1 Gebruik spoor kost NS minder Peper pareert kritiek met grappen en grollen Binnenland In het gelid 'Besnijdenis van meisjes gebeurt ook in Nederland' Twintig jaar geëist tegen verdachte moord op kind Belastende verklaringen tegen verdachte Van der Plancken Kamer wil af van voordeel corporaties bij verkoop |SDAG 3 NOVEMBER 1999 ichauffeur gearresteerd |dam Een taxichauffeur van de Amsterdamse Taxicentra- <v isteravond gearresteerd. De man zou verschillende keren -i^n's van het concurrerende bedrijf Taxi Direkt hebben be- M Uit protest hadden chauffeurs van de Taxicentrale zich jHield voor het hoofdbureau van politie aan de Marnix- MEen kleine delegatie heeft overleg gevoerd met de politie, besloten de taxichauffeurs van verdere acties af te zien. de start van Taxi Direkt vorig jaar botert het al niet tussen ïuffeurs. Afgelopen zomer stapte Taxi Direkt naar de rech- i een einde te maken aan de intimidaties. kaap Rottumeroog verplaatst nd» De Zeekaap op waddeneiland Rottumeroog moet ;en. Omdat steeds meer zand wegspoelt aan de noord- on jjde van het eiland, staat het gietijzeren monument niet j|ie stabiel. De Zeekaap, die in 1883 werd geplaatst als her- ïgsteken voor schepen, werd begin deze eeuw overbodig lieuwe navigatietechnieken. In de jaren zeventig gingen nen op om het inmiddels verwaarloosde product van de ler-cultuur een opknapbeurt te geven. De kaap werd volle- jrestaureerd. De verplaatsing van het gietijzeren bouw- tiaar een veiliger gedeelte van Rottumeroog neemt drie in beslag en kost ongeveer 250.000 gulden. id november zekerheid voor Latoya ri 14Lgi Staatssecretaris Cohen (justitie) beslist eind deze [dof het Surinaamse meisje LatoyaRijssen (14) uit Volen- flPften verblijfsvergunning krijgt. De komende weken bestu- 1 ihet bureau medische advisering het nieuwe psychologi- Leifapport. Dat heeft een woordvoerster van het ministerie astitie gisteren bekendgemaakt. In afwachting van de be- iate kg van Cohen mag het meisje in Nederland blijven. Latoya door haar vader naar Nederland gehaald, omdat haar Haaijader in Suriname haar mishandelde. ippers klagen over snelboten echt» De waterbussen bij Dordrecht en de snelboten die ordrecht naar Rotterdam varen, veroorzaken schade aan leerde schepen langs de oevers. Oorzaak zijn hoge golven volg van de snelheid van de schepen. Schippers hebben en hun nood geklaagd bij Rijkswaterstaat en de rivieren- te. De katamarans die topsnelheden van 35 en 55 kilometer lur bereiken, zijn gisteren in gebruik genomen. Volgens het k Landelijke Politiediensten zijn zes klachten uit Dordrecht pdels gegrond gebleken. Verlaging van de snelheden zou jns de waterpoÜtie een oplossing kunnen zijn, maar dat ■™Ht de boten voor forensen meteen minder aantrekkelijk als g Jiatief voor de auto. chtpartij in rechtszaal fRDAMDe rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de Iszaal laten ontruimen nadat er een vechtpartij was ont- tussen de parketwacht en nabestaanden van twee jonge- Ue vorige zomer bij een auto-ongeval om het leven kwa- De destijds 19-jarige bestuurder reed vorig jaar julümet 1 snelheid tegen een boom. Twee van de inzittenden (14 en ar) vonden de dood, twee anderen raakten zwaargewond. fens officier van justitie was er sprake van doodslag. De ver- Ite zou voor het ongeluk hebben gezegd, dat hij zich te plet- filde rijden. Hij eiste twee jaar cel. Toen de advocaat van de achte om vrijspraak vroeg, werd het één van de nabestaan- t3re vee^' wilde zijn gram halen, maar werd tegengehou- -door de parketwacht, waarbij een vechtpartij ontstond. Handelsvoorraad in koffieshops' elegenBurgemeester D'Hondt van Nijmegen wil koffieshops [taan