Voetbalclub achter zelfde veldenplan j Rijn Veenstreek 'Kind, ga toch een sok breien' Nadmk op leuke kant van vluchtelingenwerk Alphenaar graaft unieke munt op bij Adventskerk Alkemade wil skatepark op parkeerplaats DOSR MAANDAG 1 NOVEMBER 1999 ALPHEN AAN DEN RIJN SASKIA BUITELAAR Alphenaar John van der Vlugt heeft een unieke munt uit de twaalfde eeuw gevonden in de bouwput naast de Adventskerk in Alphen aan den Rijn. De zil veren penning ter grootte van een dubbeltje heeft een afbeel ding van graaf Floris III van Holland (1157-1190) en een palmtak. Daarvan zijn er in Ne derland volgens Het Koninklijk Penningkabinet in Leiden pas twee gevonden. Van der Vlugt, die als hob byist met zijn detector alle inte ressante bouwplaatsen in de omgeving afstruint, deed de vondst vorige week zondag. Drie dagen later legden bouw vakkers op dezelfde plek een twaalfde-eeuwse afdekplaat van een graf bloot. Omdat de grond naast de kerk eeuwenlang als begraafplaats heeft gediend, - archeologen vonden er vorig jaar sarcofagen en skeletten uit hetzelfde tijdperk - vermoedt Van der Vlugt dat zijn vondst een grafgift is. ,,Een muntje dat in de mond van de dode werd gelegd om de reis naar de he mel te betalen." De ontdekking gaf hem 'een apart gevoel'. „Ik doe dit al ne gen jaar en heb ook boeken over oude munten. Dus ik wist meteen dat dit een bijzonder exemplaar was. In die tijd ging het economisch slecht met Ne derland en werden er maar weinig munten geslagen. De medewerker bij het Penningka binet ging helemaal uit zijn dak toen hij zag dat deze munt per fect geslagen is. Met het hand- werk vroeger ging er nog wel eens half mis, maar hier staan de afbeeldingen netjes op." Het Penningkabinet gaat de munt verder onderzoeken en in de boeken zetten. Daarna wil Van der Vlugt zijn penning mis schien tentoonstellen bij de Historische Vereniging in Al phen, waar ook andere vond sten uit het stadshart te zien zijn. CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417, PLV -CHEF MARIETA KROFT, 071-53564 Hockeyclub Alkemade blijft in Rijpweteri, De verdeling van sportvelden in Alkemade is eindelij rond. Wethouder Dick Nagtegaal moest er aan te pas k<j men om de voetbalvereniging DOSR en Alkmania acht| de zesde en laatste variant te krijgen. In ruil voor delin van het vijfde veld aan de Sporüaan in Roelofarendsveej worden hun overige velden van wetra, waardoor zij iij tensiever te bespelen zijn dan gewone grasvelden. Voc Hockeyclub Alkemade is geen plaats in Alkemade-Ooq Zij blijft op het Hertogspark in Rijpwetering, waar zij bj gin volgend jaar een kunstgrasveld krijgt. De beste plaats voor een skatebaan in Alkemade is op het par keerterrein van voetbalvereniging DOSR in Roelofarendsveen. Dat stelt het gemeentebestuur bij zijn keuze uit drie mogelijk heden. Aan de overige plekken kleven bezwaren, terwijl bij DOSR juist ruimte is ontstaan omdat de hangcontainer voor jongeren er weg is. Als de gemeenteraad akkoord gaat met de plaats voor het skatepark, gaat dat de gemeente ongeveer 110.000 gulden kosten. Ook krijgen buurtbewoners, DOSR en het aangrenzende jongerencentrum Splotsz nog inspraak. Bij eerdere discussies over de skatebaan leek de Meerkreuk in Oude Wetering de geschikste plaats. De kosten voor de aanleg op de onverharde grond bedragen echter ruim 133.000 gulden. Voor die plek moet de gemeente bovendien een vrijstellingspro cedure volgen, omdat de bestemming geen skatepark toestaat. Datzelfde nadeel kleeft aan een alternatief op de parkeerplaats van tennisvereniging Alkemade en voetbalvereniging Alkmania aan de Rembrandt van Rijnsingel. De aanleg van een skatebaan op die plaats kost bovendien meer geld dan begroot. De gemeente onderzoekt nog of een skatebaan bij DOSR ge luidsoverlast