PORT Hakkinen zet Ferrari voor schut Scherp PSV dicteert eredivisie in eenvoud Katwijk komt ruimte tekort tegen ARC MANDAG 1 NOVEMBER 1999 hef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk. 071-5356463 Van Nes en Van Dishoeck in acht zoetermeer De roeisters Eeke van Nes en Piëta van Dishoeck, al zeker van een startbewijs voor de Olympische Spelen in de dub- beltwee, gaan ook proberen een plaatsje te veroveren in de j vrouwenacht. Het duo veroverde vorig jaar bij de WK in Keulen zilver, dit jaar in St. Catharine in Canada brons. Van Nes en Van Dishoeck trainden zaterdag voor het eerst mee met de selectie van René Mijnders voor de acht. ,,Ik denk dat een goede sculler ook moet kunnen boordroeien", zei Van Nes. „We hebben al ervaring in een acht bij de Head of the River en de Heineken- I vierkamp." I Arrestatiebevel voor Hakan Sukur i ankara De Zwitserse politie heeft volgens kranten in Turkije een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen aanvaller Hakan Sukur. De populaire spits van het Turkse nationale elftal en Galatasa- ray wordt er van beschuldigd in januari een journalist op het vliegveld van Genève te hebben geslagen. Sukur loopt bij het betreden van de Zwitserse bodem het risico te worden gearres- teerd. k0lj Arbiter WK-finale 1990 in opspraak mexico De Mexicaanse voetbalbond onderzoekt of scheids- sver1 rechter Edgardo Codesal bewust Duitsland heeft bevoordeeld in A de WK-finale van 1990 in Italië tegen Argentinië. De gegeven M strafschop, die Brehme destijds benutte, zou omstreden zijn. De krant 'La Journada' rakelde de zaak onlangs op. De voetbal- bond heeft bewijsmateriaal geëist van het blad. Voorzitter Borja IITSUi 8een uhspraken doen voordat het onderzoek is afgerond. MOR Uit de betreffende strafschop viel destijds in Rome het enige doelpunt van de finale. Feyenoordtrio niet tegen Rosenborg Rotterdam Feyenoord moet het morgenavond tegen Rosen- borg opnieuw zonder Jean-Paul van Gastel, Kees van Wonderen en Julio Cruz stellen. In de belangrijkste Champions League- 'ob wedstrijd van de eerste ronde - die bepaalt of Feyenoord nog een serie van zes duels gaat afwerken of afdaalt naar het toer- nooi om de UEFA Cup - wordt geen rekening gehouden met de terugkeer van één van de drie spelers. Van Wonderen is van het trio internationals het verst gevorderd in zijn herstelperiode, maar net als Cruz en Van Gastel is hij nog altijd niet pijnvrij. Feyenoord trainde het hele weekeinde door en gaat vandaag in trainingskamp. te o. Zege Timmer en Bos; Van Velde terug 'd me utrecht Marianne Timmer en Jan Bos hebben afgelopen weekeinde de schaatswedstrijden om de Utrecht City Bokaal gewonnen. Op ijsbaan Vechtsebanen ging de meeste aandacht echter uit naar Gerard van Velde, die na een seizoen afwezig heid zijn rentree op de sprint maakte. In het eindklassement na 500 en 1000 meter werd hij zondagavond vierde, achter Bos, Leeuwangh en allrounder Ritsma. Dat Van Velde nog altijd op de kilometer veel punten moet inleverën, bewees zijn negende plaats op die afstand. Zondagavond, op de 500 meter, toonde Van Velde echter aan dat komend seizoen wel degelijk weer re kening met hem gehouden mag worden. Terwijl de nieuwe ge neratie met Bos, Wennemars en Leeuwangh zich inmiddels aan de wereldtop heeft genesteld, is ook Van Velde terug van wegge weest. „Het is als lolletje begonnen, maar wordt steeds serieu zer", reageerde de Heerdenaar opgetogen. Vogel moet afzeggen voor Valencia alkmaar Johann Vogel mist vermoedelijk PSV's laatste treffen in de Champions League, woensdag tegen Valencia. De Zwister kampt al weken met een liesblessure. Eric Gerets heeft er een hard hoofd in dat Vogel op tijd fit is. „Johann pleegt