Consument kan sneller energieleverancier kiezen ABN Amro koopt laatste pluk aandelen ECT hCONOMIE Olympisch Stadion gerenoveerd Werkende vrouwen zijn beter opgeleid dan mannen FNV: Publiceer naam overtreder Arbowet Koopjes en kortingen zelf bedingen Boerenland duurder Dlletje koopt Friese koekspecialist |elo» Beschuit- en koekfabrikant Bolletje is van plan Rienks Bkbakkerij uit het Friese Arum over te nemen. Rienks is ge- "ZTIjcialiseerd in de originele Friese reepkoek en snijkoekspecia- T Tjten. Bolletje wil de productie van Rienks in zijn geheel over- jatsen van Arum naar de hoofdvestiging in Almelo. De Friese ïkbakker besloot zich over te laten nemen, omdat er geen be- jfsopvolging was in dit sinds 1918 bestaande familiebedrijf. Irendien is de schaalgrootte van Rienks voor de huidige markt ripcdein. Bij Rienks werken tien mensen. Bolletje wil ze meene- m naar Overijssel. Voor degenen die dat niet willen, komt er j sociaal plan. lobiel nummer meenemen probleem haag Telefoonaanbieders reageren veel te langzaam als klant zijn telefoonnummer wil meenemen naar een andere jibieder. Dat moet kunnen sinds 1 januari van dit jaar. Tele- a 2fntoezichthouder Opta dreigt de telecomaanbieders daarom ïiiaf maart volgend jaar met boetes tussen 75.000 en 250.000 b Jden per maand op te leggen als daarin geen verbetering hit. Opta vindt dat de zogenaamde nummerportabiliteit in 95 b 2Hcent van de gevallen vlekkeloos moet verlopen. Binnen drie ten moet dé klant weten vanaf wanneer hij zijn nummer bij jnieuwe aanbieder kan gebruiken. De Opta krijgt daarover a tl klachten. elefonie overheid naar vier bedrijven 'j haag Vier telecombedrijven gaan al het telefonieverkeer br de overheid en overheidsinstellingen verzorgen. De over- Md hoopt met de aanbesteding een korting van gemiddeld 'fittien procent te bereiken op de huidige markttarieven. De hbesteding is onderverdeeld in drie categorieën: vast, mobiel ^internationaal. Dutchtone is verkozen in alle categorieën, jast Dutchtone zijn dat verder voor de vaste telefonie KPN Te- jom, voor mobiele telefonie Libertel en voor internationaal fefoonverkeer Versatel. Per categorie is voor twee aanbieders Kozen, zodat de overheidsinstellingen zelf een keuze kunnen pen. rote opdracht HBG in Bangladesh jwuK De Britse HBG-dochter Edmund Nuttall gaat in Ban- jjdesh een brug bouwen over de rivier de Meghna bij Bhairab, ji noordoosten van de hoofdstad Dhaka. De brug, die in het daar van 2000 moet worden opgeleverd, kost ruim 220 mil- 3 Sn gulden, krijgt een betonnen overspanning van 1,2 kilome- b f en vier rijstroken. Groot-Brittannië financiert de helft van de hneemsom, waarvan een deel als schenking. HBG voerde al ïder grote infrastructurele werken uit in Bangladesh. Zo was a sgerdochter HAM van 1994 tot 1997 betrokken bij riviergelei- 3 jigs- en opspuitwerk voor een andere brug ten noorden van Jkha. Eind jaren tachtig bouwde HBG een stalen brug van 922 ïter uit delen van de werkbrug, gebruikt bij de aanleg van de 3 4rmvloedkering in de Oosterschelde. a 5 litsubishi Heavy schrapt banen i|<yo» Mitsubishi Heavy Industries, de Japanse bouwer van §egtuigen, wapentuig, schepen en kerncentrales, gaat flink jijden in zijn personeelsbestand. Tot het jaar 2004 zullen ze sduizend banen verdwijnen, wat overeenkomt met tien pro- jiit van het totale aantal werknemers. Volgens de industriegi- cnt zullen er geen gedwongen ontslagen vallen. Het bedrijf, cjt voor een belangrijk deel afhankelijk is tfan de export, ver acht nog enige tijd schade te ondervinden van de sterke posi- fvan de Japanse yen. De afgelopen