'Reflectoren N206 levensgevaarlijl Wie helpt Qezim aan een oude trompet? Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement "7 WEKEN VOOR 39 95 BEL 071-5128030 Huizen in Informatie-avond over verhuizing Tweemaster Noordwijk wacht sloop DINSDAG 2 NOVEMBER 1999 976 CHEF ROZA VAN DER VEER, 071-5356451, PLV - CHEF WIM VAN WANROO' Nieuwe keurmethode bij veiling Flora runsburg Niet de keurmeesters maar de kwekers bepalen in de nieuwe eeuw de kwaliteit van hun bloemen. Via het zogeheten 'Betrouwbare Aanvoer-project' krijgen de kwekers vanaf 1 janu ari zelf de gelegenheid hun waar te kwalificeren. Dit betekent niet dat de vijftien keurmeesters van Flora nu met pensioen gaan. Zij zullen in het vervolg steekproeven nemen en de kwe kers helpen hun eigen keurrapporten op te stellen. Volgens een woordvoerder van Flora heeft de nieuwe keurmethode een groot voordeel. „De kweker weet natuurlijk altijd zelf het beste hoe zijn product is. Door deze methode willen we hem nog meer dan voorheen stimuleren zo betrouwbaar mogelijke infor matie te geven." Cel voor opa die kleinkinderen betastte den haag/katwijk Een 60-jarige Katwijker is wegens incest met zijn kleinkinderen veroordeeld tot vijftien maanden cel, waar van vijf maanden voorwaardelijk. Rechter Quadekker strafte de man daarmee zwaarder dan de officier voor ogen had. Twee weken geleden eiste de aanklager twaalf maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk. De man vergreep zich in een periode van acht jaar geregeld aan zijn kleinkinderen, als die bij hun groot ouders bleven slapen. Terwijl oma lag te slapen, betastte opa de kleinkinderen. Ook moesten de kinderen op zolder 'vr eemde spelletjes' met opa doen. De man moet van de rechter verplicht incest-dadertherapie volgen. Noordwijk ondervraagt vrijwilligers noordwukVia een enquête onder organisaties die met vrijwil ligers werken, wil de gemeente Noordwijk ontdekken wat ze eventueel voor de vrijwilligers in het dorp kan doen. De politiek heeft welzijnswethouder T. Sweers herhaaldelijk gevraagd om invulling te geven aan het vrijwilligersbeleid. Fïet onderzoek dat de gemeente nu laat houden, en dat achtduizend gulden kost, moet onder meer inzicht geven in het aantal vrijwilligers dat per organisatie actief is, mogelijke problemen bij de inzet van vrij willigers en hun behoefte aan opleiding. Noordwijkse afperser moet 'zitten' den haag/noord wijk Een 33-jarige Noordwijker is wegens af persing en drie pogingen tot inbraak door de rechter veroor deeld tot twee jaar celstraf. De veroordeling is conform de eis. De Noordwijker, in bezit van een omvangrijk strafblad, maakte een 71-jarige Noordwijker op 4 mei '97 door afpersing 485 gul den afhandig. Dat geld moet hij de man terugbetalen. Voor de rechtbank ontkende de man. Getuigen kwamen echter met an dere verklaringen. Vrouwen gewond bij aanrijding valkenburg Een 51-jarige automobiliste en haar 27-jarige pas- sagiere, beiden uit Leiden, zijn gistermiddag bij een aanrijding op de Voorschoterweg in Valkenburg gewond geraakt. De Leid- se verleende geen voorrang aan een 31-jarige Leiderdorper, die met zijn vrachtwagen vanuit de andere richting naderde. De vrouwen werden naar het LUMC in Leiden overgebracht. Verhuizing van de Lissese openbare basisschool De Twee master - van de Ruishornlaan naar de hoek Jozef Israëlsstraat- Gerard Doustraat - is donder dagavond onderwerp van ge sprek in het gemeentehuis. Aanleiding voor de informatie avond is een aantal (negatieve) reacties uit de nieuwe woon omgeving van De Tweemaster. Toekomstige buurtbewoners hebben hun bezorgdheid uitge sproken over de locatie van het gebouw en het speelterrein en de mogelijke verkeersproble men, parkeerdrukte en geluids overlast die daarvan het gevolg zijn. Een woordvoerder van de gemeente zegt op