'Ter Aar boekhoudt creatie! Eeuwenoud zilveren muntje is goud waard Rijn VEENSTREEK Alkemade: extil taalles peuters en scholieren Stichting van 'nette' jongens uit Hoogmade Woonbooteigenaar kan geen kant uit met vergunning Kritiek op wegenbele Thema-avond in Alphen alphen aan den run Hoe kan een gemeente bijdragen aan inter nationale samenwerking en hoe kan zij de burgers daarbij be trekken? Die vraag staat centraal tijdens de thema-avond die de Stichting Internationale Samenwerking Alphen aan den Rijn (SISA) vanavond organiseert. Volgens de SISA rust op de ge meente de taak om burgers ervan bewust te maken dat mensen over de hele wereld elkaar nodig hebben. Vanavond spreken daarover in het stadskantoor in Alphen vier deskundigen, onder andere van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de Na tionale Commissie voor Internationale Samenwerking en Duur zame Ontwikkeling en het Platform Anti-Racisme. De presenta tie is in handen van Pieter Jan Hagens (bekend van de actuali teitenrubriek Netwerk). Aanvang 19.30 uur. Restauranthouder beroofd alphen aan den run Een 45-jarige restauranthouder uit Alphen heeft gisteravond onder dwang zijn dagopbrengst moeten af staan. Twee gemaskerde mannen overvielen de man toen hij op de parkeerplaats van de Langewerk uit zijn auto wilde stappen. Hij werd geslagen en de auto ingeduwd. Na een korte rit zetten de overvallers hem uit de auto. Die is later teruggevonden op de Krammer. Van de daders is niets bekend. chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef marieta kroft, 0) Lyklema wimpelt beschuldiging van PAK af Het gemeentebestuur van Ter Aar doet aan creatief boekhouden. Daarvan beschuldigt het Progressief Ak koord PAK burgemeester en wethouders. Een inderhaast aan de begroting toegevoegde post van 750.000 gulden staat volgens de oppositiepartij ten onrechte onder de noemer van het woningbedrijf. tenaren die niets met de wo ningstichting te maken hebben. Waarnemend-burgemeester Lyklema daarentegen beweert dat er niets aan de hand is, om dat de woningstichting ook on- tim brouwer de koning PAK-leidster Kraak zegt dat het college dat geld gebruikt voor afkoopsommen van twee amb- der de gemeente valt. Kraak neemt geen genoegen met die uitleg. Haar partij voelt zich bedot bij de presentatie van de begrotingswijziging. Tij dens de raadsvergadering van 14 oktober kreeg de gemeente raad een bedrag van 750.000 gulden als 'desintegratie wo ningbedrijf gepresenteerd. ,,Op 15 oktober beseften wij pas dat de raad vals is voorgelicht", zegt Kraak fel. „Het is een pure leugen. Het bedrag dient om twee ambtenaren een afkoop som te betalen van respectieve lijk vijftigduizend gulden en ze ven ton. Zij hebben nul komma nul met het woningbedrijf te maken." Los van dit voorval stoort het de oppositiepartij dat de ge meente zo kwistig omspringt met de 31 miljoen gulden die de verkoop van het woningbe drijf aan het woningbedrijf Aar- woude. „Toen ik nog wethou der was (in 1998)", zegt Kraak, „heeft het ministerie van VROM mij streng toegesproken. De pot van 31 miljoen is opge spaard door huurders, dus moet de gemeente het geld ook besteden aan volkshuisvesting. Het dient dus niet voor afkoop sommen." Lyklema denkt daar anders over. Volgens hem maakt ook het woningbedrijf deel uit van het gemeentelijk apparaat. „De overname van het woningbe drijf heeft ook consequenties voor andere delen van de orga nisatie", aldus Lyklema. Tijdens de commissieverga- hoogmade marieke de wit De jongeren in Hoogmade verenigen zich in een stichting om hun kansen op een jeugdhonk te vergroten. Stichting De Brug noemen ze zich voorlopig. „Maar we zijn druk aan het naden ken over een betere naam", zegt Sergio van der Zijl (21), één van de zeven