C1000 loopt in op AH Nick Leeson als peperdure 'act' op feestje Harry Mens Economie Shell vergoedt subsidie aan pomphouders niet Belgische charterbedrijf sjoemelde met onderhoud Nieuw leven voor oude nylons -bijverdiensten zijn steeds jo ielangrijker in landbouw Banken beschermen hun klanten niet goed Dutchtone ook landelijk VRIJDAG 29 OKTOBER 1999 95a Als reactie op aankondiging Zalm Shell is niet van plan de door de Europese Commissie verboden subsidie aan pomphouders te gaan vergoeden. Dat zegt het concern in reactie op de be kendmaking van minister Zalm van financiën, dat hij de ten on rechte ontvangen steun wil te rugvorderen bij de oliemaat schappijen. De opstelling van het minis terie betekent dat voor 250 van de 633 pomphouders, die steun hebben gekregen, duidelijk is geworden dat zij het ontvangen geld voorlopig niet hoeven te rug te betalen. Mocht het terug vorderen bij de oliemaatschap pijen echter mislukken, dan is volgens het ministerie terugvor dering bij de pomphouders als nog onvermijdelijk. De in totaal 126 miljoen gul den steun aan de in totaal 633 pomphouders ontstond na de verhoging van de benzineac cijns op 1 juli 1997. Pomphou ders in de buurt van de Duitse grens vreesden dat automobi listen massaal over de grens zouden gaan tanken in verband met het grote prijsverschil aan de pomp tussen Nederland en Duitsland. De Europese Commissie, in de persoon van de toenmalige commissaris Van Miert, wijst de steunmaatregel voor sommige categorieën pomphouders van de hand. Daarbij gaat het onder meer om exploitanten die van hun oliemaatschappij steun krijgen in gevallen van prijscon currentie. Van Miert vond daarom dal de Nederlandse schatkist bij deze groep in feite indirect de oliemaatschapijen zelf onder steunde. Shell vindt dat een 'onzinnige redenering' van Van Miert. De prijssteun waar Van Miert op doelt, is alleen be doeld voor lokale, tijdelijke benzineoorlogen. „En niet om structurele accijnsverschillen die de overheid veroorzaakt, glad te strijken", zegt de woord voerder. Premie piloten voor vervalsen reistijd ters naar populaire vakantiebe stemmingen. Justitie kwam het gesjoemel met het onderhoud op het spoor via een ontslagen piloot. Die klapte uit de school met zijn onthulling dat de vertrektij den door het cabinepersoneel op papier werden 'verlaat' en het moment van aankomst ver vroegd. De piloten kregen daar voor een premie uitgekeerd. De kunstmatige bekorting van de gevlogen uren resulteerde in minder verplicht onderhoud. Volgens onderzoeksrechter Van Espen heeft de chartermaat schappij daarmee haar onder houdskosten met honderddui zenden guldens verlaagd. Dat kwam Sobelair niet onge legen. De maatschappij boekte in 1998 nog een verlies van elf miljoen gulden. Onduidelijk is of de fraude met de vlieguren nog steeds voortduurt. brussel marc peeperkorn correspondent De Belgische chartermaat schappij Sobelair sjoemelde ja renlang met het onderhoud van haar vliegtuigen. Volgens justi tie in Brussel beloonde Sobelair haar piloten voor het vervalsen van aankomst- en vertrektijden. Op die manier daalde op papier het aantal vlieguren waardoor honderdduizenden guldens be spaard kon worden op de pe riodieke controle- en onder houdswerkzaamheden. Ondui delijk is of de veiligheid van de reizigers in gevaar is gekomen. Justitie in Brussel verdenkt 27 Sobelair-medewerkers van de frauduleuze praktijken, het me rendeel piloten. Vandaag beslist de rechter of zij