'Er komt wel een goedkopere oplossing' ran Rijnberk ongemanierd' Duin Bollenstreek Noordwijk schuift probleem af Half november stopt het werk aan de Hoofdstraat VVV in Noordwijk krijgt een onafhankelijk congresbureau ^an jongeren verantwoordelijke, actieve burgers maken' Twee jaar geëist voor ontucht met beste vriendin van dochter Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 39,95 •NSDAG 3 NOVEMBER 1999 CHEF ROZA VAN DER VEER. 071-5356451, PLV - CHEF WIM VAN WANROOY. 071-5356452 nrust Kerkstraat onnodig' pDWiJK Wethouder R. Tummers van ruimtelijke ordening vereniging De Oude Dorpskern geruststellen. Tummers jt uit affiches en een bijeenkomst afgelopen zaterdag opge- jkt dat die vereniging denkt dat de gemeente wilde'plannen ft met de Kerkstraat. Een misverstand en een communica- (obleem, concludeerde Tummers. De termen 'winkelcen- q' en 'parkeergarage' betekenen niet dat het huidige karak- [an de Kerkstraat verloren gaat. Tummers noemde de onrust |om onnodig. Voor de verdere ontwikkeling van de Kerk- fit is het wachten op de aanstelling van een projectleider, verwacht Tummers per 1 december. ilfclub mag verbouwen ppwiJKDe Noordwijkse Golfclub mag enkele stallings- en ferhoudsruimtes uitbreiden. Hoewel de club in het buiten- ted ligt en eigenlijk niet meer dan een procent van zijn ter- mag bebouwen, stemde de raadscommissie voor ruimtelij- rdening gisteren om drie redenen in met het verzoek: de ouwingen zijn nodig om aan de Arbo-eisen voor het perso- te voldoen, een totale verplaatsing van de golfclub is voor- niet aan de orde en de druk op het terrein neemt niet toe; ub blijft beperkt tot 1050 leden. Van de geraadpleegde der- is alleen Stichting Duinbehoud tegen de verbouwing. Die t elke uitbreiding een aantasting van het landschap en vree- at verplaatsing op lange termijn erdoor wordt gefrustreerd. omfietscontrole RDWUK/NOORDWUKERHOUTDe politie gaat in de eerste helft de maand november een grootscheepse bromfietscontrole den. Hierbij wordt vooral gelet op de technische staat van romfietsen en het bezit van de benodigde papieren. De jole zal op weekdagen plaatsvinden tussen 6.00 en 14.00 op plaatsen waar veel schoolgaande jeugd passeert. De role vindt plaats naar aanleiding van klachten over brom- ers die met grote snelheid andere weggebruikers passeren. braak in fotozaak tRDWUKERHOUTBij een inbraak in een fotozaak aan de )rdwijkerhoutse Dorpstraat is vannacht voor ruim 30.000 Jen aan apparatuur ontvreemd. Rond 4.00 uur werd de ruit de zaak ingegooid, waarna de daders, vermoedelijk drie in 1, de winkel betraden en uit vitrines camera's en objectieven namen. Een getuige heeft de daders weg zien lopen via de g naast de Basismarkt naar het Landbouwplein. De politie een uitgebreid onderzoek in. Omschakeling naar digitaal kost handenvol geld De omschakeling naar di gitaal kost de lokale om roepen handenvol geld. Zo ook in Rijnsburg. „Dat geld héb ik gewoon niet", zegt Henk Westra, voorzitter van Radio Rijnsburg. „Mis schien kunnen we op de een of andere manier het geld via de gemeente bin nenhalen. Wij denken bij voorbeeld aan de 'lokale opcenten'. Via de bijdrage kijk- en luistergeld kan de gemeente twee gulden per aansluiting heffen voor de lokale omroep. Rijnsburg heeft 5500 aansluitingen." DUIN- EN BOLLENSTREEK VERVOLG VAN VOORPAGINA Maar daarmee doemt een nieuw probleem op: per 1 janu ari verdwijnt de omroepbijdra ge, inclusief lokale opcenten. Westra wijst erop dat de SOR wel geld krijgt als Rijnsburg de opcenten nog net voor de af schaffing invoert: in 2000 krijgt de omroep dan 17 cent per aansluiting, te betalen uit de schatkist. „Maar die 17 cent, daar schieten we geen ene moer mee op. Donderdag is de begrotingsbehandeling. Wel licht dat de gemeenteraad het probleem daarin meeneemt." Van de lokale omroepen