Rob Plug ziet zonnige toekomst in zijn bol Prepaidbellers ook bij Libertel duurder uit 'Afhandelen passagiers Transavia naar KLM' Albert Heijn schrikt niet van kleiner marktaandeel Debacle in VS brengt in problemen Vliegend voetbalveld' als stroomleverancier Economie 1 AANDAG 1 NOVEMBER 1999 7 ^Genoegdoening Canadese ambtenaren nie ottawa Canadese ambtenaren die in het verleden minder sa- laris kregen dan collega's die hetzelfde werk deden, krijgen als- mj nog genoegdoening. De regering in Canada trekt een bedrag ^UI]van 3,6 miljard Canadese dollars (5 miljard gulden) uit om de betrokken ambtenaren, vooral vrouwen, schadeloos te stellen, egel Het gaat om ongeveer 230.000 werkende en inmiddels gepen- >Je- sioneerde ambtenaren, die per persoon een bedrag van maxi- ieel maai 30.000 Canadese dollars (42.000 gulden) kunnen ontvan- gen. De regering heeft besloten tot deze uitbetaling over te gaan na een rechterlijke uitspraak. De rechtbank veroordeelde de overheid al meer dan een jaar geleden tot de uitbetaling. Vol- e P( gens de rechtbank moet de regering het salaris met een terug- werkende kracht over een periode van dertien jaar aanvullen, :h0[ G-Star eist hippe spijkerbroek op aai1 amsterdam Een ovaal op de knie, een horizontaal stukje op de knieholte genaaid en her en der extra stiksels; dat kan alleen en- een Elwood-spijkerbroek van G-Star zijn. Vindt de Amsterdam- da! se spijkerbroekenfabrikant G-Star, die kledinghandelaar Poel- h' man voor de rechter daagt wegens namaak. Volgens G-Star lijkt het model Norman van het merk Cracker, dat door Poelman in de handel wordt gebracht, verdacht veel op de Elwood. G-Star zegt schade te lijden door de 'namaak'. De fabrikant heeft de originele Elwood-broek, volgens G-Star zeer succesvol, als merk laten registreren. Vandaag moet Poelmap zich verdedigen in een kort geding waarin G-Star eist dat alle broeken die nog in de winkels hangen, worden vernietigd. NUON in fonds duurzame energie 111161 haarlem-leiden Energie- en waterconcern NUON (ex ENW en EWR) doet voor 30 miljoen gulden mee aan de oprichting van e m! het Renewable Energy and Energy Efficiency Fund (Reef) van de erde Wereldbank. Dit fonds is puur gericht op duurzame energie en dik! heeft een omvang van 200 miljoen. De oprichting is vrijdag in n Bonn aangekondigd tijdens de rijfde VN-klimaatconferentie. NUON krijgt door deelneming in Reef ook een deel van de C02- t emissierechten ('vervuilingsrechten') die de duurzame projec- iersi ten opleveren. In feite kopen de deelnemers door mee te doen §5 schone lucht in het buitenland. De rechten zijn verhandelbaar. B me JL «J n navolging van concurrent 0>N verhoogt ook Libertel het jarief voor bellers met een zo genoemde prepaidkaart. Vanaf randaag stijgt de prijs voor bei en in de avonduren naar een indere mobiele telefoon van !5 naar 35 cent per minuut, riet tarief van een kwartje per ninuut voor bellen naar een laste telefoon blijft gehand- taafd. i Eerder deze maand liet KPN al weten per 1 november 35 cent per minuut in rekening te brengen voor prepaidbellers van mobiel naar mobiel. Ook bij KPN blijft bellen met zo'n mobiel toestel naar het vaste net een kwartje. Net als KPN zegt ook Libertel dat de tariefsverhoging nodig is wegens gestegen kosten. De kosten voor het verzorgen van een gesprek naar een mobiel netwerk zijn hoger dan het ver zorgen van een gesprek met een vast netwerk. In 1997 voegt directeur Plug aan zijn twee bedrijven BarthoÏÏ en Holland Boor op het Leidse industrieterrein De Waard een derde toe: BubbleDeck. Op de stoep van de 21ste eeuw is die onderneming genomineerd voor de milieuprijs voor de in dustrie 1999. Donderdag maakt VNO-NCW-voorzitter J. Blan- kert de winnaar bekend. Plug verbaast zich nog steeds