Meer suikerziekte onder Turkse immigranten Gezondheid Griep moetje uitzieken Waarschuwing voor ziekten door 'xenotransplantaties' MAANDAG 1 NOVEMBER 1999 REDACTIE. MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-51) 15% korting op bijna alles een lekkere lunch voor 60 dubbeltjes een droomreis naar Sicilië v.a. 949.- Mogen we iedereen die 60 jaar of ouder is even feliciteren? Bij V&D krijgt u lekker iets wat jongere mensen niet krijgen: 15% korting in cadeaubonnen en vele speciale aanbiedingen louter en alleen voor mensen die al 60 jaar bestaan. Het enige wat u hoeft te doen, is even met legitimatie uw persoonlijke pasje ophalen bij de Servicekassa. De cadeaubonnen die u krijgt, kunt u van 2 november t/m 31 december inwisselen. Rond de feestdagen, dat is mooi meegenomen. Vroom&Dreesmann Het lijkt wel of alle patiënten van de ene op de nadere dag langs komen met dezelfde klacht. „Dokter, ik voel me niet lekker, ik heb spierpijn, keelpijn, het trekt naar mijn oren, en ik kan een dreigende prikkelhoest maar niet overwin nen." Met het vallen van de blaadjes heeft de griep zijn entree gemaakt in de Hollandse huishoudens. Tegen griep bestaat geen geneesmiddel dat de oorzaak bestrijdt. Voor komen is beter dan genezen, maar hoe geef ik dat advies vorm aan de patiënt die mijn spreekuur bezoekt? Mevrouw Brouwer meldt zich. Met hoofdpijn, een rood hoofd, kramp in de buik, droge mond en rooddoorlopen ogen. Ze is toenemend ziek in de loop van de dag. ,,'s Ochtends gaat het nog wel", vertelt ze, „maar naarmate ik meer doe, word ik warmer, dan moet ik mijn bed wel in. Ik kom toch maar eens langs, want het is zo lastig te ver kopen dat ik halverwege de dag naar bed moet. Maar ik kan eenvoudigweg niet meer!" Bij onderzoek voel ik dat ze warm is. Ze hoest niet eens echt, maar maakt toch een zieke indruk. De temperatuur is nauwelijks verhoogd, maar het is invoelbaar dat ze zo niet kan functioneren. „Griep", constateer ik als ik haar heb nagekeken. „Helaas heb ik daar geen geneesmiddel voor, zoals bij een bacteriële infectie. Dan helpt een anti bioticum, al moet u ook dan extra rust houden. Nu kan ik u eigenlijk geen middel aangeven om de virussen te ver drijven. Wel heb ik uit de homeopathie een op plantaardi ge basis gemaakt middel, dat u ondersteunen kan bij het verbeteren van uw conditie. Het verzacht de keelpijn en de koorts en het helpt tegen de griepverschijnselen. Daarnaast is er sinds kort een inhalatiemiddel op de markt dat de griep in de kiem smoort. Het wordt niet ver goed, maar zou volgens de fabrikant goede resultaten bie den. De tijd zal moeten leren in hoeverre het een verbete ring kan zijn. Uiteindelijk slaat de griep toe op het mo ment dat uw conditie wat verminderd is." Mevrouw Brouwer kiest voor het homeopathische middel. Ze wil naar bed, maar vraagt op de valreep nog of het zin heeft de griepvaccinatie te ondergaan. „De griepvaccina tie is voor een geselecteerde groep patiënten gratis be schikbaar. Als u suikerziekte heeft, of een longaandoe ning, epilepsie of een hartafwijking heeft. Ook wie boven de vijfenzestig is, komt in aanmerking. In uw geval is er geen speciale indicatie, maar u kunt als u bent opgeknapt, wel zelf beslissen om deze griepspuit te nemen. Het ver hoogt de weerstand tegen de influenza die we verwach ten." Mevrouw Brouwer zegt dat ze er over zal denken. De volgende patiënt, Kim, is wat jonger. Ze vertelt vooral last te hebben van hangerigheid, slapte van de spieren, concentratiestoornissen en pijn overal. „Het is niets voor mij. Ik doe deze week tentamen, maar ik kan me absoluut niet concentreren. De letters dansen voor mijn ogen en dat kan ik juist nu niet hebben. Ik moet studeren. Is er een