in de streek heeft alleen Holland Centraal Duin- en Bollenstreek Ard Zandbergen van Noordwijk Lokaal, VLOK-voorzitter Eric-Jan Ham en Henk Westra, voorzitter van Radio Rijnsburg (v.l.n.r.). nergens last van. Die maakt ge- digde tienduizenden guldens bruik van de kabel en heeft de bij elkaar tejcrijgen. digitale KPN-lijnen dus niet no- De inkomsten uit verkoop dig. De rest moet zich in allerlei van radioreclame zijn 'heel ma- bochten wringen om de beno- ger', weten de omroepbonzen. FOTO MARK LAMERS Een andere optie is dat het be- Nederland (OLON) suggereert, drijfsleven als sponsor optreedt Voor het financiële gat dat dan van sociaal-culturele activitei- nog rest, heeft de gemeente een ten op de radio, zoals de Orga- morele plicht, vindt OLON. nisatie van Lokale Omroepen in De omschakeling van ana loog naar digitaal vindt vooral plaats in het belang van KPN Telecom, voor wie onderhoud aan en in stand houden van de oude analoge lijnen niet meer rendabel is. De lokale omroe pen winnen er niets bij, van verbetering van de geluidskwa liteit is geen sprake. KPN biedt de omroepen daarom een re ductie aan op de aansluitkos ten, maar die is beperkt. Bij Noordwijk Lokaal spreekt hoofd techniek Ard Zandbergen van een 'serieus probleem'. De omroep heeft drie lijnen, waar van één naar het raadhuis nog maar pas is aangelegd. Volgens Zandbergen heeft geen KPN'er even gemeld dat die lijn maar tijdelijk beschikbaar is. Toch laat Zandbergen zich niet van de wijs brengen. „Of omschakelen echt 20.000 gul den per lijn gaat kosten, weet ik niet. Dat geld hebben we in elk geval niet op de plank liggen, écht niet. Maar de ontwikkelin gen op de telecommarktrgaan nu zo snel, ik verwacht dat er bedrijven zijn die op deze pro blematiek inspringen. Gelukkig is KPN niet de enige aanbieder, want daar hebben we geen bes te ervaringen mee. Er zal wel een goedkopere oplossing ko men." Het gewraakte telecombedrijf is vooralsnog onverbiddelijk: voor de analoge lijnen gaat de knop om op 15 september 2000. Tot dan hebben VLOK, Noordwijk Lokaal en Radio Rijnsburg de tijd om een oplos sing te vinden. ens de Noordwijkse RPF/GPV-fractie^.ver- J. van Duin gisteren de rest van de raads- nissie voor ruimtelijke ordening nimby- ag {not in my backyard). Noordwijk verzet legen een eventueel vliegveld in zee en het ■daardoor 'onze oosterburen met de pro- len zitten', aldus Van Duin. Hij doelt op de last die onder meer de Leidse Merenwijk, mond en Lisse van het huidige, en zeker fcen nog verder groeiend Schiphol onder en. Van Duin zei zich overigens wel zorgen iken over de kustafslag die een vliegeiland met zich meebrengt. De rest van de commissie deelt de weerzin van het Noordwijkse college tegen een luchthaven in zee volledig. Voor De Combinatie (PvdA/GroenLinks/D66) is dat omdat ze tegen de groei van het luchtverkeer is. Wethouder R. Tummers zei teleurgesteld te zijn dat het kabinet, na een aanvankelijke toe zegging van minimaal twintig kilometer, nu toch weer locaties vanaf tien kilometer uit de kust onderzoekt. Noordwijk gaat er, met de an dere kustgemeenten Wassenaar, Katwijk, Zandvoort, Bloemendaal en Velsen, nogmaals op aandringen dat de gevolgen voor het toeris me in de gaten worden gehouden. iNoórdwijkse CDA-raadslid L. Boellaard gisteren de rondvraag van de commissie ttelijke ordening willen aangrijpen om zijn ga A. van Rijnberk (De Combinatie) op s uitlatingen aan tè spreken. Van Rijnberk zaterdag op een bijeenkomst van vereni- De Oude Dorpskern over de Kerkstraat hen gezegd 'Ik zou me niet teveel van de ^ente voorstellen'. let is niet mijn gewoonte om uit de krant te citeren", zei Boellaard. Maar hier wilde hij het toch even over hebben. Alleen: Van Rijn berk was op dat moment elders in het gemeen tehuis. Boellaard: „Ik vind het ongemanierd om buiten dit