II' 39 V 'Leger Indonesië vermoordde burgers' GOED KOOP ar Buitenland Kindermoorden in Colombia 'Oorlog Kosovo eiste hooguit 2.500 levens' Belgische justitieminister dreigt met kabinetscrisis Russen laten gevluchte Tsjetsjenen terugkeren Duitse Eerste Kamer verwerpt EU-besluit over Brits rundvlees Het mysterie van Egypt Air vlucht 990 99 99 GK |N DAG 1 NOVEMBER 1999 rtsbisschop wil vrijlating Pinochet en* Aartsbisschop George Carey van Canterbury, het hoofd le Anglicaanse kerk, wil dat de Chileense ex-dictator Pino- om humanitaire reden wordt vrijgelaten. Volgens The Sun- Times heeft Carey zijn wens aan minister van binnenlandse n Straw overgebracht. Straw heeft het laatste woord over de vering van de generaal aan Spanje. Carey wijst op de slech- zondheid van Pinochet. Bovendien is Chili volgens hem in- lels een gezonde democratie geworden, en mag die ontwik- g niet in gevaar worden gebracht. De generaal werd een jeleden in Londen aangehouden op verzoek van een nse onderzoeksrechter. Een Britse rechter bepaalde on- i dat Groot-Brittannië Pinochet aan Spanje mag uitleveren. restaties na fatale brand Zuid-Korea De politie van Zuid-Korea heeft vier mensen aangehou- n verband met de brand in een winkelcentrum die zater- ^eker 54 levens eiste. De arrestanten worden ervan verdacht liligheidsregels niet in acht te hebben genomen. De brand zich voor in een winkelcentrum in de havenstad Inchon, rrestanten waren een elektriciën, twee decorbouwers en mdernemer. Ze waren betrokken bij het opknappen van okebar onderin het gebouw, waar het vuur uitbrak. Hen It nalatigheid verweten. Het vuur greep vanuit de leeg- ïde bar snel om zich heen en bereikte twee drukke andere De slachtoffers waren vooral jeugdige bezoekers. Ze kon- nauwelijks een kant op, omdat er te weinig uitgangen wa- Er vielen 76 gewonden. erden gedood in mijnenveld ie» Vijf Koerden zijn bij de Grieks-Turkse grens omgeko- toen zij probeerden illegaal Griekenland binnen te komen, epen op een mijn. Zestien andere Koerden raakten ernstig )nd. Volgens de politie staken 36 Koerden uit Irak gister- Ïend illegaal de grens over in de regio Gemistis. Een Turkse jegeleidde hen, maar nam de vlucht toen zij bij het mij- eld kwamen. De Koerden die ongedeerd konden overste- «verden in Griekenland aangehouden. tten nu het dikste volk van Europa ?en» De Britten hebben de Duitsers verdrongen als dikste in Europa. Dat meldt The Sunday Times op grond van een vertrouwelijk rapport van de overheid. De Britten zijn hard yeg even dik te worden als de Amerikanen. Dat zegt Susan 5, die in opdracht van de regering de toenemende vetlijvig- 1 van haar landgenoten onderzocht. Eén op de vijf vrouwen ién op de zes mannen blijkt een overgewicht van zeker 30 te hebben. De gezondheidsproblemen die hierdoor ont- m, kosten de staat intussen meer dan de de kwalen die als Dig van roken optreden. Zwaarlijvigheid zorgt onder meer r een grotere kans op suikerziekte, hartkwalen en kanker. itkovski aan de leiding in Macedonië me De kandidaat van de oppositionele sociaal-democrati- e SDSM, Tito Petkovski, lijkt de meeste stemmen te hebben regen bij de Macedonische presidentsverkiezingen van gis- •n. In de tweede ronde op 14 november neemt de parle- ntsvoorzitter het op tegen de kandidaat van de regeringspar- "MRO-DPMNE, Boris Trajkovski, of de leider van de kleinere litiepartner Democratisch Alternatief, Vasil Tupurkovski. zittende staatshoofd, de 82-jarige Kiro Gligorov, houdt het r gezien. Volgens de eerste berichten is de opkomst laag. De n 1,6 miljoen kiezers konden een keuze maken uit in totaal kandidaten. Het zijn de tweede presidentsverkiezingen Is Macedonië zich in 1991 afscheidde van Joegoslavië. iassale rellen om kapotte borden /veit» In Koeweit zijn dit weekeinde massale rellen uitgebro- tussen duizenden Egyptische arbeiders en de politie. Gis- ivond