bestuursleden. De stichting overlegt met de gemeente Jacobswoude over een eigen onderkomen voor de jeugd in Hoogmade. Nu ontmoeten de jongeren elkaar bij de brug over de Does, midden in het dorp. De gemeente plaatste eerder dit jaar een hangcontainer bij de voetbalvelden van MMO als alternatief, in de veronder stelling dat de jeugd dat wilde. Die laat de container echter links iiggen, onder meer omdat de plaats buiten het centrum hen niet zint. De gemeente wilde pas verder praten met de groep van onge veer twintig jongeren als ze zich zouden organiseren. „We gaan natuurlijk geen geld geven aan een clubje ongeregeld", zegt wethouder Dambrink. Vorige week had Dambrink een gesprek met het bestuur van de nieuwe stichting. Ze is positief, maar heeft de jongeren ge waarschuwd dat het nog minimaal tot het einde van volgend jaar zomer duurt voor het jeugdhonk er staat. Tenminste: als het doorgaat, want het plan moet eerst naar de gemeenteraad. Bestuurslid Sergio van der Zijl is blij met de nieuw verworven inspraak: „Tot nu toe nam de gemeente steeds de beslissingen, nu wordt er gepraat." Dambrink heeft de jongeren gesugge reerd contact te zoeken met de stichting Cultureel Centrum in Hoogmade, om voorlopig een paar uur per week gebruik te kunnen maken van al bestaande ruimtes, zoals Drieluik en De Stal. „Met het gebruik van die ruimtes moeten we bewijzen dat we ons kunnen gedragen", zegt Van der Zijl. Dat is niet nodig, vindt hij. „We zijn allemaal hartstikke nette jongens," woubrugge marieke de wit Het begint een bizar verhaal te worden. Het verhaal van Eric Bosch, woonbooteigenaar. Drie ligplekken in Hoogmade pas seerden het afgelopen jaar de revue, maar zijn boot ligt nog altijd in een depot in Waddinx- veen. 'Strafhaven', zoals hij het noemt. De rechtbank in Den Haag besliste dat Jacobswoude zijn eerste vergunningsaan vraag voor een plek in de Noord Aa had moeten honoreren. Bosch lacht schamper. Hij kan weinig beginnen met de uitspraak. Jacobswoude wees zijn eerste aanvraag in septem ber vorig jaar af ten gunste van een andere woonarkeigenaar. Die ligt nu al zo lang op die plek dat de gemeente hem niet zo maar meer kan wegsturen. Bo vendien heeft de rechtbank diens vergunning niet onwettig verklaard. En de gemeente kan natuurlijk geen twee vergun ningen voor dezelfde plek ver strekken. Na die eerste afwijzing vroeg Bosch met succes een vergun ning aan voor een stek op de Kromme Does bij de kantine van voetbalvereniging MMO. Die kreeg hij in december 1998. In het voorjaar kocht hij een boot en begin juni meerde hij aan. Vier dagen later werd hij weggesleept op bevel van de provincie Zuid-Holland. De plek bleek in strijd met het be stemmingsplan. Jacobswoude had zich vergist. „Wij dachten dat we bevoegd waren een ver gunning af te geven voor die plek, maar dat bleek niet het geval", zegt A. Saarberg, hoofd van de afdeling juridisch maat schappelijke zaken in Ja cobswoude. Bosch is er nog boos om. „De provincie behan delde me als een crimineel en de gemeente deed niets." Als alternatief mocht Bosch van Jacobswoude zijn boot vijf tig meter verderop leggen, voor de molen in Hoogmade. Daar heeft hij tot nu toe van af ge zien. „Ik lig dan pal voor de snuit van de molenaar en vlak bij een afwateringssluis. De molenaar wil me daar niet heb ben, terwijl mijn gas, water en Eric Bosch in zijn woonboot. licht door zijn grond zouden moeten lopen. Dat is de slecht ste oplossing." De Rijnlandse Molenstichting heeft ook offici eel bezwaar aangetekend tegen de komst van Bosch en zijn boot. Dat bezwaarschrift be handelt de gemeente op 18 no vember. Een oplossing voor Bosch heeft Jacobswoude nog niet ge vonden. Hem een andere plek toewijzen kan niet, zegt Saar berg. De gemeente