Garzon wil oud-juntaleden Argentinië voor de rechter Akkoord Londen en Parijs over bestand in vleesoorlog Frankrijk moet zonder 'Monsieur Economie' verder Buitenland Chaos in ontredderd Oost-India neemt toe 'Gecrashte Boeing had technische problemen' 3ENSDAG 3 NOVEMBER 1999 Indonesië dacht referendum te winnen ge auto' kart aTot vlak voor de bekendmaking van de uitslag van het lafhankelijkheidsreferendum in Oost-Timor was de Indonesi- he regering ervan overtuigd dat de bevolking zich niet zou Hen afscheiden. Dat zegt oud-minister van buitenlandse za- n Alatas in The Jakarta Post. De Indonesische regering was in plan zich terug te trekken als de Oost-Timorezen vóór onaf- inkelijkheid zouden kiezen, maar verwachtte niet dat dat zou beuren. „Onze functionarissen in Oost-Timor rapporteerden tijd dat we zouden winnen", aldus Alatas. De regering was piilgens de voormalige minister dan ook stomverbaasd toen de jrenigde Naties aankondigden dat de Oost-Timorezen met rerweldigende meerderheid vóór onafhankelijkheid hadden tkozen. Nadat de uitslag bekend was geworden, trokken pro- idonesische milities plunderend Oost-Timor door en joegen hoif honderdduizenden mensen op de vlucht. ^fenin had aristocratische maïtresse iskou Lenin, stichter en eerste leider van de voormalige Sov- tunie, had niet alleen een vrouw en een Franse maïtresse, ook een grote liefde 'van aristocratische orgine'. Ze hreef Lenin onder het pseudoniem 'Elisaveta K.', aldus een .jcent verschenen boek van de auteur Boris Sokolov. Deze 'der- U vrouw' van Lenin is onbekend in Rusland. Ze was geen lid ir+p tn de bolsjevistische partij, maar leefde volgens Sokolov wel 3 kosten van de partij in Frankrijk. Lenin verliet haar toen ze fOO werschillig bleek over de revolutie in zijn land. Het is niet be- end of de partij haar levensonderhoud daarna ook is blijven 14 etalen. Volgens Sokolov is overigens al in 1933 over Elisaveta geschreven in een Frans boek over de 'geheime liefdes van enin', maar hebben de Russen daar nooit van gehoord. Cleuter neemt geladen pistool mee klahoma Een vierjarig Amerikaans kind heeft het geladen pis- )ol van zijn ouders mee naar school genomen. In een reactie horste de schoolleiding de kleuter, afkomstig uit een voorstad an Oklahoma City, voor een jaar. Het wapen was volgens de ilitie geladen met speciale kogels, die extra veel schade toe- rengen omdat hun punten hol zijn. Het kind pakte het pistool het nachtkastje van zijn Ouders en stopte het samen met :n speelgoedpistool in zijn rugzak. Een leraar zag hoe de kleu- :r met het speelgoedwapen aan het spelen was, en ontdekte ien het echte pistool. Het voorval gebeurde op 25 oktober, Tiaar werd pas deze week bekend. Zeel meer asielaanvragen in Europa Ienéve In de eerste negen maanden van dit jaar hebben veel tieer mensen in Europa asiel gevraagd dan het jaar ervoor. Ne- lerland en Zweden zijn met een daling de enigè uitzonderin gen. Elders regent het aanvragen: gemiddeld 31 procent meer jan in de eerste negen maanden van 1998. Volgens de VN wer pen tot en met september 323.700 asielaanvragen gedaan. In Frankrijk steeg het aantal asielzoekers met 32 procent, in Zwit- jerland met 54 procent, in Groot-Brittannië met 63 procent, in Oostenrijk met zeventig procent en in België met 75 procent, longarije was relatief met een stijging van 112 procent koplo per, Absoluut gaat het echter slechts om een groei van 4.400 paar 9.360 aanvragen. Duitsland heeft absoluut nog steeds de aeeste aanvragen (73.250), maar.de stijging valt met 5,8 pro cent mee. lechtbank spreekt