twee kwartalen boekte 2Jtsubishi Heavy flinke verliezen als gevolg van de toegenomen jjncurrentie en de slechte economische situatie in Japan. lontenegro voert snel Duitse mark in a |dcorica De Joegoslavische deelrepubliek Montenegro wil de ^mende dagen de Duitse mark invoeren als officieel betaal- Jiddel. Volgens de Montenegrijnse premier Vujanovic zal dit 3 fesluit op korte termijn vallen. Verscheidene media in Joegosla- 2p hebben gemeld dat de mark al vandaag wordt ingevoerd, nbntenegro en Servië vormen samen de Federale Republiek Égoslavië. De betrekkingen tussen beide deelrepublieken zijn a 2hduit slecht. Montenego wil een pro-westerse koers; invoe- ilg van de mark moet de economie van Montenegro bescher men, nu vooral Servië door de oorlog ill Kosovo en door de in- rfnationale repercussies economisch aan de grond zit. Volgens a 20tgelekte plannen zou de mark de Joegoslavische dinar overi- ps niet gaan vervangen. De dinar blijft voorlopig in gebruik. londiaal bellen via chip Motorola ïojiv YORK* Het Amerikaanse elektronicaconcern Motorola heeft [ojn nieuwe chip op de markt gebracht. Die maakt mobiel tele- ïoperen overal ter wereld mogelijk ongeacht de standaard (bij- lojorbeeld GSM, CDMA of TDMA) die geldt. De 'DSP56690' is n likt voor satelliettelefonie en intemetontvangst via de [jjoeing schort leveren toestellen op [q^ttle De Amerikaanse vliegtuigfabrikant Boeing schort de le- ïoiring van 34 toestellen van de types 747, 757, 767 en 777 op. I i|den zijn problemen met de condensbescherming in de cock- Joqt- De afgelopen jaren maakte Boeing honderden toestellen II aarvan het schild dat vitale instrumenten en bedrading be- jOjïiermt tegen druppelvorming, niet voldoet aan de voorwaar- ï|in vande Amerikaanse luchtvaartveiligheidsdienst FAA. In die 11 gestellen zou een verhoogd brandgevaar bestaan in de cockpit. JqIA heeft geen vliegverbod uitgevaardigd voor de toestellen, lolprvanging van het schild kost enkele dagen per vliegtuig, ïoq io3>e Vries voorzitter FNV Bondgenoten 1 onrecht» Eerste onderhandelaar in het grootmetaal H. de Vries 10d9) is de enige kandidaat voor het voorzitterschap van FNV sspndgenoten. Eind januari kiest het congres van de grootste ®|jV-bond (500.000 leden) het nieuwe dagelijks bestuur. Nie mand wil de strijd om het voorzitterschap met De Vries aam 4cian. Hij is samen met vijf andere kandidaten voorgedragen bor het huidige bestuur. Bij FNV Bondgenoten bestaat dit bast de voorzitter uit een algemeen secretaris, een penning- Heester en drie secretarissen. Het bestuur heeft voor deze laat- b drie functies, W. Waleson, A. Koster en I. de Deugd op de kt gezet. Tegenkandidaten zijn F. Szablewski en L. Schaap. a2 j)or penningmeester is C. de Wildt voorgedragen en F. Kagie Ï,3B algemeen secretaris. 5,48 j VTO-baan niet naar Nederlander 3y'3NÉvENederland krijgt geen belangrijke post binnen de We- 33i5pdhandelsorganisatie (WTO). Directeur-generaal buitenlandse Monomische betrekkingen op het ministerie van economische 2 zgiken F. Engering is afgewezen voor een positie als onderdirec- lur. Dat heeft WTO-directeur Moore hem gisteren telefonisch 1 i;|ten weten. Het ministerie van EZ heeft dit bevestigd. De 56-ja- ^2ge Nederlander was vanaf begin dit jaar in de race voor de ho- JWTO-post. De benoeming liep vertraging op omdat lidstaten j lange tijd oneens waren over een opvolger voor oud-direc- o.ooojur Ruggiero, waardoor vice-directeuren ook langs de zijlijn 0 Jeven. Onbekend is nog wie Moore, pas sinds september in jlJnctie, wel heeft benoemd. rbodiensten doen te weinig samen "het ifN HAAG