heeft alle beschikbare plaatsen namelijk al vergeven. Bosch voert weer overleg met de provincie. Op de Kromme Does ligt een rij van elf woonboten. Als Zuid-Hol land bereid is het bestem mingsplan te wijzigen, kan zijn drijvende woning daar wellicht als twaalfde bij. Bosch voelt zich de dupe van falende overheden. Hij zou met de gemeente en de provincie om de tafel willen om een op lossing te zoeken. Maar hij heeft het idee dat ze niets wil len. „Ze voeren een ontmoedi- John der Vlugt doet de vondst van zijn leven Alphenaar John van der Vlugt deed in het hartje van zijn woonplaats on langs de vondst van zijn le ven. Toen hij met zijn de tector op een vroege zon dagmorgen een bouwput afstruinde, stuitte hij op een flinterdun zilveren muntje. En meteen had hij er een goed gevoel over. Terecht, bleek korte tijd la ter. Zelfs het Penningkabi net in Leiden was er ver rukt over. Van der Vlugt had een gaaf muntstuk ge vonden, niet groter dan een dubbeltje, dat men senhanden al meer dan achthonderd jaar geleden maakten. alphen aan den run jan westerlakew Eén ding heeft Van der Vlugt zichzelf al voorgenomen: hij verkoopt de munt onder geen beding. „Ik kan er zo een paar duizend gulden voor vangen. Maar dit ding is zó uniek, nee, ik pieker er niet over om het van de hand te doen. Het Pen ningkabinet vertelde me, dat er tot nu toe, met die van mij er bij, nog maar drie van deze muntjes in Nederland zijn ge vonden. Ik ben toch niet gek, dat ik de mijne dan verkoop! Absoluut niet." Palmtak De munt uit de regeerperiode van Floris III (1157-1190) is niet alleen een gaaf exemplaar, maar ook uniek. Een palmtak aan de voorkant en twee stip pen aan de zijkant maken het muntstuk zo bijzonder. Dat het betaalmiddel na zo veel eeuwen goed geconserveerd uit de bo dem kwam, komt, denkt Van der Vlugt, dat er nooit in de grond is gerommeld. Ooit was er op de plek (naast de Ad- ventskerk) waar hij het kleinood vond een begraafplaats. Alleen voor het begraven van de do den is er in de grond gegraven. Verder is er nooit wat mee ge beurd. Van der Vlugt vermoedt, dat rijke Alphenaren uit een ver verleden het muntje met één van hun overleden dierbaren meegaven om hiervan de reis naar het hiernamaals te beta len. Het geldstuk werd op het puntje van de tong of op het voorhoofd gelegd. Zeker is, zegt hij, dat het niet iemand was uit ARCHIEFFOTO ENGEL LAMEIJER gingsbeleid, omdat ze de wate ren willen schoonmaken. Maar ik peins er niet over om te stop pen." Zijn advocaat heeft hem ge adviseerd af te wachten of de gemeente nog met een voorstel komt en anders een schade claim in te dienen, vanwege de fouten die de gemeente heeft gemaakt. „Zelf heb ik ook een fout gemaakt: ik heb de ge meente te veel vertrouwd. Die levert geen deugdelijk werk, je moet alles eerst natrekken." Open dag Alphen alphen aan den rijn* Onder de naam Tipi's Alphen houdt de gemeente zaterdag een open dag om de 'indianen verhalen' uit de wereld te hel pen over hoe plannen worden gemaakt. Ook de invloed die burgers daarop kunnen uitoefe nen komt aan bod evenals de manier waarop de gemeente omgaat met meldingen van burgers over het openbaar ge bied. Tijdens de open dag ver andert de hal van gebouw Lan- geroode, waar de afdeling stadsbeheer zit, in een prairie. Langeroode aan de Genielaan 1 is open van 9.30 tot 16.30 uur. dering stelde de waarn burgemeester, die gisti gebak trakteerde omdat cies een jaar in Ter Aa nog enkele bezuiniginge vooruitzicht. Lyklema wil bij de tingsraad op 11 novem de meerjarenbegroting hebben. Daarvoor mt college de komende w< zes ton vinden. Volgen; ma valt er dan niets aan ken op de financiën var meente. alphen aan den rijn saskia buitelaar De gemeente Alphen i zichzelf tegen als ze vei stelt dat het