moeten voor komen. Sobelair is een dochter maatschappij van Sabena, die zich toelegt op goedkope char- Strijd om zakelijke mobiele beller barst los )1 Subsidie EC voor 'groene' verzekering zeist Achmea, het relatief onbekende moederbedrijf van onder - meer Zilveren Kruis, Centraal Beheer en FBTO, krijgt een kleine subsidie van de Europese Unie voor het idee van de 'groene' - autoverzekering. Daarbij krijgen polishouders met autoschade geen splinternieuwe onderdelen gemonteerd, maar onderdelen die bij de autosloper zijn gekocht. Achmea wil niet zeggen om ie hoeveel steun het gaat. „Het gaat om tonnen, niet om miljoe- nen. Het is eenmalig, en bedoeld om de opstartkosten ten dele 4[ i te betalen", verklaart de woordvoerder. 05 Internetverkopen boven 1.000 miljard 85 new york Dit jaar wordt via het internet een totale omzet ge- boekt van 1.065 miljard gulden. Ter vergelijking; de som van alle !oo geproduceerde goederen en diensten in Nederland komt in 1999 waarschijnlijk uit op 810 miljard. De cijfers komen uit een ;3; onderzoek dat de universiteit van Texas heeft verricht onder 3.400 ondernemingen op internet. Eenderde van de bedrijven bestond in 1996 nog niet en nu bieden ze al werk aan 305.000 'm werknemers. De hele interneteconomie zorgt al voor 2,3 mil- joen banen. i Bonden uit op behoud divisie Philips den haag FNV Bondgenoten en de CNV Bedrijvenbond hebben ',5t gisteren in de Tweede Kamer steun gezocht voor het behoud van de lichtdivisie van Philips. De bonden vrezen dat die uit Ne- loc derland vertrekt. Volgens vakbondsbestuurder J. Cuperus wil '•3 Philips geen toezeggingen doen om haar ontwilckelingsafdelin- gen in Nederland te houden. En als die weggaan, is de stap j.s makkelijk gezet om ook de productie te verplaatsen, meent Cu- '•8 perus. Concrete toezeggingen kregen de bonden niet van de Ka- >'t mer. Begin november komt de ondernemingsraad van de Phi- U lips-vestiging in Terneuzen met een eigen plan. PvdA-Kamerlid Hindriks denkt dat de Philips-directie een goed plan van het ei- p',3 gen personeel niet makkelijk terzijde zal leggen. 7,4 u Voor het eerst Airbus voor El Al s o tel AViv-parijsEl Al kiest voor het eerst in zijn geschiedenis voor ij toestellen van het Europese vliegtuigbouwconsortium Airbus. 7,4 De Israëlische luchtvaartmaatschappij bestelt drie of vier Air- bus-toestellen van het type A-330 (250 passagiers). Tot op he- i'x den betrok El Al zijn vliegtuigen altijd van Airbus-concurrent 5.1 Boeing. De Israëli's probeerden gisteren de Amerikanen niet al te zeer voor het hoofd te stoten. Behalve de Airbus-toestellen cm plaatste El Al ook een order voor drie Boeing-777's (minimaal U driehonderd passagiers per toestel). De twee vliegtuigbouwers oj zijn wereldwijd in een felle concurrentiestrijd verwikkeld, ij Si Moeder Sdu verkoopt Grafisch Bedrijf 5.( den haag Uitgever Sdu heeft een belang van 51 procent in Sdu O- Grafisch Bedrijf verkocht aan A-D Druk in Zeist. Sdu heeft enke- 5!. Ie jaren geleden al aangegeven van de drukkerij af te willen om zich meer te kunnen concentreren op uitgeven. Sdu Grafisch Bedrijf heeft een omzet van 38 miljoen, waarmee de omzet van 5,1 A-D Druk straks op ongeveer 65 miljoen uitkomt. Sdu houdt de |'j overige 49 procent van de aandelen nog enkele jaren vast. Over <9; de overnameprijs wil Sdu niets zeggen. >3,3 'Lager scholingsniveau bouw kan niet' 1q Rotterdam Het is een onzalig en absoluut verwerpelijk idee om 0; de kwaliteit van de