de laatste tijd roofbouw op zichzelf. Hij spaart zich nooit, maar is een fra giel ventje. Zijn liezen zijn kwetsbaar. Maar hij is zo'n goede voetballer dat je als trainer af en toe' keuzes moet maken." In dien Vogel afhaakt, wordt zijn plaats centraal op het midden veld overgenomen door Björn van der Doelen. Fin in voetsporen van Senna en Prost Vergeten waren de tranen, de pech, het gekrakeel achter de jurytafel. Mika Hakkinen kon eindelijk breeduit en voluit lachen. Hij is beste Formule 1-rijder, de snelste Fin aller tijden, wereldkampioen, voor de tweede achter eenvolgende keer. Ferrari, Michael Schumacher en Ed die Irvine werden op het circuit van Suzuka volledig in hun hemd gezet door één man en één auto. Zo opper machtig als de scuderia twee weken geleden in Maleisië was, zo onmachtig was het team op het moment suprè me. Het ging om alles, het werd niks. Ferrari kreeg een troostprijs, de constructeurstitel, en moet opnieuw een jaar wachten op het ultieme doel: de wereldtitel. suzuka andre hoogeboom Ferrari faalde op alle fronten. De tactiek was niet opgewassen tegen die van McLaren, de au to's waren niet goed genoeg en de rijders ook niet. Eddie Irvine worstelde het hele weekeinde al met de controle over zijn auto. Tijdens de trainingen vloog de Noordierse leider in het wereld kampioenschap al van de baan, zodat hij de rest van het week einde moest rijden in de reser vewagen. Hij nam zijn verlies manmoe dig: „Het heeft geen enkele zin om nu te gaan zitten treuren. We hebben gevochten voor wat we waard waren. We hebben geen reden om te klagen. We hebben wat fouten gemaakt in het afgelopen jaar en daarvoor hebben we vandaag moeten betalen, maar aan de andere kant heeft iedereen wel fouten gemaakt in de loop van het sei zoen." Sterker, alleen maar dankzij de fouten bij McLaren kon Irvine titelkansen koeste ren. Het hele seizoen was een droom voor hem, dat al begon met een overwinning in Mel bourne: ,,Als iemand me aan het begin van het seizoen had verteld dat ik als tweede in het klassement zou eindigen, had ik hem voor gek verklaard." Michael Schumacher, de an dere verliezer, was weer knorrig als vanouds na de De Duitser kan heel slecht te gen zijn verlies, zo bleek ander maal. De slechte start? „Een probleem met de wagen. Daar moeten we nog eens goed naar kijken." Het inhalen van Coul- thard? „Schande dat hij mij te genhield. Ik zat op dat moment een seconde of vier achter Mi- ka, daarna tien of twaalf en was de race gelopen." De rivaliteit met Coulthard zit diep bij de Duitser, sinds het incident twee jaar geleden op Francorchamps. De Ferrari reed toen achter op de heel langzaam rijdende McLaren en Schumacher beschuldigde de Schotse coureur van opzet. Mika Hakkinen toonde zich in alle opzichten een waar kam pioen, maar vooral daar waar het erom gaat; op de baan. Zijn taak vooraf was duidelijk. Al leen de winst telde. De druk op zijn schouders was enorm, maar zijn laconieke karakter sleepte hem er doorheen, al gaf hij wel met een grimas toe: „Om zo een laatste weekeinde in te moeten gaan is geen erva ring die ik kan aanbevelen." Vorige week nog, was hij de grote verliezer toen achter de jurytafel de diskwalificatie van Ferrari werd teruggedraaid. Het tekent de klasse van de Fin dat hij daar ook verder geen woord aan vuil heeft gemaakt. Hakkin en accepteerde de uitslag als een voldongen feit, zette de knop om en richtte zich volle dig op het laatste weekeinde. Er was niemand - op Michael Schumacher na - die hem de ti tel misgunde. Er wordt vaak hardop getwijfeld aan de kwali teiten van Hakkinen. Zijn ge brek aan persoonlijkheid zou een grote carrière a la Senna, Prost of Schumacher in de weg staan. De afgelopen