Leiden Regio PvdA wil discussie over inzameling GFT 'In het begin vond ik Grieks ook een rotvak' ZIJN WEER OPEN! Nieuweroord pas in februari klaar chtende inbrekers spoorloos Een getuige zag gisteravond even na zes uur inbrekers ét werk in een woning aan de Pieter de la Courtstraat. De iode gasten gingen ervandoor met de getuige in hun kiel- ïa een mobiele telefoon werd de politie op de hoogte ge- >n. Bij de Petruskerk verdwenen de inbrekers achter een tje. De politie zocht de omgeving af maar wist het duo niet te vinden. De twee hadden ook geprobeerd in te breken in idere woning in dezelfde straat. vegge betrapt Medewerkers van de Universiteit Leiden betrapten gis- i de faculteit sociale wetenschappen aan de Wassenaars- en 30-jarige Leidse bij het stelen van goederen. De vrouw en laptop en een portemonnee van een medewerker van :ulteit in haar bezit. Ook van een walkman en een gele mo- telefoon kon zij niet aantonen dat het haar bezit was. Bo en bleek zij nog voor 1440 gulden aan boetes te moeten shandeling aan Hogewoerd Een 38-jarige Leidenaar is gistermiddag op de Hoge- d licht gewond geraakt aan zijn arm bij een ruzie met een igenoot (37). De twee kregen onenigheid om geld waarbij n de ander met een kapot glas probeerde te bewerken. Het ent elkaar uit het drugsmilieu. (uwe directeur Milieu en Beheer 2 De dienst Milieu en Beheer van de gemeente Leiden per 1 januari een nieuwe directeur: Claus Martinot (46). de opvolger van de enkele maanden geleden naar het Ge- ïtelijk Vervoer Bedrijf Utrecht vertrokken Pedro Peters, inot werkt sinds 1994 als algemeen directeur van Welzijn d Utrecht, een organisatie voor maatschappelijke dienst- ning en welzijn, met 250 personeelsleden. Daarvoor was hij r meer directeur van de Stichting MOOS, een instelling welzijnswerk. Martinot heeft sociale wetenschappen ge- ierd aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Hij is op dit moment ritter van de vereniging van Utrechtse welzij nsdierecteu- id van de Raad van Advies van hogeschool De Horst en sitter van de Stichting Vluchtelingenwerk Rivierenland. rt geding EZH-aandelen uitgesteld j_. Het kort geding dat nutsbedrijf EWR samen met 23 ge iten heeft aangespannen tegen Leiden, gaat voorlopig niet Volgens een woordvoerder van Nuon - waarin EWR is op- an - is het geding uitgesteld om de gemeente Leiden meer e geven zich goed voor te bereiden. Leiden is in deze kwes- amelijk in zee gegaan met een andere advocaat, die echter geen gelegenheid heeft gehad zich volledig in te werken, ineer het kort geding nu op stapel staat, is nog niet bekend, voordvoerder van Nuon hoopt op korte termijn. Het nuts- ijf en de regiogemeenten bakkeleien met Leiden over het idomsrecht van aandelen in het elektriciteitsbedrijf EZH. en, die de aandelen in beheer had, claimt een groter deel de opbrengst nu EZH is overgenomen door Preussen Elek- De gemeente Leiden kon vanochtend geen commentaar ge- De Leidse PvdA wil dat de gemeente eens goed gaat stu deren op alternatieven voor de gescheiden inzameling van groente-fruit- en tuinafval (GFT). Leiden zou daar mee het voorbeeld moeten volgen van de stad Gronin gen, die onlangs van minister Pronk toestemming kreeg om te stoppen met scheiden. leiden ruud sep „Als dat in Groningen kan, dan is het oók in Leiden mogelijk", aldus de PvdA'er D. Wijfje gis teravond tijdens de vergadering zameling. van de commissie sociale zaken Groningen mag van het mi en wijkbeheer. Hij kondigde aan dat de sociaal-democraten bij de behandeling van de be groting niet een motie zullen komen over de gescheiden