scholing in de bouw te verlagen om ook de 0, laatste werklozen aan een baan te helpen, vindt voorzitter ing. 2' D. van Well van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf Waterweg- 1'i gebied. Volgens hem worden daarmee de werklozen van mor- 1, gen opgeleid, omdat vakbekwaamheid in de bouw steeds be- jo' langrijker wordt, zo zei hij gisteren tijdens de jaarvergadering i2j van bouwondememersorganisatie. De Sectorraad voor de Bouw 05 heeft het voorstel gelanceerd om op een lager niveau cursussen 3' aan te bieden, zodat meer gediplomeerden de bouw instromen. 0', Om de vacatures in de bouw te vervullen denkt Van Well vrou- wen aan te trekken door parttime functies en duobanen te creë- 2, ren en aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden aan te bieden. Ook 1. herintredende WAO'ers zijn welkom. Alben Heijn wijt daling marktaandeel aan effect Bonuskaart Het marktaandeel van Albert Heijn is het afgelopen half jaar voor het eerst sinds jaren iets gezakt. Nederlands grootste kruidenier, die jaren marktleider was met cijfers rond de 28,9 moest 0,3 procentpunt terug naar 28,6 pro cent. AH heeft onder meer terrein verloren aan de suc cesvolle ClOOO-keten, die steeg van 10 naar 10,9 procent. C1000 is van AH's halfzusje Schuitema. AH-moeder Ahold heeft zeventig procent van de aandelen Schuite ma. „Wij groeien met Cl000 twee keer zo hard als de markt", stelt een woordvoerder van Schuite ma tevreden vast naar aanlei ding van de cijfers van onder zoeksbureau ACNielsen. Niet alleen de formule is aantrekke lijk, denkt hij. Ook de mentali teit van de ondernemers en de locatie van de winkels dragen bij aan het succes. Hij verwacht bestendige groei. Een woordvoerder van AH- holding Ahold verklaart de da ling van het marktaandeel door te wijzen op de Bonuskaart. Die schrikt koopjesjagers af, zegt hij. „Maar kwaliteit en rende ment van de omzet zijn verbe terd", voegt hij toe. Ahold ver wacht het tij te kunnen keren in het tweede halfjaar. Het beursgenoteerde Laurus (onder meer Edah en Super de Boer) zag net als AH zijn markt aandeel in Nederland inzakken, en wel met 0,2 procentpunt tot 24,9 procent. Laurus, geschrok ken van de dalende prestaties van met name Edah, heeft het roer al omgegooid. Niet langer mikt de keten alleen op klanten met de speciale Edah-kaart. „We hebben nu meer aandacht voor de koopjesjagers", ver klaart een woordvoerder. De voordeelkaart, waarmee Edah klantentrouw kweekt, blijft wel bestaan. „Wij zijn er van overtuigd dat die twee spo ren naast elkaar kunnen be staan", aldus de zegsman. Lau rus claimt dat de luxe-formule Konmar wel wint. De supermarktwereld kijkt al tijd met spanning uit naar de cijfers van ACNielsen. De Ne derlandse markt groeit nog nauwelijks en groei gaat dus bijna altijd direct ten koste van de concurrentie. Uit de 'ACNielsen-scantrack' blijkt verder dat Aldi licht heeft verloren (min 0,1 procentpunt op 6,5 procent). Ook de A&P- supermarkten, die door de Duitse eigenaar Tengelmann te koop zijn gezet, leverden fors in en wel 0,2 procentpunt. Op een marktaandeel van 3,4 procent is dat in deze branche veel. De keten Jumbo, die na het succes in Zuid-Nederland lan delijke aspiraties heeft, ging op nieuw scherp omhoog van 1,1 naar 1,3 procent. „Wij zijn een soort Albert Heijn met Aldi-prij- zen", zo omschrijft topman K. van Eerd de formule van de Jumbo-supermarkten. Het doel van Jumbo is ook in het noor den wortel te schieten. Het doel