doortrekken Thorbeckestraat leidt tl betere verkeersdoorstroq en naar het centrum. Da de bewonerscommissie! beckestraat, die al vijf ja beert de plannen van meente tegen te houdt bewoners grijpen de op 1 zijnde reconstructie va andere belangrijke dooi route, de President Ke laan, aan om opnieuw h denkingen te uiten. De Kennedylaan krijgt) vier in plaats van twee rij) zo vernamen de bewond langs op een informatie „Bij navraag bleek dl noodzakelijk is, omdl 18.000 auto's per etma deze rijbanen gebruiki) Een enkele rijbaan zou problemen voor de dof ming van het verkeer li nen", schrijft de bewonen missie in een brief aan li; meentebestuur. i „Als wij dan bedenken jl Thorbeckestraat in de toeil 14.000 auto's per etmaal werken krijgt op één baa elke richting, dan vrage ons af hoe de gemeent snelle doorstroming va) naar het centrum denkt i< wezenlijken." De commissie vraagt hl lege om opheldering nh ruim 160 bewoners in de Zij vrezen grote verkeei' last als hun, nu nog dood i de straat, aan beide li wordt doorgetrokken, plannen van de gemeent) de straat straks aan op deb je Nassausingel. De routê uit Ridderveld, via de I laan, kan dan worden al" ten. De gemeente wil er i manier een toegangsrouti het centrum van maken. pen nog bezwaarproce van de bewoners bij de p t cie en de Raad van State. Wethouder H. Groen F Wout kon vanmorgen no;P reactie geven op de brief bewoners. jjj -c i der Vlugt met zijn 'dubbeltje' uit de twaalfde eeuw: „Ik laat zo iets moois niet in de kast liggen. een arme familie. „Deze men sen konden het zich niet ver oorloven om een zilveren munt als grafgift met een overledene mee te geven." De Alphense schatgraver, uit voerder van beroep, trekt er al negen jaar geregeld met zijn de tector op uit. Hij speurt in bouwputten, op het strand of op land waar boeren net hun graan vanaf hebben gehaald. Maar daar zijn wel spelregels voor. De eigenaar van de grond moet toestemming geven om het land te betreden en als ze wat bijzonders vinden, moeten ze dat melden aan het Rijks Oudkundig Bodemonderzoek in Amersfoort. De verenigingen waarvan hij lid is (Detectora mateur en Coinhunter) hebben tien regels opgesteld waaraan Van der Vlugt en al die andere 'gelukzoekers' zich moeten houden. Bovendien, vertelt de Alphenaar, als hij een munt vindt van voor 1700, dan meldt hij dat bij het Penningkabinet. Hoe gaat het nu verder? Mag de Alphenaar zich de rechtma tige eigenaar van het geldstuk noemen of moet hij hem 'de len' met de eigenaar van de grond? „Wettelijk gezien is de helft van mij en de helft van de grondeigenaar. Ze hebben deze regeling getroffen, omdat de echte eigenaar er niet meer is. Eerlijk gezegd verwacht ik niet dat de gemeente Alphen haar deel komt opeisen. Ik weet nog wel, dat jaren geleden in Se- rooskerke een pot geld uit de bodem tevoorschijn kwam. De gemeente eiste die in zijn ge heel op. Maar de rechter be paalde, dat de buit aan de vin der toekwam. Volgend jaar komt er wel een onderzoek hoe het nu precies zit met graven en een detector. De Belgen hebben deze vorm van schatzoeken verboden. Als je wordt gepakt, ben je strafbaar. Ik hoop dat het in Nederland zo ver niet komt." Afgetroefd Professionele archeologen be kijken zowat elke bouwput in 'Alphen of ze wetenswaardighe den uit het verleden kunnen blooüeggen. John van der Vlugt heeft ze, wat de munt betreft, afgetroefd. Hebben deze men sen al iets van zich laten horen? „Nee. Ik denk dat ze de munt graag zelf hadden gevonden. Dat was voor hen een primeur van jewelste geweest. Maar vooralsnog hebben ze niets van zich laten horen. Niemand van de hele groep die in het cen trum aan het werk is. Ik had dat eigenlijk wel verwacht. Als er zo iets uit jouw werkput naar bó ven komt, wil je dat als