hebben gemaakt aan corruptie. Bank Bali maakte 3|40 miljoen over aan een firma van één van de leidinggevende 'ïguren van de Golkarpartij. Dat geld zou zijn doorgesluisd naar Je partijkas van Golkar om daarmee de campagne van Habibie je financieren. In het accountantsrapport worden namen ge- hoemd van hooggeplaatste functionarissen. Het parlement jiield de publicatie van hef rapport tegen. De opvolging van Ha- i03oibie door Wahid maakte de weg vrij voor openbaarmaking. 105 löÖrdnerfabrikant is vrijwel failliet 104 J iq68elfeld« De Limburgse ordnerfabrikant Egidius Janssen, die vo- 103hge week uitstel van betaling kreeg, vraagt het faillissement aan. i08üe 250 personeelsleden blijven voorlopig aan het werk op ver- JosfOek van de bewindvoerder. Die bekijkt of het mogelijk js het li abed rijf, dat in moeilijkheden kwam door de crises in Azië en loiZuid-Amerika, door te starten. De vakbonden kregen gisteren te l^noreri dat bij een eventueel voortzetting slechts de helft van het ns^ersoneel mee zal kunnen. Nu het faillissement is aangevraagd, 119heemt de uitkeringsorganisatie de doorbetaling van de lonen Igbver. ..Dat was voor de mensen een opluchting", aldus bestuur- ~r F. van der Land van vakbond De Unie. lergebruik blik naar 78 procent jfeoETERMEERVan alle metalen verpakkingen wordt 78 procent gerecycled, vooral door scheiding van bfik uit het restafval. Dat neldde de stichting Kringloop Blik gisteren. Bedrijfsleven en joverheid streven samen naar tachtig procent hergebruik in J2001. Inzamelen van blik uit restafval gebeurt met magneten. Het bestaat voor 71 procent uit conservenblikjes, 21 procent uit Hrankblikjes en acht procent overige blikjes. N haag gpd-anp a.iijf jaar na de introductie van 37.o3e chipcard gebruikt de gemid- 33.5jelde Nederlander de elektroni sche portemonnee nog steeds 2,798iiet. Consumenten zien het li 3°i°ordeel van een chipper of 2Öo|en chipcard niet in. Het kaart- 27e zit werkloos in de binnenzak. J^jïeer dan de helft van de Ne derlanders, aan wie de banken °'00°°-hassaal chippers en chipknip pen hebben opgestuurd, heeft i37!e kaait nog nooit opgeladen, ta blijkt uit een enquête van het Bureau Interview-NSS. Twee van de drie ondervraag- deed de laatste vier weken enkele betaling met zijn kosteiChipkaart. Een kwart zei in die rkoopbpgi jocje wej 'gechipt' te heb ben, maar dat cijfer is waar schijnlijk geflatteerd, zei Inter- Hew-NSS-directeur R. Heutirjk ?r gisteren bij. „De meeste pensen maken nu eenmaal geen verschil tussen pinnen en thippen. Een percentage van dag i4ticn zou al heel mooi zijn." iHet is de grootste marketing- vJQop van de laatste jaren", o ?n |c^amPercle directeur T. Schel- "21e^ens van Welikamp gisteren fijdens het zesde Nationaal 10 4201 hiPcard Congres.' De banken proberen de chip kaarten nog altijd te slijten met het argument 'dat,het voor de consumenten zo gemakkelijk is'. Het gedoe met guldens, kwartjes en dubbeltjes wordt immers overbodig. De banken zouden er miljoenen wijzer van worden wanneer het kleingeld werd vervangen door elektroni sche betalingen. Dat scheelt in de kosten van het tellen van de munten, het transport en de opslag. Het vervelende voor de banken is dat consumenten het helemaal geen probleem vin den om contant geld op zak te hebben. Onderzoek heeft uitge wezen dat de gemiddelde por temonnee 9,25 gulden bevat. Zo'n last is best te dragen. Het enige waar de consu ment iets in ziet is de Zorgpas in de vorm van een plastic kaartje, zo blijkt uit de enquête. Alle medische gegevens op een vierkante