Safwan Eid vrij fciel» De rechtbank in het Noord-Duitse Kiel heeft gisteren Saf- 'jvan Eid, de Libanees die werd verdacht van brandstichting in |en asielzoekerscentrum, bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Bij de brand in januari 1996 vielen tien doden en 38 gewonden. Eergisteren had de officier van justitie al om vrijspraak ge daagd. De 23-jarige Eid werd al eerder vrijgesproken, maar de aak werd heropend toen rechters besloten dat cassettebandjes aet afgeluisterde gesprekken van Eid rechtsgeldig waren. Deze pandjes brachten echter geen bewijs. jDuitser doodt vader, moeder en zusje (oblenz Een 19-jarige Duitse scholier heeft vorige week don derdag zijn ouders en zusje met een bijl en een mes om het le ven gebracht, en het lichaam van het meisje in stukken gehakt, pat meldde het openbaar ministerie in Koblenz gisteren. Over pet motief is niets bekend. De politie onderzocht de woning van de familie gisteren na meldingen van familieleden. In het huis trof werden de overschotten van de 57-jarige vader en de 47-ja- 'rige moeder gevonden. De delen van het lichaam van het acht jarige zusje waren in zakken in een nabijgelegen bos gedumpt, [ustitie gaat ervan uit dat de jongen het meisje heeft vermoord. De jongen heeft bekend zijn.ouders te hebben omgebracht, naar beweert dat zijn zusje door zijn vader is vermoord. AVO maakt SFOR eenderde kleiner iarajevo De NAVO maakt SFOR, de internationale troepen nacht in Bosnië, eenderde kleiner. Het aantal manschappen noet vóór april 2000 zijn teruggebracht van 30.000 tot 20.000. Verkleining van de troepenmacht is volgens de NAVO mogelijk poor de afwezigheid van bewapende vijanden, steeds meer te- ugkerende vluchtelingen en een grotere bewegingsvrijheid in het Balkanland. De kleinere bezetting brengt volgens de NAVO •pe vrede niet in gevaar. Het mandaat van SFOR blijft ongewij zigd. De troepenmacht behoudt de mogelijkheid snel extra mankracht naar Bosnië te sturen als de situatie daar om vraagt. santander Zeker vijf mensen zijn gisteren omgekomen toen de gevel van het academisch ziekenhuis in de Noord-Spaanse kustplaats Santander op hen was gestort. Vijftien mensen raak ten gewond, van wie twee ernstig. De brokstukken vielen op het deel van het gebouw waarin zich operatiezalen en kantoren be vinden. Toen de gevel naar beneden kwam, lagen diverse men sen op de operatietafel. In één van de zalen moest een hartope ratie gestaakt worden. De oorzaak van de instorting is nog niet vastgesteld. Vermoedelijk verkeerde het gebouw in een slechte staat. Regen en wind hebben volgens de Spaanse radio de rest [gedaan. Zo'n 350 patiënten moesten worden geëvacueerd. foto ap roman alonso Gewonden bij demonstratie Aceh Jakarta Een demonstratie in Meulaboh, de hoofdstad van de Indonesische provincie Aceh, is gisteren uitgelopen op een 'NDl vechtpartij met de politie. Toen die het vuur opende op een me nigte van ongeveer vijfduizend demonstranten, raakten min- W stens 23'mensen gewond. Dat meldt het lokale ziekenhuis. Ne gentien mensen hebben schotwonden. De demonstranten eis ten voor het lokale parlement een referendum over onafhanke lijkheid. Toen volksvertegenwoordigers die eis naast zich neer- legden, stak de menigte een gebouw in brand. Volgens het dag- 1 blad Republika hebben de actievoerders ook een gevangenis 23 t aangevallen en zestig gedetineerden bevrijd. Onlangs gaf de In- )UDB donesische president Wahid bevel het aantal militairen in de roerige provincie te verkleinen. I Spaanse rechter vaardigt internationale arrestatiebevelen uit