veroorzaakt. De voetbalvereniging bepleit boven dien een afscheiding tussen de skatebaan en de rest van de par- keerplaats. Zij vreest anders dat skaters op drukke dagen auto's beschadigen van mensen die bijvoorbeeld naar de rommel markt in de veiling gaan. De gemeenteraad stelde in oktober 1998 al een krediet van 85.000 gulden beschikbaar voor skatevoorzieningen. Burge meester en wethouders stellen nu voor om dat bedrag te verho gen tot 110.000 gulden en dat bedrag niet in vijf maar in zeven jaar af te schrijven. Met een goochelshow tussen de kinderboeken vierde de openbare bibliotheek in Alphen aan den Rijn zaterdag haar veertigjarig bestaan. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Alphense bibliotheek viert veertigste veijaardag ALPHEN AAN DEN RUN» ANNETTE LAMEIJER Het is feest in de bieb. De Openbare Bibliotheek Alphen aan den Rijn bestaat veertig jaar. Boven, bij de kinderboe ken, zitten jongens en meisjes al klaar voor de grote goochel show van Hilbert Geerling. Me dewerkers trakteren de bezoe kers op koffie en krentenbollen. De boekenrekken zijn versierd met blauwe en witte ballonnen. Ondertussen gaat de uitleen ge woon door. Een medewerkster holt een bellende meneer ach terna: „Meneer, wilt u uw tele foon uitzetten?" Met 24.000 leden, 850.000 uitleningen en een half miljoen lezers per jaar is er alle reden voor de bibliotheek om trots te zijn. Het lezersaantal stijgt nog steeds, ondanks alle andere verlokkingen van de huidige maatschappij. De wieg van de 'Vereniging Christelijke openbare leeszaal en bibliotheek', zoals het kind destijds heette, stond in de kel ders van de toenmalige Raiffeis- senbank. Een jaar na de oprich ting in 1959 stonden al zo'n 500 lezers ingeschreven. „Later konden we de bovenverdieping erbij huren. Gelukkig maar, want het souterrain was te klein." Ina Hogervorst, mede werkster („Schrijf maar dat ik meer dan 25 jaar bij de bieb ben") lacht bij de herinnering. „De ruimte was zo ingevuld. We waren dan ook blij toen de bank na een aantal jaren ons de huur opzegde. Noodgedwon gen moest het bestuur op zoek naar grotere huisvesting," In 1988 verhuisde de hoofdbiblio theek naar het complex aan de Thorbeckestraat. „Voor niet-lezers is lezen toch een rare gewoonte. Ik weet nog dat mijn oma zei: 'Kind, ga een sok breien'. Dan deed je tenminste iets. Een kind dat ou ders heeft die lezen, zal sneller een boek pakken dan een kind uit een gezin dat niet leest. Nog steeds moet het belang van plaatjes kijken en lezen worden uitgelegd." Toen in 1975 de contributie voor de jeugd tot achttien jaar werd afgeschaft, verdubbelde het aantal jeugdleden. Hoger vorst hoopt dat het gratis jeugdabonnement gehand haafd blijft. „Gezinnen die niet lezen vinden een kleine contri butie al gauw onoverkomelijk. En nu is het ook zo dat een schoolmeester kan zeggen: Zoek het maar op in de biblio theek." Jaarlijks kost de voorziening zo'n 1,6 miljoen gemeentelijke guldens. Meer dan dertig pro cent van de Alphenaren is lid van de bibliotheek. „Het is een basisvoorziening. Je hoeft ook geen lid te zijn om binnen te komen. Veel bezoekers komen hier dagelijks een krant of een tijdschrift lezen. Veel asielzoe kers komen hier hun huiswerk maken. Als je geen geld hebt voor een krant en op zoek bent naar een baan, kun je op je ge mak de advertenties doorspit ten." Marleen van Belle is al 32 jaar lid van de openbare leeszaal. Ten minste drie keer per week neemt ze kranten en tijdschrif ten door. „Ook leen ik veel boe ken. Wetenschap, filosofie en tuinieren hebben mijn interes se. Lezen maakt je wereld een stukje groter. Sinds kort surf ik ook op internet, dankzij mijn kinderen." De medewerksters krijgen ge regeld bijscholing. „Niets is mooier dan senioren over