Nooit echt bevrijd M TV WEER Kruitvat Kaukasus Het Gesprek van de Dag Asterix veertig Brabantse directeur strijkt bankbiljetten Big Brother: Mona en Bianca stappen op 64 VRIJDAG 29 OKTOBER 1999 COM E N T A A R En weer staat er een kruitvat op de Kaukasus op ontploffen. Na de bizarre gijzelings- en moordpartij in het parlement te Jerevan wan kelt het toch al instabiele Armenië, en dat terwijl niet zo erg veel verderop alweer een keiharde oorlog tussen Russen en Tsjetsjenen wordt uitgevochten. Er lijkt maar geen eind te komen aan de ont binding van de zuidrand van het voormalige Sovjetrijk. Het strategisch belangrijk gelegen Armenië doet het niet goed. Het land is na de losmaking uit het verstikkende Sovjet-verband niet voortvarend de weg van hervormingen en vernieuwing ingeslagen, heeft daardoor weinig buitenlandse investeerders getrokken en bekleedt in de Kaukasische regio economisch gezien een onbedui dende positie. Dat steekt. Helaas heeft de politiek in Jerevan daar de afgelopen tien jaar al leen maar op kunnen reageren door de nationalistische kaart te spelen. Liep er weer eens een regering vast in de malaise, dan dook telkens de perfecte bliksemafleider van Nagorno-Karabach op. Ar menië en buurland Azerbeidzjan vechten al sinds 1988 om deze door Armeniërs bewoonde enclave in. Azerbeidzjan, die zichzelf in dat jaar tot Armeens grondgebied uitriep. De nationaliteitskwestie is voor Armeniërs een gevoelige. In de loop van de geschiedenis zijn zij geregeld verdreven, vermoord en wreed vervolgd. De resterende Armeense gebieden zijn daardoor voor de vier miljoen inwoners van het land zo goed als heilig. Kort om, het volk is altijd bereid zich achter een regering te scharen als de kwestie Nagorno-Karabach weer actueel wordt, al dan niet om dat het een elders falende politicus goed uitkomt. Er is al enkele jaren sprake van een gewapende vrede rond de en clave, maar een oplossing is er nooit gekomen. Nog deze week leek er echter eindelijk een echte doorbraak in zicht. De Amerikanen, bezorgd om de stabiliteit op de van olie vergeven Kaukasus, brach ten beide kemphanen aan de rand van een compromis, dat zonder het incident in Jerevan snel had kunnen worden getekend. Het lijkt daarom té toevallig dat juist nu een 'bezorgde Armeense burger' met een aantal familieleden het parlement bezet en de po litieke top van het land vermoordt, alleen maar omdat hij genoeg had van de corruptie. En dat het verontwaardigde leger, altijd al te gen compromissen in het conflict met Azerbeidzjan, een dag later in vrijwel niet bedekte taal met een greep naar de macht dreigt. Het Amerikaanse compromis was sommigen blijkbaar een stap te Duitse druktemakers Waarom boeien Engelse misdaadseries doorgaans wel en Duitse krimi's (tsja, zo heten die dingen nou eenmaal in de omroepbladen) zelden of nooit? Waarom deugt Morse wel en Derrick niet? Het zijn van die vragen die een mens soms bezighouden. Om ze te beant woorden zond RTL 5 gisteravond Das Finale uit. Al van meet af aan zucht de beeldbuis onder deze krimi alsof het zwaar onweert. De beelden rollen over elkaar. Voetbalstadion vult zich met lawaaiige supporters. Man in catacomben laadt machine geweer. Mensen van bewakingsdienst zitten te schreeuwen achter hun monitoren. Man trekt kous over zijn kop. Ambulance komt met gillende sirenes aan bij het stadion. Ergens in de catacomben zitten mensen geld te tellen. Op het veld is de wedstrijd (Hertha BSC tegen Rostock - een echte wedstrijd dus) al begonnen. Een commen tator schreeuwt. Bewaker krijgt telefoon en meldt zijn collega's dat hij vader is geworden van een zoon. Andere bewaker vraagt wan neer nou het geldtransport komt. Pfff. Nog geen vijf minuten onderwegen nou al moe. En het gaat maar door. Voor je het weet zijn de geldtellers overvallen, is er één doodgeschoten, is het zenuwcentrum van de bewakingsdienst in het Stadion in handen van de overvallers, ligt ook daar een zwaarge wonde en komt de politie