was alles weer rustig. Het was voor het eerst dat zich loeweit dergelijke rellen voordeden. Alles begon met een ru- over gebroken borden. Zaterdagavond kreeg een Egyptische dewerker van een supermarkt het aan de stok met zijn India- lollega's, omdat de Egyptenaar per ongeluk een paar borden I laten vallen. De ruzie Üep uit de hand toen vrienden van de ptenaar te hulp schoten. Toen deze vrienden werden gear- eerd, was het hek van de dam. In Koeweit wonen ongeveer .000 Egyptenaren, die in het oliestaatje het beloofde land 1. Dat valt vaak tegen, waardoor velen van hen gefrustreerd geraakt. foto reuters evardnadze scoort hoog in Georgië SU De partij van president Edoeard Sjevardnadze lijkt de otste geworden bij de Georgische parlementsverkiezingen gisteren. Zijn Burgerunie leidt volgens de televisiezender itavi met 47,2 procent van de stemmen. De oppositionele jnocratische Wedergeboorte kreeg voorlopig 21,6 procent, olgd door het Arbeidsblok met ruim 7 procent. Het is nog I duidelijk hoeveel stemmen er zijn geteld. De opkomst was 5. Enige tijd na de sluiting van stembussen maakte de cen- e kiescommissie bekend dat 60 procent van de kiezers zijn n heeft uitgebracht. Het was voor de derde maal sinds de ifhankelijkheid in 1991 dat de kiezers in de voormalige Sov- epubliek een parlement konden kiezen. izquez wint eerste ronde Uruguay itevideoDe kandidaat van de oppositionele linkse coalitie ed Front, Taberé Vazquez, heeft de eerste ronde gewonnen de presidentsverkiezingen in Uruguay. Vazquez kreeg de in van ruim 35 procent van de kiezers, zo blijkt na telling bijna driekwart van de stemmen. Vazquez moet het op 28 ember in de tweede ronde opnemen tegen Jorge Batlle van :entrumrechtse regerende Colorado-partij van president iguinetti. Batlle kreeg 32,4 procent van de stemmen. De 59- ge arts Vazquez, oud-vakbondsman en burgemeester van de ifdstad Montevideo, beloofde een 'noodpakket' van ruim miljoen gulden voor de armen, werklozen en verpauperen- [joeren in het Zuid-Amerikaanse land. Vazquez zou het eer linkse Uruguayaanse staatshoofd in ruim honderd jaar zijn. rveede ronde in Oekraïne nodig De presidentsverkiezingen in Oekraïne krijgen binnen e weken een vervolg, omdat geen van de dertien kandidaten eren een absolute meerderheid behaalde. De zittend presi- It Leonid Ko.etsjma kreeg 36,4 procent van de stemmen, te- 122,5 procent voor de leider van de Oekraïnse communisti- p partij, Petro Simonenko. Dat blijkt na telling van 90 pro- It van de stemmen. Daarachter zijn de verschillen klein, klopig staat de gematigde Olexander Moroz van de Socialis- ihe Partij derde met 11,2 procent. Vierde werd de leider van extreemlinkse Progressieve Socialistische Partij, Natalja Vi- nko, met 10,9 procent van de stemmen. De tweede ronde zal atsvinden op 14 november. Een onafhankelijke commissie heeft vastgesteld dat de tientallen doden die in juli vielen bij een bloedbad in de opstandige noordelijke Indonesische provincie Aceh burgers waren en geen rebellen, zoals het leger steeds heeft beweerd. De commissie wil dat president Wahid de verantwoordelijken straft. terdag verslag uit. Zij drong er bij de nieuwe president op aan de verantwoordelijken te straf- De commissie, bestaande uit fen. Het is voor het eerst dat mensenrechtenactivisten, poli- hem een dergelijk verzoek tieagenten en vertegenwoordi- wordt voorgelegd. Bij vergelijk- gers van de overheid, bracht za- bare zaken is ondanks mooie jakarta theo haerkens correspondent beloften van de vorige presi dent, Habibie, van onderzoe ken nooit iets terecht gekomen. Dat is hem niet alleen zeer kwa lijk genomen, het heeft ook het onafhankelijkheidsstreven in de regio verder versterkt. De 51 slachtoffers kwamen uit het dorpje Beutong Ateuh, in het westen van de provincie. Een woordvoerder van de on derzoekscommissie zei dat de