Somalia maakt feest compleet n Underdog Wolfsburg blijkt gevaarlijke pitbull 'Technisch directeur moet rust brengen bij Vitesse' Sport Jee Blankert onuitvoerbaar Kiev heeft meer geluk dan pech Saturnus speelt gewoon met drie man JENSDAG 3 NOVEMBER 1999 chef willem spierdijk. 071 -5356464, plv -chef janet van dijk. 071 -5356463 |emerink op Masters in Warmond )ENJan Siemerink is een van de twaalf deelnemers aan de jtionale Tennis Masters, die van 13 tot en met 19 december r het derde achtereenvolgende jaar bij Dekker Tennis in irmond zullen plaats hebben. Siemerink was de laatste jaren kezig, omdat het afsluitende toernooi precies samenviel met n vakantie. Door de verplaatsing van de Masters naar een la- e week en het nieuwe poulesysteem kan de Rijnsburger het êrnooi inpassen in zijn voorbereiding op de Australian Open, p medio januari van start gaat. iasketballers Prisma uit competitie ;cht De Utrechtse mannenbasketbalploeg Kroon Renault isma heeft zich teruggetrokken uit de eredivisie. Volgens Bordvoerder Theo Slaats is er geen geld meer om door te an. Prisma heeft er de laatste weken alles aan gedaan om D.000 gulden te vinden om de competitie te kunnen afmaken, [laar sponsors en gemeente Utrecht hebben geen interesse", Hus Slaats. Prisma zou gisteravond spelen tegen BS Weert. chalken en Van Lottum winnen Sjeng Schalken en John van Lottum hebben gisteren tij- Jnshet Super 9 tennistoernooi van Parijs hun eerste partij ge- Ijnnen. De Limburger behaalde een zwaarbevochten overwin- Jrig op de Fransman Arnaud Clément: 7-6 4-6 7-6. Zijn volgen- I opponent is de als zestiende geplaatste Slowaak Karol Kuce- I Van Lottum bedwong later met gemak de Spanjaard Felix fentilla: 6-3 6-2. Hij is al verzekerd van een plaats in de derde inde omdat zijn tegenstander, de Duitser Nicolas Kiefer, zich Igens een blessure afmeldde. Beide Nederlanders plaatsten Ih via het kwalificatietoernooi voor het hoofdschema. De Kuip explodeert na stunt Feyenoord tegen Rosenborg Ynsjesdag kan niet worden ver\>roegd phem henk stouwdam/gpd Blankert kan zich de lite besparen om een brief Wim Kok te schrijven. Het dat hij gistermiddag bij presentatie als nieuwe :itter van NOC*NSF venti- le om volgend jaar Prins- een week te vervroegen, TO'pm grondwettelijke redenen iiitvoerbaar. de grondwet is namelijk |jksjtgelegd dat Prinsjesdag dient yats te hebben op de derde 's- jsdag in september. En voor 'Stuk grondwetswijziging zijn abfce lezingen van zowel Twee- htsfals Eerste Kamer noodzake Om daar uitvoering voor itember 2000 aan te kunnen zouden beide Kamers datken nu en de opening van de Spelen in Sydney -•5fteten worden vernieuwd. En n tl is een illussie om aan te ne- artfsn, dat er in een tijdsbestek Jtacn 11 maanden verkiezingen ^'igjjrden gehouden. Daarmee is verhaal uit; een onuitvoer idee dus. kwam met zijn plan- ïtje nadat hij had vastgesteld 'f Prinsjesdag vier dagen na pning van de Spelen in Syd- plaatsheeft. Naast kabinets- pn die Australië willen be zoeken heeft met name kroon prins Willem-Alexander een probleem. De eersten zullen het vertrek moeten uitstellen, ter wijl de prins eerst naar Sydney moet afreizen voor bijwoning van het IOC-congres om vervol gens naar Nederland te vliegen om Prinsjesdag te kunnen bij wonen. Het leek Blankert een creatie ve oplossing om dan Prinsjes dag te vervroegen. En hij wilde als een van zijn eerste daden als voorzitter van NOC*NSF daar toe een verzoek indienen bij de minister-president. Zelfs nadat de voorzitter van het grondwet telijke obstakel vernam, wenste hij niet op zijn voornemen te rug te komen. Erica Terpstra, WD-Kamerlid en "bestuurslid van NOC*NSF, bevestigde de onhaalbaarheid