Extra geld voor Park Rusthoff Buurt ziet niks in plan Kerkstraat Duin Bollenstreek KTS Voorhout wordt 'Technisch College Lisse mag meeprater: over plein 't Vierkari Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/ 39,95 Noordwijkerhoutse brandweer steeds vaker voor niets op pat MAANDAG 1 NOVEMBER 1999 Rotarpop levert ruim 25.000 gulden op sassenheim Een optreden van de Limburgse band Rowwen Hè- ze in de Wasbeek in Sassenheim heeft de stichting Rotarpop za terdag ruim 25.000 gulden opgeleverd. Dat bedrag wordt ver deeld over twee goede doelen: de stichting Jong en een onder wijsproject in Hollambra Brazilië. De totale omzet bedroeg za terdagavond ruim 90.000 gulden. Rijnlands Lyceum wint herfstloop lisse Voor de dertiende keer in successie is gisteren de Keuken- hofbosloop gehouden. In een herfstdecor liepen zo'n 250 kin deren uit de hoogste klassen van het basisonderwijs en de eer ste vier klassen van de middelbare scholen om het hardst. Het Rijnlands Lyceum uit Sassenheim ging er uiteindelijk in alle ca tegorieën met de hoofdprijs vandoor. Politiek vraagt om steun van sponsors Sassenheim steekt tussen 2000 en 2003 een slordige 1,3 miljoen gulden in het opknappen van het veelbesproken Park Rusthoff. Voor het komende jaar wordt 330.000 gul den in het park geïnvesteerd. De 1,3 miljoen is overigens nog niet voldoende om de complete opknapbeurt uit te voeren zoals de Rotary Sassenheim die heeft voorgesteld. De Sassenheimse politiek stelt daarom in haar algemene beschouwingen voor sponsors - zowel particulieren als bedrijven - te zoeken die bereid zijn geld in Rusthoff te steken. sassenheim peter van egmond Momenteel liggen er alleen al gemene plannen. De gemeente trekt er geld voor uit, maar moet nog wel komen met een concrete uitwerking ervan. In 2000 moeten B en W daarom met voorstellen voor een op knapbeurt komen, vindt de WD. De Rotary heeft land schapsarchitect Slabbers een visie voor het 'groene hart van Sassenheim' laten opstellen. Conclusie: Rusthoff moet de stijl van een Engels landschaps park krijgen: een klein Vondel park. WD, CDA en PvdA zijn dik tevreden met het voorstel van B en W om een rijk gevulde reser ve aan te leggen voor het park. Omdat de 1,3 miljoen niet toe reikend is, wijzen de partijen op het belang van particuliere steun. De WD wijst naar initia tiefneemster Rotary Sassen heim voor extra bedragen. De PvdA vraagt het college om ac tief uit te kijken naar fondsen en vraagt zich ook af waar de stichting blijft die ten behoeve van het renovatieplan zou wor den opgericht. CDA sluit zich bij de anderen aan, maar zegt dat er wel een 'totaalplan' moet komen. Gebrek aan particuliere steun mag niet beknibbelend werken, menen de christende mocraten. De gemeente trekt ook voor openbaar groen veel extra geld uit. Zowel de gemeenteraad als de Sassenheimse bevolking (in enquêtes) hadden gevraagd om aandacht voor het gemeentelijk struikgewas. Voor 2000 staat er een bedrag van 140.000 gulden extra in de boeken, het jaar daarop 120 mille. Dit geld is ge deeltelijk bestemd voor een in haalslag op het gebied van groenonderhoud. De helft van ae bestaande heesters wordt vervangen door gazon. Want daarmee kost het groen de ge meente minder onder- houdsuren. De WD hoopt dat in de extra bedragen 'ook nog ruimte zit' voor het planten van krokus sen, sneeuwklokjes en andere bloemen die het beeld van bol- lengemeente Sassenheim kun nen bepalen. School al 75 jaar eigenwijs