inwoners er al uren van op de hoogte waren geweest dat mili tairen in aantocht waren. Maar niemand ging op de loop, be wapende of verschool zich. Ook zou in het dorp geen sprake zijn van enige aanhang voor de afscheidingsbeweging. Kort na het incident verklaar den getuigen dat de militairen mensen bijeen hadden gedre ven in een naburig bos, en hen daar in koelen bloede hadden doodgeschoten. Legerwoord- voerders hielden het er echter op dat het ging om rebellen die in een gewapend treffen waren omgekomen. Met het terugtrekken van zijn laatste troepen heeft Indonesië dit weekeinde Oost-Timor defi nitief verlaten. De bevolking sprak zich onlangs massaal uit tegen definitieve aansluiting bij Indonesië, dat de regio bijna een kwart eeuw bezette. De Oost-Timorese leider José 'Xa nana' Gusmao was naar de hoofdstad Dili gevlogen om de Indonesiërs uit te zwaaien. Hij sprak mild over samenwerking met het grote buurland, dat Oost-Timor 24 jaar lang be schouwde als zijn 27ste provin cie. De hoofdwegen in Dili wa ren door soldaten van de vrede- macht Interfet afgezet om te voorkomen dat de uittocht van de Indonesiërs gepaard zou gaan met een stenenregen, zo als eerder gebeurde bij het ver trek van de gehate troepen. Het Indonesische leger trachtte ja renlang met geweld Oost-Timor zijn wil op te leggen. Dat ging gepaard met schending van mensenrechten op grote schaal. Spaanse patholoog zocht naar lijken LONDEN Rtr Het aantal burgers dat tijdens de oorlog in Kosovo om het leven is gekomen, zou wel eens veel lager kunnen zijn dan tot nu toe is aangeno men. Een Spaanse arts die in het gebied heeft gewerkt zegt in The Sunday Times dat er hooguit 2.500 slachtoffers zijn gevallen. Het cijfer staat in schril contrast met een opgave van de Amerikaanse minister van defensie Cohen. Die zei tij dens de NAVO-bombarde- menten in mei dat 100.000 Albanese mannen werden vermist en mogelijk om het leven waren gebracht. Een maand later stelde het Britse ministerie van buitenlandse zaken dit cijfer al bij naar 10.000. Volgens de Spaanse patho loog Emilio Perez Pujol zijn het er nog minder. De arts werd direct na het einde van de NAVO-aanvallen naar Kosovo gestuurd om naar lij ken te zoeken. Hij kreeg des tijds te horen dat tienduizen den Kosovo-Albanezen door de Serviërs waren gedood. Anderhalve maand geleden kwam hij tot de conclusie dat hij vervroegd zijn koffers kon pakken, zo vertelt hij aan de Britse krant. Volgens The Sunday Times zullen de Verenigde Naties volgende maand waarschijn lijk aankondigen dat het tota le aantal gevonden lichamen nog geen 2.000 is. Het blad voegde er wel aan toe dat er nog steeds geen goed beeld is van de situatie. Sommige fo rensische teams zijn in Koso vo op minder lijken gestuit dan verwacht, maar anderen zeggen dat het dodental nog kan stijgen. pereira In het Colombiaanse Pereira herinnert een beeldhouwwerk in de rotsen aan de gruwelijke moorden van de afgelopen jaren op zeker 41 kinderen in de gelijknamige provincie. Ze zijn omgebracht door een klusjesman, die afgelopen weekeinde bekende dat hij in het hele land zeker 140 jongetjes heeft gedood. De politie heeft daarmee de grootste moordzaak uit de geschiedenis van het land opgelost. De meeste slachtoffers waren tussen de acht en zestien jaar oud, en droegen sporen van verminking. Volgens de politie zetten de dader het eerst op een drinken voordat hij de kinderen vastbond, verkrachtte, martelde en meestal onthoofde. De moorden zijn over een periode van vijf jaar gepleegd. De dader werd in april aangehouden, omdat hij ervan werd verdacht een kind te willen verkrachten. foto »ap» scottdalton BRUSSEL ANP-BELCA MOSKOU ANP-Rtr-DPA Rusland heeft vandaag een humanitaire corridor geopend, waarlangs gevluchte Tsjetsjenen vanuit de buurrepubliek In- goesjetië kunnen terugkeren. Enkele uren later werd de doorgang ook