van Blankerts plan, maar voeg de er wel aan toen het een prij zenswaardig, onorthodox idee te vinden. ,,Dat geeft aan hoe creatief Blankert is in het zoe ken naar oplossingen", wilde zij haar nieuwe voorzitter niet schofferen. Ook Blankerts voor ganger bij NOC*NSF, Joop van der Reijden, moest smakelijk la chen om het plan. Hij vindt dat het idee niet serieus moet wor den genomen. Als enige Nederlandse vertegen woordiger is Feyenoord erin ge slaagd om zich bij de elite van Eu ropa te scharen en de tweede ron de van de Champions League te halen. Waar PSV en Willem II al in een vroeg stadium sneuvelden, schaarde de kampioen zich gister avond met kunst en vliegwerk bij de laatste zestien. rotterdam marcel van der kraan In een wedstrijd die bol stond van span ning, die het publiek op Europees ni veau voor het eerst waar voor z'n geld bood en die ook de eerste zege (1-0) op leverde, bereikte de ploeg van Leo Been hakker een door velen niet meer ver wacht hoogtepunt. Na vijf gelijke spelen had achteraf ook een zesde volstaan, maar de overwinning op Rosenborg Ball Klub maakte het feest compleet. De Rot terdammers begrepen de waarde ervan maar al te goed. Na het kampioensfeest in het afgelopen seizoen, maakten ze zo waar weer een ereronde door het eigen stadion. Voor Feyenoord ging het natuurlijk niet alleen om z'n sportieve status, al is die ondanks de commerciële waanzin van het huidige Europese clubvoetbal niet te verwaarlozen. Het ging ook om tientallen miljoenen guldens aan in komsten. Aan de eerste ronde heeft de kampioen zo'n acht miljoen gulden overgehouden. De tweede ronde is vol gens de door de UEFA bedachte struc tuur goed voor een bedrag van twaalf miljoen gulden, waarmee het totaal op een dikke twintig komt. Die financiële injectie konden de Rot terdammers uitstekend gebruiken. Na het kampioensjaar stokte de ontwikke ling dit seizoen en dus weet men bij de Stadionclub dat er geld nodig is om het elftal verder te versterken en om de be langrijke spelers te behouden. Vooraf stond al vast dat Feyenoord en zijn supporters een nerveuze avond te gemoet zouden gaan. Alles hing af van de gebeurtenissen in het Do Bessa-sta- dion van Boavista. Elke treffer, elke ver andering van stand daar zou van invloed zijn op het wedstrijdbeeld in Rotterdam- Zuid. Sneller dan verwacht stond de Kuip al op zijn kop. Na zeventien minuten knalde via de honderden mobiele telefoons en tran sistor-radio's de voorsprong van Boavis ta tegen Borussia Dortmund in de oren van het legioen. Vanaf dat moment waande Feyenoord zich in de tweede ronde van de Champions League. Leo Beenhakker had van tevoren gezegd dat het beter was als zijn spelers niet op de hoogte zouden zijn van de tussenstand in Portugal. Maar dat was natuurlijk on mogelijk. Het legioen explodeerde bijna toen er in Porto werd gescoord. Het was bizar om te zien dat de Rot terdammers, nu er echt druk op de ketel stond en er om elke meter van de gras mat in de Kuip moest worden gestreden, opeens wel konden aanvallen. De ruim 35.000 fans vermaakten zich in de eerste helft uitstekend. Met Igor Kornejev deed Leo Beenhakker een meesterzet. De coach posteerde de kleine Rus in de punt van de aanval tegenover de reuzen van 'Reuzenborg'. Kornejev, die dit sei zoen nauwelijks een rol heeft gespeeld bij Feyenoord en al enige tijd liep te ba len dat hij net als vorig seizoen zo wei nig speeltijd krijgt, trok voortdurend uit het centrum weg en bracht de Noren aan het twijfelen. In de Rotterdamse aanval was hij de ideale schakelspeler, die in het eerste kwartier aan de basis stond van vier schoten op het doel van de Noorse doelman Jom Jamtfall. Maar in het tweede