'Nu ziet men pas hoe goed die band was' Jagers richten vizier op de argeloze consumed CDA Zoeterwoud slikt geen kritiek i Meningen Het Rembrandtkwartier en de mening van de krant Als een vis kon schreeuwen, zouden er minder vissers zijn WÜLNi>bAÜ 3 KIöVember 1999 970 redactie paul de vlieger, 07lJ De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen britï met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Op drie verschillende plaatsen in de krant gaven redacteuren vorige week hun mening over het voorstel van Leiden Pro- motie/VW om in de stad een Rembrandtkwartier in te rich ten. „Een gedurfd plan dat een serieuze behandeling ver dient", was de conclusie van de commentator op de Stads- pagina. Cees van Hoore advi seerde in Schone Schijn: „Laat de Rembrandtwijk een kunst kwartier worden, geen met mayonaise dichtgesmeerde wijk van plezier, waar de Hamburger Rembrandt en het Broodje Heelmeesters het beeld bepalen." En Ruud Sep in De Stemming. „Leiden gaat honderdduizenden toeristen trekken met onvervalste kitsch." Op de redactie vroegen we ons af of dat verwarrend is voor lezers, drie uiteenlopen de opinies over een kwestie, en kwamen tot de slotsom dat enige uitleg wellicht welkom gelijks op pagina 2 verschijnt en op de regiopagina's staat als daar aanleiding toe is. Het voorstel voor een Rembrandt kwartier vonden we dermate opmerkelijk dat een commen taar op zijn plaats was. Die commentaren worden door de hoofdredactie zelf of door een van de redacteuren ge schreven. In wekelijkse rubrie ken als De Stemming Spring tij, Schone Schijn en Randver schijnselen hebben redacteu ren de vrijheid de actualiteit op ironische wijze te bespre ken. Als ze er hun mening ge ven, is dat niet noodzakelijk ook de mening van de krant. Belangrijke kwesties krijgen op die manier de aandacht die ze verdienen. Eerst in nieuws berichten, door de reacties van betrokkenen en achter grondartikelen; vervolgens door commentaar en co lumns. Doel is lezers feiten, overwegingen en meningen te geven om zelf te kunnen oor delen. Als de krant een mening heeft dan is die te lezen in de ton van brussel rubriek Commentaar, die da- hoofdredactie In het Leidsch Dagblad van 11 oktober las ik het artikel 'Stompwijker succesvolle reu- zenvisser'. Het ging over me neer Scholtes, die grote vissen vangt en daar erg trots op is. De krant geeft dit alles kritiekloos weer, alsof er helemaal geen dierenleed in het spel is. Jam mer toch, dat zelden of nooit de andere kant van het vissen wordt belicht. Want als iemand hetzelfde zou doen met een hond of kat, zou hij of zij voor de rechter moeten verschijnen. Het zou een goede zaak zijn, als de kranten eens aandacht besteedden aan het onderzoek van prof. dr. F.J. Verheijen en dr. R.JA Buwalda van de Rijks universiteit Utrecht, dat reeds in 1986 is verschenen. Hierin wordt bewezen dat vissen die ren zijn met gevoel en bewust zijn en dat zij kunnen lijden door pijn, stress en angst. Allemaal onnodig leed, voor het plezier van mensen. Die vis sers zouden eigenlijk zelf eens moeten ondervinden, wat zij dieren aandoen. Het vissen zou dan gauw afgelopen zijn. Als vissen konden schreeuwen, zouden er veel minder henge laars zijn. M.M. Santen, Heemstede. Het artikel in het Leidsch Dag blad van vrijdag 29 oktober on der de kop 'CDA Zoeterwoude slikt deel kritiek in' heeft het CDA met stijgende verbazing gelezen. Er is geen sprake van dat het CDA haar kritiek zou hebben afgezwakt of voor een deel heeft ingeslikt. Het Zoeterwoudse college van B en W schreef, naast haar reactie op de algemene be schouwingen van de partijen, een aparte brief naar aanleiding van enkele termen in onze be schouwingen. In een zin met diverse tips voor de organisatie stonden on der andere de woorden 'geen vriendjespolitiek', 