Zeiler gered voor kust Katwij voorhout irene nieuwenhuuse Eigenwijs. Dat is het woord dat past bij de KTS Voorhout. Of het Teylingen College, locatie KTS, zoals de school sinds de fusie eigenlijk heet. „Eigenwijs omdat we altijd voorop hebben gelopen op het gebied van on derwijsvernieuwingen. Dat blij ven we de komende 75 jaar ook", is de belofte van sectordi recteur Ton de Groot. De toon is gezet. De KTS is 75 jaar jong. Dit is de 'kreet' waar mee de jarige school de jubile umfestiviteiten is ingegaan. Dat betekent niet dat er niets meer gebeurt. Integendeel, de school staat aan de vooravond van een ingrijpende vernieuwing. Tij dens de jubileumviering kon digt De Groot aan dat de KTS zich de komende jaren gaat omvormen tot Technisch Colle ge. Dit is een nieuwe manier van onderwijs, waarbij de leerlingen op allerlei niveaus les krijgen. Daarnaast worden de beroeps gerichte afdelingen omgevormd tot 'bedrijfsmatige eenheden', waarbij de leerling zelf verant woordelijkheden draagt voor de organisatie binnen de klas. „Het wordt één groot feest. We gaan de school beschouwen als een bedrijf, waar de leerlingen werknemers zijn en de docent de bedrijfsleider is. Alle leerlin gen krijgen een tijdje de rol van bijvoorbeeld planner of materi aalbeheerder toebedeeld. De anderen zijn dan werknemers die de opdrachten moeten uit- De KTS begint met deze ge heel nieuwe vorm van lesgeven in april 2000. De metaalsector is de eerste groep die op de nieu we manier gaat werken. Daarna gaan de bouw- en de elektro-af- deling in de revisie. Deze onderwijsmethode is niet uit de lucht komen vallen, maar voortgekomen uit grieven van het bedrijfsleven. Dat klaagt al jaren steen en been over de stagnerende instroom van jongeren in de technische opleidingen. Tot nu toe zijn er al zeven scholen in Nederland aan de gang gegaan volgens de nieuwe methodiek. Het Technische College doet denken aan het Studiehuis in het voortgezet onderwijs. De Groot geeft de verschillen aan: „Bij het studiehuis maken de leerlingen hun eigen keuzes. Bij het Technisch College is dat niet zo. Iedere leerling krijgt ie dere dag een duidelijk taak op gedragen. Zij worden daarin ge stuurd en begeleid. We moeten dus zorgen voor goede metho den. De lesstof moet echt tip top in orde zijn. Ook de lokalen moeten geschikt worden ge maakt en er moeten voldoende computers zijn. De voorberei ding is dus van het allergrootste belang. Maar als je dat allemaal organisatorisch goed hebt gere geld, kan er niets meer mis gaan." Sectormanager Jos Duurkoop geeft aan dat het technisch be roep nog steeds een slecht ima go heeft. „Het zou vies en zwaar werk zijn en slecht wor den betaald, maar dat klopt ab- J J.M. Duurkoop (links) en T. de Groot, directeuren van de KTS. „Er zijn geen domme kinderen." soluut niet met de werkelijk heid", zegt hij. „Alle leerlingen die van deze school komen, hebben bijvoorbeeld al maan den voordat ze klaar zijn een baan. Werk dat dan uitstekend wordt betaald en waarvoor dui delijke richtlijnen op het gebied van veiligheid en milieu zijn opgesteld." Opvallend is volgens het di recteurenduo dat vrijwel alle technische bedrijven in de Duin- en Bollenstreek - van aannemersfirma tot elektrobe- drijf - oud-KTS'ers in dienst hebben. In totaal zijn er in de loop van de 75 jaar 12.359 leer lingen opgeleid. Nog wat ande re cijfertjes: de school herbergt momenteel 635 leerlingen en telt, inclusief leraren, 68 mede werkers. Behalve