in- nisterie van VROM stoppen met gescheiden inzamelen wanneer het afval uit de stad wordt afge voerd naar een vergistingsin- stallatie waar het huisvuil te vens wordt gescheiden. Leiden heeft in het verleden ook plan nen gehad voor een scheicüngs- en vergistingsinstallatie (SVI), maar dit plan sneuvelde omdat de fabriek - die gepland stond aan de Voorschoterweg - te veel stank zou veroorzaken. Het provinciaal afvalverwerkingsbe drijf (Proav) wil nog begin vol gende eeuw een SVI openen aan de Moerdijk Op het moment dat ook het Leidse afval naar een SVI gaat en daar wordt gescheiden in or ganisch en restafval, zou de scheiding door de burger kun nen stoppen, redeneert de PvdA. „We zeggen nog niet dat we moeten stoppen met schei den, maar we zeggen wel dat we hier heel goed naar moeten kijken", aldus Wijfje. „Want aan gescheiden inzameling zitten de nodige nadelen. Denk alleen Na een spectaculaire verbouwing staan onze deuren weer wagenwijd voor u open! dekWR i.uw Libris boekhandel f In kei li of 87, L e nier dorp leiden De verhuizing van het asielzoekers centrum van de Willem van der Madeweg naar de voormalige zustersflat Nieuweroord heeft opnieuw vertraging opgelopen. Doordat de verwarmingsinstallatie in het gebouw aan de Rijnsburgerweg zo slecht is dat die moet worden vervangen, wordt het verbouwde Nieuweroord niet eerder dan half februari op geleverd. Tot voor kort werd nog rekening ge houden met een verhuizing van de asielzoe kers in de tweede helft van december. De verwarming is de zoveelste tegenslag bij de verbouwing van Nieuweroord. Toen de gemeente deze zomer de beschikking kreeg over het gebouw, bleek dat in erbarmelijke staat te verkeren. De Stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLS) weigerde de vloerbedek king te verwijderen, terwijl het pand vol bleek te zitten met kakkerlakken en graffiti. De oor spronkelijke verhuisdatum van 1 november was zodoende onmogelijk te halen, waardoor het centrum aan de Van der Madeweg op nieuw langer open moest blijven - tot grote irritatie van het wijkcomité Meerburg. Het wijkcomité was vooral bang dat het centrum tijdens de jaarwisseling leeg zou komen te staan en een gemakkelijk doelwit zou worden voor vandalen en brandstichters. De wens van de wijk om het centrum niet met oud en nieuw leeg te laten staan, gaat nu in ieder geval in vervulling, liet wethouder Jan Laurier gisteravond tijdens de vergadering van de commissie sociale zaken enigszins cy nisch weten. Pas na de oplevering van Nieuweroord kunnen de bewoners van het oude centrum langzaam gaan verhuizen naar hun nieuwe onderkomen. Laurier gaf gisteren aan dat de delen van het oude centrum die vrij komen, direct zullen worden afgebroken. FOTO DICK HOCEWONINC ct een jaar geleden zat Cees :koop midden in zijn af- eidstoernee. Een gekken- i van jewelste, 's Ochtends ontbijt met de vuilnisman- op de Waard, 's middags rdrijden met de politie op strand, 's avonds een diner de collega's in Huis ter in. Dat uitzwaaien ging een and zo door. Pas na de otse party in de Pieterskerk nadat zo'n beetje iedereen .eiden de scheidende bur- vader persoonlijk de hand I geschud - keerde de rust in ;tad' terug. Zo, die zouden na zijn regeerperiode van 18 voorlopig niet meer zien. geruifnd staat netjes, inderdaad, hij hield woord, cies zoals beloofd, bemoei- hij zich nergens meer mee. had zijn appartement in den aangehouden en dronk n toe een biertje in Barrera, ar spendeerde zijn vrije tijd h vooral elders. Dit mede idat hij zijn opvolger Jan itma niet voor de voeten wil de lopen. Nee, ook