'pesterijtjes vermijden' en 'gelijke behande ling van burgers'. In zijn'brief vermeldt het college 'dat ook het management en de onder nemingsraad deze woorden hoog opnemen en dat de gebe zigde termen voor onrust in de organisatie zorgen'. En hierover heeft het CDA gezegd dat we dat betreuren. Wij willen niet dat mensen zich onterecht aan gesproken voelen. Wij willen wel helder maken waar een aantal specifieke verantwoorde lijkheden ligt. Daarom onze herhaalde verzoeken aan het college om inzicht te geven in verleende mandaten en delega ties, want dat missen wij. Het CDA heeft niets van de eerder genoemde woorden te ruggenomen of zijn kritiek afge zwakt. We hebben, voor de dui delijkheid, gewezen op de (over-all) verantwoordelijkheid van het college. Het college van burgemeester en wethouders is namelijk verantwoordelijk in het overnemen van ambtelijke adviezen en het sanctioneren van ambtelijke stukken en brie ven. Het voorbeeld dat in de krant (in foutief verband) wordt geciteerd, slaat juist op die ver antwoordelijkheid van het col lege en is allerminst een voor beeld van vriendjespolitiek etc. We hadden in onze geschre ven tekst geen voorbeelden ge noemd, omdat wij meenden dat deze 'stille wenken' voor het college helder genoeg wa ren. Een voorbeeld van een 'pesterijtje' was nog recent in een vergadering door het CDA aangekaart. Juist omdat er toch geen pers bij aanwezig was, maar wij wel wilden dat zoiets nimmer meer zou gebeuren. Van een geval van vrieri politiek/ongelijke behanij heeft zich ook recent nol voorbeeld voorgedaan, eveneens geen pers bij ai zig was. Onze inzet wai daarbij niet: dit is een sii verhaal voor de pers, (dar1 het CDA wel een persbfl gemaakt), maar: dit maf meer voorkomen. Wij v goede kwaliteit van bestut dat is onze inzet. Het voorbeeld betrof de; sering van een woning dan er via de vergunning i toegestaan. Bij de restai, van een pand waren er df plaats van twee woningeu realiseerd. Op de agenda t» commissievergadering j, als agendapunt hiervoor: L vraag voor het bouwen vaP woning'. Waarop het Clf het gemeentehuis aan dr trok met de vraag of dit t| agenda-vermelding in dei, (van vijf dagen later) kont den veranderd in: 'Legalifc van een woning'. Dit omdl het belangrijk vinden dat?j gers de juiste informatief gen. Het CDA werd uiteinl in het gelijk gesteld en dei kwam gecorrigeerd in de kr Een gemeente is verplicht bij illegaal gebouwde zak| kijken, of deze wellicht tocji legaliseerd kunnen wol Een in onze ogen tamelijk L ge verplichting voor gemea omdat dit het recht van de[ taaiste in de hand werkt. het CDA zich vervolgens dit aan ergerde, was dat det houder in de vergadering verzoek niet honoreerde, o». het vervolg in plaats van i| loop van de bouw, al tijdei^ bouw te controleren. On'|( ziens kan je alleen zó dit l illegale praktijken voorkom' Dit zijn slechts twee f beelden. Het zijn niet de i, twee. Daarom staat onze kfc op het college nog steeds i overeind. En dat het col( ondanks deze kennis, heeft besloten om de f{ woorden zo uit te vergrotel stonden als tips voor de oil satie), waardoor de pers he-j heel oppakte, is de keuze 4 verantwoordelijkheid vanL college, niet die van het CDL M. Ates-SnijdeC fractievoorzitter j( Zoeterwc? Deze week hebben jagers, poeliers en Toch is het merkwaardig dat jagers wildhandelaren uitgeroepen tot 'Na- het eten van wild beschouwen als tionale Wildweek'. Apeldoorn staat steun voor wat ze doen. Van de 600 zelfs op de nominatie om de twijfel- gram wild die de gemiddelde Neder- achtige titel 'Wildstad' in de wacht te lander tot zich neemt komt door de OPINIE slepen. Nu het loof van consumen ten in BSE-runder- lapjes, varkenspest- karbonaadjes en di- oxinekippenvleugeltjes danig op de proef is gesteld, ziet de wildlobby zijn kans