Acht Mei-manifestatie door geldgebrek in geva; Geloof Samenleving Kinderen van één Vader Inspiratie dekena Groene I WOENSDAG 3 NOVEMBER 1999 979 redactie aad rietvelc VANDAAG Op de derde november bakken in verschillende kloosters de monniken Sint Hubertusbroodjes. Ook al werd dit gebruik al in 1671 door professo ren van de Sorbonne in Parijs als bijgeloof ver worpen, blijft een oud volksgeloof dat slachtoffers van hondsdolheid genezen dankzij de broodjes die op de dag van de heilige Hubertus uit de oven komen. Hubertus, een edelman, jager, zendeling en bisschop, heeft zijn faam on der meer te danken aan een jachtpartij in de Ardennen. Een hert dat hij in het vizier kreeg draaide zich om en Hu bertus zag een lichtend kruis in zijn gewei stralen. Hij spaarde het het hert en spoedde zich naar bisschop Lam- bertus van Maastricht en Tongeren om te worden gewijd voor een leven in dienst van het geloof. Na Lambertus' dood nam Hubertus diens taken over. In 1727 overleed de heilige aan een koortsaanval. Hubertus is de schutspatroon van jagers, veel gilden en jagersclubs zijn naar hem ver noemd. In maart bidden de protestanten voor een voorspoedige oogst, en is dat doel bereikt dan volgt op de eerste woens dag in november een 'dankdag voor het gewas'. Zoals de naam al zegt danken de protestanten vandaag God, tijdens een speciale viering,-voor de verkregen gewassen. SGP in de bres voor kerktelefoon den haag De SGP roept staatssecretaris J. de Vries van verkeer en waterstaat op de tarieven voor de kerktelefoon op het huidi ge lage niveau te handhaven. KPN is als gevolg van de liberalise ring gedwongen de tarieven fors te verhogen. Ongeveer 80.000 ouderen en hulpbehoevenden maken gebruik van de kerktele foon, die het mogelijk maakt thuis kerkdiensten te volgen. Vol gens SGP-Kamerlid Van den Berg worden zij ernstig gedupeerd door de tariefsverhoging. Veel gelovigen hechten grote waarde aan de kerktelefoon. Israël wil tweede deur in Grafkerk Jeruzalem Met het oog op de honderdduizenden pelgrims in het jaar 2000 wil Israël een tweede deur in de Grafkerk in Jeru zalem. De autoriteiten vinden een nooduitgang noodzakelijk om ongelukken te voorkomen. De Grafkerk staat op de plaats waar Jezus Christus zou zijn gekruisigd. Jaarlijks bezoeken 750.000 personen de kerk, gemiddeld ruim 2000 per dag. In het jaar 2000, waarin christenen de geboorte van Christus vieren, wordt het dubbele aantal bezoekers verwacht. De Israëlische re gering voelt zich verantwoordelijk voor de veiligheid van de pel grims. Geen missen in Limburgse crematoria roermond In crematoria mogen geen missen worden opgedra gen. Dat hebben de dekens van Sittard, Susteren, Meerssen en Schinnen de priesters en uitvaartondernemingen in hun deke naat laten weten. De dekens verwijzen naar een uitspraak van de bisschoppen uit 1982. Die spraken zich toen uitdrukkelijk uit tegen eucharistievieringen in crematoria. Het bisdom Roer mond vindt het opdragen van de mis op die plaats 'ongepast'. In crematoria vinden maar weinig misvieringen plaats, aldus woordvoerders. Er is wel sprake van een toename. De cremato ria hebben er zelf geen bezwaar tegen. Bij de priesters bestaan verschillende opvattingen. Sommigen houden zich aan het ver bod, anderen dragen wel missen op als daarom gevraagd wordt. Hemel op aarde nairobi Een man preekt op het trottoir in het hartje van de Ke- niaanse hoofdstad Nairobi. Teleurgesteld in de politici en de grote kerken wenden arme Kenianen zich massaal tot de bewe ging van de 'born-again christenen'. Die beloven hun volgelin gen letterlijk de hemel op aarde. foto reuters BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangesteld: bij het landelijk Dienstencentrum Leusden, G.H.J. Gerelings te Tiel, als part-time beleidsmedewerker categoriaal pastoraat. 