de informa tie-avond te gaan benadrukken dat de planontwikkeling nog moet beginnen. „Er is nog geen tekening of schets gemaakt." Volgens de ambtenaar wil Lisse een school met acht klas sen bouwen met daarin een ruimte voor een schoolarts. „We denken ook aan de huis vesting van kinderopvang in of aan het gebouw. Mogelijk krijgt de school twee verdiepingen. Dat is op dit moment bekend." De informatie-bijeenkomst begint om 20.00 uur. Ontwikkelingswerker Hans Pleij (45) is weer even terug uit het voormali ge oorlogsgebied in Kosovo. De Kat wijker komt stoom afblazen na een pe riode van hard werken. Vanaf 1 sep tember houdt hij zich bezig met de heropbouw van het getroffen gebied. Daarvóór zette hij namens het Rode Kruis vluchtelingenkampen op in Al banië. Pleij heeft een verzoek aan de Neder landers. Nee, hij bedelt niet om geld. Pleij zoekt wat anders. Hij is zeer geïn teresseerd in jazzattributen. Dat is al lemaal bestemd voor zijn grote vriend Qezim. Deze meneer bestiert - of beter gezegd: bestierde - een jazzcafé in Kosovo, the House of Jazz. Het oorlogs geweld maakte de uitspanning echter met de grond gelijk. Alle met zorg ver zamelde spulletjes van Qezim, een groot jazzfanaat, werden gestolen of vernield. Pleij wil Qezim helpen zijn café weer op te bouwen. De Kosovaar moet het nu doen met een schamel barretje, een beetje kaarslicht (de stroom valt vaak uit) en een casettebandje van Pleij, zelf ook een groot jazzfanaat. En verder is het vooral een kale boel. Er heerst geen sfeer. Tijdens een avond in het café bij Qe zim kwam Pleij op het idee om in Ne derland jazzattributen in te zamelen. Mede namens Qezim in Kosovo slaakt Pleij derhalve de kreet: Wie heeft er jazzposters? Cd's en cassettebandjes die niet meer worden gedraaid? Jazzmaga- zines. Jazzschilderijen, die op zolder staan te verpieteren? Een trompet of saxofoon, die toch bij het grofvuil zou den worden gezet? Van die dingen dus. Pleij vindt het niet erg als hij op 7 november - komende zondag dus - met een koffer vol attri buten naar Kosovo terugreist. Pleijs te lefoonnummer is: 071-4035786. Frikkebol is terug De Katwijkse zeeverkenners hebben hun boot terug. De Frikkebol, een wrikvlet, werd afgelopen zomer gesto len uit de Katwijkse haven. Maar net noordwuk» jobdekruiff De Noordwijkse Woning stichting gaat 45 huizen slo pen. Dat gebeurt aan de Van Leeuwenstraat (24 stuks), de Boerenburgerweg (12) en de St. Jeroensweg (9). Als de woningen tegen de vlakte liggen, gaat de woningstich ting er 62 nieuwe bouwen. De vervangende nieuwbouw vindt volgens de huidige planning plaats in 2001 en 2002. Volgens hoofd woondienst J. Verloop zijn de kozijnen en de spouwmuren van de hui zen in zodanig slechte staat dat sloop onvermijdelijk is. De planning is dat in juni volgend jaar de eerste bewo ners naar andere woningen verhuizen. In januari 2001 begint de sloop van de eerste helft van de huizen. In no vember van dat jaar worden de eerste nieuwe woningen opgeleverd. De nieuwbouw, die in to taal twaalf miljoen gulden gaat kosten, bestaat uit veer tien seniorenappartemen ten, twintig eengezinswonin gen en 28 startersapparte- menten. De eerste twee cate gorieën worden voor een groot deel gevuld met huidi ge bewoners die terugkeren. De startersappartementen, waarvoor honderden in schrijvingen te venvachten zijn, worden in twee porties van veertien stuks aangebo den; de eerste in november 2001. De woningen aan de Van Leeuwenstraat in Noordwijk worden gesloopt en vervangen door nieuwe huizen. foto dickhoge Ambulancepersoneel wil dat experiment op provinciale weg stopt Provincie overweegt hogere en stevigere palen om hogere en stevigere palen in het midden van de weg te zet ten, zodat inhalen op de N206 definitief verleden tijd is; ook voor ambulances. Maar volgens Poelman