toen die af gelopen zomer een hartaanval kreeg, was Goe niet in voor ver vanging. Ook niet alleen op 3 oktober. Het was mooi geweest zo. Bovendien, hij heette toch geen Heintje Davids, zeker. Tijd niks van hem gehoord dus. Maar zie, gisteren verbrak Cees Goekoop de radiostilte en trad hij voor het eerst sinds lange tijd weer eens op in het open baar. Toch weer om een verlaat politiek statement te maken soms? Of via een slinke omweg alsnog terug te keren in het stadhuis? Nee, hoor, gelukkig niet. Het betrof hier gewoon een spreekbeurt op uitnodi ging. In dit geval op verzoek van Jan Buijsse, leraar aan het Da Vinci. Die had de oud-bur gemeester op zijn zwakke plek weten te raken, in casu in zijn liefde voor de Griekse.oudheid in het algemeen en voor de dichter Homerus in het bijzon der. Kijk, en daarvoor wil Cees Goekoop in zijn ouwe stad best nog wel het spreekgestoelte be- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van klimmen. Zelfs al bestaat zijn gehoor louter uit twaalfjarige wijsneuzen van het vwo. „Eh, jullie staan", zo schotelde hij klas IA direct maar een tref fende vergelijking voor, „zelf aan het begin van een geweldi ge odysee, aan een lange en boeiende reis door school enHelaas, midden in die beginzin en precies op dat punt werd deze leraar-voor- een-uur hard met de neus op de feiten gedrukt. Géén tele foons op school, meneer Goe koop! Ook U niet! „Eh, neem me niet kwalijk", zo graaide hij met een verschrikt gezicht in zijn binnenzak naar het rinke lende mobiel. „Aan die moder nismen kan ik maar moeilijk wennen." En met een grimmig gezicht: „Zo, die staat af. A pro pos, waar was ik ook weer ge bleven? Oh ja, het begin van de odyssee dus." Op een haperend dia-apparaat na verliep de les verder zoals je dat aan Goekoop wel kunt overlaten, zeker als de man zo als in dit geval ook nog eens zijn stokpaardje berijdt. Prach tige zinnen, brede vergelijkin gen, twinkelende ogen, mooie mimiek. Zijn verhaal over de klassieke oudheid stond verder bol van verwijzingen naar het heden. Dit om het voor de kids van deze moderne tijd ook tast baar te maken. „Je moet het als het ware voelen, niewaar", zo keek hij de klas rond met een blik die geen tegenspraak duld de. Alsof hij de raad voorzat... Dus toen het over de Trojaanse oorlog en de verdronken held Ajax ging, kreeg de zwalkende Amsterdamse voetbalclub en passant ook een douw. En bij Penelope en haar paleis-vrijers merkte hij op dat het hier feite lijk draaide om de eerste kraak- actie uit de geschiedenis. Maar de mooiste bewaarde Goekoop voor het laatst. Vertellend over hoe de held zich vastbond aan de mast om het goddelijk ge zang van de wrede Sirenen te weerstaan, hield hij de pubers voor dat als het om liefde gaat, je altijd je voorzorgsmaatrege len dient te nemen. „Let daar later op!" dicteerde hij met lui de stem. Alsof hij in het café een rondje bestelde... Die stemverheffing weerhield een pientere leerling er overi gens niet af om zijn theorie over Ithaca van enige kritische kanttekeningen te voorzien. Over een zee die niet van twee, maar van drie kanten kwam en - überhaupt - waar je als burge meester de tijd vandaan haalde om over die moeilijke materie een boek te schrijven? „Met die zee heb je wel een beetje ge lijk", gaf Goekoop schoorvoe tend toe. Inzake die tweede kwestie daarentegen was hij weer heel resoluut: „Tussen maar aan de stankoverlast in de zomer." Als de gescheiden in zameling wordt afgeschaft, kan al het afval weer iedere week worden opgehaald. Er is nog een reden om kri tisch te kijken naar de geschei