Computerstoring leidt tot claim gemeente bij IBM huid Het meisje met de witte niversiteit hoopt op goede menwerking na 'terugkeer' Leiden Regio [ONDERZOEK IH30ZH30N0 SDAG 3 NOVEMBER 1999 I J I J I 1 7 nl\ ÜL 1 V 1 JVT I V 7 CHEF *WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF ANNET VAN AARSEN, 071-5356436 ^^ieuwe Tlinkers "«or Haven :e, VB ,r s^> Met de passantenhaven u' wan kant en uitzicht op de )p 2i gerenoveerde Zijlpoort i andere kant kon het na- niet uitblijven. De Ha- jgt een nieuw wegdek, iteel zijn straatmakers lende dit deel van de [l te 'stofferen' zodat het >nd de Zijlpoort gevestig- lurant De Poort van Ley- wel heel erg majestu- jangsweg krijgt. iude UB nu officieel bestuurscentrum Leiden moest extra kosten maken om uitkeringen te verstrekken Computerfabrikant IBM kan een schadeclaim van de ge meente Leiden tegemoet zien. Leiden wil de kosten ver halen die de gemeente heeft moeten maken door pro blemen met de uitbetaling van de uitkeringen. Door problemen met de appa ratuur van IBM lukte het niet om de betalingsopdrachten op de juiste manier bij de bankgi rocentrale te krijgen. Hierdoor kregen 1700 uitkeringstrekkers met een rekening bij de Post bank of bij de Rabobank pas af gelopen maandag hun uitke ring bijgeschreven. De vertraging was voor de ge meentelijke afdeling sociale za ken aanleiding om groot alarm te slaan. Om te voorkomen dat mensen in het weekeinde zon der geld zouden zitten, kregen alle betrokkenen vrijdag bericht dat ze eventueel een cheque konden krijgen als voorschot. Sociale zaken opende hiervoor speciaal op zaterdagochtend de deuren. De schade kan nog groter worden door de kosten van de door een koerier verspreide brief en de extra uren die de medewerkers van sociale zaken hebben moeten werken. Toen het niet mogelijk bleek om de betalingsopdrachten op de nor male manier aan te leveren, ac cepteerde de bankgirocentrale een alternatieve vorm, maar uitdrukkelijk onder de voor waarde dat niet zij maar de ge meente aansprakelijk is voor eventuele fouten. Die kosten zal de bankgirocentrale neer leg gen bij de gemeente, die op haar beurt de rekening zal doorsturen naar IBM. Of er bij de overschrijving kostbare fou ten zijn gemaakt, is op dit mo ment nog niet bekend. Bij IBM kon vanochtend nie mand commentaar geven. ider versiteit en de stad Lei- veel llen de onderlinge ver- verbeteren. Dat Hgisteren mooi tot uiting aaiWeine cadeautje dat col- z irzitter Vredevoogd over- de aan loco-burgemees- oofh Rij: de hagelwitte vlag ze et blauwe logo van 's oudste universiteit. De zullïhap was duidelijk: wees :enetje trots op ons! Of, zo- Góedevoogd het zei: „We i Ji RRASSEND DICHTBIJ hebben bewust gekozen om te rug te keren naar de stad. Ik hoop dat dit het begin is van een duurzame samenwerking tussen stad en universiteit." De voorzitter sprak bij de of ficiële opening van De Oude UB aan Rapenburg 70, waar sinds deze zomer het bestuur en de ondersteunende diensten van de universiteit zijn geves tigd. Samen met Van Rij ont hulde Vredevoogd daartoe een bord op het pleintje voor de in gang. Boven hun hoofden wap perde de Leidse vlag met rode sleutel broederlijk naast de Ne derlandse driekleur en het blauwwit van de academie. Jarenlang heeft het niet echt geboterd tussen de stad en 'zijn'"universiteit. Nog maar een week geleden gaf universiteits medewerker W. Postma flink af op het Meerjaren Ontwikke- lings Programma (MOP) van de gemeente, waarin de plannen van het Grote Stedenbeleid zijn uitgewerkt. Er gaat te weinig geld naar het onderhoud van historische gebouwen zoals de Pieterskerk en het Academiege bouw, zei hij. Nu.de universiteit ervoor kiest met haar hart bin nen de singels te blijven, mag daar wel enige daadkracht van de stad tegenover staan. Van Rij bracht daar gisteren tegenin dat de stad wel wat hulp van aankomende be stuurskundigen kan gebruiken. De studenten