bedrijf leken ze nuwen en onzekerheid het te winnen van de daadkracht bij de thuisclub. Fey- enoords ambities om aan te vallen slon ken, met de voorsprong van Boavista kennelijk in het achterhoofd, ziender ogen. Het moest na rust alle zeilen bij zetten om een nederlaag te voorkomen. Tomasz Rzasa kopte een kwartier voor het einde een bal van Andre Bergdolmo van de doellijn en Jurek Dudek zag voor zijn doel de meest chaotische situaties ontstaan. De twaalfde man, in de historie van het Europa Cup-voetbal vaker de drij- Radolsav Samardzic van Feyenoord pas seert een verdediger van Rosenborg, foto vende kracht achter de Rotterdammers, hield de ploeg in die fase op de been. Leo Beenhakker hield het in de laatste minuten niet meer uit. Hij ijsbeerde voor zijn dug-out, stak de brand in zijn sigaren en kon slechts bidden dat de Duitsers in Porto geen kunstje meer zouden flikken. Een doelpunt van zijn eigen ploeg zou de druk waanzinnig verlichten. En die goal kwam er. De voorzet was van Ka- lou, die het hoofd van invaller Somalia - vervanger van Kornejev - vond. De Bra ziliaan koos niet direct voor het Noorse doel, maar gebruikte Radoslav Samard zic als tussenstation. Toen de bal weer bij hem terugkwam, haalde hij van dichtbij verschrikkelijk uit: 1-0. De Kuip explodeerde voor de tweede keer die avond. RUSWUK ANP Dynamo Kiev heeft zich, an derhalve minuut na Feyen oord, als laatste van de 'dins- daggroepen' in de Champi ons League bij de laatste zes tien geschaard. De Oekraïen se ploeg had voor eigen pu bliek reuzepech maar tegelij kertijd gigantisch geluk. Ramiz Mamedov schoot al in de beginfase in eigen doel. Poulewinnaar Lazio won door die treffer fortuinlijk met 1-0. Kiev kreeg van ver de helpende hand toegesto ken. Rivaal Leverkusen kwam thuis tegen Maribor niet verder dan een uiterst teleurstellende 0-0. Fiorentina en Barcelona, beide geplaatst, konden vrij uit voetballen en waren daartoe ook best bereid. Louis van Gaal kwam eens te meer met een bijzondere op stelling, met Boudewijn Zen den en Ronald de Boer als vleugelverdedigers. Ook Phi lip Cocu, Patrick Kluivert en Winston Bogarde stonden in de basis. De Italianen kwamen bin nen het kwartier op 1 -0 door een fantastische omhaal van Mauro Bressan. Figo en Ri- valdo keerden de wedstrijd nog voor rust om. De Argen tijnse routinier Abel Balbo zette met twee treffers Fio rentina weer op voorsprong. Rivaldo handhaafde op aan geven van Kluivert de onge slagen status van Barcelona. Arsenal won bij AIK Solna met 3-2. Mare Overmars scoorde de eerste twee Lon- dense doelpunten. Suker maakte de derde. Andreas Andersson had de ruststand op 1-1 bepaald. Hij scoorde ruim een kwartier voor tijd nogmaals. Manchester United won met 2-1 van Sturm Graz, Olympique Marseille stond Croatia Zagreb een gelijkspel toe: 2-2. De Noor Ole Gun nar Solskjaer opende de sco re voor United, Roy Keane maakte 2-0. Ivica Vastic be nutte vlak voor tijd een straf schop namens Graz. Olympique Marseille moest tot twee keer toe een achterstand wegwerken door doelpunten van Mujcin en Mikic. Bakayoko en Diawara herstelden het evenwicht. (cbSe rechterhoek van (^Barendse, deel 2 ige week berichtte de redac- van Suizebollen over RCL- iscorer Alex Barendse. U. .et wel, de man die in zeven o els veertien doelpunten heeft coord, waaronder vijf maal ïaf de strafschopstip. Dat Iden er zeven kunnen zijn, jdat Barendse tweemaal faal- vanaf elf meter. Opvallend s dat de Leiderdorper al zijn ïalty's op dezelfde manier pte hij ook nog eens dat hij jir geen verandering in zou gelopen zaterdag speelde L tegen Hazerswoudse Boys. tien minuten mocht Bar- Ise weer aanleggen vanaf elf le