Eorgen over haalbaarheid |rootse plannen Wassenaar IS e Zoeterwoude toont zich op missieveiling van beste kant Regio Gratis kamperen 'bij de Haal' in Zoeterwoude Seniorenbeurs druk bezocht Betaald parkeren bij Rijnland Swet TV bijna gered XNDAG 1 NOVEMBER 1999 CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 71 luis met geld en wapen gestolen irschoten Een kluis met, volgens de politie, een aanzienlijk Irag aan geld en een wapen zijn het afgelopen weekeinde ge len uit een huis aan de Debussylaan in Voorschoten. De da- js kwamen het huis binnen door een draairaam aan de voor- Ie open te breken. Het wapen is een Heckler Koch USP :ch 9 millimeter. De politie is met een uitgebreid buurton- :oek begonnen. anbetaler aangehouden [stgeest Een 38-jarige man uit Leiden is zondagnacht in gstgeest aangehouden, omdat hij een aantal openstaande >tes had en omdat hij mogelijk illegaal in het land verblijft, man werd nabij de IGinkenbergerplas slapend in zijn auto igetroffen. Bij controle bleek dat hij nog vijf boetes moest be- fn. Omdat hij dat niet kon is zijn auto in bewaring genomen. irwoude jan preenen j b^peerders die wars zijn van comfort en alleen op zoek naar de natuur kunnen if 1 januari gratis terecht in m derwoude. Langs de Wei- ?reirtse Vliet wordt op 1 januari 3udzogeheten paalkampeerter- •laa| geopend, dat plaats biedt •ittemaximaal drie trekkerstent- va Burgemeester en wethou- rinj hebben toestemming ge- at 4n voor een proef. Na een ede wordt bekeken of er vol tooide animo voor is. njftfe spelregels zijn uiterst sim- dleien staan vermeld op een leui. Vandaar de naam. Kam- rittén is toegestaan binnen een rh( afstand van tien meter van deze paal. Het verblijf mag niet lan ger dan 72 uur duren en graven en het maken van open vuur zijn niet toegestaan. Afval mag niet worden achtergelaten. De mini-camping is bedoeld voor mensen die lange afstan den lopen of fietsen en en geen behoefte hebben aan disco's, een restaurant of wasgelegen heid. „Het is zo'n beetje de simpelste en meest natuurlijke vorm van kamperen", aldus een woordvoerder van de ge meente. „Er schijnt behoefte aan te zijn van mensen die een lange wandeling of fietstocht willen onderbreken en even tot rust willen komen." zoeterwoude maarten dessinc Voor mannen zoals hij worden de Zoeterwoudenaren elk jaar weer vrijgevig. Pater Leen van der Salm, 87 inmiddels, maar ondanks decennia ploeteren in Oeganda nog altijd kwiek. Hij mag zaterdagavond op de 25ste Missieveiling in het Muziekcen trum de eerste kavel verkopen. Beginnend bij 50 gulden gaat de ballonvaart uiteindelijk weg voor 550 gulden. „Dat maak je alleen in Zoeterwoude mee", zegt de pater dankbaar. Na af loop, diep in de nacht, staat de teller op 71.795,35 gulden. De jubileumveiling overtreft niet het record uit 1990, maar nie mand die zich hoeft te scha men. Een klok met schemerlamp voor duizend gulden, leren mo torhandschoenen voor drie honderd, een uur disteltrekken met de burgemeester voor dui zend gulden en een pakket schilderijen, tekeningen en een aantal borden Delfts blauw voor maar liefst vierduizend gulden. Iedereen is vanavond gul geweest. „Het gaat eigenlijk ook niet om de spullen", zegt een 'veterane', die sinds de eer ste in 1975 geen Missieveiling heeft overgeslagen. „We komen hier met een bepaald bedrag in ons achterhoofd, achthonderd tot duizend gulden. Waaraan we dat uitgeven maakt niet uit, Op de Zoeterwoudse missieveiling kijkt niemand gek op als een enorm