Humanitaire VN-missie naar Kaukasus Veel kritiek op Israëlische hoogleraar Republikeinen missen 'Chicken George' Bush in debat Buitenland Hoera! Landelijke dekking! Vluchteling rust uit Armeense minister van binnenlandse zaken weg Franse VN-vredessoldaten aangeklaagd voor moord Regering Indonesië beëdigd Sacharov-prijs voor Gusmao Brussel-straatsburg De Oost-Timorese verzetsleider Xanana Gusmao krijgt dit jaar de Sacharov-prijs voor de mensenrech ten. Het Europees Parlement, dat de prijs jaarlijks toekent, steunde hem gisteren met een ruime meerderheid. De uitrei king is op 15 december in Straatsburg. De fracties van christen democraten, socialisten en groenen plus enkele kleinere steun den Gusmao, die vorige week vrijdag na zeven jaar terugkeerde naar zijn land. Hij werd eind 1992 opgepakt door het Indonesi sche leger en korte tijd later tot levenslang veroordeeld. De toenmalige president Soeharto zette dat vonnis om in twintig jaar. Gusmao kwam vrij op 7 september, profiterend van de po litieke ontspanning in Indonesië. Hij wordt gezien als de eerste president van het onafhankelijke Oost-Timor. Berlusconi vrijgesproken van fraude milaan De Italiaanse ex-premier en mediamagnaat Silvio Ber lusconi is gisteren door het Hof van Beroep in Milaan vrijge sproken in een proces wegens belastingfraude. Het Hof beves tigde de vrijspraak van een lagere rechtbank op 11 maart, waar Berlusconi en dertien anderen terechtstonden. Berlusconi, die in 1994 negen maanden een centrumrechtse regeringscoalitie leidde, was ervan beschuldigd dat hij bij zijn belastingaangifte had gesjoemeld met de koop- en verkoopprijs van een stuk grond bij zijn luxueuze villa te Macherio bij Milaan. Hij zou een te hoge aankoopprijs hebben opgegeven. Bovendien zou hij zwart geld gebruikt hebben bij de aankoop. Het Hof van Beroep achtte dinsdag nog een andere zaak tegen de mediamagnaat verjaard. Leukemie ontstaat voor de geboorte londen De meest voorkomende vorm van leukemie bij kinde ren is het gevolg van een genetische mutatie die optreedt in de baarmoeder. Toch moet er ook na de geboorte iets zijn dat de ziekte op gang brengt. Dat zijn de conclusies van een Brits on derzoek dat vandaag in het medische tijdschrift The Lancet staat. De resultaten van het onderzoek van het Londense Insti tute of Cancer Research zijn een belangrijke stap voorde kennis over leukemie. De ziekte is na verkeersongelukken de belang rijkste doodsoorzaak bij kinderen. Bij het onderzoek is een be paalde genmutatie gevonden in het bloed van elf kinderen on der wie een tweeling met acute leukemie. De mutatie kon wor den teruggeleid tot voor de geboorte van de kinderen. Alarm over resistente tuberculose new york Levensgevaarlijke tuberculosebacteriën die resistent zijn voor vrijwel alle beschikbare medicijnen, verspreiden zich met alarmerende snelheid. Al in meer dan honderd landen richten zij grote schade aan, zeggen onderzoekers van de Har vard Medical School in de Amerikaanse staat Massachusetts. Ie der jaar worden 8 miljoen mensen besmet en overlijden er 2 miljoen aan de ziekte. Tuberculose wordt vaak in verband ge bracht met armoede. Maar niet alleen mensen in landen met een minder goede gezondheidszorg, maar ook inwoners van landen in West-Europa en Noord-Amerika lopen het risico be smet te worden met de resistente bacteriën. De 'killer-bacterie' verbreidt zich volgens de artsen vooral in Rusland en Estland met ongekende snelheid. Britse inspectie wil moordenaars vrij londen De twee Britse jongens die in 1993 de wereld schokten met de moord op de 2-jarige peuter James Bulger, moeten kort na hun achttiende verjaardag vrijkomen. Dat zegt Sir David Ramsbotham, de hoofdinspecteur van het Britse gevangeniswe zen. Met zijn uitspraak rakelt hij de discussie over de rechtvaar digheid van het proces tegen de twee weer op. Ten tijde van de moord waren de later tot levenslang veroordeelde Jon Venables en Richard Thompson tien jaar oud. Het Europees Hof van de Mensenrechten houdt zich bezig met hun zaak omdat de Euro