zouden aan de rijksoverheid moeten duidelijk maken dat de gemeenten meer geld nodig hebben voor alle ta ken die ze er de laatste jaren bij hebben gekregen. „De overheid draagt veel over aan de ge meenten, maar ze met de fi nanciering toch nog alles cen traal wil regelen komen we niet ver." Van Rij leek trouwens niet helemaal te begrijpen waarom de universiteit heeft gekozen voor de binnenstad, terwijl in de Leeuwenhoek, achter het station, juist driftig wordt ge bouwd aan een nieuw centrum met een concentratie van medi sche en wetenschappelijke functies. „Maar ja, als je zo'n mooi gebouw hebt..." De wet houder ruimtelijke ordening was zeer te spreken over de wij ze waarop de voormalige uni versiteitsbibliotheek, een verza meling van gebouwen uit ver schillende eeuwen in diverse stijlen, is verbouwd tot be stuurscentrum. „Een aanwinst voor de gemeente." Ook architect Leon Thier van atelier PRO was trots op het re sultaat. „De orde was zoek, door allerlei verbouwingen in de loop der jaren. Dit gebouw was een verborgen schoonheid, mede ook door de grote tuin." Dat niet iedereen te spreken is over de UB, bleek uit een es say van de historicus Johan Huizinga in De Gids van okto ber 1933 waaruit Vredevoogd citeerde: 'Niets is voor Hol- landsch stedeschoon zoo ge vaarlijk als het verbreken van een oude rooilijn. Men kan het zien in Leiden, waar men bij het bouwen van de nieuwe Universiteitsbibliotheek ver zuimd heeft, de gesloten lijn van het Rapenburg te herstel len, die op den plattegrond van Blaeu zoo goed te zien is, het geen het afbreken van de koste- Gjke gevels links nog overbodi- ger hadde gemaakt, dan het reeds was, en ons het onnooze- le pleintje had bespaard, dat enkel rumoer en ruimteverlies beduidt.' t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 gegroeid en heb het dus nooit geleerd." „Toen kwamen die mannetjes dus zelf naar mij toe. Schrijf het maar op, zeiden ze tegen me, dan blijft het bewaard. Dat is ook een van de redenen dat ik binnenkort twee maanden terug ga om van hun verhalen een bundeltje te maken en dat daar zoveel mogelijk uit te de len. Want ik promoveer op hun taal, maar wat hebben die mensen daaraan?" Het leven in het dorp was soms wat eentonig. „De ene dag was precies als de andere. Je staat op met de zon. Als ontbijt had den we meestal zelfgebalcken brood of gepofte knollen of ge bakken banaan en koffie. Daar na had ik vaak een gesprek met een informant, dat ik vervol gens uitwerkte. Soms ging ik met iemand mee naar een tuin om aardnootjes te rooien of zo. 's Middags om een uur of vier ging ik baden in de rivier, dik wijls met een groepje vrouwen, gezellig een beetje roddelen en een wasje doen. Het hoogte punt was zondag, want om acht uur kon je naar de kerk_ Als het leven zo monotoon is, vind je het wel eens leuk om met z'n allen een liedje te zin gen." „Het leven is er sober, zonder stress. Eigenlijk wel een pretti ge manier van leven. Wa^js nou belangrijk? Dat er eten is, schone kleren en dagelijks een bad. Ik heb heel goede herin neringen aan Kerstmis 1995. Er was net een pakket bood schappen uit de stad aangeko men. Heel gewone dingen hoor, maar wat hebben we daarvan genoten! Nog steeds merk ik af en toe dat er gaten in mijn kennis zitten; ik heb gewoon een deel van het nieuws gemist toen ik niet hier was. Maar het heeft geen zin om me daarover druk te ma- j ken. Dat gevoel heb ik gelukkig i voor een deel wetep vast te houden. Soms is het leven zo- I als het komt." Vrijdag 3 November LEIDEN - Geachte Redactie! Toen Vreewijk nog niet tot Leiden behoorde, boden de eigenaars van die wijk aan, op eigen kosten een brug te leggen over den Witten Singel van de Eerste Straat naar de Kaiserstraat. Dat aanbod werd door den Gemeenteraad van Lei den afgeslagen, doch een veerpont ter genoemder plaatse in werking gesteld. Toen Vreewijk bij Leiden was ingelijfd, verzochten