PvdA en GroenLinks willen veroordeling van Rusland Boltini heeft grafmonument al klaar Veel emoties over verjagen 'pedofiel' Premier Kok wacht op uitleg van Peper Ex-politiechef Lancee begint nieuw leven in Spanje Binnenland Affaire-Peper: maand van beschuldigingen IRIJDAG 29 OKTOBER 1999 3 Waarschuwing kinderledikantjes oen haag Slechts enkele kinderledikantjes zijn echt veilig. De mankementen die de meeste vertonen, lopen uiteen van scher pe randen tot te veel ruimte tussen de spijlen. De Consumen tenbond heeft 21 kinderbedjes getest, waarvan er maar drie het predikaat goed kregen. Twee zijn er puur slecht, de andere re delijk of matig. An de bedjes zaten ook onderdelen aan waar door een kind gemakkelijk bekneld kan raken. Ook ontbreekt het nogal eens aan een stevige bodem. Bij het eerste het beste rondedansje valt de bodem uit het frame op de grond. Van ne gen bedden kon de bodem tegen een stootje, bij de andere twaalf niet. Bij een paar ledikantjes was de rand te laag, waar door de kans groot is dat de baby eroverheen kukelt. Chauffeur Brinkhorst rijdt nogal hard den haag De chauffeur van minister Brinkhorst (Landbouw) vindt tijdgebrek een goede reden om soms harder te rijden dan de maximumsnelheid. Vooral als hij tijd heeft verloren door fi les en opstoppingen. ,,Dan moet ik de tijd maar inhalen door iets harder te gaan dan is toegestaan. Tsja, de minister moet toch op tijd komen, hè", zegt de chauffeur in het personeels blad van het ministerie. De chauffeur, die rijdt in een Audi A6, verdedigt zich ook met de mededeling dat als hij „voor zijn ge voel niet harder gaat dan 120, dan is dat prima". Hoeveel be- pf keuringen hij heeft gehad, vermeldt het verhaal niet. Kamer tegen eicelveiling b den haag De Tweede Kamer wil niets weten van een eicelvei ling via internet. Zij vindt dat de regering zich in internationaal verband sterk moet maken voor een verbod op commerciële handel in eicellen en ander menselijk materiaal. De SGP diende gisteren tijdens het debat over de begroting van VWS een motie van die strekking in. De hele Kamer onderschreef de motie, die 2 ook minister Borst „uit het hart was gegrepen". „Ik hoop dat wij in staat zijn het te verbieden", aldus de bewindsvrouw. Kamer lid Van der Vlies (SGP) kwam met de motie naar aanleiding van berichten dat op internet eicellen worden aangeboden van .aantrekkelijke dames". Nijlpaardbaby Deliwe overleden emmen Nijlpaardbaby Deliwe heeft het niet gehaald. Gisteren is hij aan een ontsteking aan zijn navel overleden. Zijn tweeling- 151 zusje Bulaula maakt het goed. Pasgeboren nijlpaardtweelingen zijn volgens het Noorder Dierenpark tamelijk kwetsbaar. Ze hebben de helft van het gewicht van een normaal nijlpaard, die zo'n 40 tot 50 kilo weegt. Deliwe was'zwakker dan Bulaula. Hij dronk minder melk en kreeg een ontsteking aan zijn navel. Een „a intibioticumkuur mocht niet baten. 2 VOlieufederaties wijzen magneettrein af )en haag De noordelijke provincies zijn niet gebaat bij een weeftrein. Een magneettrein tussen Amsterdam en Groningen chaadt het landschap, zorgt voor een hoop kabaal en 'zuigt' 1 eizigers uit bestaande verbindingen in het openbaar vervoer. deine spoorwegstations, zoals Beilen en Hoogeveen, zullen het oodje leggen. Dit stellen de Milieufederaties uit Drenthe, Gro- n' lingen, Friesland, Flevoland en Overijssel in een brief aan het lverabinet. Ook de stichting Natuur en Milieu heeft de brief onder- lekend. De milieuclubs vinden dat de bestaande spoorverbin ling verbeterd moet worden. Vijftig asielzoekers is genoeg nduk Het merendeel van de bevolking van het Noord-Hol- 1 indse dorp Andijk is tegen de komst van 350 asielzoekers. Tij- ens een informatie- en inspraakavond bleken de inwoners ich zorgen te maken over veiligheid, onderwijs en de kwaliteit fan geneeskundige en tandheelkundige zorg. De bijeenkomst rerd belegd door het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers COA) en de gemeente. Vijftig asielzoekers is voor de meeste r ndijkers een maximum. Een inwoner van Andijk heeft een en- uéte gehouden onder zeven asielzoekerscentra en omwonen- en. Daaruit blijkt dat 28 procent van de omwonenden positief over asielopvang. 