over de snelheid waarmee alles is gegaan. Nog maar drie jaar geleden komt hij via een relatie toevallig in contact met de Deense ingenieur Jorgen Breu- ning. Aan diens brein is een even simpele als geniale vin ding ontsproten: vervang een substantieel deel van loodzware betonnen vloeren door lichte plastic bollen en je behaalt in één klap legio voordelen. „Toen ik zijn verhaal voor het eerst hoorde kon ik niet geloven dat zoiets niet eerder bedacht was. Eenvoudig in opzet en met zoveel maatschappelijke en fi nanciële voordelen." Drie maanden trekt Plug uit voor een marktverkenning. Hij bena dert architecten, ingenieurs en aannemers en maakt ze deelge noot van de ontdekking die door gebrek aan koopman schap bij de Deense 'Willy Wor tel' op de plank bleef liggen. In prof. dr. J.C. Walraven van de TU Delft vindt de Leidse za kenman een enthousiast sup porter en steeds meer overtuigd van de grote voordelen zoekt hij naarstig naar een pilot project. De nieuwbouw van het Hoog heemraadschap van Rijnland in het Leidse Biosciencepark - waarvoor architect Jan Brouwer een milieuprijs kreeg - lijkt daarvoor geknipt. Met het Bub- bleDeck-procédé zou de helft op het betongebruik bespaard kunnen worden. Maar bouwer IBC durft het experiment uit eindelijk toch niet aan. Meer succes heeft Rob Plug Rob Plug: „Bollen van gerecycled plastic in plaats van duur, milieu-onvriendelijk beton. bij Ballast Nedam IGB en Bam Bredero Bouw die samen de bouwcombinatie vormen voor de Millenniumtoren. Zij zien de voordelen direct en nemen eind 1997 het besluit om het baanbrekende vloerensysteem toe te passen in het 90 miljoen kostende hotel-annex kanto rencomplex. Terwijl de bouw al is gestart, worden bestekken in allerijl aangepast. Slechts acht maanden liggen er tussen in troductie en acceptatie. Voor de vloeren in het massa le bouwwerk wordt een prefab variant van BubbleDeck toege past. Holle bollen gerecycled kunststof worden bij Dycore Verwo Systems in Breda in een stalen bewapening gevat. Die constructie wordt in een beton nen bodem gegoten en vervol gens naar de bouw vervoerd. Ter plekke worden de elemen ten aan elkaar bevestigd en vol gestort met beton tot de vereis te vloerdikte is bereikt. Het hele procédé levert een aanzienlijke besparing op aan grondstoffen zoals zand, grint, cement, water en betonstaal. Bovendien is de vloer lichter dan conventionele varianten. Omdat ze door de speciale con structie in twee richtingen dra gen, kan ook een groter opper vlak worden overspannen. Nog meer voordelen? Minder ondersteunende elementen, als heipalen en een geringer ener gieverbruik. En bij eventuele sloop komt maar de helft van de normale hoeveelheid afval vrij. „Het opmerkelijke is dat de vloer dezelfde eigenschappen van een massieve heeft. Stabili teit en draagkracht zijn gelijk", glimlacht Robert Plug. „Want de bollen worden op die plek ken in de vloer aangebracht waarop geen krachten worden uitgeoefend. In plaats van duur beton." Met gepaste trots verhaalt hij over de promotiestudie van een student aan de TU Eindhoven die becijferde wat er bespaard zou zijn in het nieuwe Haagse stadhuis als BubbleDeck was toegepast. „Dat loopt echt in de miljoenen guldens." De vinding is inmiddels gepatenteerd en Plug bezit de licentie voor de Benelux. „Daar heb ik mijn handen vol aan." Veel verder wil de Leidse baanbreker voor lopig niet gaan. „Wel heb ik Breuning toegezegd hand- en spandiensten te verlenen bij de internationale ontwikkeling van het unieke bouwsysteem." De zaak raakt de afgelopen maanden in een stroomver snelling. Zijn kantoor krijgt er twee verdiepingen bij want in middels zijn er zo'n veertig nieuwe projecten in voorberei ding. Daar zitten een paar hele grote bij. Zoals de Office Tower bij