Rijksweg 11 kost een miljoen extra 'De kinderen delven altijd het onderspit' Rijn Veenstreek Biljarters Woubrugge verbaasd over uitsluitii Twee jaar cel geëist voor miljoenenfraude Zeeman-directeur troeft sinterklaas af Werkstraf en boete vol gewelddadige Alphem WOENSDAG 3 NOVEMBER 1999 974 F chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef marieta kroft, 0) Hooge Burch-beworners bij kookles alphen aan den rijn Twaalf verstandelijk gehandicapten van de Hooge Burch en leerlingen van het Groene Hart Lyceum in Al phen gaan morgen samen pizza's bakken tijdens een 'speelse kookles' op de school. Voor de vierdeklassers van de afdeling verzorging maakt de kookles deel uit van het project 'anders zijn'. Zo kunnen de leerlingen van dichtbij kennismaken met verstandelijk gehandicapten, een groep die 'anders' is. Ook kan de ontmoeting een voorbereiding: zijn op later werk in de (mo gelijk geestelijke) gezondheidszorg. Echtpaar Zuijdam zestig jaar gehuwd alphen aan den run Het Alphense echtpaar Pieter Zuijdam en Neeltje Zuijdam-Heemskerk is vandaag zestig jaar getrouwd. Zuijdam werkte als machinebankwerker, tariefmaker en ar beidsanalist. Het echtpaar kreeg vijf kinderen, vier jongens en een meisje. Loco-burgemeester Van der Veen Meerstadt be zocht het echtpaar gisteren. Weer nieuw plan voor verenigingsgebouw jacobswoude marieke de wit Tot haar verbazing is er voor de biljart vereniging in Woubrugge geen plaats in een multifunctioneel verenigingsge bouw in het dorp. In het jongste plan komen alle gebruikers van vereni gingsgebouw De Wijk, op de biljarters na, in een aanbouw aan sporthal Ou dendijk. In een ruimte voor de biljar ters is niet voorzien omdat zij een ei gen gebouw willen, zegt wethouder Dambrink van Jacobswoude. Voorzit ter Hidde Hoekstra van de biljartver eniging zegt dat hij zich nog helemaal niet heeft teruggetrokken uit het plan van de gemeente. Er rust geen zegen op plannen voor de nieuwbouw van De Wijk dat rijp is voor de sloop. Het college buigt zich inmiddels al over het derde plan. In het vorige vonden de biljarters dat ze te duur uit waren. Tijdens een gesprek met burgemeester Van Beek in sep tember liet voorzitter Hoekstra teke ningen zien voor een eigen gebouw. Het college vroeg Hoekstra schrifte lijk te bevestigen dat hij een eigen ruimte zou bouwen, maar het heeft, volgens Dambrink, nooit meer iets van hem gehoord. Wel is er nog een keer telefonisch contact geweest. De wet houder hoopt dat de biljarters en voet balvereniging Woubrugge (WW), die uitbreidt, snel met uitgewerkte plan nen komen. Wellicht kunnen de ge meente en de twee verenigingen sa menwerken, bijvoorbeeld bij de huur van heimachines. Hoekstra zegt nu dat hij zich hele maal niet heeft teruggetrokken uit het plan van de gemeente. De tekeningen die hij liet zien, waren 'slechts een idee'. Een brief met die mededeling is naar het college onderweg. Hij wil best een gebouw neerzetten, maar een be sluit daarover neemt hij niet voor hij weet op welke voorwaarden hij kan bouwen. „Hoeveel moeten we bijvoor beeld betalen voor de grond? Een huurprijs van vijfduizend gulden per jaar kunnen we niet opbrengen. Wie betaalt de infrastructuur van het plein voor het gebouw?" Terwijl het college in afwachting is van zijn plannen, wacht hij op toezeggingen van het col- lege. Henny van den Berg, voorzitter van WW en projectontwikkelaar van be roep, staat wel definitief buiten de ge meentelijke plannen voor een vereni gingsgebouw. In 1997 ontwikkelde hij het eerste plan, het ambitieuze Plan 2000. De