55 procent vindt het wel best en 12 procent negatief. Hoe dichter de mensen bij het centrum wonen, des meer problemen ervaren ze, aldus de enquête. Camer wil OV-kaart houden en haag De Tweede Kamer wil dat studenten ook na 2002 be- ihikken over een OV-kaart. Maar minister Hermans van On- erwijs wil niet dat de Kamer daarover een harde uitspraak oet. Dat zou de ruimte om met de openbaarvervoerbedrijven p onderhandelen verminderen, meent hij. Alleen de WD, nooit en warm voorstander van de kaart, wil alle alternatieven open ouden. Hermans wil graag een kaart voor studenten houden, laar wenst zich niet vast te leggen. Voor een nieuw contract iet het openbaar vervoer heeft de bewindsman 740 miljoen lilden beschikbaar. tastige patiënt doorgeschoven "ei», 1nincen Ul**r verpleeghuizen in Gronin- i mogen een uitermate lasti- patiënt per toerbeurt drie- janden verzorgen, zodat het rsoneel nooit langer dan idzakelijk met hem te ma- heeft. Dat heeft de recht- ïk in Groningen gisteren be id in een kort geding dat de iënt had aangespannen. De n had er genoeg van dat hij het kwartaal naar een ander verpleeghuis moest verkassen, omdat geen enkel tehuis hem vanwege zijn onmogelijke ge drag langer wil hebben. De rechtbank vond dat de ver pleeghuizen aannemelijk heb ben gemaakt, dat zij niet kun nen instaan voor een verant woorde verzorging als de man langer dan drie maanden in hun instelling verblijft. Omdat het daar nou juist om gaat, is de patiënt ermee gediend te ver huizen, vond de rechter. lent u zelfstandig ondernemer? Ian bent u vanaf 1 januari misschien iekenfonds verzekerd. Per 1 januari 2000 verandert de ziekenfondswet. Vanaf die datum zijn ondernemers met een gemiddeld belastbaar inkomen onder 41.200,- verplicht via het ziekenfonds verzekerd. De Belastingdienst stelt op basis van inkomensgegevens vast of u aan de criteria van deze wet voldoet. Begin november ontvangt u een verklaring van de Belastingdienst. Hierin staat of de nieuwe wet op u van toepassing is en wat dit voor u betekent. Let dus de komende dagen goed op uw post, zodat u op tijd weet of de regeling ook op u betrekking heeft. Heeft u nog vragen? Dan kunt u bellen met het speciaal hiervoor opengestelde informatienummer: 0800-0047. Dit nummer is bereikbaar van maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 22.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Belastingdienst euker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. ANP Algemeen Nederlands P. CPD Geassocieerde Pers Diensten 'Houding kabinet diep teleurstellend' den haag anp De fracties van PvdA en GroenLinks willen dat de Neder landse regering zich veel scherper uitlaat over het Russi sche offensief in Tsjetsjenië. De meeste fracties in de Ka mer zijn bovendien verbaasd dat Nederland zo zuinig heeft gereageerd op plannen voor een EU-fonds voor de tijdelijke opvang van vluchtelingen. teren tijdens een debat over de EU-top in het Finse Tampere met de ministers Kok, Van Aartsen en de staatssecretaris sen Benschop en Cohen. Hoewel in Finland uitgebreid is gesproken over hulp aan vluchtelingen, is de