Leidsch Dagblad 3 Aandelenhandel Zuid-Holland Collectors item! Zoeterwoude rond 1950 Ouderenbond begint rechtszaak thuiszorg Ether onbetaalbaar voor lokale omroep Air Miles LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS NSDAG 3 NOVEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42148 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Goekoop 1 Grieks tger ook rotvak IA wil ook hts inhalen clA wil dat automobilis- P snelwegen ook rechts n inhalen. Iemand die ir rijdt dan een bestuur- p de linker rijstrook, mag ivoon aan de rechterkant Dat stelt PvdA-Tweede- irlid Van Gijzel vandaag tijdens de behandeling legroting Verkeer en Wa- jat. Voordeel is volgens Gijzel dat het 'wegbeeld' ustiger wordt. ipkaart vrijwel t gebruikt lüpkaart is een grote flop. aart, die vijf jaar geleden geïntroduceerd zodat ienten niet meer met kwartjes of dubbel- toefden te betalen, wordt niet gebruikt. Meer dan ;lft van de Nederlanders de kaart nog nooit opge- a9 itrostation dicht vondst 'foetus' Londens metrostation is ren enige tijd gesloten ge- na de vondst van een goed-marsmannetje dat een foetus werd aange- Politie en ambulanceper- el haastten zich naar het Dn Buckhurst, nadat een :hter meldde dat er een vrucht op het perron lag. ondst werd naar het zie- ïuis vervoerd. ns FC Utrecht ïigen bedrijven 18 Parkeerruimte gaat nog altijd boven speelruimte 19 Bomen regelen het verkeer in Zoeterwoude 21 Jeugd maakt in raadhuis salto's op de lange mat Leidse 23 Wim de Ru kietelt de muze met zijn dirigeerstokje Geheime transacties via rekening topambtenaar Baarspul Bij de provincie Zuid-Holland is een nieuwe reeks gehei me geldtransacties aan het licht gekomen. De topambte naar en geldbeheerder Baarspul blijkt tussen december 1995 en mei 1999 een nog onontdekte rekening te heb ben gehad bij de Delta Lloyd bank. den haag gpd-anp blad van de supporters- tiiging van FC Utrecht namen publiceren van lijven die de verbouwing stadion Nieuw Galgen- rd in Utrecht zouden ver en. De ondernemers zien als een bedreiging. Zij wil- liet zomaar vertrekken. inst bij KLM fs gedaald ivinst van de KLM is in het gseizoen fors gedaald. Het rijfsresultaat daalde in ede kwartaal van het ge- ken boekjaar (de periode 'juli tot en met september) 377 miljoen naar 291 mil- De nettowinst kelderde 361 naar 152 miljoen. Po- }f punt: het reizigersver- r groeide met één procent de dure business-klasse s met vijf procent. (na 9 ANDAAG 28 PAGINA'S henland jtenland tuur en Kunst, jnomie .23 oof en Samenleving16 sprek van de Dag2 Natura/Strips10 ïningen24 fcio15,17,18,19,21 .11 v/programma's Baarspul had die rekening sa men met een bevriende finan ciële handelaar van het Noord- Hollandse bedrijfje NLTA. Via deze rekening liepen de afgelo pen vier jaar 'enkele honder den' transacties met aandelen en opties, ter waarde van tel- Pannenkoeken AH en Bioderij uit de handel Albert Heijn en Bioderij hebben vandaag via advertenties in de regionale en landelijke dagbla den gewaarschuwd voor pan nenkoeken die mogelijk besmet zijn met de listeriabacterie. Het gaat om baksels van het bedrijf Bioderij die op de markt wor den gebracht als AH biologi sche pannenkoeken en onder de merknaam Bioderij als smul- pannenkoeken, poffertjes, am bachtelijke pannenkoeken en gevulde pannenkoeken met ap pel/kaneel. De listeriabacterie kan ge vaarlijk zijn voor vooral zwan gere vrouwen, bejaarden en kinderen. De bacterie kan de ziekte listeriose veroorzaken die kan uitmonden in nekkramp. De beide bedrijven dringen er op aan om alle produkten in kwestie terug te brengen naar de winkel. De klanten krijgen het aankoopbedrag vergoed. De producten van De Bioderij zijn in alle supermarkten verkrijg baar, niet alleen bij Albert Heijn. In het geval dat de pannen koeken al zijn geconsumeerd raadt de AH-woordvoerster aan direct contact met de huisarts op te nemen. Voor meer infor matie is het servicenummer 0800-0305 opengesteld. Polen nodig voor kerstpost nieuwegein gpd PTT Post heeft mogelijk de hulp van Polen nodig om de kerst en nieuwjaarspost op tijd te verwerken. In totaal zijn in de decembermaand tussen de vijf- en zeshonderd extra medewer kers nodig voor de circa 200 miljoen extra poststukken die de Nederlanders dan versturen. Uitzendbureau Werknet, hof leverancier voor