pese Commissie voor de Mensenrechten vindt dat zij geen rechtvaardig proces hebben gehad. De twee hadden volgens de commissie niet de mogelijkheid doeltreffend aan het proces deel te nemen. De commissie had ook kritiek op het feit dat de twee zijn berecht door een rechtbank voor volwassenen. China pakt leden sekte stevig aan peking In Peking is de Chinese politie voor de vijfde achtereen volgende dag in actie gekomen tegen de religieuze beweging Falun Gong. Op het Plein van de Hemelse Vrede werden zes le den van sekte met straffe hand aangehouden. Leden van de ver boden sekte houden al de hele week een stil protest op het plein. Bij hun arrestatie boden ze tot nog toe geen verzet. Maar de vrouwen die vandaag op het plein waren neerstreken bleven zitten toen de politie kwam. Ze werden aan hun haar getrokken en hardhandig een minibusje ingewerkt, onder het toeziend oog van enkele honderden mensen. Annan wil VN in Kosovo uitbreiden new york Secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kofi An nan wil dat de VN-politie in Kosovo flink wordt uitgebreid. De VN-missie in het gebied UNMIK telt nu 1685 politiemensen en dat zouden er drie keer zoveel moeten worden, aldus Annan in een voorstel aan de Veiligheidsraad. Volgens de VN-baas is de uitbreiding nodig omdat de openbare orde in Kosovo anders niet kan worden gehandhaafd. In het gebied is nog geregeld sprake van grote spanningen tussen Serviërs en Albanezen. De bedoeling is dat de VN-macht op een later tijdstip plaatsmaakt voor een lokaal opgezette politiemacht. De VN-missie in Koso vo moet helpen bij de terugkeer van mensen die voor en tijdens de NAVO-bombardementen het gebied ontvluchtten. Verder geeft ze hulp bij het opzetten van een autonoom bestuur in Kosovo. Het is zover. Dutchtone heeft volledige dek king in Nederland. Zoals beloofd en zelfs iets eerder. Wij zijn blij dat Nederland weer gewoon uit 12 provincies bestaat. Verder moet u weten dat Dutchtone de eerste landelijke aanbieder is die beschikt over het modernere GSM1800-netwerk. Dat betekent een grotere capaciteit, dus een betere ontvangst en geluidskwaliteit. Bel voor meer informatie gratis met 0800-0550 of surf naar www.dutchtone.nl. di i tone Nu kan iedereen in Nederland met Dutchtone bellen en gebeld worden. n fysieke obstakels w Bombardementen op Grozny gaan door De Verenigde Naties sturen een humanitaire missie naar het noorden van de Kaukasus. De missie gaat de buur landen van de door geweld beheerste republiek Tsjetsje nië helpen. Dagestan en Ingoesjetië hebben al zo'n 200.000 vluchtelingen opgenomen. new york-moskouafp-anpHij riep Rusland op haar mili taire acties alleen op het pro- VN-leider Kofi Annan sprak bleem van terrorisme te rich- zich gisteren uit voor een poli- ten. tieke oplossing van het conflict Het Russiche leger heeft van- tussen Rusland en Tsjetjenië. daag voor de derde achtereen volgende dag de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny gebombar deerd. Ook de plaatsen Bamoet en Samasjki, op de route naar Grozny, lagen onder vuur. Een woordvoerder van het Russische ministerie van defen sie bevestigde dat de lucht macht de afgelopen 24 uur de posities van de rebellen in Grozny en op andere plaatsen onder vuur neemt. Volgens de woordvoerder is het hoofd kwartier van de rebellen ge bombardeerd en zijn hun com municatielijnen afgesneden. De Tsjetsjeense president Mascharov verklaarde tegen het Franse persbureau AFP dat er gevechten plaatsvonden bij de toegangswegen tot Grozny. Ook de stadsgrenzen van Gudermes liggen volgens Maschadov on der vuur. Hij ontkende eerdere berichtgeving dat de stad in handen van de Russen was. Het leger moet zich opmaken voor een lange aanwezigeheid in de opstandige republiek. Dat heeft de minister van defensie Sergejev gisteren aangekondigd tijdens een bezoek aan zijn troepen in Tsjetsjenië. „Wij zijn gekomen om nooit meer weg te gaan", aldus Ser gejev. De belangrijkste taak van het leger is de situatie te nor maliseren en het vertrouwen van de plaatselijke bevolking