Leiden is nog niet tevreden Leiderdorp het smaak te pakkt Zwakke aanval kost Trigon punten Scylla staat voor kansloze opgave Sport CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071 pa BASKETBAL JORIS ZANDBERGEN De vrouwen van BV Leiderdorp herstelden zich tegen Filtech Five van de smadelijke neder laag tegen Prisma College en wonnen in eigen huis met 57- 51. Grasshoppers ging in Ba- rendrecht met 62-54 onderuit tegen Binnenland. BV Lisse bleef aan kop in de eerste divi sie door in Amsterdam van BV Lely te winnen. De mannen van Blitz en MSV verloren hun uit wedstrijden van respectievelijk ASVU en Early Bird. BV Leiderdorp boekte in ei gen huis het eerste echte succes van het seizoen door met 57-51 te winnen van Filtech Five. De thuisploeg begon met rustig spel en zocht direct de lange speelsters onder het bord. Toen de goede aanvallen niet direct scores opleverden, rook Filtech zijn kans en via snelle uitvallen kwamen de Tilburgsen op 5-12. Leiderdorp bleef echter kalm en vond ook wat vaker, vooral via Renske van der Voort, de ring. Omdat de snelle guards van de tegenstander beter werden af gestopt, kwam de thuisclub op 27-17. Filtech Five hervond zich enigszins, maar stond bij rust nog wel met 31-27 achter. Leiderdorp behield in de tweede helft zijn voorsprong. Via een aantal nuttige scores van Van der Voort en Marije de Groot behield Leiderdorp steeds een voordelige marge. De ploeg uit Tilburg drong in de slotfase wel aan, maar Kika Stijger bleef namens de thuis club koel vanaf de vrije worplijn en zorgde er met zes treffers voor dat de Leiderdorpse zege niet meer in gevaar kwam. Scores BV Leiderdorp: Van der Voort 16, De Groot 12, Stijger 12, Bransz 9 (18 rebounds). Grasshoppers moest in een wedstrijd met een merkwaardig einde zijn meerdere erkennen in Binnenland: 62-54. De thuis ploeg heeft oud-Grasshoppers Petra Weeda en Marie-Jose Al- lers in de gelederen, die samen voor de meeste punten zorgen bij Binnenland. Allers begon echter op de bank, waar Grass hoppers van profiteerde en op 7-13 kwam. Met Allers binnen de lijnen werd het vervolgens echter 22-17 voor de thuisclub. Efen productieve periode van Barbara Nieuwenhuijs zorgde ervoor dat de Katwijksen hafc verwege weer bijna op gelijke hoogte waren: 26-25. In de tweede helft liep Bin nenland langzaam weg van Grasshoppers, totdat in de tien de minuut het breekpunt kwam. Allers was het niet eens met een haar toegekende fout, en wond zich daar zo over op dat zij eerst een technische, en vervolgens zelfs een diskwalifi cerende fout ontving. Na alle daarbij behorende vrije worpen was het 38-38. De arbitrage keerde zich echter tegen de be zoeksters. Binnenland kreeg na het vertrek van Allers nog 24 vrije worpen en benutte die zo goed dat Grasshoppers er niet meer aan te pas kwam. Weeda kwam tot 28 punten. v Scores Grasshoppers: Nieuf 18. jl Voor Lisse was het teg^t in de wedstrijd om de»t plaats even wennen, mra ploeg uit de Bollenstre%,: wel: 49-61. Lisse moest 1^ technisch slim basketba ben. Voor de rust (23-31 eerden de bezoeksters weinig ruimte en was dj valsopzet te compact d thuisclub voor problem stellen. Onverwacht kwaij halverwege de tweede hc de problemen toen ook (ft- sterdamse aanval de juisl^ ting vond. Hoewel Lisse L 40 tegen een achterstan|e keek, herstelde de ploej,e snel. ke Scores BV Lisse: Marleen Drar( Koolhof 13, Ellen Droogh 11, L Heuvel 10. f De meisjes junioren vfd Leiderdorp wonnen in pi huis met 63-47 van