krentenbrood honderden guldens opbrengt. een plant of een kaas." De 've terane' bezweert dat een groot deel van het tweehonderd man grote publiek daar precies zo over denkt. Alle kavels, meer dan vier honderd in totaal, weten de drie veilingmeesters in razend tempo te slijten. Zeseneenhalf uur lang büjkt ieders porte monnee nog leger te kunnen. Als niemand geïnteresseerd lijkt in bijvoorbeeld een Chinese vaas is altijd iemand bereid daar dertig of vijftig gulden voor te bieden. Alleen een trap haalt het minimumbedrag niet dat de gever in gedachten had, en blijft onverkocht. Naar de reden van de gulheid stei CDA-fractie in Wassenaar betwijfelt of de gemeente vjr voldoende ambtenaren beschikt om haar ambieuze 2jnnen voor volgend jaar uit te voeren. „De plannen serti niet verkeerd, maar wij plaatsen wel vraagtekens bij realiteitsgehalte", aldus fractievoorzitter M. Stolk. coalitiepartner PvdA maakt zich zorgen. „We heb- i ha grootse plannen voor 2000. Hoe moet dat alles ge- veljliseerd worden met - in feite- onderbemanning?" mg '^bsenaar nieuw sociaal cultureel cen- y nihof trum en renovatie van het Ster- renbad. Dat bleek vandaag tij dens de algemene beschouwin gen op de begroting voor 2000. Voor hun grootse plannen willen B en W 44 miljoen halen uit de reserves. De OZB stijgt met elf procent. De PvdA stelt fracties in de gemeenteraad _i Wassenaar - ook de opposi- - zijn vol lof over de wens i burgemeester en wethou- om fors te investeren in Ier meer de bouw van een voor om de stijging van de OZB 'af te vlakken', omdat de partij heeft begrepen dat Wassenaar zeven ton meer uit het gemeen tefonds krijgt dan verwacht. D66 deelt daarentegen de me ning van het college, dat de ge meente die meevaller beter achter de hand kan houden voor moeilijke tijden. „Vooral op het gebied van personeel." De grootste collegepartij, de WD, pleit in haar algemene be schouwingen voor behouden van beeldbepalende panden. Zo willen de Wassenaarse libe ralen de Europaschool laten staan. De fractie stelt voor om te onderzoeken of het mogelijk is in het pand appartementen voor ouderen te bouwen. De PvdA stelt juist voor om de Eu ropa-school te slopen en op de vrijgekomen plek nieuwe ap partementen voor ouderen te bouwen. Daarbij denkt de PvdA aan woningen in de sociale sec tor. Verder wil de WD meer geld uittrekken voor de sport. „Van diverse kanten heeft de fractie vernomen dat het voor de sportverenigingen uiterst moei lijk is om de eindjes aan elkaar te knopen", aldus fractievoor zitter J. Becker. Het CDA wil de betrokkenheid bij het gemeen tebestuur vergroten en wil zich daarbij speciaal richten op jon geren. De christen-democraten Politici kunnen vindingrijk zijn als ze in de publiciteit willen komen. In Zoeterwou de zette een fractieleidster het gemeentehuis op stelten. In Warmond ging een raadslid honderd jaar terug in de tijd en in Leiderdorp gaat de bur gemeester er persoonlijk op toezien dat in gemeenteauto's niet meer wordt gerookt. Zoeterwoude.heeft een wapen in huis waarmee nog veel te weinig wordt gedaan. In de strijd tegen het altijd lastige Leiden (om het maar eens in sporttermen te zeggen) zoekt de gemeente haar toevlucht tot nu toe vooral in brieven en rapporten die worden gestuurd naar provincie, ministeries en kabinet. Daarin wordt steeds gewezen op de aanvallen van de grote'buur, die zo graag ten koste van groen, polders, boeren en vooral Zoeterwoude wil scoren. Als je al die klachten leest, vraagje je af of