huis dit soort kritiek te hebben en nu weg te zijn. En dan zo misschien weer aanschuiven voor kritiek .op ons." Boellaard kreeg steun van A. Caspers (Verenigd Noord wijk) en G. Duijndam (Noordwijks Belang). Van Rijnberk hoorde het allemaal pas na af loop. „Hij moet het zeggen waar ik bij ben", vond hij. Sassenheim wil ongestoord winkelen Nog een dag of tien en dan is het gedaan met werkzaamhe den in het Sassenheimse win kelcentrum. Op 12 november gaan de straatstenen opzij, ver dwijnen de rubberhamers in de kast en vertrekken de straten makers voor enkele maanden uit de Hoofdstraat. Ook als het werk nog niet af is. Wethouder A. Wagemakers vindt dat vanaf dan de winkeldrukte voor de feestdagen ongestoord moet kunnen doorgaan. Aan de herinrichting van de J.P. Gouvemeurlaan wordt dit jaar in elk geval' niet meer be gonnen, in verband met leve ringsproblemen van de straat materialen. Dit najaar belegde de gemeenteraad nog een spoedvergadering om die om streden herinrichting toch nog dit jaar te kunnen laten uitvoe ren. In afwachting van die re constructie wordt parkeren op het Kerplein nu een paar maan den langer gedoogd, zodat er geen parkeertekort ontstaat in het centrum. Naar verwachting is op 12 november het noordelijke ge deelte van de Hoofdstraat, tot aan de Teylingerlaan, helemaal af. Het zuidelijke gedeelte, van af het geasfalteerde stuk tot aan de Gouvemeurlaan, waar schijnlijk ook, maar mocht dat laatste niet lukken dan leggen de stratenmakers toch het werk neer. Open gaten in het wegdek worden nog dichtgetegeld, maar pas na de jaarwisseling wordt het werk weer opgepakt. Wagemakers: „Vanaf 12 no vember moet de koopkracht ge woon zijn gang kunnen gaan. We mogen geen enkel risico lo pen dat er een koopkrachtlek ontstaat in Sassenheim waar we een jaar over moeten doen om het weer in te halen." NOORDWUK JOB DE KRUIFF AN KRIJGSMAN ps op de lange mat, een fer potje voetballen of een tbus leegspuiten op een öc tegen de muur van het ieentehuis. De jeugd ver- jkte zich wel ir\ en om het jeentehuis, daarbij aange- )rd door deelnemers aan de lerende 'Jeugd op Koers'. l_5d conferentie werd gisteren et gemeentehuis gehouden afsluiting van de inspraak Ie nota 'Jeugd op Koers', die ïptember verscheen. 'ethouder J. Post benadruk- n zijn openingswoord nog i de status van de nota. hgd op Koers' is een inzicht lehoefte en aanbod op dit ïient. Daarnaast zijn de wit- iekken in kaart gebracht, zo- J e activiteiten kunnen ver twen of verbeteren. De nota |Tiadt geen uitgewerkte projec- en is geen geneesmiddel jeugdproblematiek. Aan u ik aan het eind van de 10<ferentie een boodschap- ijstje met plannen en sug- lenies voor verbetering." Uim 130 deelnemers, be- Ismatig of als vrijwilliger Jokken bij de Katwijkse jd, luisterden, discussieer- i en zochten naar oplossin- van de 'witte vlekken'. Na srse inleidingen over ouder- jicipatie, informatievoorzie- l aan jongeren en vroeg sig- fring van problemen gingen Inemers uiteen om in work- ps hun boodschappenlijstje fe stellen. plgens P. Jehee, beleids- Dtenaar en drijvende kracht per de nota, is er nog genoeg doen op Katwijks jeugdge- J- „Ons doel is van de jeugd De grote hotels in Noordwijk vragen er al jaren om. Inmiddels zijn ook burgemeester en wet houders zover. En als de politiek vanavond ak koord gaat, heeft de VW per 1 januari een con gresbureau. Dat gaat meer congressen naar de badplaats halen, waar meer kan en meer mag. En ook de rest van het dorp profiteert ervan, is de overtuiging van VW-directeur A. Gerards. „Het Noordwijkse toerisme rust op drie pijlers. Badgasten, bloemen en congressen. Dat laatste zorgt ervoor dat het seizoen twaalf maanden duurt", zegt Gerards. Congressen vinden vopral plaats buiten het hoogseizoen en maken dat Noordwijk het hele jaar bezoekers trekt. Dat is