de bewoners van die buurt in 1896 om een brug of vrijstelling van veergeld. Het laatste verzoek werd af geslagen, het eerste aangehouden. Inmiddels is Vreewijk steeds uitgebreid en nog al tijd neemt het aantal bewoners toe. Zelfs twee groote laboratoria versieren thans dit niet onaanzien lijk stadsgedeelte. Meer en meer heeft zich de be hoefte aan een betere verbinding met de stad doen gevoelen. Men ga toch op de kaart eens na, hoe zonderling op het oogenblik deze wijk aan de stad aanhangt: om naar de Academie, het station, de kazernes, het Ziekenhuis, de meisjesschool op de Boommarkt, enz. te gaan, moet men eenige minuten in regen en wind staan wachten, daar bij het slechte weer de veerman natuurlijk in zijn huisje zit. En na 9 uren des avonds is men genoodzaakt een grooten omweg te maken langs modderige wegen. Uw. dw. X. ANNO 1974 NOOORDWUK - De avondlijke rust van de Wllhelminaboulevard werd zaterdag verstoord door de vrolij ke muziekklanken van 'Crescendo'. De harmonie speelde ter gelegenheid van het zestig-jarig huwelijk van het echtpaar Seijdel-Den Hartogh. Seydel is in de Noordwijkse hotelwereld geen onbekende. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Maandag 4 november SAN FRANCISCO - Randolph en Catherine Hearst hebben de beloning van 50.000 dollar, die zij had den uitgeloofd voor de veilige terugkeer van hun dochter Patricia ingetrokken. Zij zijn van mening dat de beloning haar veiligheid kan bedreigen. De 20-ja- rige Patricia werd 4 februari ontvoerd door het Sym- bionese bevrijdingsleger, maar zou zich later bij de ontvoerders hebben aangesloten. Ze wordt thans ge zocht in verband met een ontvoering en een gewa pende overval. In een verklaring die in de San Fran cisco Examiner, de krant van Randolph Hearst, werd gepubliceerd stond: ,,We zijn bereid om alles te doen om haar te helpen, te beschermen en te verde digen. We zijn echter tot de conclusie gekomen dat het aanbod van de beloning door haar kan worden geïnterpreteerd". Verder meende Hearst dat het geld mensen kan aanmoedigen om acties te onder nemen die Patricia's veiligheid in gevapr kan bren gen. ATHENE (AP) - De rechters van het Atheense hof van beroep hebben in gezamenlijke zitting besloten vervolging wegens hoogverraad te gelasten tegen oud-dictator Papadopoulos en 46 van zijn vroegere medewerkers wegens de onwettige staatsgreep die zij hebben gepleegd in april 1967. Indien zij schul dig worden bevonden kunnen zii worden veroordeeld tot de doodstraf. Het besluit vief tijdens een onge bruikelijke voltallige zitting van de 88 rechters van het hof van beroep. 85 stemden voor vervolging, drie tegen. Veertien van de 47 die nu zullen worden ver volgd vormden de originele leden van de junta die op 21 april de macht aan zich trok. Zij waren destijds allen legerofficieren. Tot hen behoren Papadopou los, zijn broer Constantijn, de oud-vice-premiers Ma- karezos en Patakos, oud-chef van de militaire politie brigade-generaal loannides en oud-regent Zoitakis. Foto's ixi deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrljvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bi) 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB lelden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Philomena Dol beschreef grammatica van papoeataai Maybrat ?eb aar het front der wetenschap, dat is het streven'van de niversiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen bijLeidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de lacht Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen aan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt n dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het ok ht. Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Philomena Dol. ïlang had ze gelopen, drie H 'els over, ver weg van haar Toen ze wilde schuilen de regen, vond ze onder in een tuinhuis. Daar zat issen de papoea's, die haar en gaven. Maar ze kon ze meer verstaan. Ze was taalgebied uitgelopen. 