hun toekomstvisie ventileren, kijken de directeu ren ook achterom. De school is op 1 november 1924, opgericht door de Broeders van de Con gregatie Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten. Het bestond destijds uit een opvoedingsge sticht met vakschool voor jon gens uit het westen en noorden van het land. De naam van de school werd later omgedoopt in Sint Gerardus Gesticht 'Schoonoord'. Van de Gerardus Vakschool ging het naar Bis schoppelijke Nijverheidsschool. Daarna werd het KTS (Katholie ke Technische School) Voor- FOTO DICK HOCEWONING hout, de sg. KTS-Don Bosco en tenslotte het Teylingen College, locatie KTS. Directeur De Groot „Maar al tijd was er dat eigenwijze stem pel dat zich manifesteerde in het zoeken naar nieuwe wegen. Wij waren bijvoorbeeld de eer ste school in Nederland die de vakopleiding horeca hebben in gesteld. Nog steeds hebben we op dat punt een uitstekende naam. We vallen niet voor niets regelmatig in de prijzen." Een in de problemen geraakte zeezeiler is zaterdagnacht voor de kust van Katwijk gered door Katwijkse leden van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij (KNRM). Het zeil van de boot was door onbekende oorzaak in de schroef terechtgekomen. De zeiler is ongedeerd gebleven. De Katwijkse reddingsboot De Meerval rukte zaterdag avond uit na een melding die om 23.15 uur binnenkwam. De redders bereikte de boot, een zogenaamde foreigner met een lengte van ruim ne gen meter, een half uur latf Volgens schipper T. de ter van de reddingsboot be het een onervaren zeezcj. „In eerste instantie wj schuwde de man de kustw^ van Scheveningen; hij j. geen idee waar hij zat." IL de foutieve melding vaiig zeiler trok ook een Schj ningse reddingsboot uit,j, de zeilboot uiteindelijk ij] de kust heeft gesleept. Tj bemanningsleden van Meerval werkten hier mee. Met de licht beschad zeilboot werd om 3.00 ui nachts de kust bereikt. port van de werkgroep enit voorlopige commentaar daar van B en W, liggen met ingj van 5 november voor een ie riode van vier weken ter imn op de afdeling ruimtelijke o!\ ning in het gemeentehuis»! werkdagen van 09.30 tot li< Tijdens die termijn wordti dereen in de gelegenheid t steld zijn zienswijze en reaii op het plan kenbaar te mai: Dit kan zowel mondeling)i schriftelijk. Op woensdaga november wordt vanaf 21 uur een inspraakavond gehi den in de raadszaal van heft meentehuis. Tijdens deze il eenkomst kan men de mea; nog eens kenbaar maken. Ijl college voorziet de ingekoai reacties van commentjii Daarna wordt het plan n nieuw behandeld in de ai missie financiën van januari»! De inspraakprocedure met be trekking tot de .eventuele veran deringen op en rond 't Vierkant in Lisse gaat van start. De werk groep het Vierkant heeft enige tijd geleden het rapport over hun studie bij het gemeentebe stuur ingeleverd en een eerste openbare bespreking heeft al ook plaatsgevonden. De taak van de werkgroep was om te onderzoeken wat er nodig is om het Vierkant tot een verbfijfsplein te ontwikkelen met zowel horeca, cultuur en ontspanning. Het gebied is rui mer genomen dan alleen het Vierkant. Ook het gedeelte Hee- reweg vanaf de Kanaalstraat en een gedeelte Grachtweg zijn in het onderzoek meegenomen. Het volledige eindverslag be staande uit de startnotitie van het college van B en W, het rap- 'Noordwijk Binnen moet kleinschalig blijven noordwuk eric de jager Een harde opstelling tegen de gemeente en in het bijzonder tegen wethouder