Prismp lege. Na de rust (35-21]ib het even spannend, mafo versnelling van de tlmo: gooide de wedstrijd op sltfi Scores BV Leiderdorp: Goudlölj Simson 12. I e De Grasshoppers-juJ waren in Katwijk veel teje voor Wyba: 111-43. Voo[ rust (48-23) waren de centreerd spelende Katv superieur. Scores Grasshoppers: Parlevlieiu, Jong 24, Bröring 19, Guyt 13, Ki ka 10. Blitz verloor, zonder jep Jan Piket, Kees Aanhanöd Gidion Nicastia, met 74-Êis ASVU. De Amsterdamse ll ploeg beschikte over èi1 goede, grote spelers diefgi bucket zeer sterk warenBr; werd daardoor afhankelipe het afstandsschot, maajin miste op de belangrijken menten precisie. Ondanl sterke spel van Edgar Verv die het de grote spelers va- VU goed lastig maakte, Blitz bij rust (34-31) al o kleine achterstand. Het I van Sid Bruinsma bleef ni tot 51-50, maar kon een vrije schoten niet in score} zetten. Bij ASVU gingen i; fase de moeilijke ballen e in, waarna het verzet geb was bij Blitz. Scores Blitz: Den Os 11, Vegter MSV is de vorm kwijt c ploeg iri de eerste fase vt, competitie etaleerde. Noordwijkers verloren voi tweede maal op rij, nu in merend met 79-76 van Bird. MSV buitte zijn le overwicht niet uit. In f daarvan gingen de bezo meerennen in het hoge t| van Early Bird en konde ook de penetraties vanii perimeter niet afstoppen, i Ook na rust (46-39) bepL de thuisclub het temprt dwong het bij MSV via eeij pressieverdediging een a malen balverlies af. De NI wijkers verzuimden de ni de aanval te bewaren en ij seerden aan de andere kariaa grote hoeveelheid driepunvoc Scores MSV: Jan Koek 23, V#ei Spruit 15, Bart Koek 12. |er< )ZC Leidse schakel' presteren slec{-„ in Europa Cujh In Bugojno (Bosnië) is la kampioen Panfox (Bredajree niet in geslaagd de vorigL^j veroverde titel in de Chaj^ ons League voor de schaken, prolongeren. Voor dit kampioenschap streden deieK te acht teams dit weekeind^j de fel begeerde Europese üL^ Door vooral slechte resl ten van de Leidse grootme^oe John van der Wiel en EriW den Doel werd in de eerste|en de met 4,5-1,5 verloren Lfe gastheer Sarajevo. Loek Wely, aan het eerste bord,L„ loor van Bareev en Van derj00. verloor van Kozul. Van et Doel ging tenonder tegen W jica en Timman, Gurevidj^z Vaganian remiseerden. In de tweede ronde blee|oej Israëlische team Elitzur \;pt gen Panfox aan het derde hee Kortsjnoi opgesteld. Wat vreemde zaak was, wantje speelt op dit moment het lijkse veteranen-tegen-\|jee wen-toernooi in Spanje. Lm Panfox won met 2,5-3,5uey St. Petersburg (Khalifman -L/2i Wely, remise), maar door weer twee verliespartijen L de Leidenaars belandde PaLj, in een verliezersfinale onj^e vijfde plaats. iatl Met een kleine overwinL j. (3,5-2,5) op het RussiL™ Tomsk pakte Panfox de vf00j plaats ook. De beide L^Wg grootmeesters leverden ]i twee remises in ieder gevalLn bijdrage aan de zege. Het goslavische team van Belgij won de Europa Cup. De Danaïden wint als enige De korfballers in de Leidse regio hebben de eerste helft van het veldseizoen zwak afge sloten. Slechts De Danaïden behaalde een, belangrijke, zege op Luto en TOP en Fluks deelden de punten met Dalto en ESDO. De andere ploegen verloren. Zeven clubs staan voorlopig onder de degradatiestreep. Sporting Trigon had zijn plaats in de hoofdklasse bij winst op KVS zo goed als veilig kunnen stellen, maar faalde: 11-16. Alfred Lambooy (2), Chantal van Duijn, Bi- anca Joustra en Johan ter Hofte zetten een 0-2 achterstand nog wel om in 4-3 en 5-4, maar het was