aanscheuren bij het stadion. Het hoofd van de bewakingsdienst is intussen op de tribune bezig zijn ex- vrouw te achtervolgen, die daar illegaal sjaaltjes en toeters loopt te verkopen. Die weet van niks. Verderop komen we er ook nog achter dat het hoofd van de bewa kingsdienst een jaar geleden nog politieman was en dat zijn partner bij een overval is doodgeschoten. Dat hij daarna doorgedraaid is en dat zijn huwelijk erdoor is stukgelopen. Het toeval wil dat de leider van de bende die nu het stadion overvalt dezelfde is die zijn partner een jaar geleden doodschoot. Een ander toeval wil dat de leider van de politieoperatie die inmiddels op gang is gekomen dezelfde is, die een jaar geleden het onderzoek tegen het hoofd van de bewakingsdienst leidde. En dat dat onderzoek hem zijn baan kostte. En dan doen de overvallers de hekken naar de tribunes dicht en ei sen ze een vluchthelikopter voor het eindsignaal van de prachtige voetbalfinale. Die helikopter laat op zich wachten, want de moter is stuk, maar gelukkig maakt Rostock in de 92ste minuut 3-3 en krijgt de politie door de verlenging nog een half uurtje uitstel. Het hoofd van de bewaking revancheert zich en arresteert de bende leider. Als we denken dat het nu klaar is laat zijn 'ex'zich nog even gijzelen door die bendeleider. Maar ook dat probleem weet de held tot een goed einde te brengen. En ik weet weer waarom krimi's niet deugen. Al die drukte, al dat toeval, 't Is pure slapstick. wil buys Het meteorologisch taalgebruik degenereert ,,Het wordt hooguit 15 graden in het weekeinde", las de nieuwslezer van het ANP gisterochtend voor op Radio Noord Holland en 's middags meldde een collega dat het vanaf zondag koeler zou gaan worden. Van welke instantie het ANP het weerbericht betrekt is mij niet duidelijk maar dat er van het woordgebruik weinig klopt, is zeker. De normale temperatuur aan het einde van oktober schommelt rond de 11 graden en dus is 15 graden te zacht voor de tijd van het jaar. Verder kan het eind oktober niet meer warm worden dus als het afkoelt wordt het niet koeler maar minder zacht. Het is jammer dat ook het meteorologisch taalgebruik zo degenereert. Zo wordt te pas en te onpas het woord fris gebruikt. Zelfs als het 10 graden vriest, spreekt men nog over fris ter wijl het dan 'hartstikke koud' is. Op de op één na laatste dag van oktober is het in elk geval heel zacht. In luchtmassa's uit de Canarische regio kan het zaterdagmiddag 15, lokaal 17 graden worden en in het heuvelachtige zuiden van Limburg is zelfs een graad of 20 niet uitgesloten. Het weerbeeld kenmerkt zich door wolken afgewisseld door zon. In de middag en avond wordt de bewolking dikker en kan er wat regen vallen. De wind ruimt naar het zuiden en neemt geleidelijk toe tot matig, aan de kust later vrij krachtig. Zondag veroorzaakt het frontensysteem van een de pressie ten noordwesten van Schotland in de nacht en ochtend regen. Daarna klaart het op en met middagtemperaturen rond 13 graden is het minder zacht. Volgende week blijft h.et op maandag droog met nu ei dan zon dankzij een hogedrukgebied boven het Midden van Europa. Op dinsdag krijgen we te ma ken met een oceaandepressie bij Schotland. Dan is er vrij veel wind en enige tijd regen. Gisteren was het tijdens de ochtend tamelijk be wolkt en hier en daar viel wat lichte regen. In de middag brak het wolkendek en steeg de temperatuur tot 15-16 graden. Met een maximumtemperatuur van 15,7 graden scoorde Bloemendaal de hoogste temperatuur in het hele land. jan visser* MILLENNIUM De \touw in cel 601 houdt haar tranen met moeite in bedwang. Ze kijkt om zich heen in de be ruchte dodencel van het 'Oran- jehotel' in Scheveningen, de plek waar haar vader in die bar re oorlogsjaren heeft gezeten. Hij kwam uiteindelijk vrij. Maar bevrijd van de oorlog is hij ei genlijk nooit geweest. In de do cumentaire 'Toen. En toen...?', zegt zijn dochter: 'De oorlog heeft elke dag een schaduw over ons leven