jaren heeft Hakkinen echter aangetoond dat zijn kracht juist ligt in zijn laconieke, haast nonchalante houding. In Adelaide, in 1995, raakte hij zwaar gewond. Na een lekke band reed de Fin met een snel heid van 200 kilometer per uur de bandenstapel in en sloeg met zijn hoofd tegen het stuur. Zijn luchtwegen zaten vol bloed en dankzij een alerte baanarts, die een snee in zijn luchtpijp aanbracht, ontsnapte hij aan de dood. Hij schudde de angst voor de snelheid snel van zich af. In 1996 werd hij vijfde in de titelstrijd, in 1997 zesde. De laatste twee jaar is Hakki nen de beste. En gisteren trad hij in de voetsporen van de ra ce-legendes; Ayrton Senna en Alain Prost, die het midden van de jaren tachtig domineerden, ook al met McLaren. Wie zal na dit seizoen nog durven bewe ren dat Hakkinen geen groot kampioen is. Of hij in 2000 ook de te kloppen man wordt, luid de de vraag van de vloer. Daar wilde hij nog even niet bij stil staan. „Laat me nu eerst maar even genieten van dit succes", zei hij en zijn pretogen glinster den ondeugender dan ze ooit dit jaar hadden gedaan. alkmaar mark caldenhoven gpd Het mooiste compliment voor Eric Gerets kwam van zijn col lega. Gerard van der Lem had PSV in de Alkmaarderhout niet alleen 'opvallend scherp' ge vonden. Hij vond vooral dat de drie Brabantse invallers zich geen moment van de handrem bedienden. „Vooral daarmee mag mijn collega zich gelukkig prijzen", zei de trainer van AZ, dat bar weinig had in te bren gen tegen de oude én nieuwe koploper van de eredivisie (0- 3). De basis voor de zege op AZ lag deels besloten in de zwaar bevochten overwinning op Bayern München, vond Ge rets. PSV toonde vorige week letterlijk spierballen en dat had zijn ploeg nodig gehad. Boven dien waren de kritieken niet mals geweest. Zelfs intern had voorzitter Harry van Raaij vraagtekens geplaatst bij het optreden van de achterban alsmede de veelbesproken duw van Gerets bij Lothar Matthaus. Maar de selectie van PSV, zo oordeelde Gerets, had de rijen gesloten weten te hou den. „De teamgeest is erdoor danig versterkt." Boetekleed Het incident lag niettemin als een warme deken over Alk maar en PSV, de Belg zelf niet in het minst. Gerets, in de Alk maarderhout opmerkelijk rus tig, wenste de duw bij Mat thaus geenszins goedpraten. Hij trok deels het boetekleed aan, maar de trainer van PSV deelde niet alle kritieken. „De opmerking van Ottmar Hitz- feld dat Uc mijn spelers zou hebben opgehitst, was mis plaatst. Als hij alleen dat duw tje had bedoeld, had ik het kunnen begrijpen. Dat had niet mogen gebeuren. Maar als je spelers willen sterven op het veld, kun je ze niet laten stik ken." Dat was voor Gerets kennelijk de dankbare voe dingsbodem geweest in het proces volwassen te worden. „Door al die verwikkelingen zijn we nog meer een team ge worden. Al heeft dat tegen AZ misschien maar een half pro centje meegeholpen." Gong Gerets werd geruggesteund door collega Van der Lem, al weer. „Jongens, kom nou. Ik wil geen discussie beginnen, maar ik wil wel even zeggen wat ik dacht toen ik die beel den zag. Als je, zoals Matthaus deed, na zo'n smerige overtre ding alsnog verhaal komt ha len, slaat dat natuurlijk ner gens op. Ik verwijt mijn collega helemaal niets." Op het moment dat het Ge rets te heet werd onder de voe ten, werd hij gered door de gong. De spelersbus maakte aanstalten te vertrekken en Gerets haastte zich naar bui ten. Met ongetwijfeld een ge rust gemoed. De discussie schoot geen wortel en PSV had zich opvallend' gemakkelijk ontdaan van een, gezien de traditie, lastige opponent. Elf maanden geleden was de Alk maarderhout voor PSV nog een waar tranéndal na een pijnlijke afgang (4-1). Toen, onder tussenpaus Bobby