een veeg teken dat drie goals uit vrije ballen voortkwamen. De aanvallers schoten onzuiver en verloren ook tal van duels in de paalzone. De tegenstanders antwoordden met langdurig rondspelen in de aanval, om vervolgens keihard toe te slaan (5-8 rust). Na de paalwisseling leek er even een ommekeer op komst. Sander de Haas, die als afvanger goed op dreef was, maakte 6-9 en Chantal van Duijn zag een schot uit de mand tollen. Vervolgens liep KVS door naar 6-11. De Leidenaars hadden te weinig zelfvertrouwen en schotkracht om deze kloof nog te dichten. Dankzij een goede wedstrijdmentaliteit hield TOP een punt over aan de ontmoe ting met Dalto: 23-23. De equipe van Hugo van den Haak maakte in de eerste helft een 6-10 achterstand goed (11-10), maar raakte naderhand opnieuw vier punten achter (14-18, 15-19 en 17-21). TOP toonde zich echter onverzettelijk en kwam in de reste rende tien minuten helemaal terug. Steven Baart, liefst tien keer trefzeker, Stanley Lar- dé, Jeroen van der Wolf en invallers Mascha Nieuwenhuijsen en Timon Zuur mond herstelden het evenwicht, waarmee de revanche voor de eerdere 22-9 neder laag compleet was. De Danaïden speelde bij Luto met Ingrid Slingerland voor Liesbeth Kalthoff, die met een schouderblessure kampt. Zij bracht met haar ervaring en lengte meer rust in het spel. Nienke Feenstra (2), Barbro Heij- man, Sandra Kalthoff en Heiko Locher be slisten het duel tussen de 42ste en 65ste minuut door de voorsprong van 3-5 tot 3- 10 te vergroten. Omdat er teveel kansen ge mist werden, waaronder zelfs twee straf- worpen, liepen de blauwwitten niet verder uit. Luto kwam nog terug tot 5-10. Crescendo was bijzonder gedreven tegen Sporting West en verdedigde fanatiek uit, maar alle inspanningen waren tevergeefs: 12-15. Ilone Kooloos (2), Carmen Zitman en Gertjan Hensing zetten 0-3 nog wel om in een 4-3 voorsprong, maar daarna viel er opnieuw een gat (4-7). Het achttal van Ro bin Sommeling joeg in het restant van de wedstrijd tevergeefs achter een gelijkmaker aan. Invalster Neel van Egmond had met haar eerste schot meteen succes (11-13), maar haar teamgenoten toonden zich niet zo schotvaardig. Met wat meer fortuin had Pernix in de topper tegen SDO(K) een verdiend punt mee naar huis genomen. De club van de Gooimeerlaan bezat in de eerste helft twee keer een voorsprong van twee punten (2-4 en 4-6) en dat was gelijk het grootste ver schil tussen beide clubs. Na rust (8-7) hiel den Inge Treur, Sjoerd van der Kooij (2), Li an Olsthoorn en Raymond Boerman hun club tot 13-13 in de race. De beslissende goal ontstond uit een mislukte overname, nadat invaller Bert Vanhaelen was uitgegle den: 14-13. Tempo zette in de tweede helft routiniers Annemarie Vonk en Ronald Drieduite in om de 5-2 achterstand op Nieuwerkerk goed te maken. De laatste invaller onder scheidde zich door als afvanger onder de korf het spel in de aanval goed te verdelen, waardoor vakgenoot Marcel Hanegraaff vier keer kon scoren. In het andere vak volgde Edwin Visser zijn voorbeeld met drie goals. Toch bleef er steeds een negatie ve marge van twee punten bestaan: 13-11 verlies. Fiks is in de promotierace in de tweede klasse verder achterop geraakt door bij VEO met 15-14 te verliezen. De oranjeblau- wen speelden weer met de oude mannen koppels, alleen waren Marleen Boomgaard en Saskia van der Does van vak gewisseld. Saco de Visser, Theo Vreeken (3), Saskia van der Does en Matthijs de Visser zorgden bij rust nog voor 5-8, maar