In Natura Waarom vallen bladeren af? Etna haalt magma vierhonderd kilometer verderop Van nomade tot kamergeleerde WOENSDAG 3 NOVEMBER 1999 160 Vorig jaar werd onze kastanjeboom in één dag kaal. Het was een koude nacht geweest en 's ochtends kwam de zon dus op in een blauwe hemel. De kastanje leek van goud te zijn gemaakt. Tegen tienen begon een zacht geritsel te klinken. De grote, gele, handvormige bladeren lieten stuk voor stuk los. In hun val trokken ze andere bladeren mee en na een uurtje viel het blad massaal. Het ging gepaard met een luid gedruis. Toen de zon onderging zat er geen blad meer aan de boom. Van de gouden boom was slechts een naargeestig, donker skelet overgebleven. De herfst- pracht lag in een pakket van wel dertig centimeter dik op de grond. Naar hoeveel bladeren een gemiddelde boom heeft, kun nen we natuurlijk slechts gissen. Maar dat het er vele dui zenden zijn lijkt me niet overdreven. Al dat blad wordt weggegooid, hetgeen een geweldige materiaalverspilling lijkt. Dat is het uiteraard niet. De natuur kan het zich niet permitteren materiaal weg te doen zonder het opnieuw te gebruiken. Ze zou binnen korte tijd volledig uitgeput zijn. Nee, zo gaat het niet. Maar hoe gaat het dan wel? Om deze vraag te beantwoorden moeten we een studietje maken van een groen blad. Dat is opgebouwd uit duizen den cellen die bladgroenkorrels bevatten. Chlorofylkor- rels, zo worden ze een tikje wetenschappelijker genoemd. Met behulp van het kleine chemische fabriekje dat iedere chlorofylkorrel is, zijn boom en plant in staat om van het koolzuurgas in de lucht, gevoegd bij het water dat via de wortels aan de grond wordt onttrokken, en de energie die van de zon afkomstig is, glucose te maken. Glucose is een soort suiker en vormt het voedsel voor de plant. Koolzuur, water en licht leveren hem de benodigde energie. Tijdens het maakproces van de glucose komt zuurstof vrij. Deze wordt afgegeven aan de buitenlucht en maakt het leven op aarde mogelijk voor .mens en dier. Nu hangen watertoevoer en warmte - de twee voorwaar den voor de aanmaak van glucose - ten nauwste samen. In de koude wintertijd is een boom - ook al staat hij, bij wijze van spreken, tot z'n knieën in de golven - niet bij machte water op te nemen met zijn fijne haarwortels. De temperatuur van de grond is simpelweg te laag. Door ge brek aan warmte zijn de wortelfuncties zo goed als ge stremd. De watertoevoer gaat dus stoppen, maar wat in tussen wel degelijk zou doorgaan indien de bladeren 's winters aan de bomen bleven, is de verdamping via het blad. Er zou in dat geval acute waternood ontstaan, met als gevolg uitdroging, hetgeen voor de boom de dood zou betekenen. Daarom is het noodzakelijk dat het verdam pend oppervlak, de bladeren dus, wordt afgeworpen in de herfst. Voor naaldbomen geldt deze noodzaak niet: hun blad'is hard en compact en verdampt zeer weinig vocht. Dit is ook het geval met bijvoorbeeld hulst, laurier en ro dodendron. Voordat loofbomen hun bladeren afstoten worden er zo veel mogelijk organische en dus opnieuw bruikbare stof fen uit teruggetrokken. Het boomskelet zuigt ze eruit om ze in zichzelf te recyclen. Onderdeel van dit proces is dat de groene cholorofylkorrels worden opgelost, zodat de an dere kleuren die zich in de bladcellen bevinden de over hand krijgen. Hierdoor kleuren de bladeren zich bruin, geel en rood. Terwijl de bladertooi van kleurverschiet, vormen zich tussen de bladstelen en de takken dunne, breekbare kurklaagjes, die de watertoevoer afsnijden op dat er geen verdamping meer plaatsvindt. Het herfstblad wordt dientengevolge droog en bros. Het minste zuchtje wind verbreekt het verband tussen blad en tak. De blade ren vallen: de boom ontdoet zich van zijn levensbedrei gende last. Het blad valt massaal na de eerste flinke nacht vorst. Door bevriezing zet het restje vocht in het kurklaag- je tussen bladsteel en tak uit, zodat de verbinding verbro ken wordt. Dit is wat er vorig jaar gebeurde met mijn kas tanje. Dode, afgevallen bladeren gaan pas tot ontbinding over wanneer ze zijn nat geworden. Water maakt ze zacht en loogt er het looizuur uit, alsmede andere giftige stoffen, zodat ze eetbaar