hun knoppenangst heen te helpen. Ik wü het ook wel opzoeken hoor, maar het is zo leuk voor de mensen om het zelf te doen." De vroegere leeszaal is veran derd in een moderne multime- diatheek. Behalve boeken, cd's en video's hebben internet en cd-roms hun intrede gedaan. „Maar de mensen zijn niet ver anderd. Wij hebben een fijn en trouw publiek. In Amsterdam staan er breedgeschouderde uitsmijters bij de deux om lasti ge figuren tegen te houden. Ik moet er niet aan denken." ALKEMADE TIM BROUWER DE KONING Volgens Nagtegaal ligt de win nende variant, waarover de plaatselijke politici zich overi gens nog moeten buigen, in de buurt van het oorspronkelijke idee voor de herinrichting van de sportvelden. De wethouder kreeg beide voetbalclubs, achter hetzelfde plan. Met name het vijfde veld waarvan DOSR en Alkmania beide gebruikmaken, gaf steeds weer aanleiding tot discussies. DOSR voelde er als grootste vereniging weinig voor om het veld op basis van gelijkheid te delen met buur Alkmania. „Maar we hebben uiteindelijk water bij de wijn gedaan", zegt voorzitter Henk Elstgeest te leurgesteld. „De onderlinge verhoudingen tussen de clubs zijn overigens nog verre van ideaal. En ik blijf erbij dat ons sportpark midden in de be bouwde kom te klein is voor twee grote verenigingen." Bestuurslid Sjaak Bouwmees ter van Alkmania is daarente gen opgetogen over het com promis. „Ik denk dat we op de ze manier weer tien tot vijftien jaar vooruit kunnen", zegt hij. „Ik vind het grappig dat zo'n eenvoudig plan van de wethou der uiteindelijk de oplossing bood. Aan de andere kant is het jammer dat de clubs en de sportkoepel NOC*NSF dit niet eerder hebben bedacht. En die fiftyfifty-verdeling van het vijfde veld is gebaseerd op het aantal teams, dat bij Alkmania en DOSR even groot is." 1 Door het compromis van q voetbalclubs is er op de greij van Roelofarendsveen en Oua Wetering definitief geen plaaf voor de hockeyers. Zij pleitten vurig voor een verhuizing va[ Alkemade West (Rijpweterini naar Alkemade Oost, omdat 2> daar veel (aanstaande) lede hebben. DOSR wilde daarvcxr in een eerder stadium het vijfct voetbalveld beschikbaar stelleii maar schaarde zich tot teleul, stelling van hockeyvoorzitt^ Bert Slot uiteindelijk achter h( laatste voorstel. „Er zijn spell^ tjes gespeeld", zegt Slot son ber. „Ik heb ik er alles aan ge daan om die verhuizing te ba pleiten, zodat ik me later geel verwijten hoef te maken. Moclr nu blijken dat wij in Rijpwete" ring moeten blijven en als sluij post dienen, dan schiet me d< in het verkeerde keelgat, hebben met inmiddels 92 led< recht op een volledige accoi modatie." De angst van Slot komt vooi uit de kosten van de voorgestel de oplossing. Alle bedachte vf rianten zijn duurder dan de 21] miljoen gulden die de gemeen] te wil uittrekken voor de spor^ velden. Als de gemeenteraad a plannen aanpast om binne* het budget te blijven, zou hT. bijvoorbeeld het inslagveli voor de hockeyers op de lang baan kunnen schuiven. VolgeiL, wethouder Nagtegaal komt dï; inslagveld er voorlopig inde.v daad niet. i Multiculturele middag in Oude Wetering OUDE WETERING TIM BROUWER DE KONING Bewoners van Huize Jacobus kunnen kiezen uit een Weesper mop of een Afghaanse krake ling bij de koffie. Bij de borrel hebben de deelnemers aan de multiculturele middag in dien stencentrum Jacobus in Oude Wetering de keuze uit een Hol lands blokje kaas en hartige hapjes van elders. Tussendoor zingt een Hollands vrouwen koor Slavische en Zuid-Afri kaanse liederen. Een gevarieer der programma valt nauwelijks te bedenken. De multiculturele dag die het dienstencentrum met Vluchte lingenwerk en Burenhulp zater dagmiddag organiseerde, dient vooral om vluchtelingen op een 'leuke' manier onder de aan dacht te