Orissa nog van buitenwereld afgesloten BALESHWAR AP Baltasar Garzon, de Spaanse rechter die wereldfaam ver wierf met zijn aanklacht tegen de Chileense oud-dictator Pinochet, heeft zijn pijlen nu op Argentinië gericht. Gis teren vaardigde hij internationale arrestatiebevelen uit tegen 98 Argentijnen. Hij heeft hen aangeklaagd voor een reeks misdaden waaronder genocide, terrorisme en marteling tijdens de dictatuur in het Zuid-Amerikaanse land tussen 1976 en 1983. MADRID AFP-Rtr Onder de gezochte personen bevinden zich in elk geval twaalf leden van de toenmalige militaire junta, onder wie Jorge Videla, Emilio Massera en Leo- poldo Galtieri. Naast het twaalf tal zijn nog zo'n tachtig andere hoge militairen en politiefunc tionarissen aangeklaagd. Elke poging van Garzon om uitleve ring van de Argentijnen af te dwingen, zal waarschijnlijk de zelfde diplomatieke repercus sies krijgen als de zaak-Pino- chet. Garzon zelf verwacht niet dat Argentinië zal ingaan op zijn verzoek om uitlevering. Een ge prikkelde Fernando de la Rua, winnaar van de onlangs gehou den Argentijnse presidentsver kiezingen, wijst de actie van Garzon inderdaad af. Hoewel het aankomend staatshoofd eerder pleitte voor justitiële sa menwerking tussen Buenos Ai res en Madrid, zei hij gisteren dat deze arrestatiebevelen 'het grondgebied van Argentinië uit sluiten'. In de 282 pagina's tellende aanklacht staan uitvoerige be schrijvingen van martelingen, waaronder massaverkrachtin gen en het toedienen van elek trische schokken aan de genita liën. Garzon zegt dat de aange klaagden 'een terreur campag ne' hebben gevoerd, gericht op 'de systematische vernietiging van mensen die zich volgens hen verzetten tegen hun idee van een christelijke westerse beschaving'. Volgens mensenrechtenacti visten zijn er tijdens het bloedi ge militaire bewind in Argenti nië zeker 30.000 mensen ver moord of verdwenen. Officiële cijfers houden het op 15.000 slachtoffers. Na de terugkeer van de democratie in 1983 moesten de leiders van de junta terechtstaan. Zij werden ver oordeeld tot levenslang, maar kregen later gratie. De oostelijke Indiase deelstaat Orissa is nog altijd grotendeels van de buitenwereld afgesloten, vijf dagen nadat het gebied werd getroffen door een vernie tigende cycloon en vloedgolven uit de Baai van Bengalen. Hongerige en dorstige overle venden drinken ongezuiverd water en verdringen elkaar om door helikopters afgeworpen voedselpakketten te bemachti gen. Wanhopige dorpelingen be laagden vrachtwagenkonvooien die op de hoofdweg langs de kust zijn gestrand. Op de mark ten wordt om schaarse levens middelen gevochten, winkels in de steden worden geplunderd en mensen worden beroofd. oslo» Een hoffelijke Palestijnse president Yasser Arafat Zijn dood werd gisteren door leiders uit de hele wereld gebruikt om de agenda voor de komende onderhandelin- kust de hand van Leah Rabin, de weduwe van de vier jaar herdacht in Oslo, de stad waar hij in 1993 met Arafat een gen in het Midden-Oosten vast te stellen. geleden vermoorde Israëlische premier Yitzhak Rabin. historisch vredesakkoord sloot. De bijeenkomst werd ook foto ap» michael probst washington anp-afp brussel marc peeperkorn correspondent Frankrijk en Groot-Brittannië zijn akkoord met een 'wapenstilstand' in hun oorlog over de ex port van Brits rundvlees. Experts van beide lan den en de Europese Commissie komen binnen kort bijeen om de laatste twijfels bij de Fransen over de veiligheid van het Britse vlees weg te ne men. Tot die tijd handhaaft Parijs haar verbod op de import ervan. Ruim drie uur overleg onder leiding van Euro pees commissaris Byrne (volksgezondheid) maakte gisteren de weg vrij voor een oplossing van de hoog opgelopen ruzie, zonder gezichts verlies voor beide partijen. „Dit is geen kwestie van winnaars of verliezers", benadrukte de Fran se landbouwminister Glavany na afloop. Zijn Britse collega Brown: „Ik hoop nu op een spoe dig einde aan het importverbod." Begin oktober besloot Frankrijk zijn grenzen dicht te houden voor Brits rundvlees. 