voetballers zouden daarin sa- t men met alle Wijkgebruikeip één dak komen. De gemeen» dat plan te duur en kwam mei ternatief waarin geen plaats iil voor de voetballers. De voetb? ging besloot daarop zelf te boiiÉ Van den Berg wil, om kostt^ sparen, graag nauw samenwerk de biljarters als die een eigeip neerzetten. Hij denkt dat dat delijk wel van komt. ,,De gemt de biljarters draaien nu omf< heen, maar ik weet zeker dat gens in 2001 allemaal een mod we locatie hebben en met ef1 vlag kunnen hijsen. II Bodegraven eindelijk akkoord De versnelde aanleg van rijksweg 11 valt voor Alphen aan den Rijn en Bodegraven duurder uit. Er moet nog een miljoen gulden bij om de oude Nil opnieuw in te richten, maar dan kan de nieuwe weg ook echt begin volgend jaar worden aangelegd. De Bodegraafse politiek is gisteravond na maandenlang onderhandelen akkoord gegaan met de raamovereenkomst, waarin alle afspraken op een rij staan. alphen/bodegraven saskia buitelaar Bodegraven had nog steeds geen definitief besluit genomen over de 1 miljoen gulden die het zou bijdragen aan de aanleg van de rijksweg tussen Alphen en de A12 bij Bodegraven. In te genstelling tot de gemeenteraad van Alphen, die in maart in stemde met de bijdrage van 3,7 miljoen gulden. De Bodegraafse politiek vroeg toen om meer tijd. Die gemeente wil risico's als gevolg van een eventueel fi nancieel debacle van de aanne mers uitsluiten. Bovendien wil de Bodegraven eerst goed gere geld hebben dat het Rijk de hui dige Nil kant en klaar zou overdragen aan de twee ge meenten. In de nieuwe raamovereen komst staat dat het Rijk de weg inricht als 30- en 60-kilometer- zone. Alphen en Bodegraven moeten respectievelijk 785.000 en 215.000 gulden bijleggen om de herinrichting af te maken. Ook de provincie Zuid-Holland levert een bijdrage. Alhoewel de aanleg van rijksweg 11 hierdoor voor de gemeenten nog duur der wordt, is wethouder J. Kars- sen van Bodegraven niet onte vreden. „Wij hebben belang bij beide wegen. Onze inwoners wonen aan de oude Nil, die moei: veilig zijn. We hebben lang en zwaar onderhandeld en moesten er een keer uitko men." De aanwezige delegatie van rijkswaterstaat nam gisteravond alle vrees voor financiële risi co's weg. Afdelingsdirecteur van rijkswaterstaat J. de Bont twijfelde er niet aan dat het zou lukkei'ni. Ook in de extra bijdrage voor Alphen ziet hij geen enkel probleem. „We zijn steeds posi tief met elkaar aan de slag ge gaan." De Alphense wethouder H. Groen in 't Wout laat weten blij te zijn dat Bodegraven er uit is en dat de politieke partijen binnenkort over de 785.000 gul den extra praten. Vertraging De lange onderhandelingen hebben enige vertraging opge leverd. Als volgende week minister Ne telenbos van Verkeer akkoord gaat met de overeenkomst, kunnen in december alle hand tekeningen worden gezet en krijgen de aannemers hun op dracht. De Bont verwacht dat zij volgend voorjaar aan de slag kunnen gaan en dat rijksweg 11 begin 2003 klaar is. „Het is een bijzondere over eenkomst omdat we de weg niet alleen aanleggen, maar ook de komende tien jaar onder houden. We moeten de tijd ne men om dat goed te regelen." Het consortium van zes aanne mers bestaat uit Boskalis, Ko ninklijke Wegenbouw Stevin, Vermeer Infrastructuur, NBM Amstelland, Ballast Nedam en Hollandse Wegenbouw Zanen. Y Schermen k Steekterbru| de lange ba? den haag/alphen persbureau cerberus De bewoners van huizf de Oostkanaalweg/2071 Goudse Schouw/Nll in!