Einde aan leergeschil RK-kerk en lutheranen Norbertijnen in brandvrij klooster Pacifisme blijft kerken verdelen Geloof Samenleving MAANDAG 1 NOVEMBER 1999 redactie aad rietveld, 071 -j VANDAAG Omdat er meer dan 25.000 heiligen zijn en maar 365 dagen per jaar, zat de katholieke kerk met een probleem: te weinig dagen om iedere heilige een eigen feestdag te geven. Dat speelde al in de zevende eeuw, want in de daaraan voorafgaande eeuwen - de tijd van de Romeinse vervolgingen - werden veel heilige martelaren aan de lijst toegevoegd. Maar er waren er nog veel meer die onbekend als martelaar voor het christelijk geloof waren gestorven. Voor al die bekende en onbekende heiligen zonder eigen dag om te worden vereerd, werd 'Allerheiligen' ingesteld op 13 mei 609. La ter, in de negende eeuw, verplaatste de kerk Allerheiligen naar 1 november, omdat tegen die tijd de oogst binnen was, en er dus voldoende voorraad was om alle pelgrims van voedsel te voorzien. Blair: geen katholiek op de troon londen De Britse troon blijft-taboe voor rooms-katholieken. Premier Blair heeft laten weten, dat hij uitsluit dat de wet op het koningschap wordt veranderd. Hij schrijft dat in een brief aan het conservatieve Schotse parlementslid Lord James Douglas- Hamilton, die van mening is dat de wet aan de huidige tijd moet worden aangepast. De Schot vindt dat ook uit de wet op het koningschap moet blijken dat Groot-Brittannië een land is met veel geloofsrichtingen. De bepaling dat iemand die met een 'papist' getrouwd is geen recht heeft op de troon, vindt hij uit de tijd. Blair vindt dat de wet uit 1701 moet blijven zoals hij is. Zijn argumenten tegen aanpassing zijn vooral procedureel. Wij ziging van de Act of Settlement maakt aanpassing van acht an dere wetten nodig, en dat zou dan ook nog eens in vijftien lan den van het Gemenebest moeten plaatsvinden. Nötre Dame bijna schoon parijs Steenhouwer Mohammed Benabdelhoued reinigt een van de beelden aan de gevel van de Nötre Dame. Aan het schoonmaken van de westelijke gevel van de kathedraal in Pa rijs wordt al bijna zeven jaar gewerkt. De klus moet voor de jaar wisseling geklaard zijn. Óp veel plaatsen is rond de beelden schrikdraad aangebracht, om te voorkomen dat duiven ze weer onderpoepen. foto reuters Missionaris vermoord in Angola rome» Een 59-jarige Italiaanse missionaris is zaterdag in de An golese hoofdstad Luanda vermoord dóór rovers. Dit heeft Mis na, het Romeinse persbureau van missieorden, meegedeeld. Het slachtoffer is de 59-jarige pater Umberto Negrini, die sinds 1985 in Angola werkte. Hij zat in een auto, die de rovers wilden stelen. Opperrabijn Jakobovits overleden londen De voormalige Britse opperrabijn Lort Jakobovits is zondag op 78-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een hersenbloeding. Het overlijden werd bekendgemaakt door op perrabijn Jonathan Sacks, die Jakobovits in 1991 opvolgde. Ja kobovits wordt vandaag in Jeruzalem begraven. Immanuel Ja kobovits werd in 1921 geboren in het Oost-Pruisische Königs- berg. Toen Hitier aan de macht kwam, vluchtte hij naar Enge land. Op 27-jarige leeftijd werd hij opperrabbijn van Ierland. In 1967 werd hij benoemd tot opperrabbijn van Groot-Brittannië, en dat bleef hij tot zijn pensioen. Jakobovits streefde ernaar de blik van de joden weer op de wereld te richten. „Na de Holo caust waren we te introvert geworden. Maar mijn opvatting is dat de Joden een eigen bijdrage voor de samenleving hebben. Het beeld van buitenstaanders over joden is dat ze dit en dat recht opeisen en daar en daar tegen protesteren. Ik wilde aanto nen dat de samenleving ook iets positiefs van de joodse ge meenschap mag verwachten", zei hij bij zijn afscheid. augsburg anp/rtr Met de ondertekening van een gemeenschappelijke verklaring over de rechtvaardigingsleer hebben de Rooms-Katholieke Kerk en de Lutherse Wereldfe deratie (LWF) zondag het ge schil bijgelegd, dat in de zes tiende eeuw tot een kerkscheu ring leidde. Ongeveer vijftig bis schoppen van beide kerken uit de hele wereld waren voor die gelegenheid naar de Annakerk in de Duitse stad Augsburg ge