'Nergens in de wereld is er zo'h bijeenkomst' utrecht anp De komende Acht Mei-manifestatie dreigt door geldgebrek niet door te gaan. Een substantieel deel van de kosten, bijna twee ton, is nog onge dekt. Op de komende participantenvergadering zal voorzitter H. Baars de deelnemende organisa ties wijzen op de noodzaak van structurele maat regelen. ,,Het tekort is niet zomaar eventjes te re pareren." Vorig jaar had het AMB-bstuur een scenario voor drie jaar opgesteld, waarbij werd uitgege- gaan van gelijkblijvende inkomsten. Maar de in komsten dalen. Vervelend, maar die trend valt niet te ontkennen, zegt Baars. Hij wil daarover een open discussie met de participanten. De Acht Mei Beweging vormt het vernieuwen de kader binnen de parochies. Dat kader neemt in aantal af. De interesse voor kerkelijke zaken, georganiseerd overleg en vrijwilligerswerk neemt af, aldus Baars. De inkomsten van de jaarlijkse manifestatie bedragen ongeveer 60.000 gulden. De rest wordt gefinancierd met giften van organisaties en gelo vigen. Baars vermoedt dat de deelnemende orga nisaties positief op zijn oproep reageren. „De Acht Mei-manifestatie is uniek. Nergens in de wereld slaagt de vernieuwingsgezinde rk-bewe- ging erin zelfstandig zo'n bijeenkomst te houden. Er is mij alles aan gelegen de komende manifes tatie te laten doorgaan." De Acht Mei Beweging is voortgekomen uit het protest tegen het programma van het bezoek van paus Johannes Paulus II in 1985 aan i Sindsdien wordt er jaarlijks een lande festatie gehouden, die in het begin d tot 15.000 mensen werd bijgewoond. Vorig jaar vond er in Maastricht een nale bijeenkomst plaats met Duitse, Waalse zusterorganisaties, die door sl personen werd bijgewoond. Dit jaar w ventien regionale bijeenkomsten. Op 2 is er weer een landelijke manifestatie, i kinderen en jonge ouders centraal staa Paus bezoekt door religieuze conflicten verscheurd land vaticaanstad rtr/dpa/afp Tot vorig jaar kende India in feite geen religieuze twisten. Toen brak opeens de hel los. Bijbels werden verbrand, predi kanten en priesters aangevallen en kerken in brand gestoken. In één maand waren er meer anti christelijke incidenten dan in de voorgaande halve eeuw. En sindsdien is het onrustig in het land, waar paus Johannes Pau lus II vrijdag en zaterdag op be zoek gaat. Het anti-kerkelijk geweld in 1998 hield niet op bij de weste lijke deelstaat Gujarat. Begin 1999 werden in de oostelijke deelstaat Orissa de Australische predikant Graham Staines met zijn twee zonen levend ver brand in de jeep waarin ze la gen te slapen. Dat werd gevolgd door de verkrachting van twee nonnen en de moord op een priester. Kerkleiders, maar ook het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken geven de schuld aan hindoe-activisten. Nadat begin vorig jaar de natio nalistische hindoepartij BJP aan de macht was gekomen, heb ben zij een haatcampagne te gen christenen opgezet. Daarentegen beschuldigen hindoeleiders de kerken ervan, dat zij proberen hindoes tot het christendom te bekeren. De re- ligiezue identiteit van de bevol king, die voor 80 procent uit hindoes bestaat, zou daardoor in gevaar komen. Slechts 2,4 procent van de 960 miljoen In diërs is christen. De fundamentalistische VHP (internationale hindoeraad) heeft de paus een 'grote ban diet' genoemd. Door te missio neren berooft de Rooms-Katho- lieke Kerk India van haar ziel, zei vicè-voorzitter Giriraj Kis- hore kortgeleden. Volgens hem is Rome van plan voor het jaar 2025 alle Indiërs te bekeren. In deze gespannen situatie brengt paus Johannes Paulus II vrijdag en zaterdag een bezoek aan India. Hij maakt daar het eindrapport bekend van de sy node van Aziatische bisschop pen, die in 1998 in het Vaticaan plaatsvond. De paus zal een ontmoeting hebben met de In diase president Narayanan en slechts twee missen opdragen: een voor de Aziatische bis schoppen en een voor het grote publiek in een stadion in New Delhi, de enige stad die hij aan doet. God is een groot iemand. Hij is flfe goedhartig en Hij kan veel din gen doen. Ik ben eigenlijk nooit boos op God. Dat kan ook niet, want Hij staat boven mij. Hoe God