penibele si tuatie van het Tsjetsjeense volk nauwelijks aan de orde ge weest, stellen Van Oven en Ka- Tweede-Kamerlid Van Oven (PvdA) vindt dat Nederland en de Europese Unie te weinig concrete maatregelen nemen om het geweld in Tsjetsjenië te stoppen. GroenLinks-Kamerlid Karimi noemt de houding van het kabinet diep teleurstellend. De Kamerleden zeiden dat gis- rimi. „Een krachtige veroorde ling van Rusland is urgent," al dus Karimi. Volgens minister Van Aartsen is de Europese Unie de druk op Rusland juist aan het opvoeren. Zelf heeft hij woensdag een on derhoud gehad met de Russi sche ambassadeur in Neder land. Tijdens dat gesprek heeft Van Aartsen gewezen op de noodzaak van een diplomatieke oplossing van het conflict. Als die boodschap geen resultaat oplevert, zal dat in Nederland en de EU leiden tot „een veel scherpere reactie", aldus Van Aartsen. De meeste fracties in de Tweede Kamer spraken hun verwondering uit over het feit dat Nederland tijdens de top in Tampere terughoudend rea geerde op plannen voor een EU-fonds om kosten voor de tijdelijke opvang van (oorlogs- Ivluchtelingen uit te betalen. Premier Kok sprak tegen dat de terughoudendheid geboren was uit een „soort zuinigheid". De reactie kwam eruit voort dat tij dens de onderhandelingen in Tampere „nogal wild" met ideeën over een dergelijk fonds werd omgesprongen. Toni Boltini bij zijn graf. naarden jetty claus Weinigen zullen het doen: al voor je dood je laatste rustplaats laten aanleggen, compleet met grafsteen en een kunstwerk waarin een olifant, een clown en dansende paarden zijn verbeeld. Alleen een inscriptie moet nog worden uitgehakt. De 79-jarige oud-circusdi recteur Toni Boltini heeft het allemaal al klaar staan. „Het kan ie der moment met me gebeurd zijn", zegt hij. „En ik wil mijn vrouw Pammy en achtjarige zoontje Angelo niet belasten met het regelen van deze zaken". De bepaald niet van ijdelheid gespeende Boltini heeft z'n grafmonument laten verrijzen op de begraafplaats Nieuw Valkeveen in Naarden, op een steenworp afstand van zijn huis. „Ik ga er regelmatig even kijken. Mijn vrouw vond het in het begin een akelig gezicht, maar nu raakt zij steeds meer gewend aan het idee Boze buurtbewoners verstoren hoorzitting ruswuk anp De emoties liepen gisteravond hoog op bij een hoorzitting over de vermeende pedofiel die uit zijn woning is gejaagd in de Rijswijkse wijk Ypenburg. Be woners ontstaken in grote woe de of barstten in tranen uit toen de Rijswijkse politiechef en de officier van justitie de man een slachtoffer van een volksgericht noemden. De situatie verergerde toen vragen over de verantwoorde lijkheid van de politie in deze zaak niet of ontwijkend werden beantwoord. Persmensen moesten het ontgelden omdat de media over Ypenburg vol gens bewoners alleen negatieve berichtgeving zou brengen. Een cameraman van TV-West moest worden ontzet. Ook intimideer den de aanwezigen de officier van justitie. Die waarschuwde het groepje zich niet over te ge ven aan eigenrichting. De Rijswijkse burgemeester Roscam Abbing en officier van justitie Van der Heem zegden toe dat justitie een onderzoek instelt naar de rol van de politie in het ontstaan van de geruch tenstroom rond de vermeende pedofiel. De gemeente Rijswijk had de bijeenkomst georganiseerd naar aanleiding van de ge dwongen verhuizing van een buurtbewoner, vorige week. De man is door andere bewoners uit de wijk gejaagd omdat hij een pedofiel zou zijn. Een ge rucht dat volgens de politie in strijd is met de waarheid. Maar volgens bewoners was het juist de politie geweest die het ge rucht de wereld in had ge bracht. De situatie liep zo uit de hand dat