deze voor sprong ging door gebrek aan concentratie in de verdediging verloren (9-9). Bij 13-13 vielen twee tegendoelpunten, wat de inlei ding bleek voor de derde nederlaag op rij. Voor Madjoe lijkt degradatie vrijwel on afwendbaar; tegen De Vinken werd de achtste nederlaag geleden: 10-15. De acht van Gé van der Water bleven via Janneke Veldhuijzen (2), Marloes Schoneveld, Rem- co van de Meeberg en Marco Ravensbergen een helft goed bij (5-5 rust). In de eerstvol gende twintig minuten ging het echter mis (6-11) door een gebrek aan goede schutters in de aanval en finesse bij de verdedigers, die in totaal zes strafworpen tegen kregen. Na zeven verliespartijen behaalde Fluks eindelijk een punt ten koste van ESDO: 10- 10. Martin Ouwekerk (2), Petra Both, Alexandra Braun, Ramses Duindam en Jer- re Schwarz hielden na 2-2 via 5-2 tot 8-5 een ruime voorsprong in stand, maar daar na volgde een mindere periode (8-9). Inval lers Esther Hoek en Frank van Meygaarden brachten een opleving, resulterend in een late gelijkmaker van Petra Both. De verdediging van Velocitas had aan vankelijk moeite met het afschermen van de hoge aangeef van Weidevogels. Zij liet zodoende enige doorloopballen door, waardoor er na 2-2 een 10-5 achterstand ontstond. In de tweede helft was dit pro bleem verholpen, maar dat mocht niet ba ten: 20-14. Arjen Bakker (4x), Hester Kroe- semeijer, Elsbeth de Mooij, Marjan Snater- sen en Emanuel Vlagsma (allen 2x) scoor den meer dan eens. In de eerste helft raakte KZ Leiden, door lauw spel, met 11-6 achter op Badhoeve dorp. Coach Simon Boot besloot Maartje van Berkum en Didier Caron in te zetten. Deze juniores brachten meer bezieling en scoorden samen drie keer. Jolanda de Boer, Patricia Derksen, Steven Kalkman, Joost Kwestro en Mark Zierikzee volgden hun goede voorbeeld, maar de gelijkmaker bleef steeds buiten bereik: 17-14 eindstand. Johan ter Hofte van Sporting Trigon (rechts) is in felle strijd om de bal verwik keld met zijn tegen stander van KVS. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De Treffers heeft nog zicht op titel Met hun vijfde 6-1 nederlaag sloten de mannen van Scylla zaterdag het eerste deel van de eredivisie tafeltennis af. De Lei denaars eindigden als hekken sluiter. Ook in de degradatie poule, waarin de al gespeelde onderlinge wedstrijden meetel len, begint Scylla onderaan. De Leidse ploeg lijkt voor een kansloze opgave te staan. Voor de meeste andere clubs uit de regio staat weinig meer op het spel of is het doek al gevallen. Alleen derdedivisionist De Treffers heeft titelkansen. Tegen Ankerstars was het Gerard Bakker die met een ze ge op Jan Tammenga Scylla's enige punt verzorgde. Bakker speelt sinds drie weken weer met noppen en dat ging naar eigen zeggen voor het eerst lek ker. Hij won gemakkelijk in twee games, maar moest ook toegeven dat de andere partij en kansloos verloren gingen. In de degradatiepoule lijkt voor Scylla, en ook voor Sala manders, bij voorbaat al geen eer meer te behalen. „Ik maak me geen illusies dat we erin blijven", zegt Bakker. „We gaan volgend jaar gewoon in de eer ste divisie proberen kampioen te worden." Bakker maakt het niet uit, zegt hij, maar de kans is groot dat Scylla daar Docos weer te genkomt. Het Leidse vetera- nentrio maakte aan de Hoge Morsweg korte metten met Belcrum (9-1), maar zag koplo per Treffers tot dezelfde score komen tegen Flits. De achter stand van Fred van Oostenrijk, René Hijne en Ed van den Berg, die