Amsterdam CS en het nieu we hoofdkantoor van verzeke ringsmaatschappij Avero in Leeuwarden. En nog dit jaar gaat de eerste paal de grond in voor het nieuwe Palace-hotel in Noordwijk. De nominatie voor de mi lieuprijs komt voor Rob Plug niet helemaal uit de lucht val len. „Er is de laatste tijd in de bouwwereld nogal wat publici teit geweest rondom Bubble Deck. Het ministerie van VROM heeft ons gevraagd mee te doen. Dat streelde ons eerge- Bureau publiceert vertrouwelijke cijfers ransaria gaat volgens FNV londgenoten de afhandeling 'an passagiers op Schiphol on- lerbrengen bij moedermaat- Ichappij KLM. De chartermaat- happij wil niet verder met igden Aviation, dat tot nu toe iet inchecken van de passa- jers voor Transaria verzorgde. Volgens bestuurder J. Smeets FNV Bondgenoten komen NSSTE\oor deze maatregel zo'n ze- 'entig arbeidsplaatsen op de iccht te staan. Bij onafhankelijk ifh andelaar Ogden gaat het volgens haar om zeker dertig ar beidsplaatsen. Bij Transaria zelf zouden dat er veertig zijn. De chartermaatschappij over legt vandaag met de bonden en de ondernemingsraad die vrij dag werd ingelicht. Smeets zegt dat Transaria al geruime tijd on tevreden is over de kwaliteit van het werk van Ogden Aviation. FNV Bondgenoten wil dat KLM de betrokken werknemers overneemt. De KLM moet vol gens Smeets het eigen perso neelsbestand wel uitbreiden om de afhandeling van Transaria te kunnen uitvoeren. ,dhei<oi Het marktaandeel van Albert Heijn. heeft in augustus en sep tember een vrij dramatische duikeling gemaald. De verko pen van de grootste super marktketen van Nederland lie pen terug tot 27,4 procent van de landelijke omzet. In het voorafgaande halfjaar was het marktaandeel al met ongeveer 0,3 procent gekrompen. AH verloor vooral aan Cl000 en Su per de Boer. De woordvoerder van het moederbedrijf Ahold toonde zich gisteren onaangenaam ge troffen door de publicatie van de vertrouwelijke cijfers van marktonderzoeksbureau AC Nielsen in het vakblad Distri- food. Uit die cijfers blijkt dat de dalende trend van AH in het eerste halfjaar in de zomer maanden nog verder naar be neden boog. Over het eerste halfjaar maakte Ahold zelf een daling van het marktaandeel bekend van circa 0,3 procent, tot 28,6 procent. Volgens de cijfers in Distrifood liep dat in augustus nog eens vier tienden terug ten opzichte van de marktgroei in Nederland (4,5 procent) en haalde AH in september nog maar ongeveer de helft van de gemiddelde omzetgroei, waar door het marktaandeel inzakte met 1,2 procent tot een diepte punt van 27,4. Overigens scoorden Edah (van Laurus) en Aldi nog slech ter. Grote winnaars waren Su per de Boer (zes procent om zetgroei in september) en C1000, dat in augustus en sep tember meer dan driemaal de gemiddelde omzetgroei boekte (respectievelijk 13,8 en 12,8 procent in augustus en septem ber). Ahold-woordvoerder J. Hol: „Ons marktaandeel zal volgend jaar stabiel blijven, rond de 28 procent. We hebben een een malige terugval doordat koop jesjagers weg blijven vanwege de Bonuskaart. Maar omzet zegt niet alles. Het is voor ons als marktleider geen probleem om omzet te kopen met dis- countprijzen, maar daar is Al- 'Vaste klanten besteden steeds meer door kwaliteit, gemak en variatie.' bert Heijn niet op uit. Wij wil- Heijn door de kwaliteit, het ge- count-artikelen." Volgens Hol len de marge laten groeien, niet mak en de variatie die de win- is het marktaandeel vanaf de de laatste koopjesjagers in de kels bieden. Op die service-ge- laatste week van september be- winkel halen. De vaste klanten mak artikelen zit een veel bete- ter. „Daarin zien wij een beves- besteden steeds meer bij Albert re marge dan op allerhande dis- tiging van ons vertrouwen." vd*et verlieslijdende Japanse