centimeter, dat is best handig. Ook in het openbaar vervoer, op parkeerplaatsen en in telefooncellen kan de chip kaart nuttig zijn. Al is het opval lend dat ie voordelen vooral worden gezien door de mensen die weinig of geen gebruik ma ken van die voorzieningen. Forse groei havenactiviteiten in toekomst voorzien Uitbreiding van de Rotterdamse haven in zee is noodzakelijk om de groei van de ha venactiviteiten na 2010 op te vangen. Een tweede Maasvlakte is onontkoombaar, luidt de conclusie van een onderzoek dat is uitgevoerd door Rijkswaterstaat, het ministerie van VROM en de Milieudienst Rijnmond. den haag anp Met de voorbereidingen voor de aanleg van die tweede Maas vlakte zou sneller moeten wor den begonnen dan de verant woordelijke ministers Netelen bos (verkeer en waterstaat) en Pronk (VROM) nu willen. Die hebben overigens al wel de eer ste stappen gezet. Het bestaande havengebied biedt weliswaar nog mogelijk heden om uit te breiden, maar die zijn ontoereikend. Er is rond de zevenhonderd hèctare beschikbaar. Dit gebied hele maal volbouwen zou ontoelaat bare gevolgen hebben voor het woon- en leefklimaat rond de haven. Daarom is slechts enke le honderden hectare echt te gebruiken. Uitbreiding van de oude havenbekkens, Botlek, Europoort en de huidige Maas vlakte kost 4,5 miljard gulden. Overheid en bedrijfsleven moe ten dat samen opbrengen. Netelenbos en Pronk willen dat eerst alle ruimte op het be- den haag anp De vele lawines van vorig jaar houdt de Nederlanderniet af van een sneeuwvakantie. Dit jaar staan er ongeveer 1,2 mil joen lange wintervakanties op stapel. De ANWB schreef de groei gisteren vooral toe aan de hernieuwde belangstelling voor het alpineskiën. Tussen 1996 en 1998 daalde de belangstelling voor wintersport naar een mil joen vakanties per jaar. De lawine in het Oostenrijkse Galtür drong het meest door wegens de Nederlanders die er omkwamen. Maar ook in Zwit serland en Frankrijk waren er lawines wegens de ongewone sneeuwpieken. Driekwart van de sporters gaat skiën. Lang laufen doen er maar weinigen, acht procent. Ongeveer 30.000 vakanties worden gewijd aan snowboarden. staande haventerrein optimaal wordt benut. Daarna volgt, af hankelijk van de vraag, de aan leg van een tweede Maasvlakte. Voorwaarde is dat het bedrijfs leven meebetaalt. In de eerste fase komt er dan vijfhonderd hectare haventerrein in zee bij. Later kan nog eens vijfhonderd hectare worden toegevoegd. De onderzoekers pleiten er voor uitbreidingen op het be staande terrein en aanleg van een tweede Maasvlakte gelijktij dig te laten gebeuren. De ge meente Rotterdam en het ha venbedrijf (GHR) reageren po sitief. Volgens hen zitten er en kele interessante mogelijkhe den in het rapport. Wel zijn die relatief duur en leveren ze pas op langere termijn ruimte op. De maatregelen om ruimte te creëren in bestaand gebied om vatten onder meer dempingen, opslag onder water, wegwerken van overcapaciteit in de tank opslag en raffinage en het ver plaatsen van niet-havengebon den bedrijven. Minder dodelijke ongevallen in bouw amsterdam Het aantal dodelijke ongeluk ken in de bouwsector is vorig jaar gedaald van 32 naar twin tig. Volgens staatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken) die de cijfers gisteren bekend maakte op de jaarvergadering van de Vereniging Grootbedrijf Bouwnijverheid, heeft de bouwsector veel gedaan om de veiligheid en gezondheid van zijn werknemers te verbeteren. Er zijn minder mensen ziek en ook de arbeidsongeschiktheid loopt terug. Nadat er jarenlang veel mensen