te winnen. Alleen zo kan een lang durige guerrillaoorlog met de islamitische rebellen voorko men worden, zei de minister te gen het Russische persbureau Interfax. Maschadov heeft in een com muniqué de paus opgeroepen het Tsjetsjeense volk te be schermen voor een volkeren moord. In de brief, die in Groz ny openbaar werd gemaakt, meldt de president dat er sinds de Russische inval al 3625 bur gers zijn gedood. Nog eens 5000 zijn gewond geraakt. De aanval was mogelijk doordat het veiligheidssysteem tekort schoot. De achtergrond is een complot tegen de Armeense staat en de toekomst van de Ar meense natie." Een medewerkster van de Ar meense president Kotsjarian zei dat de verklaring een emotione le uitbarsting van het leger was. Het verlies van de premier kwam hard aan voor de militai ren, zei zij. Woensdag schoten gewapen de mannen in het parlement zeker acht mensen dood, onder wie premier Sarkisian. Na de schietpartij gijzelden de man nen een aantal parlementsle den. Gistermorgen werden alle gijzelaars vrijgelaten. De Armeense minister van bin nenlandse zaken, Abramian, heeft gisteren zijn ontslag inge diend bij president Kotsjarian. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie gezegd. Het Armeense ministerie van defensie had eerder op de dag het aftreden geëist van minister Abramian, het hoofd van de veiligheidsdienst en de procu reur-generaal van het land. Dat gebeurde in een verklaring die steeds op televisie werd her haald. „Zij die het mogelijk maakten dat de bloedige inval in het parlement plaatsvond, zijn daarvoor verantwoordelijk tegenover de Armeense natie. Plu Een teruggekeerde Oost-Timorese vluchteling zoekt rust en schaduw in het stadion van Dili. Duizenden Timorezen keren dagelijks vanuit West-Timor terug naar Oost-Timor. Daar worden ze door internationale hulporganisaties opgevangen. Ze krijgen eten en vaccinaties waarna ze hun oude huis kunnen opzoeken. foto ap erik de castro kogels toen hij, volgens SFOR, probeerde te ontkomen aan zijn aanhouding. Gagovic, een karateleraar, kwam terug van een sporteve nement in Montenegro. Een Frans SFOR-team had de berg weg naar Foca geblokkeerd met een vrachtwagen en het wegdek bestrooid met spijkers. In een brief aan de Franse procureur beschuldigt de Parij- se advocaat Wallerand de Saint Just de soldaten van 'moord met voorbedachten rade' „De dood van Gagovic werd niet veroorzaakt door verzet of een vluchtpoging. Hij reed in de val. hem is niet gevraagd te stoppen en het schieten begon onmid dellijk." belgrado anp Tegen de VN-vredesmacht SFOR in Bosnië-Herzegovina is voor het eerst een aanldacht in gediend wegens moord. Franse SFOR-militairen zullen zich mogelijk voor de Franse rechter moeten verantwoorden voor de dood van de 38-jarige Bosni sche Serviër Dragan Gagovic op 9 januari van dit jaar. Begin oktober heeft een ad vocatenkantoor in Parijs na mens de familie van Gagovic het Franse hooggerechtshof ge vraagd om een proces. Gagovic werd door het Joegoslavië-Tri- bunaal verdacht van oorlogs misdaden. Zijn auto werd in de buurt van Foca doorzeefd met vervolg van voorpagina De Israëlische media besteedden gisteren uitgebreid aandacht aan Herzog en aan de reacties die zijn artikel heeft opgeroepen. „Hoe meer er wordt opgegraven, hoe dui delijker het wordt dat de historische ont wikkeling, de organisatie en de mensen die in dit land woonden, anders waren dan ons in de bijbel wordt verteld", zei de hoogle raar gisteravond. „Uit de tijd van David en Salomon hebben we niet meer gevonden dan een handvol scherven aardewerk. Er was niets dat wees op monumentale architectuur, niets dat ook maar enigszins beantwoordt aan de beschrijving in de bijbel." Herzog denkt niet dat zijn artikel het joden dom op zijn grondvesten zal doen schud den. „Wie echt gelooft in de Heilige Schrift negeert het toch", meent hij. „Ik heb me al leen gericht tot het seculiere deel van de bevolking. Dat is, denk ik, volwassen ge noeg om de werkelijkheid onder ogen te zien. Zoals in elke natie bestaan er ook bij ons legenden