geworpen'. Het is voor het eerst dat zij dit hardop voor een camera uit. De vrouw doet dit omdat ze weet dat zij tegen iemand praat die herkent wat zij vertelt. Docu mentairemaakster Annita Zeiss uit Alphen aan den Rijn is im mers net als zij een kind van Kinderen van verzetslieden dragen nog altijd de tranen De Vereniging van kinderen van verzetsdeelnemers houdt morgen in Amersfoort een bijeenkomst ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan. Daarop wordt de documentaire 'Toen. En Toen...? ver toond van Annita Zeiss uit Alphen aan den Rijn, zelf een kind van een verzetsman. Voor de camera komen veel emoties los. ,,De oor log heeft elke dag een schaduw over ons leven geworpen." 'Toen. En toen...?' wordt zater dag in 'De Eenhoorn' in Amers foort vertoond ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de vereniging Kinderen Van Ver zetsdeelnemers (KW). Die gaf ook de opdracht tot het maken van de veertig minuten duren de documentaire, inmiddels ei gendom van de Stichting 1940- 1945. ,,De kinderen hebben veel ge- JOUPNÉE PU TIMBRE meen, ook al zijn de achter gronden van het verzet vaak verschillend", zegt Annita. „In de opvoeding speelde wantrou wen een grote rol en alles werd in de eigen kring gehouden. Over wat er in de oorlog was gebeurd, werd gezwegen. Als kind moest je vooral flink zijn en niet zeuren. De ouders had den veel meegemaakt... zij wa ren de slachtoffers." Behalve gesprekken met kinde ren zijn in de documentaire on der meer beelden te zien van de landelijke contactdag van Ico- do, de stichting die oorlogsge troffenen informeert en onder steunt. Annita Zeiss bezocht boven dien het Centrum '45 in Oegst- geest. Ze sprak daar met onder anderen de creatief therapeute, die vertelt dat mensen zich soms gemakkelijker in beelden uitdrukken dan in woorden. Ze is zowel regisseur als camer avrouw en maakte onder meer promotiefilms voor kunste naars. De laatste tijd verdiept ze zich echter vooral in de hou ding van mensen ten tijde van oorlogen. De omslag in haar werk was al begonnen toen zij van de vereniging Kinderen Van Verzetsdeelnemers de opdracht kreeg voor de documentaire. Ze kent de KW vanaf de oprich ting en zat twee jaar in het be stuur. De vereniging is voortge vloeid uit de gespreksgroepen die de Stichting 1940-1945 hield voor kinderen van verzetsmen sen. Annita maakte daar in de jaren tachtig kennis mee. Haar vader stierf op 57-jarige leeftijd. Pas na zijn dood hoor de zij over zijn verzetsverleden. „Op zijn begrafenis sprak ie mand van de stichting 1940- 1945. Ik wist niet van het be staan af maar had meteen het gevoel dat waar zij zich mee be zighielden, iets met mijn leven te maken had. Ik wist dat de voortdurende onrust in mij niet bij mezelf vandaan kwam. Wat later heb ik de stichting gebeld en ben ik aan de gespreksgroe pen gaan meedoen." Ze ploos ook het verleden uit van haar vader, die bij de mare chaussee was. Annita Zeiss ont dekte dat hij 'zwaar in het ver zet had gezeten'. „Hij bracht bijvoorbeeld bunkers en mij nen in kaart en hielp verzets mensen te bevrijden die waren opgepakt. Hij liet joodse men sen onderduiken, maar ook ge deserteerde Duitsers. Hun wa pens werden gevorderd waar mee dan distributiesbureaus werden overvallen." De levensgevaarlijke operaties lieten hun sporen na. „Ik herin ner me mijn vader als een ster ke persoonlijkheid. Hij was een krachtige man, maar absoluut niet passend in de maatschap pij. Je mocht van hem niemand vertrouwen, moest altijd be dacht zijn op alles; het was een heel voorzichtige wereld waarin ik leefde." En: „Ik was best een lastige leerling. Als er proble men waren op school, ging hij erop af. Z'n kind moest met rust gelaten worden. Hij praatte niet met de onderwijzer, hij waarschuwde alleen en weg was hij weer. Dat is natuurlijk nie,t normaal voor een kind. Je leerde zo niet stabiel in het le ven te staan." Dergelijke ervaringen hoorde ze ook op de gespreksgroepen. „De tweede generatie voelt