Robson, was PSV een zwalkend elftal. Nu, onder Eric Gerets, verschillen de verhou dingen als dag en nacht. PSV dicteert de eredivisie in een voud. Wie de klasse heeft Luc Nilis en Ruud van Nistelrooy op maat te bedienen, heeft goud in handen. De vraag is alleen voor hoe lang. Van Ni stelrooy - gisteravond op nieuw goed voor twee treffers - lijkt het nationale platform ontgroeid. Hij spéélde met Pe ter Wijker, de stopper op wie PSV een jaar geleden nog een oogje had. Bovendien heeft AZ een heus thuiscomplex. In de serie van vijf competitiewedstrijden (Feyenoord, Heerenveen, FC Utrecht, Roda JC en PSV) in het lopende seizoen scoorden de Alkmaarders alleen tegen Roda. AZ wacht zelfs nog op zijn eerste thuisoverwinning. Gisteravond maakte AZ zich geen illusies. Maar wie de kop loper van de eredivisie zo lam lendig tegemoet treedt als AZ deed, roept verder onheil over zich af. Dertien overtredingen maakte het speeltje van Dirk Scheringa slechts. Het was te kenend dat de laatste vijf, ge geven door vierde official Ben Haverkort die de geblesseerde Jan Wegereef (hamstring) was komen vervangen, plaatsvon den in het laatste kwartier. PSV leidde op dat moment al com fortabel met 0-3. Na goals nummer zeventien en achttien van Van Nistelrooy en een beeldschoon 'stiftje' van Ar nold Bruggink was er voor AZ geen redden meer aan. Canal+ AZ toonde zich in de aanloop naar het treffen met PSV aan merkelijk strijdvaardiger. PSV had de KNVB verzocht het tijd stip te vervroegen naar half drie in verband met het uit- duel tegen Valancia in de Champions League. AZ stem de toe, mits PSV de schade (uitzending Canal+ en organi satie) van vijftig mille zou op hoesten. Harry van Raaij vond dat bedrag echter te gortig en draaide het verzoek terug. Met tevredenheid constateerde de clubleiding van PSV dat men bij AZ geen averij had opgelo pen. AZ: Moens; Lee, Opdam. Wijker en LI Hadrioui; Ricksen, Van Galen en Bus kermolen; Boussatta (73. Mulsacrs), Bosman en Huiberls (71. Van der Weert). PSV: Waterreus: I aber, Addo, Niki forov en Heintzc; Stinga (70 Khokhlov), Van Bommel, Vogel (71 Van der Doelen) en Kolkka; Nilis (63. Bruggink) en Van Nistelrooy. Alleen het resultant telt voor door blessures en schorsingen verzwakt ARC „Eerst tellen, dan kijken", roept ARC- trainer Willem Berckenkamp naar zijn achterhoede. Het is de negentigste mi nuut van Katwijk - ARC en het lijkt de Alphenaren te gaan lukken om een fel begeerd puntje uit De Krom weg te sle pen. Aanvoerder Maurice 'Balkhoven werpt een geërgerde blik naar zijn trai ner, maar gehoorzaamt toch. De spelbe paler telt hoeveel Alphense verdedigers tegenover de Katwijkse aanvallers staan en kijkt dan of hij naar voren mag. Met zichtbare tegenzin kiest Balkhoven voor zekerheid en gaat hij niet op jacht naar de winnende treffer. De opzet van Berc kenkamp slaagt. Katwijk komt tegen het door blessures en schorsingen verzwak te ARC niet verder dan 1-1. Alphen juicht en Katwijk likt de won den, want doordat Rijnsburgse Boys te gen Zwart Wit '28 ook niet verder komt ;dan een remise, laten de Oranjehemden een uitgelezen kans op de eerste perio- detitel liggen. Wim van Zwam maakt met een drieletterwoord geen geheim van zijn baalgevoel. Een half uur later uit nij zich op een politiek, correcte wijze: ,,Ik ben enorm teleurgesteld in sommige van mijn spelers. Ze- beseften niet alle maal wat er vandaag op het spel stond. Een 1-0 voorsprong in dezelfde minuut weggeven, getuigt van een slechte con centratie." Van Zwam zag de bui al een beetje hangen toen hij de opstelling van. de te genstander las. Nog meer dan zijn colle ga Berckenkamp had hij liever gezien dat ARC op volle oorlogssterkte was aan getreden. „Dan