schoon. Behalve de sojaburger is er nog een alternatief: wild als de 'ul tieme vorm van eko- of scharrelvlees' afkomstig van 'huppelende hertjes die na een heerlijk leven op de Veluwe door één pijnloos schot verlost zijn uit het lijden dat leven heet'. Daar valt echter meer over te zeggen. Het is opmerkelijk hoe druk jagers zich maken over de wildconsumptie van de pakweg 15.970.000 Nederlan ders die niet jagen. Dat heeft te maken met het feit dat ze van mening zijn dat iedereen die ooit wild eet, zich daar mee tot voorstander van de jacht ver klaart, en omdat voorstanders van hun hobby schaars zijn, koesteren ze elke bekeerling. Niko Koffeman Is bestuurslid van De Faunabescherming. In de 'Week van het Wild' schreef hij een opinie over de jacht en de consumptie van wild. bank genomen meer dan 540 gram uit het buitenland. Veelal uit de bio-industrie waar nauwelijks ge domesticeerde dieren als wilde zwij nen, edelherten, patrijzen, konijnen, fazanten en hazen worden gefokt on der zeer beroerde omstandigheden. Of uit buitenlandse jachtvelden waar de regels - als ze er al zijn - nog veel minder streng zijn dan in ons land het geval is. In een verslag in De Poelier van een brainstorm over de Nationale^ Wild week (deelnemers onder anderen: Stan Huijgens van De Telegraaf en de secretaris van de Koninklijke Neder landse Jagers Vereniging (KNJV), Ge rard Aiferink) wordt bezorgd gespro ken over het imago van doodgescho ten dieren voor consumptiedoelein den: 'Met name in het buitenland wordt er vaak maar lukraak en louter voor het plezier geschoten zonder dat er ook maar een pietsie aan de natuur wordt gedacht. Dit wild maakt wel mi nimaal 80 procent van het geschoten wild uit dat in Nederland wordt ver handeld.' Daarmee raken de dames en heren wildpromotors dan meteen des poe dels kern. Onverantwoord wild wordt kennelijk onder valse vlag aangebo den als we de pittoreske Veluwse plaatjes in de folders en op de posters zien en de omfloerste teksten over hoe verantwoord het Nederlandse wildbeheer is. Als KNJV-voorlichter Lulof vervolgens in de NRC van 19 ok tober meldt dat het meeste wild door de jagers zelf wordt gegeten, laat het zich raden wat er voor een argeloze wildconsument overblijft: zwijnen vlees uit de Poolse bio-industrie of met hagel geschoten ree uit Argenti nië (let op uw tanden!). Voeg daarbij het gegeven dat het meest recente onderzoek van de in spectie W&V aangeeft dat wild in de horeca van matige kwaliteit is. Ook daarvan wordt de wildeter niet vrolijk, temeer daar diezelfde inspectie zegt niet te kunnen inschatten hoeveel post mortum keuringen er in .Neder land op wild worden uitgevoerd, voor welke dieren dat gêldt en wat de uit komsten van dat onderzoek zijn. Kort gezegd moet worden vastgesteld dat het wild dat uit de kofferbak van een Kan wild nou wel of niet worden beschouwd als de ultieme vorm van eko- of scharrelvlees? jager in de restaurantkeuken belandt vrijwel nooit is gekeurd. Gelet op het feit dat jagers zeggen alleen 'oude en zieke dieren' te schie ten biedt dat aanzienlijke kans om ziekten als pseudo TBC, paratyfus, botulisme, myxomatose, leverbot, blaasworm, vlekziekte, haarwormen, de ziekte van Aujeszky etc. in een kro kant korstje gebakken op uw bord ge schoven te krijgen. De KNJV kwam in een opsomming van wat wild alle maal kan mankeren tot een boeiend boekwerkje van maar liefst 48 pagi na's dat niet bepaald bevorderlijk is voor de eetlust. Maar stel nou dat u die ene verant woorde en natuurminnende jager die het allemaal echt voor het welzijn van het dier doet, persoonlijk kent en u weet uit de eerste hand dat hij een zwijn geschoten heeft in het hart van de Veluwe. Dat moet toch een verant woord stukje ekovlees zijn dat de bo vengenoemde treurnis snel kan doen vergeten? Ik moet