Arbodiensten werken te weinig samen. Mede daar- i<oop0or slagen ze er te weinig in het ziekteverzuim en het aantal rkooofAO'ers structureel omlaag te brengen. Dat zegt C. Steenber en, directeur van de Brancheorganisatie Arbodiensten (BOA), (uist op punten als RSI (muisarm) en stress zijn de arbodien- len onzichtbaar geweest, terwijl dat dé onderwerpen van de af- felopen tijd zijn." Steenbergen heeft ook voorgesteld deskun- (gheid van arbodiensten op het gebied van stress en psycho- bciale problemen bij werknemers te bevorderen en onderling |t te wisselen. Maar daar bleek de branche nog niet rijp voor. jan de mensen die arbeidsongeschikt raken heeft eenderde daE vychische klachten. '0-20J De consument zal eerder dan in 2007 zijn energieleve rancier kunnen kiezen. Nog deze maand zal minister Jorritsma van economische zaken (EZ) bekendmaken wanneer de energiemarkt geheel vrij wordt. Nu kunnen de 650 grootste energiegebruikers al zelf kiezen van wie ze elektriciteit kopen. De bedoeling is dat binnen enige jaren ook de kleine bedrijven en consumenten zelf kun nen kiezen van wie ze gas en elektriciteit gaan afnemen. om stroom in te kopen waar het hen goeddunkt en komen de consumenten in 2007 aan de beurt. Tot die tijd bepaalt de minister van economische za ken hoe hoog de stroomtarie- ven zijn. Volgens Van Hulst loopt Ne derland inmiddels achter bij andere Europese landen. „In Nederland is dertig procent van den haag gpd Directeur-generaal Energie van het ministerie van EZ, N. van Hulst, zegt in het blad van de distributiebedrijven dat de overheid de markt veel sneller wil vrijmaken dan was gepland. Volgens de Elektriciteitswet krijgen de kleine en middelgro te bedrijven in 2003 de vrijheid de markt voor elektriciteit vrij en in Europa is dat zestig pro cent." Van Hulst wijst op de Duitse consument, die nu ne gentien pfennig voor een kilo wattuur elektriciteit betaald na dat de markt is vrijgemaakt. In Nederland ligt de prijs op 25 cent, ruim twintig procent meer. „De afnemers in de grensstreek gaan zich afvragen waarom zij zo veel moeten be talen." Als de elektriciteitsmarkt eer der wordt vrijgemaakt, zal dat ook met de markt voor aardgas gebeuren. De liberalisering van deze twee markten loopt name lijk parallel. De consument zal dan ook kunnen profiteren van lagere prijzen voor het aardgas, zo is de verwachting. Nu nog heeft de Gasunie het monopo lie op de gaslevering in Neder land. Die liberalisering kwam het kabinet onlangs nog op forse kritiek van de Rekenkamer te staan. In een onderzoek con cludeerde de Rekenkamer dat liberalisering tot lagere prijzen leidt en dat kan de schatldst tot twee miljard gulden aan aard gasbaten per jaar kosten. Van Hulst vindt dat een wat te een zijdige presentatie. „Wat de overheid minder binnenhaalt komt ten goede aan de afne mers. De doelstelling van de wet is niet de maximalisatie van de aardgasbaten, maar de maximalisatie van de belangen van de consument." voorburg anpook hoger dan dat van de Ne derlandse bevolking als geheel. In 1998 was 28 procent van de beroepsbevolking laag opge leid. Dat betekent dat 72 pro cent van de werkenden mini maal een middelbare opleiding heeft. Onder de totale bevol king is dat 61 procent. Van de Nederlandse werklo zen is bijna de helft laag opge leid. Een op de zes heeft een hogere opleiding voltooid. Van de werklozen heeft de helft mi nimaal een middelbare oplei ding. Bij de vrouwen is dat 56 procent. Vrouwên die werken zijn over het algemeen wat hoger opge leid dan werkende mannen. Zo heeft 74 procent van de werkza me vrouwen ten minste een