burgemeester Roscam Abbing de bijeenkomst liet schorsen. Een week voor zijn verhui zing werd de omstreden wijk bewoner in elkaar geslagen Gemeentesecretaris: geen fraudecultuur den haag-rotterdam anp Premier Kok wilde gisteren nog niet inhoudelijk op de beschul digingen aan het adres van Pe per. Hij wil eerst uiüeg van Pe per horen. Bram Peper, nu mi nister van binnenlandse zaken, werd er gisteren in Algemeen Dagblad van beschuldigd dat hij in zijn tijd als burgemeester van Rotterdam misbruik zou hebben gemaakt van gemeen schapsgeld. De huidige Rotterdamse bur gemeester Opstelten hekelt de commotie rond Peper. De „ver velende geruchten en verhalen" die voortdurend in de media circuleren over misbruik van gemeentegelden in het Rotter damse stadhuis „zijn slecht voor de stad". Eerst moet vol gens hem bewezen worden „wat waar is en wat niet." Mr. J. Bannink, gemeentese cretaris van 1973 tot 1990, is boos op ex-ambtenaren die nu met beschuldigingen komen. „Dat hadden ze eerder moeten doen", aldus Bannink, die wees op de verdiensten van Peper voor Rotterdam. „Over bepaal de uitgaven verschilde ik wei eens van mening met Peper. Maar hij heeft miljoenen voor Rotterdam verdiend." Bannink benadrukt dat de ac countantsdienst van de ge meente hem nooit over malver saties heeft gerapporteerd. „Pe per vond meer zaken functio neel dan ik." Als voorbeeld noemt Bannink een verbou wing aan het woonhuis van Pe per. Daar werden extra veilig heidsmaatregelen getroffen, na dat er een steen door een ruit was gevlogen. „Misschien zou je dat privé ook doen. Een ander voorbeeld noemt Bannink cadeaus die er werden meegenomen. „Maar je moet daar wel bij bedenken dat hij altijd zei: 'Je moet me waar schuwen als ik populair wordt'. Hij speelde niet op het pu bliek." Het is overigens niet zo dat er in de tijd van Bannink nooit wat gebeurde, maar van een cultuur van fraude heeft hij nooit wat gemerkt. foto cpd ton kastermans dat ik er over een tijdje niet meer zal zijn. De eerste keer dat je bij je eigen steen staat, gaat er wel wat door je heen. Dan stel je je voor hoe je daar onder de grond ligt te verrotten. Het is wel jam mer dat ik straks mijn begrafenis niet kan zien", verzucht Boltini, die sinds enige tijd lijdt aan de ziekte van Parkinson. Een plaats reserveren op de Naardense begraafplaats is normaal gesproken niet mogelijk. Voor Boltini werd echter een uitzonde ring gemaakt omdat hij een ouderwetse grafkelder wilde, iets wat tegenwoordig nog maar weinig voorkomt. In 1992 liet Boltini ove rigens nog heel stellig weten dat hij gecremeerd wilde worden. „Ik wil geen droomkist, aangeprezen door een schijnheilige doodgra ver. En na afloop ook geen koffietafel, want ik wil niemand die mij bij leven uit de weg ging de gelegenheid bieden straks eens lekker te komen naroddelen", zei hij destijds. De buurvrouw van de vermeende pedofiel doet emotioneel verslag van haar ervaringen. foto anp rocer dohmen door een aantal buurtgenoten, toonde officier van justitie mr. Later werden de ruiten van zijn D. van der Heem zich niet van huis ingegooid. Volgens de haar stuk gebracht. „Ik voelde wijkbewoners schonk de man me niet belaagd of in het nauw bijzondere aandacht aan kinde- gedreven. Ik kan me zeer goed ren in de wijk en filmde hij ze voorstellen dat mensen op een ook. avond als deze hun emoties to- Na afloop van de bijeenkomst nen." rotterdam anp 24 SEPTEMBER - Radio Rijn mond voert een anonieme man op die vertelt over misstanden op het stadhuis. Er zou op grote schaal zijn gefraudeerd. De man heeft het over lager perso neel, maar óók over ex-burge meester Peper en diens echtge note. 