is een verdubbeling van het aantal winkels tot honderd in 2003. Jq: e camping, de kaasmakerij en bescherming van weidevo- 105 ïlnesten wordt steeds belang ijker voor de boer. Inmiddels alen zo'n 10.000 boerenbedrij- in een aanvullend inkomen {liiet activiteiten die gerelateerd 10c ijn aan het boerenbedrijf, zo lijkt uit een onderzoek van het njandbouw Economisch Insti ll Jut (LEI). Vooral de bereiding en ver- Dop van kaas aan huis is een j°j icratieve bijverdienste, zo 10; ijkt uit het onderzoek. Gemid- 'd werd er 37.300 gulden bij- irdiend met de zelfkazerij. Er jn ruim vijfhonderd melkvee- 9 edrijven die zich bezighouden 3Ü Capone's gaat tiaar rechter voor claim Telfort met deze activiteit. Daarnaast zijn er nog 4.200 bedrijven die de eigen oogst aan huis verko pen, of bijvoorbeeld ijs maken. Steeds meer boerenbedrijven, inmiddels ruim 3.000, hebben een bijverdienste in de recrea tie. De helft van deze bedrijven heeft een camping, dé andere helft beperkt zich tot dagrecrea tie, zoals het verhuren van paarden of kano's. Gemiddeld leverden deze ac tiviteiten per jaar 10.000 gulden op. Daarbij moet worden aan getekend dat de helft van de be drijven minder dan 5.000 gul den bijverdiende, de andere helft verdiende meer dan 10.000 gulden bij. zupe» Visser Kees Bout uit het Zeeuwse Zijpe haalt een reeks oude nylonkousen met kostbare inhoud uit het water. Er steken niet langer dames benen in de nylons, maar mosselzaad. De mosselen groeien dwars door de mazen van de kous heen en blijven daardoor vrij van zand. De vraag naar deze hangcultuurmosselen neemt enorm toe vanwege de hoge kwaliteit. Een nadeel van deze kweekwijze is dat elke mossel apart geplukt moet worden en dat de nylons snel aan vervanging toe zijn. foto anp wim van vossen Banken doen te weinig om oplichting met rekeningnummers tegen te gaan. Klanten gaan voor soms tienduizenden guldens het schip in omdat fraudeurs ongehinderd een valse rekening op hun naam kunnen ope nen en vervolgens kredieten opnemen, meldt de actualiteitenrubriek Netwerk. De Postbank, waar het volgens de Con sumentenbond vrij makkelijk is de fraude te plegen, schat dat zij jaarlijks ruim 10 mil joen kwijt is door de oplichtingspraktijken. Directielid H. Dijkman merkt wel op dat dat bedrag nog relatief laag is in verhou ding tot het enorme klantenbestand (zeven miljoen). De Postbank vergoedt overigens de schade aan de gedupeerden. De oplichters lichten bij particulieren de bus en krijgen zo de beschikking over loon- stroken en giroafschriften. Vervolgens vra gen ze via een 'koerier' een handtekening voor een verzonden pakje. Daarna openen ze een nieuwe rekening op de naam van de gedupeerde en vragen kredieten aan. Wat de Consumentenbond stoort, is de gebrekkige controle bij de Postbank. Zo wordt bij het openen van de rekening zel den om een legitimatie gevraagd. Verder wil de bond dat de banken bij grote kre dietaanvragen de klant opbellen met de vraag of de aanvraag klopt. De Postbank is bereid om telefonische controle in overweging te nemen. Maar in een eerste reactie merkt Dijkman op dat zo'n aanpak de nodige kosten met zich meebrengt. Ook zijn klanten vaak telefo nisch niet bereikbaar, stelt hij. De strijd om de zakelijke mo biele beller barst los. De nieuwe aanbieder Dutchtone maakte gisteren bekend landelijke dek king te hebben bereikt. Dat maakt de weg vrij om serieus te concurreren met de reuzen in mobiele telefonie, Libertel en KPN. De