middelbare opleiding voltooid tegen zeventig procent van de mannen. Volgens het CBS hangt dit samen met de ar beidsdeelname. Van de middel baar en hoog opgeleide vrou wen neemt een hoger percenta ge deel aan het arbeidsproces dan van de laag opgeleide. Het opleidingsniveau van de werkzame beroepsbevolking is Disney bouwt nieuw pretpark in Hong Kong hong kong rtr Walt Disney gaat een pretpark bouwen in Hong Kong. Dat is het Amerikaanse amuse mentsconcern vanochtend overeengekomen met de rege ring van de voormalige Britse kroonkolonie. Met de bouw is ruim zes miljard gulden ge moeid. Het park moet in 2005 zijn poorten openen en in de eer ste jaren jaarlijks vijf miljoen bezoekers trekken. Dat aantal moet uiteindelijk oplopen naar meer dan tien miljoen per jaar. Het pretpark wordt het vijfde van Disney en het tweede in Azië. De andere vier staan in Orlando (Florida), Los Angeles (Californië), bij Parijs en in Tokyo. Het park wordt aangelegd in een joint venture van Disney met de regering van Hong Kong. Onderdeel van het project is de bouw van een vakantiecomplex op het Lantau eiland, enkele minuten van het nieuwe vliegveld van Hong Kong. Volgens re geringsleider Tung Chee-hwa is alleen de bouw van het park al goed voor zesduizend nieuwe banen. Vanaf 2005 moeten er 18.000 mensen werken. Hongkong, sinds juli 1997 een deel van China, kan de econo mische impuls van een Disney-park goed gebruiken. Het werd zwaar getroffen door de financiële crisis die het Verre Oosten vorig jaar trof. De economie kromp in 1998 met 5,1 procent en het aantal buitenlandse toeristen daalde met acht procent tot 9,6 miljoen per jaar. Regeringsleider Tung Chee-hwa schudt de hand van Mickey Mouse na het sluiten van het contract voor de bouw van een nieuw Disney-park in Hong Kong. FOTO APAN AT CIVON garderen anp Amsterdam Dankzij de inzet van bevlogen burgers en beleggers is het Olympisch Stadion in Amster dam gerenoveerd. Gisteren werd het uit 1928 daterende bouwwerk weer opgeleverd. In mei volgend jaar is er een groot festijn bij de officiële heropening. In de cata comben zijn bedrijfsruimten ge bouwd en onder het stadion ligt een grote parkeergarage. De 1.200 woningen waan/oor het stadion aanvankelijk moest wij ken, worden nu rondom het sta dion gebouwd. Het door Jan Wils ontworpen stadion werd in 1992 door cultuurminister Hedy d'An- cona uitgeroepen tot beschermd monument. De ingrijpende op knapbeurt kostte 23 miljoen gul den. Daarvan komt het merendeel uit subsidiepotten, zachte lenin gen en investeringen van SFB Vastgoed. De laatste draagt bo vendien bij aan de exploitatie van sportevenementen in het stadion. FOTO'S DIJKSTRA PETER BROM Bedrijven die keer op keer de Arbeidsomstandighedenwet aan hun laars lappen, moeten worden bekendgemaakt. Vol gens kandidaat-voorzitter H. de Vries van FNV Bondgenoten is dit veel effectiever dan welke boete dan ook. „Een bedrijf wil niet negatief in de publiciteit komen en zal er dus voor zor gen, door wel de Arbowet na te leven, dat dit niet gebeurt." Gisteren is de nieuwe wet in gegaan inclusief de invoering van het lik-op-stuk beleid. De Arbeidsinspectie kan sinds 1 november zelf boetes opleggen. De hoogte daarvan is FNV Bondgenoten een doom in het oog. „Veel te laag", zegt De Vries. „Bedrijven zijn beter af door gewoon de boete te beta len in plaats van een goed arbo- beleid te voeren." Hij haalt het voorbeeld aan van een bedrijf met 45 werkne mers. „De baas weet dat hij ver plicht is een risicoinventarisatie en -evaluatie te maken, maar vindt dat allemaal te duur. Hel bedrijf krijgt na een bezoek van