hadden ze verder van de eigen goal gespeeld. Wij zijn nog niet zo ver dat we een ploeg die zich ingraaft, kunnen slopen." De resultaten tot dusver geven Van Zwam gelijk, want Katwijk kwam tot de beste prestaties in uitduels tegen vrijuit spelende teams als Rijnsburgse Boys en Excelsior Maassluis (4-1 en 3-1 winst). Op het eigen veld was Katwijk nog niet zo overtuigend geweest. Het speelde ge lijk tegen Ter Leede (2-2), de overwin ning tegen Strijen was moeizaam (2-0) en die tegen Quick Boys (2-1) Jcwam toe vallig tpt stand. „Dat heeft niets met uit of thuis te maken, maar alles met de te genstanders. We hebben ruimte nodig en dat zal voorlopig zo blijven." Voor ARC - dat speelde zonder de ge broeders Blok, Fabian Gelderblom, Gi deon Reinders Folmer en Edgar van Tol h telde zaterdag alleen het resultaat. Het Barry Dubbeldeman van Katwijk houdt balbezit, terwijl ARC'er Dennis de Bruin hem hindert. aanvallende werk bestond uit een lange bal op Ruud Bos en een enkel avontuur tje van Balkhoven, die kon vertrouwen op de zuinig spelende Arthur van Orssa- gen. De Leidenaar had vanwege een en kelblessure liever een weekje rust geno men, maar liet zich overhalen voor een rol op het middenveld. „Op die plaats hoef ik niet vol aan de bak. Een beetje positioneel verdedigen en de boel in de gaten houden. Dat kon ik wel een tijdje volhouden." Zijn defensieve taak op de rechter flank werd waargenomen door voor stopper Mark Jansen, die Marco de Rid der in toom moest houden. De Ridder had het zwaar maar sleepte zich toch een paar keer op kracht langs zijn cipier. Vlak voor rust scoorde hij bijna, maar zijn schot ketste af tegen de onderkant van de lat. ARC'er Dennis de Bruin speelde centraal in de verdediging een nagenoeg foutloze partij tegen Barry Dubbeldeman. Slechts tweemaal had hij het te moeilijk. Eén keer gebruikte De Bruin handen en voeten om Dubbelde man naar de grond te werken (scheids rechter Kruis wuifde het appèl om een strafschop gedecideerd weg) en in de 54ste minuut schoof hij met een foute terugspeelbal Katwijks topscorer de openingstreffer in de voeten (1-0). Tot het moment van dat toevalsdoel- punt was Katwijk alleen door de' scherpe voorzetten van Marco van der Plas, Mar co de Ridder of Karim Hajji gevaarlijk geweest. De daaropvolgende lucht- en grondduels tussen De Bruin en Dubbel deman werden echter steevast in het voordeel van de Alphenaar beslist. Het was duidelijk dat kansen zaterdag schaars zouden zijn. Daarom was het Van Zwam een doorn in het oog dat zijn mannen de voorsprong zo makkelijk en zo snel prijsgaven. Het was een typisch ARC-doelpunt. Bijna direct vanuit de af ro ro KEES VAN HOOG DALEM trap werd Ruud Bos aangespeeld, die zich in het strafschopgebied breed maakte en wachtte op de inlopende Re né van Meggelen, die in de korte hoek de 1-1 binnenschoot. ARC greep een kwartier voor tijd nog bijna de winst, maar Bos plaatste de bal van dichtbij in Hugo van Duyns handen. Katwijk, dat pas volgende week weer kan beschikken over Peter van Duyn, bleef het meest aan de bal zonder tot geïnspireerde da den te komen. Vincent Bon was het dichtst bij succes, maar werd in kansrij ke positie te veel door De Bruin gehin derd om doelman Fred Admiraal te ver slaan. Katwijk: Van Duyn; Heymans, Van der Meer, Robbers, Kwestro 182. De Bie): Hajji, Bon. Van der Plas; Raven (72. Pronk), Dubbeldeman. De Ridder. ARC: Admiraal; lansen, Balkhoven, De Bruin, Schouten; Van Meggelen, Van Orssagen (76.Dijk- man), Bloemheuvel (73. Lefeber): Van Beesi (46. Sneep), Bos, Schaafsma. KENW000 Mika Hakkinen steekt de armen omhoog, Hij wint de laatste race en is wereldkampioen. FOTO AP

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17