komen. Hoge vertegenwoordigers van het Vaticaan en de LWF be krachtigden in Augsburg het na ruim twintig jaar overleg tot stand gekomen document met hun handtekening. Namens de Rooms Katholieke-Kerk teken den kardinaal Edward Cassidy en bisschop Walter Kasper, res pectievelijk president en secre taris van de pauselijke raad voor de eenheid van de christe nen, namens de LWF voorzitter Christian Krause en secretaris generaal Ishmael Noko. Cassidy, in de jaren tachtig vertegenwoordiger van het Va ticaan in Nederland, noemde het in zijn preek de taak van de hedendaagse kerk de schade te herstellen „die stormen, ruzies en door de mens veroorzaakte aardbevingen hebben laten ontstaan". Krause sprak van een van de belangrijkste dagen in de geschiedenis van beide kerken. „Voor het eerst sinds eeuwen betreden wij gemeen schappelijke grond", meende de LWF-voorzitter. Het conflict over de zogehe ten rechtvaardigingsleer ligt ten grondslag aan de Reformatie in de 16de eeuw. Kerkhervormer Maarten Luther verkondigde de boodschap dat God de zondige mens alleen op grond van zijn geloof aanvaardt. Goede wer ken helpen hem niet om bij God in een goed blaadje te ko men. Met zijn stelling hekelde hij vooral de praktijk van de af laten in de Rooms-Katholieke Kerk. Gelovigen konden door goede werken aflaten verdienen om daarmee hun zielenheil vei lig te stellen. Alleen uit genade en niet op grond van hun eigen verdienste worden mensen door God aan genomen, zo luidt nu de ge meenschappelijke visie. Weder zijdse leerveroordelingen zijn niet meer van toepassing op het huidige denken over de recht vaardigingsleer in de beide ker ken. Datum en plaats van hande ling hadden historische beteke nis. Voor protestanten is 31 ok tober Hervormingsdag. Op die dag in 1517 spijkerde Luther volgens de overlevering zijn be roemde 95 stellingen op de deur van de slotkerk te Witten berg. In Augsburg moest hij een jaar later op last van de pause lijke gezant, kardinaal Cajet- anus, die stellingen herroepen. Dat weigerde hij. In dezelfde stad werd in 1530 de door Lu thers medewerker Melanchton geschreven Augsburgse Confes sie van kracht. Woordvoerders van beide kerken doen hun best om de betekenis van het document te relativeren. Het is weliswaar een doorbraak in de oecumene, maar op de weg naar kerkelijke eenheid liggen nog veel strui kelblokken. De verklaring zelf noemt netelige kwesties als die van het leergezag, het ambt en de sacramenten, die nog lang niet opgelost zijn. Concrete te kenen van eenheid, zoals de ge zamenlijke viering van avond maal en eucharistie, komen door het document niet dich terbij. Dat ook de rechtvaardigings leer vandaag de dag nog con flictstof bevat, blijkt uit de af wijzende reacties in lutherse kring op de recente pauselijke bul over het verdienen van afla ten in 2000. De paus draait met zijn pleidooi voor goede wer ken, die jubileumaflaten kun nen opleveren, de klok enkele eeuwen terug, vinden veel pro testanten. In Duitsland breken rooms- katholieke en lutherse kerkelij ke functionarissen zich nu het hoofd over de vraag, hoe ze jongeren in vredesnaam de rechtvaardigingsleer moeten uitleggen. Als zovelen grijpt de roomse godsdienstleraar Albert Gosse naar het beeld van een gezin. „Je ouders houden van je, en door hun liefde bereiken ze dat je je fouten erkent en ze niet meer maakt." 'Wij leefden als het ware op een brandstapel' heeswuk anp Dankzij een ingrijpende ver bouwing van de abdij van Ber ne te Heeswijk kunnen de veer tig norbertijnen monniken daar voortaan werken en bidden in brandveilige onderkomens met warm stromend water. Voor de medebroeders is dat een onge kende luxe. „Wij leefden als het ware op een brandstapel, die alleen nog maar aangestoken hoefde te worden", zegt abt Ton Baeten. Eeuwenlang namen de norber tijnen genoegen met de met kalk aangestreken rieten mu ren, houten vloeren en een klei ne behuizing (woon- en slaap kamer ineen). „Hebben jullie hierin gewoond", vroegen de bouwvakkers zich tijdens de re novatie vaak af. Niet alleen de toestand van de gebouwen, maar ook een ge loof in de toekomst van de