meer dan 500 gram softdrugs per dag in voorraad te ben. De burgemeester stelt zich voor dat elke shophouder '^aparte gedoogverklaring krijgt. De shophouders zouden, als leer dan 500 gram per dag mogen verhandelen, ook met die ire voorraad over straat mogen. De voorraad moet toch geleverd kunnen worden, aldus D'Hondt. Volgens de richt- fan de procureurs-generaal wordt nu een drugsvoorraad ;euimaximaal 500 gram gedoogd. Het college van procureurs- Iraal is verbaasd over het voorstel en wijst erop dat de be nde richtlijn na een brede politieke discussie tot stand is ge ien. ken giffen mogen toch jaag» Zeven soorten landbouwgif, die aanvankelijk per 1 ja- ri 2000 zouden worden verboden, mogen onder bepaalde rwaarden toch tijdelijk worden gebruikt. Het gaat om mid- n die onmisbaar blijken voor sommige teelten in de Neder- Ise landbouw. De stoffen mogen echter alleen gebruikt wor- door boeren die in 2003 voldoen aan Agro Milieukeur. Mi er Pronk (milieu) en staatssecretaris Faber (landbouw) be- N ^nikken dat er 'voortvarend gezocht dient te blijven naar Itreffende alternatieven'. Met het besluit verwachten de be- Üslieden 90 tot 95 procent te realiseren van de milieuwinst een totaalverbod zou opleveren. De tijdelijke verlenging It voor de stoffen carbaryl, chloorpyrifos, fenbutatin, mevin- enconazol, pirimifos en simazin. en gehaksel meer op Schiphol iaag De verbeterde afspraken over exotische dieren die op ithaven Schiphol aankomen, hebben ertoe geleid dat de )Efste maanden geen dieren meer hoefden te worden afge- ikt. Staatssecretaris Faber (natuur) heeft dat gisteren in de q jede Kamer geantwoord op vragen van D66-Tweede Kamer- Hugusteijn. De verbetering komt omdat KLM sinds kort min- iruadieren vervoert. Ook is met de Surinaamse autoriteiten af- proken dat zij beter letten op certificaten bij vervoer van Wftische dieren. Eerder dit jaar werd op Schiphol een groot tal bijzondere eekhoorns verhakseld, omdat de vereiste pa- straien ontbraken en de dieren mogelijk ziekten konden over- ngen. Daarover onstond veel commotie. farote XTC-bende opgerold RiirjERSUAADe politie Gooi en Vechtstreek en de Economische k ijltrole Dienst hebben een internationaal opererende XTC- Ide opgerold. Een nieuwe ontwikkeling is dat ook de grond- Efen voor de productie van XTC in Nederland werden ge- akt. Er zijn ruim 200.000 XTC-pillen in beslag genomen, lehonderd kilogram XTC-poeder (goed voor nog eens i.OOO pillen) en veel chemicaliën. Alles bij elkaar goed voor ïri ik tientallen miljoenen guldens omzet. Een van de productie- /egltra van de bende was gevestigd in Bunschoten. Bij de actie, us jonder leiding stond van justitie in Amsterdam, zijn de afge- }g3pn maanden 23 verdachten aangehouden, zeventien Neder- n ders, vijf Canadezen en een Rus. De bende richtte zich voor- ip de export naar Canada. H BELANGRIJKE MEDEDELING ia De Bioderij bv deelt het volgende mee: in verband met een mogelijke besmetting van listeria in Bioderij Smulpannenkoeken, Bioderij Poffertjes, Bioderi] ibachtelijke Pannenkoeken en de Bioderij Gevulde Pannenkoeken 5n. f Appel/Kaneel kan het consumeren van deze producten eventueel aar schadelijk zijn voor de volksgezondheid. Ur^ elk risico te vermijden, is uit voorzorg besloten alle voornoemde 3US producten uit de handel te nemen. Wij dringen er bij u op aan deze producten terug te brengen naar de winkel. Vanzelfsprekend krijgt u het aankoopbedrag vergoed. !^or eventuele vragen is het volgende gratis telefoonnummer geopend; 0800 - 0009. Dit telefoonnummer is bereikbaar ia(J op 3, 4 en 5 november 1999 van 08.00 uur 's ochtends »0 J tot 23.00 uur 's avonds. Wij bieden u onze excuses aan voor het ongemak. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diei 'Hoe je het ook wendt of keert, het is een lastenverzwaring den haag anp De NS hoeven voorlopig niet 250 miljoen gulden per jaar te betalen als een soort 'we genbelasting' voor het spoor. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft het be drag veel lager vastgesteld: volgend jaar 100 miljoen, oplopend tot 200 miljoen gulden in het jaar 2005. kunstmatig verbroken. De over heid bleef eigenaar van de rails en de grond, de NS werden ver der uitgesplitst in een aantal verzelfstandigde bedrijven, waaronder NS-Reizigers en het goederenbedrijf. Deze 'gebrui kers' van de rails zouden voort aan een heffing moeten betalen voor dat gebruik. In de nota De Met het idee dat concurrentie in het spoorwegverkeer daar door mogelijk zou worden, heeft de Tweede Kamer vier jaar geleden de Nederlandse Spoorwegen in stukken gehakt. De aloude technische eenheid van trein en rails werd daarbij derde eeuw spoor, die dit jaar door minister Netelenbos is uit gebracht, wordt nog uitgegaan van een zogeheten infraheffing van 250 miljoen gulden voor de reizigerstak van het spoorbe drijf. Dat het bedrag voorlopig veel lager is, is voor de NS-Reizigers geen reden tot juichen. Eerder zei het spoorbedrijf dat de treinkaartjes duurder worden als de heffing duur uitpakt. ,,Hoe je het ook wendt of keert, het is een lastenverzwaring. Je kosten gaan omhoog", zegt een NS-woordvoerder van de nieu we tarieven. Binnenkort wordt in een con tract tussen NS en overheid vastgelegd wat de NS zoal moe ten presteren: aantal toegestane vertragingen, gewenste groei van het aantal reizigers en der gelijke. Volgens de NS-woord voerder ligt er een relatie tussen dit prestatiecontract en de in fraheffing. Als de overheid hoge eisen vastlegt in het contract, zoals een forse reizigersgroei in de spits, kan zelfs de verlaagde infraheffing nog te duur zijn. Ook wil het spoorbedrijf dat er een bonus-malus-systeem komt in de infraheffing. Als de overheid te traag is met het uit breiden van het spoornet, moet de heffing omlaag. den helder Keurig in het gelid stonden marinemensen giste ren op de kade in Den Helder aangetre den voor de feestelij ke overdracht van de 'Kinsbergen'. Het vaartuig dient de ma rine als opleidings schip voor nieuwe matrozen. FOTO GPD MARTIN MOOIJ Gekrakeel over monument tegen zinloos geweld gorinchem anp De ouders van Marianne Ro- za, één van de meisjes die in januari bij een schietpartij voor discotheek Bacchus in Gorinchem omkwamen, hebben het idee geopperd een stiltecentrum te stichten als herdenkingsplaats voor slachtoffers van zinloos ge weld. Dit is een alternatief voor een herdenkingsmonu ment. De gemeente Gorinchem en de Stichting Gorinchem Tegen Geweld verschillen van mening over het monu ment, waardoor het overleg hierover is gestaakt. Volgens de Stichting Gorinchem te gen Geweld kan burgemees ter IJssels de komst van een monument niet waarmaken, iets wat hij eerder heeft toe gezegd. Volgens IJssels heeft de stichting veel goede din gen gedaan maar hij meent dat zij beslag legt op het al leenrecht tegen zinloos ge weld en niet openstaat voor suggesties van anderen. IJssels wil niet meer met de stichting in zee. Hij over legt nu met de vriendenkring van de familie Roza om de komst van een gedenkplaats alsnog te verwezenlijken. Een goede plek voor het stil tecentrum is volgens domi nee Wagenvoort een ruimte onder de kerktoren van de Grote Kerk in Gorinchem. Het gemeentebestuur, bur gemeester IJssels en de na bestaanden van de slachtof fers kunnen zich in dit plan vinden. w i70v*rfloohto mAArri nn l/inr hilversum anp Niet