de PTT, start deze maand een grote campag ne om decembersorteerders te werven. Een rijdend billboard, ansichtkaarten, en een speciaal promotieteam moeten mensen over de streep trekken. Als zich niet voldoende sor- têerders uit de regio melden, worden ze mogelijk uit Polen gehaald. Bewaar een mooie herinnering in dit bewaarblik; de laatste krant van dit millennium. £1 O cfL Verderop in deze krant alles over deze aanbieding, kens 'tientallen miljoenen gul dens'. Al eerder bleek de pro vincie voor een bedrag van 2,3 miljard gulden te bankieren in wat inmiddels de Ceteco-affaire is gaan heten. Het bestaan van de rekening kwam aan het licht bij een na der onderzoek door Gedepu teerde Staten, onder leiding van waarnemend commissaris der koningin D. Luteijn. Hij liet zich vanochtend in scherpe bewoor dingen uit. „Dit lijkt op bewuste misleiding. Er is via die reke ning gehandeld in opties en aandelen, en dat kon en mocht absoluut niet." De nu ontdekte aandelenhandel lijkt overigens niet te leiden tot een nieuwe fi nanciële strop, verwacht Lu teijn. Op de rekening werden eerst anderhalf jaar lang aandelen ondergebracht. Na die periode werd de lei geschoond, waarna een formelere beheersovereen komst werd opgesteld binnen die rekening. Vanaf dat mo ment werden er ook leningen gestald waarvoor commissaris der koningin Leemhuis had ge tekend. „Maar ook toen was de rekening voor de politiek niet zichtbaar", aldus Luteijn van ochtend. Volgens Luteijn ziet het er naar uit dat Baarspuls directe chef, voormalig hoofd financiën Bloemendaal, wel op de hoogte was. Ook hij is inmiddels voor lopig geschorst. De al eerder af gekondigde schorsing voor Baarspul wordt vermoedelijk snel omgezet in een ontslag aanvraag. Dat geldt waarschijn lijk ook voor Bloemendaal. Jus titie is nog niet ingeschakeld, in afwachting van verder onder zoek door accountants naar alle geheime leningen. De Ceteco-affaire zorgde de afgelopen maanden voor veel commotie. Zo moesten de commissaris der koningin en drie gedeputeerden opstappen. Ook zijn topambtenaren ge schorst. Gisteren bepaalden GS dat de lijst met namen van de bij de bankierspraktijken betrokken bedrijven en instellingen op 19 november openbaar wordt ge maakt. 25 De Kuip explodeert na winst Feyenoord op Rosenborg Nederlanders vermist na kapseizen schip leiden anp Een transportschip van het Leidse off-shorebedrijf Heere- ma, de Mighty Servant 2, is gis teren in de buurt van Singapore gekapseisd. Dat heeft een woordvoerder van Heerema's werkmaat schappij Dockwise in Engeland bevestigd. De schipbreuk heeft mogelijk aan twee Nederlandse en drie Filipijnse opvarenden het leven gekost. Zij worden vermist. Vier andere Nederlanders en een Fi- lipijn raakten gewond. De Mighty Servant 2 vervoer de een onderdeel voor een off shore platform. Door nog on duidelijke oorzaak maakte het reusachtige vaartuig water, hel de over en kapseisde. zoeterwoude Jongens met witte hoeden, bandplooibroeken, een peuk en een zelfverzekerde blik. Het is een van de foto's van de Zoeterwoudse fotograaf Jan van Bemmelen (1905-1989), geselecteerd door zijn zoon Jan van Bemmelen junior voor de tentoonstelling 'Zoeterwoude rond 1950' die rond de eeuwwisseling wordt gehouden in Huize Emmaus. Pagina 19: Zoon duikt in foto-archief Van Bemmelen. Actie Anbo namens alle wachtenden tegen zorgverzekeraars utrecht anp De ouderenbond Anbo begint een rechtszaak namens alle wachtenden in de thuiszorg te gen de zorgverzekeraars. De bond wil dat iedereen binnen een redelijke termijn zorg krijgt. Afgelopen vrijdag bepaalde de rechtbank in Utrecht dat verzekeraar Anova vier bejaarde vrouwen binnen een week van thuiszorg moet voorzien, om dat zij al te lang op hulp wach ten. „De zorgverzekeraars en het kabinet houden het erop dat die uitspraak vooralsnog voor die vier vrouwen geldt", aldus Anbo-woordvoerder F. van der Aa. De ouderenbond wil voorkomen dat iedereen de gang naar de rechter moet ma ken en wil nu een rechtszaak aanspannen namens alle wach tenden. Dat zijn er ongeveer 23.000. „Er ligt een duidelijke uit spraak", aldus Van der Aa. Maar zorgverzekeraars en kabi net bevestigen niet direct en ondubbelzinnig dat ook andere wachtenden daaraan rechten kunnen ontlenen. De bond wil duidelijkheid. De Anbo kan het collectief