_ moeten nog even wac( geluidwerende maat die de provincie heeft j Dat is althans de concli; raadsman R. Tophoven Gro advocaten naar aal van een uitspraak van van State. In februari 1997 bep^1 minister van VROM dat vincie maatregelen moj fen om de woningen stiller te maken. Er kwaij die vrij en de proving vervolgens van de ge bouwvergunningen vcjf luidsschermen. Daar t ter hoogte van de Steef gevestigde Hans Verkei kens niet blij mee. W{E worden de schermen dfc tig, maar ze vergroten trekkingskracht van dec van het hobbycentrum k de schermen vuil wordt de situatie helenj€ peloos voor Verkerk. L Verkerk tekende berd( bij het ministerie vanj Daar werd hij niet-ontvL verklaard wegens termL schrijding. Lagro Ad^ pikte dat niet en stapte^, de ondernemer naar van State. Die komt ni conclusie dat VROM ai belanghebbenden recfy op de hoogte had moelj len van het geluidsbea haddep, aangeschreven I worden en dan was de Milieuvriendelijk klussen in Alphen alphen aan den run Klussen in en om het huis kan veel milieuvriendelijker. Daarom geeft T. Braaksma, ervaren en geschoold 'klusser' vanavond in buurthuis Westerhaven in Alphen informatie over milieuvrien delijke lijmen en verven, hout en energiezuinige lampen. Want er zijn alternatieven voor materialen en methoden die het mi lieu en de gezondheid aantasten, maar het is niet altijd duidelijk hoe die moeten worden toegepast. Braaksma was betrokken bij de kluskeet die vorig jaar de verschillende Alphense doe-het- zelfcentra aandeed. De informatieavond is aan de Emmalaan 45 en begint om 20 uur. Kosten: 5 gulden per persoon. Deelname opgeven bij Hans Vegter, tel. 0172-475744. Cora Turk maakt zich sterk voor speelveldje rijpwetering «janneke de jonge Eigenlijk zou er een wet voor moeten zijn, vindt ze. Een wet die regelt dat er, afhankelijk van het aantal kinderen, voldoende speelruimte is. „Parkeerruimte is wettelijk geregeld, maar kin deren delven altijd het onder spit." Omdat die wet er niet is maakt Cora Turk, bewoonster van de Koppoellaan in Rijpwe- tering, zichzélf sterk voor een speelveldje bij haar huis. Het is echter nog maar de vraag of het grasveldje van zo'n honderd vierkante meter in deze om vang blijft bestaan. Woonboot Drie jaar geleden verhuisden Turk en haar man naar Rijpwe- tering. Voor die tijd bewoonden ze een woonboot in Hoogmade, waar hun zoontje van zeven en dochtertje van vier naar harte lust konden spelen. De drukke Koppoellaan, die veel automo bilisten als doorgaande weg van Oud Ade naar Roelofarends- veen gebruiken, lijkt in de ver ste verte niet op de rust die rond de woonboot in Hoogma de hing. Cora Turk houdt haar kinderen daarom zo veel moge lijk uit de buurt van de weg. Overigens hoeft ze daarvoor niet veel moeite te doen. Achter Koppoellaan 11 tot en met 11F ligt een graslandje van zo'n honderd vierkante meter: een speelparadijs voor kinderen. Toegegeven, er ontbreekt het één en ander aan. Aan twee kanten lopen rennende kinde ren het gevaar in een modder sloot te belanden. En er staat slechts een handjevol speeltoe stellen op het gras: een glij baantje, een wipwap en een bord met gaten waartegen kan worden gevoetbald. Cora Turk heeft dat zelf neergezet. Veel is het eigenlijk niet. Turk zou dan ook graag een hek langs de sloten zien en ex tra speeltuigen zoals een tun neltje waar kinderen doorheen kunnen kruipen. Drie keer schreef ze de gemeente Al kemade daarom een brief. Maar het ziet er niet naar uit dat haar droom waarheid wordt. De ge meente heeft namelijk plannen om het graslandje te bebou wen. De seniorenwoningen aan het G.M. Zoetemelkhof achter de Koppoellaan worden vol gens dat plan