op 8-0 van Verschu ren verloor, blijft daardoor tien punten. In dezelfde poule hielp Pecos het zwakke DTV84 aan zijn eerste overwinning door dat het zonder kopman Marco van der Meijden naar Dalfsen moest reizen. René Waterreus met drie zeges en Robbert Thijssen met één beperkten de schade tot 6-4. Invaller Dennis Visser uit het derde kon op eer- stedivisieniveau geen vuist ma ken. De nederlaag heeft voor de Oegstgeestenaren geen ge volgen; de afstand tot de degra datiezone is twaalf punten. De reserves van Pecos daar entegen zijn hard op weg naar de tweede divisie. Na een 8-2 nederlaag bij Hotak '68 dragen Remco van der Does, Friso Reitsma en Ron Schipaan- boord de rode lantaarn. Alleen de voormalig eredivisiespelers Reitsma en Schipaanboord kwamen met een winstpartij terug uit Hoogerheide. Een klasse lager handhaafde Avanti zijn tweede positie door Odion met 7-3 te kloppen. Ro nald Peeters bleef ongeslagen, maar zag Jasper van der Hei den en Jaap Schilperoort ieder eenmaal onderuitgaan. Ook het dubbelspel ging verloren. Rijnsoever liep twee punten in op Bergeyk door met 9-1 te winnen van Pecos 3. De Katwij- kers hebben echter nog een achterstand van vijf punten goed te maken,, voor ze aan promotie naar de eerste divisie mogen denken. In Oegstgeest konden Johan van Meurs en Hidde de Smet het zich permit teren met Eduard Slijkoord in plaats van hun eerste man Marco Cecchi aan te treden. Tegen het trio Ruijgrok, Van der Aarsen en Willemsen werd alleen het dubbel ingeleverd. Het Roelofarendsveense De Treffers mag nog hopen op de titel in de derde divisie. Tegen Nieuw Vennep maakten Kish Prashad, Ron en Rico van Veen geen fout: 10-0. Zaterdag komt Hotak'68 2 op bezoek dat met een wedstrijd te goed vier pun ten minder heeft dan De Tref fers. „We hebben het nog in ei gen hand", blikt Prashad voor uit op de cruciale wedstrijd. Hij heeft goede hoop op de beno digde overwinning. „We zijn alledrie supergemotiveerd, we gaan deze week twee keer trai nen en het wordt hier een volle bak." Vrouwen De in de tweede divisie onder aan geklasseerde vrouwen van Docos kregen in eigen huis met 8-2 klop van koploper FVT. Al leen Wu kon met twee zeges redelijk tevreden zijn. Simone van Duyn en Mariska Slagter hadden daar weinig aan toe te voegen. De Pecos-vrouwen ontvin gen in hun tweededivisiepoule het sterke Furst uit Heerlen en kwamen tot vier punten. Ghis- laine Burink, Miranda Kars- dorp en Marieke Iedema ver deelden de buit eerlijk. Met een grote overwinning op Middel burg kan Pecos volgende week het degradatiegevaar voorlopig bezweren. Iris Sjaardema is er dan na een blessure mogelijk weer bij. Basketballers nu vierde in eerste divisie Na drie armlastige seizoenen heeft BS Leiden zich lang zaam naar de subtop van de eerste divisie toegewerkt. Meer lijkt er dit seizoen niet in te zitten, na de tweede opeenvolgende nederlaag tegen een directe concurrent voor een toppositie. Zaterdagavond was BC Markt uit Utrecht in de Vijf Meihal te sterk; 54-67. Op een kwart van de competitie nemen de Leidse basketballers voor lopig de vierde positie in. In de eerste divisie ontmoeten alle teams elkaar vier keer. Na de eerste ronde van zeven wed strijden is de tussenbalans voor BS Leiden vooralsnog gunstig. Tegenover vier gewonnen wed strijden tegen de onderste vier ploegen, staan drie nederlagen tegen de top drie. Dat biedt al een stuk meer perspectief dan de afgelopen drie jaar toen de Leidse basketbaltrots steevast