D66 dreigt met boycot Betuwelijn I nsterdamse burgemeester terug na operatie wegens kanker ichelto Patijn gaat pas op 65ste met pensioen 'In principe is iedereen vreemdeling geworden' Binnenland 'Personeelstekort in zorgsector valt best mee en is oplosbaar' IRIJDAG 29 OKTOBER 1999 Dagvaarding voor skeelertocht tMSTERPAMDe Vereniging van Letselschadeslachtoffers (VLS) heeft de organisatie gedagvaard van de skeelertocht op 19 sep tember in Amsterdam. Honderden deelnemers kwamen in de [ftunnel ten val en meer dan vijftig van hen raakte geworden. VLS wil alle geleden schade verhalen op Le Champion, de orga nisator. Meer dan honderd deelnemers meldden zich aan bij de letselschadevereniging. Volgens de VLS zitten ook nu nog zo'n dertig mensen thuis door de valpartij. Ook blijken mensen on verwacht nog geopereerd te moeten worden. Acties tegen vliegverkeer tMSTERDAMIn zeventien landen worden vandaag en morgen acties gevoerd tegen de vernietigende invloed van het vliegver keer op het milieu. De coördinatie van alle acties is in handen van Milieudefensie in Amsterdam, maar in Nederland zelf wordt niet geprotesteerd. De acties zijn gelijktijdig met de C0P5, de klimaatconferentie van de VN in Bonn die deze week begon en tot eind volgende week duurt. Deelnemende landen zijn onder meer Frankrijk, Engeland, Griekenland, de Verenigde Staten en Macedonië. De acties variëren van het oplaten van zeppelins tot demonstraties op vliegvelden. Inzet is de invoe ring vein een heffing op de uitstoot van vliegtuigen, strengere normen voor vervuiling en lawaai en een samenhangend Euro pees beleid om de groei van vliegvelden aan banden te leggen. Kort geding tegen Bolkestein tMSTERDAMNetwerk-hoofdredacteur Fons de Poel spant een ;ort geding aan tegen eurocommissaris Bolkestein. De Poel eist dat Bolkestein terugkomt op zijn uitlatingen in Vrij Nederland dat De Poel valse aangifte heeft gedaan bij de belasting. De Poel en Bolkestein leven al geruime tijd met elkaar in onmin, onder meer wegens de onthulling van de KRO over zijn MSD-lobby. Bolkestein voerde een lobby voor toelating van MSD-genees- middelen, het bedrijf waarvoor hij commissaris was. Netwerk 5 kwam met het 'beste Els briefje' op de proppen. Sindsdien wenst de liberaal geen woord meer te wisselen met de 'man met le stekeltjes', zoals hij De Poel noemt. Het kort geding dient op 12 november. I lommen onder nieuwbouwwijk aanstap Er liggen mogelijk vier vliegtuigbommen onder de oekomstige nieuwbouwwijk Saendelft in Zaanstad. Aan de - land van luchtfoto's heeft onderzoeksbureau ReaSeuro uit Riel Ine duidelijke bomkraters gelokaliseerd. Aanleiding voor de fo- o's was een verhaal over een Britse bommenwerper die in 1943 loven het betreffende gebied explosieven had laten vallen. De irojectielen zouden niet zijn ontploft. Gisteren eerder op de lag kreeg de gemeente een veeg uit de pan van de Vereniging iigen Huis, die stelt dat het project Saendelft niet goed is voor- lereid. Vorige week schrapte de gemeente driehonderd koop- n huurwoningen om Forbo Krommenie te sussen. De linole- imfabrikant ligt naast Saendelft en stelde dat toekomstige uit leiding van de fabriek onmogelijk was omdat de geplande wo- lingen te dicht bij de fabriek lagen. Schaatsbaan op de Pier en haag» Eigenaar Van der Valk speelt met de gedachte een chaatsbaan te creëren op de Pier van Scheveningen. Deze zou ij voorkeur in december of januari bovenop de nieuwe over- ekte wandelpromenade moeten komen. Als de schaatsbaan :chnische haalbaar is, wordt hij ongeveer honderd meter lang. Iet is volgens Van der Valk onmogelijk een ijsbaan te creëren ie zich uitstrekt over de gehele driehonderd meter van de pro- lenade vanwege