worden voor allerlei organismen. Enor me menigten houtluizen, slakken, duizendpoten en re genwormen storten zich op de maaltijd. Vooral regenwor men weten er wel raad mee. De honderdduizenden exem plaren die elke hectare grond bevolken, trekken een veel voud van honderdduizend bladeren de grond in om ze daar soldaat te maken. Het meeste van wat door die wormen verorberd wordt, komt er aan de andere kant weer vrijwel onveranderd, maar sterk versnipperd uit. Het blad wordt als het ware gemalen en vormt dan hapklare brokjes voor veel kleinere beestjes. Uiteindelijk zijn het eencellige organismen die de zaak afbreken tot de meest elementaire bouwsteentjes. En die worden in het voorjaar weer door de haarwortels van boom en plant opgenomen als materiaal voor de groei en voor de vorming van nieuwe bladeren. THEO SCHILDKAMP Het kreunt en steunt nog steeds heftig in het onderaardse Zebra vin ta stotteren als mensei Het nachtelijk lava-vuurwerk werd een dag eerder vooraf gegaan door gloeiende lavastromen. De Etna, de grootste en meest actieve vulkaan in Europa, waaruit nog dagelijks lava stroomt, krijgt zijn magma niet uit de grond direct eronder, yet magma dat de vulkaan zijn uit eindelijke vorm gaf, komt uit andere onderaardse gebieden. Het bestaan van de Etna in Sici lië geeft aan hoe het vertakte onderaardse steunt, kreunt, breekt en vouwt. Heel lang was het een raadsel waarom het materiaal dat de Etnavulkaan ophoest zo weinig lijkt op het subductiematerjaal dat zich onder Sicilië bevindt. Een subductiezone is een, meestal onderzees, gebied waar een aardschol (of: aardplaat) onder een ander door, de diep te van de aardmantel induikt. Een dergelijk breukgebied isr een zwaicke plek in de aard korst: in en boven het gebied komen dan ook geregeld aard schokken voor en zijn er vaak ook vulkanen te vinden. Die markeren de plek waar het vloeibare binnenste van de aar de, het magma, aan de opper vlakte komt. Dat magma (een maal op het aardoppervlak aan gekomen heet het lava) bouwt dus als het ware die vulkanen op. De vulkanen boven zo'n subductiezone bestaan uit ma teriaal waar ook de subductie zone zelf uit bestaat. Langs che mische weg kan de overeen komst van beide precies wor den vastgesteld. De Siciliaanse vulkaan Etna, met zijn 3323 meter hoogte de grootste vulkaan in Europa, maakt daar echter een uitzon dering op. Het materiaal dat de Etna nog dagelijks laat stromen, heeft een samenstelling die af wijkt van de onderliggende subductiezone. Het is al tiental len jaren gissen waar dat ver schil door komt. Het is al lang bekend dat het onderaardse gebied daar, ruw weg van Midden-Italië tot voor bij Malta, door de gigantische krachten van de twee elkaar ontmoetende aardpl^ten in el kaar is gewrongen en in de loop van miljoenen jaren een men gelmoes is geworden van breukvlakken, stukken plaat die soms vrijwel verticaal staan en stukken die eenvoudigweg wor den opgetild. De langgerekte bergketen Apennijnen, die in de lengterichting door de 'Itali aanse laars' loopt, is ook ge vormd door de botsing tussen de twee hoofdplaten, wee Israëlische geofysici heb ben het gebied veel nauwkeuri ger dan ooit tevoren in kaart ge bracht. Hun onderzoek ver richtten zij jarenlang op de Amerikaanse Stanforduniversi- teit in Californië. „Onze aan dacht ging vooral uit naar de rangschikking van plaatmateri aal rond de onderzijde van de Italiaanse laars," vertelt Zohar Gvirtzman. Hij is één van de twee geofysici en sinds kort werkzaam aan het Instituut voor Aardwetenschappen van de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem. „Speciaal het gebied onder de Thyrreense Zee, ruw weg tussen Sicilië en zeg maar de wreef van de laars. We wa ren vooral geïnteresseerd in de onderlinge ligging tussen de di verse stukken plaat en de daar onder liggende, hetere laag, de astenosfeer, waar het gesteente al gedeeltelijk vloeibaar wordt. We spreken dan van diepten tot ongeveer driehonderd kilome ter onder het aardoppervlak." De onderzoekers gingen vooral af op meetgegevens van aard- bevingsgolven die gedürende de laatste 35 jaar door het ge bied trokken. Verschillen in sa menstelling, ligging en oriënta tie van aardlagen