den inzameling. Het GIT dat in Leiden wordt ingezameld, is nogal eens vervuild met ander afval. Vooral in de wijkcontai- ners in gebieden met hoog bouw wordt vaak restafval bij het GFT gestort. Eén van de oorzaken daarvan is waar vergaderingen door las en schreef ik veel." Tot slot kreeg klas IA, als belo ning voor het goede opletten, nog het primeurtje van een nieuw boek van zijn hand (werktitel: 'Homerus, mijn vriend') en verder nog een wij ze raad mee naar huis. „In het begin, toen ik jong was, vond ik Grieks ook maar een rotvak. Maar als je tijd neemt om je er in te verdiepen, valt het heus wel mee. En dan zie je, dan kan je later altijd nog burgemeester worden." Trein De trein van Leiden naar Utrecht reed vorige week woensdagavond om 20.09 niet. En dat terwijl die volgens het spoorboekje wel had moeten vertrekken. Volgens de machi nist was de trein dusdanig ern stig vervuild met lege blikjes, kranten en patatbakjes dat er sprake was van een 'onveilige' situatie. De troep zou bij som mige reizigers namelijk agressie kunnen opwekken en daarom moest de volgende trein maar worden genomen. Een Leidse mevrouw die daar van de dupe was en een half uur moest wachten, deed sa men met een fors aantal mede reizigers haar beklag bij de NS. Vergeefs. De groep moest noodgedwongen de trein van 20.39 uur maai- nemen. Die trein was volgens de reizigers echter net zo smerig als het treinstel dat even na acht uur niet vertrok. De NS bevestigt het verhaal dat de trein te smerig was om te vertrekken. Iets dat sporadisch schijnt voor te komen. Overi gens deden zich tijdens de reis naar Utrecht in de zogenaamd schone trein uiteindelijk geen incidenten voor met door troep verblinde, agressieve reizigers. ad van kaam eric-jan berendsen schijnlijk dat de nieuwe contai ners voor GFT en restafval lan gere tijd nauwelijks van elkaar te onderscheiden waren. Of de stickers die inmiddels op de containers zijn aangebracht lei den tot een betere scheiding, kon wethouder J. Laurier giste ren niet zeggen. Overigens valt het volgens hem nog wel mee met de kwaliteit van het GFT. „Er wordt wel eens een lading afgekeurd. Maar volgens mij ge beurt dat hier niet vaker dan bij een vergelijkbare stad." leiden wim koevoet Gemeentesecretaris De Vries is na acht jaar toe aan iets anders benaderd. Maar dat was toch meer van hetzelfde geweest. Bij Twijnstra Gudde heb ik echt een andere baan en kan ik me met mijn grote passie blijven bezighouden, het verbeteren van overheidsorganisaties." Op de vraag of hij nu namens Twijnstra Gudde Leiden gaat adviseren, zegt hij: „Als in deze vraag soms de suggestie ligt be sloten dat ik van plan ben in Leiden om opdrachten te gaan lopen leuren: nee, dat ben ik niet van plan. Maar ik sluit niet uit dat ik op de wat langere ter mijn Leiden adviezen verstrek." De Vries zegt dat hij Leiden een fantastische gemeente heeft gevonden om voor te wer ken. Een van zijn belangrijkste verdiensten is, zegt hij, dat het ambtelijk apparaat 'een platte organisatie' is. Hij betreurt het dat hij er niet bij zal zijn als Lei den stappen zet op weg naar een betere dienstverlening. „Gewoon dat brieven worden beantwoord. Dat dat in Leiden nog niet goed gaat, is trouwens niet bijzonder." vervolg van voorpagina Hij was toe aan iets anders en verder niets. Scheidend ge meentesecretaris K. de Vries reageert met een mengeling van lichte irritatie en verbazing op vragen naar het waarom van zijn vertrek naar adviesbureau Twijnstra Gudde. Dat hij de laatste tijd flink onder vuur lag en dat wethouder T. van Rij hem zelfs