's Middags geeft burge meester Opstelten toe dat in het eerste deel van de beschul digingen een kern van waarheid zit. Er is gerommeld met taxi bonnen, uurstaten, drank en si garetten. Opstelten ontkent dat het op grote schaal is gebeurd. Drie afdelingshoofden zijn na een intern onderzoek overge plaatst. Het tweede deel van de beschuldigingen ontkent hij. Het zijn geruchten, zegt hij. Wie een klacht heeft moet die neer leggen bij het Bureau Interne Zaken. De meeste Rotterdamse poli tici zijn het met deze lezing eens. Zij wijzen er verder op dat de bron weinig overtuigend is: ze hebben in de hakkelende anonymus 'de stadhuisgroupie' herkend, een man die uit hob by veel op het stadhuis rond hangt. Maar inmiddels is ook een ex-uitzendkracht opgedo ken. Zij uit een reeks van be schuldigingen, vooral aan het adres van Neelie Peper. 25 SEPTEMBER - Rotterdam se politici zeggen geen aanlei ding te zien voor een apart on derzoek naar de declaraties van Peper. Zij wijzen erop dat er al een onderzoek op stapel staat door de Commissie tot Onder zoek van de Rekening (COR) naar declaraties van voormalige colleges van B W in het alge- 28 SEPTEMBER - De ex-uit zendkracht deponeert een klacht bij Interne Zaken. Over de inhoud worden geen mede delingen gedaan. Enige bewe ringen heeft zij inmiddels te ruggenomen of zijn onjuist ge bleken. Neelie Kroes spreekt in een reactie in Algemeen Dag blad van aperte leugens. Ze noemt het verder „schandalig dat Radio Rijnmond een zwak begaafde jongen heeft gebruikt om deze leugens te ventileren". 30 SEPTEMBER - De ge meenteraad besluit dat de COR de beschuldigingen tegen Peper zal meenemen in het onder zoek. Een onafhankelijk onder zoek is niet nodig. De commis sie zegt toe in februari de eerste bevindingen te presenteren. De bron van Radio Rijnmond doet bij de politie aangifte wegens smaad tegen Neelie Kroes, om dat die hem 'zwakbegaafd' heeft genoemd. De man be strijdt dat hij dit is. Gisteren had het OM nog niet besloten of er gronden tot vervolging zijn. 5 OKTOBER - Ex-wethoud- ster Nel van der Poj vertelt op TV Rijnmond over een aanva ring met Peper in 1990. Die zou haar hebben willen dwingen een privé-reisje naar Hongkong bij de gemeente te declareren. Zij zegt te hebben gehoord van andere onregelmatigheden. 7 OKTOBER - Neelie Kroes spreekt de lezing van Van der Pol over de ruzie tegen. Ex-wet- houder Henderson sluit zich in het Rotterdams Dagblad aan bij de lezing van Van der Pol. An dere wethouders uit die tijd ontkennen het verhaal juist weer. 9 OKTOBER - Algemeen Dag blad meldt op basis van ano nieme bronnen dat de stad huisfraude onder het lagere personeel in de miljoenen heeft gelopen. De gemeentelijke ac countantsdienst (AdR) ontkent de beweringen. Tevens neemt die afstand van de suggestie dat het verboden was een langere periode te onderzoeken. 20 OKTOBER - Een ex-maga- zijnmedewerker schrijft aan ge meentesecretaris Van Eek een brief waarin hij een lijst grieven over vermeende misstanden op het stadhuis deponeert. Van Eek wil een toelichting van de man, omdat zijn klachten vaag geformuleerd zouden zijn. 28 OKTOBER - Algmeen Dag blad publiceert een waslijst aan nieuwe beschuldigingen aan het adres van Peper. Opnieuw zijn veel klagers anoniem, maar ditmaal voert het blad voor en kele ernstige beschuldigingen ook een bron op: 'Voormalig ambtenaar van de afdeling Be stuurszaken C. de Koning'. Pe per noemt de beschuldigingen potsierlijk en zegt zich te bera den op juridische stappen te gen de krant. assen-schiermonnikoog joost blokzul Voor de laatste keer neemt hij vandaag de boot van Schiermonnikoog naar Lauwersoog. René Lancee, voormalig politiechef