ocent'e'ctron*cacoricern Toshiba is jerder in de problemen geko- n ont'en rï°or een debacle 111 de VS. rswe-^et concern 2>2 miljard tuiden uit voor de schadeclaim tan Amerikaanse kopers van ïdhew^t»00^' loten I ^wee Amerikanen waren er- 1de chter gnomen dat de note- v ooks informatie op diskettes nrleleonden vern>etigen of misvor- ten, zonder dat de gebruiker aar iets aan kon doen. Een echtszaak is geschikt, maar te- chotlen een h°ge prijs. Alle Ameri- aanse gebruikers van de note books hebben recht op een jchadevergoeding tussen 210 en 472 gulden. Daarnaast ver helpt Toshiba kostenloos het probleem. Toshiba duikt door de schik king nog dieper in de rode cij fers. Voor het lopende boekjaar, dat eind maart volgend jaar af loopt, voorspelt het een verlies van 1,3 miljard. Eind mei dacht Toshiba nog in het lopende jaar betere resultaten te kunnen boeken. Op de beurs van Tokyo kel derde vrijdag de beurswaarde van Toshiba ruim zes procent. Het Amerikaanse Moody's, dat de kredietwaardigheid beoor deelt van bedrijven, gaf Toshiba een extra knauw door het con cern te devalueren. Een vlieger ter grootte van een voetbal veld om energie te winnen. Een bizar idee, maar de TransKite van Friedhelm Veldhuijzen viel direct in de smaak bij chemieconcern DSM. Samen met zijn partner Günther Niessen won hij 10.000 gulden met zijn idee, waarin de 'super- vezel' van DSM, Dyneema, wordt toe gepast. Veldhuijzen heeft zich als ingenieur civiele techniek gespecialiseerd in windenergie. Zijn bekroonde idee is simpel, zegt hij. „Een vlieger zo groot als een voetbalveld, die je met een kabel oplaat. Dankzij de wind kan een gene rator op de grond van energie worden voorzien." Doordat het nodig kan zijn de vlieger op te laten tot een hoogte van vijf kilo meter, moet de kabel waaraan hij Vast zit extreem sterk zijn. Veldhuijzen: 'De Dyneema-kabel is supersterk en ook zeer licht. Hoe lichter hoe beter, is dan het parool." Volgens Veldhuijzen moet een vlieger ongeveer een megawatt aan elektriciteit kunnen leveren, genoeg om 2.700 huishoudens een jaar van stroom te voorzien. Het voordeel boven een windturbine is volgens Veldhuijzen 'evident'. „Windturbines hebben last van een ongelijkmatige wind, hebben hinder van gebouwen. Onze vlieger heeft daar geen last van. Je hebt op grote hoogte de meest ideale wind. Bo vendien geeft een vlieger geen hori zonvervuiling." Toch moet er ook het nodige gere geld worden voor het vliegverkeer, dat op de supervlieger zou kunnen botsen, of in de kabel verstrikt zou kunnen ra ken. Veldhuijzen: „Een vlieger moet een vliegtuig natuurlijk niet storen. Maar de vlieger hoeft niet altijd op rijf kilometer te hangen. De ene dag kun je hem tot één kilometer laten gaan, de andere dag tot rijf kilometer." Vandaar de naam TransKite, aldus zijn schep per. „Die betekent: vlieger die trans versaal - heen en weer op de wind - gaat." Voordat het 'voetbalveld' de lucht ingaat, wil Veldhuijzen het eerst met een prototype van tien vierkante meter proberen. Acties op til bij Elf Atochem ^Rotterdam* Bij het chemisch bedrijf Elf Atochem in het Rotter damse Botlekgebied staan acties voor de deur. Vandaag loopt t;een ultimatum af dat de bonden hebben gesteld in verband met het vastlopen van de onderhandelingen. Gisteravond had de di rectie daar nog niet op gereageerd. Bestuurder H. Verburg van JCNV Bedrijvenbond verwacht dat de werknemers van Elf Ato- in de loop van de week tot prikacties zullen overgaan. La komen er werkonderbrekingen van langere duur. Elf Ato- e llchem is een chemische fabriek die onder andere bestrijdings- middelen maakt. Het conflict spitst zich toe op de loonsverho- in de nieuwe CAO. De bonden eisen tweemaal 3,25 pro- in een tweejarige CAO. De directie wil de CAO 28 maanden irPlaten