van de ambulance dienst gebeurt het regelmatig dat ambulances de weghelft ge heel of gedeeltelijk moeten ver laten. „Onze chauffeurs rijden tussen de weghelften, dus over de paaltjes heen. Ze willen na melijk zo snel mogelijk naar hun bestemming. Dat kan le vens redden. Dat de provincie daar geen rekening mee houdt, geeft te denken. Wij zijn trou wens ook nooit ingelicht over het experiment. Ze stonden er opeens." Op de suggestie van de pro vincie om hogere palen te plaatsen, reageert Poe cherig. „Je kan er ook e tussen zetten, dan hel metselen. Wat moet j< mee? Wij hebben de s elke seconde telt. Als niet eens kunnen inl zo'n belangrijke weg, leus er niet geloofwaari' Nee, ik hoop dat de j' het experiment zo snel staakt. Ik begrijp niet nog steeds mee doorga; Inmiddels zijn veel s den reflectoren ve maar volgens Poelman ze op dezelfde manier tigd als de vorige. Ami medewerker De Viss moedt dat ook. „Ze vl, in ieder geval nog in hi tempo uit. Levensgevaa Boete voor agressieve Katwijk den haag rob onderwater Nuchter was de 36-jarige Kat wijker niet meer na een avondje stappen op 3 december 1997. Erger, door de drank was de man agressief geworden. Dat zou een toevallig passerende plaatsgenoot aan den lijve on dervinden. Die was met zijn vriendin op weg naar huis, toen de dronken Katwijker ineens begon te schelden. Toen de man daar voor zijn plaatsgenoot ter ver antwoording riep, ging de dronkaard door het lint. De man stompte het slachtoffer een aantal keren in het gezicht en koelde vervolgens zijn woe de op diens fiets. „Waarom deed u dat", wilde rechter Stemker-Koster gisteren van de man weten. „Ik had toen geen woning en was daarom mezelf niet", luidde het ant woord. Maar daar nam de rech ter geen genoegen mee. „Ho eens even", pareerde ze, „het f kan er bij mij niet in c mand gaat slaan omdaP woning heeft." Schooi 1 gaf de Katwijker daarop I 'een borrel' hem agres gemaakt. „Het had no1 gen gebeuren, ik was f( kende de man. De Katwijker heeft oj nog steeds geen won] leeft in een schuur, si tweeënhalf jaar geleder keerde in Katwijk. Hij sj op de urgentielijst van v zoekenden, maar de gq Katwijk komt maar niet I woning over de brug. I een huis heb, dan komt I ven weer op orde.[n De rechter veroordei"1 man tot 750 gulden I waarvan 250 gulden voi delijk. Dat vond de K|e een hoop geld. Maar toch in dat het niet andtj „Het moet maar", a% man, die ook moet opfv voor de schade aan 61,80 gulden. pi Buren ruiken Chicoleo niet ra Het Noordwijkse restaurant Chicoleo heeft aan zijn ver plichting voldaan om de bewo ners van het aangrenzende ap partementengebouw La Co quille van de stankoverlast te verlossen. In augustus boog de Raad van State zich nog over de kwestie, in een kort geding van het restaurant tegen de opge legde dwangsom. Bij die gelegenheid gaf de ex ploitant van het restaurant al aan dat hij het probleem de baas was. Naden en kieren zijn gedicht, bij de ingang is een tochtportaal aangebracht, en boven de ramen zitten nfc( ters. De gemeente is tejie met de genomen maatfoi en heeft ook van de vooiU klagers gehoord dat de riet voorbij is. h( De dwangsom die hetjcl rant boven het hoofd hajol het toch weer stank zaakt, blijft wel gehanid De exploitant wil in dejg^ het tochtportaal verwijd; al dan is er mogelijk tocljet sprake van overlast. Da; loopt voor de ontgeui J stallatie die Chicoleo op 1n heeft, maar die onvol;11 functioneert, nog een procedure. De plastic paaltjes die sinds enige tijd de weghelften scheiden op de N206 - de provinciale weg tussen Kat wijk en De Zilk - zijn levensgevaarlijk. Niet alleen kun nen de 'flappen' ongelukken veroorzaken doordat ze on verwacht losraken en wegvliegen, ook kosten ze de am bulances die over de weg rijden veel kostbare tijd. Dat zeggen medewerkers van de ambulancedienst