actierecht aangrijpen om naar de rechter te stappen, aldus Van der Aa. Wanneer de zaak dient, en bij welke rechtbank, Gemeentesecretaris De Vries vertrekt bij gemeente Leiden leiden wim wegman Gemeentesecretaris Klaas de Vries vertrekt per 1 januari bij de gemeente Leiden. Hij stapt over naar het adviesbureau Twijnstra Gudde. De Vries gaat zich daar bezighouden met het adviseren van over heidsorganisaties. Hij vertrekt omdat hij, zo meldt hij in een brief aan de loco-burgemees- ter, toe is aan een nieuwe stap in zijn loopbaan. De Vries (51) begon acht jaar ge leden als gemeentesecretaris. Wethouder Hans Baaijens is niet verrast door het vertrek van De Vries. „Hij heeft al va ker signalen gegeven dat hij toe was aan wat anders. Acht jaar in een functie als deze is ook erg lang." De Vries lag het afgelopen jaar een aantal keren flink on der vuur, na fouten tijdens de verbouwing van het gemeen tehuis. Maar Baaijens gelooft niet dat dit een rol heeft ge speeld bij het vertrek. „Bij Twijnstra Gudde krijgt hij een mooie baan met goede per spectieven." De opvolger van De Vries gaat waarschijnlijk pas over een half jaar aan de slag. Baaijens: „We willen de ko mende maanden eerst de dis cussie afronden over veran deringen in de gemeentelijke organisatie. Pas dan gaan we op zoek naar een nieuwe kandidaat." Baaijens meldt dat binnen enkele weken wel een tijdelijke vervanger wordt aangesteld. HET WOORD IS AAN William Faulker Een optimist is iemand die licht ziet waar slechts duis ternis is; een pessimist ie mand die dat licht probeert uit te blazen. 4vio° *714° 60% 70% 30% &SS3s? 20% 20% 20% KPN verplicht gebruik digitale verbinding duin- en bollenstreek peter van egmond Het uitzenden van radiopro gramma's dreigt voor de lokale omroepen in de Duin- en Bol lenstreek onbetaalbaar te wor den, nu KPN het gebruik van digitale verbindingen verplicht wil stellen. De verouderde analoge mu- zieklijnen, waarvan veel lokale omroepen gebruik maken om hun studiosignaal richting zen der en kabelexploitant te stu ren, zijn dan voorgoed verleden tijd. Radio Rijnsburg, de VLOK in Katwijk en Noordwijk Lokaal voorzien grote problemen om dat deze technische omschake ling handenvol geld kost. Radio Rijnsburg heeft vijf analoge muzieklijnen, waarvan er vier strikt nodig zijn. Per lijn kost de omschakeling 20.000 gulden aan nieuwe apparatuur en aansluitkosten. Een eenvou dige optelsom leert dat Henk Westra, de voorzitter van Stich ting Omroep Rijnsburg (SOR), minstens 80.000 gulden bij el kaar moet zien te krijgen. Maar de Rijnsburgse omroep is niet het enige slachtoffer. De Katwijkse VLOK heeft met acht analoge lijnen een nog veel gro ter probleem. Zonder meer overschakelen op digitaal, daar wil de VLOK nog niet aan van wege de hoge kosten. Vijf lijnen zijn in gebruik voor uitzendingen van kerkdiensten. Voor dat doel kunnen ook ge wone telefoonlijnen dienen, maar het geluid van psalmen en gezangen komt daar bepaald niet kraakvrij op door. Er zijn alternatieven, maar geen ervan is overtuigend. Zo is het bij kerkdiensten mogelijk gebruik te maken van mobiele straalverbindingen, maar dat geeft veel gesleep met appara tuur en daar zijn niet genoeg vrijwilligers voor te krijgen. „De consequenties van de omschakeling zijn aanzienlijk, maar nog niet echt te over zien", vat VLOK-voorzitter Erik- Jan Ham de situatie samen. „Een consequentie kan, in het uiterste geval, zijn: stoppen met kerkuitzendingen. De Leidse streekomroep Hol land Centraal heeft geen last van het KPN-plan. Holland Centraal stuurt het signaal via de zogeheten onderband recht streeks naar de kabel. Pagina 19: 'Er zal wel een goedkopere oplossing komen' FOTO JAN VAN BEMMELEN kon hij nog niet zeggen. Maar het is wel de bedoeling er vaart achter te zetten. Zorgverzekeraars Nederland (ZN), de koepel van de zorgver zekeraars, vindt de actie van de Anbo voorbarig. ZN bestudeert de uitspraak van de rechtbank in Utrecht nog en beraadt zich op een nieuwe koers, aldus een woordvoerder. Het gaat erom de wachttijden structureel aan te pakken. Het totale assortiment van LEGO® nu gratis tegen inlevering van Air Miles. Vanaf 39 Air Miles. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. GROENOORDHALLEN - LEIDEN Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1