de ongeveer 8.645 inwoners ooit nog wel rustig slapen. Leiden kan immers bij nacht en ontij toe slaan en via de flanken of gewoon door het centrum van de mini-ge meente het doel bereiken. En dan mag wethouder Sjaak Stuijt in de be grotingsvergadering als een soort Colijn opmerken dat niemand zich zorgen hoeft te maken en dat 'we niet met speren en zwaarden hoeven klaar te staan', maar daarmee sluit hij natuurlijk de ogen voor de reali teit. Het is ook pure onderschatting van spits Tjeerd van Rij-, de Leidse wet houder, die keer op keer de Zoeter woudse defensie dolt. Tegen hem lijkt geen verdediging, laat staan kruit gewassen. Lijkt, want Zoeter woude beschikt wel over Mirjam Ates. De fractievoorzitter van het CDA zorgde de afgelopen weken voor onrust in het gemeentehuis. Met opmerkingen als 'pesterijtjes' en 'vriendjespolitiek' speelde zij in de ogen van burgemeester, wethouders en ambtenaren op de man in plaats van de bal. Zelfs toen burgemeester Amy Koopmanschap haar donder dagavond terecht wees met de op merking dat zij 'zoiets eens maar nooit meer' moest doen, weigerde Ates de bal af te geven en rommelde zij verder in haar eigen defensie. Zo iemand is de aangewezen per soon om als voorstopper op de grens van Zoeterwoude neer te zet ten. Zij blijft haar mond roeren. In die mate dat zelfs Van Rij uiteinde lijk murw gepraat zal aftaaien met de Grys gebied Ooit stond een journalist een siga retje te roken in de hal van het Lei- derdorpse gemeentehuis, bij wijze van pauze tijdens een lange, lange raadsvergadering. Burgemeester ZonnevyUe - op weg naar een heel ander soort tussenstop - reageerde aldus. „Mevrouw. Als u het zich veroorlooft om kritisch over ons te schrijven, moet u zich zelf ook aan de regels houden." Waarop hij zonder antwoord af te wachten wegstiefelde. Dat waren nog eens tijden. Toen de hal nog een rookgrijs gebied vorm de, omdat niet helemaal duidelijk was waar precies het sigarettenvrije gebied begon en waar het eindigde. Hetgeen - zeker als de burgemeester in de buurt werd vermoed - dierbare herinneringen opriep aan stiekeme sjekkies in een fietsenhok. Maar nu wordt, op een obligaat rookholletje ergens bovenin na, het gemeentehuis helemaal clean. En daar blijft het niet bij. Ook op de ge- meentewerf en - nu komt het - in al le gemeenteaufo's mag niet meer worden genoten van een sigaret, een sigaar of een pijpje. Twee mogelijk heden om dit laatste te controleren dienen zich aan. Achter elke vuilnis auto komt een politiewagen te rijden die het oog houdt op illegale uit stoot. Er is ook een andere oplossing. Sociale controle. Wij stellen voor dat de burgemeester zelf zijn dorpgenoten daarin voor gaat. Tafereeltje: Stoere vuilnisman rijdt langs met arm uit het raam en non- cho sjekkie in een hoekje van de mond. Burgervader houdt hem aan. „Beste man. Dat u het voorrecht heeft op één onzer vuilniswagens rond te rijden, wil nog niet zeggen dat u zelf met clean hoeft te zijn." Maar wat als de 'beste man' het sjek kie in die hand houdt die buiten het autoraampje bungelt? Gelukkig. Toch nog een rookgrijs ge bied. Inspiratie Wie zijn ogen dicht deed waande zich afgelopen donderdag tijdens de behandeling van de begroting in Warmond aan de rand van een beekje. Onafgebroken klonk het ge luid van kabbelend water uit het fonteintje dat middenin de zaal stond. Het object bleek een ge schenk te zijn van het waterleiding bedrijf aan Warmond. En wat voor een geschenk. Het geluid van stro mend water