u teleurstellen. De dissertatie van Johannes Wol kers aan de Universiteit van Utrecht van enkele jaren geleden gaf aan dat de kwaliteit van het vlees van grote hoefdieren in Nederland zeker niet onomstreden is. Het orgaanvlees van herten en wilde zwijnen, geschoten op de Veluwe bevat zoveel zware me talen dat het beschouwd zou moeten worden als chemisch afval. Iemand die 200 gram nieren van deze dieren eet, krijgt veertig keer zoveel cadmium binnen als de WHO toelaatbaar acht. Dus wat de jagers ook doen om uw vertrouwen te winnen, bezie wat ze serveren met een gezonde achter docht. Onthoud dat begrippen als 'eko' en 'scharrel' slechts bestaans recht hebben bij de gratie van strenge keuringen en dito controles. Een pro duct dat bijna per definitie slec| zelfs ongekeurd is, is nauwelijks antwoord te noemen. Zeker niet neer de herkomst onbekend is. groente een zorgvuldig aangesti en gecontroleerde herkomstlabi heeft, weet zelfs ons CBS slechts| beperkt aan te geven waar wild daan komt. De cijfers van de afdeling 'bewi van het dierenrijk' laten zien dat het vlees en eetbare slachtafvallei wilde konijnen en hazen 2.422.51 de herkomst 'geheim' is op een tij invoer van 4.486.682. Bij kwarti 64.857 kg 'geheim' bij een tot; port van 116.146 kg en bij overig! is de herkomst van 1.396.796 een totaal van 3.747.350 kg 'ge Wie wil zo'n geheim delen met' bare disgenoten? niko koffeman Doe Maar komt terug! De voormalige tieneridolen, vijftigers inmiddels, maakten maandag bekend dat ze een cd gaan opnemen en in 2000 weer gaan optreden. Zitten wij nog op Doe Maar te wachten? Hans van den Heuvel, popverslagge ver voor OOR: ,,Ik vind het enig. Het is voor de mensen die toen te jong waren de eerste kans om ze te zien. Daar naast is het voor de band zelf de kans om verder te gaan waar ze noodge dwongen moesten stoppen. Ze zijn in dertijd het slachtoffer geworden van hun eigen succes. Op 35-jarige leeftijd zagen ze tijdens hun optredens hoe meisjes van twaalf als lijken werden weggedragen. Dat stond te ver af van hun basisprincipes, die puur gericht waren op het maken van muziek en niet op commercieel succes. Voor de pers is het ook een herkansing. In de jaren tachtig werd Doe Maar, juist vanwege dat tienerpubliek, als band niet serieus genomen. Maar dat was zwaar ten onrechte. Vergelijk het maar met Abba: die hadden toen ook een heel breed publiek, waardoor de pers er niets mee te maken wilde hebben. Nu die hysterie voorbij is, ziet men pas hoe goed deze bands waren. Doe Maar is door de serieuze pers zwaar onder schat." Robert Haagsma, popverslaggever voor OOR en Algemeen Dagblad: ,,Ik vind het geen verstandig besluit. De teksten van Doe Maar zijn inmiddels toch erg gedateerd, denk maar aan De Bom. Typisch jaren tachtig. En daarbij: wat Henny Vrienten de afgelopen ja ren heeft gemaakt is van een veel ho ger muzikaal niveau dan Doe Maar ooit was. Waarom gaat hij dan die ou de nummers weer spelen? Ze hebben zich er zo tegen afgezet! In het geval van Doe Maar kan ik me niet voorstel len dat het ze om het geld gaat. Het zijn integere muzikanten, neem dat maar van mij aan. Het lijk er eerder op dat nostalgie in de popmuziek te genwoordig belangrijker is dan kwali teit. Jammer." Nico van Hese, eigenaar van coffee shop Coffee and Dreams in Leiden: „Te gek! Met dat nummer Nederwiet maakten ze natuurlijk goede reclame, we draaien het hier nog wel eens. Ze zijn nu in de vijftig en ze gaan hopelijk bewijzen dat je op een verantwoorde lijke manier kunt genieten van soft drugs. Daar ben ik blij mee. Wij gaan er trouwens alles aan doen om Doe mers ging naspelen: dat klonk meer als De Dijk. Alleen Doe Maar kan Doe Maar spelen en ik ben blij dat ze dat ook weer gaan doen. Natuurlijk gaat het die gasten niet om het geld. Met gitarist