en mythen. Die hoeven niet historisch en wetenschappelijk verant woord te zijn. Maar als er nieuwe, naar mijn idee opwindende, feiten aan het licht komen, dan moeten die worden onder zocht." Het orthodoxe rabbinaat hecht inderdaad weinig waarde aan de bevindingen van ar cheologen. „Iedere paar jaar is er wel een onbetekende wetenschapper die met een revolutionaire openbaring op de proppen komt", reageert de Jeruzalemse rabbijn Sholom Gold. „Op gelovige joden heeft dat geen enkele invloed, maar naar mijn over tuiging op seculiere evenmin. We hebben een geschiedenis die meer dan 4000 jaar te ruggaat, naar de tijd van Abraham. Er be staat een ononderbroken stroom van ken nis over de joodse geschiedenis. De infor matie is overgebracht van generatie op ge neratie." „Ik ben dan ook volstrekt niet onder de in druk van de waarschijnlijk subjectieve be vindingen van de hoogleraren van nu. Ik weiger te geloven dat de 90 procent van de joodse huishoudens in dit land, die met pesach de grote mars uit Egypte herden ken, voor de gek worden gehouden en dat onze voorouders ons leugens hebben ver teld. Deze grote openbaring van prof. Her zog krijgt even de aandacht en dan praat niemand er meer over." Kritiek op Herzog komt niet alleen uit de religieuze hoek. De strikt seculiere, maar ook aarts-nationalistische Tommy Lapid van de in het parlement vertegenwoordig de Shinui-partij zegt niet te kunnen aan vaarden dat Herzog de tekst van 'onze na tionale uitvinding' in twijfel trekt. „Geen ander volk ter wereld heeft een boek als de bijbel, dus waarom zouden we in de war raken van wat prof. Herzog ons heeft te zeggen?" In de Israëlische academische wereld be staat in het algemeen bijval voor Herzogs artikel. De historicus prof. Yehoshua Porat noemt het onder meer 'een nieuwe nagel aan de doodskist van het valse geloof dat het jodendom 3000 jaar lang ongewijzigd heeft voortbestaan, dat koning David de joodse religieuze wetten onderhield, en dat de bijbel is gegeven op de berg Sinai'. jakarta afp-dpa In de nieuwe regering zijn al le belangrijke politieke stromin gen in Indonesië vertegenwoor digd. De samenstelling van de nieuwe regeringsploeg werd dinsdag bekendgemaakt, krap een week na de presidentsver kiezingen. Onder Wahids voorganger Habibie beleefde Indonesië een van de meest bloedige perioden uit zijn geschiedenis, met als een van de dieptepunten het bloedvergieten in Oost-Timor. dat onafhankelijk wordt. Tij dens de beëdiging zei Wahid dat de ministers een zware taak te wachten staat. „Jullie moeten de eenheid van het land zien te bewaren en tegelijk een koers van mondiale economische ontwikkeling volgen." De nieuwe Indonesische rege ring is vandaag in Jakarta be ëdigd. De regering van Nationa le Eenheid moet na tientallen jaren van alleenheerschappij het begin inluiden van demo cratisch bestuur en econo misch herstel. De tekst van de eed werd na mens alle 35 ministers voorge lezen door vice-president Soe- karnoputri. Dit gebeurde in aanwezigheid van president Wahid, die zelf bijna niet kan zien. Door haar de eed te laten voorlezen wilde Wahid onder strepen dat de regering niet door hem alleen is samenge steld, maar het resultaat is van gezamenlijk optreden. hanover john wanders correspondent Na het eerste debat tussen de Democratische presidentskan didaten Al Gore en Bill Bradley, woensdagavond, was het giste ren de beurt aan hun Republi keinse tegenvoeters. Grote af wezige in het universiteitsstadje Hanover in de Amerikaanse staat New Hampshire was de Texaanse gouverneur George W. Bush, de belangrijkste kans hebber voor de Republikeinse nominatie. Voor de ingang van het Moore Theater van het Dart mouth College in Hanover sjouwt een man met een groot bord. Met zwarte verf staat er een vraag op gekalkt die ieder een in dit universiteitsstadje al de hele dag bezighoudt: 'Where is Chicken George?' (Waar is angsthaas George?). Op de ach terzijde een dringende oproep: 'George W., stop hiding in Bus hes' (George W., verstop je niet langer in de bosjes). Terwijl