opengesteld voor Tsjetsjenen die de belaagde republiek juist willen verlaten. Aan Tsjetsjeense zijde van de grensovergang zou de rij mensen die het geweld willen ontvluchten ongeveer vijftien kilometer lang zijn. Moskou sloot de vluchtroute vorige week af. Sinds het begin van het Russische offen sief tegen het 'terrorisme' in Tsjetsjenië in september hebben al bijna 190.000 mensen de Kaukasische republiek verlaten. Het me rendeel is naar Ingoesjetië gevlucht. De Verenigde Naties en de Europese Unie schatten dat in Tsjetsjenië nog eens 160.000 ontheemden rondzwerven. Ondertussen blijven de Russen de aan vallen tegen vermeende rebellenbases op voeren. De afgelopen 24 uur hebben Russi sche gevechtsvliegtuigen en -helikopters ongeveer 150 vluchten uitgevoerd, meldt het Russische persbureau Interfax. Volgens Rusland zijn onder meer het noorden van de hoofdstad Grozny en andere plaatsen in Tsjetsjenië gebombardeerd. Daarbij zou den meer dan honderd rebellen zijn ge dood. Tegelijkertijd heeft Moskou haar troe penmacht in het strijdgebied versterkt. Sinds gisteren zijn zeker vijfhonderd extra militairen naar de afvallige provincie ge stuurd. Het militaire commando wil tot 100.000 soldaten in het crisisgebied statio neren. Dat is een verdubbeling van het aantal manschappen aan het begin van het offensief in september. De Belgische justitieminister Verwilghen is gisteren onver wacht hard uitgevallen naar de Franstalige regeringspartijen PS en Ecolo, die kritiek hebben op zijn wetsvoorstel voor snelrecht voor voetbalvandalen en straat- criminelen. Hij zei dat hij ont slag neemt als het ontwerp wordt uitgehold en niet tijdig wordt behandeld. Verwilghen speculeerde zelfs op een rege ringscrisis. Zijn voorstel moet in werking treden vóór juni 2000, als de Europese kampioenschappen voetbal in Nederland en België van start gaan. Voetbalvandalen zullen binnen vijf dagen wor den berecht. De procedure, in clusief beroep, moet binnen tien dagen worden afgerond. Voorwaarde is dat de daders op heterdaad worden betrapt of dat er voldoende overtuigende bewijzen zijn. Rechtbanken zullen zeven dagen per week inzetbaar zijn. Uit gerechtelijke kringen is kri tiek gekomen, omdat er te wei nig personeel zou zijn. Ver wilghen zei dat er extra geld wordt uitgetrokken. Advocaten vrezen op hun beurt voor aan tasting van de rechten van ver dachten. De Franstalige socia listen en groenen zijn niet echt tegen, maar hebben aarzelin gen. Volgens de liberale bewinds mem is het voorstel de uitkomst van aanbevelingen van parle mentaire commissies, het zoge noemde Octopus-akkoord en het regeerakkoord van de deze zomer aangetreden paarsgroe ne coalitie. Hij voorzag voor de televisie dan ook een regerings crisis als het voorstel niet tijdig door het parlement wordt goedgekeurd. hamburg-londen anp Met de slimme, gratis software "Internet KostenBeheersing" Daarmee geeft u iedere gebruiker een limiet om te internetten. Limiet bereikt? Verbinding verbroken! Zo houdt u de Internet-kosten van iedereen thuis simpel onder controle. U kunt het gratis programma snel en simpel downloaden van Internet: De Bondsraad, de Duitse Eerste Kamer, zal zich met grote meer derheid verzetten tegen hervat ting van de import van Brits rundvlees. Daarmee gaat de raad in tegen het advies van EU-experts om het wegens ge vaar voor de runderziekte BSE ingestelde exportverbod op te heffen. Tot nu toe weerde de Bondsrepubliek het Britse rundvlees officieus van de markt. Daarmee dreigt een conflict tussen de EU en Duitsland van ongekende scherpte. Want de EU heeft gedreigd Duitsland en Frankrijk, dat de invoer uit Groot-Brittannië ook heeft ver boden, voor het Europese Hof van Justitie te slepen. EU-commissaris van volksge zondheid David Byrne had de Duitse en de Franse regering zaterdag na het advies van de experts verzocht hun verboden 