doorgetrokken. Tussen het oude en nieuwe deel komt een liftschacht. Cora Turk is daar niet blij mee. Vanaf het moment dat ze in de Rip kwam wonen was ze van de plannen op de hoogte, maar ze begrijpt ze niet. „Als je alphen aan den rijn» Directeur Schouwenaar (rechts) van het Al phense textielbedrijf Zeeman is Sint Nicolaas een stap voor. Hij deelde gistermiddag cheques uit ter waarde van 5000 gulden aan dertien club- en buurthuizen en speeltuinverenigingen uit Alphen aan den Rijn. De Zeeman-direc teur schonk vanwege de twintig ste verjaardag van het bedrijf in totaal 65.000 gulden aan de Al phense gemeenschap. De keuze van de dertien 'goede doelen' bepaalde Schouwenaar in over leg met wethouder Dales. Pen ningmeester Henk Aartman (links) van speeltuinvereniging Aarlanderveen is één van de ge lukkigen. FOTO ANNETTE LAMEIJER persbureau cerberus De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren twee jaar gevangenis straf geëist tegen een 52-jarige Woubruggenaar en een 56-jari- ge man uit Amstelveen. Beiden worden verdacht van (miljoe nen) fraude met omzetbelas ting. De Woubruggenaar, voorma lig eigenaar van een straatma- kersbedrijf, was directeur van één van de twee BV's die op grote schaal CPU's (computer onderdelen) inkocht in België. De Woubruggenaar kocht die zonder daarover BTW te beta len. In Nederland verkocht hij de onderdelen nog onder de verkoopprijs. Hij maakte toch 'winst' door de klanten wel BTW in rekening te brengen. Die BTW droeg hij vervolgens nooit af aan de belastingdienst. De FIOD berekende dat de con structie, die ook wel de BTW- -caroussel wordt genoemd, de staatskas in dit geval bijna twaalf miljoen gulden had ge kost. De Woubruggenaar deed het feitelijke in- en verkoopwerk, terwijl de 56-jarige Amstelvener den haag/alphen aan den rijn persbureau cerberus Het dronkemansgeweld in een winkelcentrum is een 51-jarige Alphenaar duur komen te staan. Omdat hij een politie vrouw naar de keel vloog en te gen de knieën schopte, veroor deelde de Haagse politierechter hem gisteren tot een werkstraf van honderd uur. Daarnaast moet de Alphenaar de agente bijna tweeduizend gulden beta len aan schadevergoeding en smartengeld. Zij kon als gevolg van de mishandeling drie maanden niet werken. De man zegt op 14 maart van dit jaar naar een café in het winkelcentrum te zijn gegaan. Thuis had hij al tien flessen bier gedronken en in het café ging hij over op rum. Er onstond ru zie, die buiten voor het café op de openbare weg werd uitge vochten. De politie probeerde de vechtersbazen uit elkaar te halen. De agente ging pal te genover de 51-jarige man staan en sommeerde hem op te hou den. Dat was tegen het zere been van de drinkebroer, die de politievrouw bij de keel greep en tegen de knieën schopte. „Ik kon geen lucht meer krijgen en dacht dat ik moest braken", zei de politievrouw later. Zij ont kwam aan de wurgende om klemming door de man met een staaflamp een klap op het achterhoofd te geven. b Tijdens de strafzaak ze;1 phenaar die dag zo veelij ben gedronken, dat bi eens wist dat de politii* iets tegen hem zei. Dep van justitie achtte de mii ondanks geheel verantv® lijke voor zijn gedrag. een celstraf van vier mii waarvan een maand vod delijk, alsmede betalirp vergoeding aan de agenb het leed en de schade, n „Deze vrouw heeft vdt eerst in haar achttien loopbaan bij de politie èl gen haar gerichte gewelf ren als een persoonlijk frontatie", zei de ijl „Daarnaast is er de zt schade voor de politie, i maanden een brigadier moeten missen. De politii haar werk kunnen doen.