een bepaalde woede ten opzichte van ouders, maar ze zijn ook heel loyaal. Vaak zwijgen kinde ren omdat hun ouders nog in leven zijn. Ze willen hen be schermen. Ik denk dat er over een paar jaar een enorme golf aan verhalen komt. De stripheld Asterix viert van daag zijn veertigste verjaardag. Op 29 oktober 1959 verscheen de creatie van de striptekenaars Albert Uderzo en René Goscin- ny voor het eerst in de Franse krant Pilote. Niet lang daarna verscheen het eerste album van de dappere Galliër en zijn vrienden in een oplage van 6500. De stripheld die steevast wordt bijgestaan door zijn boezem vriend Obelix, hondje Idefix en druïde PanoramLx, is sindsdien uitgegroeid tot een miljoenen- business. Tot op heden zijn er in totaal dertig albums uitgege ven in meer dan negentig talen. De totale verkoop ligt op bijna 300 miljoen exemplaren. Eind 2000 komt het volgende album uit. De helden blijven dit keer in Gallië en de ouders van Obelbc zullen hun opwachting maken, aldus de tekenaar. Asterix was niet alleen in al bums te bewonderen. De ver dediger van het Gallische dorp je tegen de Romeinse overheer ser was te zien in meerdere ani matiefilms. Dit jaar ging ook de levensechte film 'Asterix en Ob elix tegen Ceasar' in première met in de hoofdrollen Christian Clavier en Gerard Depardieu. In maart van dit jaar werd de stripheld in Frankrijk vereerd met een eigen postzegel. Pre cies tien jaar geleden kreeg de Galliër zelfs een eigen pretpark, het op twee na grootste van Frankrijk. Textielgroothandel Heijzoo in het Brabantse plaatsje Mariaheide strijkt voortaan de bankbiljetten voordat ze worden aangeboden aan de plaatselijke Rabobank. Volgens directeur Van der Heijden (foto) is hij tot dit opmerkelijke besluit gekomen, omdat de bank vanaf deze maand voor een gekreukeld biljet een fors bedrag in re kening brengt. „De bank heeft aangekondigd dat voor een verfrom meld biljet per storting 2,5 procent in rekening wordt gebracht met een minimum van 100 gulden. Dat loopt flink op als je bij de bank 50.000 gulden aanbiedt", aldus de verbolgen textielhandelaar. Hij begrijpt dat een gekreukeld briefje lastig kan zijn bij het auto matisch sorteren. Het heeft volgens hem echter geen pas om de klant daarvoor te laten opdraaien, vooral niet omdat de bank vooi alle transacties al kosten in rekening brengt. Volgens de Rabobank heeft de maatregel alleen betrekking op Heijzoo, omdat dit bedrijf geregeld nogal slordig geld aanlevert. „Soms zelfs gewoon in een plastic zak. Dat brengt voor de bank veel extra werk met zich mee en de kosten daarvan brengen we ir rekening", aldus de zegsman van de Rabobank. Twee bewoners van het Big Brotherhuis zijn gisteravond onverwacht opgestapt. Het vrij willige vertrek van de zichtbaar opgeluchte Mona en Bianca was de opzienbarende afslui ting van een zeer matte week in het huis. Beide vrouwen von den hun geïsoleerde verblijf in Almere welletjes en besloten tij dens de late donderdagavond uitzending van het Veronica- programma te vertrekken. Aan het begin van deze uitzending maakte presentator Rolf Wou ters bekend dat er twee enve loppen met tienduizend gulden beschikbaar zouden zijn voor de bewoners 'die het erg moei lijk hebben'. „Het is geen aan moediging, maar een extra steuntje in de rug voor de men sen die bang zijn om hun ge voelens te tonen tegenover de groep. De kijkers weten het niet, en de groep misschien ook niet, maar wij hebben gemerkt dat het met sommigen niet zo goed ging", aldus Wouters. Beide afvallers hadden naar ei gen zeggen voor zichzelf al be sloten op te stappen, maar het geld was een extra motivatie. Mona was van plan om na de uitzending de deur uit te lopen, omdat haar gezin erg veel moeite had met de keerzijde van de roem. „Het gaat om de manier waarop er dingen van mij in de publiciteit werden ge bracht." Zo moest ze via brie ven vernemen dat haar kinde ren op school werden gepest vanwege bepaalde uiüatingen van hun moeder tijdens de uit