de veiligheid. Ruim zes jaar geleden nam het an der Valk-concern de Pier voor een gulden over van de ge- J ïeente Den Haag. De aftandse wandelpromenade is inmiddels pgeknapt en overdekt. De horecagigant trok voor de verbou- fing van de Pier zo'n 20 miljoen gulden uit. - Iele gemeente wil Latoya houden De gemeenteraad van Edam-Volendam heeft gisteren almondig steun betuigd aan burgemeeser IJsselmuiden voor iens verzet tegen de uitzetting van de 14-jarige Latoya Rijssen. le burgemeester heeft de politie verboden haar uit huis te ha- n en op het vliegtuig te zetten. Het Surinaamse meisje woont nds 1996 bij haar wettige vader in Volendam. Die haalde haar aar Nederland, omdat ze in Suriname door haar stiefvader erd mishandeld. Haar moeder heeft afstand van haar gedaan, laar de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) weigert het nd een verblijfsvergunning. In een brief aan staatssecretaris ohen van Justitie heeft IJsselmuiden geschreven niets te be- ijpen van de besluitvorming. Hij heeft tot op heden nog geen ïtwoord gehad. lysterieuze dood in Lekkerkerk kkerkerk Een 20-jarige Lekkerkerkse is gisteravond door nog nbekende oorzaak verdronken in een sloot langs een polder- in haar woonplaats. De vrouw werd rond tien uur 's avonds onderkoeld en bewusteloos uit het water langs De Tiend- -.vg gehaald. Reanimatie mocht niet baten Aan de vondst van e vrouw ging een merkwaardig verkeersongeval vooraf. Rond alf tien uur kreeg de politie de melding dat een jongen op zijn ooter onderuit was gegaan. Dat was in de buurt van het water aar de vrouw werd gevonden. Bij aankomst van de politie was jongen niet aanspreekbaar. Hij zei zich niets van het ongeval herinneren. Daarop besloot de politie de omgeving af te zoe- :n en daarbij zag een agent de vrouw drijven. De politie on- gi ïrzoekt of de vrouw door de jongen is aangereden en toen in e sloot is beland. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Kamer stuwt minister terug over schrappen Noordtak Minister Netelenbos van verkeer mag dan niets meer zien in de Noordtak van de Betuwelijn, de Tweede Ka mer is zover nog niet. Gisteren stuurde de Kamer haar terug om haar huiswerk over te doen. Als Netelenbos het schrappen van de Noordtak niet beter onderbouwt, wil D66 zelfs de héle Betuwelijn voor gezien houden. „Dan is het project niet meer het onze", zei Kamerlid Giskes gisteren. „De Betuwelijn komt er niet of komt er goed." den haag gpd-anpde Noordtak te schrappen en de goederentreinen te laten rij- Alle fracties vonden dat ze veel den via het bestaande spoor te weinig informatie hebben ge- tussen Arnhem en Hengelo, kregen over het kabinetsbesluit Onduidelijk was onder meer hoeveel de minister extra zou moeten investeren om met na me de geluidsoverlast voor om wonenden binnen de perken te houden. Volgens de provincie besturen van Gelderland en Overijssel een half miljard gul den, volgens Netelenbos nog geen dubbeltje. „Het gaat om slechts 21 extra goederentrei nen die over het bestaande spoor zullen gaan. Er zijn zelfs geen extra geluidswallen no dig." De provincies gaan vol gens haar uit van verouderde cijfers. De Kamer wilde deze in- iTERDAM THEA VAN BEEK lelto Patijn is terug en is plan om te blijven. In au- 3^ itus 2001 wordt hij 65 jaar pas dan is wat hem betreft moment gekomen om op stappen als burgemeester i Amsterdam. Ook al heeft kanker gehad, hij is nooit plan geweest om op te ipen. „Bovendien voel ik nu weer goed." J\ la een afwezigheid van vijf anden hervat Patijn maan- "7 weer zijn functie als burge- -i- ester. Twee ochtenden per :k werkt hij niet en af en toe mt hij tussendoor een uur- rust. Maar dat is wat hem reft het enige dat wat hem