'onmiddellijk op te heffen'. Ook de Britse regering wil dat de beide landen 'snel en posi tief reageren op de uitspraak van EU-deskundigen dat Brits rundvlees net zo veilig is als dat uit andere lidstaten. De Britse minister van buitenlandse za ken Cook zei zaterdag tegen de BBC dat hij druk zal blijven uit oefenen om Brits rundvlees weer toe te laten. „Er is niets re delijks aan te voeren voor handhaving van het verbod op invoer van Brits rundvlees", zei hij. De Franse premier Jospin heeft echter niet zo'n haast. Hij WASHINGTON ANP-GPD Er lijkt een vloek te heersen op de noord-oost kust van de Verenigde Staten. Althans waar het vliegtuigen be treft. Het toestel van Egypt Air, dat gisteren neerstortte, is het derde grote vliegriiig op rij dat voor de Ameri kaanse kust in de Atlantische Oceaan ten onder gaat. In 1996 verongelukt een Boeing 747 van de Ameri kaanse maatschappij TWA in hetzelfde gebied waar de Egyptische Boeing is neergestort. De oorzaak van de ramp, waardoor 230 inzittenden om het leven kwa men, is nog steeds niet achterhaald, maar deskundigen denken dat de brandstoftanks oververhit waren door de warmte uit de airconditioners. Een vonk is dan ge noeg om een explosie te veroorzaken. Vorig jaar september kwam er een voortijdig einde aan de Swissair-vlucht 111. Daarbij kwamen 229 men sen om het leven. De oorzaak van deze ramp is nog niet bekend. De plaats waar het toestel van Egypt Air neerstortte, is ook niet ver van de plek waar het vlieg tuigje van John F. Kennedy jr. afgelopen juli in de gol ven verdween. President Clinton en anderen drongen er bij de me dia op aan vooralsnog geen conclusies te trekken over de mogelijke oorzaak van het ongeluk met de Egypt Air vlucht. „Er zijn op dit moment geen aanwijzingen voor een aanslag", beklemtoonde hij. Ook de Egyptische minister van transportzaken onderstreepte dat er geen enkel bewijs voor de theorie van een aanslag. Een ano nieme functionaris van de Amerikaanse luchtvaartin spectie FAA heeft echter bekendgemaakt dat de FAA eind september luchtvaartmaatschappijen en vliegvel den heeft gewaarschuwd voor een bomaanslag in een vliegtuig. De bom zou ontploffen aan boord van een vliegtuig uit Los Angeles of New York. De waarschu wing werd echter eind oktober wegens 'ongeloofwaar digheid' weer ingetrokken, omdat de tip afkomstig bleek te zijn van een gedetineerde. Volgens experts van de luchtvaartautoriteit FAA is het vliegtuig 'als een steen' in het water gevallen. Bin nen 36 seconden daalde het toestel van 33.000 naar 19.000 voet. Dat is ongeveer 5800 meter. Normaal daalt een vliegtuig 600 meter per minuut. De duikvlucht duidt volgens deskundigen op een 'heftige gebeurtenis aan boord', mogelijk een zware ex plosie. Maar op de hoogte van 19.000 voet was het toe stel volgens een veiligheidsdeskundige zeker voor een deel nog intact. De autoriteiten in New York bevestigden intussen dat een werknemer van Egypt Air bij de tussenlanding in New York van boord was gegaan. Hieraan werden geen conclusies verbonden. Iedereen die op enigerlei wijze betrokken was bij vlucht 990 wordt door de FBI ondervraagd. Egypt Air is een van 's werelds oudste luchtvaart maatschappijen. De onderneming, die in handen is van de Egyptische staat, dateert uit 1932. Twee weken geleden werd een toestel van Egypt Air, dat onderweg was van Istanbul naar Caïro gekaapt. De kaper werd op de luchthaven van Hamburg overmeesterd. zei zaterdag tegen de BBC dat een onmiddellijk besluit niet nodig is. „Er zijn geen besluiten nodig voor begin volgende week, dus we kunnen in alle rust de zaak bestuderen." Voor donderdag ligt er volgens hem een beslissing. YOGHO YOGHO HOUDBARE DRINKYOGHURT alle smaken literpak Hifi van Wvoor UÜJ Aanbiedingen geldig van ma. 1 t/m ia. 6 nov 1999 A&P Services BV tri 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5