klter' Taar ging die bal heen? zak a' naü' rechterh°ek- h, zeg maar een mooie red- igvan de keeper, maargeluk- I wonnen we toch met 2-1. P"e kt \9ialty gemist, de week daar- s, or Vieri. Vieri-Batistuta-Bar- dse. Geen slecht rijtje toch?" "n§tnu? denk dat ik de volgende niet er mag nemen. ouwens, in de krant stond Benjamin Mieremet de 1-1 i gemaakt, maar volgens mij s ik dat. Het was niet zeker of bal de lijn was gepasseerd As kopte ik hem voor de zeker- ds teSen het net- Toen pas n ot de scheidsrechter voor een ;c0 elpunt." enige die daar uitsluitsel j-'r kan geven is natuurlijk heidsrechter Freek Brant: De wolfsburg Vooraf had VfL Wolfsburg er al les aan gedaan zich voor de wedstrijd tegen Roda JC in de rol van underdog te plaatsen. Roda had immers het grote Ajax verslagen en 'die Wölfe' waren afgelopen weekeinde bij Bayern München met 5-0 ver nederd. Gisteren, in de return in de tweede ronde van de UEFA-cup, bleek de underdog echter een levensgevaarlijke pitbull: 1-0. Roda is daarmee uitgeschakeld. Halverwege was het al een klein wonder dat de Duitsers nog niet hadden gescoord. Zo'n vier kansen had de thuisploeg op de openingstreffer gehad, tegen één (grote) voor Doomer- nik van Roda. De middenvelder wachtte echter te lang, waarna een Duitse verdediger kon in grijpen. Wolfsburg begon het duel ui terst gemotiveerd, de ploeg jaagde Roda van meet af aan op. De Nederlanders lieten zich in de verdediging drukken en werden herhaaldelijk voor pro blemen gesteld door de fraaie één-tweetjes en driehoekjes van de Duitsers. Na de hervatting kreeg Roda de verbinding tussen aanval en verdediging beter op orde, de overmacht van vijf Duitse tegen vier Nederlandse middenvel ders werd weggepoetst. Lawal kreeg na vijf minuten een mooie kans, maar doelman Reitmaier keerde zijn kopbal op de doellijn. Na een uur spelen kreeg Tchoutang vervolgens dé kans op de eerste treffer. Za- farin kreeg de bal met een ge lukje bij de Kameroener, die vrijstaand te zacht inschoot. Reitmaier stompte de bal terug het veld in. Het spelbeeld van de eerste helft was op dat moment al ge heel verdwenen. Trainer Sef Vergoossen zal zijn manschap pen in de kleedkamer ongetwij feld op het hart hebben gedrukt het middenveld meer aandacht te schenken. Datzelfde had de coach in de eerste ronde, uit bij Shaktor Donetsk, ook al ge daan. Toen met succes (1-3). Desondanks kwam Wolfs burg na 68 minuten het dichtst bij een doelpunt. Het schot van Akpoborie trof de paal. Garba Lawal kreeg vlak erna aan de andere zijde een uitgelezen mo gelijkheid, de Nigeriaan leek niet te kunnen missen maar presteerde het toch om de voorzet van Van der Luer voor langs te schieten. Deze fase was de opwindendste van de wed strijd, kansen over en weer volgden elkaar bliksemsnel op. Elf minuten voor tijd maakte Lawal zich bijna onsterfelijk, toen hij la Van Basten in de EK-finale van 1988 vanuit on mogelijke hoek ineens uithaal de. De bal ging in dit geval ech ter voorlangs. Achteraf kon Ro da zichzelf slechts verwijten de grote kansen na rust niet benut te hebben. Want pitbull Wolfs burg toonde drie minuten voor tijd, geheel naar Duits gebruik, hoe scherp de tanden werkelijk waren. Ghanees international Akonnor nam de dieptepass in eens op de schoen, Kalac was in de korte hoek geklopt, 1-0. VfL Wolfsburg: Reitmaier: O'Neil, Thomsen en ICryger; Sebescen (25. Banza/90. Ballwanz), Greiner, Novvak, Akonnor (89. Dammeier) en Wciser; Akpoborie en Juskowiak. Roda JC: Kalac; Rudge. l.uijpers, Val- gaeren en Van Haaren; Zafarin, Doomernik, Van der I.uer en Lawal; Tchoutang (85. Vrede) en Peeters. Of het de spelers van het laag geklasseerde Lugdunum afgelopen zondag dun