alleen in Somalië, maar ook in Nederland worden meis jes van Noord-Afrikaanse af komst besneden. Ze ondergaan de strafbare ingreep in het ge heim en zonder verdoving. Op welke schaal dat gebeurt, is niet bekend. De Somalische vrouw Naïma Abdi Dahir zei gisteren voor de KRO-radio veel verha len van meisjes te kennen die in Nederland het slachtoffer van besnijdenis zijn geworden. Het ritueel wordt volgens haar ge woon thuis uitgevoerd. Bij een besnijdenis worden de clitoris en (vaak ook) de schaamlippen weggesneden. Na de ingreep wordt de vagina gedeeltelijk dichtgenaaid. Volgens A. Mahamoud van de Somalische stichting Wala- leeje komen er Somalische vrouwen uit Groot-Brittannië naar Nederland om meisjes te laten besnijden. Dat zou in elk geval elke zomer gebeuren, om dat de kinderen dan vakantie hebben. Directeur R. Groten huis van de stichting Pharos, het steunpunt gezondheidszorg vluchtelingen, zegt hiervan op de hoogte te zijn. Kortgeleden wist Pharos de besnijdenis van een meisje in Rotterdam te voorkomen. Gro tenhuis weet niet of de familie van het meisje de ingreep als nog heeft laten uitvoeren. Pha ros heeft de voorgenomen be snijdenis niet gemeld bij de po litie of de Inspectie voor de Volksgezondheid. De stichting bekijkt of ze in de toekomst dergelijke gevallen wel moet melden. Het D66-Kamerlid Dittrich reageerde geschokt op de ver halen. Hij wijst erop, dat het gaat om ernstige verminkingen en zware mishandelingen die hoe dan ook moeten worden voorkomen. Politie en justitie dienen volgens Dittrich meer samen te werken om het pro bleem van de besnijdenissen aan te pakken. Dittrich stelde eind septem ber Kamervragen over besnij denissen van meisjes met een Nederlands paspoort in Soma lië. Ouders die hun dochter daar laten besnijden, moeten volgens hem strafrechtelijk worden vervolgd. Dittrich rea geerde op het verhaal van de 11-jarige Nasima. Zij werd afge lopen zomer in eigen land on der druk van haar familie tij dens een vakantie besneden. Besnijdenissen vallen in Ne derland strafrechtelijk gezien onder het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Daarop staat een celstraf van acht jaar, en twaalf jaar na voorbedachte rade. Daarnaast is mogelijk sprake van onbevoegd medisch handelen. Voor zover een woordvoerder van het open baar ministerie bekend is in Nederland nooit vervolging in gesteld wegens besnijdenis van meisjes. De 38-jarige Dahir, die op haar achtste is besneden, door brak gisteren voor het eerst haar stilzwijgen uit angst dat ook haar eigen dochtertjes van zeven en acht ooit onder druk van familie worden besneden. rotterdam gpd Tegen de verdachte van de moord op de 4-jarige Whitley uit Ca- pelle is gisteren voor de Rotterdamse rechtbank twintig jaar cel ge- eist. De officier van justitie acht bewezen dat de Irakees het meisje in de nacht van 5 op 6 augustus 1998 heeft ontvoerd, meegeno men naar een nabijgelegen bos en het kind daar seksueel heeft misbruikt en vervolgens vermoord. De verdachte ontkent alles. Bloed in het flatgebouw waar de verdachte en het meisje woon den en op het onderbroekje van het meisje, getuigenverklaringen en een gevonden jas zijn volgens de officier van justitie voldoende bewijs om de man een zeer hoge gevangenisstraf op te leggen. „We willen de maatschappij zo lang mogelijk tegen de verdachte beschermen." Volgens de advocaat is het belangrijkste bewijs, het DNA-onder- zoek naar de bloedsporen echter niet geldig. Het bloed zou net zo goed van de jongere broer van de verdachte - tegen wie officieel nog steeds een gerechtelijk vooronderzoek loopt - kunnen zijn. De moeder van het slachtoffertje diende gisteren tijdens de