middel dat me kan helpen?" Ook haar leg ik de beperkingen uit van medicatie. Op mijn vraag of ze de laatste tijd roofbouw op zichzelf heeft ge pleegd, zegt Kim dat ze fors heeft moeten doorwerken om de tijd, die verloren is gegaan bij de start van haar nieuwe studiejaar, in te halen. Ze hebben na de ontgroening veel gefeest, blij dat het erop zat. Toen is ze veel nachtrust te kort gekomen. En slaap haal je niet in. Nu ze is geveld door griep telt vooral de malaise. Dat maakt hulpeloos, want er zit niets anders op dan met een warme grog naar bed te gaan en te slapen. Ik kan dat wat prettiger maken door de spierpijn te verzachten en de conditie wat te verbeteren met een ander homeopathisch middel. Dat laatste staat ter keuze van de patiënt. Kim wil dat niet; ze gaat het tentamen afzeggen en neemt zich voor haar leven wat beter te organiseren. „Zijn verse groenten belangrijk", vraagt ze. „Ik haal vaak wat eten uit de muur als ik het druk heb. We maken in de studentenflat gebruik van een gemeenschappelijke keu ken, dan komt het er soms niet van om zelf te'koken." Zo komen we aan de praat over het belang van goed eten. Kim zal trachten meer vers voedsel te bereiden. Extra vitamientjes in de herfst en wintermaanden ondersteunen de weerstand, vers of uit een potje. Dat ver vangt de vroegere lepel levertraan. Daar van overtuigd gaat ze naar de drogist, en dan naar bed om uit te zieken. Oude veerkrachtig* hersenen Bij het uitvoeren van leer en geheugentaken gebrui 5£ ken oudere mensen deels andere hersengebieden d 01 jongeren, schrijven Cana/ se onderzoekers in het va 3( blad 'Current Biology'. Ti personen van tussen de twintig en dertig jaar en n 5£ gen ouderen in de leeftijd van zestig tot tachtig jaar jaar werden onderworper aan dezelfde testen, waar hun visuele, korte geheug werd bekeken. Uit paren lijntjespatronen op een computerscherm moest© ze het patroon met de me te lijntjes selecteren. Tijde OC deze tests werd hun herse activiteit gemeten met be hulp van PET (Positron Emissie Tomografie). PET laat via het zichtbaar maken van de bloedstroo zien, welke hersengebiedf tijdens een intellectuele t< actief zijn. De ouderen en jongeren bleken in deze g heugentests even goed te presteren. Uit de PET-opi men kwam echter naar vc ren, dat de oudere proefp sonen daarvoor deels and re hersengebieden gebrui ten. Volgens een van de o derzoekers blijkt daaruit, i de ouder wordende herse nen 'veerkrachtiger' zijn i we denken. Zijns inziens biedt dit resultaat hoop o een herstel van het korte heugen, wanneer dit om of andere reden verloren Zwanger met zout Turken die in Westeuropese landen leven, lijden opvallend meer aan suikerziekte dan hun landgenoten in Turkije, aldus een Duits onder zoek. FOTO ANP Turken die in D uitsland wonen lijden opvallend meer aan sui kerziekte dan hun landgenoten die in Turkije zijn gebleven. Bo vendien is het aantal suikerzie ken onder de Duitse Turken veel hoger dan bij de Duitsers. Dat is gemeten in een onder zoek onder meer dan duizend Turken die in de deelstaat Hes sen wonen. De resultaten van dit onderzoek werden bekend gemaakt op het onlangs in Frankfurt gehouden congres van de Deutsche Diabetes-Ge- sellschaft en kunnen ook als re presentatief voor Nederland en andere Westeuropese landen worden gezien. De onderzoekers troffen bij tien procent van de in Duitsland le vende Turken suikerziekte aan en bij nog eens vijf procent werd via urinestalen een storing in de stofwisseling geconsta teerd die tot onder meer diabe tes kan leiden. Daarmee ligt het aantal suikerzieken onder de Turkse bevolking merkbaar ho ger dan de ongeveer zes tot ze ven procent diabetespatiënten onder de Duitse bevolking. In Turkije zelf lij