degradeerde. Van een werkelij ke sportieve terugval was echter geen sprake. Steeds mocht Lei den weer inschrijven, doordat clubs zich terugtrokken wegens gebrek aan mankracht. De bas ketbalstructuur in Nederland is nog steeds niet van dermate ni veau dat continuïteit van een volwaardige competitie gewaar borgd is. Dit seizoen wil coach Ivo Boom met Leiden zich op eigen kracht handhaven en hij lijkt daar eindelijk in te slagen. „Ik heb van tevoren gezegd dat we minimaal vijfde willen wor den", aldus Boom. Het is een bescheiden opstelling, die ove rigens wel reëel is. BS Leiden is als regionaal basketbalbolwerk volledig voorbijgestreefd door het Voorschotense Blitz en het Noordwijkse MSV, die beide een hoofdrol spelen in de pro motiedivisie, het op een na hoogste niveau in Nederland. Van afgunst is volgens Boom geen sprake. „Nee ik ben niet jaloers. Het loopt daar gewoon beter en ze zijn een stap verder dan wij. Natuurlijk willen we op termijn terug naar de promotie divisie, maar verder vooruitkij ken dan de eerste divisie heeft op dit moment geen zin." Een en ander heeft te maken met gebrek aan middelen en mankracht. Leiden heeft te wei nig financiële armslag om meer dan twee keer per week te trai nen. Bovendien kan Boom wei nig eisen stellen aan zijn spe lersgroep. „Ik heb spelers erbij genomen, die al afspraken had den staan, bijvoorbeeld een va kantie. Maar ik moet wel, want er zijn geen anderen." Jeugdspelers („er is talent ge noeg") moeten fysiek nog rij pen. Daarbij kunnen sommige spelers wat mentaliteit betreft nog wat leren. Met de terugkeer van Jack Ginjaar, Erik-Paul van Weeren en Jan Groot - zij speel den de afgelopen seizoenen bij BV Leiderdorp - heeft Leiden wel aan kracht en routine ge wonnen. „Die spelers zijn nog gedreven zat", aldus Boom. Hoewel gestuurd door spelers die het klappen van de zweep kennen, is wisselvalligheid troef in de Leidse gelederen. Zater dagavond speelde de ploeg van Boom domweg te slecht en te Ivo Boom instrueert zijn spelers in de wedstrijd tegen BC Markt uit Utrecht. Het mocht niet baten. BS Leiden verloor het duel in de eerste divisie. FOTO HENK BOUWMAN onvolwassen om de gerouti neerde Utrechters ook maar een beetje te verontrusten. Slechts een scherpe openings fase (10-2) liet zien dat Leiden wel degelijk mee kan doen om de prijzen in de eerste divisie B. De voorts gelijkopgaande strijd kreeg door het gebrek aan orga nisatie aan Leidse kant de ver wachte kentering tussen de 16de en 23ste minuut toen BC Markt van 27-26 in Leids voor deel wegliep naar 31-44. Leiden werd onder de borden stukge- speeld door met name center Comé Duijzer, die zijn ervaring als voormalig eredivisiespeler liet gelden. BC Markt, dat zijn naam nog steeds dankt aan zijn verleden toen een aantal Utrechtse marktkooplui de club sponsor den, hoefde niet eens overma tig gebruik te maken van de 2.20 meter lange oer-veteraan Tyrone Marionneaux, alias 'The Tree', om het verschil van veer tien punten tot het einde op het scorebord te laten staan. „Verdedigend was het niet eens zo slecht", zei Boom. „Maar te veel spelers liepen vandaag voor zichzelf te bal len." Zo vond ook blijkbaar Jack Ginjaar. Hij kondigde na afloop aan eeh pittig gesprek te willen voeren met de gehele se lectie. Tevreden zijn ze bij BS Leiden dus nog lang niet. BS Leiden - BC Markt Utrecht 54-67 (29-36). Topscorers BS Leiden: Martinez 9, Versteegen 8, Groot 8.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24