| onmogelijk wordt gem£ het hek van de dam. De advocaat van de n[" dat haar cliënt niet het men had de politievro mishandelen. Door de^ zou de man niet eensf hebben dat de vrouw eejg tie-uniform droeg. Het j heeft ertoe geleid dat de|e rige man de fles voortafr staan. De politierechteij.1 de poging tot zware mist ling echter wel bewez^c veroordeelde de Alphenf twee maanden cel, die j- worden omgezet in h<|r' uur werkstraf 1° de boekhouding zou hebben verzorgd. Beide verdachten schoven de strafrechtelijke ver antwoordelijkheid voor de zwendel gisteren af op de be denker van het plan, een 39-ja- rige Hazerswoudenaar. Die had gisteren ook terecht moeten staan, maar zijn zaak werd om juridisch-techische redenen uitgesteld. Volgens de twee verdachten had hij hen met mooie praatjes en natuurlijk overwicht voor zijn karretje gespannen. De Woubruggenaar, die net als de andere verdachten uit voorlopi ge hechtenis is geschorst en dus vooralsnog vrij rondloopt, zegt dat hij inmiddels door de hoofdverdachte is geïntimi deerd omdat hij uit de school had geklapt. De hoofdverdachte staat over enige tijd terecht. Deze Hazers woudenaar komt net als de Woubruggenaar uit de wegen- bouwwereld. Hij zou voor de BV's waarvan hij zich bediende zelfs een dakloze junk hebben ingezet als papieren directeur. te late beroepen kleil weest. fi Volgens raadsman R.l ven moet VROM nu all, belanghebbenden aa£ ven, waarna ze weer hebben beroep aan te tegen het besluit van d^, ter. Tophoven gaat er L dat het besluit niet van l| en dat de maatregelen getroffen kunnen worcl kan niets zeggen over e\| alternatieven voor het Lj ter hoogte van Verkerk. geen geluidsdeskundigea wel gesprekken met de| cie, maar die verlope^ zaam", aldus de raadsmij Wel ligt er inmiddfe bouwvergunning voo,, schermen. Tophoven dea de schermen er desoL niet mogen komen omj( VROM-besluit van tafel ij. Cora Turk met haar zoontjê op het grasveld achter de Koppoellaan. Links de seniorenwoningen, die de gemeente wil doortrekken naar het veldje. FOTO HIELCO KUIPERS ziet wat ze in de nieuwbouw aan de andere kant van de Paardebrug aan speelveldjes hebben, dan is het jammer dat dat hier niet kan. Mijn kinderen kunnen daar nog niet alleen heen. En het hoeft van mij geen geweldige speeltuin te worden. Het moet iets zijn waarvan de mensen kunnen genieten, ook de senioren. Met wat toestellen en wat picknicktafels. Die ou deren hebben ook niet zo gek veel in die huisjes." Want nu is er te weinig vrije ruimte om te ontspannen in de wijk, vindt ze. „In De Oude Steegh, een nieuwe straat hier naast, wonen veel gezinnen met baby's. Straks willen die ook buiten spelen." De Oude Steegh is volledig bestraat. Er is geen grasspriet te ontdekken. Als het grasveldje achter de Koppoellaan straks bebouwd is, lijkt het weiland achter de hui zen het enige groen in de buurt. Cees Wassenaar van de ge meente Alkemade denkt niet dat het zo'n vaart loopt. „Als al les doorgaat, want het ligt nog niet vast, blijft er een speelveld je van 12 bij 21 meter over. Over de invulling daarvan gaan we met haar praten." Volgens Wassenaar is er op de honderd vierkante meter ruimte voor zes gestapelde woningen, een aan tal parkeerplekken, een ontslui- tingsweg en een speelveldje. „Dat stuk is groter dan je denkt", aldus de ambtenaar. Cora Turk is niet zo hoopvol. „Die extra auto's op die ontslui- tingsweg maken het onveilig. En ik ben bang dat ze er straks een zandbak en een wipkip neerzetten en dat is het dan."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18