dit slechts zeven procent van de bevolking aan suikerziekte. De stijging van het aantal sui kerzieken bij de Duitse Turken is vooral waar te nemen in de bevolkingsgroep van 40 tot 50 jaar. Professor H. Laube van het Diabetes-Schulungszentrum van de universiteitskliniek in Giessen, heeft daarover in de wetenschappelijke rubriek van de Frankfurter Allgemeine Zeit- ung gemeld dat de resultaten van het onderzoek vergelijkbaar zijn met de ervaringen in ande re Westeuropese landen, dus ook Nederland. Volgens Laube bevordert de migratie van armere,naar rijke re landen het optreden van dia betes. Bij de Duitse Turken be treft het vooral een vorm van Type-2-diabetes als gevolg van overvoeding. De deskundigen in Giessen zijn dan ook van oordeel dat de veranderde le vensomstandigheden en voe dingsgewoonten aan de basis liggen van de hoge diabetesin- cidentie bij de Turken in Duits land. Het blijft niet alleen bij suiker ziekte. Ook bij coronaire hart kwalen zijn er duidelijke ver schillen tussen Turken en Duit sers. Uit een onderzoek van professor H.U. Klör uit Giessen blijkt dat bij Turken een hartin farct gemiddeld tien jaar vroe ger optreedt dan bij Duitsers. Naar de oorzaken daarvoor blijft het voorlopig gissen, maar er zijn aanwijzingen dat een mogelijk genetisch bepaalde, slechte verdeling van de bloed- vetten het risico op diabetes en hartinfarct bij Turken verhoogt. Bovendien zijn vooral Turkse mannen dikwijls zware rokers, wat het optreden van suiker ziekte in de hand werkt. Buitenlandse patiënten van alle leeftijden hebben in onze wes terse samenleving trouwens in het algemeen vaker meer pro blemen met hun gezondheid dan de inheemse bevolking. Zo zijn duidelijke verschillen waar genomen in de ontwikkeling van de stofwisseling bij buiten landse en Duitse jongeren. Een onderzoek bij meer dan 900 patiënten door artsen van het Olga-ziekenhuis in Stuttgart en van de universiteitskliniek in Ulm heeft aangetoond dat de bloedconcentraties bij buiten landers gemiddeld veel hoger liggen. In vergelijking met de Duitse jeugd blijkt vooral tij dens de puberteit de medische verzorging bij buitenlandse jongeren te kort te schieten. Taalproblemen en de afwijken de instelling ten opzichte van gezondheid en preventie in mi grantenfamilies zouden hier voor de voornaamste oorzaken zijn. Ofschoon de jonge Turken meestal vloeiend Duits spreken zijn het immers de vaak Duits- onkundige en onwetende ou ders die wantrouwig staan te genover preventiemaatregelen en regelmatig artsenbezoek. Het Diabetes-Schulungszen trum in Giessen houdt daarom om de vier tot vijf weken met een rondreizende ambulance bus een voorlichtingsvergade ring voor suikerzieken in het Turks. In de bus reizen Turks- sprekende artsen mee die be taald worden door de Turks- Duitse Gezondheidsstichting. Als bij transplantatie van var kensorganen naar mensen nieuwe, besmettelijke ziektes overslaan, zouden die besmette mensen in het uiterste geval moeten kunnen worden opge pakt. Patiënten die een var kensorgaan krijgen, moeten be loven zich hun hele leven te la ten controleren en geen kinde ren te nemen. De Britse trans plantatie-waakhond XIRA pleit daarvoor in een advies aan de regering, melden de Britse bla den The Observeren Sunday Ti mes. De 'Xenotransplantation Inte rim Regulatory Authority' geeft zijn advies in het ontwerp voor een noodplan voor het geval een besmettelijke infectie over springt. Dat plan, dat voor de cember op de agenda staat, komt nadat de regering onder steeds sterkere druk van bedrij ven is komen te staan om proe ven met transplantatie uit var kens toe te staan. In de VS ge beurt dat al. Maar er ligt nu ook een officiële vergunningaanvraag van een bedrijf bij