de Arbeidsinspectie eerst een waarschuwing, dan een boete, van precies 666 gulden. Grote broer Akzo zou voor dezelfde overtreding het formidabele be drag van 2.000 gulden hebben moeten neertellen." De inspectie bestrijdt dat be drijven onder de wet kunnen uitkomen. „Een bedrijf moet betalen en ook maatregelen ne men", verzekert P. Huijzend- veld, hoofd van de Arbeidsin spectie. De hoogte van de boete kan oplopen tot maximaal een ton naarmate er meer overtre dingen worden geconstateerd. Volgens B. Koning van de werkgeversorganisatie VNO- NCW zijn de bedragen niet te laag. „Werkgevers zullen er ze ker wakker van liggen. Ze zijn gevoelig voor negatieve publici teit. Ook al staat in de wet niet dat het bedrijf bekend wordt gemaakt, in de praktijk gebeurt dit wel. Het gaat zingen." Het FNV-voorstel vindt Koning dan ook veel te ver gaan. Versatel ook in 'betaal-tv' over telefoonlijn den haag fred van essen Het telecommunicatiebedrijf Versatel biedt vanaf volgend jaar breedband-Intemet en be taal-tv aan over de telefoonlijn. Nog 34 andere telecombedrij ven staan klaar om ook op de zogenoemde DSL-trein te springen, die wordt beschouwd als een goudmijn en als concur rent van de combinatie televi siekabel-digitale decoder. Versatel heeft de afgelopen maanden een 'geslaagde' proef gehouden met 25 aansluitingen in Rotterdam. Versatel manifes teert zich nu als eerste concur rent van KPN die meegaat in de slag om internet en betaaltele visie via DSL-techniek. DSL (di gital subscriber line) maakt van de reguliere telefoonaansluiting van koperdraad een hogesnel- heidsverbinding met vergelijk bare mogelijkheden als de tele visiekabel met een digitale de coder. Volgend jaar zal een slag om betaal-televisie en snel-internet losbarsten, doordat ook kabel bedrijven als UPC, Castel/Palet en Casema hebben laten weten op grote schaal digitale deco ders te gaan verspreiden. De kabelaars doen dat met zware subsidies, omdat ze verwachten hun investeringen snel te kun nen terugverdienen met apart af te rekenen spelletjes, soft ware, tv-programma's en infor matiediensten. Sobi-voorzitter Lakeman vermoedt één-tweetje Hutchison en huisbankier rotterdam anp De overname van het Rotterdamse ha venbedrijf ECT, het grootste container- bedrijf van Europa, is rond nu ABN Amro bereid is haar belang te verdub belen. Zoals eerder bekend werd neemt het handelshuis Hutchison Whampoa uit Hongkong 35 procent van de aandelen. Aanvankelijk wilde Hutchison de helft van ECT in handen te krijgen. De Euro pese Commissie stak daar in augustus een stokje voor. Het Hongkongse bedrijf heeft al meer belangen in Europese ha venbedrijven en dreigde, in de ogen van 'Brussel', te machtig te worden. In de nieuwe opzet krijgt het Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam net als Hutchison 35 procent van de aandelen. Twee banken, ABN Amro en ING, zou den elk veertien procent nemen. Vorige week werd bekend dat ING niet langer geïnteresseerd was. Daarop sprong ABN Amro in het gat en vergrootte daarmee zijn belang tot 28 procent. Een perso- neelöstichting heeft de overige twee pro cent. De Stichting Onderzoek, Bedrijfsinfor matie, Sobi, is bij monde van voorzitter P. Lakeman argwanend over de nieuwe structuur van ECT. „Dit is zo klaar als een klont. Bewijzen heb ik niet, maar ABN Amro loopt volledig aan de leiband van Hutchison. Zeer waarschijnlijk houdt ABN Amro het belang voor reke ning van Hutchison en zo niet, dan houdt de bank in elk geval overleg om niet tegen de belangen van zijn klant in te gaan." ABN Amro ontkent dat in alle toonaar den. Het belang van