eft nog herinnert aan zijn ae. In mei dit jaar werd een :ht functionerende nier ver- lerd. Bij een nacontrole iden de artsen een tumor in prop vetweefsel in het ge rond de weggehaalde nier, operatief moest worden wijderd. Mijn situatie is nu weer sta lk hoop dat ik in de toe- ïst een ex-kankerpatiënt vertelde Patijn gisteren :ns een informele ontmoe- met de pers. Tot eind dit ~^|is hij van plan het nog rus- Bi an te doen. „Dus geen twee iezoeken per dag, zoals Burgemeester Patijn kan weer lachen: maandag gaat hij weer echt aan de slag. foto anp hanssteinmeier gebruikelijk was. Ik ben nog niet helemaal op krachten en moet nog aansterken door veel te zwemmen en fietsen. Mis schien ga ik tussen het werk door ook af en toe een uurtje slapen. Maar vanaf maandag loop ik weer met een pieper op zak en ben ik weer voor alles verantwoordelijk. Er is maar één burgemeester en dat ben ik." Tijdens de afwezigheid van Patijn werd in Amsterdam al druk gespeculeerd over zijn mogelijke opvolging. Achter de schermen werd er al rekening mee gehouden dat hij helemaal niet meer als burgemeester zou terugkeren. Ook werd verwacht dat hij zijn ambtstermijn tot ju ni volgend jaar zou volmaken en dan zou afhaken. Patijn nu: „Ik streef naar een herbenoe ming in juni, tenzij mijn ge zondheid verslechtert. Als ik nog een derde of vierde keer had moeten worden geope reerd, had ik ontslag geno men." Met opvallende openhartig heid sprak de Amsterdamse burgemeester over zijn .ziekte periode. „Op mijn 63ste ver bleef ik voor het eerst van mijn leven in een ziekenhuis. Het Antoni van Leeuwenhoekhuis, met uitsluitend kankerpatiën ten, die uit het hele land afkom stig zijn. Iedereen is daar bezig met zijn eigen ziekte. En alle maal heb je maar één ding voor ogen en dat is beter worden. Toch bereikt vijftig procent van de mensen dat nooit." Geëmo tioneerd vervolgt hij: „Ik heb het gelukkig achter me gelaten. Maar het was heel zwaar. Reden om zijn ambtsperiode nog een jaar te willen verlengen is volgens Patijn het drukke jaar 2000. „Dan is er Europees voet balkampioenschap, Sail en het staatsbezoek van de Japanse keizer. Dat zijn ongunstige tijd stippen om dan uit het ambt te stappen, zeker op het moment dat de voetbalsupporters de stad binnenrijden." De afgelo pen jaren is Patijn met Amster dam vergroeid geraakt en van de stad gaan houden. Tot voor kort bezat hij nog zijn oude, ri ante huis in Voorburg, maar dat heeft hij onlangs verkocht. Hij wil ook na zijn pensionering in de hoofdstad blijven wonen. formatie, duidelijk onder bouwd, op papier hebben. Vooralsnog ziet D66'er Giskes de Noordtak als een essentieel onderdeel van de lijn. Ze pleitte niet voor een hele nieuwe Noordtak, maar voor gedeelte lijk nieuw spoor tussen Eist en Zutphen. Na Zutphen zouden de treinen over bestaand spoor verder moeten rijden. Giskes herhaalde haar gesneuvelde voorstel om, zolang er geen duidelijkheid is, geen nieuwe contracten af te sluiten voor de aanleg van het hoofdtraject van de Betuwelijn tussen de Rotter damse haven en Zevenaar. Die provincies, voorstander van de Noordtak, reageerden verheugd over de twijfel van de Kamer. „Maar de Noordtak is nog lang niet veiliggesteld", al dus de Gelderse gedeputeerde De Bondt. Naast de gevolgen voor het bestaande spoor eist de Kamer opheldering over de afspraken met Duitsland en de 'flessenhalsen' bij Eist en Zeve naar. Ook wil de Kamer weten wanneer de Hanzelijn, waar goederentreinen richting het noorden langs moeten, klaar zal zijn. De oppositiepartijen, waar van de meeste tegen de hele Betuwelijn zijn, hadden geen goed woord over voor gang van zaken. De SP sprak zelfs van onbehoorlijk bestuur. Het CDA heeft Netelenbos