archeo loog toch wel even in je handen houden, lijkt mij. Het is alle maal nog vers", relativeert de Alphenaar, „dus kan dat con tact nog wel komen. Eerlijk ge zegd hoop ik dat ook." Hoewel John van der Vlugt jaren terug een in Friesland ver valste Dorrestadmunt (het hui dige Wijk bij Duurstede) vond, noemt hij het zilveren Floris III- -geldstuk de grootste klapper die hij ooit maakte. Wat hij heeft gedaan met die valse munt? Verkocht. En voor het geld heb ik een hele mooie de tector gekocht. Daar heb ik nu die zilveren munt mee opge spoord." FOTO ENGEL LAMEIJER Het muntstuk gaat de ko mende maanden naar het Pen ningkabinet. Ze knappen het op, maken er foto's van en drukken die af in een 'rnunten- boek'. Van der Vlugt verwacht, dat het Penningkabinet het geldstuk ooit wel eens wil ten toonstellen. Net als de Histori sche Vereniging in Alphen, die daartoe al een verzoek bij hem heeft gedaan. Wat Van der Vlugt betreft is dat geen punt. „Ik laat zo iets moois niet in de kast liggen. En als ik de munt thuis heb, heb ik een heel mooi plekje om hem op te bergen. Voorlopig althans. Nee, ik ge loof niet dat ik hem in huis houd. Stel je voor dat dieven er mee vandoor gaan. Als 'ie niet wordt tentoongesteld, belandt hij uiteindelijk wel in een bank- kluisje." alkemade janneke de jonge Peuters en scholieren uit Al kemade met een taalachter stand krijgen vanaf volgend jaar de door hun leerkrachten zo bepleite extra taallessen. Tij dens de algemene beschouwin gen betuigde de gemeenteraad vorige week al massaal zijn steun voor de plannen van de samenwerkende basisscholen en peuterspeelzaal De Mam- moef. Daarom hebben burge meester en wethouders beslo ten de projecten te financieren. De komende weken neemt de raad een beslissing. Peuterspeelzaal De Mam- moef aan het Pastoor Onelplein in Roelofarendsveen diende de aanvraag voor de zogenaamde peuterplusgroep vorig jaar al in bij de gemeente. De Mammoef wil peuters met een taalachter stand extra taalles geven door aan de hand van voorwerpen over bepaalde thema's het taal gebruik te stimuleren. Niet alleen het personeel van de peuterspeelzaal ziet een pro bleem in de taalbeheersing van haar bezoekertjes. Ook de di recteuren van de samenwer kende basisscholen merken dat de beheersing van het Neder lands bij een aantal leerlingen onvoldoende is. Evenals bij de peuters speelt het probleem zo wel bij allochtone als autochto ne kinderen. De basisscholen willen alle leerlingen van vier tot zeven jaar testen met de zo genoemde 'nulmeting'. Daarna moet een speciaal hiervoor aangetrokken leerkracht het taalgebruik van die leerl bijspijkeren. B en W kenden beide nen een lage prioriteit t( lieten het daarom liggen. A week bleek dat de raads anders over die prioriteit ken. Alle drie de partijei pleitten de invoering va projecten, die zonder sul van de gemeente niet ku beginnen. Het gemeen stuur heeft daarom beslot peuterplusgroep elk jaar 66.000 gulden te geven, I De Mammoef om 45.000 den vroeg. B en W willei project structureel subsidi maar wel blijven evalueren De basisscholen krijge komende vier jaar ja; 25.000 gulden. Of het pi daarna doorgaat is nog nit kend. Volgens B en W ka project ook zonder gemeei ke steun draaien, in tegei ling tot de peuterplusgroep De twee aanvragers reaj verheugd op de ommez Directeur A. Bijman van school De Schakel laat v dat de basisscholen zo snel gelijk met de extra lessen b nen. „We zijn al begonnen de nulmetingen onder de lingen. Nu kan het dus gaan." Greet van Zanten De Mammoef denkt nog een aantal maanden nod hebben voor de plusg daadwerkelijk kan gaan d en. De voorwaarde van B dat beide instellingen mo samenwerken, noemen en Van Zanten logisch.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16