zending. Bianca was van plan geweest zichzelf komende maandag door de groep te laten nomine ren. „Dan was ik er donderdag uit geweest. Het idee spookte al een tijdje door mijn hoofd. Ik had sowieso erg veel moeite met de nominaties. Dat druist volkomen tegen mijn gevoel in. Daarbij wilde ik wel weer wat anders. Er was toch sprake van een bepaalde saaiheid." Al eer der stapte bewoonster Tara vrij willig op. Volgens Wouters moet er ko mende maandag, ondanks het vertrek van de twee vrouwen, weer worden genomineerd. Donderdag zal dan blijken wel ke bewoner door de kijkers wordt weggestemd. De komen de dagen zal beslist worden of nieuwe bewoners de plaats van Mona en Bianca zullen gaan in- De eenzame fietser Vorige week vrijdag fietste ik op mijn soepele, veder lichte Gazelle Provence in de stromende regen over de Oostvlietweg. Dat is een breed fietspad tussen Leiden en Leidschendam langs de Wiet. Het landschap is daar oer-Hollands. Kom je uit Leiden dan ligt rechts van je een breed water. Aan de overkant is het voorbij Voorschoten nog helemaal groen. Aan je linkerhand wisselen knotwilgen, huisjes, slootjes, bruggetjes elkaar steeds af. Tussen de wilgen en huisjes door heb je zicht op het fraaie landschap daarachter - grote waterpartijen, weilanden, wilgen. Draag je Bikky Boots over je schoenen, een goecle regenbroek en een waterdicht regen jack, dan deert de neerslagje niet. Ik fietste dan ook welgemoed door dat paradijselijke landschap. Zolang ik daar reed - het zal van Leiden naar Leidschendam zo'n zestien kilome terzijn - heb ik geen sterveling gezien. Niemand kwam mij achterop fietsen. Geen brommer of scooter haalde mij in. Ook uit de tegenovergestel de richting is niemand mij gepasseerd, ik had de Oostvlietweg helemaal voor mijzelf alleen. Pas toen ik de eigenaardige scheefgezakte houtzaag- MAARTEN 'T HART molen zag opdoemen die aan de noordkant van Leidschendam staat, passeerde ik twee vissers die on der reusachtige regenschermen naar de kringen in het water zaten te turen. Weet u wat nu zo eigenaardig was? Al die tijd dat ik daar moederziel alleen over dat prachtige fietspad reed dat ik met niemand hoefde te delen, kon ik tus sen de huisjes en wilgen door steeds een glimp op vangen van de A4. En zo verbluffend leeg als mijn fietspad was. zo verbijsterend vol was de A4. In beide richtingen kropen de auto's stapvoets achter elkaar aan over het asfalt. Het was net alsof een reusachtige begra fenisstoet op weg was naar het noorden, en of zo'n zelfde stoet ook op weg was naar het zuiden. De meeste auto's hadden, omdat het aardig donker be gon te worden, hun koplampen al aan. Zo mooi als dat was: al die glinsterende lichtjes die nauwelijks bewogen. Hoe eigenaardig dacht ik, terwijl ik daar reed. dat al die automobilisten stapvoets filerijden en steeds maar stilstaan, prefereren boven de verrukkelijke vrijheid van de fietser. Ga je er tegenwoordig met de fiets op uit dan hoefje, behalve op zonnige zomerda gen, de fietspaden nauwelijks nog met iemand te de len. Fiets ik van Leiden naar Den Haag over het fiets pad langs deA4 dan jaagt naast mij een onafgebro ken stroom auto's voort, welke stroom op ieder mo ment opeens in een file kan ontaarden, terwijl ik op mijn fietspad misschien twee. drie wielrijders uit de tegenovergestelde richting passeer en hoogstens door één of twee scootertjes word ingehaald. De verkeers wegen in de randstand zijn tjokvol, maar de fietspa den liggen er totaal verlaten bij. In de krant van zaterdag las ik dat zich op vrijdag in de avondspits, als gevolg van regen en ongelukken, fi les hadden voorgedaan met een gezamenlijke lengte van 250 kilometer. Je vraagt je afwanneer het grote uur u zal aanbreken waarop al die afzonderlijke files opeens samen zullen klonteren tot één reusachtige fi le. Plotseling stokt al het verkeer russen Delfzijl en Sluis. Waarschijnlijk hoeven een paar gangsters op strategische plaatsen op de autowegen maar een stuk of