brengen. En passant probeert de Vowa (Vluchtelin genwerk Oegstgeest, Warmond, Alkemade) vrijwilligers te wer ven. Maar de beslissende stap voor het eerste multiculturele festijn in Oude Wetering gaf Aleid van der Meer van dien stencentrum Jacobus. Zij com bineerde het internationale ou- derenjaar - met de nadruk op internationaal - met het vluch telingenwerk in de gemeente. Vandaar dat zij straalt als zij ziet dat de zaal vol zit met jongeren en ouderen van allerlei af komst. In de rij van sprekers neemt Ahmed Abdir Rahman een be scheiden plaats in. De 17-jarige Somaliër woont al jaren in Ou de Wetering en is snel gewor teld op het Hollandse platte land. Hij spreekt vloeiend Ne derlands, doet het goed op school, maar heeft ook aanmer kingen op zijn nieuwe omge ving. „De mensen zouden min der snel moeten oordelen", zegt hij als hij met wethouder Dick Nagtegaal een'wens mag uiten. Later legt hij dat uit met een voorbeeld. „Als ik een win kel binnenstap, houden men sen mij direct in de gaten. Dan voel ik mij net een dief. Maar verder heb ik het naar mijn zin in Nederland. Ik voetbal op straat, voel me met mijn ouders en drie broers en drie zussen niet eenzaam meer en geniet van de contacten met andere Zangers en dansers uit alle windstreken zetten hun beste beentje voor tijdens de finale van de multiculturele middag in dienstencentrum Jacobus. FOTO LOEK ZUYDERDUIN buitenlanders. Weet je dat deze Oosterse muziek lijkt op onze muziek?" Wethouder Nagtegaal heeft andere wensen. Hij moet dit kalenderjaar nog 42 vluchtelin gen in zijn gemeente onderben- gen en weet nu al dat dat liet lukt. „Alkemade heeft een ach terstand", betoogt hij. „We hebben vergeefs geprobeerd om mensen onder te brengen in de Jozefschool. Inburgeren in Alkemade gaat het best met kleine hoeveelheden buitenlan ders. In steden kunnen zij vaak beter terecht dan in de polder, omdat zij daar meer vrienden en kennissen hebben. Om vluchtelingen onder te brengen laten we soms zelfs huizen tij delijk leegstaan. Ook andere woningzoekenden moeten be seffen dat de gemeente voor el ke woning voor een buitenlan der een ander huis terugkrijgt." Van Marianne van der Beek mag Nagtegaal wat harder lo pen om vluchtelingen te huis vesten. De regionale coördina tor van Vluchtelingenwerk vindt dat Alkemade een voor beeld kan nemen aan War mond, dat wel voldoet aan de eis van de COA. „En dan gaat het hier nog om statushou ders", zegt zij. „In wezen zijn dat de gemakkelijkste klanten, omdat zij blijven en verplicht Nederlands leren. Als staatsse cretaris Cohen de wetswijziging erdoor krijgt, moeten gemeen ten ook tijdelijke asielzoekers huisvesten, die niet, zoals Ah med, goed Nederlands spreken en allerlei perspectieven heb ben." Ondanks haar kritiek op Alkemade is Van der Beek blij met de komst van de wethou der, die de multiculturele mid dag opende. „We moeten toch met elkaar in gesprek blijven." Eén van de aanwezigen staat ver van het feestgedruis voor zich uit te staren. Hij is na een zwerftocht uit zijn geboorte land Irak via het toenmalige Joegoslavië naar Roelofarends veen gevlucht. Zijn handen jeu ken om zich met al zijn diplo ma's op zak verdienstelijk te maken in zijn nieuwe omge ving. „Ik ben als ingenieur afge studeerd in Kosovo", zegt hij in goed verstaanbaar Nederlands. „Maar een baan die aansluit bij mijn opleiding heb ik nog niet gevonden. Begrijp me goed: ik hoef geen werk op universitair niveau. Maar tot nu toe heb ik niets anders aangeboden gekre gen dan schoonmaakwerk. Dat is geen minderwaardig werk, maar ik denk dat ik meer kan. Maar op het arbeidsbureau blijkt steeds dat ik daarvoor niet in aanmerking kom. Of mijn Nederlands is niet goed genoeg, of ik heb het verkeerde diplo ma." De gewezen Irakees