lopen, de eerste twee jaar tweemaal 3 procent geven en tij- sfldens de laatste vier maanden 0,5 procent structureel. isj ''j Koortslipmiddel inzet kort geding zeist De strijd om de behandeling van de koortslip verplaatst n f zich morgen van de drogist naar de Amsterdamse rechtszaal. Glaxo Wellcome eist dan in kort geding dat er (concurrent Smithkline Beecham stopt met misleidende reclame rsllvoor Famrir. Marktleider Glaxo vindt dat de concurrent ten on- rechte claimt dat Famrir beter is. Glaxo-advocaat L. Oosting stelt dat Smithkline Beecham beweert dat het middel ook helpt fraais de blaasjes op de koortslip al zijn opengebarsten. In Neder- 00hand zijn 3 miljoen mensen besmet met herpes-simplex, dat tot koortslip kan leiden. Glaxo, dat Zovirax al vijftien jaar maakt, heeft zeventig procent van de markt in handen. Vanaf 1996 is het zonder recept te krijgen. Famrir heeft een andere J<j werkzame stof en was tot voor kort alleen op recept te krijgen. voel. En ik denk dat we een goede kans maken. De vier an dere kandiaten maken ook duurzame producten die goed zijn voor het milieu maar ze kosten meestal ook meer geld. Bij ons snijdt het mes aan twee kanten. Aan de ene kant produ ceren we veel milieuvriendelij ker en aan de andere kant is het ook nog veel goedkoper." Plug: „Beton maken is een van de meest milieuvervuilende processen die je je kunt voor stellen. Bovendien worden grondstoffen als grint en zand langzamerhand schaars. Reken maar uit wat het voordeel is als je 35 tot 50 procent minder ma teriaal hoeft te gebruiken. Elke betonmixer minder op de weg verkleint de files, bespaart brandstof en vermijdt uitlaat gassen". Appelsientje verdeelt top zuivelconcern MEPPEL ANP Onenigheid over de positie van Riedel is de oorzaak van het plotselinge vertrek van twee toplieden van het zuivelcon cern Friesland Coberco (FCD). J. Lokhorst en J. Plageman za gen beiden de fruitdrankpro ducent als een belangrijke tweede poot onder het con cern. Weliswaar hebben Appel sientje, Goudappeltje en Cool- Best niets met melk te maken, maar hun winsten maken de magere rendementen bij zuivel een beetje goed. De raad van commissarissen ziet het anders en schaarde zich achter be stuursvoorzitter A. Olijslager en L. Dahlhaus. Zij geloven meer in een con cern dat zich concentreert op zuivelverwerking. Door inter nationale sterke kaasmerken op te bouwen zijn er goede rendementen te behalen, gelo ven ze. In deze strategie staat de zuivelverwerking vooraan bij investeringen en overna mes. „Stoppen met Riedel is niet aan de orde, daar is het een veel te mooi bedrijf voor. Dat we daar minder doen, mag niet vertaald worden in dat we er niets meer doen.", aldus een woordvoerder. FCD is verplicht jaarlijks rijf miljard liter melk van de boe ren cif te nemen. Daarvan gaat nu 3,6 miljard liter naar kaas, maar dat is nog steeds voor een groot deel buikkaas, waar mee weinig te verdienen valt. De vakbond vreest dat er een nieuwe saneringsronde aan komt om de rendementen op te krikken. Door de lage prijs van kaas en boter en door de gevolgen van het dioxine schandaal verwacht het con cern dit jaar een iagere winst dan de 130 miljoen van vorig jaar. Leids bedrijf BubbleDeck genomineerd voor milieuprijs industrie 1999 De Millenniumtoren in het hart van Rotterdam vormt het imposante bewijs van het gelijk van Rob Plug. De 34 verdiepingen tellende kolos naast De Doelen ver rijst dankzij een revolutio nair bouwsysteem waarin de 56-jarige Leidse onder nemer heilig gelooft. Want de 24.000 vierkante meter vloer is niet alleen zeer mi lieuvriendelijk gebouwd maar ook aanzienlijk goed koper dan wanneer het traditionele procédé was toegepast. leiden bram van leeuwen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7