eruit ziet, weet ik niet. Daar denk ik nooit aan. Ik denk meer aan wie Hij is en wat Hij gedaan heeft. God heeft de aarde geschapen en Hij zorgt voor ons. En Hij heeft Jezus op aarde gebracht om over God te vertellen, zodat wij in Hem gaan geloven. Voordat God de aarde schiep, was er al leen een grote planeet met helemaal niks. Het is dus maar goed dat er een God is, anders stonden wij hier niet. Ik weet niet hoe God de wereld heeft gemaakt. Misschien was er een andere pla neet en heeft God het water en de andere dingen op de aarde ge legd. Het kan ook dat God allerlei dingen, zoals de bomen, ge woon heeft bedacht. Een aardbeving, dat doet de aarde, daar kan God bijna niks aan doen. God doet wel een beetje de slechte dingen, maar de meeste Marcel Angenent (11 jaar, afkomstig uit Lisse) vertelt over zijn geloof nare dingen doen de mensen zelf. Soms ben ik weieens stout, maar ik doe geen er ge dingen zoals inbreken. Misschien ge beurt dat wel, want je weet het nooit. Maar ik ben het niet van plan. Ik wil geen slechte dingen doen, want je hebt er niks aan. Als iemand vervelend is, zeg ik wel wat terug, maar ik ga niet met een slaan. Dat komt omdat ik in God ge loof. Ik kan natuurlijk niet in Zijn hoofd kijken, maar ik denk dat God niet wil dat we slechte dingen doen. God heeft het goed gedaan. Hij heeft platteland gemaakt om te wonen en bergen om op vakantie te gaan. En de mensen die in de bergen wonen, kunnen naar het strand. Ik vind dat we een mooie wereld hebben. Zelf ben ik in Spanje geweest en in Frank rijk, Oostenrijk, Duitsland, Noorwegen en Zwitserland. Spanje vind ik het mooist. Maar ik ben er niet naar de kerk ge- weest. Ik zou er toch niks aan gehad hebben, want ik versta geen Spaans. alphen/bodegraven CDA-Kamerlid Ger burg, theoloog H. en deken L. Peeters terdag de sprekers c spiratiedag 'Mensen kaar' van het dekei Groene Hart. Met d< komst in de kerk er lencentrum van de meerde kerk in Boe wil het dekenaat eer geven aan de diacc 'alledaagse dienstbet mens tot mens'. De satie verwacht twee! deelnemers uit de 5 chies in het Groene F Diaconie, hulp aa sen die in de knel 2 volgens Peeters het 1 de kerk. „Het geloof leidt tot diaconie', ze ken op een vergader der dit jaar. „Wij zulli ten blijven nadenken betekent dat de G Abraham, Izaak en Ji Jezus Christus telkei kiest voor de zwakst© ons." Na de opening do ters, 's morgens om ti spreek Kamerlid over de kwaliteit van menleving en de rol ken daarin kunnen sji Middags laat pastoral loog Meeuws zien, d conie iets heel gewooj voor iedereen in hd lijks leven te doen ij lunchtijd speelt eer] uit het Bisdom Rofl het theaterstuk De Pri middags zijn er works Voor de diaconie, Peeters, hoeft niet pei kerkelijk organisatie j den opgezet. „Het 1 praktischer om mei king te geven aan schappelijke organisal op een verfrissende i problemen in de sa] ving aanpakken." Vc inspiratiedag zijn oo kerkelijke organisatie: een inloophuis, een loopwinkel en het ge nispastoraat uitgenodi Belangstellenden vi inspiratiedag in ge" Centrum aan de straat 15 in Bodegrave nen zich opgeven bij naat Het Groene Hart Paradijslaan 8 in Alph den Rijn (tel: 0172-4! Aanmelden kan ook eigen parochie. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Wisselend bewolkt en vooral langs de westkust buien of re gen, donderdag mogelijk met veel neerslag en veel wind. In de buurt van Oslo droger en af en toe zon. Maxima uiteenlopend van 4 in het noorden tot 11 gra den in het zuiden. Zweden: Vooral in het noorden wolkenvel den en nu en dan regen of sneeuw. Elders meer opklarin gen. Maxima uiteenlopend van rond het vriespunt in het noor den tot circa 11 in het zuiden. Denemarken: In de nacht en ochtend kans op enkele mistbanken of laaghan gende bewolking. Woensdag nog kans op wat licht regen. Donder dag meest droog en soms zon. Maxima omstreeks 11 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vooral in Schotland en Ierland bewolkt en van tijd tot tijd