'Nieuw" wetenschappelijk materiaal zou aantonen dat het vlees nog steeds van 'gekke-koeien' afkomstig kon zijn, runderen met de dierziekte BSE, die bij mensen mogelijk tot de dodelijke aandoening Creutzfeldt-Jakob kan leiden. De Commissie had het vlees eerder veilig verklaard en het exportver bod per 1 augustus opgeheven. Vorige week stelde het onafhankelijke weten schappelijke comité van de EU Parijs in het on gelijk. Brits rundvlees is net zo veilig als dat uit ieder ander EU-land, concludeerden de weten schappers. Parijs weigerde evenwel de ban op het vlees direct op te heffen, reden voor Byrne om de Franse en Britse landbouwminister bijeen te roepen. De oplossing die nu gevonden is, moet met na me het gezichtsverlies voor de Fransen beperken. Het geeft hen de mogelijkheid het strijdtoneel met opgeheven hoofd te verlaten. De Britten op hun beurt moeten slikken dat het Franse import verbod nog even blijft. De 'experts' hebben waar schijnlijk enkele weken nodig om hun werk te voltooien. De Britse minister Brown wees er ech ter op dat het alternatief - Frankrijk voor de rech ter slepen vanwege het niet nakomen van de EU- regels - jaren in beslag neemt. Wetenschappers van de universiteit in het Duitse Mainz hebben intussen een test ontwik keld om bij een levend dier snel BSE vast te stel len. Ook kan er in korte tijd mee worden nage gaan of een mens Creutzfeldt-Jakob heeft. Dat meldde de Allgemeine Zeitung uit Mainz van daag. Tot nu toe kon pas na de slacht van een rund BSE worden vastgesteld. Bij de test wordt in een kleine hoeveelheid hersenvloeistof van dier of mens een speciaal eiwit opgespoord. Is de concentratie van deze stof verhoogd, dan is dat een aanwijziging voor BSE of Creutzfeldt-Jakob. De hersenvloeistof is via een eenvoudigfe punctie af te nemen. De zondag neergestorte Egypti sche Boeing had problemen met de zogenoemde keerkop- peling van beide motoren. Eén van de bemanningsleden heeft dit kort voor de start in Los An geles gemeld. Dat bericht de Amerikaanse omroep CNN. De keerkoppeling treedt in werking bij het landen van het vliegtuig. Tegelijk werd bekend dat de Amerikaanse luchtvaartinspec- tie FAA in september en okto ber onderzoek en aanpassingen heeft bevolen aan de keerkop peling van de motoren van de Boeing 767. Het gecrashte Egyptische vliegtuig was van dit type. De FAA wilde via onder zoek vermijden dat de koppe ling begint te werken tijdens de vlucht. De aanbevelingen van de in spectie hadden echter geen grote urgentie. De FAA gaf de luchtvaartmaatschappijen twee tot vier jaar tijd voor maatrege len. De keerkoppelingen bij het type 767 bestaan uit lange me talen kegels, achteraan de straalpijp, die de stuwkracht van de motoren in omgekeerde richting sturen. Daardoor kan een vliegtuig, eenmaal aan de grond, snel vaart minderen. Opmerkelijk is dat in mei 1991 een Boeing 767 van Lauda Air boven Thailand ontplofte toen één van de keerkoppelin gen in werking trad bij het klimmen. Maandag maakte Boeing bekend dat het toestel van Lauda Air op dezelfde as semblagelijn werd gebouwd als het