uit de bouw in de WAO belandden, ligt de uitval nu op het landelijk gemiddelde. amsterdam anp Gestegen met stip van drie naar één. De familie Brenninkmeijer, eigenares van C&A, mag zich volgens het zakenblad Quote 'rijkste Nederlan der" noemen. En dat terwijl de kledingwinkel keten vorig jaar ongeveer één miljard gulden verlies leed in Europa. Het totale vermogen van de familie wordt geschat op vijftien miljard. In de top-500 van rijke Nederlanders wordt de tweede plaats net als vorig jaar ingenomen door Freddy Heineken. Het vermogen van de bier brouwer groeide tot 8,8 miljard gulden. Nummer 1 van vorig jaar, de familie Fentener van Vlissin- gen, zakte naar een derde plaats. De winst van het SHV-concern daalde vorig jaar van ruim vier honderd miljoen naar tweehonderd miljoen. Hun kapitaal bedraagt nu 8,5 miljard. De duikeling van de broertjes Baan in de lijst duurt voort. Jan en Paul Baan bezetten de vijf tiende plaats. Sinds vorig jaar is hun vermogen meer dan gehalveerd door de slechte gang van zaken bij hun bedrijf. Het bedraagt nu 1,4 mil jard. In 1997 zaten ze nog in de top-drie. Ook de Oranje's staan in de lop-500. Hoewel Quote toegeeft dat het vermogen van Beatrix erg moeilijk te schatten is, wilde het tijdschrift in na volging van het Amerikaanse zakenblad Forbes niet achterblijven. Forbes schatte het fortuin van de koningin op 5,4 miljard dollar. Volgens Quote bestaat een groot deel van het Oranje-fortuin uit aandelen Koninklijke Olie. Op basis daarvan schat het tijdschrift het kapitaal op 6,6 miljard gulden en staat Oranje op de vierde plaats. De rijken worden steeds rijker, blijkt uit de lijst. De top-25 bezit een vermogen van bijna 79 mil jard gulden, iets meer dan de helft van het totaal. In de lijst van dit jaar staan 71 nieuwe personen. Het aantal miljardairs in de lijst steeg van negen tien naar 22. De vijfhonderd rijksten zijn samen goed voor 156.425.000.000 gulden, wat twintig procent meer is dan vorig jaar. Basketballer Rik Smits is net als vorig jaar de best verdienende Nederlandse sportman. foto reuters brent smith Rik Smits is net als vorig jaar de best verdienende Nederlandse sportman. De in Amerika spelende basketballer zag zijn vermogen groeien van 95 naar 130 miljoen. Ruud Gullit is goed voor ne gentig miljoen en Dennis Bergkamp voor 85. Tennisser Richard Krajicek, die het beste jaar uit zijn carrière beleefde, sluit de lijst af met een slordige 45 miljoen gulden. hendrik-ido-ambachtDe eerste voorbereidingen voor de langst geboorde tunnel van Nederland zijn inmid dels zichtbaar in Hendrik-ldo-Ambacht. Er wordt voor de Sofiaspoortunnel een damwand geheid voor de zo geheten ontvangstschacht. In maart volgend jaar wordt in Oud Ablas met het boren begonnen en acht kilo meter verderop moet de tunnel in de toekomstige Betuwe-route weer boven de grond komen. De door Tu- becon gebouwde spoortunnel krijgt twee buizen van ruim achter meter breed. De aanneemsom voor het kar wei bedraagt 656 miljoen gulden. foto anp ton borsboom Oostenrijk blijft het populair ste sneeuwland. De helft van de vakanties gaat daarheen. Frank rijk staat twee met twintig pro cent en Zwitserland drie met dertien. De meeste mensen (ze ventig procent) gaan met de au to, twintig procent gaat per bus. De ANWB verwacht dat ruim 400.000 vakanties geboekt wor den naar de winterzon, twee maal zoveel als rond 1990. den haag gpd-anp Hans Anders gaat in gehoorap paraten en doet dat met dezelf de energie en ambitie als waar mee het bedrijf in 1982 de bril- lenmarkt te lijf ging. Met