geeft zijn naam niet prijs omdat hij bang is dat zijn kritiek hem nadeel kan berokkenen bij het arbeids bureau. Aan de andere kant be seft hij dat publiciteit hem mis schien een baan kan opleveren. Hij zou niets liever willen voor de maatschappij, voor zijn vrouw en voor zijn kinderen. „Wat moeten zij ervan den ken als hun vader de hele dag in huis rondhangt? Ik wil mijn kinderen het goede voorbeeld geven. Werk is heilig. Een man zonder baan is niets. Het aller moeilijkste vind ik het om mijn uitkering af te wachten. Ik doe wel vrijwilligerswerk, maar dat is niet met een betaalde baan te vergelijken. Dan help ik andere mensen, maar zelf heb ik geen succes." -1. •Leidsch Dagblad ANNO 1899 Woensdag 1 November LEIDEN - Gisteravond had de feestelijke opening van het 'Volkshuis' plaats. Den talrijken aanwezigen werd door een dameskoor, op allerliefste wijze een welkomstgroet toegezongen, waarna de aanwezigen door het studenten-muziekgezelschap 'Sempre Crescendo' werden verrast op een paar muzieknum mers: 'Cornelius-Marsch' van F. Mendelssohn Bartholdy en Ouverture van de Opera 'La Dame Blanche'. Beide nummers werden, evenals het 'Wel kom', met toejuiching begroet. Daarna werd het podium betreden door den hooglee raar mr. W. Van der Vlugt, die toelichtte, dat het doel van het Volkshuis is, voor het volk zijn wereld 'mooier te maken door het verhelderen, het ver scherpen, het verdiepen van den blik, waarmee het haar beschouwt'. "Het wil",, sprak de redenaar onder meer, "nieuwe menschen van U maken, door U andere oogen te ge ven en andere ooren". Daar, waar dank werd gebracht aan den ongenoem- den milden gever, die de stichting van het 'Volks huis' heeft mogelijk gemaakt, werden sprekers woor den met een daverende toejuiching begroet. Hierna liet het Mannenkoor 'Kunst na Arbeid' zich hooren met 'Het lied van het licht'. ANNO 1974 Vrijdag 1 november LEIDEN - Twee dagen na zijn 83ste verjaardag is dinsdag de letterkundige dr. Victor E. van Vriesland in zijn Amsterdamse woning overleden. Hij was doc tor honoris causa van de Leidse universiteit, oud- voorzitter van de internationale en erevoorzitter van de Nederlandse PEH-club. Van Vriesland, die in Den Haag het gymnasium bezocht, is redacteur van tal van literaire tijdschriften geweest en heeft vele bloemlezingen samengesteld naast zijn dichtbun dels en vertalingen. Hij kreeg na de oorlog grote be kendheid doorzijn optreden in het televisieforum 'Hou je aan je woord'. In 1951 werd hij onderschei den met de prijs van het kunstenaarsverzet, in 1958 met de Constantijn Huygensprijs en in 1960 met de P. C. Hooftprijs. Hij was officier in de orde van Oran- je-Nassau, in de Leopoldsorde en in de Kroonorde en Ridder in het Legioen van Eer. LEIDEN - Het college van B. en W. zal zich nader gaan beraden over het terrein aan de Nachtegaal laan als eventuele toekomstige bestemming van de voetbalvereniging ASC. Het zal daarbij o.a. gaan om de ligging van de benodigde velden in verband met uitbreidingsplannen van het nabij gelegen psychia trisch ziekenhuis 'Endegeest'. Ook speelt een rol of en zo ja hoe de Warmonderweg wordt verlengd. Zo als bekend wil ASC niet naar het terrein Vos-cuyl - een aanbod van het gemeentebestuur van Oegst geest - omdat de vereniging daar vier velden zou moeten delen met UDO en Oegstgeest en op die ma nier weinig of geen ontplooiingskansen zou hebben. Op het ogenblik speelt ASC aan de Kempenaer- straat, in de Leidse Hout en op 't Pomonaterrein. Inmiddels heeft de waarnemend-directeur van 'End egeest' de aanleg van sportvelden in het gebied Nachtegaallaan-Geversstraatterrein-Endegeest ont raden, omdat een sportcompex de rust op het zie- kenhuis zou verstoren. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12