reli gieuze orde vormden de aanlei ding voor de verbouwing van de abdij, een van de meest po pulaire kloosters in Nederland. Sinds 1988 zijn er zestien man nen toegetreden tot de norber- tijner gemeenschap. De gemid delde leeftijd van de veertig confraters is bijna zestig jaar, tegen tachtig jaar in de meeste andere kloosters in Nederland. Ondanks de voortgaande se cularisatie heeft het religieus I I i De norbertijnen hebben na de renovatie een ruimere zit-slaapkamer. gemeenschapsleven wel dege lijk toekomst, denkt Baeten. Op basis van het geloof hebben de norbertijnen zich verenigd om door onderlinge verbonden heid en solidariteit een 'nieuwe wereld van gerechtigheid en vrede' te realiseren. Gastvrij heid staat bij hen hoog in het vandaal. In de rust van een reli gieuze gemeenschap kunnen mensen tot zichzelf komen. De verbouwing, die twee jaar duurde, heeft bijna 11 miljoen gulden gekost. Bisschop Hurk- mans van Den Bosch woonde de heropening van de abdij bij. Abt Baeten riep na de benoe ming van bisschop Ter Schure, de voorganger van Hurkmans, de abdij van Berne uit tot schuilplaats voor allen die zich door het benoemingenbeleid niet meer in de Rooms-Katho lieke Kerk thuis voelden. Bij de wijding van Hurkmans liet Bae ten weten dat de religieuzen van Berne de nieuwe bisschop 'van harte' beschouwen als her der van het hele bisdom. amsterdam anp Geen dogmatische discussie alstublieft over de vraag wie zich pacifist mag noemen, maande Carl Niehaus, ambas sadeur van Zuid-Afrika. Het kwam er zaterdag tijdens het jubileumfeest van de vereni ging van christen-pacifisten, Kerk en Vrede, toch van. „De,echte pacifist is,degene die zegt dat het te allen tijde beter is te sterven dan te do den", zei een aanhanger van de 75 jaar oude beweging voor geweldloosheid. Maar ook se cretaris M.J. Faber van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV), in 'kritieke situaties' als die in Kosovo voorstander van militaire bescherming van weerloze burgers, beleed zijn pacifisme. „Geweld, al is het ter bescherming van mensen, is altijd een nederlaag." En zelfs CDA-Kamerlid A. van Aardenne, voorstander van de NAVO-bombardemen- ten op Joegoslavië, liet zich de titel pacifist niet ontnemen. Ds. A. Grandia, oud-voorzitter van Kerk en Vrede, had grote moeite met een onwrikbaar geloof in geweldloosheid als, zoals in Kosovo, zonneklaar is dat er iets moet gebeuren. Dat de pacifistisch ingestelde doopsgezinden en qu^ hun lidmaatschap van hel hebben opgeschort, voni) niet te verteren. Het debat over de grel van geweldloosheid blijft gens ds. H. Zeldenrust i boezem van Kerk en woeden. „De kerkelijke cussie over oorlog en t beweegt zich altijd weer sen de twee polen van pa( me en rechtvaardige oorl Dat de kerken in hun woord op hedendaagse flicten de leer van de r« vaardige oorlog weer van hebben gehaald, zint Ken' Vrede niet. „Wij waren en ervan overtuigd dat een log nooit in zichzelf rechtv dig kan zijn." Kerk en Vrede ontstom 1924 onder de naam G, van godsdienstige voorgai en gemeenteleden tegen oï en oorlogstoerusting. Initio nemer was de hervormde dikant J. Hugenholtz, die pacifisme aanprees in open brief aan „alle predil ten, pastoors en rabbi's dl den naam van God en C| tus militarisme verdedigei zijne geweldsmiddelen 2 nen". Op haar hoogte] had de vereniging 9000 le Nu zijn er nog 1100. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Veel wind en wolken en perioden met regen. Maxima veelal tussen 8 en 12 graden, in het noorden wat lager. Zweden: Maandag op veel plaatsen droog en hier en daar zon. Later toene mende bewolking en vooral dins dag af en toe regen. Middagtem- peratuur omstreeks 10 graden, in het noorden circa 6. Denemarken: Maandag eerst wat zon. Later, en ook dinsdag, van het westen uit perioden met regen. Tamelijk veel wind. Maxima omstreeks 11 graden, maar maandag hier en daar wat hoger. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Vooral maandag nog onstuimig. Verder half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of buien. In Zuidoost-Engeland vooral dins dag droger. Middagtemperatuur maandag uiteenlopend van 11 graden in het noordwesten tot 18 in de omgeving van Londen. Dinsdag tussen 9 en 12 graden. België en Luxemburg: Maandag in het oosten eerst riog wel zon. Verder bewolkt en enige tijd regen. Ook veel wind. Maxi ma op maandag rond 16 graden, dinsdag iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Van het westen uit perioden met regen, ook kans op onweer. Maandag in het oosten eerst nog droog en zonnige perioden. Langs de kusten van het Kanaal tijdelijk veel wind. Maandag maxima rond 16 graden, dinsdag een fractie lager. Portugal: In het zuiden geregeld zon en droog. Naar het noorden toe meest bewolkt en van tijd tot tijd regen, misschien ook onweer. Maxima van 20 graden in het noorden tot 24 in het zuidoosten. Madeira: Droog en perioden met zon. Maxi ma rond 22 graden. Spanje: In het noordwesten en noorden wolkenvelden en nu en dan re gen. Elders zonnige perioden en droog. Maxima tussen 20 en 25 graden, maar dinsdag van het noorden uit iets frisser. Canarische Eilanden: Droog en geregeld zon. 's Mid dags ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog bij maxima van 23 tot 28 graden. Tunesië: Droog en vrij zonnig. Middagtem peratuur aan zee rond 26 graden. Zuid-Frankrijk: Maandag vrijwel overal droog en geregeld zon. Dinsdag van het westen uit toenemende bewol king en een aantal buien, moge lijk met onweer. Maandag maxi ma uiteenlopend van een graad of .18 op het Centraal Massief tot tegen de 25 aan de voet van Pyre- neeen. Dinsdag overal iets lagere maxima. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en 's middags om streeks 24 graden. Italië: Dinsdag in het noorden mogelijk een lokale bui. Verder droog en flink wat zon. Op sommige plaat sen mist, vooral in de Po-vlakte. Maxima tussen 17 en 23 graden. Corsica en Sardinië: Rustig en maandag veel zon. Dinsdag meer bewolking en voor al op Corsica misschien een bui. Middagtemperatuur rond 22 gra den. Malta: Zonnige perioden en een kleine kans op een bui. Maxima van on geveer 24 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur om streeks 22 graden. Duitsland: Maandag zonnige perioden en vrijwel overal droog. Eerst plaat selijk nog mist. Dinsdag van het westen uit toenemende bewol king, gevolgd door regen. Maxima maandag rond 16 graden, aan de voet van de Alpen door föhn lo kaal hoger. Dinsdag van het wes ten uit iets koeler. Zwitserland: Zonnige perioden en droog. In het zuidwesten meer wolkenvelden. Maxima op maandag rond 17 gra den, dinsdag iets lager. Oostenrijk: Hier en daar mist, verder droog en perioden met zon. Maxima rond 14 graden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en droog. Maandag eerst misschien plaat selijk mist. Maxima omstreeks 14 graden. Hongarije: In de nacht en ochtend kans op mist. Verder droog en zonnige pe rioden. Maxima rond 15 graden. DINSDAG 2 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.37 Zon onder 17.10 Maan op 00.44 Maan onder 15.27 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.45 23.25 10.19 22.58 Laag 06.15 18.31 05.56 18.12 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17) 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) J per kwartaal (acceptgiro) j per half jaar (acceptgiro) i per jaar (acceptgiro) j Abonnees die ons een machtiging verstre| het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kon betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen! worden verzonden geldt een toeslag van) aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBJ Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenva van het regionale nieuws uit het Leidsi Dagblad op geluidscassette beschikbai informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gra lagedruk hogedruk luchtdruk in 19 temperatuur _1000_ hecto pascal windrichting K N H U I Wenen onbewolkt Zurich licht bew. Bangkok half bew. Buenos Aires zwaar bew. Casablanca onbewolkt Johannesburg weerlicht Los Angeles licht bew. 1 0.0 24 0.1 12 24 19 0.0 0 23 16 0.0 30 15 2.0 28 13 0.0 22 15 0.0 19 13 0.0 25 14 0.1 19 15 15.0 18 8 0.2 28 18 00 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10