vijftig procent lagere prijzen en gratis nazorg, belooft de Vendex- KBB-dochter het huidige kartel te slechten. De nieuwe organi satie heet OorZaak en is behal ve in de tweehonderd winkels van Hans Anders ook te vinden in de honderd van de opticien keten Het Huis. Via een cali- centrum kunnen mensen een afspraak maken met één van de 22 'mobiele' gehoordeskundi- gen. „Het concept is hetzelfde als dat van de contactlenzen waar mee we marktleider zijn gewor den", aldus directeur M. van der Ent. Tot nu is een miljoen gulden in OorZaak geïnves teerd. Van der Ent verwacht binnen drie jaar een marktaandeel van 25 procent te hebben veroverd. Nu gaat er jaarlijks 250 miljoen gulden in om, een bedrag dat volgens hem snel zal stijgen vanwege de vergrijzing. Zo'n 1,2 miljoen Nederlanders heb ben een gehoorapparaat nodig, maai- minder dan de helft schaft er een aan vanwege de hoge kosten en een hardnekkig taboe. Van der Ent vergelijkt de situ atie in gehoorapparatenbran- che met die van de brillen in de jaren '80. „De opticiens maak ten marges van zestig procent, wat voor ons reden was om zelf brilmonturen aan te gaan bie den voor de helft tot eenderde van de prijs: 75 gulden." De prijzen van digitale gehoorap paraten liggen nu tussen de twee- en driehonderd gulden, terwijl Van der Ent stelt dat ze gemiddeld negenhonderd tot 1.350 gulden kunnen kosten. De marges zijn zowel bij de leveranciers, de producenten als de 'audiciens' volgens Van der Ent veel te hoog. Er zijn prijsafspraken en men duldt geen indringers. De Nederland se leverancier waarmee aan vankelijk in zee zou worden ge gaan, haakte af nadat 'de bran che' had laten weten dat hij tachtig procent van zijn omzet zou verliezen. Nu is er een Duitse leverancier. Van der Ent: „Het is de nummer drie vim Duitsland, maar hier in Neder land nog niet aanwezig. Dat maakt het wat makkelijker." Marktleider Beter Horen, die dertig procent van gehoorappa- ratenmarkt in handen heeft, verwerpt de beschulding van kartelvorming. „Dienstverle ning maakt de helft van onze prijs uit. Het gehoororgaan is zeer complex, veel moeilijker dan het oog. Dat vraagt inten sieve begeleiding", aldus direc teur A. Beem. „Hans Anders meet een toe stel in een half uurtje aan en biedt de keus uit een merk met vier types. Wij voeren 25 mer ken en hebben duizend types. Dan nog is niet iedereen tevre den te stellen. Sommige klanten proberen eerst drie apparaten, voordat ze eindelijk tevreden zijn. Ik ben benieuwd hoe Hans Anders dat doet." Beem zegt dat de Duitse fa briek al vier keer vruchteloos heeft geprobeerd de Neder landse markt op te komen. De NVAB, de Nederlandse Vereni ging van Audiciens Bedrijven, was niet bereikbaar voor com mentaar. Air Holland vraagt surseance aan na mislukte overname door Schreiner Luchtvaart Groep haarlem rudolf kleun Twee weken geleden nog dacht char termaatschappij Air Holland een sterke partner te hebben gevonden in de Schreiner Luchtvaart Groep. Die overname ketste af en gisteren werd noodgedwongen uitstel van betaling aangevraagd. Nu is het voor de werk nemers 'hopen dat dit mooie bedrijf in de lucht blijft', zegt bestuurder J. Plevier van vakbond De Unie. Air Holland is met zeven geleasdse vliegtuigen en vijfhonderd werkne mers geen reus in de luchtvaartwereld. Maar voor de reiswereld is het belang van het bedrijf groter dan de omvang. Het is de enige Nederlandse maat schappij die geen banden heeft met de KLM die grote belangen heeft in de twee concurrenten Transavia (volledi ge dochter) en Martinair (vijftig pro