Egyptische vliegtuig. Het toestel van Lauda droeg het se rienummer 282, dat van Egypt Air 283. De Amerikaanse kustwacht heeft gisteren ook de signalen ontvangen van de tweede zwar te doos van Egyptair-vlucht 990. Maandag waren de signa len van de eerste doos al opge vangen. Wegens verwacht slecht weer moesten de ber gingsschepen de betrokken zo ne gisteren echter verlaten. De dozen bevatten de recorders met banden van de gesprekken van de bemanning in de cock pit en de gegevens van de in strumenten. Van de veertig miljoen inwo ners van Orissa is ongeveer de helft door het natuurgeweld ge troffen. De autoriteiten waren totaal niet voorbereid op de ramp en hebben de grootste moeite om hulpgoederen op de bestemde plaatsen te krijgen. Het zal minstens een week duren voordat de hulp alle de len van de deelstaat heeft be reikt. Tegen die tijd zullen velen van honger en ziekte zijn omge komen. Veel overlevenden zul len later alsnog bezwijken als er epidemieën uitbreken. De cycloon, één van de zwaarste van deze eeuw, heeft volgens Indiase media waar schijnlijk al aan meer dan 10.000 mensen het leven ge kost. Ontslagen man vermoordt zeven ex-collega's HONOLULU AFP-DPA De politie heeft vanmorgen in de Amerikaanse staat Hawaii een man gearresteerd die ervan wordt verdacht zeven ex-colle- ga's te hebben doodgeschoten. De 40-jarige man werkte vijftien jaar als servicetechnicus bij het kopieerbedrijf Xerox, maar was ontslagen. De schutter drong gisteren in de hoofdstad Honolulu een ver gaderkamer in" het Xerox-ge- bouw binnen en opende het vuur met een pistool. Daarna vluchtte hij in een auto van de firma. Na een grote zoekactie wist de politie hem op te spo ren in een natuurgebied buiten de stad. Drie uur later gaf hij zich over. De uit Azië afkomsti ge schutter stond bij zijn colle ga's bekend als een vuurwa penliefhebber, maar ook als een 'aardige man'. Burgemeester Harris van Ho nolulu toonde zich geschokt over het drama, dat de ernstig ste massamoord in de geschie denis van Hawaii is. Hij wees erop dat de eilandengroep be kend staat als veilig en dat Ho nolulu de laagste misdaadcij fers heeft van alle grote Ameri kaanse steden. „Het geweld heeft toegeslagen in het para dijs", aldus Harris. VS en EU laken actie Rusland in Tsjetsjenië OSLO-MOSKOU DPA-AFP-Rtr-AP De Amerikaanse president Clin ton heeft het Russische militai re optreden in Tsjetsjenië giste ren 'een vergissing' genoemd. Clinton deed dat in Oslo tijdens een gesprek met de Russische premier Poetin, in de marge van de herdenking van de ver moorde Israëlische premier Yit zhak Rabin. Ook de EU heeft kritiek op de Russen. Poetin meent dat Tsjetsjenië een puur binnenlandse aange legenheid is van Rusland, en daarom geen invloed mag heb ben op de betrekkingen tussen Moskou enerzijds en Washing ton en Brussel anderzijds. De Europese Unie en de Ver enigde Staten lijken niet aan te willen sturen op een confronta tie met Moskou. „Wij praten zeer openhartig met de Russen en zij praten openhartig met ons", zei Javier Solana, de coör dinator van het buitenlandse en veiligheidsbeleid van de EU. Hij voegde er aan toe dat de EU een 'stevige bilaterale relatie' met Rusland wil houden. Sola na zei dat de Unie zal aandrin gen op een politieke oplossing, maar hij trad verder niet in de tail. Poetin antwoordde dat de re bellen het offensief over zich zelf hebben afgeroepen en dat de slechte economie in de regio een rol speelt. parus cees van zweeden correspondent Vijf dagen nadat hij ongewild in de schijnwerpers was komen te staan we gens vermeende