vijf vrachtauto's te laten scharen en zo'n superfile is al een feit. Automobilisten, zal ik jullie eens een tip geven? Bin nenkort staat alles muuri'ast, kun je alleen nog te voet naar huis. tenzij er een vouwfietsje in je bagage- ruimte ligt. nog dagen Nog 64 dagen en het niei we millennium breekt aa Reden voor deze krant oi in een dagelijkse serie te rug te kijken op belangrij jj! gebeurtenissen die plaat grepen op corresponde rende data in de afgelopf 1000 jaar. Deze week: 25 okt 1400: Geoffrey Cham overleden: 26 okt 1974: b gin gijzelingsdrama Sche veningse gevangenis: 27 okt 1886: inhuldiging Vrj heidsbeeld; 28 okt 1919: begin drooglegging VS; 2ook n okt 1837: gebooi Abraham Kuyper; 30 okt 1938: Paniek in VS door hoorspel. 29 OKTOBER 1837 'Abraham de Geweldige' was[!jf: zijn ene bijnaam, 'Klokkenisi gj^ der kleine luyden' zijn andei J» Abraham Kuyper - die werd L. boren op 29 oktober 1837 in n Maassluis - was één v mannen zonder «je NederlaT^ er anders zou hebben uitge zien, een van die 'erflaters v onze beschaving'. Een eeuw 1 klinkt nog steeds bijna oi )EN weef Wi vindt dem les er ietsh toch blad verde Kaï ling v verba liand n sta lid Va bericl ,aant Niji Uil gelooflijk wat die schijnbare leskunner tot stand heeft w< te brengen: een eigen krant Standaard, 1872) een eigen litieke partij (de - in het CD^j opgegane - Anti-Revolution; Partij. 1878), een eigen univtfT?~( siteit (de VU in Amsterdam, ;j.en, 1880) en een eigen kerkgeno^ v schap (Gereformeerde Kerke in Nederland, 1892). Predil van opleiding, bracht Kuype het tot hoogleraar, hoofdred teur, schrijver, kamerlid en eindelijk zelfs tot minister-) sident (van 1901 tot 1905). Abraham Kuyper richtte ee bolwerk op, van waaruit een groot deel van het orthodox deel van het protestantse Ni derland zich jarenlang heeft kunnen laten gelden. Dankz zijn markante, maar niet alti even kieskeurige inzet hebb gereformeerde 'mannenbro ders' zich uit hun negentien eeuwse achterstelling verheffen en een machtsblo gevormd. Abraham de Gew; ge was de klokkenist die de reformeerde 'kleine luyden' wakker schudde, jan schinkelshoek chaa eizigi deint oodjt '>ge abim ekem pidjl ach z< fan ge f/erd 1 COA) indijk uête en. E Car :hikk erwij MENSELIJK "rv patii het 1 De politie in de Duitse 6ee\s\ Baden-Württemberg is op jac naar de kangoeroe GLORIA, r— donderdag de benen r dierenverblijf van een circus zijn tenten had op| Sindelfingen. De autoriteiter z zijn vooral bang dat het dier t rechtkomt op de autosnelwej Stuttgart-Singen. Gloria is inE omgeving van deze weg door aantal automobilisten gezien^" verkeerspolitie heeft bij de j speurtocht naar Gloria tal vai patrouillewagens en een heli j ter ingezet, maar er is nog ge spoor van het dier gevonden. Dierenliefhebbers hoeven zie volgens de politie geen zorge maken dat de Duitse nachtei koud zijn voor Gloria. In Au f lië kan het tenslotte 's nacht ook erg fris zijn." Tien jaar lang heeft de beker Britse 'wijnschrijver' ROBER JOSEPH in zijn Good wine gi een verzonnen wijnsoort om een val te zetten voor me die misbruik wilden maken zijn research. Zelfs wijnkenn hebben er nooit iets van ge merkt, vertelde hij gisteren presentatie van de Good wil guide 2000. „Het begon all; maal toen ik het advies kree) een nep-item in te zetten om eventueel plagiaat te kunnei herkennen. Gegeven de vern ding in de gids van echte wij en druiven met namen als 'C bread', 'Breaky Bottom' en tardo' was het wel moeilijk e achter te komen hoe bizar h< verzinsel moest zijn. Ik prob de het uit door de 'eucalypti wijnen' van de denkbeeldige 'Koahla Leep'-wijnmakerij t< troduceren tussen echte veri dingen als de Stag's Leap er Grog's Leap uit Californië".! de bekendste wijnkenners ni ten volgens de wijnschrijver niets. „Ook niet toen ik kwal met 'Mari en Tio Juana's de ach ('peuk') wijngoed in Riz Valley, waarvan de wijnen 'r< rig, grasachtig en mellow' sf ken." oude

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2