de vijf andere Repu blikeinse presidentskandidaten onder luide toejuichingen van hun fans binnendruppelen in Hanover, vertelt de Texaanse gouverneur George W. Bush vanuit Dallas op de televisie waarom hij die avond verstek laat gaan. „Het is zeker een belangrijke avond in New Hampshire", zegt Bush, gezeten op een bank, met zijn echtgenote Lau ra naast zich. „Niettemin is het voor mij belangrijker om van avond in Dallas te zijn bij de huldiging van mijn vrouw." Bush' echtgenote zal enkele uren later in de bloemetjes worden gezet door de universi teit waar zij werkt. Schaapach tig lachend voegt Bush eraan toe: „De afspraak met mijn vrouw lag al maanden vast. Ik vertrouw erop dat de inwoners van New Hampshire mij begrij pen: ik hou van mijn vrouw." De zoon van oud-president Bush heeft een formidabele verkiezingskas opgebouwd van ruim 60 miljoen dollar. Hij heeft daarnaast een riante voor sprong in de peilingen. Bush jr. kan zich enige arrogantie je gens zijn opponenten veroorlo ven. Toch neemt hij met zijn af wezigheid in Hanover een poli tiek risico. „Volgens mij is hij nog niet klaar voor een debat ovgr speci fiek inhoudelijke kwesties", meent Linda Fowler, hoogle raar politicologie aan het Dart mouth College. „Zijn vage boodschap over 'een conserva tief beleid met mededogen' is onvoldoende uitgewerkt, schat ik." De meest voor de hand lig gende verklaring voor Bush' af wezigheid is volgens Fowler echter dat de gouverneur in dit De Republikeinse presidentskandidaten. Van links af: Orin Hatch, John McCain, Alan Keyes, Gary Bauer en Steve Forbes. George W. Bush was de grote afwezige tijdens het verkiezingsdebat. foto afp luke frazza stadium van de race om de Re publikeinse nominatie simpel weg niet de dialoog wil aangaan met zijn directe opponenten: „Hij ligt zo ver voor op de ande ren. Waarom zou hij ze aan dacht geven?" Het antwoord op die vraag zou de onmiskenbare opkomst van senator John McCain uit Arizona kunnen zijn. Zeker in New Hampshire geniet deze oorlogsheld, die een campagne voert rond het thema 'integri teit', veel steun. Het zou in Ha nover niemand verbazen als Bush bij de voorverkiezingen in New Hampshire, op 1 februari 2000, als tweede eindigt, achter McCain. „John McCain is inte ger en dat is de sleutel naar het Witte Huis", meent Paul, een McCain-fan die een groot span doek omhoog houdt als zijn presidentskandidaat per bus de hoofdstraat van Hanover bin nenrijdt. „Go John, go!", scan deren tientallen supporters. Op deze kille herfstavond in New Hampshire, tijdens het eerste verkiezingsdebat van de Republikeinen dat via de kabel omroep CNN in heel Amerika wordt uitgezonden, ontpopt McCain zich al snel als de sterk ste spreker. Met Bush veilig op geborgen in het verre Texas, is hij de enige die oogt als een staatsman, als een leider. McCains collega uit Utah, se nator Orrin Hatch, maakt in Hanover een belabberde in druk. „Hij praat als de commis sievoorzitter die hij is. God mag weten waarom deze man mee doet aan de race", reageert De an Spiliotes, politicoloog aan het Dartmouth College. Dan is er de radicale Alan Keyes. Deze zwarte Republikein verkondigt dermate extreme standpunten dat hij nauwelijks serieus wordt genomen. De kleine Gary'Bau er, de belangrijkste vertegen woordiger van christelijk rechts, weet zichzelf aardig te presen teren, maar wekt nimmer de in druk dat hij uit presidentieel hout gesneden is. De enige die McCain in Ha nover een beetje kan volgen al is het op afstand is de miljar dair Steve Forbes. De schatrijke uitgever van het blad Forbes haalt aan het slot van het debat nog even vlijmscherp uit naar de afwezige George Bush. De gouverneur uit Texas durft ken nelijk de confrontatie niet aan. stelt hij. Forbes typeert Bush vervolgens als een geldwolf die de race om het Witte Huis heeft versimpeld tot een race om de best gevulde verkiezingskas: „Misschien hadden we dit de bat moeten omdopen tot een geldinzamelingsactie. Wellicht dat hij dan wel was komen op dagen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7