Ruud Tum- mers is de enige manier om de grootschalige nieuwbouwplan- nen aan de Noordwijkse Kerk straat een halt toe te roepen. Dat was zaterdagmorgen de mening van de leden van de vereniging De Oude Dorpskern. De leden, voornamelijk be woners van het oude centrum van Noordwijk-Binnen, kwa men bijeen om de ontwikkelin gen rond de Kerkstraat te be spreken. De plannen die Tum- mers een aantal weken geleden presenteerde, voorzien in een groot winkelcentrum in de straat. Met een affiche, waarop een enorm flatgebouw uit de Kerkstraat steekt en waarop lange rijen auto's Noordwijk- Binnen vullen, wil de vereni ging de bewoners van het dorp waarschuwen voor de gevaren van al te ambitieuze plannen in de oude kern. Die poster deed nogal wat stof opwaaien. Vooral omdat in de jaren zeventig een dergelijk affiche het boegbeeld was van een actie voor het behoud van de oude Parallelboulevard. En de flats die toen op die tekening stonden, zijn nu bijna letterlijk te bewonderen in Noordwijk aan Zee. Ton van Rijnberk, raadslid voor De Combinatie, voorspel de eenzelfde ontwikkeling in Noordwijk-Binnen, als de be woners van het dorp zich te makkelijk zouden neerleggen bij de plannen van burgemees ter en wethouders. „Noordwijk Zee is een compromis. Als u kiest voor een hoofdwinkelkern én een historische kern, dan ziet u daar het resultaat." Van Rijnberk raadde de verening aan zelf een visie voor het ge bied te ontwikkelen: „Ik zou me niet teveel van de gemeente voorstellen", aldus het raadslid. Voorzitter George Aten van De Oude Dorpskern zei zich met hand en tand te verzetten tegen elke wijziging in het be stemmingsplan. „Dat plan is destijds in overleg met onder andere de vereniging opgesteld en voorziet niet in een groot schalige projectontwikkeling." Aten voorziet grote verkeers problemen als de winkels extra verkeer uit Bronsgeest aantrek ken. Bovendien vraagt hij zich af hoe een betaalde parkeerga rage rendabel kan zijn, als niet in de wijde omgeving betaald parkeren wordt ingevoerd. Veel van de vijftig aanwezige bewo ners van Noordwijk-Binnen vroegen zich dan ook af waar het verkeerscirculatieplan blijft, dat duidelijkheid moet geven over de mogelijkheden en on mogelijkheden van het autover keer in het historische centrum. Aten benadrukte overigens dat zijn vereniging niet tegen elk initiatief in de Kerkstraat is. „Het is absoluut noodzakelijk dat de Kerkstraat een facelift moet ondergaan. Wij zijn ook niet tegen een vestiging van Al- bert Heijn. Maar de Kerkstraat en de Tramsteeg moeten verder worden ingevuld met klein schalige winkelbedrijven in een bouwstijl die niet detoneert met onze historische kem. Je moet de fijnmazige structuur van Noordwijk-Binnen niet versto ren met grootschaligheid." De leden van de vereniging toonden zich zaterdag strijdlus tig. Zij kozen unaniem voor een harde opstelling. „We moeten niet de zachte kant opgaan", al dus een bewoner van de Offem- weg. „Ik hoor het woord com promis te vaak", zei een Voor straatbewoner. Ook projectont wikkelaar Ab van der Wiel ('Ik heb geen belangen in dit ge biedje') raadde het bestuur aan zich 'de kaas niet van het brood te laten eten'. „Want compro missen in de ruimtelijke orde ning zijn meestal gedrochten. Oud-wethouder De Geus, die in de jaren zeventig al betrok ken was bij plannen voor een winkelcentrum in de Kerk straat, raadde de bewoners aan om de gemeente te houden aan het bestemmingsplan, dat in kleinschalige