miste zijn uitwerking op de raadsleden niet. Niet dat het leidde tot een run op de toiletten. Van enig effect op de blaas was gek genoeg niets te merken. Des te sterker was het hynotiserende ef fect van het stromende water. Vooral op WD-raadslid Geneviève van Pan- huys die - in trance - een verhaal be gon af te steken over het Warmond van honderd jaar geleden. Van Panbuys was onlangs in het ge meentearchief gedoken en dat zou den de andere raadsleden weten. Onder invloed van het kabbelende water beperkte ze zich niet tot een of twee anekdotes. Integendeel. En de andere raadsleden? Die verkeerden al in net zo'n roes. Niemand die Van Panhuys aanstootte of riep: Geneviè ve, we zijn bezig met de begroting van NEGENTIENnegenennegentig! En het werd later en later. Gelukkig was van een blijvende hynose geen sprake en maakte Van Panhuys als nog een sprong in de tijd. Maar toen zaten we al bijna in het jaar 2000. Het schijnt dat het fonteintje na de vergadering uit de raadzaal is verwij derd en als bron van inspiratie is meegegeven aan Geneviève. AFKE VAN DER TOOIEN JAN PREENEN EN JUDY NIHOF is het niet moeilijk gissen: alle bezoekers hebben banden met de missie. Ooms die naar Pakis tan, Tanzania of Indonesië zijn vertrokken. Herinneringen aan vroeger, toen ze als klein kind al spaarden voor de missie. De 'veterane' had zelfs vijf ooms die her en der in de wereld scholen bouwden, waterpom- foto henk bouwman pen installeerden en ziekenhui zen stichtten. Helaas leeft er nog maar één. „Maar de vrijgevigheid is niet direct iets geestelijks", denkt Gerard van der Hoeven, van de drie veilingmeesters degene met de rapste tong. „Het zijn vooral de goede doelen die aan spreken. Het volle pond van wat we inzamelen komt echt ten goede aan onderwijs en ge zondheidszorg in de Derde We reld. Er gaan geen onkosten vanaf." Zelf had Van der Hoe ven jarenlang een oom in Ka meroen werken. De organisatie van de veiling heeft er alles aan gedaan om de Zoeterwoudenaren nóg meer te stimuleren. Aan elk vijfentwin tigste nummer zit een tochtje op de jubileumboot vast. Wie bij het passeren van een dui zend gulden-grens iets koopt, maakt kans op een fiets (uitein delijk gewonnen door het echt paar Kortmann). En natuurlijk: veel kaas, tomaten en melk van eigen bodem op de kavellijst. Altijd extra gewild. Slechts één keer wordt het tempo van de veilingmeesters onderbroken. Tegen elf uur, als de zaal Koos Paardekoper in het zonnetje zet. Voor zijn on vermoeibare inspanningen voor de Missieveiling, een kwart eeuw lang, krijgt hij een gouden hamer met inscriptie en een benoeming tot ere-parochiaan van de St. Jan. Pastoor van de Plas: „Koos, je hebt in al die ja ren 1,4 miljoen bij elkaar gebe deld. Je bent de enige miljonair die zijn geld weer heeft wegge geven." Paardekooper is zichtbaar ge roerd. Voor zichzelf heeft hij het niet gedaan, lijkt hij te den ken. Voor mensen als pater Van der Salm heeft hij het gedaan. uil - zouden graag zien dat de ge meente het initiatief nam voor het organiseren van een jonge- rendebat. „Een debat voor en door jongeren, over onderwer pen die ze zelf op de agenda willen zetten." Verder stelt het CDA onder meer voor om bij de reinigings heffing - naast die van het een persoonshuishouden en de meerperoonshuishoudens een derde categorie in te voe ren: die van de tweepersoons huishouden. Dat is volgens het CDA eerlijker. „Het betreft een zeer grote groep mensen en het zou naar onze overtuiging veel meer