buien. Later op woensdag trekt de zud- westenwind flink aan. In Zuid- oost-Engeland droger, rustiger en meer zon. Middagtempera- tuur maandag uiteenlopend van 10 graden in Schotland tot 14 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: In de nacht en ochtend kans op mist of lage bewolking. Verder ook soms zon en meest droog. Maxima omstreeks 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In de nacht en ochtend kans op mist of lage bewolking. Verder ook soms zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen de 10 in het oosten en 15 gra den in het westen. Portugal: Flink veel zon en droog. Maxima uiteenlopend van 18 graden in het noorden tot 23 in het zuid oosten. Madeira: Perioden met zon, later op don derdag vanuit het westen meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 22 graden. Spanje: In het oosten eerst nog kans op een bui. Verder zonnige perioden en droog. Maxima uiteenlopend van 15 graden langs de golf van Biskaje tot 23 plaatselijk in het zuiden. Canarische Eilanden: Droog en zonnig. Later op don derdag vanuit het westen toene mende bewolking en kans op een regen- of onweersbui, 's Middags ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog bij maxima van 20 tot 25 gra den. Tunesië: Perioden met zon. Donderdag meer wolken en kans op een re gen- of onweersbui. Middagtem- peratuur aan zee rond 26 gra den. Zuid-Frankrijk: Vanuit het westen droger en meer zon. Woensdag waait de Mistral. In het oosten meer be wolking en kans op enkele flinke buien. Maxima uiteenlopend van 12 graden op het Centraal Mas sief tot 17 langs de Middelland se zee. Donderdag overal iets la gere maxima. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, later op woensdag ook meer wolken en kans op een bui. 's middags om streeks 21 graden. Italië: Eerst alleen in het noorden be wolking en van tijd tot tijd enkele pittige regen- of onweersbuien. In het zuiden nog veel zon. Later ook daar wat meer wolken en kans op een bui. Maxima tussen de 14 graden in het noorden en 23 graden in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vooral op Sardinië eerst nog zon. Op Corsica meer bewolking en kans op een regen- of onwees- buiMiddagtemperatuur rond 22 graden. Malta: Eerst nog zonnige perioden en droog. Later op donderdag vanuit het westen meer bewolking en kans op een regen- of onweers bui. Maxima ongeveer 24 gra den. Griekenland en Kreta: Naast zon ook wolken. Later op Kreta kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon, maar langs de^ zuidkust ook hier en daar wolken en kans op een regen- of onweers bui. Maxima aan zee: L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E, Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 5' Familieberichten: 023- 5317 33 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tc 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 ABONNEMENTEN jj bij vooruitbetaling: b per maand (acceptgiro) f per kwartaal (acceptgiro) P per half jaar (acceptgiro) il per jaar (acceptgiro) n Abonnees die ons een machtiging vers|, het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-lf' betaling. U VERZENDING PER POST t Voor abonnementen die per post (binni worden verzonden geldt een toeslag vt aan portokosten per verschijndag, LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETtft Voor mensen die moeilijk lezen, sleqj hebben of blind zijn (of een andere! leeshandicap hebben), is een samen' van het regionale nieuws uit het LeiP Dagblad op geluidscassette beschikt informatie 0486-486486 i (Centrum voor Gesproken Lectuur, S; uiteenlopend van ongeveer 18 graden op de Dardanellen tot 24 langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Vanuit het noordwesten droog en ook wat zon. In het zuiden meer wolken en regen. Kouder met tempërarurëfrïrï het westen rond de 10 graden, in het oosten rond de 7 graden. K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessënhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16