een eigen plan gepresenteerd. Daarin staat het hoofdtraject van de Betuwelijn overeind, maar wor den treinen naar het noorden en zuiden over alternatieve rou tes afgewikkeld. Opmerkelijke conclusie in rapport OSA den haag anp Het personeelstekort in de zorg valt vergeleken met ande re sectoren mee en het pro bleem is in elk geval niet on oplosbaar. Tot die opmerkelij ke conclusie komt de Organi satie voor Strategisch Arbeids marktonderzoek (OSA) in een rapport over de personeels problemen in de sector. Woensdag nog sprak de Ka mer bezorgd over het perso neelstekort in de zorg. De mi nister erkende gisteren bij het debat over haar begroting dat er problemen zijn. Bij ongewij zigd beleid zijn er in 2003 34.000 verpleegkundigen en verzorgenden te weinig. Maar de OSA brengt wel nuancerin gen aan. De belangrijkste is dat vorig jaar 'slechts' 36 pro cent van de vacatures in de zorg moeilijk vervulbaar wa ren, wat wil zeggen dat ze lan gere tijd open bleven staan. Voor heel Nederland was dat percentage 43 procent. In an dere sectoren is het dus nog een stuk moeilijker om aan personeel te komen. Daarnaast zijn volgens de OSA-rapport de knelpunten oplosbaar. Borst beklemtoon de gisteren nog eens dat er meer actief onder herintreden de vrouwen moet worden ge worven. Zij wees er op dat er in Nederland 150.000 mensen met een diploma voor werk in de zorg zijn, die niet in die sec tor werken. „Velen van hen werken helemaal niet buitens huis", aldus de minister. Borst toonde zich bereid overleg te voeren met minister Hermans van onderwijs om te kijken of meer mensen ge neeskunde kunnen gaan stu deren. Nu worden maximaal 1875 eerstejaars toegelaten. Prioriteit heeft het terugdrin gen van het ziekteverzuim, dat in de zorg met ruim 7 procent anderhalf maal hoger is dan het landelijk gemiddelde. Ook komen in de zorg relatief veel mensen in de WAO nffecht. Het kabinet heeft voor het aanpakken van het ziektever zuim en de vermindering van de werkdruk in de zorg dit jaar en volgend jaar 300 miljoen gulden uitgetrokken. Filosoof Nauta vindt tegenstellingen onzin GRONINGEN LOUIS BURGERS haarlem Na een lange, warme zomer bereidt de natuur zich voor op de winterslaap. Tijdens het indomme len laat ze zich nog één keer in alle pracht zien. De geuren en kleuren in het bos zijn het meest opvallend, maar ook op het wat kleinere niveau valt veel moois te zien. Spinnenwebben veranderen door de dauw in fragiele parelsnoeren. Tot droefenis van de makers, want de vele dauwparels vormen evenzovele aansporin gen voor vliegende insecten om een kleine stukje om te vliegen. foto anp koen suyk Buitenlanders lijken niet langer welkom in Ne derland. Op het dreigende volksgericht tegen asielzoekers in Kollum volgde het uitgaansver bod voor de kampbewoners in het Utrechtse dorpje Eist, onder de rook van Rhenen. De roemruchte tolerantie jegens vreemdelingen lijkt sleetse plekken te vertonen. De Groningse filosoof Lolle Nauta waagt dat echter te betwij felen. „In principe is iedereen een vreemdeling geworden". „Ik geloof dat de vreemdheid van allochtonen mateloos wordt overdreven. In de publiciteit wordt die vaak onzinnig uitvergroot. Daarom zeg ik dat de mensen maar eens naar hun buurman moeten kijken. Die is misschien nog wel vreem der". De Groningse filosoof Lolle Nauta, van ge boorte Fries maar wonend in de stad Groningen, gelooft dat in het debat over asielzoekers te veel de nadruk komt te liggen op een tegenstelling tussen de Nederlandse identiteit en de vreemde. In een debat in De Balie in Amsterdam stelde hij onlangs vast dat zo'n verschil onzinnig is. „Je kunt niet zeggen dat mensen slechts over één en kele culturele identiteit beschikken. Het