recht doen aan het princi pe 'de vervuiler betaalt'." LEIDERDORP Een clubje ouderen probeert een gemakkelijke stoel uit op de Seniorenbeurs in Leiderdorp. Het was afgelopen zaterdag één van de tientallen activiteiten op de beurs in sporthal de Does, die zo'n duizend bezoekers trok. Het was voor het eerst dat een dergelijke beurs in Leiderdorp werd gehouden, maar vol gens de organisatie voor herhaling vatbaar. „Het was een succes, we hebben een en al com plimenten gekregen. De balans tussen informa tie en vermaak was precies goed," aldus Marij ke van Pemis van de organiserende instantie Pluspunt. Hoewel de groep 50- tot 70-jarigen het sterkst vertegénwoordigd was, bezochten ook kinderen en jonge ouders de beurs, foto dick hocewoninc afke van der toolen Bezoekers van het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp moeten vanaf maandag 8 november be talen voor het parkeren van hun auto. Op doordeweekse dagen tussen 7 en 20 uur, en in het weekeinde van 13 tot 20 uur betaalt de bezoeker 1,50 gulden per uur. Elk volgend uur komt daar 1 gulden bij tot een maxi mum van 10 gulden. Bezoekers betalen in de betaalautomaten in centrale hal. De ziekenhuis medewerkers parkeren op de verderop gelegen parkeerterrei nen. Het Leiderdorpse ziekenhuis heeft zijn parkeerterrein on langs uitgebreid met 150 plaat sen. In de nieuwe situatie kun nen patiënten en bezoekers zoeterwoude jan preenen Swet TV is bijna gered. Voor de interne televisie van de woon- en leefgemeenschap Swetterhage in Zoeterwoude is al 43.500 gulden opgehaald. Om de omroep de komende twee jaar te laten voortbe staan, is 57.000 gulden nodig. „Het ziet er bijzonder gunstig uit voor ons. We kunnen voor lopig vooruit. Sterker nog, zo als het er nu voorstaat, is Swet TV zelfs voor langere tijd ge red", aldus H. Bouter, regio manager van Gemiva-SVG, waaronder Swetterhage valt. Het management begon on langs met een inzamelingsac tie toen de directie van Gemi- va-SVG liet weten niet langer kans te zien activiteiten te fi nancieren, die niet worden vergoed in het kader van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Dat geldt ook voor Swet TV, dat in januari 1985 is begonnen. Bouter baseert zijn optimis me ook op de bedragen die nog zijn te verwachten. Hij denkt daarbij vooral aan de gesponsorde millennium-re- cordjacht van de trimgroep Happy Hours op zondag 19 december. De opbrengst is bedoeld voor Swet TV. Boven dien lopen nog aanvragen bij enkele fondsen, waaronder de Nationale Collecte Geestelijk Gehandicapten. Van het VSB- Fonds Den Haag en Omstre ken is al 28.500 gulden ont vangen en het popfestival Swet Pop leverde in augustus 15.000 gulden op. „Daarnaast hebben we nog een anonieme sponsor die maandelijks enke le honderden guldens over maakt." hun auto dichter bij de hoofd ingang kwijt. Een nieuwe ver lichting, zebrapaden en wegbe- wijzering dragen bij aan een overzichtelijker en veiliger zie kenhuisterrein. Volgend jaar legt het Rijnland Ziekenhuis nog eens honderd parkeerplaatsen aan. Bij de ves tiging in Alphen aan den Rijn kunnen bezoekers voorlopig nog gratis parkeren. Man ramt licht Een 21-jarige Rijnsburger heeft zondagnacht een aanrijding veroorzaakt op de kruising Rijnzichtweg-Rijnsburgerweg. De man verloor de macht over het stuur en reed tegen een ver keerslicht en de vangrail. Bij controle bleek dat hij teveel had gedronken. Hij kreeg een rijver bod voor vier uur opgelegd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13