rechtszaak een eis tot schadevergoeding in. Zij wil 60.000 gulden smartengeld en een vergoeding van ruim vijfduizend gulden voor de kosten van de begrafenis en de gedwongen verhuizing van het gezin. Eventueel toegekend 'smaadgeld' naar dikhuidenverblijf Blijdorp den haag gpd Minister Peper van binnenlandse zaken kiest de aanval. Zelfverrijking? Hij? „Ach", wuift hij beschuldigingen van voormalig Rotterdams gemeenteperso- neel weg. Overdreven luxe reisjes naar Cuba op kosten van de Rotterdamse be lastingbetaler? „Voor iemand die nooit verder is geweest dan het Drielanden punt was het misschien luxe, ja. Bram Peper heeft ervoor gekozen de geruchten over de zelfverrijking tijdens zijn voormalig burgemeesterschap te lijf te gaan door net te doen of hij ze niet se rieus neemt. Het Algemeen Dagblad, dat vorige week schreef over zijn vermeende fraude met geld en goederen in het Rot- terdamse stadhuis, kan een schadeclaim tegemoet zien wegens smaad. Het geld gaat naar het olifantenverblijf in dier gaarde Blijdorp. „Waar ik overigens tij dens mijn burgemeesterschap een abonnement voor het leven van heb ge kregen, voor iedereen die het weten wil", zegt hij. „Het geld van de schadevergoeding zou ik besteden aan een schuurpaal voor de beesten", glimlacht hij. „Ik heb iets met dikhuiden." De laconieke into natie in Pepers stem is tekenend voor de houding die hij aanneemt sinds de ge ruchtenstroom op gang is gekomen. Hij lacht eens, trekt de kwestie in het bela chelijke en praat badinerend over zijn aanklagers. De bewindsman wappert Minister Bram Peper (links) en zijn voorlichter Mathijssen nemen op een bankje nog even gegevens door voor het vragenuurtje in de Tweede Kamer. FOTO WFA GERHARD VAN ROON eens met zijn stropdas met olifantenmo- het onderzoek van de Rotterdamse ge rief. „Een hele dure, heb ik zelf moeten meenteraad naar de vermeende fraude, betalen." In december moet het onderzoek zijn Gisteren tijdens het Kamerdebat zei afgerond. „Het is de verantwoordelijk- Peper zich niet te willen bemoeien met heid van Rotterdam en daar wil ik die la ten. Ik wil geen eigen onderzoek instel len", zei hij in reactie op CDA-woord voerder Van der Hoeven, die het vreemd vond dat het aan de Rotterdamse ge meenteraad werd overgelaten. Peper verwees naar de Ceteco-affaire waarbij het de Provinciale Staten van Zuid-Hol land waren die een onderzoek instelden en niet de rijksoverheid. Hij vindt niet dat de onderzoekscom missie,, waarin onder andere de vrouw van Pepers collega-minister Korthals van justitie zit, niet onafhankelijk ge noeg is. „Ik vertrouw erop dat het on derzoek goed wordt uitgevoerd." Meer dere malen herhaalde hij dat eerdere onderzoeken van onder andere de be lastingdienst geen schimmige praktijken aan het licht brachten. De regeringspartijen PvdA, D66 en WD hielden zich tijdens het debat op de achtergrond. Afgesproken is niet over de zaak te praten zolang het onderzoek nog niet is afgerond. En Peper? Die rechtte de rug en zei na afloop van het debat zeker te weten dat er uit het on derzoek geen onoorbare dingen naar boven zullen komen. ,,A1 zal er mis schien gesteggeld worden over wat wel en wat niet ais representatiekosten mag worden gedeclareerd door een burge meester. Maar de burgemeester van de grootste havenstad ter wereld kan niet tegen hoge gasten zeggen dat hij thuis nog wel een prakkie boerenkool heeft staan." Peper-Kroes aangeklaagd wegens smaad den haag gpd De politie zal binnenkort mevrouw Peper-Kroes horen omdat zij de vaste stadhuis bezoeker Rene ter Haar 'zwakbegaafd' heeft ge noemd. Ter Haar heeft een klacht ingediend wegens smaad. Ter Haar heeft de afgelo pen tijd