Londen op tafel. De regering weigert een naam noe men en zegt ook niet om welke transplantatie het precies gaat. Haar waakhond adviseert geen toestemming voor transplanta tie te geven totdat zeker is dat geen ziektes overspringen die grote delen van de bevolking zouden kunnen besmetten. „Maar je kunt nooit een garan tie van 100 procent geven", zegt dr. David Cook van het Green College in Oxford. In Nederland is 'xenotransplan- tatie', het overbrengen van or ganen van dieren naar mensen, volgens het kabinet onder voor waarden ethisch aanvaardbaar. Volgens minister Borst van volksgezondheid kan xeno- transplantatie met de huidige wetgeving voldoende in de hand worden gehouden. Proe ven in de VS en Zweden wijzen erop dat transplantatie van ma teriaal uit dieren in mensen kan helpen ziektes te bestrijden. Hersencellen uit varkensfoetus sen zouden kunnen dienen te gen de ziekte van Parkinson en hoop inhouden voor slachtof fers van beroertes. Alvleesklie ren uit varkens zouden mensen met diabetes kunnen helpen. Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Soort raskonijn; 4. uitspansel; 7. blunder; 9. stremsel; 10. verdriet; 11. dandy; 13. koude valwind; 14. samenhang; 17. schermwapen; 18. zuivelproduct; 19. kantoorschrijver; 21. zeezwaluw; 24. deel v.e. 'trap; 26. jonge stier; 27. loofboom; 29. vochtig; 30. vocalist; 32. transparant blad v.d. overheadprojector; 33. monsterlapje. Verticaal: 1. Spekhuid; 2. bron; 3. spoorstaaf; 4. ouderloos kind; 5. grondsoort; 6. eenstemmige kerkzang; 8. keukengerei; 11. ongetrouwde adellijke dame; 12. oogholte; 13. zeehond; 15. opnieuw; 16. buts; 17. traag; 19. sterkte; 20. rondedans; 22. ogenblik; 23. orgelregister; 25. babybedje; 27. huiduitwas; 28. ovenkrabber; 30. schaakterm; 31. wiel. Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. Ges; 4. duo; 7. skiën; 10. pc; 12. ink; 13. do; 14. ohm; 15. rug; 16. no; 17. ris; 19. ka; 20. lui; 21. lid; 22. ne; 23. boa; 25. ai; 27. irl; 28. Ulm; 29. pa; 30. aks; 32. fa; 33. tsaar; 35. Eva; 36. per. VERTICAAL: 2. Es; 3. ski; 4. dek; 5. un; 6. spon; 8. inri; 9. noga; 11. cholera; 13. dukdalf; 17. rib; 18. sla; 22. nipa; 24. orka; 26. imam; 30. asa; -Z&&TU H£~r M M£A/££K H£/SSZ, WAT Z/.//V UW Az-tACtVT£f* Zoutbeperking heeft aantoonbaar gunstig taat bij-de preventie en behandeling van te hoge bloeddruk tijdens de zwaï gerschap. Dat concluderei Nederlandse artsen uit re- cent onderzoek in ons lan - in het Nederlands Tijdsch( voor Geneeskunde. Óver zin van een zoutarm dieet bij patiënten met verhoog bloeddruk bestaat al gerui me tijd discussie. Dat geld ook waar het verhoogde bloeddruk (hypertensie) ti dens de zwangerschap be "S treft. dl Volgens gynaecologen varfr€ de academische ziekenhuF?c zen van Amsterdam, Nijm ne gen en Utrecht hebben re-^ei cente Nederlandse onder-^ .n zoeken laten zien, dat be- perking van keukenzout (if triumchloride) in het eten a geen invloed heeft op het a voorkómen en op de beha f deling van verhoogde blof druk bij zwangere vrouwe: Dat moet zwangeren als z.° muziek in de oren klinken) want uit de onderzoeken ,a blijkt ook, dat een niet on-Ps 1 aanzienlijk aantal zwange ren het zoutbeperkt dieet niet (goed) volhielden. Zoutbeperking blijkt zelfs nadelig te zijn. Volgens de onderzoekers blijkt een zoutarm dieet de inname van eiwit, vet en ten en van als calcium, um en ijzer te wat mogelijk van invloed op de groei en de ling van de foetus. De on derzoekers concluderen ook, dat 'het preventief therapeutisch van een zoutbeperkt aan een zwangere vrouw achterwege gelaten dient worden'. (bron: Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde (43), 23 lÉÉÉIlÉÉjlIl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 28