verraden zich namelijk door verschillen in be wegingsrichting en snelheid van de diverse type aardbe- vingsgolven. Door dat op een zo groot mogelijk aantal punten op het aardoppervlak te regi streren met behulp van seismo meters en andere meetappara tuur, èn gedurende een zo lang mogelijke periode, ontstaat een heel betrouwbaar beeld van de toestand, liever gezegd van de wanorde beneden. Soms tot diepten van duizenden kilome ters. Als schilfers „Het is inderdaad één grote puinhoop beneden dat ge bied," zegt Gvirtzman. „Dat is het eigenlijk altijd waar aard- platen elkaar ontmoeten. Het grote subductiegeheel tussen de Afrikaanse en de Europese plaat valt met name onder de Thyrreense Zee uiteen in een heel scala van gebroken frag menten, de microplaten, die als schilfers langs, onder en door elkaar bewegen." „Wij hebben gevonden dat een groot deel van één zo'n schilfer, een stuk van de Thyrreense plaat, door een heel ingewik keld proces, zo'n miljoen jaar geleden langzaam werd opge tild, terwijl een schilfer daaron der recht naar beneden de aardmantel werd ingedrukt. Tussen die twee ontstond een zogeheten astenosferisch gat. Het materiaal werd door de on derdruk in dat speciale gat als het ware aangezogen en dat is nu het materiaal waar de Etna uit bestaat." Gvirtzman en zijn collega Amos Nur hebben uitgerekend dat dit proces zich afspeelt op zo'n 400 kilometer afstand van de Etna. „De Etna dankt zijn ontstaan dus vooral aan de wanorde be neden de Thyrreense Zee", vindt Gvirtzman. „Het is verge lijkbaar met een wrat op je schouder, waarvan de bron on der je oksel zit. Kwestie van ver takking." Uit de meetgegevens leidden de onderzoekers ook af dat de Et- na als werkende vulkaan niet ouder kan zijn dan 200.000 jaar. „Ongeveer toen moet dat pro ces van aanzuigen van magma van onder de Afrikaanse plaat zijn begonnen". Een spectaculaire uitbarsting van de vulkaan Etna enkele weken geleden. Verse lava werd zo de Siciliaanse nacht ingespoten. Er ontstond verder geen gevaar voor de omliggende dorpen. FOTO REUTERS René Descartes zoals Frans Hals hem De Griekse en Romeinse pein zers, die grote denkers van Middeleeuwen en Renaissance, dié maakten er wat van. Ze reis den, vierden vrolijk feest en gingen naar de hoeren en stel den tussen de bedrijven door ook nog hun theorieën op. Ze filsofeerden aan tafel of met een goed glas in de salon, on der vrienden (en dus niet onder vriendinnen). De filosofen reis den veel van koningshof naar keizersslot, van de ene naar de andere stad, zodat hun ideeën meer diepte, meer kwaliteit konden krijgen. Neem René Descartes. Deze Fransman, bij het grote publiek vooral bekend vanwege zijn stelling 'Ik denk, dus ik ben', die zijn oraties in het Latijn placht te houden, keerde zijn vaderland al vroeg overtuigd de rug toe. Het meest vertoefde hij in Nederland; hij woonde tijde lijk in Franeker, Amsterdam ('het New York van zijn tijd') en Egmond. In dat laatste dorp verbleef deze denkende noma de zelfs vijf hele jaren - totdat de Zweedse koningin Christina hem inviteerde (lees: eiste dat hij kwam) om aan haar hof te filosoferen (en haar te bemin nen, maar dat terzijde). In de tweede helft van de acht tiende eeuw veranderde dat toen de filosoof Immanuel Kant opstond. Deze Duitser bij uit stek hield streng vast aan inges leten gewoontes. Hij woonde zijn hele leven in Königsberg, een stadje verscholen in de ver laten zompigheid van Oost- Pruisen. Zijn wandeling was er een waarop de stadsbewoners hun uurwerk konden gelijkzetr ten. Transpireren was uit den boze, want volgens Kant moest er een volmaakt evenwicht zijn tussen de lichaamssappen. Hard lopen deed hij daarom niet, evenmin als copuleren. El ke ochtend om vijf uur kroop hij uit de veren, om tegen ze venen aan zijn colleges op de universiteit te beginnen. Kort om, met Kant wordt de filosoof een wetenschapper, een kamer geleerde in letterlijke zin. De wijsheid wordt niet meer uit het leven gehaald, maar uit boeken. En filosoferen is boeken schrij ven geworden, zonder directe bindingmet de maatschappij. Perfect is het boekje niet. Dat de auteur Fransman is, bete kent automatisch dat er (te) veel Franse filosofen