zijn duit in het zakje gedaan waar het ging om de beschuldigingen aan het adres van ex-burgemeester Peper van Rotterdam en stadhuisambtenaren. De huidige minister van bin nenlandse zaken Peper en zijn echtgenote (oud-minis ter) Neelie Kroes zijn de af gelopen dagen beschuldigd van het gebruiken van geld en goederen van de gemeen schap voor privé-doelein- den. Mevrouw Peper reageerde op de aantijging van Ter Haar en noemde hem een zwakbegaafde jongen. In dat verband wordt zij dus bin nenkort gehoord. „Wat in dit soort zaken normaal is," meent een woordvoerder van de politie. Opsporing routes mensensmokkel den haag anp De Immigratie- en Naturalisa tiedienst gaat in het buitenland locaties en routes in kaart bren gen die worden'gebruikt voor mensensmokkel. Als die zijn opgespoord, kan de Koninklijke Marechaussee worden inge schakeld om op verdachte luchthavens controles uit te voeren en te voorkomen dat mensen met valse papieren op het vliegtuig stappen. De dienst begint medio volgend jaar met de nieuwe taken. In totaal on geveer tien medewerkers, die nog moeten worden geworven, zullen bij Nederlandse ambas sades in het buitenland worden gedetacheerd. den haag anp pisa jacob van der meulen In het moordproces tegen de Belg Robby van der Plancken komen morgen in het Italiaanse Pisa twee medegevangenen ge tuigen. De twee mannen zijn opgeroepen door het Italiaanse openbare ministerie, omdat zij zwaar belastende verklaringen willen afleggen. Van der Planc ken zou in de gevangenis over de moord op de 49-jarige Zand- voorter Ulrich hebben verteld. Advocaat Pepi heeft grote moeite met het oproepen van de twee medegevangenen. Het tweetal wist al kort na diens ar restatie dat Van der Plancken betrokken zou zijn bij een inter nationaal kinderpornonetwerk. Zij zouden zich hebben laten leiden door kwaadsprekerij en niet door de feiten. Aanklager Perrone verklaarde op de eerste dag van het proces voor het Hof van Assisen te Pisa dat de verdachte vorig jaar Ul rich vermoordde omdat die zijn driejarige dochtertje Nina had gebruikt voor kinderporno. Het onderzoek van de Belgische pornobestrijders Morkhoven zou ook hebben bijgedragen aan een motief om Ulrich in de bossen bij Volterra uit de weg te ruimen, aldus Perrone. Naast tie getuigenis van Van der Planckens medegevange nen baseert de openbaar aan klager zijn bewijsvoering op technisch onderzoek, verklarin gen van Van der Plancken zelf en onderschepte brieven van de verdachte aan zijn toenmali ge vriendin Cindy. Daaruit is onomstotelijk vast komen te staan, aldus Perrone, dat er sprake is van moord met voor bedachte rade. Eep grote meerderheid in de Tweede Kamer van PvdA, WD, CDA en D66 vindt dat woningbouwcorporaties onredelijk profiteren bij de verkoop van woningen aan huurders. Corporaties verkopen hun huurwoningen weliswaar met korting aan huurders maar daar staat tegenover dat zij voor de helft delen in de winst die wordt gemaakt als het huis vervolgens weer wordt doorverkocht. Een zegsman van de Vereniging Eigen Huis noemde die con structie gisteren in het RTL-Nieuws 'een vorm van zakkenvullerij'. De regeling kan de woningbouwcorporaties honderden miljoenen guldens opleveren, aldus de Vereniging Eigen Huis. Eind deze maand behandelt de Tweede Kamer een initiatief wetsvoorstel van PvdA, WD, CDA en D66 om het huurders met een lager inkomen gemakkelijker te maken hun huurwoning te ko pen. De vier initiatiefnemers hebben inmiddels aangekondigd hun wetsvoorstel zo aan te passen dat woningbouwcorporaties bij doorverkoop hooguit het bedrag van de eerder gegeven korting te rug kunnen krijgen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5