door de broek liep voorafgaand aan het treffen met het sterker ge achte Docos is niet bekend. In ieder geval droegen jonge fans van de Kikkers een remedie aan, voor de zekerheid. foto henk bouwman amersfoort h< He bal was de eerste keer al orbij de doellijn. try Alex, deze doelpoging za- t we toch echt van te ver .nkomen. Probeer eens een ldere hoek. niet alleen aardig gehand bald, er wordt ook veel gela chen. Neem het duel van afge lopen weekeinde tegen Quin- tus. Op een gegeven moment stonden er nog maar twee spe lers plus keeper Rob Otten bin nen de lijnen van de Vijf Mei hal. En handbal behoort toch echt met zeven man te worden beoefend. Twee kregen er een tijdstraf, de derde wond zich daar over op en kon ook naar de kant en bij de eerste de beste aanval die volgde, stopte een van onze overgebleven verdedigers een hoekspeler van Quintns foutief af. Dat was dus nummer vier. En dat allemaal binnen een mi- Kent handbal geen regels over een minimum aantal spelers dat in het veld moet staan? „Er was wel zo'n regel, maar die is afgeschaft. In feite heb je twee man nodig om de bal over te kunnen gooien, maar zelfs met één speler zou het spel verder kunnen. Die persoon blijft dan wel niets anders over dan op het doel te gooien. Tijdens de periode van ondertal regende het zeker doelpunten tegen? „Dat viel wel mee. Wi? hebben anderhalve minuut stand ge houden. Ze scoorden maar twee keer. Het publiek zag er de lol wel van in. De twee overgeble ven veldspelers werden luid aangemoedigd terwijl ze met el kaar combineerden. Hup Hans, hup Niek, hup Hans, hup Niek. De tegenstanders wisten niet goed hoe ze moesten reageren. Ze durfden in ieder geval geen strakke dekking toe te passen. Heel apart allemaal. Otten groeide uit tot de man van de wedstrijd, koploper Sa turnus won met 26-22 en het publiek beleefde een kostelijk partijtje. Maar of het Leidse handbal nu reclame voor zich zelf heeft gemaakt, valt te be zien. gerard borgman/gpd Volgens John van den Brom moet Vitesse, in navolging van Ajax, Feyenoord en PSV, een technisch directeur aanstellen. „Dat is nodig als je de stap naar de top wilt zetten", aldus de routinier. „Het is de beste ma nier om de rust terug te bren gen in de club." In het seizoen 1997-1998 had Vitesse al eens een 'directeur technische zaken': Leo Been hakker. Henk ten Cate was des tijds trainer in Arnhem. Na een paar maanden hield Beenhak ker het achter het bureau voor gezien, nadat Feyenoord hem zijn droombaan had aangebo den. „Dat was de laatste fase waarin het echt rustig was bin nen Vitesse", stelt Van den Brom. „Ik weet niet hoe de lei ding van Vitesse hier tegenaan kijkt, daarom vind ik het moei lijk hier iets over te zeggen. Maar ik denk dat het aanstellen van, zeg maar, een technisch directeur, de beste manier is om de rust terug te brengen in de club. Als een type als Guus Hiddink de nieuwe trainer wordt, is het misschien minder noodzakelijk. Maar stel dat er een jonge trainer komt, dan is het goed zo'n iemand erboven te plaatsen." De topclubs Ajax, Feyenoord en PSV hebben allen een sterke technische man in huis, respec tievelijk Danny Blind, Rob Baan en Frank Arnesen. Van den Brom: ,,Als er een technisch di recteur zou komen, dan kan Karei Aalbers worden ontlast. Dan kan hij zich volledig con centreren op de nieuwe ont wikkelingen rondom de club. Ik denk dat Vitesse dan nog meer van de kwaliteiten van Aalbers kan profiteren." Want: „Ik heb Aalbers heel hoog zitten. Laat hem maar schuiven. Als hij het wil, dan zal ook die eigen televi siezender er wel komen. Je moet het alleen niet op de korte termijn verwachten."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25