ambitie van Dutchtone is groot. „We willen volgend jaar tien procent van 's lands groot ste ondernemingen als klant hebben, aldus marketing direc teur E. Huygen. „En dan heb ik het over bedrijven met de om vang van Unilever en Heineken. In totaal, dus inclusief de parti culiere markt, moet ons abon neebestand groeien tot een mil joen." De kleine mobiele aanbieders Ben en Telfort, ook nog niet zo lang actief op de markt, hopen eind dit jaar hun eigen mobiele Pizzaketen Al Capone's stapt naar de rechter om i: een schadevergoeding van 3 pngeveer 2 miljoen gulden van Telfort af te dwingen, directeur D. Galiart besloot tot de stap nadat gesprek- 2ken met Telfort op niets 11, waren uitgelopen. Al Capo ne's wil geld zien, omdat het vorige week vrijdag- 1 avond telefonisch onbe- ^reikbaar was. De telefo- 0, lieaanbieder leek begin de- te week bereid om Al Ca- 1 pone's enigszins tegemoet e komen. Maar volgens laliart was het aanbod van eth« Telfort te beperkt. Een schadeclaim was tiet bespreekbaar. Het tele- bniebedrijf vindt de claim ran 2 miljoen gulden in ;een verhouding staan tot de geleden omzetderving ran naar schatting 70 mille. Telfort laat in een reactie reten een vergoeding te villen betalen, die van toe- lassing is op de voorgeko- sdag nen situatie. Volgens de te- efonieaanbieder was de tizzaketen onbereikbaar ils gevolg van een korte tijd 2 lefect geraakte schotelan- enne. amsterdam boris peters Het aantal mensen dat gisteren bereid bleek om de door make laar Harry Mens gevraagde 675 gulden (exclusief BTW) neer te tellen voor een 'optreden' van de omstreden beurshandelaar Nick Leeson, bleek gisteren be perkt. Slechts zo'n 150 betalen de bezoekers waren naar de Beurs van Berlage in Amster dam gekomen. Door daarnaast nog vijftig studenten van Uni versiteit Nijenrode uit te nodi gen, wist Mens te voorkomen dat de monumentale zaal al te Harry Mens, makelaar te Lis- se, wist Leeson voor een bedrag met vijf nullen te charteren voor zijn eerste 'openbare' op treden sinds de Brit in juli de gevangenis in Singapore mocht verlaten. De nu 32-jarige Lee son zat daar een celstraf van vier jaar uit wegens zijn groot schalige beursfraude, waarbij hij een paar miljard gulden zoekmaakte en zijn werkgever, de prestigieuze Britse zaken bank Barings - inmiddels in handen van het Nederlandse ING - ruïneerde. Een van de Nijenrode stu denten wist nog even voor een pijnlijk moment te zorgen, door Leeson de vraag voor te leggen waar hij zichzelf over tien jaar zag. „Ik hoop dat ik dan nog leef', antwoordde Leeson, bij wie tijdens zijn gevangenschap een ernstige vorm van kanker werd geconstateerd. Hij is daar voor onder behandeling. Leeson, door Harry Mens aangekondigd als 'de nieuwe Nick Leeson, de man die niet bang is', werd een uur lang on dervraagd door Harry Mens zelf en door twee door hem gechar terde dagbladjournalisten en een advocaat. De netjes in het pak gehesen Leeson mocht on der meer antwoord geven op de vraag van Mens of hij verwach te dat zijn ex-vrouw, die vol gende week een baby verwacht, hem Nick gaat noemen. Aardiger was om uit Leesons eigen mond te horen hoe hij als beurshandelaar in Singapore tweeënhalf jaar aan één stuk door enorme verliezen kon ma ken, zonder dat iemand aan de bel trok. Zijn grootste verlies op een dag bedroeg volgens Lee son vijftig miljoen pond (bijna 175 miljoen gulden). Dat de top van Baring hem al die tijd met rust liet en hem op zijn woord geloofde is