is juist aan het individu om te bepalen welke aspecten hij wil benadrukken. Daarom is mijn Nederland se buurman mij in principe niet minder vreemd dan een Iraakse vluchteling". Nauta noemt het een debat over 'vreemdelingen oude en nieuwe stijl'. Oude stijl wil zeggen dat de nadruk valt op de culturele verschillen. Bij 'nieu we stijl' wordt voorbijgegaan aan deze ongrijpba re waarden. „Misschien heeft die vluchteling toe vallig wel hetzelfde beroep als ik, zodat wij elkaar zelfs beter begrijpen dan ik en mijn buurman, die lid is van de Gereformeerde Kerk artikel 31 en bij de verkeerspolitie werkt". De filosoof gelooft dat de eigen identiteit veel te gemakkelijk wordt gebruikt om onszelf te onder scheiden van anderen. „Ben ik een Fries omdat ik tot mijn achttiende in Friesland heb gewoond - of ben ik een Groninger?" „De wereld is bezig te globaliseren. Dat gebeurt onder invloed van de economie en de informati ca, zeg maar door het geld en de computer. In zo'n samenleving, waar de onderlinge communi catie grote afstanden overbrugt, zijn anderen in principe niet meer vreemd. Wij zijn allemaal we reldburger geworden. Iemand uit een ander land is in principe niet vreemder dan iemand uit het eigen land". Dat komt omdat het gevoel van anders-zijn dat allochtonen oproepen, ook geldt voor grote de len van de eigen omgeving. „Hoe vaak gebeurt het niet," zegt Nauta, „dat we in de krant of op de televisie zaken uit de eigen samenleving zien die heel nieuw voor ons zijn"? Het argument dat Nederlanders met elkaar bij voorbeeld de liefde voor het Oranjehuis delen en Nederlands spreken overtuigt hem niet. „Zijn on ze werelden om die reden in vergaande mate identiek en kunnen wij daarom gemakkelijker met elkaar communiceren dan met een Engels man of Algerijn?" In deze sterk geïndividualiseer de maatschappij bepalen de mensen immers zelf welke identiteit zij kiezen. Je kunt nooit zeggen dat een hele samenleving cultuurhistorisch is be paald. „In elke samenleving, ook in een klein dorpje diep op het platteland, bestaan meerdere cultu ren. Er kunnen bewoners uit de grote stad zijn gekomen, er is misschien een Chinees restau rant, er wonen wat asielzoekers en ook de in vloed van radio en televisie mag je niet onder schatten". Blijft over de vraag of de Nederlandse samenle ving ook zo ingrijpend zou zijn veranderd als er géén (im)migratie had plaatsgevonden. „Ja", luidt het stellige antwoord. Het proces van indi vidualisering, waarbij mensen in toenemende mate geacht worden zelf uit te maken hoe ze wil len leven, was volgens Nauta al lange tijd bezig. „Dat recht om zelf te beslissen wie je wilt zijn is de afgelopen vijftig jaar betrekkelijk onaantast baar geworden. Dat betekent dat onze maat schappij een stuk veelvormiger is geworden dan vroeger. Door de ontzuiling hebben de mensen een stuk van hun groepsidentiteit verloren en daarmee is in principe iedereen van elkaar ver vreemd". „Mensen verschillen op duizenden manieren. Dat maakt de samenleving juist interessant. Ik durf trouwens de stelling aan dat de kinderen van de migranten vaak cultureel dichter staan bij hun Nederlandse leeftijdgenoten dan bij hun ou ders. Dat illustreert de relativiteit van het begrip 'de eigen cultuur', zonder dat ik overigens het belang ervan voor de eerste generatie zou willen ontkennen". Met de slimme, gratis software "Internet KostenBeheersing" Daarmee geeft u iedere gebruiker een limiet om te internetten. Limiet bereikt? Verbinding verbroken! Zo houdt u de Internet-kosten van iedereen thuis simpel onder controle. U kunt het gratis programma sn^l en simpel downloaden van Internet: Surf naar

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5