bebouwing voor ziet. „De gemeente kan niet zo maar met een projectontwikke laar plannen maken die afwij ken van dat bestemmingsplan." De Kerkstraat in Noordwijk-Binnen. Volgens de vereniging De Oude Dorpskern moet de straat vooral klein schalig blijven. FOTO DICK HOCEWONING Dahlia uit Lisse koningin gekroo Op hét Duitse bloeme land Insel Mainau aan Bodensee is de lila-rose lia Karma Fuchsiana vai Gebroeders Verwer uit li gekroond tot 'Mainauko gin 1999'. Het Internationaal Blo bollencentrum uit Hilleg dat jaarlijks de Nederlar inzendingen voor deze ir nationale dahliacompe coördineert, zond de Ka Fuchsiana in als één var mogelijke kanshebbers, het aanbod van acht dal veredelaars heeft het trum een keuze gemaakt nieuwe en veelbeloveni cultivars. Dit jaar ston maar liefst 250 nieuwe so ten uit Nederland, Duitsl en Oostenrijk op de b menshow aan de Bodensé Tijdens de bloeitijd k nen de gemiddeld 200.i bezoekers op dit 45 hecj grote eiland de dahlia's wonderen en hun keuze j spreken over wat naar I mening de mooiste dahlii Dit keer viel de eer te b^ aan de Karma Fuchsiana, begin negentiger jaren dl de broers Verwer in de h del werd gebracht. Record-opbreng Sint Victorveilir noordwukerhout» Een recordbedrag van 14^ gulden was de opbrengst de Noordwijkerhoutse St. I keer werd gehouden. Zo'it mensen hebben dit bedrag] eengebracht door het bi( van veel geld op ruim zq honderd artikelen en doof] kopen van loten. Kaarten j de wedstrijd Ajax-PSV leven zo'n 1.300 gulden op, de>; benhouten levensboom vaiji ter C. Kuipers uit Kenia 1 gulden en drie maal 25 centen bij elkaar 1.640 gul Het geld is bestemd vooi missionarissen van de St. t torparochie en voor de schaf van nieuwe glas-in-^ ramen voor de kerk zelf. noordwukerhout monique witteman Het aantal malen dat de Noordwijker houtse brandweer de afgelopen jaren voor niets is uitgerukt, is 'onrustba rend hoog' geworden. Dat vindt brandweercommandant Chr. Liebe- ton. Was het vorig jaar nog zo dat van de 99 keren dat de brandweer uit moest rukken, 38 keer loos werd 'ge boekt', dit jaar was dat van de totaal 133 keren 66 keer voor niets. Tijdens de 'bindingsavond' van de brandweerlieden, die zaterdag in res taurant De Duinvos werd gehouden, maakte Liebeton de jaarcijfers bekend. Tlij probeerde ook meteen oplossingen aan te dragen voor het probleem. Het idee om eerst eigenaren van bedrijven zelf te laten kijken als hun automati sche brandmelder afgaat, vond hij echter niets. Volgens Liebeton zit het er dik in dat in de toekomst één grote regionale brandweer wordt gevormd, die een ge bied bestrijkt dat gelijk is aan de poli tieregio Hollands Midden. Het is vol gens hem belangrijk dat daarbij een 'club' brandweermensen bij een en hetzelfde bedrijf werkt. Een groep brandweerlieden die als het nodig is meteen kan uitrukken. „Zo kunnen acht mensen dan een brandweerwa gen meekrijgen, van acht uur 's mor gens tot zes uur 's middags. In de avonduren kunnen wij dan werken met vrijwilligers. Ik zie het toch vrij snel gebeuren dat wij deze kant op moeten. Overdag hebben wij immers nu een gemiddelde bezettingsg1 van de brandweer van 'slechts' 44 cent en dat is weinig", aldus Liebei In totaal is de Noordwijkerho brandweer dit jaar 2.060 uren in t; geweest tegen 1.421 uren vorig j Voor een groot deel is deze stijgirl verklaren uit de grote brand bij; bollenbedrijf van Pennings, die uren heeft gekost.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14