corruptie, heeft de Franse minister van financiën Domini que Strauss-Kahn zijn ontslag inge diend. Met een verbeten trek om de mond verklaarde hij gisteren dat hij de deur van het ministerie achter zich dichttrok. Maar hij voegde er meteen aan toe: „Ik doe dit niet omdat ik me schuldig voel." Het aftreden van Strauss-Kahn (50) was welhaast onvermijdelijk, nadat eind vorige week duidelijk was gewor den dat de minister onder het ver grootglas van enkele onderzoeksrech ters ligt in een fraudezaak rond het studentenziekenfonds MNEF. De naam van de minister was al vaker op geborreld, maai" afgelopen vrijdag leek justitie op het punt te staan een for meel gerechtelijk onderzoek naar hem te beginnen. Strauss-Kahn besloot prompt een be zoek aan Vietnam af te breken en keer de zondag terug in Parijs. Waarschijn lijk had de minister toen al besloten om zijn functie neer te leggen. Met Strauss-Kahn valt één van de peilers onder de linkse regering van.premier Lionel Jospin weg. Strauss-Kahn, die zowel minister van financiën als van economische zaken was - zijn bijnaam is 'Monsieur Économie' - slaagde er bijna eigenhandig in de economie uit het moeras te trekken. Onder hem werden meer staatsbedrij ven geprivatiseerd dan onder zijn rechtse voorgangers, zonder dat het land werd verlamd door stakingen en betogingen. Air France groeide uit tot een succesvol bedrijf en Aerospatiale fuseerde met het Duitse Dasa tot Eu ropa's grootste defensieconcern. Strauss-Kahn werd gezien als een pragmatisch tegenwicht voor de ideo loog van links, Martine Aubry, die mi nister van sociale zaken is. Dankzij hem werd de gewraakte wet op de 35- urige werkweek zodanig geamendeerd dat de economische schade beperkt bleef. De minister laat een economie na die volgens de prognoses dit jaar 2,5 pro cent en volgend jaar 3,0 procent zal groeien, veel sterker dan die van Duitsland, Italië en Groot-Brittannië. De werkloosheid blijft met ruim elf procent hoog, maar daalde niettemin een vol procent in de twee jaar van zijn bewind. Het imago van Strauss- Kahn raakte echter bezoedeld door een schandaal dat weigerde weg te gaan. Strauss-Kahn zou twee ton heb ben getoucheerd voor werk dat hij nooit heeft gedaan. De betaling kwam van MNEF, een door partijgenoten ge- lqid ziekenfonds voor studenten. Strauss-Kahn ontkent niet dat hij het geld heeft ontvangen, maar zegt dat het ging om een honorarium voor juri disch advies. Om dat te bewijzen had de minister een aantal documenten overgelegd. Het dagblad Libération onthulde maandag echter dat deze documenten volgens de onderzoeksrechters ver valst waren. De brieven zouden zijn geschreven met een lettertype dat in 1994, het jaar van de datering, nog niet bestond. Ook het gebruikte soort pa pier was van later datum. Door de eer aan zichzelf te houden, volgde Strauss- Kahn een traditie die in zwang is sinds het begin van de jaren negentig. Die traditie wil dat een minister aftreedt zodra hij het onderwerp is van een ju ridisch onderzoek. De politieke reacties op zijn aftreden waren overwegend positief. Jean-Louis Debré, een kopstuk van de gaullisti sche RPR, gewaagde van een 'logisch en onvermijdelijk' besluit. Alain Boc- qet, een communist, omschreef het af treden als 'wijs'. Jospin zal desondanks niet blij zijn om het eervolle vertrek. Hij had een 'schone' regering tot één van de speerpunten van zijn beleid ge maakt, nadat er onder voorgaande rechtse kabinetten tientallen gevallen van meer of minder corrupte ministers waren geweest.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7