cent). Air Holland kon daarmee voor de reisbureaus dienen als breekijzer in onderhandelingen. Dat verklaart ook de geruchten over een op handen zijn de redding van het bedrijf door ver schillende groepen reisbureaus. Directeur J. Heppener en de bewind voerders M. Pannevis en L. van Apel doorn onderzoeken de mogelijkheden om het b'edrijf voort te zetten. Panne- vis is overigens een oude bekende voor Air Holland. Hij was in 1991 ook al eens bewindvoerder. Surseance leidde indertijd tot een faillissement en een doorstart. Pannevis zegt verheugd te zijn dat de reiswereld zo'n groot belang hecht aan het voortbestaan van Air Holland, maar de touroperators hebben nog lang niet toegehapt. .Anders zat ik hier niet. Maar ze hebben kennelijk nog belang bij een onafhankelijke charter maatschappij. Dat geeft hoop dat ze Air Holland nog niet laten vallen." Een directe oorzaak van de problemen wil hij nog niet aangeven. „Er zijn waarschijnlijk te veel lasten opge bouwd die uiteindelijk een molensteen om de nek van het bedrijf zijn gewor den. De leasecontracten horen daar ook bij. De leasemarkt neemt nu wat af, dat zou ruimte kunnen bieden." Het bedrijf draait vooralsnog gewoon door. „De vliegtuigen zullen de ko mende dagen gewoon opstijgen." Toch moet er heel snel duidelijkheid moeten komen. Al was het maar om dat de touroperators nu de zomerva kanties van 2000 moeten verkopen. Bestuurder M. Lander van de Vereni ging van Nederlands Cabinepersoneel (VNC) gaat er vanuit dat er een oplos sing komt. „Het is positief dat de be windvoerder de draad oppakt en on derzoekt wat de mogelijkheden zijn." Lander en zijn collega Plevier van de Unie onderstrepen het belang van Air Holland in de markt. „Het gaat om een marktaandeel van 25 procent, een om zet van 230 miljoen gulden. De onder handelingen met de reisbranche gaan om kwartjes en dubbeltjes per vlieg- tuigstoel. Als de touroperators zo hechten aan een onafhankelijke aan bieder moeten ze misschien maar eens een gulden op een stoel leggen", aldus Lander. De vakbondsbestuurders wijzen er op dat het Air Holland de afgelopen jaren niet de kans heeft gekregen om 'vlees op de botten' te krijgen. De door luchtvaartpionier John Block in 1985 opgerichte chartermaatschappij heeft altijd langs de rand van de afgrond ge lopen. In 1991 was het de golfcrisis die uiteindelijk tot een verlies van 41,8 miljoen gulden leidde. De verliezen zouden nu niet te vergelijken zijn met die situatie. Maar de marges waren al jaren smal. Vorig jaar was er een winst van 1,7 miljoen gulden, in 1995-'96 was sprake van een winst van drie ton. Het jaar daarvoor een verlies van ze ven miljoen gulden. Plevier: „Je mag aannemen dat de zwarte cijfers nu weer een stuk minder zeker zijn." Schreiner blies de overname af toen bleek dat niet alle leasecontracten konden worden herzien en na het af gesproken onderzoek van de boeken. Daarbij zou onder andere duidelijk zijn geworden dat Air Holland ook nog eens in problemen zou zijn gekomen doordat het de dollarkoers- en olie prijsontwikkeling niet goed zou heb ben afgedekt. „Je ziet vaker dat een be drijf in problemen grotere risico's neemt", zegt een direct betrokkene. Voorzitter P. Griffioen van de Vereni ging van Verkeersvliegers (VNV):. „Ik vind het heel tragisch voor de mensen die er werken en die zich enorm heb ben ingezet." Voortzetting van Air Holland is volgens hem alleen moge lijk als leasemaatschappijen een stap terug doen en investeerders geld in het bedrijf steken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9