publiekelijk heeft neergesabeld omdat hij de her huisvesting van de ambtenaren op het stadhuis niet goed had geregeld, het heeft allemaal niets, 'helemaal niets' zelfs, te maken met zijn overstap. „Ik was gewoon toe aan iets anders, na acht jaar. In de amb telijke organisatie propageren wij zelf dat de medewerkers na verloop van tijd een andere functie vervullen. In mijn geval is het probleem dat er maar één gemeentesecretaris is. Ik had dus wel in een andere gemeen te gemeentesecretaris kunnen worden, daarvoor ben ik ook den haag/leiden Nieuw onderzoek geuroverlast bakker overtuigt gemeente niet op basis van deze rapporten besloot Leiden een ingestelde dwangsom tegen geuroverlast in juni 1997 in te trekken. Vol gens Leiden zou het nieuwe rapport zijn gebaseerd op 'oude gegevens' en was er niemand van de gemeente bij de metin gen aanwezig. De gemeente legde Bakkerij Bart eind 1996 dwangsommen op wegens geluid- en geurover last. In juni '97 hief zij de dwangsom tegen geuroverlast op omdat volgens TNO en Oranjewoud onvoldoende düi- delijk was of de geuren door de vloer kwamen. Leiden en Bak ker Bart vonden de discussie over de geuroverlast inmiddels achterhaald omdat nieuwe wet geving voorschrijft dat bakkerij en nadelige gevolgen voor het milieu 'zoveel mogelijk' moeten voorkomen. En daar was vol gens hen aan voldaan. De be woners spraken gisteren echter van een 'hele zware, indringen de geur' die zij elke dag ruiken. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. connie van uffelen Er is wel degelijk sprake van bakgeuren in de woning boven de Leidse Bakker Bart aan de Haarlemmerstraat. Dat blijkt uit een nieuw onderzoek naar geuroverlast dat de bewoners hebben laten uitvoeren. Boven dien loopt de scheidingscon structie met ventilatie, die de geuren moet tegenhouden, niet door de gehele vloer van de bo venwoning. De gemeente Lei den had daarom de dwangsom beschikking tegen de bakker - bij geuroverlast - niet moeten opheffen. Dat brachten de be woners gisteren naar voren tij dens een zitting van de Raad van State in Den Haag. Voor de gemeente Leiden wierp dit onderzoek echter geen nieuw licht op de al jaren voortslepende kwestie, omdat tegen de geuroverlast 'al het ui terste is gedaan'. Dat bleek vol gens haar ook uit eerdere rap porten van TNO en bureau Oranjewoud over de 'damp- dichtheid' van de vloer. Mede Prijs voor Zorg en Zekerheid leiden wordt gegeven van de stand der techniek bij chipkaarten. Zorg en Zekerheid verstrekte aan zeshonderd Parkinsonpati- enten een pas met een zoge noemde fingertipsensor, die de vingerafdruk van de kaarthou der leest. De pas is zo alleen door de eigenaar te gebruiken. Bovendien bevat de pas aller lei gegevens van de patiënt, zo als de diagnose van de specia list, de medicijnen die zijn voorgeschreven en de hoeveel heid medicjnen die zijn afgege ven. De Nederlandse Nationale Chipkaart Prijs is gisteren in Den Haag toegekend aan zorg verzekeraar Zorg en Zekerheid (Z Z). De Leidse organisatie verdiende die prijs met haar cli- entenpas voor Parkinsonpati- enten die fraude uitsluit. De Nationale Chipkaartprijs is een initiatief van het Nationaal Chipkaart Platform en wordt jaarlijks uitgereikt tijdens een congres dat samenvalt met een beurs, waar een actueel beeld WJ i J a iim1! Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijke voorpagina's van de afgelopen eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 7 december. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad mFUWEROÖRD

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15