in voorko men; zelfs mensen die de kwali ficatie 'groot denker' wel krij gen aangemeten, maar van wie niemand hier ooit heeft ge hoord, hebben een plekje in zijn boek. Maar de kracht van de uitgave zit 'm vooral in het feit dat Pags dode filosofen tot leven weet te wekken. Sommige vogels stotterei als mensen. Door het sto drag van zebravinken te 1 deren kunnen nieuwe be delmethoden worden on keld, zo wordt verondersl het Amerikaanse wetenst pelijke vakblad New Sciei Stotteren wordt veroorza: door een verstoring in he spraakcentrum in de hen Spraakoefeningen kunnei hooguit het probleem vei ten, maar nooit de oorzaé wegnemen. Maar dat gaal anderen. Vogels leren liec fluiten en gebruiken daar hersendelen die overeenk met die welke mensen gel ken om een taal te leren e spreken. Amerikaanse om zoekers uit Houston, Texs studeerden vogelzang om neurologische achtergron spreken te achterhalen. Hiertoe werd het repertoi) 76 mannelijke zebravinkei genomen op band. Digital analyse leerde dat sommii gels delen van liedjes weg] of spontaan veranderden i pasten in liedjes die ze al 1 den. Zeven procent van dt gels stotterde geregeld, do hetzelfde fragment van eei steeds opnieuw te zingen, dat ze onverwacht de rest volgen. Van stotteren won genlijk aangenomen dat hi felijk is bepaald, maar alle terende vogels hadden vlo zingende ouders. Het feno meen stotteren bij vogels i: voorheen alleen gevonden vogels met een hersenletse Als er meer duidelijkheid ii wat er in de vinkenhersent gebeurt, willen de onderzo bij stotteraars medicijnen i testen. De gevolgen voor di handeling van menselijke s teraars kan groot zijn, deni de onderzoekers. Tot nu to staan er geen geneesmidde tegen hakkelaars. Samenleven Neanderthal^ Homo sapien HENK HELLEMA» Algemeen wordt aangenonl dat de Neanderthaler door i uit het Midden-Oosten kon de moderne mens (Homo s| iens sapiens) - al of niet mei harde hand - van zijn Eurof geboortegrond is verdreven! Rond 34.000 jaar voor onze jaartelling zouden de Neani thalers centraal Europa hebj moeten verlaten. Een laatst wijkplaats vonden ze op hei Iberisch Schiereiland (Span en Portugal), waar deze mei rond 30.000 jaar voor Chr. z zijn uitgestorven. Van naast elkaar leven zou 1 of nauwelijks sprake zijn ge weest. Een nieuwe datering twee delen van een schedel een Neanderthaler in Kroati door een internationale gro paleontologen schiet echter deuk in deze theorie. De scl delstukken, gevonden in de Vindija grot zo'n 50 km ten noorden van de Kroatische hoofdstad Zagreb, zouden v gens de nieuwe dateringsmr thode niet ouder zijn dan zo[ 28.000 jaar en daarmee de .meest recente overblijfselen van een Neanderthaler zijn, ooit zijn gevonden. Een artikel hierover verschei in de Proceedings of the Nat nal Academy of Sciences. Vo: gens de onderzoekers wijst ze datering erop, dat de Nea derthaler en de moderne me duizenden jaren in Europa naast elkaar hebben geleefd vondst eind vorig jaar in Por gal van een kinderskelet van 24.500 jaar oud wees ook al i de richting van een samenle van beide mensensoorten. Het skelet vertoonde kenmei ken van zowel de Neanderth Ier als van de moderne men: een aanwijzing dat beide so( ten zelfs intiem contact met kaar zouden hebben gehad. Cryptogram Horizontaal: L. Bloem om in het oog te houden (4); 4. Zijn regeerperiode valt in de winter (5); 7. In deze staat krijgt de slee een verfje (7); 8. Stap terug in dit vocht! (3); 9. Vaatwerk met een mogelijkheid (3); 10. Door stoffen minder worden (3); 12. Schraal schilderij (7). Verticaal: 2. Dit paard eren zou hem te gronde richten (4); 3. Maakte de indruk bot te zijn (6); 4. Arriveert pas na verloop van jaren (8); 5. Pak 'm op die kop! (4); 6. Rustig in duplo? Nee, een hoop drukte! (6); 9. Heel wat vriendelijker dan "barst"!(4); 11. Volgens Frans is ze niet in orde (3). Oplossing van dinsdag: riet-treil-Filter kem-krent-lntrek ante-talen-Latent baas-blaas-Albast geen-engte-Tenger rede-reder-Eerder rats-aster-Laster rail-larie-lsrael snor-snoer-Senior geel-engel-Tengel Gevraagd woord: FILATELIST. HEINZ Z'jm NO& WACHTENDEN VOO# U EK Z'JN MO& WE&EN WACHTENDEN VÓOK U.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10