17 33omena Dol verbleef twee op de Vogelkop, een ereiland in het noordwes- van Irian Jaya. Ze beschreef rammatica van de lokale het Maybrat, waarop zij in promoveerde. jsinds ik klein ben, heb ik jmet Indonesië. Ik was een li van vijf toen mijn vader Ir het Koninklijk instituut !r taal, land en volkenkunde jr 2,5 jaar in Jakarta werd jevter!tationeerd. Op mijn der- r i _|ide vertrokken we opnieuw jr vier jaar, deze keer voor >st jenlandse zaken. Het Indo- (bmrtjsch heb ik van de straat ag jepikt en omdat ik te oud 5 voor de Nederlandse ging ik naar de Ameri- sle(bse, waar ik in drie maan- menf Angels leerde. Die taal ben LeiP Leiden gaan studeren. Ik chiki altijd verslingerd geweest l taal." lur' jijn promotor, prof. Stokhof, oud£)de mij van toen ik kleuter niatf Hij zocht mensen voor 1 groot onderzoeksproject Irian Jaya. Toen hij me jeg of ik niet naar de Vogel- j> wilde, moest ik daar eerst pl nachtje over slapen. Maar hrna ben ik in gestrekte draf Itf'hem teruggegaan. Ik heb Keel geleerd, niet alleen over taal en de mensen, maar k over mezelf. Je wordt daar jt geleefd door telefoon, fax je-mail. Mensen zijn er blij jt regen, want dan hebben ze water. Je gaat dingen relati veren. Ik ben blij dat ik dat heb meegekregen." Dol verbleef tussen september 1993 en maart 1996 22 maan den in Ayawasi, een dorp van duizend inwoners. Het dichtst bijzijnde dorp ligt op twee uur lopen. Veel papoea's reizen nog te voet, maar voor het con tact met de 'grote stad' aan de kust beschikt het dorp over een landingsstrip waar af en toe een vliegtuigje van de Indone sische luchtvaartmaatschappij neerstrijkt. „Opeens stond ik daar op een veld vol papoea's, in het middelpunt van'de be langstelling. Ze snapten er niets van dat een blanke dame hun taal kwam leren." Aya betekent water en wasi is rook. „Die naam klopt wel: 's morgens hangt er doorgaans een mooie nevel boven de ri vier." Het dorp bestaat vooral uit houten huizen en modder- paadjes, met enkele winkeltjes, een paar schooltjes, een hospi- taaltje en een kerkje van de missie. De bevolking leeft van de natuur: cassave, zoete aard appelen, knolleft uit de tuinen buiten het dorp en vlees van wilde zwijnen, boomkangoe roes, ratten, vogeltjes en kip pen. Nederlandse missiezus ters hebben vanaf de jaren vijf tig de gezondheidszorg op po ten gezet, waarbij ze de nadruk legden op hygiëne. Dol woon de aanvankelijk ook op de mis siepost. „Op de tweede dag ben ik op een bankje gaan zitten tussen de kinderen, om spelenderwijs hun taal te leren. Ze wilden bij voorbeeld weten of ik tot tien kon tellen en als ik dat dan fout deed, hadden ze grote pret. La ter bood een vrouw mij aan te helpen. In haar winkeltje kon ik allerlei dingen aanwijzen, waardoor ik langzamerhand een woordenlijstje kon maken. De moeilijkheid was om men sen te vinden die de taal goed spraken en mij verhalen kon den vertellen. Die moest ik dan woord voor woord afluisteren. Gelukkig kreeg ik hulp van Pe trus, de mSh van die vrouw die mij in haai winkeltje had ge holpen. Van hem hoorde ik hoe de anderen over mij spra ken. Ze noemden mij 'het meisje met de witte huid'." „Vooral de oude mannetjes, die meestal met z'n allen onder een boom zaten, hadden er weinig fiducieun. Maar toen ze in de gaten kregen dat ik de taal begon te spreken, kwam ook het besef dat een lokale taal als het Maybrat niet mag verdwijnen. Doordat veel men sen naar de stad trekken, loopt de verhaaltraditie spaak. Dat is niks bijzonders, dat zie ik ook aan mijn nichten in West- Friesland. Zolang ze daar blij ven wonen, blijven ze dialect spreken. Maar ik ben hier op- Genodigden luisteren in de voormalige studiezaal, nu kantine, naar uitleg van architect Leon Thier over de verbouwing van De Oude UB. FOTO MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17