ook waarom Gerards meent dat elke Noordwijker profijt heeft van bloeiend congrestoerisme. Noordwijk heeft volgens haar 'voor een plaatsje met 25.000 inwoners een enorm aanbod aan winkels en restaurants'. Dat dankt het aan het toerisme. En dankzij de congressen blijven al die restaurants het hele jaar open. Zelf werkt Gerards sinds negen jaar voor de plaatselijke VW en het valt haar op dat steeds minder bedrijven in de wintermaanden dicht gaan. Gerards: „Vroeger was in onze gids de eer ste aanduiding bij hotels of ze wel het hele jaar open waren. Nu is alleen nog eeh enkel bud gethotel een aantal maanden dicht." De congressen zijn er dus al, Noordwijk pronkt zelfs met een tweede plaats op de ranglijst van internationale congressen in Nederland. Dus waarom nog dat bureau? „Om die positie te be houden", aldus Gerards. Want de concurrentie is sterk, niet zozeer in eigen land, maar wel van bij voorbeeld Barcelona. Bang dat de 'normale' toeristen straks vergeten worden, hoeft niemand te zijn, verzekert Ge rards. Daar blijft de VW zich even hard voor in zetten. Ook zullen niet plotseling alle hotels zich op de lucratieve zakenmarkt storten. „Een inter nationaal congres is natuurlijk wel wat anders dan een zaaltje verhuren in de jeugdherberg." Geen kwaad woord over de jeugdherberg, overi gens. „Het duinsteppen kan best ook een attrac tie voor congresgangers zijn." En zó strikt zijn de toeristen- en de zakenmarkt ook weer niet ge- Scheiden. „Ook de congresganger komt een keer terug in korte broek en met gezin." Voor het 'Congresbureau Regio Noordwijk', zoals de officiële naam luidt, wordt slechts één nieuwe medewerker aangenomen. Die heeft zich reeds gemeld, zo lang wordt er al over gepraat. Verder vindt er een kleine verhuizing plaats bin nen het VW-kantoor. Maar alles bij elkaar gaat het bureau niet meer dan anderhalve ton kosten. Van de gemeente komt 50.000 gulden extra, de grote hotels betalen eenzelfde bedrag en de rest komt van het overige toeristische bedrijfsleven en uit de normale VW-contributies. Die gaan niet omhoog, maar mét de komst van het bureau wordt ook de samenwerking van de VW met Huis ter Duin en de Hotels van Oranje weer her steld. De twee waren het afgelopen jaar beide niet aangesloten. En wat kan straks het congresbureau - dat be halve voor de Noordwijkse hotels ook voor con ference hotel Leeuwenhorst in Noordwijkerhout reclame gaat maken - wat die hotels, met hun veel sterker bezette sales-afdelingen, niet zelf kunnen? „De hotels hebben het zelf zo geformu leerd, dat er een 'onafhankelijke instantie' moet komen", zegt Gerards. Vergunningen bij de ge meente bijvoorbeeld, contacten met andere be drijven, of een pleidooi voor bordjes 'Noordwijk' vanaf de A4 of de A44, dat zijn dingen die beter door een neutrale organisatie kunnen worden Bovendien: „Je verkoopt geen congres op al leen maar een hotel. We gaan de hele 'bestem ming Noordwijk' neerzetten." Om te beginnen op beurzen in België, Duitsland en Engeland, maar er zijn ook al plannen om in een later stadi um en samen met Maastricht, Den Haag en Am sterdam, Amerika te veroveren. Hoe Gerards en de haren Noordwijk dan aanprijzen? „De hoofd stad en de regeringsstad liggen om de hoek. De Keukenhof en de nationale luchthaven ook." De leus van het bureau - „En daar komt geheid com mentaar op", aldus Gerards - wordt Meeting at the beach of Amsterdam. Volgens de hoteliers wil een heel ander argu ment nog wel eens de doorslag geven om voor Noordwijk te kiezen, vertelt Gerards. Bij een con gres in Noordwijk blijven de deelnemers niet de hele avond in de stad hangen. En dat gebrek aan afleiding vinden organisatoren juist een pre. Die zien hun gasten liever genieten van de zeewind dan van de Zeedijk. DEN HAAG/KATWUK Jongeren vermaken zich in het Katwijkse