Hutchison en van ABN Amro kan niet bij elkaar worden opgeteld, luidt de lezing van de bank. „Wij zijn huisbankier van ECT, maar niet van Hutchison", zegt een woord voerder. Volgens hem is de bank een ge wone aandeelhouder: „Dit is voor ons een financiële investering. Wij denken dat het Rotterdams havengebied inte ressant is." De vier zelf onderstrepen in hun geza menlijke verklaring dat geen van de be langrijkste partijen uitsluitend de dienst kan uitmaken. Het kwartet bestempelt de nu gekozen vorm van het consortium als een samenwerkingsverband. Dat is ook de benaming die ECT in Brussel gaat aanmelden. den haag alex bogers De consument krijgt dagelijks een paar honderd reclame boodschappen voor zijn kiezen. Duizenden aanbieders zeggen de beste en vooral de goed koopste zijn. Dat het vaak an ders ligt blijkt uit 'Tips Trucs voor de prijsbewuste consu ment'. Dit boekje is gemaakt onder leiding van twee erkende kortinggoeroes, de zusters Bar bara en Marianne van Leeu wen. Zij bestieren samen het bureau MiepKniep dat leeft van het vinden en bedingen van kortingen. Een trucje is bijvoorbeeld het vermelden van prijzen exclusief BTW of het niet noemen van ty penummers. Zonder deze nummers kan de consument de prijs niet vergelijken. Hij moet naar de winkel toe om te zien over welke koelkast de witgoed- boer het heeft. Dat de Reclame Code Commissie dit misleidend vindt, doet er bij de winkeliers schijnbaar niet veel toe. De consument kan wel een klacht in dienen bij die commissie. Dan is er de 'laagste-prijs-ga- rantie'. De winkelier beweert dat een product nergens anders goedkoper te krijgen is. Mocht dat achteraf wel het geval zijn, dan krijgt de koper het verschil terug. De schijvers kwamen er achter dat de helft van vijftig gekochte producten bij een an der goedkoper was. Bijpassen van het verschil bleek een probleem. De in adverten ties zo stellige winkeliers bleken plots niet echt genegen geld te rug te geven. Wel hadden ze een batterij aan smoesjes klaar. Niet te veel afgaan op kortingen die de winkeliers geven is daar om het devies van de dames Van Leeuwen. Zelf kortingen bedingen is een véél betere oplossing. Neder landers zijn daarin volgens de schrijvers te bescheiden, terwijl de meeste winkeliers volgens eigen zeggen best bereid zijn korting te geven als de klant er maar om vraagt. nieuwegein anp Boeren blijven grond kopen. Voor sommige stukken grond wordt zelfs meer dan 100.000 gulden betaald. De boeren kijken dan niet naar winst, maar naar de toekomst. Veel boeren willen blijven boe ren. De gemiddelde prijs voor een hectare akkerland (bouwland) is het derde kwartaal met negen procent gestegen tot 70.000 gulden. Dit bleek gisteren bij de presentatie van de derde kwartaalcijfers van de vakgroep Agrarisch Onroerend Goed van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). De prijs van agrarische grond was in de eerste helft van 1999 al toegenomen van 59.688 naar 63.695 gulden per hectare. De NVM verwacht een verdere stijging. Oorzaak is het beleid van de overheid. Deze koopt steeds meer landbouwgrond voor natuur en andere doeleinden. Door het mestbeleid moeten veehouders bovendien meer grond hebben voor hetzelfde aantal dieren. Voor zitter J. Teeuwsen van NVM Agrarisch Onroerend Goed: „De over heid heeft aangekondigd dat zij de stijging van de grondprijzen wil afremmen, terwijl veehouders verder willen uitbreiden. Gezien de huidige ontwikkelingen is dit moeilijk te realiseren. Ik verwacht dan ook dat de prijsstijging nog wel even door zal gaan."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9