volgens Leeson bijna ongelooflijk. „Nie mand merkte het terwijl het op De omstreden beurshandelaar Nick Leeson, gisteren in de Amsterdamse Beurs van Berlage, naast hem ma kelaar Harry Mens. foto wfa cuido benschop vrijwel elk papier stond ge- aldus de ex-beurshandelaar. En Singapore volgens Leeson wel schreven. Je hoefde bij wijze ondanks de 'verborgen posities' degelijk bekend hoe omvangrijk van spreken maar binnen te lo- waarover sinds zijn arrestatie zijn speculaties waren, pen en een papier op te rapen", constant is gesproken, was in Londen bleef echter onbe kommerd grote sommen geld ter beschikking stellen. „Ik gaf gewoon vanuit de kroeg op dracht aan een meisje op kan toor, die vervolgens een e-mail- tje naar Londen stuurde." De volgende dag waren de ge vraagde tientallen miljoenen dan weer gewoon beschikbaar. De eerste keer dat het tot Leeson zelf doordrong, hoezeer hij zichzelf in de nesten had ge werkt, was op een extravagant feest in New York. „Op dat feest dat georganiseerd was vanwege de enorme winst die ik geacht werd gemaakt te hebben, be gon tot met door te dringen hoe absurd de hele situatie was", zo vertelde hij gisteren. Leeson die momenteel leeft van een toelage van driedui zend pond (bijna 9.500 gulden) per maand, zou graag weer naar de financiële wereld terug keren. De gewezen beurshan delaar zei echter niet te ver wachten dat iemand hem ooit nog zal laten handelen. Een baan op het gebied van risico management vond hij wel een goede suggestie. „Ik zou er de ideale persoon voor zijn", zo zei hij, verwijzend naar voor malige computerhackers die nu werkzaam zijn in de beveiliging van computers. netwerk gereed te hebben en willen ook de zakelijke markt op. Begin dit jaar lag het accent van de nieuwekomers nog op de particuliere beller. Een probleem bij het realise ren van de benodigde landelijke dekking is het opstellen van an tennes. Gemeenten hebben problemen met al die duizen den masten en mastjes die de horizon vervuilen. Sommige ge meenten eisen dat de partijen een vergunning aanvragen, waardoor de plannen vertragin gen oplopen. De enorme ontwikkeling van mobiele telefonie begon begin dit jaar pas goed. Waren er be gin 1999 circa 3,5 miljoen bel lers, inmiddels zijn het er bijna 6 miljoen. De kleine aanbieder Ben heeft 200.000 abonnees, te gen 300.000 voor Dutchtone en Telfort. KPN heeft 3,1 miljoen mobiele aansluitingen en Liber tel 1,9 miljoen. KPN begint met internet via zaktelefoon amsterdam fred van essen KPN Telecom begint in decem ber als eerste in Nederland met internet via de zaktelefoon. Met een speciale GSM kunnen abonnees van 'M-info' mobiel e-mail lezen, het telefoonboek op internet raadplegen en agenda en adressenbestand in hun pc bijwerken. De dienst kost al gauw enkele honderden guldens per maand extra. M-in fo maakt gebruik van 'wireless applicated protocol' of WAP, een industriestandaard die het internet aansluit op de beperkte mogelijkheden van de zaktele foon. WAP biedt een on-line verbinding, is interactief en gaat dus verder dan de bestaan de (SMS-) berichten, waarop maximaal 160 tekens kunnen worden verzonden. Met het in gebouwde wieltje van de GSM kan door menu's worden ge zocht en kan in bestanden zoals het telefoonboek dat KPN op Internet heeft staan, worden gebladerd. De benodigde telefoon kost bij KPN los 898 gulden. Wan neer in combinatie met een abonnement, gaat de prijs om-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9