van Schiermonnikoog, gaat naar Spanje. Samen met Anneke, zijn vrouw. Om opnieuw te be ginnen. Een nieuw leven als vrij man. Een nieuw leven als freelance rechercheur en schrijver. Opluchting gaat er door hem heen, denkt hij, als hij de Nederlandse grens passeert. Haat of wrok is er niet. Vergeven kan hij ook niet, vergeten wel. „Ik ben er aan toe om weg te gaan. Het moet ook. Ik accepteer het Nederlandse gezag niet meer. Als ik blijf, leidt dat onherroepelijk tot een nieuw conflict. Ik heb de oorlog op mijn manier eerlijk gewonnen." Lancee en zijn gezin werden in april 1996 door een 22 man sterk arrestatieteam van het bed ge licht. Twee legerhelikopters landden vlakbij het huis van de familie Lancee. Dochter Bianca had haar vader beschuldigd van incest. Maanden la ter trok zij al haar verklaringen in en de zaak werd later door het openbaar ministerie in Gro ningen geseponeerd wegens gebrek aan bewijs. Volledig eerherstel en een schadevergoeding van rond de één miljoen gulden beëindigden de langslepende affaire begin dit jaar. „Het gebeurt niet vaak dat je de kans krijgt hele maal opnieuw te beginnen. Ik ben nu financieel .onafhankelijk en heb nu de tijd om mijn boek af te maken. Nee. dat gaat niet over mezelf. Dat kunnen anderen beter. Schrijven is leuk zolang het niet over jezelf gaat. Het wordt een roman en heeft niets te maken met de afgelopen ja ren." Een Europees recherchebureau heeft Lancee onlangs in dienst genomen als freelance recher cheur. Zijn vrijheid is hem nu heilig. Vrijheid die hij letterlijk duur heeft moeten betalen. „Die schadevergoeding is dan ook geen genoegdoe ning. Die krijg ik nooit. De brief met veront schuldigingen van het ministerie, die heeft wel wat pijn weggenomen. Ik hoop dat de mensen die hier verantwoordelijk voor zijn geweest, be taald en geleerd hebben." Ook nieuw verworven inzichten hebben het ver trek van Lancee en zijn vrouw bespoedigd. „Ik ben nu niet meer geschikt voor het keurslijf van de overheid. Ik zou hier nooit meer mijn vak kunnen uitoefenen. Ik ben teleurgesteld. Dat zoiets ons in Nederland heeft kunnen gebeuren. Recht krijg je pas als je het kunt betalen. Ik raad iedere Nederlander aan een rechtsbijstandsver- zekering te nemen. En mocht iemand hetzelfde overkomen als mij, blijf dan vooral rustig en zorg voor een goede feitenkennis." Bianca en Ilonka, de beide dochters van René en Anneke, blijven in Nederland. Ze hebben inmiddels weer hun leven opgepakt en gaan verder met werk en studie. De affaire heeft volgens Lancee geen on uitwisbare sporen nagelaten in het gezin. „Tja, de laatste jaren waren voor ons niet de liefste, maar we hebben laatst met z'n allen bij elkaar gezeten en alles besproken wat er nog gezegd moest worden. Aan het eind van de avond heb ben we een streep onder alles gezet, en we heb ben het er niet meer over." Terug naar Nederland hoeft Lancee niet meer. Misschien nog voor een vakantie. „Je vindt nooit terug wat je hebt achtergelaten. Ik hecht ook niet zo aan plaatsen. Wel aan mensen. In de afgelopen jaren heb ik mijn vrienden en familie goed leren kennen. Sommigen zijn weggevallen, de meesten zijn gebleven en nieuwe mensen zijn de afgelopen jaren juist vrienden geworden. Zonder de steun van de media had ik het ook niet gered. Mensen moeten ook niet bang zijn voor de pers. Je moet gewoon eerlijk zijn." De Lancees nemen eerst een paar welem rust. Met de kerst komen de kinderen op vakantie. „Weggaan is gewoon het beste voor ons. We be ginnen opnieuw. En ik hoef nu ook niet meer met die veerboot op en neer. Daar ben ik eigen lijk ook wel zat van."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3