gemeentehuis. goede, actieve en verantwoor delijke burgers te maken. Dan moeten we zorgen dat ze actief bij de zaken betrokken zijn, en dat geldt ook voor de ouders. In de jonge leeftijdsgroep vragen ouders om veel informatie, zijn ze zeer betrokken. Later gaan kinderen zelf op pad, naar clubs. Ouders hebben nauwe lijks contact met die leefwereld en dat moet veranderen. Weet waar je kind mee bezig is. Laat ouders maar vrijwilligerswerk doen, naar uitwedstrijden rij den. Die betrokkenheid is be langrijk en zo kan voorkomen worden dat kinderen afglijden en. jongeren met problemen worden." Eén van de andere witte vlek ken, aangetoond in de nota, is dat kinderopvang en peuter speelzalen slecht aansluiten op het vervolg, de basisschool. Dat staat het vroeg signaleren van problemen in de weg. Een plat form voor deze instanties is vol gens de deelnemers een oplos sing. En er kwam nog meer op het boodschappenlijstje. Het verlengen van de schooldag, zodat kinderen na schooltijd in hun eigen omgeving worden opgevangen. Het voorkomen dat 16-plussers massaal vereni gingen verlaten, goede infor matievoorziening voor jonge ren en het aanstellen van een FOTO HIELCO KUIPERS jeugdconsulent waren voorstel len die door deelnemers wer den gedaan. Wethouder Post nam de 'boodschappenlijstjes' in ont vangst. „Wat vanmiddag en vanavond besproken is, wordt toegevoegd aan de nota. Dan komt het moeilijkste punt, het stellen van prioriteiten en het vaststellen van budget. Want niet alles kan worden uitge voerd." ROB ONDERWATER Ruim een jaar geleden sprak de rechtbank de man vrij wegens gebrek aan bewijs, maar giste ren moest de 65-jarige Katwijker zich voor het gerechtshof alsnog verantwoorden voor zijn on- zedelijke gedrag. De officier kon zich vorig jaar niet vinden in de visie van de rechtbank en vond wel degelijk dat de man zich schuldig had ge maakt van het meermalen verkrachten van een 16-jarig meisje. Gisteren handelde het hoger be roep. De Katwijker hoorde alsnog twee jaar tegen zich eisen. Die klap kwam hard aan, want de straf was zes maanden zwaarder dan vorig jaar door de officier was geëist. De Katwijker wekte tijdens de zitting de irritatie van de aanfdager. Het in alle toonaarden ontken nen van zijn ontoelaatbare daden vond zij 'afsto telijk'. De eis van vierentwintig maanden deed de man sidderen op zijn stoel. In de periode van mei '96 tot april '98 vergreep de man zich geregeld aan het meisje. Zij was de vriendin van de dochter van de verdachte. De man gaf het meisje alcohol en lokte haar mee naar boven. Daarbij stuurde hij zijn dochter weg. Zijn dochter was niettemin een keer getuige van een dergelijke 'ontmoeting'. Dat vertelde ze aan de moeder van haar vriendin en zij verklaarde datzelfde ook onder ede aan de politie. Later trok de dochter die verklaring weer in. Volgens de aanklager onder dwang van haar vader. De man, getrouwd en vader van drie kinderen, ontkende de beschuldigingen in alle toonaarden. Het meisje kwam regelmatig bij hen thuis omdat zij de enige vriendin was van zijn dochter. „Zij werd geslagen door haar vader. En daarom troostte ik haar wel eens", verklaarde de ver dachte. De 65-jarige vond dat de verklaringen van het meisje niet serieus genomen moesten worden omdat zij 'lichtelijk verstandelijk gehandicapt is'. Dat laatste was een van de redenen waarom de rechtbank de man vrijsprak wegens gebrek aan bewijs. Deskundigen wezen destijds de wijze waarop het meisje was ondervraagd af. „Maar het bewijs wat in het proces-verbaal staat, blijft niettemin overeind staan", zei de aanklager, die nadien aanvullend bewijsmateriaal verzamelde, zoals de verklaringen van twee nichtjes, waarmee de man ooit 'vreemde spelletjes speelde'. Het hof doet over twee weken uitspraak. 600:

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21