Ernst Jansz heb ik nog in CCC Inc. gespeeld, en geloof mij maar: die jongen wil gewoon muziek maken. Dat ze er wat aan verdienen is hun goed recht. Geen band is namelijk ooit zo beroofd als Doe Maar. Van al die T- shirts, kussentjes en speldjes hebben ze nooit een cent gezien. Nee, ik ben ontzettend blij en bovendien ontzet tend benieuwd." Melanie Schultz, wethouder van de gemeente Leiden: „Toen Doe Maar stopte was ik veertien, dat klopt. Maar ik geloof niet dat het me toen erg raak te. Dat ze weer bij elkaar komen ook niet, trouwens. Ik luister meer naar house en r&b. Ook wel naar opera en klassiek, maar niet naar Doe Maar. Maar het is wel leuk voor de fans. Ik denk dat ze veel mensen blij maken met hun comeback." peter groenendijk» Maar op 3 oktober 2000 in onze zaak te laten optreden." Aart Mol, vroeger lid van de Leidse band Catapult die in de tijd van Doe Maar enkele hits scoorde: „Wij heb ben niet zo'n behoefte aan een come back. Wat gebeurd is, is gebeurd en we hebben een punt achter onze carrière gezet. Niet dat ik deze actie van Doe Maar niet leuk vind, hoor. Ik ben ei genlijk wel benieuwd." Ad Visser, vroeger presentator van Toppop: „Wat ik ervan vind? Hartstik ke leuk natuurlijk! Ik denk dat het een geweldig succes wordt. Ik had het eer lijk gezegd niet verwacht, maar er zit eigenlijk wel iets in: hun publiek van toen is nu vijftien jaar ouder en kan hopelijk wat serieuzer op hun muziek reageren dan toen. De tienermeisjes zijn nu volwassen vrouwen. Boven dien zijn we nu gewend aan Neder- landstalige muziek, dat was toen wel anders. Ze kregen daar een hoop kri tiek op. Ik heb ze in het begin van de jaren tachtig meerdere keren in Top pop gehad. Het waren serieuze jon gens, vakmensen. Daarin zijn ze onge twijfeld nog hetzelfde." Hans van Amerongen, voorlichter van sportpaleis Ahoy": „Afgelopen zondag heeft Doe Maar hier een optre den gegeven, tijdens het Nieuw Neder lands Peil-concert. Dat was voor ieder een, zelfs voor mij, een totale verras sing. Maar het werd een geweldig op treden, iedereen kon elk nummer nog meezingen. Het publiek was wilden- thousiast! Ik reken er dan ook op dat hun comeback een succes wordt. Doe Maar was zijn tijd ver vooruit. Neder pop is nu pas echt doorgebroken. Daarom is het leuk dat ze terugkomen. Of ze Ahoy' kunnen vullen? Zeker we ten. Wel twee keer. In mei staan in middels twee concerten gepland en ik weet zeker dat het vol zal zitten. Laat ze maar komen." Henk Deurhof, afdeling boekingen van de Leidse Groenoordhallen: „Doe Maar in de Groenoordhallen? Nou, het is groot genoeg hier. Het zou wel mooi zijn, hè? Misschien moesten we daar ons best maar eens voor gaan doen. Mijn dochters waren indertijd ook fan van die jongens. Of ik dat leuk vond? Nou, eerlijk gezegd draai ik hun platen zelf ook nog steeds." Sophie Dubbeldam, was vroeger groot Doe Madr-fan: „Geweldig! Ik ga absoluut naar dat concert. Dat gaat een groot feest worden. Als klein meis je had ik al hun muziek op bandjes, ei genlijk was ik nog veel te jong om er iets van te snappen. Het was ook een beetje tegen mijn broertje gericht, die was toen fan van Madonna en Blon- die. Dus ik was voor Doe Maar. Of ze niet te oud zijn? Welnee, dat maakt niks uit. De Stones zijn ook oude man nen, die doen het ook nog prima. Nee hoor, ik verheug me erop." Jaap van Beusekom, directeur van het Nederlands Popinstituut en voor malig lid van de band CCC Inc., voor loper van Doe Maar: „Doe Maar is het grootste fenomeen uit de Nederlandse popgeschiedenis. Ik ben dan ook heel benieuwd wat ze ervan gaan maken. Hoe goed ze werkelijk waren, bleek onlangs toen de band Blof hun num Doe Maar tijdens de persconferentie waarin de band aankondigde een comeback te willen maken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24