Noord wijk. De plaatsing van de paaltjes met reflectoren is een experiment van de provincie Zuid-Holland. noordwuk/bollenstreek peter groenenduk Volgens R. Poelman van de am bulancedienst Noordwijk zijn de plastic reflectoren, die de scheiding tussen de twee rijba nen aangeven, slecht bevestigd en zijn er al honderden stukge reden. Ambulancemedewerkers creëerden ongewild gevaarlijke situaties, doordat ze tijdens in haalmanoeuvres paaltjes losre- den die vervolgens de lucht in vlogen. Inmiddels rijden de ambu lances niet meer over de plastic objecten, maar blijven ze op de rechter weghelft rijden. „Het idee achter de paaltjes, die het inhalen op de N206 moeten te gengaan, is goed", zegt Poel man. N „Maar de uitvoering is slecht. Ze zijn bevestigd met één schroef en wat lijm en vlie gen er zo uit. Bovendien: am bulances moeten de mogelijk heid houden om wel in te ha len, maar dat is nu te gevaarlijk geworden." M. de Visser, ambulanceme dewerker voor Zuid-Holland- Noord, heeft enige tijd geleden zelfs al een ongeluk meege maakt dat veroorzaakt werd door de reflectoren. „We rijden er nu niet meer overheen, we blijven op de rechter weghelft. Dat kan voor vertraging zorgen, maar over de reflectoren rijden is te gevaarlijk voor ons en an dere weggebruikers." Volgens een woordvoerder van de provincie, die verant woordelijk is voor de plaatsing van de reflectoren, was het he lemaal niet de bedoeling dat ambulances over de paaltjes zouden gaan rijden. „Daar kun nen die dingen niet tegen." Hij meent dat de problemen voor een deel worden veroorzaakt door weggebruikers die moed willig reflectoren stukrijden. „Als automobilisten de paaltjes willens en wetens de vernieling inrijden, dan houdt het voor ons ook een keer op." Mocht een losgeraakt paaltje een on geluk veroorzaken, dan is de provincie volgens de zegsman aansprakelijk. „Wij zijn immers de wegbeheerder." De provincie overweegt nu 'zoek' is geweest, inmiddels weer in de vaart genomen. De Frikkebol is, nadat het bootje een tijdje nu de scouts midden in een loterij zijn verwikkeld, die geld voor een nieuwe vlet moet opbrengen, duikt de Frikke bol weer op. Een oplettende jonge zee verkenner vond de boot terug. Met het inmiddels ingezamelde geld maken de Katwijkse zeeverkenners nu een goed doel gelukkig. Met man en macht kamden de scouts een paar maanden geleden Katwijk en omgeving af, maar van de boot geen spoor. En dus moesten ze aan de bak om geld te verdienen voor een nieuwe boot. Aan een vlet als de Frikkebol hangt een prijskaartje van 3.000 gul den. Op de Oranjemarkt, tijdens de najaarsfeesten in Katwijk aan den Rijn, werd met de actie 'Leg allemaal een gulden neer, dan hebben wij de Frik kebol weer' al tweederde van dat be drag opgehaald. De overige duizend piek moesten uit een verloting komen. Maar nog voordat het eerste lot aan de man werd gebracht, vond de 11-jarige Danny Scheepmaker de Frikkebol te rug. Tijdens een fietstochtje langs de Noordwijkervaart ('t Heen) viel zijn oog op een boot in een zijslootje die wel verdacht veel op de vermiste Kat wijkse wrikvlet leek. Het bleek inder daad de Frikkebol te zijn. Weliswaar vol water en vuil, maar toch. Met een foto dick hogewoning sleepboot is de Katwijkse trots inmid dels weer naar zijn thuishaven ge bracht. Daar ligt hij nu, na een flinke opknapbeurt, weer te glimmen. Van de al ingezamelde 2.000 gulden hebben de scouts een stevig slot ge kocht. Een ander deel van het geld is gestoken in de reparatiewerkzaamhe den aan de mishandelde vlet. Wat overbleef, ruim vijfhonderd gulden, hebben de Katwijkse zeeverkenners geschonken aan de afdeling Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg van stichting De Zonnebloem. rob onderwater en eric de jager

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18